Grofsmederij knoeit maar wat aan PAK Leiden voor ernstige crisis De moeilijkhedei bij Van Rhijn Leidse jongen terecht Natuurramp. Grote opkomst in Grote Kerk Motoren onder brug gestolen BROMFIETSER (83) AANGEREDEN Uit de DUINSTREEK KATWIJK Aanrijding. Twee bromfietsen kwamen gistermiddag op de kruising Voorstraat-Louwe straat met elkaar in botsing. De 19- jarige Willem van der Plas uit Kat wijk verleende geen voorrang aan de 19-jarige mej. M. Zwart uit Noordwijk. Mej. Zwart liep 'n vlees wond aan de rechterknie op. Van der Plas werd met een beenbreuk naar het AZ vervoerd. RIJNSBURG Afscheid predi kant. De hervormde gemeente heeft gisteravond afscheid genomen van ds. H. van Gosliga en zijn gezin. Van half acht tot tien uur bezochten zo'm zeshonderd leden, catechisanten en verenigingsbesturen de Jeugdha- ven. Stram in de houding en onbeu c^e lijk; hoeveel beweging en drf®*a ging hen vandaag voorbij. Het bleef in vele gevallen alleen bij een handdruk. Een veelheid bloemen, planten en geschenken werd het gezin Van| liga overhandigd. Ds. Van Gosliga heeft duidelij! merkt dat hij in de Rijnsl harten een goede plaats inn< RIJNSBURG Damnieuws. speelde de eerste wedstrijd seizoen tegen R.D.G. II Mit Haag en verloor met 12-8. R.D.C. II speelde tegen Sj^RL Sterk II uit Hazerswoude en met 13-7. R.D.C. III verloor va» men Sterk III met 11-9. KATWIJK AAN DEN RIJlL Donderdagavond om half zevei er in het verpleeghuis „De Will een kerkdienst, waarin ds. G. neveld uit Valkenburg voorgaat ithei de NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER LEIDERDORP Een groot deel van de vergadering van de raad werd besteed aan de ingekomen stukken en mededelingen. In een schryven aan de voorzitter gaf drs. J. Vlieger (prot. chr.) de wens te kennen voor het raadslidmaatschap te bedanken. Er was ook een brief van T.N.O. uit Delft inzake een onderzoek naar de geluidshinder, veroorzaakt door de Grofsmedery. Het aantal klachten blijft aanhouden en er zijn al geval len bekend dat de slijmvliezen door het stof zijn aangetast. Wethouder E. Drenth zei dat er weer brieven zijn uitgegaan naar de gemeente Leiden en de Grofsmederij. „We zullen nog 2 maanden geduld hebben". Leiden stelt ook een onder zoek in. De Grofsmederij zoekt al zes jaar naar uitvluchten; zonder zich deskundig te laten voorlichten knoeit ze zelf maar wat aan om dc zaak te verbeteren. Er was ook een schrijven van G.S. waarin de goedkeuring van de ver koop van grond (Voordorp-terrein) aan Immoproject wordt aangehou den. De heer R. Poels wilde deze zaak weer graag behandeld zien in de com missie openbare werken. De heer Reugebrink kwam terug op de hardheid van het water. Uit het antwoord bleek dat „de Rijn streek" het landelijke rapport wil afwachten. Maar waarom reageert de Rijnstreek niet op de vele klachten die hem bereiken? Waarom spreekt men zich niet positief uit ten opzich te van de ontharding? Zeer uitvoerig werd gesproken over de motie die het aan het begin van de vergadering beëdigde lid van de raad mevrouw M. v.d. Molen (PAK had ingediend. „De Leidense raad acht het van zeer groot belang dat een gedetail leerd plan wordt uitgewerkt voor het openbaar vervoer in de regio, zoals voorgesteld door de vervoermaat schappijen N.S., H.T.M. en N.Z.H.. en draagt B en W op de inhoud van de ze motie, alsmede de toelichting, op korte termijn bekend te maken aan Provinciale Staten van Zuid Holland, De Gewestraad, en de gemeentebestu ren die deel uitmaken van het Ge west Leiden". De heer Reugebrink zei veel voor de motie te voelen wat het opstellen van een gedetailleerd plan betreft. De Leidse-Baan-stop geeft de ver voermaatschappijen een sterke troef in handen bij de komende onder handelingen. De overige leden voelden ook wel voor een goed plan van de vervoer maatschappijen, maar de zinsnede dat de Leidse-Baan-werkzaamheden moeten worden gestopt nog onaan vaardbaar. Met 15-2 stemmen werd de in die zin gewijzigde motie aange nomen. Voor het afwerken van de verdere agendapunten had de raad niet veel tijd nodig. Behalve voor een aantal schoolzaken gaf hij zijn toestemming tot uitbreiding van de algemene be graafplaats en aanleg van het hoofd- veld van RCH. Bij de rondkrraag vroeg de heer J. Hekkelman hoe de zaken nu 9taan bij het medisch opvoedkundig bureau in Leiden. Wethouder D. Tichler zei dat men bezig is een nieuiw bestuur te vor men. Als de zaak weer goed is geor- 'gandseerd is inspraak van de gemeen ten niet nodijg. LEIDEN In „De Partijgenoot" van vandaag (orgaan van de PvdA afdeling Leiden) verwacht de redac teur Menno Wolters dat binnen en kele maanden het PAK de ernstigste krisis zal doormaken sinds 1 Vt jaar geleden de Sannesgangers zich af splitsten. Steeds meer tekenen wijzen in de richting van verdeeldheid bin nen het PAK en eenheid daarbuiten, zonder dat daarvoor een hoofdschul dige valt aan te wijzen. Terwijl steeds duidelijker wordt, dat het huidige college van burge meester en wethouders beneden elk peil is, is vooral de laatste maanden een hechtere eenheid binnen de KVP -fractie en vooral ook binnen 't blok van rechtse partijen en CPN ont staan. Het PAK is er dus (nog) niet in geslaagd zijn enige doel in deze raad te verwezenlijken: een bres te slaan in die rechtse eenheid en de publieke opinie op zijn hand te krijgen. Anderzijds neemt binnen de PAK- fractie en nu ook al binnen de PAK- partijen de oude discussie over de bestuurlijke en de oppositionele lijn toe. Die discussie wordt al een jaar gevoerd op fractievergaderingen tot diep in de nacht, zonder dat er ooit een stap in de richting van een keu ze voor een van beide strategieën is gezet. Het raadslid Hans van Dam meent dat de moeilijke situatie van de ge meente Leiden uitsluitend een gevolg is van een weioverwegen regerings beleid. De regering ziet in het beper ken van de gemeentelijke uitgaven en investeringen een belangrijk, zo niet het belangrijkste middel om de landelijke financiële situatie gezond te maken. De confessionelen streven ernaar het verband tussen het regeringsbe leid en de gemeentelijke moeilijkhe den te veidoezelen. Zij doen alsof geldgebrek van de gemeenten een gevolg is van een natuurramp. Het huidige ooilege steunt op de zelfde partijen als de regering. Het tracht de funeste gevolgen van het regeringsbeleid te verdoezelen. Als het erin slaagt de schuld van de- rechtsen aan het dalen van het ver- zorgingspeil te verhelen, dan blijven ze aan de macht en verandert er niets. Wij moeten de schuld van de rechtsen bloot leggen. Het raadslid mevrouw Kerling- Simons is van oordeel dat de blok- kentheorie niet is begraven, maar onder de naam polarisatie (blootleg gen van tegenstellingen) weer tot le ven is gekomen. Polarisatie zal op langere termijn nut moeten afwerpen voor ons. Voorwaarde voor dat nut is wel dat het moet overkomen bij de achter ban. Dit kan alleen als we a. redelijk blijven, niet altijd schop pen of spijkers op laag water zoeken; goede verliezers zijn. b. zélf via wijkhearings, publikaties enz. kritiek op college en de rest van de raad duidelijk maken. KATWIJK In de convcrsatiezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat werd gisteravond een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de christelijke bond van werk nemers in de hout- en bouwnijver heid. Dit in verband met de moeilijk heden bij aannemingsmaatschappij Van Rhijn Katwijk N.V. Districtsbestuurder H. van den Berg zei, dat in ieder geval de op zeggingstermijn in acht genomen dient te worden.-De vakbonden zijn wel op de hoogte gesteld, maar te laat, zodat zij in feite voor een vol dongen feit zijn gesteld. In principe kan de bond dan ook geen genoegen nemen met de ontslagen. De ontsla genen moeten in ieder geval formeel protesteren. Onder degenen die niet werden ontslagen heerst angst dat ook hun hetzelfde lot staat te wachten. In schreef men van de zijde der dir van Van Rhijn Katwijk, dat de oiële positie door het akkoord Noorlander en Zonen NV en de aanzienlijk was verbeterd. E misch gezien werd een sterk con gevormd. Desondanks was de ineengeklapt De ontslagen zijn gevallen in draaiende afdelingen met name onderhoudsafdeling, in de structieafdeling en in het t bureau. Ten aanzien van het weer in komen van de getroffenen, bleek ;el ■met zo pessimistisch gestemd. Het bedrijf Van Rhijn heeft werken onderhanden tot een vap 30 k 35 miljoen gulden. Men ten slotte van oordeel, dat de tasting van het bedrijf reeds enige jaren was begonnen. i b* en i be ilijk ïng de ibesti ge: Ssecr duits door, be zijn doo fa het Berl ,part eer, op ■Rus „H van bi !hel( aan t va ikan 'da. ndsk oals vei DEN HAAG De Grote Kerk be groette vanmorgen zeer velen tus sen haar muren om bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar in gebed samen te komen. De dienst belegd door de gezamen lijke kerken van de stad Den Haag werd door ds. B. Cuperus, Doopsge zind predikant geopend met een woord van welkom. De Evangelie lezing werd verricht door pastoor L. Wüst van de r.k. Sint Jacobus- parochie, die de Zaligsprekingen had gekozen. De tweede Schriftlezing, Romeinen 5 18-21, werd verricht door dr. B. Streefkerk, gereformeerd predikant en de dienst der gebeden werd geleid door ds. W. Sijbrandij, hervormd predikant. Adriaan Engels bespeelde het mag nifieke nieuwe orgel in de Grote Kerk, dat binnenkort officieel in ge bruik genomen zal worden. Hij begeleidde de gemeentezang, die besloten werd door twee strofen van het Wilhelmus. Vele ministers, onder wie premier Biesheuvel, Ne- lissen, Geertsema, Udink, Lardinois, Van Agt, Schmelzer, staatssecreta rissen en kamerleden, alsmede vele ambassadeurs, onder wie de afge zanten der jonge Afrikaanse landen zich onderscheidden door een grote opkomst, woonden deze korte, maar feestelijke dienst bijl LEIDEN Jantje Moerland uit dc Floresslraat is terecht. By na drie weken geleden verliet de 13-jarige jongen de ouderlyke woning. De po litie in Amsterdam heeft hem van nacht aangehouden. Hy heeft het hele land door gereisd. Hy is zelfs in Antwerpen geweest. Toen h(j zyn omzwervingen begon verkocht hjj zyn fiets om enig geld te hebben. Daarvan heeft hy geleefd. Hy had nu nog een kwartje over en vertelde de Amsterdamse agent, die hem van nacht aanhield, op weg naar Leiden te zyn. Het is niet waarschynlyk, dat de jongen naar het ouderlyk huis wordt teruggebracht. De kinderpo litie overlegt op het ogenblik waar hy het beste naar toe kan. Alleen maar een beetje bijpunten. Ze mochten „in 't lang" meelopen. TER AAR Ted de Braak. De Kulturele Vereniging Ter Aar heeft wwr p^n oantppWoiiiir nrn<n-amma oampnfpctelcl voer 't Vnmoriflo wtn- tercpi7f->pn. Vriida0, 24 sent ember word1 henomen met ^en ontreden van Ted de Braak en Mieke Bos. ABBENES Vijf van de zeven klassen van de christe lijke lagere school, die vorige week aan het Langerak in de wijk 'Tonnenkamp' werd geopend, zijn bezet. Er is een lokaal in gebruik voor handenarbeid, terwijl nog een lokaal als tekenlokaal dienst doet. In een aparte ruimte in de hal is een bibliotheekje. De nieuwe school is in de plaats gekomen van de ruim vijftig jaar oude school aan de Hoofdweg. Verwacht wordt dan ook dat volgend jaar een zesde leerkracht in dienst kan worden genomen. Wethouder Jongelie opent de nieu we school op 15 oktober officieel. LEIDEN Onder de Blauwpoorts- brug lagen twee speedboten gemeerd. Vannacht werden de buitenboord motoren gestolen. Waarde per stuk f 2300,—. NOORDWIJK De 83-jarige Kat- wijker Van der Plas liep een hoofd wond op, toen hij vanmorgen met de bromfiets de Herenweg overstak. De automobilist kon hem niet meer ontwijken. De bejaarde man werd overgebracht naar het AZ in Leiden. De gouden koets op de hoek van de Kneuterdijk en de Lange Vijver berg. Aan deze zijde van de koets: de Koningin en prins Claus. Een zonnige Prinsjesdag ook vnor deze lieve meisjes langs de route.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4