Minder perspectief werkende voor jongeren SUBSIDIESTOP MONUMENTEN Midden- en kleinbedrijf: plaats voor 10.000 man Gemeenten worden duurder met cultuurrecreatie en sport Commentaar van de pers B n HOOPVOL GELUID VAN H. DE MOOIJ: Kabinet maakte buiginj naar vakbeweging Noodverband voor grote steden Verlaging leerlingenschaal in het gedrang CRM: pas op de plaats Grootste Nederlandse winkelcentrum open m Si Nederlandse stewardessen uit gratie Werkgevers over miljoenennota: Nazislachtof feri contra Van Agt 12 DINSDAG 21 SEPTEMBER If NATIONAAL INKOMEN NEDERLwEUROPA (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het departement van cultuur, recreatie en ma yall schappelijk werk moet pas op de plaats maken, heeft minister P. Engels gisteren in een toelichting op zijn begroting gezegd. Aan welzij ns-beleid kan geen uitbreiding worden gegeven NRC/HANDELSBLAD Zelfs zonder dollarcrisis en zonder dreigende zelfmoord van de industriële maatschappij leven we in ons land al te midden van onzekerheden. Troonre de en miljoenennota zijn er een bewijs van. want de maatregelen om zo snel mogelijk weer evenwicht te bereiken tussen middelen en bestedingen, over treffen de somberste verwachtingen van nog geen drie maanden geleden om niet te spreken van de verkiezings voorspiegelingen. Wie had gedacht dat een kabinet dat althans twee partijen bevat die de belastingdruk al te hoog vonden, die druk dit jaar nog eens met 0,8 procent zou gaan verhogen? Dat is meer dan zelfs de oppositiepartijen in hun ver kiezingsprogramma nodig vonden. HET PAROOL IHet feit dat het nieuwe kabinet streeft naar een redelijk evenwicht tussen middelen en bestedingen kan op zichzelf geen reden zijn voor bij zondere politieke verontrusting of voor het opplakken van etiketten als „conservatief" of woorden van gelijke strekking. Verontrusting over politiek conservatisme zou op zijn plaats zijn als de regering systematisch voor een beleid zou kiezen dat toch al achter gestelde en kwetsbare groepen extra zware lasten laat dragen, en dat be schermend zou werken voor hen die zich toch al aan de meer zonnige zij de van de samenleving bevinden. Deze troonrede bevat daarvoor geen duidelijke aanwijzingen en het kabinet-Biesheuvel heeft dus recht op het voordeel van de twifjel. FINANCIEEL DACBL. De Ingediende begroting is teleur stellend omdat ze niet adequaat is aan de kwalen van onze economie. De regering heeft te weinig ingegre pen in de strukturele expansie der uitgaven die sedert het cabinet Cals is ingezet. In de huidige stuatie werkt de begroting nog sterk infla toir omdat nog een bedrag van 350 miljoen inflatoir gefinancierd moet worden. De regering had de burgers eer lijker en duidelijker de noodsituatie voor ogen moeten stllen. Daaruit had ze een argument kunnen putten voor een drastischer afremmen. Ze doet dit niet wellicht uit politiek lijfsbe houd. FRIESCH DAGBLAD De troonrede heeft een opmerke lijk zakelijk karakter. Het ontbreken van een gemeenschappelijk princi pieel fundament wordt niet geca moufleerd door vage uitspraken over onvervangbare geestelijke waarden of wat dies meer zij. Maar ook de soms gebruikelijke algemene adhesie betuigingen over wat van belang wordt geacht, of de speciale aan dacht van de regering heeft, bleven achterwege. Daardoor werd de troon rede een snoer van zakelijke aankon digingen, opgehangen aan twee pin nen: een aanduiding van het com plex van moderne vraagstukken aan het begin en een verzekering dat een aantal maatregelen even pijnlijk als noodzakelijk is aan het slot. Deze puur zakelijke troonrede vraagt om een zakelijke response van de zijde van het parlement, zo wel van de regering als van de oppo sitie. DE WAARHEID De plannen van de regering staan in het teken van de sociale afbraak. Het kabinet-Biesheuvel wakkert als een blaasbalg de bestaande inflatie verder aan. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat met een loonsverhoging van ne gen tot tien pet in het gunstigste ge val achter de prijsstijgingen wordt aangesjokt. Daarom is het tijd over de hele linie een forse loonsverho ging af te dwingen. De werkende mensen verkeren in de positie om de regeringsplannen te verijdelen. GELDERLANDER Het regeringsprogramma maakt geen geweldige indruk. Er is wel een mil jard bezuinigd, maar dit zet nauwe lijks zoden aan de dijk, want de be groting voor 1972 bedraagt 38 miljard, hetgeen 15 pet meer is dan op de be groting van 1971. Maar vier miljard van die 15 pet gaan al weer weg aan loon- en prijsstijgingen en het restant is voor nieuwe taken in het kader van collectieve voorzieningen, die thans 47.5 pet van het bruto nationale pro- dukt vragen. Het belastingpakket stijgt, inclusief de verhoging tot 5 pet van de wiebel- tax met weer 0.8 pet, zodat iedereen zich kwaad kan maken. Namelijk de genen die vinden dat dit kabinet on voldoende nieuwe collectieve voorzie ningen aanpakt, degenen die vinden dat er onvoldoende wordt bezuinigd en degenen die door nieuwe belastin gen worden getroffen. De vraag is echter of de oppositie een beter alternatief heeft. We kun nen ons dat nauwelijks voorstellen. Van onze onderwqsredactie DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs) vreest dat hij de beloften aan de werkende jon geren en aan het kleuter- en ba sisonderwijs niet geheel zal kun nen nakomen. Hij is „bezorgd" over de mogelijkheid de leerlin genschaal in kleuter- en basison derwijs binnen vier jaar met twee leerlingen per klas te ver lagen. Evenmin is zeker of de 15-jarige, 16-jarige en 17-jarige werkende jongeren in 1975 kun nen rekenen op 2, resp. 1 dag (en) onderwijs per week, zoals in het regeeraccoord van 18 juni werd beloofd. Terwijl de uitvoering van deze maatregelen nog onzeker is (minister Van Veen streeft nog wel naar het gestelde doel) geeft de begroting van onderwijs wel uitsluitsel over de bezuinigingen die in 1972 in ieder ge val doorgaan. De belangrijkste zijn: grotere klassen in lager en mid delbaar beroepsonderwijs kortere lesweken in het algemeen voortgezet onderwijs (3e uur) minder voorbereidingsuren voor vormingsleiders van werkende jonge ren verhoogd schoolgeld voor heel het voortgezet onderwijs (vanaf de eerste klassen tot en met het hoger beroeps onderwijs) verhoging van college-, inschrijf- en examengeld aan de universiteiten meer noodgebouwen in plaats van nieuwbouw voor scholen indiening wetsontwerp studen tenstop afremmen van groei van weten schappelijk onderzoek afremmen van bouwbeleid en personeelsuitbreiding universiteiten. De drie bewindslieden van onder wijs (minister Van Veen, staatssecre taris Schelfhout, en minister De Brauw) vermijden in hun begroting zorgvuldig het woord bezuinigingen. Zij spreken over „ombuiging" en „aanpassing" van het beleid. Zij ach ten die beleidsombuiging nodig om de explosieve groei van het onderwijs te kunnen opvangen en daarbij nog ruimte te houden voor nieuwe taken ook. Want ook al wordt er heel wat bezuinigd, de begroting van onder wijs is ook dit jaar fors gestegen. De onderwijsuitgaven voor 1972 zullen ƒ8,8 miljard bedragen (de uitgaven via het ministerie van binnenlandse zaken zijn dan nog niet meegere kend). Alleen door het tot dusver ge voerde beleid „bij te stellen" was het mogelijk enkele nieuwe maatregelen te nemen, zoals: verlaging leerlingenschaal kleu teronderwijs van 37,5 tot 37 leerlin gen per klas in 1972 meer „boventallige" onderwijzers voor probleemscholen in basisonder wijs 2,5 miljoen extra) één dag vorming per week voor de 16-jarige werkende jongeren (geldt sinds 1 augustus j.l. al voor de 15-ja- rigen) Van Veen voor onderwijsbegeleiding via pe dagogische centra 3,3 miljoen extra (in 1972 totaal f 5 miljoen) (waarschijnlijk) betere salarissen voor kleuterleidsters en onderwijzers. universitair onderwijs voor arbei derskinderen hierdoor verhoogd wordt. Deze groep moet men helpen door financiële hulp die gericht is op hen die het nodig hebben, en niet door maatregelen waarvan alle stu denten, dus ook de beter gesitueer den, profiteren. De studentenstop zal per wet worden geregeld en in sep tember 1972 van kracht worden. De minister wil in die wet de bevoegd heid krijgen om per faculteit en per universiteit waar nodig een stop af te kondigen. De wet-Posthumus-Veringa (ver korting universitaire studie) wordt in grote lijnen door minister De Brauw overgenomen. Hij zal de nieuwe structuur echter pas invoeren nadat eerst de integratie van wetenschappe lijk onderwijs en hoger beroepson derwijs geregeld is. Staatssecretaris Schelfhout bestu deert nog hoe het voorontwerp van een nieuwe wet basisonderwijs ge wijzigd moet worden. In ieder geval wordt ook het kleuteronderwijs in de wet opgenomen. Binnen enkele maanden zal de staatssecretaris zijn plannen op dit punt nader uitwerken. 8.13 Berl pva Ro 2851 21-9 Afgezien van deze nieuwe maatre gelen zit de kostenstijging van het onderwijs (het totale niet-universitai- re onderwijs gaat 10 procent meer kosten dan in 1971) vooral in de uit breiding die het onderwijs ondergaat door de steeds langere deelneming van steeds meer leerlingen aan steeds hogere vormen van onderwijs. Daar mee gepaard gaat een snelle stijging van de uitgaven voor salarissen. Wil men deze „onrustbarende" groei van vaste uitgaven volhouden, dan zijn, aldus minister Van Veen, bepaalde „subtiele" aanpassingen nodig. De minister van onderwijs baseert zijn bezorgdheid over de verkleining van klassen in kleuter- en basison derwijs op het aanbod van leidsters en onderwijzers in de komende jaren. De moeilijkheden zijn nog het ge ringst in het kleuteronderwijs. Vooral door het inschakelen van gehuwde kleuterleidsters en betere salarissen hoopt de heer Van Veen veel perso neel beschikbaar te krijgen. In het basisonderwijs zijn de problemen (Van onze sociaal-economisch redactie) MAASTRICHT „De ontwikke lingen op het gebied van winkelcen tra gaan an de richting van overdekte centra. Dit winkelcentrum in Maas tricht is dan ook niet alleen het grootste winkelcentrum van Neder land, maar ook het eerste dat geheel overdekt en verwarmd is." De directiesecretaris van "Wilma Projectontwikkeling" uit Weert, drs. E. Prick, zei dit op een persconferen tie ter gelegenheid van de officiële opening. Hij kondigde aan dat er plannen zijn om nieuwe overdekte centra te gaan bouwen in Tegelen, Weert, Blerick (bij Venlo) en Sittard. W.;ima heeft reeds winkelcentra ver wezenlijkt in Roosendaal, Haarlem en Biunssum. Het Maastrichtse centrum, "Brus selse Poort" genaamd heeft 10 mil joen gekost. 32 bedrijven hebben er een plaatsje in gevonden. Hier en daar is zelfs sprake van een tijdelijke en zelfs van een lang durige achteruitgang in de voorzie ningen. Negatieve punten in de be groting van minister Engels zijn: De subsidiestop voor monumen tenzorg. Er kunnen geen aanvragen meer worden ingediend. Minister En gels gaf toe, dat uitstel van restaura tiewerkzaamheden afstel kon beteke nen en dus afbraak. Geen verhoging van de subsidies aan de muziekscholen. Geen aankoop meer van natuur terreinen. De bedoeling is een natio naal plan op te stellen voor het be waren van natuurgebieden. Staking van de subsidies voor het voorlichten van jonge werknemers, die naar het westen verhuizen. Intrekking van de subsidies voor de huishoudelijke voorlichting. De opvoedkundige voorlichting wordt wel gesteund door het Rijk. Beëindiging van de manifestatie Musement, die in 1972 gehouden worden. im. Voor slechts vijf of zes overdt zweminrichtingen wordt subsidie geven. Positieve punten in de begrot )it s van CRM zijn: [V-b jsiam Het doorgaan van de salarisvin t R betering voor het toneel en de orkt pan Va)i UTB et w n nii liegt ierde inds ener irme ilen ndei ■deèdror Geen beknibbeling op de p „experimenten en kunstzinnige nieuwingen." inv sta ke h ir tl hi Het ambitieus programma van bejaardennota wordt geheel uit| n voerd. Uit de CRM-begroting blijkt ver een verschuiving van het accent dorpscentra naar wijkcentra. Op experimentele werk van de samen vingsopbouw wordt een bezuinif toegepast van 196.000. In het jeugdbeleid, lichtte staata cretaris H. J. L. Vonhoff toe, is wust gekozen voor het function werk. De steun aan de sportacca modaties blijft doorgroeien. Dat niet het geval met de subsidiën van de sportbonden. De staatsseert ris dacht, dat er wel enige ruimte zitten in de contributies. Op deze ze wordt het profijtbeginsel toej^ft past. DE? REGIO L.U In een nieuwe rijksbijdragenref ling wordt rekening gehoudea n het ontwikkelen van organen vo overleg en advies op regionaal i veau. Regionale welzijnstichtinp waarvan er nu 28 worden gesub£,o dieerd, kunnen wellicht worden gebouwd tot dergelijke regionale ganen. zeer groot. Pas in 1975 leveren de pedagogische academies weer een grotere lichting nieuwe onderwijzers af. Tot die tijd blijft de markt ge spannen. Minister Van Veen overlegt met zijn collega van defensie of het mogelijk is hierin verbetering te brengen door meer onderwijzers vrijstelling of uitstel van militaire dienst te geven. Maar het is zeer de vraag of hij erin zal slagen de leer lingenschaal in kleuter- en basis school met twee leerlingen te verla gen. Over de verhoging van het school geld voor het voortgezet onderwijs (dat nu vanaf het twaalfde jaar gehe ven zal worden) zei de minister dat hij een wetsontwerp voorbereidt Ge poogd wordt de inning van schoolgel den centraal via de belastingdienst te regelen. Het bedrag wordt dan over het belastingjaar geheven en gekop peld aan het belastbaar inkomen. De minister wil de mensen met de laag ste inkomens zoveel mogelijk vrijstel len. De mensen met hogere inkomens zullen in ieder geval meer gaan beta len. Sinds 1955 geldt een maximum van 200 per schoolkind per jaar bij een inkomen van ƒ36.000. Die maxi ma zullen flink omhoog gaan. De nieuwe heffingen zullen niet voor 1973 kunnen worden doorgevoerd. Minister De Brauw (wetenschap pen) deelde mee dat hij nog steeds denkt aan een collegegeld van onge veer ƒ1000 per jaar per student, ook voor vijfde- en zesdejaars studenten. Hij ontkende dat de drempel tot het RIJSWIJK (ZH) „Het mid den- en kleinbedrijf heeft over de hele linie een schreeuwend te kort aan arbeidskrachten. Deze groeiende bedrijfstak zou er ze ker minstens 10.000 en wellicht nog wel meer direct kunnen plaatsen". Temidden van zoveel sombere re acties op de miljoenennota tekenden we dit hoopvolle geluid op uit de mond van de heer H. de Mooij, voor zitter van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond voor het mid- De Mooq den- en kleinbedrijf. „De toenemende werkloosheid zit vooral in de indus triële sectoren, maar het is nog tot vrijwel niemand ook de regering niet doorgedrongen, dat het tekort aan werkkrachten in het midden- en kleinbedrijf steeds groter wordt. Ik zou willen dat er op korte termijn overleg kwam, ook met de regering, om het aanvaarden van een werk kring in deze bedrijfstak te stimule ren, zoals in de beroepskeuzevoorlich ting en in omscholingsprogramma's. Het tekort begint langzamerhand werkelijk een nachtmerrie te worden". Het NCOV heeft er waardering voor, dat het kabinet ondanks de moeilijke situatie aan een aantal verlangens van de zelfstandigen is tegemoet geko men, zij het dan in (te) beperkte mate. Dat geldt met name de verruiming van de zelfstandigenaftrek met 25 pet en het scheppen van een minimum aftrek van 300 zonder desinveste- ringsbijbetaling. Ook is het NCOV verheugd over o.m. de toezegging dat tijdige indiening van het wetsontwerp op basis van de commisse Van Soest zal plaatsvinden om invoering van de regeling op 1 januari 1973 mogelijk te maken over het niet-verhogen van de BTW en het onveranderd doorgaan van de verbetering van de fiscale po sitie der werkende gehuwde vrouw, ook van de zelfstandige ondernemers. KRITIEK De middenstandscentrale is echter met zorg vervuld over de „onvermin derde voortzetting van de ernstige in flatoire ontwikkeling" en de „onaan vaardbare hoge loonkostenstijging", die volgens het NCOV vertraging in de economische groei tot gevolg zal hebben en tot ernstige gevolgen voor een stabiel inkomens- en werkgele genheidsniveau zal leiden. „De rijksbegroting legt daarentegen een onaanvaardbare last op de zelf standigen en brengt een meer recht vaardige inkomensverdeling blijvend in gevaar", aldus de heer De Mooij, die in dit verband met name wees op de extra lasten welke het particuliere wegvervoer worden opgelegd. „Als die voorgenomen lastenverzwaring door gaat zal daarmee zeker een bedrag ge moeid zijn van tientallen miljoenen, waarbij we eerder boven dan onder de 50 miljoen uitkomen. Dat zou een ramp voor het wegvervoer zijn", aldus de heer De Mooij. SINGAPORE Stewardessen'i Maleisië en Singapore vervullen bt hun rol van gastvrouw dan de Ned landse stewardessen. Op grond vi dit motief heeft de Malaysia Singapo*^ re Airlines vijf Nederlandse stewarjj dessen, die dienst deden op de 1" Singapore - Londen, ontslagen. Een woordvoerder van de luch yv vaartonderneming „staafde" zijn n n j ning met erop te wijzen dat mai ,u schappijen als Pan American, Caled aar, nian Airways en Pakistan Internat) nal Airlines voor hun vluchten mé jes als stewardes werven in Singapi re en Maleisië. Al itiër Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Nelissen vindt dat de gemeenten hun prijzen voor culturele-, recre atieve- en sportvoorzieningen drastisch moeten verhogen. Ook meent hij dat een uitbreiding van de gemeentelijke belastingen noodzakelijk is. Dit blijkt uit de toelichting die hij op zijn begrotings stukken geeft. HOE DE STAAI1GULDEN ONTVANGT De minister meent dat de gemeen ten het profijtbeginsel moeten toepas sen (gezien de grote kostenstijgingen) voor cultuur, recreatie en sport, waarvoor de uitgaven steeds per vier jaar verdubbeld zijn. Voor 1971 wor den deze uitgaven geraamd op 500 miljoen gulden. Deze zeer forse stijgingen en het achterblijven van de rechtstreeks met die uitgaven verband houdende in komsten wijzen er volgens mr. Nelis- HET VADERLAND De regering Biesheuvel berekent haar impuls op 6,5 procent nadat de begrotingen voor 1970 en 1971 impul sen hadden van 9,5 procent, die de minister van financiën onbevredigend noemt. Die typering is ook over te nemen voor de nu berekende impuls, aangezien het er aan alle kanten naar uitziet dat over een half jaar toch van verdere levensstijging sprake zgl zijn en derhalve van een grotere im puls. Ook het vooruitzicht van straks een verdere verzwaring van de belas tingdruk is onbevredigend, nu al bijna de helft van het nationale in komen feitelijk door de overheid wordt beheerd. sen op dat het vaak aan een afweging van nut en offer ontbreekt. „De vraag is of deze sprongsge wijze ontwikkeling van de kosten niet zou kunnen worden afgeremd door een tenminste evenredige opvoe ring van de prijzen die het publiek voor deze voorzieningen moet beta len", aldus de minister, die er ook op wijst dat men het nut van deze voor zieningen ter plaatse kan afwegen, maar voor de kosten is dat veel min der duidelijk. De afweging wordt bo vendien beïnvloed door de rijkssubsi dies. Een uitbreiding van de gemeente lijk belastingen, waartoe de gemeen ten bevoegd zijn, houdt volgens de ministers een versterking in van de financiële band tussen de inwoners en het gemeentebestuur. Het tot stand brengen van nieuwe voorzie ningen of het afschaffen daarvan zal immers in de meeste gevallen leiden tot veranderingen in de gemeentelijke belastingheffing. Het aandeel van de gemeentelijke belastingen in het totale budget be droeg in het midden van de jaren '50 nog ongeveer dertien procent; het is nu gedaald tot zes zeven procent. Voor de algemene uitkeringen aan de gemeenten is in 1972 een bedrag van 4569,9 miljoen gulden uitgetrokken, veertien procent méér dan in 1971. Hierin zit de normale stijging van zes procent voor de te verwachten toeneming van de kosten voor sociale zorg en stijging van salarissen en so ciale lasten. Noodverband In verband met de moeilijke finan ciële positie van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, heeft het kabinet besloten een noodverband aan te leg gen in de vorm van een verhoging met 1,50 van het schaalbedrag per inwoner. Het aantal inwoners van een gemeente is bepalend voor de uitkering uit het gemeentefonds. De bijzondere positie van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kenmerkt zich door vermindering van het aan tal inwoners en uitbreiding van het aantal taken. De teruggang van het inwoneraantal wordt voor 1971 ge raamd op 8000 in Amsterdam. 10.200 in Rotterdam en 12.000 in Den Haag Het noodverband is gelegd in af wachting van structurele maatregelen die een redelijke financiële positie van deze gemeenten op wat langere termijn kunnen waarborgen. Rotter dam zal aan de hand van een meer jarenbegroting streven naar een slui tende begroting in 1974. Voor Am sterdam en Utrecht zal getracht wor den eenzelfde regeling te treffen. Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) meent dat de nu tien jaar oude wet financiële verhouding rijk gemeenten gehandhaafd kan blijven. Wel is volgens hem een diepgaand onderzoek naar de werking van de verdeelsleutel (op grond waarvan de gemeenten hun geld uit het gemeen tefonds ontvangen) nodig omdat steeds meer door incidentele maatre gelen het de gemeenten mogelijk moet worden gemaakt hun taken in deze veranderende maatschappij uit te voeren. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft een grote buiging in de richting van de vakbeweging ge maakt, zo verklaarde drs. C. C. M. Geerkens, sekretaris van het Nederlands Christelijk Werkge- geversverbond, in reactie op de miljoenennota. „Op diverse be langrijke punten is de regering aan de wensen van de vakbewe ging tegemoet gekomen, al kan men over de omvang ervan dis cussiëren". Tijdens een persconferentie zei drs. Geerkens, dat hij daarom wel „enige verwachting" heeft van het gesprek tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven (don derdag a.s.) over de sociaal-economi sche beleidslijnen voor 1972. „Ver wacht mag nu toch wel worden dat de vakbeweging op haar beurt een forse bijdrage zal leveren aan de ge wenste doorbreking van de loon- en prijsspiraal en dat zal dan moeten betekenen dat van een reële loons verbetering nauwelijks sprake zal kunnen zijn. Zo niet, dan zal de in flatiespiraal volop blijven bestaan". Volgens het NCW ligt de kern van de problematiek bij de forse loon stijging die voor 1972 wordt voor speld. „Steeds duidelijker wordt de overwegende invloed van de arbeids kostenstijging op de prijzen. Onge veer de helft van het verschil tussen de totale loonkostenstijging en de produktiviteitsverhoging kan wor den gefinancierd, komt in de prijzen terecht en dat zou dan in 1972 ca. 5 pet zijn", aldus de heer Geerkens. TE FORSE REM De vooruitzichten voor 1972 zijn weinig opwekkend; onze economie is in de sfeer van de „engelse ziekte" terecht gekomen, vindt het NCW. Het verbond waardeert de poging van de regering om orde op eigen financiële zaken te stellen en de bij drage van de overheid aan vermin dering van de overbesteding. De las tenverzwaring voor het bedrijfsle ven betekent echter een verdere aan tasting van de winst- en liquiditeits positie van de ondernemingen en daarom verwacht het NCW een 's oof scherpere daling van de produktie groei en vermindering van de inv« - teringen dan in de miljoenennol wordt voorzien. „Wy vinden dat de regering 4 K groei tè fors afremt. Extra impulse 1 aan de stagnatie van groei en inves jjf teringen vergroten de risico's vofl onze economie om nog verder af t glijden. Het zou beter zijn opwaarts maatregelen te nemen en het inv» #|c teringsklimaat tijdig te verbeteren' ,s aldus drs. Geerkens. Het NCW zou de vertraagde af' n braak in de „investeringsbelastin? vervangen willen zien door herstf f. van de investeringsaftrek dan wf uitzondering van de vennootschap? belasting bij de handhaving en vet hoging van de wiebeltax. Nieuwe in strumenten om de investeringen te remmen, zoals heffing op bedrijft gebouwen, zijn ongewenst. De groe van de bedrijvigheid is tenslotte poort naar een nieuw perspectief zo verklaarde het NCW. AMSTERDAM De oud-gevang* nen van het concentratiekamp Sari senheusen zijn verontwaardigd ov< de uitspraak van minister Van Af dat hij eventueel mogelijkheden ti' nm de drie nog in Breda gevangen!* houden Duitse oorlogsmisdadige* vrij te laten. De met de "Vriende# kring Sachsenhausen" gelieerde sticl> tirg "We nemen 't weer niet" he*-' de minister een brief gezond® waarin deze verontwaardiging uitdrukking wordt gebracht. De brief spreekt er begrip voor d dat ae minister de omvang en de be tekenis van de misdaden van de di* r.iet kan overzien. Dat de minis!* echter overweegt een stap te onde?- nemen, die "van verstrekkende bete kenis" is voor het oorlogsmisdad® recht, wordt onbegrijpelijk genoeD» Eovendien, aldus de brief, „zou vtv lat'ng een aanval in de rug zijn vf d'egenen, die zich in de oorlog volledige inzet hebben gewijd aan 4' strijd tegen misdadigers van de so^ van de drie van Breda. Het zijn "cndlen dezelfde mensen, die de» sirijd tegen soortgelijke misdadig nog steeds voeren", zo besluit brief. (g

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12