Jo van Pol pakt eerste Alpenetappe Communisme op Borneo steekt kop op Olympiakos zal als „team" terugkeren SHO blufte in slotfase Zwervers af: 1-4 Gijzelaars in Franse gevangenis vermoord Steden werken niet mee bij bouw Miro's dor den Hertog in moeilijkheden Kozakken Boys-NAC Geen 1-oktober- parade in China Fabriek met 240 man in moeilijk heden Dolman derde in België Vriend vaii Velasques WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 DIGNE „Eindelijk, ik had dit jaar nog geen grote koers kunnen innen maar de zege is dan toch de moeite waard". De 23-jarige inburger Jo van Pol, winnaar van de bergetappe van Lodeve naar gne, stond na te puffen na een lange sprint, die hem de winst had igeleverd. „Ik ben al 400 meter voor de meet weggegaan omdat ik et durfde af te wachten. Met Quitard zat ik een paar meter vooruit het was toen alles of niets". Het werd alles voor de electricien uit ontfort wiens geslepen spurt dit jaar al zeventien keer de lauwe- n had opgeleverd. „Maar dat waren allemaal kermiskoersen zei an Pol verontschuldigend. n die eindspurt van de kopgroep vijf man, het restant van de chtgroep van dertien renners, die e etappe over de Col de Perty m 50 km lang voor de anderen uit 1 gestreden, was niemand opgewas- tegen de pure snelheid van de derlander. Al een paar meter voor streep kon Van Pol wiens vossekop x>p van het zweet, rechtop gaan ten om van zijn triomf te genieten, ch de Oostenrijker Mitteregger ch de Franse nationaal Guitard, ch de Spanjaard Perez Soliva kon- Van Pol stuiten. Chabrand, die aal geen snelheid heeft, was in de aten van Digne gelost en kwam pas seconden later binnen. Jo van Pol rtelde voorts dat hij de laatste veer- kilometer enorm nerveus was ge- eest. „Ik zat alsmaar te denken: ronderstel dat je wint. Maar juist ik zo zenuwachtig ben gaat het estal goed'. Moeilijk Jo van Pol stond intussen temidden n zijn kameraden van de Neder- ndse ploeg van wie Fedor den Her- 6 een vrij moeilijke dag had gehad. Edor had de afgelopen nacht erg jgen zweten, had koorts gehad en niet in zijn beste vorm. Dat eek in de beklimming van de Col (Perty toen hij een paar maal door lalthieu Pustjens voortgeduwd moest nrden. Fedor den Hertog verspeelde fcardoor vijftien seconden op zijn wrnaamste concurrenten. Hij en de iirger Matthieu Pustjens kregen vijftien strafseconden omdat jljens hem in de klim van de col rty had geduwd en dat is vol- ^het reglement verboden. In zo'n Idkrijgen zowel de duwer als de ide straf. r Pustjens kwam de straf niet erwacht. „Ze (de organisatie) zijn onderweg al komen waarschuwen ik er mee moest ophouden." edor was aan de finish weinig aakzaam. Dat hij 7.19 aan Perez liva had verspeeld deerde hem niet. ant de Spanjaard stond nog steeds 10.37 maar zijn lichamelijke toe- nd baarde hem kennelijk zorg. „We llen wel zien", was het enige dat hij met het oog op de zware berg- appe van vandaag naar Brianqon maar liefst vier echte cols: de 1 du Labouret (1240 meter) de Col Saint-Jean (1342 meter) de col de rs (2111 meter) en de Col de loard (2360 meter). Maar ondanks ongemak waarvan koortsuitslag zijn rechter wang getuigde, had in de afdaling van de Col de toch weer voortreffelijk ge- st. Toen had hii de niet aflatende marrages van Regis Ovion en de :ech Jiri Hava meesterlijk be- oren. Ploegenklassement Het ging er toen om de winst van drie vooruit rijdende Nederlanders t het oog op het ploegenklassement veel mogelijk te handhaven. Want iddelink mag wel steeds beweren de ploegenklassering hem weinig Ji schelen, als het er op aankomt Hen de Nederlanders niet nalaten ook deze prijs in te palmen. Zoals ook Jo van Pol in het begin n de etappe de dagelijkse premie- rint won. die voor hem werd aan trokken door Cees van Dongen, en armee vaster in de witte trui kwam. e sprint na 49 km werd betwist door kopgroep van dertien ontstaan na i demarrage van Perez Soliva en its Schür na 22 km. Bij hen voeg- n zich in volgorde eerst Podesta, stal en Van Pol, vervolgens Richeu, itard, Chabrand, Vavra, Mittereg- r en Ducreux. En tenslotte ook hmidt en Cees van Dongen. Dit rtiental begon aan de klim van de Col de Perty na 70 km met een winst van bijna vijf minuten. Op de top kwam Mitteregger, die daardoor zijn landgenoot Steinmayer en Pustjens als leiders in het bergklassement ont troonde, als eerste door. Op 40 se conden volgde Perez Soliva, op 1.10 Van Pol en Chabrand. op 2 minuten Nistal, Podesta, Guitard, Schmidt, Van Dongen, Vavra en Schür. Gelost waren toen definitief Ducreux en Richeux. Het peloton met alle grote mannen had al 6.15 verloren. In de lange en snelle afdaling kwa men Perez Soliva, Van Pol, Chabrand, Mitteregger en Guitard bij elkaar en bleven vooruit. Hun grootste winst bedroeg 8 minuten en 40. seconden na 135 km. waarvan in de finale ruim een minuut verloren ging. Merkwaar dig was, dat de groep van zes met Van Dongen en Schür achter de kop lopers voortdurend op ongeveer an derhalve minuut bleef hangen. Dat was belangrijk voor Nederland omdat daardoor de leiding in het ploegen klassement werd heroverd. Zesde etappe: 1. Van Pol (Ned), 175 km In 4 uur 49 min. 54 se. (met bon. 4.49.34): 2. Mitteregger (Oost) 4.49.55 (met bon 4.49.45); 3. Guitard (Fra) zt (met bon. 4.49.50); 4. Perz Soliva (Spa) 4.49.57); 5. Chabran (Rho- ne-Alpen) 4.40.20 6. Nistal (Spa) 4.52.11; 7. Podesta (Fra) it; 8. Vavra (Tsj) zt; 9. van Dongen (Ned) zt; 10. Shür (Ned) 4.52.14; 11. Shmid (Zwi) 4.56.35; 12. Steinmayer (Oost) 4.57.03; 13. Pustjens (Ned) zt: 14. Bremer (WDld) zt; 15. Chavy (Rhone-Alpen) zt; 16. Ovion (Fra) zt; 17. Plaza (Spa) zt; 18. Aiguesparses (Fra) zt; 19. Stokecr (Zwi) zt; 20. Kraft (WDld) zt; 27. Kuiper (Ned) zt; 30. Den Hertog (Ned) zt. Algemeen klassement: 1. Den Hertog (Ned) 24 uur 43 minuten 0 seonden; 2. Thalmann (Zwi) 24.48.44 3. Ovion (Fra) 24.49.24; 4. Hava (Tsjech) 24.49.33; 5. Hrazdi- ra (Tsjech) 24.52.10; 6. Melero (Spa) 24.52.36; 7. Perez-Soliva (Spa) 24.53.37; 8. Richeux <Fra-reg.) 24.54.03; 9 Nogues (Fra-reg) 24.55.26; 10. Chabran (Rhone-Alpen) 24.56.57; 11. Aiqueparses (Fra 25.00.28; 12. Stocker (Zwi) 25.01.34: 13. Vavra (Tsjech) 25.01.46; 14. Huelamo (Spa) 25.02.38; 15. Bertrand (Rho ne-Alpen) 25.03.07; 16. Pustjens (Ned) 25.03.09. 17. Duchemln (Fra) 25.04.18, 18. Steinmayer (Oost) 25.04.35, 19. Ducreux (Rhne-Alpen) 25.07.28, 23. Van Dongen 25.10.11, 28. Van Pol 25.13.36. 30. Kuiper 25.16.43, 31. Schür 25.17.57. Bergklassement: 1 Mlttereggeer (Oost) 44 p, 2. Steinmayer (Oost) en Pustjens (Ned) belden 38, 4. Ovion (Fr) 34. 5. Perez-Soliva (Spa) 29. 6. Den Hertog (Ned) 18. SIBOE (Oost-Maleisië) (AP) Guerillastrjjders voeren een vol ledige psychologische oorlog in de door rivieren doorsneden wilder nissen van Borneo. De autoriteiten hebben last gegeven tot de „ope ratie Ngayau", genoemd naar de aloude strijdkreet van de koppen snellers van de streek en een avondklok afgekondigd. Jo van de Pol na zijn verrassende zege in de eerste Alpen-etappe van de Ronde van de Toekomst. Vijftienhonderd politiemannen en soldaten zoeken sinds augustus in de dorpen communistische vechters en hun medestanders. De aanvallen, die aanvankelijk wei nig succes schenen te hebben zijn be gonnen nadat de activiteiten van de terroristen sterk waren toegenomen. Volgens officiële berichten zijn sinds januari 19 burgers vermoord en mi litairen gesneuveld. Guerrillastrijders hebben een school meester, die zij ervan verdachten een verklikker te zijn, voor de ogen van zijn leerlingen onthoofd. Twee aan- valsboten van het leger zijn op de rivier de Rajang in een hinderlaag ge lokt en de voornaamste verkeersweg van het district is met bommen on dermijnd. In dorpen en op huizen die vanaf de Rajang te zien zijn, zijn in grote rode Chinese letters Maoïstische leu zen geschilderd en zelfs de regering wil ze niét overschilderen. „De mensen vrezen voor hun leven" gaf een inwoner onomwonden toe. Een regeringsambtenaar zei: „Wij komen en gaan alleen maar, maar deze men sen moeten hier levenhet is erg moeilijk deze leuzen weg te schilde ren." De communisten op Borneo hebben Dagploegenklassement: 1. Nederland 14 uur 34 minuten 19 seconden. 2. Frankrijk 14.39.19, 3. Spanje 14.39.21, 4. Rhne-Alpen 14.44.46. 5. Tsjechoslowaklje 14.46.37. Algemeen ploegenklassement: 1. Neder land 74.28-23, 2. Spanje 74.33.08. 3. Frankrijk 74.33.54. 4. Tsjechoslowaklje 74.43.20, 5. Zwit serland 74.50.16. Puntenklassement: 1 Hubschmidt (Zwi) 63 punten, 2. Van Pol (Ned) 50, 4. Hrazdlra (Tsj) 47. 4. Ovion (Fr) 45. 5. Hava (Tsj) 40. FRANKFURT De Westdultse wieler bond (BiDR) heeft bekend gemaakt dat cle vroegere wereldkampioen Rudl Altlg met Ingang van l Januari 1972 zal worden be noemd tot coach van de westdultse weg- ploeg. DIGNE De Poolse ploeg in de Ronde van de Toekomst heeft opgehouden te be staan. Na de etappe naar Digne besloot de Poolse ploegleider zijn enig overgebleven 'echte' Pool Kllmzak uit de strijd te ne men. De organisatie besloot jacq Paslaws- ki, een ih Mulhouse wor.ende Pool, die in de nationale equipe was opgenomen omdat die ccn man tekort kwam, nu onder tc brengen bij de Franse regionalen. WERKENDAM Eerst klasser Kozakken Boys speelt vanavond op eigen terrein een oefenwedstrijd te gen de Bredase eredivisieclub NAC. Er wordt om 19.30 begonnen. sinds de vijftiger jaren aan kracht ge wonnen en zijn vooral veel sterker geworden in 1963, toen ex-president Soekarno zich van hun hulp verze kerde voor een confrontatie met Maleisië. Siboe is de economische hoofdstad van Serawak, een van de beide sta ten op Borneo, die samen met Ma- lakka aan de overzijde van de Zuid- Chinese zee. Maleisië vormen- Chinezen De meeste guerrillastrijders en hun medestanders zijn Chinezen, de ove rige inwoners van Serawak zijn Ibams, vroegere koppensnellers, die tegenwoordig landbouwers zijn die thans hoofdzakelijk rijst verbouwen, Maleiers en inlandse stammen. Het aantal guerrilastrijders zou volgens sommige schattingen meer dan 1.000 bedragen als men die in Indonesië over de grens meetelt. Zij zeggen dat de regering weinig doet voor het miljoen inwoners van Se rawak, die een gebied zo groot als Engeland maar dun bevolken. Hun aantrekkingskracht is vooral groot onder de Chinezen. Vele Chinezen, wier families tegen het einde van de 19de eeuw zijn ge komen voelen zich buitengesloten. De communisten zeggen dat zij daarin verandering zullen brengen en om helzen in grove trekken de ideologie van de guerrillastrijders van de Ma- leise communistische partij langs de grens met Thailand in het westen van Maleisië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na de miskleun tegen Vlaardingen heeft Zwervers gisteravond op eigen terrein de kans gehad tegen SHO wraak te nemen. Wraak op zichzelf dan, want de 12 nederlaag van zaterdag Ihad niets te maken met gebrek aan voetbalkunde, des te meer inet het feit dat het zo'n vervelende „day after the night befo re" betrof, zoals dat in &<oed Neder lands heet. Het is niet helemaal gelukt 1 de 4—1 overwinning die ëen bloedig SHO in het laatste kwartier voor zich opeiste. SHO kwam uit met invallers voor Den Boer en Braven- boer te weten Nobel en De Heer. Doelman Groenenberg werd in de loop van de eerste helft vervangen door De Vroet. Bij Zwervers ontbrak Wim v.d. Graaff en hoewel diens snelheid soms werd gemist, deed dat getuige Van een onzer verslaggevers ZEIST Als Olympiakos van avond voor de tweede keer door Feijenoord is afgedroogd, zal trainer Ron Bradley ongetwijfeld opnieuw roepen, dat zijn elftal verschrikkelijk veel geleerd heeft. Het tiendaagse verblijf van de amateurs uit Nicosia staat geheel in het teken van „de les". Bradley: „De voetballiefhebbers op Cyprus zullen de ploeg niet meer herkennen. Een stel pure individualisten komt terug als een homogeen elftal." CJympiakos speelt de beide wed- Olympïakos in training op het KNVB-sportcentrum in Zeist. strijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup tegen Feijenoord in Rotterdam. Die voorde lige regeling heeft voorzitter Guus Couwenberg al kort na de loting met de rmateurs van Olympiakos kunnen treffen. Het clubbestuur van de Cy- pr:oten had de lucratieve overeen komst al bekrachtigd voordat Bradley op het eiland was aangekomen. De 33-jarige Brit heeft onmiddellijk zijn verontwaardiging over de beslissing var, zijn nieuwe werkgever laten op- teker.eh. Bradley: „Als ik toen al bij Olympiakos in dienst was geweest, dan was dit niet gebeurd. Ik begrijp, dat Feijenoord angst heeft om op Cy prus te spelen. Niet in de eerste plaats voor een eventuele nederlaag, daar is de ploeg gewoon veel te sterk voor, maar wel voor blessures. Ons veld bestaat uit zand en stenen, waar geen speler normaal kan voetballen". Discipline Ron Bradley, opgegroeid en als ccach gevormd temidden van het kei harde profvoetbal in Engeland, is 1 augustus bij Olympiakos met zijn „ontwikkelingswerk" begonnen. De vorderingen zijn sinds die tijd, vol gens zijn zeggen, opzienbarend. Brad ley: „We hebben de afgelopen weken zes avonden per week getraind. Voor mijn komst werd er twee uur ge oefend. De spelers toonden geen dis cipline, de conditie bleek miserabel. In de eerste wedstrijd tegen Feijen oord heb ik ontdekt, hoe hard er de laatste weken getraind is. De spelers hebben als paarden gewerkt. Ik was trots op de prestatie. Ondanks de 80 nederlaag. Ik wü van zuivere ama teurs spelers maken die professioneel willen denken en praten". Griekenland Bradley heeft zijn formatie op een voor de „topclubs" op Cyprus unieke \vij2c voor de komende competitie kunnen voorbereiden. De landskam pioen draait in het nieuwe seizoen mee in de Griekse competitie. Veertig procent van de recette tijdens uit wedstrijden in Hellas vloeit automa tisch naar Olympiakos. Aanzienlijk aantrekkelijker is echter nog de te genstand, die de elftallen in Grieken land ondervinden. Bradley: „Daar door kunnen we weer ervaring verza melen. En juist aan die ervaring heb ben we erg veel behoefte. Omdat de voetballerij op Cyprus op een onge looflijk laag niveau staat. Olympiakos staa; nog zover van het moderne voetbal, dat de achterstand bijna niet meer in te halen is". De selectie van Olympiakos heeft onder ideale omstandigheden de afge lopen week op het KNVB-sportcen trum in Zeist kunnen trainen. De amateurs, die een deel van hun va kantie voor de trip naar Nederland hebben opgeofferd, konden op een grasveld oefenen. En dat hadden sommige spelers de laatste drie jaar niet meer meegemaakt Bradley: „We hebben hier twee, soms drie keer per dag getraind. Dat is een ongekende weelde. In die week heb ik de puur individualistisch ingestelde spelers ervan kunnen overtuigen, dat voetbal eer. teamsport is. Feijenoord heeft mij daar uitstekend bij geholpen. De combinaties, die de Rotterdammers lieten zien, hebben grote indruk ge maakt. De spelers hebben ervaren, hoe simpel voetbal eigenlijk is: je moet beginnen de bal naar elkaar toe te schuiven en niet zélf achter die bal te gaan rennen. Een één-twee combinatie bij voorbeeld vonden ze tot nu toe een onbegrijpelijke actie". Avontuur Ron Bradley heeft zich in een avontuur gestort. De talentvolle ex- verdediger van West Bromwich Al bion (hij speelde samen met Go Ahead-trainer Barry Hughes onder meer op het jeugdtoernooi van Blauw wjt) was enkele jaren assistent-trai ner van Wolverhampton Wanderers en leidde cursussen voor Engelse tiainers. „Ik wü graag manager van een goede club worden. Maar vooral in Engeland is die post moeilijk te bereiken. Daarom wil ik nu eerst veel internationale ervaring opdoen. Ik had contacten met clubs in Au stralië, Canada en Nieuw-Zeeland. Ik heb ten slotte voor Cyprus gekozen, ornd^t daar het beste klimaat van de wereld heerst. Mijn 8-jarig dochtertje heeft dat klimaat voor haar gezond heid nodig". niets af aan het technisch en qua combinatievermogen sterke spel van Zwervers. De IJsselmondenaren de monstreerden naast die goede eigen schappen echter ook minder goede: er werd soms tot in het oneindige door getikt en met name Wilstra en Don ker dachten er in defensief opzicht wel eens wat te gemakkelijk over. Abso lute uitblinker was Cees Heiden als voorstopper. Op zijn conto kunnen we ook schrijven dat het tot diep in de tweede helft duurder eer SHO voor een tweede treffer kon zorgen. VERLOREN SHO speelde het voor rust voorna melijk via Cor Troost en Gerard de Groot, waardoor Henk de Heer er op links vaak verloren bijliep. Ger Reedijk had helemaal zijn dag niet, hoewel hij het was die na een solo voor 01 zorgde. Diep in de tweede helft kwam een zich herhaaldelijk goede kansen scheppend Zwervers dankzij Eyfferts op gelijke hoogte na aangeven van de moeilijk aanspeel bare, maar aan de bal sterke Wim van Lit. In de laatste fase buitte SHO het grotere inzicht, de grotere koel bloedigheid en het wat uitgekookter aanvalsspel met nog drie doelpunten uit. Jan Hordijk rondde een pass van Van Leening af, Henk de Heer benut te een strafschop na een overtreding tegen De Groot en diezelfde Gerard de Groot zorgde tenslotte voor 14. PEKING (Reuter) De traditionele parade in China op 1 oktober ter her denking van de stichting van de Chi nese Volksrepubliek op 1 oktober 1949 zal dit jaar niet worden gehou den. Een woordvoerder van de afde ling voorlichting van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit mee- MILAAN 22 sept. De naam Mars-Energie-Stars, die de Haagse eredivisie club Blokkeer zich wilde aanmeten, is voor het hoofdbestuur van de Ne derlandse Volleybalbond onaanvaardbaar. Voorzit ter Van Dorst, die in Mi laan verblijft om het con gres van de internationale volleybalfederatie bij te wonen, heeft dit vanuit die stad telefonisch het be- bestuur van Blokkeer laten weten. Van Dorst „Zoiets zou te gek zijn; op deze manier kunnen alle clubs midden lp het seizoen wel van naam veranderen. Ik heb laten weten dat wij wel willen meewerken, te meer omdat het bestaan van Blokkeer ermee gemoeid is. Maar verder dan bij voorbeeld Mars-Blokkeer willen wij niet gaan. In ieder geval dient de naam Blokkeer gehandhaafd te blijven. Over verdere naamsverandering kunnen wij aan het eind van dit seizoen dus in 1972 wel eens praten". ENSCHEDE De machinefabriek Tattersall en Holdsworth NV in En schede 240 werknemers verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Deze uit 1876 daterende Nederlandse vennootschap (textielmachines) heeft surséance van betaling aangevraagd. De directie zei gisteren, dat zij sa men met bankrelaties en vakbonden naar een oplossing zoekt. De gieterij zal, zo zei de directie, in elk geval moeten sluiten. Voor de afdelingen machinefabriek en industriële instru mentatie acht de directie nog wel mogelijkheden aanwezig. De herstructurering van de textiel industrie in ons land heeft tot gevolg gehad, dat er minder orders kwa men. Tattersall en Holdsworth NV richtten zich daarop op andere mark ten, onder meer in Oost-Europa en Noord-Amerika. Het bedrijf bereikte daarbij wel een behoorlijke omzet, maar deze leverde verlies op. Districtsbestuurder van de metaal- bedrijfsbond NVV, de heer P. de Vries, zei dat de vakbeweging pas laat over de situatie is ingelicht. EKEREN Eef Dolman is giste ren in het Belgische Ekeren als derde geëindigd in een beroepsren- nerswedstrijd over 136 kilomemeter. De thans in 's-Gravendeel woonach tige Mars Flandria-coureur werd in de eindsprint verslagen door Rik van Linden, die als prof zijn tweede overwinning behaalde en enkele we ken geleden als amateur de Ronde van Honselersdijk op zijn naam bracht Tweede werd Frans Staes. Jos van Beers legde beslag op de vierde plaats en Jan van Katwijk werd vijfde. Jos van der Vleuten en Gerard Vianen werden resp. zevende en negende. Roger de Vlaeminck won de eerste etappe van Amerika's eerste wieler ronde voor profs, de Tour de la Nouvelle France. Aan deze wed strijd wordt deelgenomen door 48 renners uit Europa. Guido Reybroek (België) werd tweede en Jan Jans sen derde. Jan Blokland uit Schoonrewoerd verraste iedereen in de Ronde van Hoogerheide (voor amateurs) door in de laatste ronde weg te springen. Hij wist een minimale voorsprong op te bouwen en z'n eerste overwinning te behalen. Jan Aling werd tweede. De uitslag was verder: 3 Van Bragt, 4 Van Venrooy, 5 Van Groezen, 6 Huizebosch, 7 Roos, 8 Luppers, 9 Le- gierse, 10 Stander, 11 Van der Hoek, 12 Van der Burg. De honderd kilo meter werd afgelegd in 2.33.27. Castilla 10 stuks/3 gulden Hij zei, dat het ontbreken van cere moniële activiteit, hetgeen ook bete kent dat er geen vuurwerk zal zijn, een hervorming van dit jaar is. In plaats daarvan zullen er vieringen zijn in de vele prachtige parken van Pe king, aldus de woordvoerder. Vernomen is dat de viering van de nationale dag zich meer zal concen treren op „concrete daden". CLAIRVAUX, (AFP) Een# ver pleegster en een cipier, die in dé zie kenafdeling van een gevangenis van de Franse plaats Clairvaux als gijze laars werden vastgehouden, zijn van morgen vroeg door twee gevangenen om het leven gebracht De twee gevangenen een moor denaar en een dief hadden zich dinsdag meester gemaakt van de gij zelaars en zich met hen in de zieken afdeling gebarricadeerd toen politie mannen de gevangenis omsingelden. Tijdens hun telefonische onderhan delingen met de autoriteiten hadden de twee gevangenen vrijlating, auto's MAASTRICHT Albert Heijn zal het tempo, waarin men de nieuwe Miro-zelfbedieningswarenhuizen wil vestigen, moeten terugdraaien. In plaats van vier Miro's, zoals het plan was, zal Albert Heijn er slechts twee per jaar openen, zo is meegedeeld bij de ingebruikstelling van de tweede Miro in Maastricht. Het eerste zelfbedieningswarenhuis is in maart in Vlissingen geopend. Zo als de plannen nu liggen, zal de derde Miro in Leeuwarden in maart 1972 van start gaan, de vierde in septem ber 1972 in Nijmegen en de vijfde in maart 1973 in Purmerend. Oorzaak van de vertraging bij de plannen is een verschü in visie tussen gemeentebesturen en plaatselijke mid denstanders enerzijds en het Zaanse levensmiddelen bedrijf aan de andere kant. Albert Heijn wü de zelfbedie ningswarenhuizen liefst vestigen op voor automobilisten goed bereikbare plaatsen, vaak aan een uitvalsweg of aan de rand van een bebouwde kom. Het bedrijf wijst in dit verband erop, dat bij grote supermarkten nu al op vrijdagen en zaterdagen 70 procent van de klanten met de auto komt. De gemeenten en de middenstand zien de Miro's liefst in het centrum van de stad, omdat anders de klanten worden weggetrokken. Een wrijfpunt daarbij is, dat Albert Heijn in de binnensteden niet de 1 a 2 ha par keerterrein kan krijgen, die het bij een Miro noodzakelijk acht. Een an dere hinderpaal is, dat bij veel ge meenten de bestemmingsplannen al vastliggen. Albert Heijn onderhandelt met nog 13 gemeenten over een Miro-vesti- ging. In één geval (Enschede) duurt dat gesprek nu al twee jaar. De ge meenteraad van Wormerveer heeft inmiddels besloten een tijdelijke ves tiging toe te staan. In of bij elk van de grote steden zou Albert Heijn graag ten minste twee Miro's bou wen, maar ook daar levert het vin den van geschikte terreinen moei lik-heden op. en wapens geëist. Woensdagmorgen vroeg deed zich een hevige ontploffing voor in het hoofdgebouw van de ge vangenis. Eerder was al bericht dat minstens 12 n-en sen waren gedood bij de over stromingen in Catalonië, die de ver bindingen met tientallen steden en dorpen in het getroffen gebied van de buitenwereld heeft geïsoleerd. Er is zeer grote schade aangericht. Op sommige punten staat het water drie meier hoog. Ook in de provincie Ge- icna is de toestand zeer ernstig. De gijzelaars waren al door dode lijke messteken in de keel getroffen enkele uren voordat leden van de or detroepen de ziekenafdeling binnen gedrongen. Het drama was dinsdagochtend be gonnen, toen de in de ziekenhuisafde ling verpleegde gevangenen Buffet en Bontemps zich met de gijzelaars op sloten. Beide mannen waren bewa pend met zelfgemaakte messen en o- peratiemessen. Zij vroegen gehoord te worden door de procureur-generaal o- ver de omstandigheden in de gevange nis, hetgeen gebeurde. Zij spraken met hem, maar eisten toen hun vrij lating. De hele dag hebben zij verder getelefoneerd met de directeur van de gevangenis. Zij eisten auto's en wa pens en het openen van de gevange nispoort. Deze eisen achtten de auto riteiten ter plaatse onaanvaardbaar. Wel stelden zij voor, beide mannen zonder wapens te laten vertrekken. Dit 'aanbod werd geweigerd. Tegen vier uur in de ochtend be sloten de autoriteiten tot de aanval over te gaan. De rond de gevangenis verzamelde journalisten hoorden een hevige explosie. De politie had met een plastieklading twee deuren opge blazen die toegang tot de ziekenafde ling gaven. Daarbij werden beide bandieten gewond. Men vond toen de 25-jarige vastgebonden gedode cipier Guy Girardot en de 35-jarige ver pleegster Nicole Comte, moeder van t"'ee kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13