BEGROTINGSTEKORT: 3,2 MILJARD Regeringsjaar door Koningin geopend SANOceL Elektriciteit, autorijden, frisdrank en verzekering duurder n i i :i rI beurs tasten Nederlandse volk moet dieper in 2 moderne theeglazen jbon1 Het Kwartet Man verdacht van oplichting bank 3,5 jaar voor verduistering van 3 miljoen Echtpaar dood in woning aangetroffen Onveranderd Leidse Courant Dinsdag 21 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m leghenspoet!" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur W% 50% 2,75 ct 14,5 ct 4% 50% DEN HAAG tiet Nederlandse volk zal in 1972 voor een groot aantal zaken dieper in de beurs moeten tasten nu de uiterst ongunstige ontwikkeling" van de financieel-economische situatie de regering-Biesheuvel heeft genoopt tot het itzetten van een beleid, gekenmerkt door matiging, versobering en een ruimere toepassing van het profijtbeginsel. Het begrotings-tekort over 1972, blijkt uit de miljoenennota, wordt geraamd op 3,2 miljard gulden. Over de nog lopende begroting 1971 zal het tekort zelfs 3,9 miljard gulden bedragen, bijna het dubbele van de 2,1 miljard die oud-minister Witte veen vorig jaar aamde. Die stijging is een gevolg van overschrijdingen van Onderwijs en Waterstaat, van sterk tegenvallende belastingontvangsten n van loon- en prijsstijgingen. Een produkticstop in de Britse krantenwereld door een loonconflict met typografen heelt Engeland gisteren opnieuw van kranten verstoken. In de trein van Brighton naar Londen bevredigden passagiers hun nieuws-gierigheid met een draagbare radio. TsjaacU bevrijdings front executeert twee Franse soldaten ALGIERS (AFP) Het Bevrij dingsfront van Tsjaad heeft bekend gemaakt, dat het twee Franse solda ten heeft terechtgesteld, die op 18 ju ni r.a een gevecht bij Koerodi gevan gen waren genomen. De executies vonden twee dagen na de gevangen neming plaats, aldus het communi qué, dat door de radiozender van het Front in Algiers is gepubliceerd. Van een verslaggever AMSTERDAM De 27-jarige Al gerijn I. S. is in Amsterdam gearres teerd op verdenking van oplichting. Volgens de hoofdstedelijke recherche gaat-het hier om een internationaal opererende misdadiger die in ver schillende landen veroordelingen ach ter de rug heeft wegens diefstallen en gewapende overvallen. De man was een maand eerder ontslagen uit een gevangenis in de Zweedse stad Go thenburg. Scholier verongelukt OLST De 19-jarige scholier J Jansma uit Olst is gistermorgen op weg naar school om het leven geko men. De jongeman botste met zijn bromfiets frontaal tegen een tege moetkomende landbouwtrekker. Ridderzaal vol met herfstbloemen DEN HAAG Bij de opening van de Staten-Generaal in de Rid derzaal was de Koningin gekleed in een roodbruine japon van ve lours decoupé (uitgeknipte stukjes velours, bevestigd op organza). Hare majesteit droeg daarbij een hoed in dezelfde kleur. Prins Bern- hard droeg het gala-uniform der Koninklijke Luchtmacht.. Prinses Beatrix droeg een licht blauwe, geborduurde japon met een kanten jas in dezelfde kleur. Haar echtgenoot prins Claus droeg een jacquet. Prinses Margriet was ge kleed in een donkerblauwue, kanten japon en een hoed in dezelfde kleur. Mr. Pieter van Vollenhoven droeg een jacquet. De Koningin, de Prins, prinses Bea trix en prinses Margriet droegen ie der het grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw, Prins Bern- hard droeg daarnaast om de hals de „cordon" van commandeur der mili taire Willemsorde. Prins Claus droeg zoals gebrui kelijk bij een jacquet de rozet van het grootkruis der orde van de Neder landse Leeuw in een knoopsgat. Mr. Van Vollenhoven droeg de rozet van het grootkruis in de Huisorde van Oranje. In de Ridderzaal was een bloem- versiering aangebracht. Op de troon een zuil met purperen en rode chry santen gemengd met asters, amaran- thus en witte dahlia's. Bij de schouw en op het balkon dahlia's in herfst- ROOSENDAAL De Duitse be drijven Hudson Textilwerke en Arwa Feinstrumpfwerke hebben tot een vergaande samenwerking van hun beide merken besloten in binnen- en buitenland. De twee ondernemingen zijn van mening dat de ontwikkeling op de Duitse en Europese markt een coöperatie tussen producenten, die sterk in de markt liggen, noodzake lijk maakt. Hudson verwacht van de samen werking een veel snellere uitbreiding van haar verkopen op de Europese markt. Arwa ziet in de coöperatie be langrijke mogelijkheden tot rationali satie op het gebied van dames-, he ren- en kindermaillots, panties, kou sen en sokken. tinten. Links en rechts van de troon waren bloemstukken opgesteld met helianthes. Premier Biesheuvel en zijn vrijwel voltallig kabinet, kamerleden en le den van het corps diplomatique heb ben vanmorgen in de Grote Kerk in Den Haag een interkerkelijke Gebeds samenkomst bijgewoond. De bijeenkorrtst was belegd door de gezamenlijke dertien kerkgenoot schappen in Den Haag en enkele in stellingen. Hiervan gingen vier ver tegenwoordigers voor in gebeden en lezingen. Gebeden werd dat de regering, sta- ten-generaal en raad van state „in vastberadenheid maar nooit onbe heerst en door onwil gedreven mogen handelen in beraad en uitvoering tot welzijn van alleen". (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: naim: straat: I betaalt: O-pcr kwartaal par maand I Alsbeloningvoor mijn aktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagen gratis. Mijn naam g jpMs: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden AUTORIJDEN: De benzine-accüns gae.t 2,75 cuilt per liter omhoog; de opcenten van de motorrijtuigenbelasting worden met vjjftig procent ver hoogd. De verhoging van de opcenten komt erop neer dat een auto van 800 kilogram ledig gewicht 42,02 meer aan belasting gaat kosten, een auto van 1000 kilo ƒ53,28 en een auto van 1300 kilo: 69,26. FRISDRANKENEr komt een accijnsheffing op frisdranken en mine raalwater van 14\'i cent per liter. Officieel heet het: een accijns op alco holvrije dranken ivaarbuiten echter vallen: koffie, chocolademelk en vruchtensappen. VERZEKERINGEN: Er komt een assurantiebelasting van vier procent ONDERWIJS: Het kabinet wil de college-, inschrijf- en examengelden voor het hele wetenschappelijk onderwijs verhogen. Ook wil het kabinet schoolgeld verplicht stellen voor het hele voortgezet onderwijs (de bedoe ling was dat dat pas na het derde leerjaar zou gebeuren) cn wil het tarief voor dat schoolgeld verhogen. MUSEUMBEZOEK De toegangsprijzen voor alle musea moeten volgens het kabinet omhoog PASPOORTEN moeten volgens het kabinet duurder worden. Ook moeten de omroepbijdragen omhoog (maar dat pas in 1973) en zullen (wat al eerder aangekondigd was) de tarieven voor de spoorwegen en de PTT verder omhoog moeten. DWANGBEVELEN: Bij het niet op tijd voldoen van belastingen krijgt men een dwangbevel dat voortaan 7,50 inplaats van vijf gulden kost. En kon men tot nog toe een heffing van de inkomstenbelasting over een voorbije periode in vijf termijnen betalen, voortaan zal men dat in ééns moeten doen. ELEKTRICITEIT: dit wordt overgeplaatst van het goedkope tarief van de eerste levensbehoeften naar het tarief van 14% in de omzetbelasting. De politieke beeldengroep bij „Ma dame Tussaud" in Amsterdam is op nieuw verrijkt met enkele politici. Van links naar rechts: Veringa, Schmelzer, Udink, Drees jr., Den Uyl, Geertsema, Biesheuvel en Van Mierlo. Van een correspondent DEN BOSCH De 47-jarige admi nistrateur H. L. uit Nieuwkuijk is door het gerechtshof overeenkomstig de eis veroordeeld tot drieeneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij wordt ervan verdacht dat hij in lien jaar rond drie miljoen gulden heeft verduisterd van zijn werkgeef ster, de N.V. Verkade. De rechtbank in Den Bosch had hem veroordeeld tot drie jaar gevangenis met aftrek. L. is van plan tegen het arrest van het Hof in cassatie te gaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Er zijn geen teke nen die erop zouden wijzen dat het echtpaar S. van Dellen (man 62, vrouw 57), dat gistermorgen dood in hun woning aan de Cortinghlaan 37 te Groningen werd aangetroffen, door moord om het leven is gekorheh. Aangekomen wordt dat beiden een natuurlijke dood zijn gestorven. Zo wel de man als de vrouw waren zie- kel:jk. Zij hadden weinig contact met de familie. De politie denkt ook niet aan ko lendampvergiftiging. De vrouw werd door de politie dood in bed, de man dood naast het bed aangetroffen. Nog een paar punten waaruit de versobering van de begroting bljjkt: Minister Nelissen heeft de ge meenten aanbevolen de prijzen van hun voorzieningen op sport-, cultu reel- cn recreatiegebied drastisch te verhogen. Het maximum-aantal lesuren per week voor het algemeen voortge zet onderwijs (dus: mavo, havo, gym nasium en atheneum) zal worden ver minderd van 32 tot 30. In het lager beroepsonderwijs zullen de klassen vergroot moeten worden. Ondanks de versobering zijn er toch wel een paar "positieve" dingen, waarbij opvallen: een lagere leerlin- genschaal bij het kleuteronderwijs en aanstelling van boventallige leer krachten. Ondanks aanzienlijke „beleidsom buigingen" tot een bedrag van 900 miljoen, zoals bij de informatie- Steenkamp was afgesproken, zal de uitgavenstijging in 1972 weer zeer fors zijn (rond vijftien procent). Minister Nelissen deelt mee dat het „onder de drang van de omstandighe den, ondanks ook een sterke verho ging van de niet-belastingmiddelen" niet mogelijk is gebleken de uitga vengroei te beperken tot de ruimte die wordt begrensd door de groei van de belastingontvangsten. Deze jaar lijkse groei wordt als regel op zes procent geschat. Het kabinet heeft daarom voor deze keer een tijdelijke overschrijding van de uitgavengrens aanvaard. Het is een bedrag van 315 miljoen, waarvoor een tijdelijk dek king wordt gevonden door opnieuw de afbraak van dg heffing van omzet belasting op de investeringsgoederen met een jaar te vertragen. Daarmee wordt voorlopig voorzien in enkele beleidsombuigingen, die pas in 1973 hun baten zullen afwerpen, zoals invoering of verhoging van schoolgeld tij het voortgezet onder wijs en vermindering van het aantal lesuren. Bovendien wordt met deze tijdelijk dekking het overnemen van de NS-tekorten gefinancierd. Het begrotingstekort 1972 van 3,2 miljard zal mede worden gefinan cierd uit de opbrengst van de wiebel- tax, welke tijdelijke conjuncturele belasting volgend jaar op vijf procent zal worden gebracht. De wiebeltax brengt in totaal inclusief de uitgavenbeperking waar toe de overheid bij invoering van de wiebeltax verplicht is 950 miljoen op. Driehonderd miljoen zal vóór de financiering van 'het tekort worden gebruikt, de rest wordt buiten de geldomloop gehouden om de overbe- steding te bestrijden. Voorts wil minister Nelissen voor 2.1 miljard een beroep doen op de reserveringen op de voorinschrijfre- kening. Een bedrag van driehonderd miljoen hoopt het kabinet te halen uit een versnelde inning van de in komstenbelasting (één in plaats van minstens vijf tërmijnen), die mede het gevolg is van het feit dat het voorstel om rente op belastingschul den te heffen, zal worden ingetrok ken. Daarna resteert nog een bedrag van vijf miljoen dat van de open kapi taalmarkt zal worden betrokken. Het kabinet wil niet meer lenen omdat anders het woningbouwprogramma in gevaar zou worden gebracht en er voor de gemeenten weinig meer op de kapitaalmarkt over zou blieven. (voor vervolg zie pag. 9) de enige matras met de juiste celbalans HIT WEER DEN BILT In de lucht drukverdeling boven het vaste land van Europa komt nog steeds niet veel verandering. In het weer in ons land worden in de komende 24 uur dan ook geen wijzigingen ver wacht in het heersende weer type. Het weer zal overwegend zonnig zijn, maar in de nacht en ochtend moet met plaatse lijk dichte mist rekening ge houden worden. BAROMETERSTAND heden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar), «tijgend. Zon en maan 22 september: zon op 6.25, on der 18.40; maan op 9.42, onder !8.58; 27 sept. E.K. Hoog water Hoog water, 22 september: Rot terdam ie getij 6.10, 2e getij 18,04; Scheveningen 4.28-16.45; wassingen 3.14-15.28; Haringvliét a-d. Zeezijde 4.58-17.13. (R'TA) Wees maar blij dat je geen meisje bent, Tommy... als je eens wist wat er voor een werk aan die poppen vast zit! Een paar voorbeelden van zaken die duurder betaald zullen moeten worden (nog afgezien van het algemene, niet onbelangrijke, effect van de verhoging van de wiebeltax van drie tot vijf procent) Dat iemand geestig wil zijn merkt men vaker, dan dat ie mand geestig is. FLIEGENDE BLATTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1