EIGEN MOSKOU-POLITIEK Memisa wil geld delen Da jan: Hervatting oorlog dit jaar nog mogelijk Willy Brandt na tweedaags beraad: Geen gevaar voor herhaling Rapallo Nasleep rtv-actie Britten zonder krant Nu ook Protestantse sluipschutters in Noord-Ierlancl HONGERSNOOD OP WEST-BORNEO Weer alarm voor smog 2 moderne theeglazen t1 LL_J Het Kwartet (RITA) Rustig weer msrru MWV I poSTZMB-; Nu echte dieren- postzegels gratis bij Esso. Hevig loonconflict: Nixon eincl deze maand naar Peking? Spaanse cholera ook in Engeland ,Na algemene vergadering JfN bon Nieuwe Leidse Courant Maandag 20 september 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 5? Zichzelf niet sparen en begrij- len dat alles maar scherts is, 'ju, at is ernst. SÖREN KIERKEGAARD BONN (AP, AFP, Reuter, UPI)De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft na terug ter van tweedaagse besprekingen met de Russische partijleider Leonid Breznjew verklaard, t hij van plan is een meer onafhankelijke politiek jegens de Sowjet-Unie te gaan voeren. leider Breznjew. Deze is uitgenodigd voor een tegenbezoek aan West- Duitsland, hoewel de datum van dit bezoek nog niet bekend is. Brandt heeft aangekondigd dat hij de Weste lijke bondgenoten en de Westduitse oppositie ervan op de hoogte zal stel len, dat West-Duitsland niet „op zijn eentje" naar de Krim is geweest, zo heeft regeringswoordvoerder Conrad Ahlers gisteren in Bonn meegedeeld. Brandt heeft brieven gestuurd aan de VS, Frankrijk en Engeland. CDU en de CSU zijn uitgenodigd voor een gesprek over de in de Sow- jetunie gevoerde besprekingen. Brandt wil duidelijk maken dat hij niet slechts als Duitser, maar ook als Europeaan en lid van het Westelijk bondgenootschap, heeft geconfereerd met de Russische partijleider, aldus Ahlers. Ahlers heeft voorts meegedeeld dat op de Krim over wederzijdse troe penvermindering in Europa gemeen schappelijke beginselverklaringen zijn gevonden, n.l.: eventuele onderhandelingen over troepenterugtrekking mogen niet al leen gevoerd worden door de twee supermogendheden, de VS en de Sowjetunie alleen, maar dienen open te staan voor „alle betrokken lan den". niet alleen moet worden gepraat over terugtrekking van Amerikaanse troepen uit West-Europa en Russische uit Oost-Europa, maar ook over ver mindering van de strijdkrachten van de betrokken Europese naties. (voor vervolg zie pag. 5) ips. paps, er is een ongelukje ge- met het zandkasteel van de helpt u me even met op- DE BILT Hel blijft ook in komende etmaal rustig na- arsweer. Bij weinig wind heeft nachts echter een sterke af- neling plaats, zodat vooral in de icht en ochtend op mist moet orden gerekend. Na het optrek - en van de mist zal het weer een 'erwegend zonnig karakter heb- n. Barometerstand: heden 10 uur 6, cm (1021 millibar), stijgend. Zou en maan 21 september: zon op 6.23, on- r 18.41; maan op 8.31, onder 44; 27 sept. E.K. Boog water water, 21 september: Rot- rdam le getij 5.40, 2e getij 37; Scheveningen 4.01-16.18; üssingen 2.46-15.00; Haringvliet d. Zeezijde 4.27-16.46. Dit betekent echter niet dat Bonn de banden van West-Duitsland met de NAVO en zijn Westeuropese bond genoten verwaarloost, zo voegde Brandt er echter aan toe. In een vraaggesprek met het West duitse blad Süddeutsche Zeitung heeft Brandt opgemerkt, dat iedereen die vreest dat de Bondsrepubliek be zig is de banden met de Westerse alliantie te verbreken om aansluiting te zoeken bij Moskou, zoals dat ge beurde in het verdrag van Rapallp van 1922, de geschiedenis niet begre pen heeft. „De Bondsrepubliek participeert niet langer slechts aan één zijde, lou ter door deel te nemen aan de Wes terse uitwisseling van gezichtspunten. De Bondsrepubliek speelt nu een ge lijke rol. Naast de belangrijke discus sies in het Westen zal het zijn eigen mening vormen en vervolgens zijn eigen bijdrage leveren aan de dialoog met het Oosten". Brandt is zaterdag in Bonn terug gekeerd na besprekingen met partij- Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! Van een verslaggever HILVERSUM De Memfea zal alle aanvragen op zul*- er medisch gebied, van welke orga nisatie dan ook, die zich inzet voor de lijdende mens in de derde wereld, opnemen bij de bestaande aanvragen. Deze aan vragen zullen gelijk met alle anderen worden uitgevoerd. Dit heeft de penningmeester van de Memisa, drs. J. Mikx, voor de televi sie verklaard, nadat een aantal orga nisaties protest hadden aangetekend tegen het feit dat de radio- en tv-ac- tie „geef gezondheid" van de Memisa, die op 14 september werd gevoerd en die ca. twintig miljoen gulden ople verde, werd voorgesteld als een „lan delijke", een „nationale" actie, terwijl de Memisa in feite een katholieke or ganisatie is en het geld bestemd was voor medewerkers in de derde wereld van deze organisatie. Simavi <0NDEN (AP, AFP, Reuter) De meeste Engelsen hebben het leren zonder hun zondagsbladen moeten doen. Door een fel loon- lict tussen krantenuitgevers en typografen is het overgrote deel de zondagsbladen niet op de markt verschenen. Ook vandaag Hen Londen geen kranten verschijnen. uitgevers van Britse zondagbla- hebben in verband met hei con- 5000 typografen ontslagen en de ijven gesloten. De Nationale Gia- 'e Bond (NGA), een van de zes ische vakbonden, wil een grotere Verhoging dat uitgevers zijn ^engekomen met de andere vijf tonden van grafisch personeel. den van de NGA hebben de af- Pen week enkele malen in werk- vergaderd. Daardoor is een pro perties geleden van 9 miljoen Oenexemplaren Diverse kranten "geland staan er zeer slecht voor unnen zich nauwelijks nog pro- ieverliezen veroorloven. werkgevers, die verenigd zijn in Vereniging van Dagbladuitgevers hebben voor het eerst in de geschiedenis gezamenlijk be- ln hun persen te sluiten. „Wij geen kranten produceren tot- Oet geschil op de een of andere »er is geregeld", zo heeft een "Voerder van de NPA verklaard. «STERDAM De 21-jarige nkaanse matroos James Larry- die vrijdagavond bij een vecht- J jn de Stoofsteeg te Amsterdam 'JJn evenoude collega T. H. een ■egen het hoofd kreeg waarna egen een muur viel, is vrijdag- lU 2 ^et Wilhe,minaziekenhuis te "dam aan de opgelopen ver engen overleden. TOKIO (AP) Diplomatieke krin gen in Washington houden steeds nieer rekening met de mogelijkheid dat president Nixon onmiddellijk na zijn ontmoeting niet de Japanse kei zer Hirohito in Alaska zal doorvlie gen naar Peking. Nixon ontmoet Hi rohito op 26 september. Dit heeft het Japanse dagblad Asa- hi Sjimboen gemeld Volgens zegslie den zou Nixon van 28 september tot 1 oktober in de Chinese hoofdstad blij ven. De Roemeense president Nicolas Ceausescu heeft met kracht ontkend dat hij betrokken is geweest bij de regeling van nauwere contacten tus sen China en de VS. Ceausescu zegt dit in een interview met het Franse weekblad l'Express. BRADFORD (AP) Twee Engel sen die onlangs een vakantie in Spanje hebben doorgebracht zijn met choleraversciiijnselen in het zieken huis van Bradford opgenomen. Volgens de inspecteur voor de volksgezondheid van Bradford zijn de slechtoffers een man en een vrouw, die slechts een milde vorm van chole ra hebben, maar toch in isolatie wor den gehouden. Najaarsprijsvraag Op zaterdag 25 september beginnen wij met de publikatie van onze na jaarsprijsvraag 1971. Gedurende en kele weken kunt u uw puzzelkrachten beproeven en een kans maken op een van de vele prijzen, samen ter waarde van ruim tienduizend gulden. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en de Russische partijleider Leonid Breznjew hebben hun be sprekingen afgesloten. Op de Krim werd vorige week deze foto gemaakt, toen beide heren behalve praten ook een boottochtje maakten en kennelijk in navolging van partijvoorzitter Mao blijk gaven van vitaliteit door ge zamenlijk een zwemtochtje te ondernemen in de Zwarte Zee. TEL AVIV (UPI, Reuter) Generaal Mosje Dajan, de Is raëlische minister van defensie, zal niet verbaasd zijn, als Egypte de oorlog hervat na de aan staande Algemene Vergadering van de VN. Hij omschreef de vooruitzichten op een regeling, gebaseerd op het Ame rikaanse initiatief tot heropening van het Suezkanaal, als „zeer, zeer slecht, maar ik vind toch niet dat het (initia tief) begraven zou moeten worden". Dajans buitengewoon sombere voorspelling werd door het blad .Ma'ariv gemeld, dat de minister ter gelegenheid van het Joodse nieuw jaar, dat gisteravond inging, inter viewde. Dajan gaf de Amerikaanse BELFAST (UPI) - In de straten van de Noordierse hoofdstad Belfast hebben rooms-katholieke sluipschut ters gisteren een verwoed gevecht ge leverd met protestantse sluipschut ters. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de strijd niet uitsluitend werd gevoerd tussen Britse militairen en leden van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Politie en Britse militairen waren niet bij het gevecht betrokken. „Het is een zuiver sectarisch gevecht", al dus een woordvoerder van het Britse leger. Er zijn geen meldingen ge maakt van doden bij dit gevecht. Wel zou een rooms-k^tholiek ernstig ge wond zijn geraakt Bernadette Devlin, het Britse par lementslid voor midden-Ulster, heeft DJAKARTA (Reuter) Op West-Borneo in Indonesië zijn minstens 15 personen omgeko men van de honger. In dit ge bied heerst groot gebrek aan rijst, dat veroorzaakt zou zijn door activiteiten van „commu nistische" guerrilla's, zo is mee gedeeld. De situatie is verergerd door lang durige droogte en een slechte oogst, aldus A. M. Passila, directeur-gene raal van de Indonesische dienst voor natuurrampen. Het persbureau Antara heeft ge meld dat elf personen op Oost-Borneo .zijn omgekomen door cholera. Uit West-Irian is vernomen dat Seth J. Roemkoeran. een Papoea die door Djakarta tot soldaat is opgeleid en later gedeserteerd, nu met 200 man verzet pleegt tegen het Indonesi sche bestuur. Roemkoeran is de zoon van Lucas Roemkoeran, die in 1958 als leider van een pro-Indonesische groep Pa poea's door de Nederlanders werd aangehouden en ingesloten. Lucas Roemkoeran kreeg in 1963 .van Djakarta een ererang in de Indo nesische marine. Zijn zoon vecht nu in de bergen bij Djajapoera. de hoofdstad van West-Irian. voor de Amerikaanse tv verklaard dat Noord-Ierland nu „zeer dicht" bij een burgeroorlog is beland tussen protestanten en rooms-katholieken. Als deze burgeroorlog uitbreekt zul len de rooms-katholieken feitelijk worden uitgemoord, omdat zij met één tegen twee in de minderheid zijn, aldus mej. Devlin. Dit weekeinde is opnieuw minstens één dode gevallen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een politie man gedood door leden van de IRA in de grensplaats Strabane. Record gebroken ROTTERDAM Zondagavond om elf uur heeft het openbaar lichaam Rijnmond uit veiligheidsoverwegin gen weer smogalarm (fase 3) gegeven. Hoewel er zondagavond geen meldin gen meer kwamen van prikkelende lucht, kwamen uit Spijkenisse wel cirCa twintig klachten over zware oliestank. Het alarm van zondagavond is het derde sinds vrijdag. Het alarm houdt verband met het voorspelde windstil le weer, de ochtendmist en de nog steeds krachtige zon. Op grond daar van verwachtte Rijnmond voor van daag het opnieuw ontstaan van de gevreesde smog. De alarmcentrale van Rijnmond heeft in het weekeinde vermoedelijk record gebroken. Tot zondagavond wareh er ruim 400 klachten binnen gekomen, hoofdzakelijk uit de woon gebieden aan de noordelijke kant van de Nieuwe Maas en de Nieuwe Wa terweg. regering de scnuld van de „verslech tering van de krachtsverhoudingen" in het nadeel van Israël. Egypte zou hierdoor ertoe gebracht kunnen worden na oktober/november de strijd weer te hervatten. Als druk van de kant van de VS en van de VN Israël er niet toe brengt om zijn troe pen van het Suezkanaal weg te halen, zouden de Egyptenaren wel eens de oorlog kunnen hervatten. Hij voorspelde tevens, dat een Egyptische aanval katastrofaal voor de Egyptenaren zou zijn en dat de Russen zich dan gedwongen zouden voelen om de Egyptenaren tc hulp te komen. Dajan zei, dat Israël bij een vre desregeling Sharm el-Sjeikh, de Go- lan-hoogten en de Gazastrook zou houden, in de nieuw gestichte neder zettingen in de bezette gebieden zou blijven en steunpunten aan de Jor- daan zou blijven bezetten. De Israëlische stafchef Barlev heeft de soldaten aan het Suezkanaal ter gelegenheid van het begin van het jaar 5732 gewaarschuwd, dat zij zich gereed moeten maken voor hernieuw de gevechten. Nadat vrijdag de Hervormde Raad voor de zending had geprotesteerd, kwam later op de dag een verklaring van Simavi, dat deze instantie ver wacht, dat. gezien de hoge opbrengst van de actie, de bijeengebrachte gel den zullen worden verdeeld over alle organisaties, die zich bezighouden met medische hulpverlening in tropi sche gebieden. De voorzitter van de Simavi wees er toen o.a. op, dat „men een moderne visie op troDenhulp niet in eerste in stantie bij Memisa vindt, maar eer der .bU andere instanties, als de her vormde en de gereformeerde medi sche zending en Medicus Mundi (eveneens een RK-organisatie). Er is overigens tijdens de voorbe reidingen van de actie „geef gezond heid" wel contact geweest tussen Me misa en Simavi. Omdat deze laatste organisatie ook flinke opbrengsten verkrijgt uit straat- en huis aan huis collectes, werd besloten niet aan de radio- en tv actie mee te doen. De reden hiervoor was dat hel Centraal Archief, een instelling die alle collectes regelt, hiervoor geen toestemming wilde geven. Deelname aan de actie „geef gezondheid", zou voor de Simavi betekend hebben, dat deze organisatie geen toestemming meer zou krijgen om collectes te hou den. Achter doel Om deze reden werd door de Sima vi ook afgezien van het aanbod van de Memisa om tijdens de uitzendin gen te vermelden dat de opbrengst van de actie mede bestemd zou zijn voor de Simavi. De woordvoerders van alle betrok ken organisaties hebben er overigens duidelijk de nadruk op gelegd dat zij allen het doel van de actie van harte ondersteunen. De heer Mikx van de Memisa zei in zijn televisietoespraak zelfs, dat hij zou kunnen begrijpen dat er mensen zijn, die na alle publicaties liever geld aan een andere organisatie geven. Lijdende mens Hij wees deze mensen erop dat het er niet toe deed bij welke organisatie het geld terecht kwam, zolang de lij dende mens in de derde wereld maar niet de dupe wordt van onze onder linge meningsverschillen en misver standen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Me! houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naam: straat: batoalt: □.per kwartaal par maand Alsbeloning voor mijn aktivitelt N Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertiendagengratis. |Ml|nnaam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1