Regering wacht zware taak ii hallo Drastische vermindering van uitstel militaire dienst ook in '72 fors (rond 15 procent) de postgiro Troonrede toont bezorgdheid Heffing op bedrijven voor gastarbeiders Zei Eïlgels heeft Begrotingstekort bijna dubbele rkiior van wat Witteveen dacht dure omroep Uitgavenstijging Bijdrage overheid is onvoldoende de postgiro heeft al meerdan 2 miljoen reteninghouders dab makkelijk! Dit jaar 10.000 dienstplichtigen tekort 9 OI NSDA21 SEPTEMBER 1971 IJ^ONINGIN JULIANA heejt van- **- middag, in de Ridderzaal te Oen Haag, de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende troon rede: „Leden van de Staten-Generaal, _,.jde en veiligheid, rechtvaardige I verdeling van welvaart, eerbiediging i de rechten van de mens en be- ïerming van het leefmilieu zijn •aagstukken. die dringend ons aller jndacht opeisen. Zij vormen een luitdaging die wij met verantwoorde lijkheid, toewijding en creativiteit I'moeten tegemoettreden. Wij weten hierbij gesterkt door het alge mene verlangen naar een meer hu mane samenleving, waarin de soli dariteit met de misdeelden groeit. HET STEMT tot voldoening dat onze betrekkingen met vele lan- zich verstevigen en verdiepen. De regering denkt hierbij in het bijzon der aan Indonesië. De vriendschap en de gastvrijheid waarmede rege ring en volk van dat land mijn man 1 mij hebben ontvangen, zullen I voor ons altijd een kostbare her- |innering blijven. Door de Verenigde Naties is een I internationale strategie tot stand ge- I bracht voor de samenwerking met 1 de ontwikkelingslanden. De regering I aanvaardt de daarin neergelegde af- I spraken als richtsnoer voor haar be- 1 leid. Aan u yordt een nieuw vierja- I renplan voor de Nederlandse ont- Iwikkelingssamenwerking voorgelegd. I Voor de politieke ontspanning in I de wereld acht de regering het on- I misbaar dat de Chinese volksrepu- I bliek gaat deelnemen aan het over- I leg in de Verenigede Naties. De regering hoopt dat dc totstand koming van het beginsel-akkoord over Berlijn zal worden gevolgd door verdere maatregelen voor de verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. De regering neemt deel aan het overleg in de .NAVO aangaande de mogelijkheden voor een conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa. Het Noordatlantische bondgenootschap blijft de waarbbrg voor onze veilig heid en het uitgangspunt voor een doeltreffend ontspanningsbeleid. Daarom ook is het van belang dat de Nederlandse defensie-inspanning iprdt gedragen door de overtuiging ons volk. De regering hoopt dat •t werk van de commissie van ci- •le en militaire deskundigen, die ;er dagen wordt ingesteld, ook irtoe zal kunnen bijdragen. In het komende zittingsjaar kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de niet-ver- spreiding van kernwapens. De uitbreiding van de Europese gemeenschappen zal een nieuwe fasë inluiden van de Europese integratie. Deze uitbreiding brengt grote ver antwoordelijkheden mee jegens de overige delen van de wereld en voor de verdere .Europese eenwording. De regering zal zich blijven inspannen voor de versterking van de positie van het Europese parlement en de andere, instellingen van de gemeen schappen. U)E ONZEKERHEID die is ontstaan u in het internationale handels- en betalingssysteem, geeft reden tot be zorgdheid. Veel van wat na de oorlog is opge bouwd, voor de wereldhandel en daarmee ook voor de Nederlandse economie, staat thans op het spel. In nauwe en gewaardeerde samenwer king met onze Benelux-partners spant de regering zich in om een zo spoedig mogelijk herstel van ordelij ke verhoudingen te helpen bevorde ren. Zij acht hierbij een eensgezind optreden van de lidstaten van de E.E.G. en de toetredende landen van zeer groot belang. ANZE economie heeft de laatste ja- ren een sterke expansie ver toond. Deze gaat ook dit jaar ge paard met een aanzienlijke overbe- steding en een krachtige stijging van lonen en prijzen. Thans begint zich enige ontspan ning op de arbeidsmarkt af te teke nen die zich in 1972, bij een te ver wachten vermindering van de eco nomische groei, waarschijnlijk zal voortzetten. De overbesteding tot uiting ko mend in tekorten op de lopende re kening van de betalingsbalans houdt echter aan. De sterke prijs- en loonstijgingen leggen een groot beslag op de ruimte die voor de to tale groei van de rijksuitgaven be schikbaar is. Daarenboven zullen de belastingontvangsten in verhouding minder toenemen. Deze vooruitzichten vervullen de regering met zorg. Zij acht het noodzakelijk dat zo snel mogelijk weer evenwicht wordt bereikt tus sen middelen en bestedingen. De re gering wil haar beleid daarop rich ten, waarbij zij de belangen van kwetsbare groepen van de bevolking ®n van structureel zwakke gebieden jn het oog zal houden. Zij hoopt dat het nog deze week aanvangende brede overleg met het bedrijfsleven *en bijdrage zal leveren tot dit be leid. Op een aantal terreinen ral het beleid worden gewijzigd om de stii- Sing van uitgaven te beperken en de mkomsten te vergroten. Op deze wijze kan ook ruimte vrijkomen voor dringende voorzie ningen op andere terreinen. Enige van de beleidsombuigingen 7-ullen evenwel in 1972 nog geen gunstige •nvloed kunnen hebben Mede daar om wordt voor dat jaar als tijdelijke maatregel voorgesteld de voorziene verlichting van de omzetbelasting op mvesteringsgoederen te beperken. Dm zelfstandige ondernemers ten dele tegemoet te komen zal, even- Ceens voor het jaar 1972, de zelfstan- ïnaftrek worden verruimd. 1 de sfeer van de belastingen zal voorts een aantal blijvende ver schuivingen tot stand moeten ko men. Deze zijn nodig om de budget taire gevolgen van enkele ten de le reeds vaststaande fiscale ver lichtingen, zoals die voor de werken de gehuwde vrouw en de verlaging van invoerrechten, op te vangen door verhogingen elders. Daartoe stelt de regering voor een verhoging van de benzine-accijns, de omzetbelasting op elektriciteit en de assurantiebelasting, alsmede de in voering van een accijns op frisdran ken. Voorts zal de verhoging van de vermogensbelasting nog twee jaar gehandhaafd blijven. De regering acht het noodzakelijk de voortdurende overbesteding terug te dringen en tevens het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt te be perken. Daartoe stelt zij voor de tijdelijke verhoging van belastingen die in 1972 om conjuncturele redenen tot stand werd gebracht met ingang van 1 januari 1972 op het wettelijk toe gestane maximum te brengen. Met het voorgenomen beleid be oogt de regering de spanning in onze economie teverminderen en de in flatie geleidelijk af te remmen. AM TE komen tot een verdere uit- werking van de zaak die de rege ring zich heeft gesteld op het terrein van de sociale verzekeringen, zal aan de Sociaal-Economischc Raad een na dere adviesaanvrage worden voor- De opstelling van een integraal structuurplan voor het noorden van het land is ter hand genomen. Een nota zal worden uitgebracht over de perspectieven voor Zuid-Limburg. Voorts hoopt de regering het ko mende parlementaire jaar voorstel len te doen tot invoering van een selectieve investeringsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen in het westen. Voor de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zal een in tegratiebeleid worden gevoerd dat zich niet zal beperken tot de finan ciële en sociale sector, maar zich ook zal uitstrekken tot het terrein van de ruimtelijke ordening. Ter begeleiding van de snelle en ingrijpende structurele veranderin gen in de land- en tuinbouw worden de middelen voor ontwikkeling en sanering versterkt. Na de te verwachten beslissingen over het agrarische structuurbeleid binnen de E.E.G. zal de regering u hierover een nota toezenden. Ook zullen u voorstellen tot herziening van de pachtwet bereiken. De hoge prioriteit dié de regering geeft aan de volkshuisvesting blUk4 uit haar streven volgend jaar 132.000 woningen in aanbouw te doen ne men. Een regeling ter verbetering van verouderde woonbuurten is bin nenkort te verwachten. Hierin zal een" gewijzigde benadering van de stadsvernieuwing tot uiting komen. Over het geheel van vraagstukken betreffende de volkshuisvesting zal u in het komende zittingsjaar een beleidsnota worden aangeboden. De regering bereidt een regeling voor waarin de bevoegdheden van de centrale overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening worden versterkt. Daarnaast zal zij op korte termijn voorstellen doen om de mogelijkhe den tot inspraak voor de burgers op dit terrein te verruimen. De regering acht een geïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid een on misbaar element in een gezonde pla nologische ontwikkeling. Met het oog daarop staat zij een krachtig beleid voor ter bevordering van een goed en verantwoord openbaar vervoer. De instelling van een algemeen ver- keersfonds zal hiertoe een belangrij ke bijdrage kunnen leveren. Daarop vooruitlopend zal de regering voor stellen met ingang van 1 januari 1972 de werking van het rijkswegen- fonds enigszins te verbreden door naast de aanleg ook het onderhoud van rijkswegen in dit fonds op te nemen. Daartoe zal een verhoging van de opcenjen op de motorrijtui genbelasting worden voorgesteld A/TET voortvarendheid zullen de be- staande wetten op het terrein van de milieuhygiëne worden uitge werkt en zal nieuwe wetgeving, waaronder een herziening van de hinderwet, worden voorbereid. Op korte termijn zal u een nota worden voorgelegd over de opstelling van een urgentieplan tegen milieuver vuiling. Ter bescherming van ons leefmi lieu acht de regering onder andere maatregelen tegen de verontreini ging van onze rivieren en de Noord zee noodzakeüik. Zij zal de totstand koming van bindende internationale overeenkomsten bevorderen. het voeren van een goed en evenwichtig onderwijsbeleid acht y.OOR de regering een programmering over een aantal jaren van maatregelen en van de daarvoor beschikbare midde len. onmisbaar. Zij zal voor het kleuteronderwijs de leerlingenschaal verder verlagen en voor het basisonderwijs de aan stelling van boventallige onderwij zers enigszins verruimen. De nieuwe lerarenopleiding wordt verder uitgebreid. De experimenten met de schoolbegeleidingsdiensten vinden voortgang. Met ingang van 1 augustus 1972 zal voor de 16-jarigen die geen vol ledig dagonderwijs volgen, leerplicht van een dag per week worden inge voerd. Voorts zullen u in het nieuwe zittingsjaar voorstellen bereiken met betrekking tot een schoolgeldheffing voor het gehele voortgezet onder wijs. Het wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onderwijs wordt in het kader van een nadere regeling van de samenhang van wetenschap pelijk onderwijs en hoger beroeps onderwijs in grote lijnen gehand haafd. Over de verbetering van de pro grammering voor het post-secundai- re onderwijs hoopt de regering c- korte termijn met u in overleg te treden. In afwachting van de tot standkoming van deze structurele maatregelen zal bij een aantal stu dierichtingen bij instellingen van wetenschappelijk onderwijs over schrijding van de huidige capaci- teitsgrenzen niet zijn te vermijden. Wettelijke maatregelen zijn in voor bereiding, die een tijdelijke beper king van de toelating van studenten mogelijk maken. De regering is van mening dat een hogere financiële bijdrage mag wor den gewaagd van degenen die pro fijt hebben van het volgen van we tenschappelijk onderwijs. Voorstel len hiertoe zullen u worden aange boden. Deze zullen het streven van de regering om de kansen voor alle burgers tot het volgen van dit on derwijs mogelijk te maken, niet ir. de weg staan. De regering hecht veel bélang aan het ontwikkelen van een samenhan gend wetenschapsbeleid, waardoor wetenschap en techniek meer dan thans zullen kunnen bijdragen tot de vernieuwing van de samenleving. "TEN wetsontwerp zal worden in- gediend om de financiering mogelijk te maken van maatschap pelijke en culturele voorzieningen voor personen met een andere natio naliteit en een eigen culturele ach tergrond die in ons land werken. De regering is van mening dat de aan deze voorzieningen verbonden kosten ten laste moeten komen van de ondernemingen waarin deze per sonen werkzaam zijn. Het beleid ten behoeve van de be jaarden zal worden gevoerd op basis van de ingediende nota. De voortzetting van het maat schappelijk en cultureel welzijnsbe leid zal samengaan met een nadere bezinning op de onderlinge samen hang van de activiteiten en op de vraag wat binnen dat geheel priori teit zal moeten hebben. Het vraagstuk van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer in verband met de registratie van per soonsgegevens zal op zo kort moge lijke termijn tot een oplossing wor den gebracht. In het komende zittingsjaar wor den wetsontwerpen voorbereid over de vermogensstraffen, de maatregel van terbeschikking stelling van de regering en de strafbaarheid van de rechtspersoon. Over het beleid aan gaande de algehele herziening van de grondwet is een nota voor u in voorbereiding. Omtrent de staatkundige verhou dingen met Suriname en met de Ne derlandse Antillen bereidt ook Ne derland zich voor op de overeenge komen studie in Koninkrijksver- band. T EDEN van de Staten-Generaal. in het komende jaar staat u een zware taak te wachten. Ons land kampt met financiële en economi sche problemen. Om deze het hoofd te bieden moeten wij ons beperkin gen opleggen, die als pijnlijk zullen worden ervaren. Deze beperkingen zijn onmisbaar voor het herstel van onze economie. Dit is een voorwaar de om te kunnen voortwerken aan de duurzame verbetering van onze maatschappij en aan onze bijdrage voor de oplossing van internationale vraagstukken. In dat perspectief zullen regering en Staten-Generaal in goed overleg het wenselijke moeten afwegen te gen het mogelijke. Met de bede dat God u de wijs heid en de kracht zal geven om uw veelomvattende taak te volbrengen, verklaar ik deze zitting van de Sta ten-Generaal geopend", aldus de let terlijke tekst van de troonrede. 8 TT#b (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De vraag is levens groot of de jaarlijkse uitgavenstijging van tien procent op dc omroepbegro tingen gehandhaafd kunnen blijven. In 1973 wordt de omroepbijdrage ver hoogd. Maar hiermee kun je niet eeuwig doorgaan, verklaarde minister P. J. Engels in het CRM-blad Trefpunt in een commentaar op de begroting. Voorkomen moet worden, vervolgde de bewindsman, dat kijken en luiste ren voor grote groepen mensen onbe taalbaar wordt. De omroepverenigingen moeten evenals het rijk zuiniger aan doen. Over de ontwikkeling van de omroep maakt de bewindsman zich zorgen, schrijft hij in de toelichting op zijn begroting. De bewindsman is van plan zich met de regeringscommissaris en om- roepbestuurders te beraden over de maatregelen, die genomen moeten worden. Over de voorstellen van de com- missie-Rooij een bedrijfsfonds voor de pers in te stellen heeft de regering nog geen beslissing genomen. „De meningsvorming, in het kabinet is nog gaande", verklaarde minister Engels. Hij verwachtte wel omstreeks 1 okto ber een beslissing. Middenstand (van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In een gezamenlijk communiqué hebben de drie centra le ondernemersverbonden in het mid den- en kleinbedrijf (NCOV, NKOV en KVO) o.m. verklaard, dat zij de bijdrage van de overheid aan de infla- tiebestrijding onvoldoende vinden. „In feite verschuift het kabinet de verantwoordelijkheid voor de bestrij ding van de inflatie naar het overleg met het bedrijfsleven zonder dat er enig zicht is op een vrijwillige mati ging", aldus de verbonden. GRONINGEN (ANP) In een te legram aan minister Schmelzer heb ben de leden van het noordelijk ver band van gereformeerd politieke jeugdstudieclubs (een jongerenorgani satie van het Gereformeerd Politiek Verbond) de bewindsman verzocht er voor te zorgen dat de Chinese zetel in de Veiligheidsraad bezet blijft door nationalistisch China. Zij besloten tot het versturen van dit telegram op hun vergadering van zaterdag in Groningen. (Vervolg van pagina 1) Het kabinet heeft ondanks de zeer moeilijke situatie toch ruimte gevon den voor enkele nieuwe taken en voorzieningen: verlaging van de leerlinge-nschaal bij het kleuteronderwijs en aanstel ling van extra-boventallige leer krachten, invoering van een partiële leerplicht voor zestienjarigen en uit breiding van de nieuwe lerarenoplei ding: uitbreiding van dc woningwetbouw en het verlenen van aanvullende huursubsidies; hogere uitgaven voor ontwikke lingssamenwerking en defensie; maatregelen ten behoeve van het openbaar vervoer, uitbouw van Lely stad en voorbereidingen voor de bouw van „Almere" (tegenover het Gooi) renteoverbruggingsrekening voor de scheepsbbuw; hogere kosten voor verzorging van bejaarden en een rijksbijdrage voor de ziekenfondsverzekering voor be jaarden. Prof ij tbeginsel De beleidsombuigingen betreffen het matigen van investeringen, af remming van de groei en soberder •uitvoering, doorberekening van kos ten en ruimere toepassing van het profijtbeginsel. De „maatschappelijk verantwoorde toepassing van de pro fijtgedachte" is, schrijft minister Ne- lissen, voor het kabinet geen dogma, maar zal in concrete gevallen het re sultaat moeten zijn van een afweging van de verschillende aspecten. De be leidsombuigingen verschaffen het ka binet „de noodzakelijke uitgangsposi tie voor het beleid in de komende jaren", zoals het in de miljoenennota staat. Uitgavenstijging Intussen zullen de relevante uitga ven in 1972 stijgen met 3.105 miljard. Daarvan wordt 375 miljoen via ande re kanalen dan via de rijksbegroting gedekt. Het kabinet noemt wat dat betreft: verhoging collegegelden (75 mil- joeh) volledige doorberekening verpleeg- tarieven in de academische zieken huizen (100 miljoen) overheveling van uitgaven naar het rijkswegenfonds met gelijktijdige verhoging van de opcenten motorrij tuigenbelasting (180 miljoen) het onder de werking van de AWBZ tfengen van de bijdragen in de kosten van gezinsvervangende pensiontehuizen voor gehandicapten (12 miljoen). Verder wordt de relevante uitga vengroei van 3.105 miljoen onder meer gefinancierd door de trendmati- reële begrotingsruimte (1600 miljoen), de aanwas van de niet-belasting ont vangsten (715 miljoen) en de tijdelij ke fiscale dekking van 315 miljoen Na dit alles resteert nog de finan- ciering van het begrotingstekort van 3.9 miljard over 1971. Daarvoor wil minister Nelissen vijfhonderd miljoen betrekken uit de opbrengst van de wiebeltax in 1971, 1,9 miljard uit de voorinschrijfrekeningen en 250 mil joen uit de open kapitaalmarkt. Dan blijft ongeveer een miljard -over., welk bedrag gedeeltelijk inflatoir moet worden gefinancierd omdat de verdere mogelijkheden van het rijk op de kapitaalmarkt zeer beperkt worden geacht. PRINSJESDAGPENNING Alle penningen rijn genummerd, ge zet met een eclite (linmnnt en voor zien van een garnnlieverrekeringshe- De voorzijde van deze mooie penning toont het belangrijk ste moment van prinsjesdag n.l. Koningin Juliana en hnar gemaal prins Ilernhard tijdens het uitspreken van de troonrede. De achterzijde toont de KONINGSKROON voorzien van lak-emaille in prachige kleuren met rondom dc provinclewapens. Diamant n ex" ,l„ 3* mm 138,0.10 K r" «O *X" £3 mm A ƒ108,- 0,16 K V.' ex' 30 gr 0 38 mm A 398,— 0,30 K O. 26 ex. 60 gr 0 38 mm 728,— 0,30 K Levering 3 weken. Prijzen incl. emomioverzeMeringauc- i *"W. Te bestellen bij banken, Juwe- wi,'s' I Hers en rechtstreeks bij de: ORANJE MUNT DEN HAAG, Lange Poten 5A, Tel. 070 - 64 69 24* Integratie minderheden onbevredigend Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Engels van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk wil het bedrijfsleven een heffing opleggen van f 200 tot 300 per jaar per buitenlandse werk nemer. De maatregel gaat 1 januari in. De heffing zal be trekking hebben op ongeveer 60.000 werknemers. Onderdanen van EEG-landen en zij die langer dan vijf jaar in Ne derland verblijven en een perma nente werkvergunning hebben, zijn uitgesloten. Het geld uit de heffing wil CRM besteden aan de opvang en begelei ding van de gastarbeiders. Minderheidsgroepen In zijn toelichting op de begTo- ting besteedt minister Engels bij zondere aandacht aan de minder heidsgroepen in Nederland. Hij noemt in het bijzonder de Surina- mers. Antilhanen. Molukkers, woonwagenbewoners en buiten landse werknemers. De minister is er niet gerust op, dat het proces van opneming van de culturele minderheden in onze samenleving voldoende bevredigend verloopt. Zowel in de Nederlandse samenleving als in de groepen moet meer aandacht worden besteed aan de verschijnselen van wrijving en agressie. Het aantal Molukkers in Neder land bedraagt ongeveer 21.000. Een speciaal probeem bij deze groep is de gebrekkige beheersing van de Nederlandse taal. Daarom worden speciale cursussen Nederlands aan volwassen Molukkers gegeven. Hulppredikanten Verder zal de opleiding van Mo lukse hulppredikanten worden ge subsidieerd gezien dc grote beteke nis van de Molukse kerken. De op leiding van de hulppredikanten wordt opgezet in samenwerking mei de Nederlandse hervormde en gereformeerde kerken. Minister Engels is van plan ln fasen het staangeld op goed ge outilleerde woonwagencentra te verhogen om zo te bereiken, dat de woonwagenbewoners sneller een huis zullen betrekken. Rechtspositie Molukkers Voor de rechtspositie van de Mo lukkers wordt binnenkort een wetsontwerp ingediend. De kern van de nieuwe wet is een facili teitsregeling, waardoor de Moluk kers, die behoren tot de groep of afstammen van de groep, die in 1951 naar Nederland kwam, zullen worden behandeld als waren zij Nederlanders. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Koster (defensie) overweegt het aantal gevallen waarin uitstal wordt verleend van militaire dienst, drastisch te beperken. Hij zal hierover een beslissing nenien zodra de commissie dienstplicht een advies over deze problematiek heeft uitgebracht, zo blijkt uit de begroting van defensie. Het aantal dienstplichtigen, dat uit stel krijgt, is vooral de laatste jaren sterk toegenomen. Van de honderd duizend dienstplichtigen in 1971 kre gen er twintigduizend uitstel, en wer den er dertigduizend afgekeurd. Een maal in dienst werden er nog eens zo'n tienduizend afgekeurd, of vrijge steld, zodat thans vier op de tien dienstplichtigen in dienst gaan. In de meeste gevallen wordt uitstel verleend om studieredenen. Dit jaar is daardoor een tekort ontstaan van tienduizend diensplichtigen, een te kort dat moet worden gecompenseerd door een vooruitgreep op de lichting 1972. Als gevolg hiervan zal het in 1972 bij een gelijkblijvende behoefte aan dienstplichtig personeel noodza kelijk zijn een vooruitgreep te doen op de lichting 1973. Minister De Koster zegt onder meer dat door het verlenen van uitstel op deze schaal vele dienstplichtigen na afloop van hun studie militaire func ties gaan vervullen waarvoor hun ontwikkelingspeil te hoog ligt. Zowel het belang van de krijgs macht als in bepaalde opzichten het belang van de dienstplichtigen zou er in vele gevallen mee gediend zijn, in dien de eerste oefening op jongere leeftijd wordt vervuld. Problemen in het personeelsbeleid doen zich ook voor bij de werving van beroeps- en semi-beroepsperso- neel. Zo blijft het aantal kandidaten voor de opleiding als adelborst bij het Koninklijk Instituut voor de Marinc- nog steeds achter bij de behoefte. - uriGAitN voor, DEFENSIE! wfbsgrohng 1900-1972)^ Ook bij de land- en luchtmacht doen zich moeilijkheden voor bij de werving van beroepspersoneel. Totaalbedrag Het kabinet heeft voor de defensie een totaalbedrag van 4.634.144.000 uitgetrokken, ruim 429 miljoen gul den méér dan in 1971. Dit verschil wordt veroorzaakt door de normale toeneming van de defen sie-uitgaven met zes procent (door stijgende kosten, hogere lonen en so ciale lasten), en een bedrag van ƒ55 miljoen extra voor het inlopen van de achterstand in de materieelvoorzie- ning. Over dit bedrag was tijdens de kabinetsformatie al overeenstemming tussen de regeringspartners bereikt. Van het totaalbudget wordt ruim 1135 miljoen voor de marine besteed, ruim twee miljard voor de landmacht en haast 1114 miljoen voor de lucht macht. Tocli uitstel Ondanks het extra bedrag van 55 miljoen heeft de minister van defen sie dit jaar het begin van de realise ring van belangrijke projecten naar volgend jaar moeten verschuiven. Dit geldt met name voor de luchtmacht, waar men 'hoopte reeds volgend jaar met de vervanging van de F-104 Starfightcr te kunnen beginnen. Deze zaak is nu naar 1973 verscho ven. Wel verwacht minister De Koster in 1972 de definitieve beslis sing te kunnen nemen over welk type vliegtuig de Starfighter moet opvol gen. Tevens wordt bij de luchtmacht de modernisering van het Hawk-geleide- wapen-systeem uitgesteld. Bij de ma rine wordt de aanbesteding van een eerste serie van vier fregatten ter vervanging van de onderzeebootja gers van de Holland klasse, uitgesteld tot 1973. De voorbereiding voor de bouw van een tweede serie fregatten ter vervanging van de jagers van de Frieslandklasse, zal het komende jaar wel ter hand worden genomen. De totaalkosten van de nu uitgestelde projecten belopen rond de 4,5 miljard. De commissie van burgerlijke en militaire deskundigen, die de taak van Nederland in de NAVO en de financiële middelen daarvoor noodza kelijk, gaat bekijken, zal medio 1973 advies uitbrengen, met name over welk vast percentage van het bruto nationaal produkt voortaan voor de fensie zal worden uitgetrokken. Minis ter De Koster benadrukt dat een eenzijdige vermindering van de NA- VO-bijdrage door Nederland een kettingreactie zou kunnen veroorza ken die mogelijk een vertrouwenscri sis tot gevolg zou kunnen hebben in het bondgenootschap. De regering is het helemaal eens met een rapport van de NAVO over de defensie-problemen in 1970, dat, gezien de toenemende militaire sterk te van het Warschaupakt, onder meer een verhoging van de paraatheid, de mobiliteit en ae flexibiliteit aanbe veelt. In verband hiermee zal waar schijnlijk begin 1973 een paraat tank bataljon van het legerkorps naar West-Duitsland worden overgeplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9