Protest leraren en studenten tegen het onderwijsbeleid „AUTORIJDEN ONREDELIJK BELAST" •Ontwikkelingshulp |s weerloze post NA DE BUI KOMT NU DE REGEN rof. Linneman: 3 Gemeenten somber Stichting buitenlandse werknemers wil niet dat werkgevers betalen Nelissen: Pijnlijk Organisaties van autobezitters komen met kritiek WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 toen Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De sombere mededelingen ten aanzien van het onderwijsbeleid hebben de eeste onderwijs-, onderwijzers-, leraren-, en studentenorganisaties niet verrast. De meesten in hen hadden de laatste maanden al de bui zien hangen en nu de regen dan ook gaat vallen, rbaast dat eigenlijk niemand meer. Dat de mededelingen over college- dverhoging, grotere klassen en ho- L- schoolgelden niet als een bom ingeslagen, betekent nog niet, dat betreffende organisaties zich zon- meer bij de voorstellen zullen irleggen. Van verschillende kanten 1 en worden protestvergaderingen >rganiseerd en zaterdag zal een grote demonstratie in Den Haag ge houden worden. Die demonstratie is georganiseerd door het Aktiecomité Amsterdams Onderwijs en is in de eerste plaats bedoeld als protest tegen de te grote klassen bij het basisonderwijs en het ontbreken van een echt onderwijsbe leid. Inmiddels hebben zich zoveel iïn, grifs ir hun gezichten te oordelen, zien de Troonrede uiteengezette toestand ises Beatrix en prins Claus de in even somber in als vele landgenoten. groepen aangesloten bij dit initiatief en hebben zoveel organisaties adhesie betuigd, dat er zaterdag een meer „algemene" protestdemonstratie ver wacht kan worden. Ook gaat het hierbij niet meer alleen om een Am sterdamse aangelegenheid, want in verschillende andere plaatsen zijn aktiecomité's opgericht die zich zater dag bij het Amsterdamse initiatief zullen aansluiten. Nietszeggend „Het wordt een succes zaterdag. Bij een steekproef hebben we gemerkt dat er vanuit Amsterdam al 10 a 12 onderwijzers per school meegaan", aldus de heer J. Bos van het Aktieco mité. Ook hij is niet verbaasd over de overheidsvoorstellen. „Oppervlakkig r gezien denk je, dat ze wat een be leidsplan betreft, dicht in de buurt van onze eis komen, maar het is alle maal zo nietszeggend. Je kunt uit die verklaringen halen wat je wild. Dat de leerlingen schaal niet direct ver laagd zal worden, verbaast me niets. Als je de opledingsmogelijkheden voor onderwijzers niet verruimt zul len er voorlopig nog wel veel te wei nig onderwijzers blijven. Maar het een en ander is wel een aansporing voor ons om de vinger aan da trekker te houden." De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel toonde zich vooral pijnlijk getroffen doordat de regering niet een integrale vrijstelling van dienst voor onderwijzers heeft voor gesteld en omdat er met geen woord gerept wordt over een beleidsplan, waardoor de regering in een groter aanbod van onderwijzers op korte termijn zou kunnen voorzien. „Wie de cijfers kende, wist dat op korte ter mijn niet veel te bereiken was, maar waar we het niet mee eens zijn is, dat de regering met de handen in de schoot zit." Ondanks deze verontrusting zal de ABOP zich (net zo min als de ANOF, de onderwijzersfederatie) achter de demonstratie van zaterdag stellen. Reden daarvoor: „Het gaat zaterdag niet alleen over de leerlingenschaal- verlaging; er zijn allerlei groepen met allerlei doelen. Dat kan de ANOF niet met zijn vlag gaan dekken," een misdaad, vooral voor deze sector van het onderwijs. We zullen met alle mogelijke middelen proberen de mi nister tot andere gedachten te bren gen. Samen met anderen, zoals de bonden van schoolbesturen en het CNV, gaan we praten over het voeren van actie." Het samenwerkingsverband van de drie landelijke organisaties voor vor mingswerk voor werkende jongeren noemt het met name voor deze vorm van onderwijs moeilijk om met grote re groepen te moeten gaan werken. „De kleine groep is één van de pijlers van de vorming voor werkende jon geren. De situatie wordt nu terugge draaid door de groepen te vergroten." Tenslotte de studenten. De studen tenraad van de Vrije Universiteit meent dat er drie effecten te ver wachten zijn van de onderwijsbegro ting: de externe democratisering wordt teruggedraaid; de wet-Posthu- mus zal sneller ingevoerd worden, waardoor de selectie van studenten verscherpt zal worden; en de sociaal- financiële situatie van de studenten gaat er op achteruit, doordat de hu ren b.v. omhooggaan en de beurzen niet. Vandaar dan ook dat de SRVU iedere student oproept zaterdag mee te doen met de onderwijsdemonstra- tie in Den Haag. Voldoening Een tamelijk vrolijk geluid laat de raad van leraren horen. Die consta teert met voldoening dat de bewinds lieden in de richting die hun voor gangers hebben aangegeven, willen doorgaan, zodat een goede vooruit gang van de onderwijsvernieuwing gegarandeerd is." De raad van lera ren acht het belangrijk dat er gespro ken werd van een doelmatige aanpak van de prolemen en ze juicht het toe dat de middenschoolprolematiek wordt onderkend. Het verminderen van het aantal leraar-lessen (van 32 tot 30) is geen onderwerp van overleg geweest en de raad van leraren zal zich als het voorstel wordt overgeno men, terdege bezinnen op de gevolgen van deze vermindering." Minister Nelissen (financiën) tilde gisteren zo te zien niet erg zwaar aan het bekende koffertje dat bij de derde dinsdag in september hoort. Maar nog nooit heeft in dat koffertje zo'n groot tekort gezeten Achterlijk „Misdaad'' uge 'an een onzer verslaggevers) MSTERDAM Prof. dr. H. neman, hoogleraar ontwikke- [seconomie aan de Vrije Uni- siteit en lid van het hoofdbe- ir van de NOVIB, zei ons in commentaar op de eerste ge- ens uit de ontwikkelingsbe- ting: er moest natuurlijk hard )cht worden naar bezuini- jsmogelijkheden. En dat gaat gemakkelijkst bij posten, r geen belangengroepen ach- staan die onmiddellijk tegen- ir bieden. 'r. post is ook die van de ontwik- igssamenwerking. En dat vind ik ner, ook in het licht van de wen- van de meerderheid van het Ne- indse volk. Want vergeet niet, partijen die in de verkiezingen 'ijk hebben gepleit voor verdere 'ging van het ontwikkelingsbud- (de huidige oppositiepartijen en rie christelijke partijen) toch sa- de meerderheid van de kiezers iich trokken. TEGENSPRAAK heer J. Bos, algemeen secretaris ICCO, de Interkerkelijke Coör- ie Commissie voor Ontwikke- projecten, constateerde eveneens het totaalbedrag bij regeerak- ii vastligt tot 1975. Binnen dat raam vond hij de ver groting van de hulp via de VN uitste kend, maar de vergroting van de hulp aan Suriname en de Antillen vrij zinloos, zolang er toch al zoveel problemen zijn betreffende de beste ding van deze hulp. Het is bovendien in tegenspraak met het oordeel van de nationale raad van advies voor ontwikkelings- amenwerking, die juist een verlaging va i deze hulp heeft bepleit. „We moeten ons overigens niet al leen druk maken over de hoogte van de hulp, want dat kan de aandacht afle:den van belangrijke dingen die cok zonder die verhoging mogelijk zijn en geweldig veel zouden kunnen betekenen. Nc-em bijvoorbeeld de handelspoli tiek. Wat gaat onze regering doen bij de kcmende UNCTAD? Daar ben ik eigenlijk nog het meest benieuwd naar'aldus de heer Bos in een per soonlijk oordeel over dit deel van de begroting. LDIN'K De econoom dr. H. M. de Lange, lid van de werkgroep Kerk en ont wikkelingssamenwerking, zei het het meest merkwaardig te vinden", dat drs. Udink, die vier jaar lang overal in de wereld de verplichting tot één percent van het nationaal inkomen bepleit heeft en die bekend is gewor den als de man die zijn land ook zover had gebracht, toch weer zitting heeft genomen in een kabinet dat als eerste daad dit principe weer om zeep heeft gebracht". De vereniging van christelijke lera ren bij het beroepsonderwijs stelt, dat ze het niet eens is met de beleids ombuiging van de regering. „We za gen wel aankomen dat de klassen groter zouden worden, maar dat de leerlingen nu ook minder lessen krij gen (van 32 tot 30 lessen) vinden we De rector-magnificus van de Gro ningse universiteit, prof. Wattel, meent dat Nederland vergeleken bij de Westerse wereld en bij Rusland een achterlijk land dreigt te worden wat betreft het percentage dat aan het tertiair onderwijs deelneemt. „De studententoevloed moet beter worden opgevangen en zeker niet worden af geremd. De hoogte van de school- en collegegelden mag, evenmin als de toelatingsbeperkingen tot het hoger onderwijs, ooit de bevolkingsgroepen met lagere en middelbare inkomens treffen", aldus de rector magnificus in zijn commentaar op de onderwijs begroting. Van een correspondent DEN HAAG „De gemeenten gaan een sombere toekomst tege moet", zegt de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in een com mentaar op de miljoenennota. De rijksoverheid kan de uitgaven in 1971 en 1972 niet binnen de norm van de zes procent groei houden, maar de gemeenten moeten wel binnen deze norm blijven. Alleen al de zeer grote prijsstij gingen maken dit vrijwel onmoge lijk, aldus de vereniging. Bovendien voert het rijk bezuinigingen door onder meer voor de aanleg van wegen die de gemeenten recht streeks treffen. De maandelijkse investeringsga rantie van 100 miljoen gulden voor nieuwe werken houdt in feite in, dat het rijk het gemeentelijk inves- teringspeil bevriest op het niveau van 1969. Dit niveau is, zo zegt de vereniging, ten enen male ontoerei kend voor het tot stand brengen van vele dringende voorzieningen in de gemeenten. Kritiek op plan heffing bedrijven (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werk nemers is hevig verontwaardigd over het voornemen van de minis ter van CRM om het welzijnswerk onder buitenlandse werknemers geheel of gedeeltelijk te gaan financieren uit een nationaal fonds, dat gevormd wordt door heffingen die worden opgelegd aaii werk gevers, die buitenlandse werknemers in dienst hebben. De Koninklijke Familie op het paleis Lange Voorhout na het uitspreken van de troonrede. Op de foto van links naar rechts prins Bernhard, koningin Juliana, mr. Pieter van Vollenhoven, prins Claus, prinses Beatrix en prinses Margriet. In een brief aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer heeft de landelijke stichting samen met de 19 regionale stichtingen verzocht niet akkoord te gaan met een wetsont werp van het ministerie van CRM om de subsidiëring vanaf volgend jaar buiten laste van de algemene midde len te laten gebeuren. De stichtingen vrezen dat de werk gevers die de buitenlandse werk nemers in de eerste plaats als be drijfseconomisch belang bezien door de nieuwe regeling invloed op het welzijnswerk zullen krijgen. Die vrees is nog eens aangewak kerd door een uitspraak van de di recteur-generaal samenlevingsop bouw van het ministerie van C-RM, dr. G. Hendriks, die tijdens een on derhoud met vertegenwoor.digers van de stichtingen óp 17 augsutus gezegd heeft het een goede zaak te vinden dat jaarlijks aan de werkgevers ver antwoording wordt afgelegd over de wijze waarop hun geld is besteed. De stichtingen vrezen bovendien dat het heffen van een jaarlijks be drag per buitenlandse werknemer bij de werkgevers zal gaan betekenen, dat de werkgevers hun huidige bij dragen aan de stichtingen zullen stopzetten. Voor de stichtingen zou dat een vermindering aan inkomsten betekenen van meer dan een miljoen gulden per jaar. In een nota die begin dit jaar al naar de toenmalige minister Klompé is gestuurd, en later als herhaling nog eens naar minister Engels, stellen de stichtingen dat de verantwoordelijk heid voor de buitenlandse werkne mers bij de gehele Nederlandse sa menleving ligt, en niet alleen bij de werkgevers. Alle Nederlanders hebben voordeel van de buitenlandse werknemers. „Het is niet terecht een heffing op te leggen voor iedere in dienst te rie men, resp. te houden buitenlandse werknemer, alsof deze een milieuver- ontreinigde faktor zou zijn, of een importartikel waarop invoerrecht be taald moet worden." De stichtingen wijzen erop dat de buitenlandse werknemers hun bijdra gen leveren aan loon- en inkomsten belasting, en indirect ook aan ven nootschapsbelasting. en dat het daar om redelijk is dat de werkzaamheden die tengevolge van hun aanwezigheid in Nederland verricht moeten worden ook uit de algemene middelen worden bekostigd. Van een verslaggever DEN HAAG „De regering is zich bewust dat de begroting die thans bij uw Kamer wordt inge diend, een aantal pijnlijke voor stellen bevat; zowel bij de mati ging van de groei van een aantal uitgaven als bij het opleggen van lasten. Naar het oordeel van de regering zijn deze maatregelen echter noodzakelijk ter bestrij ding van. wat de kern vormt van de huidige problemen: de voort durende overbesteding en de kos ten- en prijsinflatie op hoog ni veau". Dit zei de minister van fi nanciën, mr. R. J. Nelissen, gis termiddag in de Tweede Kamer bij de aanbieding van de miljoe nennota. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De organisaties van de autobezitters in Neder land vinden allemaal, dat de regering het autorijden onredelijk zwaar wil belasten. De ANWB, de KNAC en de Stichting Weg vin den de zwaardere lasten nog moeilijker te verteren, omdat de aan leg van autowegen zal worden vertraagd. nen blijven rijden en degenen, voor wie een eigen vervoermiddel niet noodzakelijk is het openbaar vervoer kiezen. VOORAL ZWAKKEN Op dit punt komt de Lastige Am sterdammer aardig in de buurt van de Koninklijke Nederlandse Automo biel Club, die in haar commentaar op de regeringsvoorstellen zegt, dat de lastenverzwaring vooral de econno- misch zwkasten zal treffen. Het zijn net deze mensen, de bewoners van de huidige steen - en betonwoestijnen, die er degrootste behoefte aan hebben met de auto naar buiten te trekken zo betoogt de KNAC. Aan deze be hoefte kan het openaar vervoer na uwelijks op reële wijze tegemoet ko men. Zowel de KNAC als de ANWB Niet alleen deze organisaties van automobilisten zijn ontevreden over de plannen van de regering, ook de actiegroep De Lastige Amsterdam mer. die beperking van het autover keer bepleit, heeft kritiek. De actie groep vindt het streven van minister Drees om het gebruik van de auto af te remmen en het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren loffe lijk. Maar om dat te bereiken mag men niet het autorijden duurder ma ken. Dat betekent alleen maar dat de minder goed betaalden gedwongen worden de auto te laten staan, terwijl de mensen met meer geld, of de men sen die hun autokosten kunnen af wentelen kunnen blijven rijden. Volgens De Lastige Amsterdammer is dit een onjuiste selectie. Hiermee wordt niet bereikt, dat de mensen, die de auto echt nodig hebben, kun- menen dat de hogere kosten voor het autorijden de verkeersveiligheid in gevaar brengen. De autobezitters zul len geneigd zijn om op hetonderhoud van hun auto's te bezuinigen, zodat de voertuigen in een slechtere staat op de weg komen, zo betogen deze organisaties. OOK VRACHTAUTO'S De beroepsvervoerders zijnverbol- gen over het plan van de regering om de vrachtauto's naar verhouding net' zo zwaar te belasten als de personen auto's De verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting zal toe nemen, evenredig met de toename van het leeg gewicht. Bij vorige ver hogingen werden de vrachtauto's al tijd wat minder zwaar belast dan in overeenstemming was met hun ge wicht. De ministers Drees en Nelissen willen hiervan afstappen, omdat de zwaardere auto's ook meer van het wegennet vragen. NIET REDELIJK Van de 180 miljoen, die de verho ging van de opcenten oplevert, komt In ronde cijfers komt de voorgestelde verhoging van de opcenten wegen belasting voor de verschillende categorieën neer op: motorr. bel. thans erbij 8,88 per 100 kg) 174 opc 60 opc pers. auto ca 600 kg 53,— 93,— 32,— idem ca 800 kg 71,- 123.— 42.- I idem ca 1000 kg 89,— 155,— 53,— idem ca 1250 kg 111.-* 193.— 67.- nu ruim 72 miljoen ten laste van de vracht- en bestelauto's; 6 miljoen komt van de bussen en ruim 100 mil joen vzn de personenauto's. De orga nisatie van eigen vervoerders en ver laders (EVO) zei dat hiermee „alle redelijkheid uit het oog verloren is". Deze organisatie voert aan, dat het aantal personenauto's in Nederland acht maal zo groot is als het aantal, vrachtauto's. De EVO en de KNVTO (verbond voor transportondernemers) wijzen er op, dat het goederenvervoer een be langrijke factor is in het bedrijfsle ven. Een woordvoerder van de KNVTO zei gisteren, dat verhoging van de vrachtkosten juist van invloed kan zijn op de prijzen van de eerste levensbehoeften, zoals voeding en kleding. Het NOB-wegtransport (nationale organisatie voor beroepsgoederenver- voer) zei het bijzonder te betreuren „dat voor de zoveelste maal en nog rigoureuzer dan bij vorige kabinet ten", transportondernemingen in hun belangrijkste bedrijfsmiddel, de vrachtauto, zwaarder worden belast. Voor de grotere diesel vrachtwagens gaan de belastingen volgend jaar om hoog met bedragen die boven de 500 gulden liggen. Voor een kleine vrachtauto met een laadvermogen van 5 ton met een dieselmotor moet volgend jaar ƒ272 meer betaald wor den. Voor de bestelauto's, die op ben zine rijden, weegt de verhoging van de literprijs met 3,6 cent bijzonder zwaar. WEGENFONDS De Stichting Weg en de ANWB vinden het onaanvaardaar. dat de regering de wegenaanleg wil vertra gen. De Stichting Weg zegt, dat ver der uitstel.van de wegenaanleg „bin nen afzienare tijd fatale gevolgen kan hebben voor het verkeer en de verkeersveiligheid". Minder wegen betekent meer op stoppingen en dat jaagt de beroeps vervoerder en de particulier op hoge kosten, zegt de stichting. Dat de auto mobilist straks het meest bijdraagt aan hetrijkswegenfonds vinden ANWB en de stichting volstrekt in strijd met de toezeggingen die zijn gedaan in 1965 toen dit fonds werd ingevoerd. De regering zei toen dat de autobezitters voor ongeveer 30 procent zouden moeten zorgen; vol gend jaar is hun aandeel 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7