Volgend jaar hebben we 15.000 werklozen méér Selectief gebruik auto en goed openbaar vervoer" Lardinois: Landbouw voor leefmilieu belangrijk Vierjarenplan voor ontwikkelingshulp Rijk subsidieert volgend jaar ruim 109.000 huizen Lonen 13 a 14 petprijzen 7 pet hoger Ruilverkaveling door 5 ministers bezien Vet i es voor behoud van milieu meer bundelen Afzonderlijk overleg met Suriname en Ned. Antillen itbreiding gemeente politie met 20 pet zou te duur zijn Li Versobering het best te merken bij Verkeer en Waterstaat n DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 ÏER DEN HAAG De werkloosheid, die dit jaar opliep tot ongeveer 65.000 personen, zal in 1972 net 15.000 toenemen tot ongeveer 80.000. Het Centraal Planbureau voorspelt dit in zijn macro- iconomische verkenning over het jaar 1972. De toeneming van de werkloosheid is een gevolg van :en verder dalende produktie en arbeidsproduktiviteit en zal zich waarschijnlijk ook in de jaren na 1972 mei roortzetten. tela Van onze parlementsredactie Ondanks deze overigens nog be- •kte ontspanning op de arbeids- zal 1972 de kenmerken blijven tonen van een overspannen eco- jDmie. Het Centraal Planbureau ver- u acht onder meer dat: DU| De loon- en prijsspiraal zich ook v«i 1972 op een hoog niveau zal hand- et^ aven. De lonen zullen naar wordt ngii (rwacht stijgen met 13 a 14 procent 'er'" d de prijzen met rond zeven procent. f OA" Het tekort op de betalingsbalans. v®|at aan het eind van dit jaar onge- eer twee miljard gulden zal bedra- zal ook in 1972 aanzienlijk zijn, amelijk 1.1 miljard gulden. De bedrijfsinvesteringen lopen trder terug. oepi De toeneming van de werkloosheid een rechtstreeks gevolg van de da- nde produktie en arbeidsproduktivi- it. Lag het produktieniveau dit jaar iet een groei van ongeveer vijf pro- nog even boven het gemiddelde 4,82 procent, in 1972 zal de groei ïoud meer bedragen dan drie procent. .1 De groei van de arbeidsproduktivi- lnTeit die voor 1971 nog op vijf procent rordt geraamd zal in 1972 hier en dalen tot slechts 1,5 procent en imiddeld met 0,01. De stagnerende it licht dalende werkgelegenheid ran de bedrijven die daarvan het ge- is doet de werkloosheid oplopen, naar minder dan wellicht op het erste gezicht zou worden verwacht. De aanwas van het binnenlandse arbeidsaanbod is namelijk vrijwel verwaarloosbaar, omdat dit aanbod gedrukt wordt door de leerplichtver lenging en door een zoveel grotere belangstelling voor het onderwijs. De toeneming van de werkloosheid ma nifesteert zich in 1972 ook in het wes ten van het land. Hieraan mag echter niet de conclusie worden verbonden dat de werkloosheid verspreid over het land een gelijkmatig beeld gaat vertonen. In sterkere mate dan voorheen zijn namelijk de laatste jaren personen werkzaam op sociale werkvoorzie ningsobjecten blijvend op deze ob jecten tewerkgesteld, waardoor zij niet langer als werkzoekend worden geregistreerd. Dit is vooral van in vloed geweest op de omvang van de arbeidsreserve buiten het westen. Loonbeiveging De toeneming van de werkloosheid zal volgens het planbureau geen noe menswaardige invloed hebben op de loonbeweging. „Onder de huidige om standigheden, waarMj reële loonstij gingen inclusief werkgeverslasten en incidentele verhogingen er toe neigen uit te gaan boven de arbeids- produktiviteitsverhoging en daaren boven indexering over vrijwel de he le linie met geringe vertraging wordt toegepast, is een eenmaal in gang ge zette loon- en prijsspiraal zeer moei lijk te doorbreken, tenzij de sociale partners doelbewust een sterke mati ging zouden bewerkstelligen", aldus DE WERKLOOSHEID OE ARBEIDSMAN totaal werklozen AO - V opensraande" f aanvragen v f I" werkgevers cn O o 50 i~ 40 30 wv. werkloze bouwvakarbeiders 20 10 - 1 X 1000 1967 "68 '69 '70 h?7' het planbureau. Het verwacht daar om loonstijgingen in de orde van 13 tot 14 procent. De loonstijging bij de overheid blijft met 11 procent achter bij die in het bedrijfsleven. In verband gebracht met de verbe tering van de arbeidsproduktiviteit1 ad 3 procent leidt de loonstijging tot een toeneming van de loonkosten per eenheid produkt met ongeveer 10 procent, een stijging die sinds de tweede wereldoorlog nog niet is voor gekomen. Het planbureau verwacht daarom dat de prijsstijgingen groot zullen blijven: voor de binnenlandse beste dingen van 9 tot 10 procent en tot 5 a 6 procent voor bedrijfsinvesteringen. Het prijspeil voor de particuliere consumptie zal met ongeveer 7 pro cent stijgen. Verbetering Het verschil tussen de loon- en prijsstijging levert op het eerste ge zicht een verbetering op van het reëel beschikbaar inkomen van rond zes procent. In 1972 zal echter ook de druk van sociale lasten en directe be lastingen aanzienlijk toenemen. Er rest dan een verbetering van het reë le loon van 3,8 procent. Het planbureau tekent hierbij aan dat dit percentage uitgaat van de drie procent van de arbeidsproduktiviteit. Van een achterblijven bij de toename van de arbeidsproduktiviteit teneinde ruimte te scheppen voor additionele collectieve voorzieningen is onder de geschetste omstandigheden dan ook ;;een sprake, aldus het planbureau. De hardnekkigheid van de loon- en prijsinflatie wordt volgens het plan bureau niet alleen door spanningen op de arbeidsmarkt veroorzaakt. Zo signaleert het planbureau een toege nomen neiging tot afwenteling van vrijwel elke lastenverhoging. Dit laatste duidt erop dat de huidige overbesteding en de ten dele hiermee verbonden inflatie niet uitsluitend van conjuncturele oorsprong zijn, maar ook structurele elementen be vatten. In dit verband doet l#ot planbureau een beroep op het bedrijfsleven een vrijwillige matiging te betrachten, emdat een terugdringing van de in flatie langs andere wegen bij voor baat tot mislukken gedoemd is. DEN HAAG De Nederlandse re gering geeft de voorkeu.' aan afzon derlijk en rechtstreeks overleg met Suriname en weer afzonderlijk over leg met de Antillen over de herzie ning van het Statuut en de onafhan kelijkheid van deze rijksdelen. Zoals bekend is vorig jaar met de delegaties van Suriname en de Antil len overeengekomen een commissie in te stellen, die de nieuwe rechtsorde tussen de drie volkeren zal regelen. Deze commissie zal bestaan uit een Nederlandse, een Surinaamse en een Antilliaanse sectie. Ondanks deze samenstelling vindt de regering het overleg op bilaterale basis beter. Reden: de staatkundige ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen behoeven niet parallel te lopen. Voor de begeleiding van de vele migranten uit Suriname en de Neder landse Antillen zullen deskundigen uit Suriname en de Antillen worden aangetrokken. De sterke stroom van migranten uit Suriname vraagt grote aandacht, vooral met het oog op de gevolgen in het menselijke vlak. Vijf miljard in deze kabinetsperiode Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister C. Boertien heeft de Tweede Ka mer een vierjarenplan voor de ontwikkelingssamenwerking voorgelegd. Voor de kabinetspe riode 1972-1975 is ruim vijf mil jard gulden uitgetrokken: 1050 miljoen in 1972; 1.150 miljoen in 1973; 1.325 miljoen in 1974 en 1.525 miljoen in 1975. Het bedrag van 1.0$0 miljoen voor het komende jaar betekent, dat er 80 miljoen méér kan worden uitgegeven dan dit jaar. Voor Suriname en de Nederlandse Antillen is 228 miljoen uitgetrokken. Het ontwikkelingsbeleid wordt ge richt op een versterking van de inter nationale samenwerking in het Twee de Ontwikkelingsdecennium. Daarom 0MTW1KKELINGS wordt het accent gelegd op de hulp via internationale organisaties en op de multilaterale hulpprogramma's. De bijdragen aan de Internationale Ont- wikkelings Associatie (IDA), de regio nale ontwikkelingsbanken en het VN- ontw\kkelingsprogramma zijn dan ook belangrijk verhoogd. Woningbouw programma: totaal 132.000 Geertsema •ing' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister ieus leertsema blijkt niet bereid de erkte van de gemeentelijke po- tiekorpsen met twintig procent t te breiden, zoals de Vereni ng van Nederlandse Gemeen- tarij n gevraagd had. De minister et i ijst er in zijn begroting op dat t een uitbreiding van 3000 man W ou be ekenen en honderdmil- jen gulden meer zou kosten. De minister zal wel laten onderzoe- En wat precies de werkelijke be liefte aan politiepersoneel is. waarbij Et zwaartepunt zal liggen op verhe ffing van de bedrijfsvoering in de nrpsen. Voor het optreden bii orde erstoringen wil de minister de mo- j elijkheid bestuderen van het opzet- En van, mede door het rijk te finan- ieren, pools van materieel. Hij over legt het aantal waterwerpers uit te |0 ireiden en zal het onderzoek naar het Ebruik van geweldsmiddelen, die zo feinig mogelijk letsel of schade ver- fv orzaken, laten voortzetten. BB/BRANDWEER Minister Geertsema heeft nog geen Eslissing genomen over de samen- nelting van brandweer en EB als Ern voor de te vormen nationale gj, ampenorganisatie in vredestijd, om- ndal 3t llierte8en nogal wat bezwaren ^'Tjn geopperd. Het kabinet zal zich nader beraden het functioneel leeftijdsontslag oor ambtenaren. Hierbij zal ook bekeken welke moeelijkhe- 's en er zijn functioneel leeftijdsont- mlif befl op on- efl Van onze Haagse redactie DEN HAAG In 1972 zal voor 109.500 woniiïgeh rijkssubsidie worden toegezègd. Samen met 22.500 huizen die nafar verwacht in de ongesubsidieerde sector worden gebouwd, zal het woningbouwprogramma voor dat jaar 132.000 woningen omvatten. De rijkssubsidie zal. zo blijkt uit de begroting van volkshuisvesting, be schikbaar worden gesteld voor: 49 450 woningwetwoningen, waar van tenminste 6000 woningen voor bejaarden 60.050 particuliere huur- en eigen woningen waarvan eveneens ten minste 6000 voor bejaarden. Voorts zal het mogelijk zijn finan ciële tegemoetkomingen te verstrek ken voor de bouw van verzorgingste huizen voor bejaarden tot een totaal van 5000 bedden. Minister Udink zegt dat allereerst daar gebouwd dient te worden waar dit gezien de vorderingen bij de voor bereiding en uitvoering van de stede- bouwkundige plannen op korte ter mijn mogelijk is. Dit houdt in dat bij de uitvoering van het woningbouw- programma een flexibel beleid dient te worden gevoerd Overeenkomstig de wens van de SER zal een nader onderzoek worden ingesteld naar de elementen die de continuïteit in de woningbouw bepa len Het gaat daarbij vooral om de invloed van het conjunctuurverloop op de bouwactiviteit en de doeltref fendheid van de door de rijksover heid getroffen maatregelen. slag te voorkomen door overplaatsing of aanpassing van de functie aan de ouder wordende ambtenaar. Bij het benoemingsbeleid voor bur gemeesters en commissarissen der ko ningin wil minister Geertsema de ge meenteraad. respectievelijk de pro vinciale staten van te voren horen over hun wensen. Bij herbenoeming van een burge meester na zes jaar zal voortaan ook worden gekeken welke eisen aan hem moeten worden gesteld in de komen de ambtsperiode. Het kabinet zal een beleidsnota over dit onderwerp uit brengen. Minister Udink denkt dat de voor stellen om tot een huurharmonisatie te komen op 1 april 1972 geëffec tueerd kunnen worden. Dit betekent dat de huren op die datum in over eenstemming zuilen worden gebracht met de werkelijke huurwaarde, wat in de meeste gevallen een vrij be hoorlijke huurverhoging betekent. Tegelijkertijd zal echter meer in houd worden gegeven aan het verle nen van individuele huursubsidies. Deze subsidie zal ook worden ver strekt in gevallen waarin door ingrij pende woningverbetering een on evenredig verschil tussen huur en in komen ontstaat. Voor het verstrekken van aanvullende huursubsidies kan in 1972 tot 61,6 miljoen gulden aan ver plichtingen worden aangegaan. Tot de hoofdlijnen van het natio naal ruimtelijk beleid rekent de rege ring de bescherming van de centrale open ruimte tussen de beide vleugels van de randstad en de Brabantse ste- denrij. Een speciale wet voor de re constructie van Midden-Delfland zal. zo wordt verwacht, nog dit jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. De grondaankopen ten behoeve van het recreatiegebied Spaarnwoude (in de bufferzone tussen Haarlem en Velsen enerzijds en Amsterdam an derzijds) vinden snel voortgang. Tot 1 juli 1971 werd in dit gebied 672 hec tare in eigendom verworven. Ver wacht wordt dat binnenkort 1600 hectare van de in totaal 22000 te ver werven hectare in eigendom zal zijn verkregen. In het kader van de algemene be perking van de rijksuitgaven is het programma van de rijksgebouwen dienst voor een belangrijk gedeelte opgeschort en zal het hele program ma voor 1972 tot na dat jaar worden opgeschort. Dit betekent dat met veel projecten ten behoeve van een aantal departementen, de hoge colleges van staat en andere rijksinstellingen niet kan worden begonnen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De betekenis, die de landbouwgebieden kunnen hebben voor het leefmilieu, is één van de belangrijkste facto ren van het beleid, dat minister Lardinois (landbouw) het ko mend jaar wil voeren. In de memorie van toelichting op zijn begroting zegt de mi nister, dat in zijn beleid centraal staat .,de opgave te bereiken dat de landbouw in de moderne in dustriële maatschappij een eco nomisch en sociaal verantwoorde functie vervult, en tegelijkertijd een-fundamentele bijdrage levert aan verbetering van ons leef klimaat". De minister betoogt, dat ook in 1972 de snelle afname van het aantal men sen, dat in de landbouw werkzaam is zal doorgaan. Het bedrag voor het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw wordt op de begro ting voor 1972 weer verhoogd. Het fonds krijgt 13,5 miljoen méér dan dit jahr. en komt daarmee op 90,5 mil joen. Het borgstellingsfonds wordt met 20 miljoen gulden versterkt, waarmee de draagkracht van dit fonds op 120 miljoen gulden komt. De verhoging is nodig geworden door de overbruggingsregeling voor fruittelers en de financieringsregeling zware stookolie 1970. De minister wil ook iets doen aan de financiering van grondaankopen, die nodig zijn voor het vergroten van het bedrijf. In enkele ruilverkave- lingsgebieden in het noorden zal een proef worden gedaan met een zoge naamde grondbank. Deze „bank" moet het boeren, die hun bedrijf wil len uitbreiden, mogelijk maken voor delig aan grond te komen. De schaalvergroting moet zich vol gens Lardinois niet beperken tot de landbouwbedrijven. Ook in de agrari sche handel is het aantal kleine be drijven te groot. Hij verwacht, dat er de komende jaren ook in die sector veel verandèren zal De minister wil hier vooral de verticale integratie sti muleren. SLECHT JAAR Minister Lardinois geeft in zijn me morie een analyse van de economi sche ontwikkeling van de landbouw en komt daarin tot de conclusie, dat het jaar 1970/71 slecht geweest is voor de boeren. Vooral de slechte prijzen, die gemaakt werden voor aardappelen, varkensvlees en eieren (produkten, waarvoor de prijsvorming nagenoeg vrij is) hebben het gemid delde inkomen in de landbouw sterk gedrukt. Tegenover de tegenvallende prijzen stonden, net als voorgaande jaren, weer sterke kostenstijgingen. De minister verwacht dat het jaar 1971/72 beter zal zijn voor de boeren. Het uiteindelijke resultaat zal echter sterk afhangen van de kostensfijgin- gen. FRUITTEELT In de fruitteelt zijn de moeilijkhe den nog steeds groot. Ook over het jaar 1970/71 hebben de fruittelers verliezen moeten boeken. De prijs, die gemiddeld gemaakt werd voor het fruit, lag weer beneden de gemiddel de kostprijs. De minister gelooft, dat de Westeuropese fruitcrisis, die nu al enkele jaren voortduurt, pas wordt opgelost, als in de andere EEG-lan- den een groot aantal appel- en pere bomen wordt gerooid. Hij vindt het tempo, waarin de andere landen fruitbomen rooien, veel te laag. Een waarschuwing richt Lardinois aan het adres van de pluimveehou ders. De uitbreiding in de produktie van slachtkuikens vindt hij zorgwek kend. Iets optimistischer is hij over de mogelijkheden voor de varkens- vleesproduktic, maar hij zegt er wel bij, dat een eventuele uitbreiding zich geleidelijk moet voltrekken. Lardionis DE WONINGROUlfc Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een commissie van vijf ministers zal bekijken hoe het ruilverkavelingsbeleid moet worden voortgezet. Over de voor stellen, die deze commissie zal doen, zal de regering begin volgend jaar een beslissing nemen. Voorzitter van de commissie wordt landbouwminister ir. P. J. Lardinois. Met hem zullen de ministers van fi nanciën. van verkeer en waterstaat, van volkshuisvesting en ruimtelijke we* chc trijé i?oei HAAG „Er moet meer rem ,Undeling tot stand komen bij n i lenigingen, stichtingen en Hu 'ctie2roePen, die zich bezig hou- het behoud van een ;efmilieu. Bundeling 'an dit op zich zelf toe te jui nen particulier initiatief kan j(^r fersnippering van krachten b^an geid ujt weike bron dan tegengaan" Deze wens spreekt minister Stuyt Ut in de toelichting op de eerste be- loting van dit departement. De be- foting van het nieuwe departement ™t voor de gehele dienst een totaal van ƒ420.300.000,- aan. Dit is een **'8>ng van ongeveer 80 miljoen in jPcHjking tot de overeenkomstige |°s*n op de begroting 1971 van het ment van sociale zaken en [ezondheid. Deze stijging vloeit v. or een belangrijk deel voort uit de inmiddels tot standgekomen loon- en salarismaatregelen (ongeveer 31 mil joen). Het restant vindt zijn oorzaak vooral in een verhoging met 22,5 tot 29 miljoen voor de uitgaven, die het gevolg zijn van de Wet Luchtveront reiniging. In zijn toelichting maakt minister Stuyt ook bekend dat binnenkort de definitieve aanwijzing van de Rijn mond als saneringsgebied kan worden verwacht. Bezien wordt nog welke andere gebieden in Nederland moeten worden aangewezen als saneringsge bied. De uitbouw van het landelijke meet net voor luchtverontreiniging maakt volgens de ministers goede vooruit gang. Tegen het einde van 1972 zal het centrale meetstation voor lucht verontreiniging in Bilthoven gereed zijn. Ook kondigt de minister een in terdepartementale commissie aan die de geluidshinder in zijn totaliteit zal gaan bestuderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Drees (verkeer en waterstaat) zal zijn beleid richten op het bevorderen van een selectief gebruik van de auto en van een goed en verantwoord openbaar vervoer. Uit zijn begroting blijkt dat: De opcenten op de motorrijtuigenbelasting met ongeveer vijftig procent zullen worden verhoogd. Dit komt erop neer dat een wagen van 800 kilo ledig gewicht 42,62 méér gaat kosten, een wagen van 1000 kilo ledig gewicht 53,28 gulden méér en een wagen van 1300 kilo 69,26 gulden méér. Ook de accijns op benzine zal worden ver hoogd, maar deze maatregel valt niet onder zijn verantwoordelijkheid. Inclusief de NS voor de tekorten van het openbaar vervoer 377 miljoen gulden wordt uitgetrokken, wat aanzienlijk meer is dan vorig jaar. zonderlijk grote lengte aan nieuwe rijkswegen verwacht, ongeveer 220 kilometer. Omstreeks het eind van 1972 zal de voorgenomen aanleg van 800 kilometer nieuwe autowegen naar verwachting zijn voltooid. Spoorwegen De versoberingspolitiek is het dui delijkst merkbaar bij de begroting van verkeer en waterstaat. Was dat tot voor kort nog een van de snelst groeiende begrotingen, de nominale groei van „Verkeer en Waterstaat" is nu beperkt tot vijf procent. Deze be perking wordt ondanks de sterke toe name van de rijksbijdragen in de te korten van het openbaar vervoer, be reikt door een temporisering van werken. Rijkswegen Met de verhoging van de motorrij tuigenbelasting is 180 miljoen gulden gemoeid. Dit komt overeen met het voor 1972 geraamde bedrag voor het onderhoud van rijkswegen. De auto mobilist betaalt nu niet alleen voor de aanleg van rijkswegen (via de op centen op de motorrijtuigenbelasting die in het rijkswegenfonds worden gestort), maar ook voor het onder houd van de rijkswegen. Met deze overheveling van het on derhoud van de wegen naar het rijkswegenfonds is een eerste stap gezet op de weg naar een Algemeen Verkeersfonds. Het ligt in de bedoeling dit fonds per 1 januari 1973 in te stellen. Bij dit fonds zullen niet alleen de uitgaven voor wegen, maar ook die van het openbaar vervoer worden be trokken, teneinde tot een meer Drees jr. geïntegreerd beleid op het gebied van verkeer en vervoer te komen. Vanwe ge de gecompliceerde problematiek en de korter ter beschikking staande tijd was het niet mogelijk reeds voor de begroting 1972 voorstellen voor een algemeen verkeersfonds uit te wer- VERVUILING ken. De Nederlandse spoorwegen kun nen dit begrotingsjaar rékencn op 170 miljoen gulden e-n hc.t overige open baar vervoer op- 44 miljoen gulden meer dan het vorige jaar. In totaal wordt er voor het openbaar vervoer 377 miljoen gulden uitgetrokken. De hoge uitkering van de spoorwe gen is een gevolg van een in werking getreden EEG-richtlijn. op grond waarvan de overheid het exploitatie tekort van de spoorwegen voor haar rekening moet nemen. Dit tekort is de laatste jaren door sterke kosten stijgingen aanzienlijk toegenomen. Ta riefsverhogingen lijken daarom ook in de komende jaren onontkoombaar ordening en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zich bezinnen op de ruilverkavelingen. Al in de re geringsverklaring werd gezegd, dat dit onderdeel van het landbouwbeleid onder de loep zou worden genomen. Bekend is dat minister Drees van mening is, dat er op de ruilverkave lingen flink bezuinigd kan worden. De landbouworganisaties vinden juist dat het ruilverkavelingsprogramma versneld in uitvoering genomen moet worden. Die wens heeft minister Lardinois allerminst vervuld in zijn begroting voor 1972. Voor het komend jaar is 223,5 miljoen gulden uitgetrokken voor de uitvoering van ruilverkave lingen. Daarvan is 19,5 miljoen be stemd voor de Stichting Beheer Landbouwgronden en 204 miljoen voor de uitvoering van werken. Voor 1971 was dat bedrag ook 204 miljoen. Dit betekent, dat er het ko mend jaar minder gedaan kan wor den dan dit jaar, omdat de lonen en prijzen zullen stijgen. De minister spreekt van „een enigermate geringer werkvolume". Wel is het programma, dat komend jaar in stemming genomen mag wor den gehandhaafd op 55.000 hectare. In dit verband wijst de minister erop, dat beslissingen, die de regering over het ruilverkavelingsbeleid zal nemen, de landinrichtingsplannen kunnen wijzigen. Met het oog op de toenemende be tekenis van de niet-agrarische func ties van het platteland wil de rege ring onderzoeken of het mogelijk is tot een landinrichtingswet te komen. AZJAAR RIJKSUITGAVEN milj.jJi Naast de overheveling van de kos ten voor het onderhoud van de wegen zal de wegenbouw met ongeveer tien procent worden getemporiseerd. In de periode augustus 1971 tot en met augustus 1972 wordt deson danks het gereedkomen van een uit- De nationale bestrijding van de waterverqntreiniging wordt het ko mende jaar met kracht voortgezet. Dit komt mede tot uitdrukking in het bedrag dat voor 1972 voor bijdragen in de kosten van zuiveringstechnisehe maatregelen is uitgetrokken; 28 mil joen tegenover 22 miljoen in 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11