Hoge prioriteit wijziging wetgeving zedelijkheid ACCIJNS OP FRISDRANKE NODIG DOOR BENELUX Fiscus komt de kleine zelfstandige tegemoet Verbetering sociale voor gehandicapten verzekering en bejaarden Wetgeving moet zo begrijpelijk mogelijk zijn Vermindering aantal ontwikkelingskerneij Hm Wetsontwerp-a bortus voorbereid Minister Van Agt: Premiestijging ziekenfonds voor bejaarden vijftien pet. Minister Nelissen en staatssecretaris Scholten: „Topraad" moet toekomstvisie ontwerpen Bevol hi ngsgroei kleiner dan werd verwacht Investeringspremie blijft voor Noorden en Zuid-Limburg Definitieve regeling per 1 januari 1973 it ir Plan voorbereid^ voor opsporing en voorkoming van ziekten 10 DINSDAG 21 SEPTEMBER Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) zal het komende jaar hoge prioriteit geven aan wijzigingen van het strafrecht ten aanzien van zedenmisdrijven en abortus. Een wetsontwerp waarin de rechtsbijstand aan vreemdelingen, met name buitenlandse arbeiders, geregeld wordt, is in voorbereiding. Voor het departement van justitie is dit jaar ruim een miljard (150 mil joen méér dan vorig jaar) uitgetrok ken. De minister is voor de naaste toekomst, gezien de budgettaire moei lijkheden. somber. Van het scheppen van nieuwe of het aanvullen van be staande voorzieningen zal voor zo ver daaraan financiële consequenties verbonden zijn in het algemeen in de naaste toekomst geen sprake kun nen zijn dan voorzover zulks met be zuinigingen elders gepaard kan gaan, aldus de toelichting van minister Van Agt. Over het vreemdelingenbeleid schrijft de minister dat versoepeling van dit beleid zou leiden tot een „on aanvaardbare magneetwerking". Wat betreft de vreemdelingen die een be roep doen op het vluchtelingschap geldt „dat Nederland inderdaad indi vidueel hulp kan en moet bieden, maar dat ons land niet op eigen kracht Internationale problemen van enige omvang kan oplossen. Toelating en verblijf worden verleend als een zeker Nederlands belang daarbij be trokken is of als klemmende overwe gingen van humanitaire aard daartoe leiden". Minister Van Agt memoreert de beroering die soms bij uitzetting van vreemdelingen ontstaat en hij zegt zich bewust te zijn van de „spanning tussen een juist geacht beleid en de daadwerkelijke uitvoering ervan". Bij elk afzonderlijk geval zal hij de be leidsgevolgen afwegen tegen de men selijke aspecten daarvan. In 1970 werden 5320 vreemdelingen, 80 min der dan in 1969, net land uitgezet. Burgers bij politie Het ministerie heeft een project in studie om burgerambtenaren bij de rijkspolitie op te leiden tot recerche- assistenten die zich speciaal zullen bezighouden met het vreemdelingen beleid, en wellicht ook met de nale- Spoed Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt gaat in de toelichting op zijn begro ting in op het tanende ontzaa voor recht en wet. Nu de opvattingen om trent mens en samenleving in bewe ging geraakt zijn, is ook het recht meer in discussie gekomen en op sommige onderdelen zelfs controver sieel geworden. De minister wijst in dit verband op verschillen van inzicht, inzake men selijke gedragingen en het handhaven van ethische normen. Niet zelden is er ook twijfel over de vraag of de regels werkelijk bij machte zijn tot verwezenlijking van bepaalde doel einden bij te dragen. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De regering streeft ernaar om volgend jaar de premie verhoging voor de bejaarden zieken fondsverzekering beperkt te houden tot 15 procent. Daartoe zal, volgens minister Stuyt in een toelichting op de begroting van het ministerie van volkgezondheid en milieuhygiëne, een extra bijdrage nodig zijn van ƒ39.4 miljoen. Het rijk neemt hiervan maximaal 19,7 miljoen voor zijn reke ning. Ook voor de premiereductieregeling van de vrijwillige ziekenfondsverze kering wordt getracht de bodempre mie met niet meer dan 15 procent te doen stijgen. Op de vraag hoe het beperkt eigen risico bij de zieken fondsverzekering kan worden geïn troduceerd wordt nog gestudeerd. De ze studie is in het regeerakkoord aan- gekondigd. WAAR KONT HET GELD VANDAAN? MILJ.G 8 De minister meent dat bij het da lende ontzag voor recht eh wet ook meespeelt de vervreemding tussen de burger en het voor hem ondoorgron delijke en ontoegankelijke recht. Daarom moet in de wetgeving ge streefd worden naar eenvoud van structuur en taal, terwijl de vóórlich ting verbeterd moet worden. Voor de eerste maal is bij de be groting van justitie het jaarverslag (ditmaal dat over 1970) gepubliceerd van de procureurs-generaal van de vijf gerechtshoven. Ook zij besteden aandacht aan de discussies over de rechtspraak, waardoor het openbaar ministerie „in een spanningsveld ge bracht is". De procureurs hechten grote waarde aan het formuleren van gemeenschappelijke uitgangspun ten voor het algemene vervolgingsbe leid, zo mogelijk in samenwerking met deskundigen uit andere weten schapssectoren, zoals bijvoorbeeld so ciologen. Zij wijzen erop dat bij de opzet van een doelmatig beleid, het gebruik van het opportuniteitsbegin sel, (vervolgen of niet vervolgenniet kan leiden tot het negeren van de bestaande wetgeving, omdat wijziging van wetten een taak van regering en parlement is. Ook kan een bepaalde beleidslijn in de praktijk niet altijd verwezenlijkt worden. „De staande magistratuur heeft met teleurstelling moeten ervaren dat ter wijl het beleid bij druggebruikers op behandelinn en begeleiding was ge richt. er dikwijls onvoldoende moge lijkheden waren voor sociaal psycho logische opvang", aldus het jaarver slag. HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT VERWACHTING VOOR 1972 Het prijspeil van de parliculiere consumptie sHjah 7% Dejocnsom per werk- Ttemer in de bedrijven SHjqt- 13,5% Vati onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Nelissen en staatssecretaris Scholten van Financiën schrijven in hun ontwerp voor de heffing van accijns op frisdranken dat zij met de invoering van deze accijns nie lukkig zijn. Maar de maatregel is gewenst in verband met de eenwording van de accijnzen b'inw De goederen in voer ze 57» stijgen. ving van de opiumwet en de vuurwa penwei. Hierbij wordt gestreefd naar een zekere specialisatie, die het niet nodig maakt voor deze burgers de volledige opleiding tot politieman te volgen. Deze maatregel heeft zonder twijfel te maken met het personeelstekort dat nog steeds heerst bij de rijkspoli tie. Dit tekort is er ook oorzaak van dat het aantal onopgehelderde mis drijven steeds toeneemt. Het aantal misdrijven in 1970 steeg met elf pro cent, voornamelijk door een belang rijke toeneming van de vermogens- en verkeersmisdrijven, terwijl het aantal zedenmisdrijven, zoals ook in 1969, afnam. Het „ophelderingsper centage" daalde van 43 in 1969 tot 41 In 1970. Slachtoffers Een wetsontwerp over de tegemoet koming aan slachtoffers van een mis drijf zal binnen afzienbare tijd wor den ingediend bij de Kamer. Ook bij het gevangeniswezen kampt men met een ernstig pèrso- neelstekort, een onderzoek naar de efficiency zal hier soelaas moeten bieden omdat uitbreiding van het personeel er niet inzit. Minister Van Agt gaat zich ook bezinnen op de alternatieve vormen van kinderbescherming („Release", Sosjale Joenit - red.) die op basis van idealistische of maatschappij-kriti sche overweging zijn ontstaan. Een wetsontwerp inzake abortus wordt, naar nader in de begroting van volksgezondheid vermeld wordt „met spoed" voorbereid door de mi nisters van justitie en die van volks gezondheid' gezamenlijk. DEN HAAG De eerste taak van de wetenschappelijke raad, die de re gering moet adviseren* is het ontwer pen van een toekomstvisie op de maatschappij. Deze visie moet dan de basis zijn voor het beleid op lange termijn. In de begroting van algemene za ken wordt als tweede opdracht voor de wetenschappelijke (top-)raad ge noemd het aanwijzen van probleem velden. zodat prioriteiten kunnen worden vastgesteld. Ook moet de raad het werk van de bestaande we tenschappelijke bureaus coördineren en overlappingen en lacunes signa leren. De civiele verdediging zal. zoals is afgesproken bij de kabinetsformatie, worden overgebracht van het depar tement van algemene zaken (van de minister-president) naar het departe ment van binnenlandse zaken. De mi nister van binnenlandse zaken is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de coördinatie van de civiele verdediging. Va/ti onze soc.'-econ. redactie DEN HAAG De huwelijks vruchtbaarheid in ons land daalt nog steeds. Dit blijkt uit de be groting van volksgezondheid en milieuhygiëne. Op grond van deze verdere daling zal de be rekende bevolkingsgroei nog kleiner zijn dan enige jaren ge leden al werd becijferd. Voor het jaar 2000 wordt nu een bevol kingscijfer genoemd van 17,1 miljoen. Het laatste herbere kende aantal was 17,9 miljoen. Uit de cijfers bliikt verder, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd zich sta biliseert rondom de 20 jaar. Uit de statistieken kan ook worden afgeleid dat er grotere tussenpozen voorkomen bij geboorten van kinderen. Het kin dertal per gezin loopt langzaam terug. Per gezin komen er steeds minder vierde en vijfde of volgende kinderen ter wereld. Het aantal personen van 65 jaar en ouder steeg in de periode 1960 tot 1970 met circa elf procent. LEVENSDUUR De gemiddelde levensduur van mannen blijft dalen, die voor vrou wen stijgt nog steeds. In de jaren 1965 tot 1969 is het aantal te ver wachten levensjaren bij de geboorte voor mannen gedaald tot 71 (voor heen 71,4) en voor vrouwen gestegen van 75,9 tot 76,3. Het verschil is voor al te wijten aan het naar verhouding grote aantal mannelijke doden bij verkeersongelukken en aan de hogere sterfte onder mannen als gevolg van hart- en vaatziekten en kanker. Ondanks de verhoging van een ran tal belastingen heeft de regering verder gemeend in 1972 de automati sche inflatie-correctie van de loon- en inkomstenbelasting voor 80 pro cent toe te mogen passen. Het nadeel voor de schatkist bedraagt 415 mil joen gulden. Wat met de ene hand wordt terug gegeven (inflatiecorrectie) wordt met de andere hand weer teruggenomen (verhoging wiebeltax van drie tot vijf procent). Bij een belastbaar inkomen van 20.000 gulden betaalt men vol gend jaar 86 belasting minder en bij een inkomen van 90.000 gulden moet men één gulden belasting minder be talen... Voor de indirecte belastingen doen minister Nelissen en staatssecretaris Scholten verder de volgende voorstel len: Dagbladen en nieuwsbladen blij ven nog drie jaar in het nultarief van de omzetbelasting. Hiermee is een bedrag van 10 miljoen per jaar gemoeid. Citrusvruchten en tropisch fruit blijven onder het vier procentstarief (22 miljoen per jaar). Muziekuitvoeringen en toneeluit voeringen blijven in het vier pro centstarief. Gedeeltelijke schor sing van de afbraak van de heffing van omzetbelasting op investeringen voor het jaar 1972. Het percentage van 10 voor 1972 wordt verhoogd tot 33. Het gevolg is, dat in 1972 niet 90 procent van de omzetbelasting op in vesteringen mag worden afgetrokken, maar slechts 67 procent. De heffing wordt dan van 5,6 pet. naar 4,62 ge bracht, waarna zij met ingang van 1973 vervalt. Nelissen De verhoging van de benzineaccijns zal 2,75 cent per liter bedragen. Hier bij komt ook nog de verhoging van de wiebeltax, waardoor de totale ac cijns stijgt van 37.08 per 100 liter benzine tot ƒ40.69. De verhoging van 2,75 cent levert op jaarbasis 130 miljoen meer op en in 1972 125 mil joen. De tijdelijke verlaging van de suikeraccijns 4,50 per 100 kg) wordt met een jaar verlengd. Het wetsontwerp om rente te beta- D net len voor nog niet betaalde bel !€n gen wordt, zoals we reeds mei W>r ingetrokken. In plaats hiervan hebben dt windslieden van financiën een stel ingediend, dat de inkomsti lasting en de vermogensbeli moeten zijn betaald aan het van de tweede kalendermaand i dagtekening van het aanslagbilje vijf termijnen vervallen. De vo stelde maatregel geldt ook va premies voor de AOW, AWW etc. iver Met deze versnelde belasting! erwi hoopt de regering het financier^ n ,ic kort van het rijk weer met 300 joen te verminderen. Dit geldt slechts voor een jaar. Tot slot hebben minister Ne cn z en staatssecretaris Scholten een ontwerp ingediend, waarin de fi begeleiding van verplichte de era, ming in een bedrijfs- of beroep sioenregeling wordt voorgesteld betekent, dat met ingang van 1 nuari 1972 bij zulk een verptyide deelneming: de verplichte premiebetaling laste van de winst komt de daarmee verband houdret pensioenaanspraken niet in aan De king worden genomen bij de win! ljt rekening. HET DUURSTE WK ALLES IN NED. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Langman zal in zijn regionale selectiever optreden. Dit betekent dat in de komende jard aantal ontwikkelingskernen (nu 47) zal worden teruggebracht ame ord aar mi Dt Volgens de minister spitst de regio nale problematiek zich nu vooral toe op he' noorden des lands en tevens op Zuid-Limburg. De investerings premieregeling is voor deze gebieden dan ook gehandhaafd. Daaj de opstelling van een integraal i tuur plan voor het noorden ter fi genomen zal er een nota won/en gesteld over de perspectieven Zuid-Limburg. MILIEU Aan maatregelen, gericht c iieuverbetering, zal binnen h ciaai- economische beleid een prioriteit worden toegekend. Ter dersteuning van het werk van Centraal Planbureau is onlang stuurgroep Macro-Economische lyse Milieubeheer opgericht, dit taak heeft het nog uiterst bept kwantitatieve inzicht in milieuz Jee te helpen bevorderen. ier DUURDER AARDG^ Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om de zelfstandigen fiscaal tegemoet te komen vindt minister R. J. Nelissen (financiën) het wenselijk, dat de loon- en inkomstenbelasting met ingang van 1 januari 1973 wordt veranderd. Met ingang van deze datum zullen ook fiscale tegemoet komingen voor-het spaarloon van kracht worden. Aan de fiscale faciliteiten voor de .zelfstandigen, volgens de aanbevelin gen van het rapport van de commis sie-Van Soest, kent minister Nelissen een zeer grote prioriteit toe, schrijft hij bij zijn begroting. In het rapport van de commissie-Van Soest wordt onder meer een aftrek aanbevolen van de pensioenkosten. In afwachting van deze definitieve regeling wordt met ingang van 1 ja nuari 1972 de zelfstandigen-aftrek verruimd. De voorlopige tegemoetko ming komt op het volgende neer: Ongeacht het werkelijke bedrag van de investeringen kan iedere on dernemer ten minste 300 gulden af trekken. De nu geldende aftrekpercentages worden 25 pet hoger. Zij worden dan 121/» (10), 7vï (6), 5 (4) en 2l/t (2). Om voor deze aftrek in aanmer king te komen moet de winst zeker 2.000 gulden bedragen. Het aftrekper centage boven een winst van 60.000 gulden is afhankelijk van de grootte van de winst. De nieuwe maatregel is ook be- Van onze soc-econ. redactie DEN HAAG De regering is van plan een aantal verbeteringen tot stand te brengen in de sociale verzekering, met name ten behoeve van de gehandicapten en de bejaarden. In een toelichting op de begroting van sociale zaken kondigt minister drs. J. Boersma een adviesaanvrage aan de SER aan, die kan worden beschouwd als een vervolg op de adviesaanvrage van minister Roolvink over de programmering van de sociale verzekering. DE BELASTING-EU PREMIEDRl h Minister Boersma wijst hierbij op het regeerakkoord dat vermeldt: Verhoging van de AOW- en AWW-pensioenen tot het bedrag van het besteedbaar minimumloon; Het optrekken van de uitkerin gen voor de groep der oud-invaliden; De totstandkoming van een volksverzekering tegen inkomensder ving bij arbeidsongeschiktheid (van belang voor zelfstandigen en vroegtij dig gehandicapten); Voorbereiding van een wettelijke regeling inzake een aanvullende pen sioenvoorziening in het bedrijfsleven. De stijging van de premiedruk zal volgens de regering in deze kabinets periode beperkt moeten worden tot ongeveer drie procent van het netto- nationaal inkomen. Vervolgens wijst minister Boersma op eveneens in het regeerakkoord genoemde voorzienin gen als: een gedifferentieerd beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring en op „bevriezing" van de kin derbijslag voor het eerste en even tueel voor het tweede kind. De invoe ring van een beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzekering wordt nog nader bestudeerd. Een punt van nadere aandacht wordt volgens de minister de vereen voudiging en coördinatie, het tegen gaan van oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringen en van de cu mulatie van uitkeringen en verstrek kingen. Goed overleg met de sociale part ners stelt de minister met nadruk voorop als hij in zijn toelichting spreekt over verdere ontwikkeling van het beleid op sociaal terrein. Ook het overheidsinstrumentarium ter beheersing van de conjunctuur vereist volgens de minister een breed overleg met het bedrijfsleven. Op dit punt staat de regering het niet voor ogen te komen tot gedetailleerd in grijpen in de loon- of prijssfeer. Wel zullen onder bepaalde voorwaarden en omstandigheden algemene maatre gelen op het gebied van de lonen en prijzen mogelijk moeten zijn. Over dit punt wordt overleg gevoerd met het bedrijfsleven. Over de werkende jongeren merkt de minister op dat het streven van de regering er op is gericht dat voor alle jongeren tot 18 jaar geleidelijkaan dc status van werknemer wordt omge bouwd tot die van leerling. Ten slotte zal de regering streven •naar verdere uitbouw van de mede zeggenschap. onder meer door verrui ming van de bevoegdheden van dc ondernemingsraden en invoering van een beroepsreeht van de onderne mingsraad tegen kennelijk onrede lijke beslissingen van de onderne mingsleiding. doeld als compensatie voor de vertra ging in de afbraak van de tijdelijke heffing van omzetbelasting op inves teringen, Minister Nelissen en staats secretaris Scholten hebben met de vaste investeringsaftrek van 300 gul den in het bijzonder de kleine zelf standigen op het oog, die wel in hun bedrijf investeren, maar beneden het gestelde minimum van 2.000 gulden blijven. De nieuwe minister van financiën kondigt verder aan, dat de gehele ta riefstructuur van de loon- en inkom stenbelasting in verband met de op trekking van de belastingvrije voet aan de orde wordt gesteld. Bij deze wijziging wordt ook gelet op de posi tie van werkende gehuwde vrouw, van weduwnaars met kinderen en van andere onvolledige gezinnen (jongere en oudere ongehuwden). De wetgevende arbeid in verband met de herziening van de loon- en inkomstenbelasting is zo omvangrijk, dat in 1972 geen andere belangrijke fiscale wetsontwerpen kunnen wor^ den verwacht. Wel wordt aan een aantal problemen in deze kabinetspe riode „bijzondere aandacht besteed": de dubbele heffing (verhouding ven nootschapsbelasting en inkomstenbe lasting), de belastingvlucht naar het buitenland, de modernisering van de wet op de invordering en het pro bleem van de afwenteling van de be lastingen (het doorschuiven van de rekening naar de ander). De minister van financiën vermeldt nog, dat de Staatsloterij goed in trek is. De opbrengst zal van 47 miljoen gulden in 1972 stijgen naar 55 mil joen gulden in 1972. DIT IS 37,7 MILJARD GULDEN Uit de begroting blijkt dat aan në verhoging van de aardgastarii n niet te ontkomen zal zijn. Het i ijs gasverbruik is de laatste tijd j{ toegenomen, mede doordat de u gnsprijzen de olieprijzen niet hei gevolgd. Voortduring van deze si loer tie zou leiden tot een verstoring De de energiemarkt, zich onder en uitend in een te snelle uitputting oef' de aardgasreserves. Het beleid is 1 ook gericht op het herstel van erii prijsevenwicht tussen aardgas en 'orp fers B Van onze soc.-econ. redaeti me ien DEN HAAG Minister Sti is van plan bijzondere aandai te schenken aan de voorkomi vroegtijdige opsporing ziekten. In verband hierfl kondigt hij in de begrotingen volksgezondheid en miü' hygiëne de voorbereiding een preventieplan aan. In hett der van dit plan zal het bev kingsonderzoek, gericht op vroegtijdige opsporing van zit ten, worden versneld. Met name zal aan de bestrijd van reuma als volksziekte extra dacht worden gegeven. De uitvoei van het nationaal plan voor reut onderzoekingen krijgt daarom hoge prioriteit. Ook zullen in em act plaatsen van ons land consultatie dg] reaus voor t.b.c.-bestrijding een P' ge. nemen met een algemeen bevolkttfL onderzoek gericht op de prev» van hart- en vaatziekten. Het v# schappelijk onderzoek voor de strijding van deze ziekten zal doer minister met kracht worden derd. DRUGS In zijn toelichting zegt de ml dat hij bezorgd is over de to< van het drug-gebruik, anders d?' medisch voorschrift. In overleg de minister van justitie wordt t gaan welke voorzieningen punt van het drug-gebruik n< lijk zijn. Voorbereid wordt een breiding van de opiumwet, zodat wet een wet wordt op gevaarlijke neesmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10