Raadhuis Ter Aar steeds duurder Echtpaar Wolkers in het goud HUI Door Frans verzet geen direete verkiezing van >ese ministerraad Geen uitstel van dienst voor studenten in VS Reders willen daden van wijder strekking Ds. Van Roon naar Zeist Gemeente Warmond Verlossing raakt heel de kosmos Geen goedkope Kopenhagen-vlucht voor Neckermann Fabriek ontslaat 56 werknemers Telegraaf ondanls dalende advertent vol vertrouwen Resolutie van Japan en VS over China in V? NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMBER l| TER AAR Een voorstel van b en w „of de raad maar eventjes een extra krediet van f 418.500,- wilde voteren voor het nieuwe raad huis" leverde gisteravond in de raadsvergadering veel tegenstand op. De stichtingskosten zijn hiermee gestegen tot rond f 2 mil joen (f 1.968.000) en dat was verscheidene raadsleden te gortigv Zij wilden eerst wel eens weten hoe die stijging is ontstaan. Met vijf stemmen tegen en 6 voor werd het extra krediet tenslotte goedge keurd onder voorwaarde dat de raad binnenkort uitgebreid wordt geïnformeerd over de kostenstijging. De heren Heijns en Van Harten lagen tijdens deze vergadering in de clinch met de voorzitter. Beide raadsleden wilden een verzoek van drie inwoners om een strookje grond voor hun nieuwe woning in eigen dom te mogen krijgen, inwilligen. Nee, zei de voorzitter, want de groenstrook langs deze huizen is in onderhoud bij de gemeente en dient voor de ruimtewerking. Een voorstel van de heer Heijns om de mensen hun zin te geven, werd met 6-5 ver worpen. Na kritische opmerkingen van de heer Van Harten kreeg de raad de toezegging, dat binnenkort een be spreking zal worden gewijd aan de bebouwingsregelingen voor Korter- aar. De raad ging akkoord met het ont werp voor een verordening, die de gemeente de bevoegdheid moet ge ven op te treden tegen parkeerex- cessen, met name tegen het parke ren van vrachtwagens en oude auto's. KATWIJK AAN ZEE Dé. J. P. van Roon, predikant van de her vormde gemeente te Katwijk aan Zee, heeft een beroep uit Zeist aan genomen. De laatste jaren zijn zeer vele beroepen op dB. Van Roon uit gebracht. Steeds bleef hij de voor keur aan Katwijk aan Zee geven. Maar nu zal de band met Katwijk toch worden verbroken. Ds. Van Roon werd in 1920 gebo ren. Hij was predikant te Korten- hoef, Zierikzee en Ermelo. In 1965 kwam hij naar Katwijk. De bestrating van de Vosholstraat wordt verbeterd, wat 18.450 kost. De bewoners hadden hierom ge vraagd. De jaarlijkse subsidie voor Arti werd met 1.000 verhoogd. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 23 september hoog water 5.04 en 17.19 uur, laag water 1.13 en 13.19 u. Burgemeester en Wethouders van War mond maken bekend, dat door hen op I dinsdag. 26 oktober 1971, zullen worden geschouwd alle in of nabij de bebouwde kom dezer gemeente gelegen sloten, zulks ingevolge artikel 128 der „Algemene Politieverordening voor de gemeente Warmond". Warmond. 22 september 1971. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester. F. K. LANGEMEIJER. de secretaris, P. J. BAAS. Vit de DUINSTREEK VALKENBURG Veilig verkeer. Maandag 27 september zal het Infor matie Centrum van Veilig Verkeer Nederland hier zijn. Het Centrum voor het testen van gezichtsveld, ge zichtsscherpte, afstand- of diepte- waarneming, kleurgevoeligheid en verblinding is open van 1113 uur, 14—17 uur. 19—21 uur. KATWIJK Van de hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest" aan de Rijnstraat is bij de gemeente een verzoek inge komen voor het treffen van voor zieningen aan de verwarming in de kleuterschool. Kosten 13.600. KATWIJK Het bestuur van de stichting tot oprichting en instand houding van Hervormde scholen, uit gaande van de Kerkeraad der Her vormde gemeente te Katwijk aan Zee, heeft bij de gemeente een ver zoek ingediend om medewerking voor de stichting van een vierklassige kleuterschool in Rijnsoever. KATWIJK Met de heer J. J. van den Akker bereikten b. en w. in principe overeenstemming over de aankoop van het pand Comman deurspad 14. KATWIJK In verband met on voldoende gymnastiekgelegenheid voor de leerlingen van de scholen in de Hoornes wordt de kleine zaal van de sporthal tijdelijk gebruikt voor het geven van lessen in lichamelijke oefening. Om de bezoekers van het restaurant van de sporthal geen over last te bezorgen is eraan gedacht daartoe een separatie-vouwwand aan te brengen. De kosten worden be groot op ƒ3.000. KATWIJK AAN ZEE De mili tairen van het zenderpark in de Katwijkse Zuidduinen hebben in de Unizaal een disco-avond gehouden ten bate van de kankerbestrijding. Na aftrek van de kosten konden zij 410 gulden afdragen. Vil de BOLLENSTREEK LISSE Kortebaandraverij. Voor de kortebaandraverij, die volgende week donderdag in het kader van de najaarsfeesten wordt gehouden, staan al 35 paarden ingeschreven. Vrijdag worden de feesten ingezet met een puzzeltocht voor automobi listen en zaterdag is er een gondel vaart in de Ringvaart. LISSE Strandloop. De atletiek vereniging De Spartaan houdt zon dag in het kader van haar tienjarig bestaan aan het Langevelderslag in Noordwijk een strandloop over de afstanden van 4 en 8 kilometer, 12 uur. WARMOND Vrijdag 24 septem ber 8 uur: Film in 't Trefpunt. Titel: „Peoples War". Inleiding door de heer J. Boonstra uit Sassenheim. Peoples War is een film die prak tisch alleen door Vietnamezen zelf is gemaakt. Het commentaar is volledig door de Vietnamezen samengesteld. Zaterdag 25 september 11-12 uur v.m.: „Dekenactie", rondgang door het dorp waarbij dekens worden op gehaald. De derde-wereldwinkel blijft open t/m 9 oktober. SASSENHEIM Woensdag 29 september zal in het Gezondheids centrum aan de Narcissenlaan de bejaardengymnastiek o.l.v. de heer Schmohl weer beginnen. Deze zal in twee groepen worden gehouden t.w. half tien en om tien over tien iedere woensdagmorgen. SASSENHEIM De collecte van het Pröt. Chr. Thuisfront heeft ƒ979,84 opgebracht. SASSENHEIM De Algemene Sociëteit voor Bejaarden begint dinsdagmiddag 28 september in de grote zaal van „Het Bruine Paard". De autorijders zullen telkens bericht ontvangen, welke rmndervaliden zij kunnen ophalen. Mochten er nóg autorijders zijn, die zich voor dit doel beschikbaar willen stellen door 2 of 3 maal per jaar op een middag enkele bejaarden op te halen, dan kunnen zij zich telefonisch melden bij de voorzitter, de heer J, G. van Vliet, Van Pallandtlaan 4, telefoon 11875'. SASSENHEIM De najaarsfees ten begonnen gisteren met een rond gang door de gemeente van „Adest Musica" en Drumband „DOS." Daar na was op het sportpark aan de Menneweg de grote Oranje-taptoe, door „Adest Musica" georganiseerd. Voor het eerst had men een ach- tergrond-décör, een middeleeuwse burchtpoort, door leden van „Adest KATWIJK AAN ZEE Ds. H. de Kleer uit Scheveningen sprak gister avond in „de Hoeksteen" voor de Christen-Vrouwenbond over de christen en de ruimtevaart. Hij merkte op, dat onder christe nen verschillend wordt gedacht over ruimtevaart. Er bestaat nog geen overeenstemming over de vraag: is dit duivels of mag een christen hier aan met volle overtuiging meewer ken? Het in negatieve zin erover spre ken houdt echter een gevaar in voor de kinderen die met deze zaak zijn en worden geconfronteerd. Vele christenen zi.en de ruimte vaart als een teken van de voorlaat ste anti-goddelijke machten. Maar elk vreemd verschijnsel is nog niet het laatste. Men leeft in een tijd waar alles elkaar met steeds hogere frequentie opvolgt. Het gevaar van de ruimtevaart is; dat de mens zich als een god waant. Anderzijds toont God door de ruim tevaart Zijn onmetelijkheid. Juist als christen mag men dankbaar de re sultaten aanvaarden van wat de mo derne techniek biedt, om daarmee God lof toe te brengen. Men vergeet al te vaak dat de verlossing van Christus heel de kos mos raakt. De hele kosmos is onderworpen aan de vloek vande zonde. Maar op ónze planeet is de verlossing ge schied: daarom strekt de verlossing zich uit tot heel de kosmos. Competitie L.D.D.B. LEIDEN De tientallen van de Leidse Districtsdamcompetitie heb ben zich deze week weei gepresen teerd. In alle klassen werd weer fel gestreden om de punten. In de hoofdklasse viel vooral het spel van Lisse op. Met 12-8 werd van de Hoomse Damclub gewonnen. Samen Sterk stuitte op heftige tegenstand. Met li-9 werd van A.D.C. gewon nen. Ten slotte werden de reserve? van L.D.V door het Wassenaars® W.D.G. teruggewezen (11-9). Slechts 1 tiental van R.D.C. wist deze week de volle winst binnen te halen. De reserves wonnen met 13-7 van Sa men Sterk II. (Van onze correspondent) OEGSTGEEST Al vele jaren woont het echtpaar Wolkers in de oude pastorie van de hervormde gemeente te Oegstgeest aan de Rhijngeesterstraat- weg. 49 jaar geleden vestigden zij zich als neringdoenden in de gemeente, precies één jaar nadat zij te Amsterdam in het huwelijk waren getreden. De heer Wolkers (81) volgt het dagelijks gebeuren nog met grote belang stelling. Het echtpaar heeft een veelbewogen leven achter de rug. waar vooral de crisisperioden een stempel op gedrukt hebben. Na de tweede wereldoorlog gaf de heer Wolkers de brui aan het zakenleven en verwisselde hij dit voor het ambtelijke, bij het Ministerie van Marine. Evenals zijn echtgenote (72), weet hij zich nog goed de komst van de eerste auto te herinneren: „Als-ie het niet deed, dan bracht een paard ervóór uit komst". Mevrouw Wolkers huldigt het standpunt „Oost-west. thuis best". Zij leest bijzonder veel, terwijl haar echtgenoot graag aan de waterkant een visje ver schalkt of tuiniert. „In Amsterdam zat ik veel aan de buitenkant van de stad; zo werkte ik in mijn jonge jaren bij een bakker en voor het geld dat ik ver diende. kocht ik een bok die op de zolder van mijn ouderlijk huis werd ge bracht". Het huwelijk werd verrijkt met 6 zonen en twee meisjes. Eén ervan groeide uit tot de bekende schrijver-kunstenaar Jan Wolkers. „Veel van de hechte band tussen de mensen onderling, zoals dat vroeger was, is verloren gegaan", constateert de gouden bruidegom met enige wee moed. En over het verkeer: „Ik hoop dat ze nog eens een motor uitvinden die op water loopt!" Van het echtpaar straalt een diepe geloofsovertuiging uit, die tijdens ons korte gesprek uitkwam in een oproep tot bezinning op het aardse bestaan. „Ik ben al 49 jaar geabonneerd op de Nieuwe Leidse Courant. Een goed dagblad, maar ik heb bezwaar tegen de weergave van de Zondagssport. Zet dat er maar bij" zegt de heer Wolkers. ,Jk zie niet in waarom het niet alle maal op de zaterdag zou kunnen". Vandaag hebben de kinderen het echtpaar een grootse feestdag bereid. „Wij weten van niets", zegt de bruid, „het is een verrassing wat onze kinderen voor ons doen". „Allemaal lieve kinderen", zegt vader Wolkers, die als hij een familiewapen bezat, erin geschreven zou hebben „bid en werk". Want daar moet je het van hebben! NIEUWVEENINIEUWKOOP Zeven jaar geleden maakten de drie Nieuw- veense vrienden Gerrit Rietveld, Rien Spek en Rien Vermeij in het huis van de ouders van laatstgenoemde in Nieuwveen de plechtige afspraak, dat degene van hen die het eerst zou trouwen van de anderen een geit als huwelijksge schenk zou krijgen. Geen van drieën had op dat moment verkering. In de loop der jaren werd de vriendschap wat minder en verloor men el kaar min of meer uit het oog. Toen echter de beide Rienussen drie weken geleden hoorden van de trouw plannen van Gerrit, kwam onmiddellijk de afspraak in de herinnering. Zij besloten tot aankoop van een geit, en gistermiddag was het dan zover, dat tijdens een in gebouw Beatrix aan Woerdense Verlaat gehouden receptie het zeven jaar geleden beloofde huwelijksgeschenk werd aangeboden. Onder grote hilariteit van de talrijke bruiloftsgasten mocht de bruidegom na een tientallen meters lang touw te hebben ingetrokken, de mooie geit de zaal binnenloodsen. De bruid, Anjo van den Bosch uit Nieuwkoop (23), was natuurlijk zeer verrast. Spek en Vermeij hadden de geit drie weken geleden gekocht voor f 60,-. Het echtpaar gaat zich in Nieuwkoop (in de Mozartlaan) vestigen, waar de bruidegom (24) het beroep van gasfitter uitoefent. ALPHEN De afdeling West van de Christen-V rouwenbond houdt morgenavond de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen in de zaal van de Salvatorikerk. Dr. Doornbos komt vertellen over het medische werk in Suriname. Op deze avond komt ook de afdeling Noord bijeen om in de zaal van de Goede Herderkerk te luisteren naar een vertegenwoordiger van de N.V. Organon, een bedrijf in dienst van de gezondheid. Musica" gebouwd; waarbij de' Oran jevereniging voor de materialen zorgde.De finale van de taptq^, be stond uit een gecombineerd optreden van vier korpsen (totaal circa 250 man). De belangstelling van de zij de van het publiek had beter kun nen zijn. Het feestterrein aan de Wille- brorduslaan werd geopend met het afschieten van vuurpijlen. BRUSSEL (AP, ANP, Reuter, UPI) Door verzet van Frank rijk heeft de Europese minister raad geen akkoord kunnen be reiken over het plan het Euro pese parlement rechtstreeks te laten kiezen door de inwoners van de lidstaten. Dit heeft Tjeerd Westerterp, de Ne derlandse staatssecretaris van buiten landse zaken gisteren meegedeeld. Tussen de vijf en Frankrijk bestaat een ernstig conflict, aldus Westerterp. Volgens hem bestaat de kans dat als Frankrijk op zijn standpunt blijft staan de overige EEG-landen de Europese verkiezingen nationaal gaan regelen. Door Frans en Noors verzet heeft de EEG-ministerraad gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken over een gemeenschappelijk voorstel voor een te voeren visserijpolitiek met de vier kandidaatsleden voor het EEG-lidmaatschap: Engeland, Dene marken, Noorwegen en Ierland. Een Belgische diplomaat heeft verklaard Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Duitse, sinds ruim een jaar in Nederland opereren de, reisbureau Neckermann heeft van de Rijksluchtvaartdienst geen toe stemming gekregen voor het uitvoe ren van vierdaagse goedkope vluch ten van Schiphol naar Kopenhagen voor 120 gulden. Zoals bekend, werd een soortgelijke toestemming wèl verleend aan een aantal Nederlandse touroperators, die komende herfst vier- en vijfdaagse reizen naar Zuid-Europa willen ma ken voor rond de 200 guiden. Volgens de RLD betreffen de reizen van Neckermann een ander soort vervoer dan die van de Nederlandse bureaus. „De Nederlandse touropera tors beperken hun trips tot typische vakantiebestemmingen als Rhodos en Mallorca; Neckermann wilde naar Kopenhagen, een bestemming, die ook in het lijnennet van de KLM is opge nomen. Wanneer wij hiervoor toe stemming zouden hebben gegeven, zou dit een directe concurrentie voor de KLM hebben betekend". Neckermann overweegt nu de rei zen vanuit Duitsland te gaan maken. De bedoeling is op de terugweg Deense toeristen mee te nemen; aan vankelijk voor een kort bezoek aan Amsterdam, maar nu de vluchten vanaf Schiphol zijn verboden, zit dat er waarschijnlijk niet meer in. VAASSEN Aluminium Industrie Vaassen NV gaat 56 werknemers ont slaan, zo heeft het bedrijf gisteren meegedeeld. Met de betrokken vakbonden is in een vroeg stadium overleg gepleegd over deze maatregelen, waarbij over eenstemming is bereikt over een re geling voor sociale begeleiding. De ondernemingsraad en het personeel zijn inmiddels op de hoogte gesneld. dat Frankrijk wil profiteren van on langs voor de vier EEG-kandjdaten aangebrachte wijzigingen in de visse rij voorschriften, waardoor een .zes- mijlszone is ingesteld voor de natio nale visserij. Daardoor is de Franse zone uitgebreid. Noorwegen heeft er kenning gevraagd van een 16-mijls- zone. Het Europese parlement heeft gis teren in Luxemburg de Etfropese Commissie gevraagd ee« Europees statuut op te stellen voor buitenland se arbeiders, waarin burger-, politie ke, sociale en mensenrechten worden geregeld. Zuidvietuamese senaat wil nieuwe verkiezing SAIGON (RTR) De Zuidvietna- mese senaat heeft vandaag een be roep gedaan op de regering, nieuwe presiditiële verkiezingen te organise ren. In een resolutie die op een speciale bijeenkomst van de senaat werd aan genomen, werd gezegd dat een ver kiezing waarbij er slechts één kandi daat is, „een ramp voor Zuid-Viet- nam zou veroorzaken". De aanvaarding van de resolutie heeft slechts de kracht van een aan beveling en is dus niet bindend voor president Thieu, die de enige presi dentiële kandidaat is. De verkiezing, aldus de resolutie „wekt een ongunstige reactie in het, land en in het buitenland op". Als zij wordt gehouden, zou de regering niet het land kunnen regeren en zou Zuid- Vietnam niet kunnen voortbestaan. AMSTERDAM In 1971 heeft advertentie-volume zich voorlopigl een lager niveau gestabiliseerd. I groei van het aantal abonnees bl|,ra(: aanhouden. Gezien de moeilijke cf standigheden, waarin een deel van) Nederlandse pers zich bevindt, aan abonnementsprijsverhoginj niet worden ontkomen. Dit merkt het bestuur van Holdii maatschappij De Telegraaf op in jaarverslag van 1970. Het financiële resultaat over geeft, volgens het bestuur, tot nu reden tot tevredenheid. Op basis ruim 600.000 abonnees en de rui cash-flow (winstafschrijvingen, 1969 10,2 miljoen, in 1970 miljoen), wordt de toekomst met vi trouwen tegemoet gezien. De Telegraaf verwacht niet dat, een voortzetting van de huidige wikkeling, voor de financiering een nieuwe gebouw vreemd kapil zal moeten worden aangetrokken. de gemeente Amsterdam is De Ti graaf tot overeenstemming gekoi over het in erfpacht verkrijgen een terrein van 3,3 hectare in westelijke havengebied. Op een a; grenzend terrein van 1 hectare is optie verkregen. ft t< ge Twaalf illegale Marokkanen ontdek (Van onze correspondent) OISTERWIJK De rijkspolit' heeft in Oisterwijk twaalf Marokkt nen aangehouden, die hier illega -jy verblijven. Ze hadden geen pas 1 geen werk- of verblijfsvergunnii Ze waren allen werkzaam bij hetze et de bedrijf in Oisterwijk. Tegen h ang werkgever en hun pensionhouajj..^ werd proces-verbaal opgemaakt. "r f 18 rarr itte: 24 irsm Spr WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gis teren een wetsontwerp goedge keurd, dat het president Nixon mogelijk maakt weer dienstplich tigen onder de wapens te roepen. Het ontwerp is voor onderteke ning naar het Witte Huis gezon den. De goedkeuring volgede op een hef tig debat, waarin duiven, onder aan voering van de Democratische frac tieleider Mansfield, met een filibuster (een reeks eindeloze redevoeringen) dreigden om de stemming zolang mogelijk uit te stellen. Zij hadden aan het wetsontwerp een amendement willen toevoegen, waarin werd opgeroepen tot terug trekking van alle Amerikaanse troe pen binnen negen maanden uit Viet nam, op voorwaarde dat de tegenpar tij alle Amerikaanse krijgsgevange nen zou vrijlaten. Eerst sprak de senaat zich uit tegen een filibuster om vervolgens het wetsontwerp te aanvaarden dat de presidentiële oproepingsbevoegdheid (die op 30 juni j.l. was versteken) herstelt. De afgelopen drie maanden zijn in Amerika helemaal geen dienstplichti gen meer opgeroepen. Nixon en zijn accc »elij minister van defensie Laird hebb daarom sterke druk op de Senaat ui Alle geoefend om het wetsontwerp sn Si aanvaard te krijgen. Enkele maandi wd geleden was het al door het Huis vi ing Afgevaardigden goedgekeurd. E— De wet, die het uitstellen dienstplicht voor studenten afscha bevat een passage waarin er bij president wordt aangedrongen om snel mogelijk" de Amerikaanse tro pen uit Vietnam weg te halen. 1953 vJ°p f Iet TOKIO (Reuter) De Japans ve c premier Eisakoe Sato heeft woensda we in Tokio bekendgemaakt dat Japa vari samen met de V.S. de twee Amerigen kaanse ontwerp-resoluties over d ikt i vertegenwoordiging van China in d ren volkerenorganisatie zal indienen. msc ;nsc sdie e ii n n dat e tf DEN HAAG De Kon. Ned. Re dersvereniging (KNRV) is van mening dat, met betrekking tot de sociaal- maritieme vraagstukken in de memo rie van toelichting de prioriteit on juist wordt gesteld. Het bedrijfsleven kan immers de inderdaad noodzakelij ke werkgelegenheids- en welzijnspoli- tiek op langere termijn eerst inhoud geven nadat de overheid in fiscaal- financieel opzicht de levensvoorwaar den voor de zeescheepvaart onder Nederlandse registratie heeft zeker gesteld. Dit merkt de KNRV op in een commentaar op de rijksbegroting. Zij verklaart kennis te hebben genomen van het voornemen van het kabinet steun te geven aan de heroriëntatie en diversificatie van de Nederlandse zee scheepvaart en noemt het een hoop volle aanwijzing, dat dit kabinet ernst wil maken met de uitvoering van dit voornemen. De KNRV is ervan overtuigd dat handhaving van de positie van Neder land in de wereldscheepvaart sterk de aandacht van de overheid zal blijven vragen. Deze aandacht zal tot daden van veel wijdere strekking moeten leiden dan uit enkele begrotingspos ten blijkt. Immers, de tot dusverre door de overheid getroffen financiële en fiscale maatregelen zijn volstrekt onvoldoende om te voorkomen dat de Nederlandse koopvaardij verdwijnt naar buitenlandse registratie, daartoe gedwongen door de internationale conc urrentieverhoudlngen. Men verwacht dat de twee ontwerpf 'n resoluties nog deze week bij de alg mene vergadering der VN zullen w< den ingediend. In de ene resolul wordt een meerderheid van b derde verlangd voor de uitstoting Taiwan en de andere voorziet in vertegenwoordiging van China Taiwan in de volkerenorganisatie ti wijl Peking de permanente zetel in veiligheidsraad zou moeten innei DEN HAAG Mr. K. van Rijck^ vorsel, oudlid van de Tweede Kam voor de KVP is benoemd tot voorï ter van de commissie van civiele militaire deskundigen, die de van de Nederlandse defensie in i NAVO kritisch moet onderzoeken. Tot leden van de commissie benoemd: de heer J. P. van den 1 (kapitein ter zee); A. P. E. J snard, prof. dr. E H. van der Beug( mr. K. H. Beyen, prof mr. L. Brinkhorst, kolonel C. J. Dijkstra. 1 heer F. J. Goedhart, brigade-genera J. W. F. Hoffman, prof. dr. Kooijmans, de heer H. J. Neurr generaal-majoor R. A. Sleeuw, heer W. Wierda, en commodore A. W. Wijting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4