AJAX LAAT KANSEN LIGGEN Geen recordscore voor Feijenoord Slechts marge van twee doelpunten 8-0 overwinning op Olympia Blokkeer op zoek naar een sponsor SV houdt hemie in talie op 0-0 Cees Priem blijft amateur SPORTTOTO 11 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Blokkeer is op zoek naar een nieuwe sponsor. Woensdag is het eontraet beëin digd met de Bodegravense orgel- fabriek Eminent. Directe aanlei ding daartoe is de wens van de Rijsw(jkse volleybalclub om een financieel aantrekkelijker sponsor te vinden. Blokkeers Van Iterson: „Dit weekeinde nog hopen we met een nieuwe sponsor rond te komen. Het is dus niet zo dat Eminent ge woon is gestopt, want we hadden uiteraard een contract. Eén en ander is wel gebeurd in gemeen schappelijk overleg. Je kan zeg gen, dat Blokkeer voor deze stap toestemming van Eminent nodig had." De breuk tussen Eminent en Blokkeer heeft in feite dus niets te maken met de breuk tussen Blokkeer en de Hongaarse trainer Racz. Eminent heeft immers in dertijd zelf voor trainer Henk Hoogerwaard gestemd en toen die gekozen was de cheque van 15.000 gulden uitgeschreven. Blokkeer moet evenwel veel geld op tafel leggen om rond te komen, zodat een nieuwe sponsor aantrekkelijk bleek. Daarnaar wordt nu gezocht. eepki >choi AMSTERDAM Ajax is zijn kater kwijt. De aarzelende compe- .or9tv»itiestart van de Amsterdammers heeft zich niet voortgezet in het erste Europa-cup optreden. Gisteravond tegen Dynamo-Dresden .klikte" het vooral in de eerste helft als vanouds bij de Europese ;ampioenen. De kleine 20 marge die Ajax in deze eerste confron- atie opbouwde kwam met meer overtuiging tot stand dan de cijfers 1 q loen vermoeden. De vrij statische formatie van Walter Fritsch had n feite nauwelijks vat op het wervelende spel van Kovacs' equipe e in de tweede helft echter te veel kansen liet liggen om in het )]ympisch Stadion een „zekere" promotie naar de tweede ronde te lewerkstelligen. Joop Holthauscn Jtefan Kvacs, de vriendelijke Roe ien, was tevoren overtuigd van zijn ote gelijk. Hij. de Grote Onbeken- in dit Europa Cup optreden van HALLE Een met zelfver- rouwen spelend PSV heeft zich n Halle op bevredigende wijze ekweten van de eerste inter- lationale opdracht van het eizoen. De Eindhovenaren hiel- len in de uitwedstrijd tegen de IFC Chemie, in de eerste ronde an het toernooi om de UEFA- up op 00 en kunnen in de omende veertien dagen verder rerken aan de vervolmaking van lun vorm, die zich woensdag- vond veelbelovend liet ver- Boeden. N'u heeft Chemie-Halle op deze indstille, doch koude avond voor rtigduizend toeschouwers zich geen pische exponent van het Oostduitse achtvoetbal getoond. De conditie tt weliswaar niets te wensen over, van een negentig minuten du- ad offensief, zoals PSV vorig jaar lt?n Vorwaerts Oost-Berlijn moest tarstaan, is geen sprake geweest. Ut Nederlandse ploeg kon zich Ms herstellen en bracht de zelfbe- «rsing op om niet onstuimig in de nval te gaan, hetgeen tegen de im- oviserende Oostduitsers wellicht vaarlijke gevolgen had kunnen ibben. In de beginfase hielden beide for- aties elkaar keurig in evenwicht. 5V, slechts met Oeki Hoekema als lidelijk aanwijsbare spits, obser- erde Chemie Halle vanuit een zeer erk bezet middenveld. Johan De- 'indt geschaduwd door Riedl, snelde j een veelbelovende opbouw wel !t strafschopgebied binnen, maar «eg vooralsnog geen voet aan de Bi. De Belg bewees zijn scoringsin- inct voor de eerste keer na zes mi- uten, toen hij uit een pass van Hoe die op zijn beurt attent rea- fcrde op een inworp van Dijkstra, j de goede hoek mikte. De bal werd iblokkeerd door Bransch die zich torts verdienstelijk maakte door de iwegingsvrijheid van Hoekema leeds meer te beperken. Hoewel PSV op het middenveld wantitatief overheerste, liet de kwa- teit van het op dit deel van het «elveld verrichte werk nogal eens te ensen over. Jos Dijkstra, wel sterk de lucht, gaf soms slordige passes i hield zich enkele keren alleen door et maken van een overtreding aande. Daar Guus Hiddink, evenals eter Kemper achter hem, vaak al op tartsnelheid door de Oostduitsers erd geklopt, was de rechter-vleugel an Chemie Halle (Meinert-Schmidt) akele keren gevaarlijk. D*e beslissen- t voorzet kwam er echter ook van He kant niet uit. al moest Van Be- eren een keer horizontaal vooruit m Nowotny het scoren te beletten De Oostduitse aanval was binnen e zestien meterlijn, ondanks de han ige linksbuiten Langer, niet zeer ombinatievaardig, zodat Van den 'ungen enkele malen naar voren kon Zijn voorzet in de vijftiende jinuut bereikte het hoofd van Eef luider, veel teruggetrokken spelend, 'e gehinderd een halve meter* naast °pte. Het niet bijster hoge tempo erd niet zelden gedrukt door het 'treden van de Ierse scheidsrechter tight, die zijn kennis van de voor- wlregel in het midden liet. Werkelijk reële kansen deden zich x>r geen van beide doelen in de ^ste helft verder voor. al loste De- hndt gelanceerd door Schmidt Han- in de negenentwintigste minuut verdienstelijk schot, dat door de tostduitse doelman Brade slechts met ~oeite kon worden gekeerd. Vijf minuten voor de rust liet Jan *n Beveren zijn ploeggenoten lelijk «rikken door in een overvol straf- chopgebied de bal te willen weg- rappen. die dan ook prompt tegen en Halle-man aankwam. De natio- ale doelman zorgde vlak na rust Jor opwinding bij de Oostduitsers '0or een hoge bal in het doelvlak te 'gen. Doordat Schmidt Hansen zich "Wr met verdedigen dan met aan dien bezig hield konden dreigende ^effenheden in de PSV achterhoe- oorlM jf steeds tiidig worden gladgestre- JD0. Deze situatie veranderde in de van Tweede helft. PSV, ziende dat het [tetbal van Chemie Halle toch min- 'ani itipp stormachtig, minder Oostduits j®s dan men vreesde, kwam vaker in dan in 4-3-3 formatie opzetten. JWwIe doordachte aanvalsstoten wa ren het gevolg, waaruit Devrindt [wee keer) en Hoekema doelman Braci< Ie op de proef stelden. Ajax, wenste zich niet bezorgd te maken over de matige resultaten van fase van de competitie. ..Tegen Dres den draait Ajax weer". Die schijnba re zorgeloosheid van de Roemeen bleek volkomen terecht. Het Ajax dat de Europese kampioenen in de eerste gisteravond acteerde voor 50.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion leek in niets op de aarzelende forma tie uit de afgelopen competitie-perio de. Vanaf de eerste seconde wervelde Ajax door de zo gevreesde Oost-Duit se linies heen. De centrale-verdedi gers van de club van Walter Fritsch, Sammer en Dörner, werden gedegra deerd tot eenvoudige figuranten. A- jax bleek eens te meer over het ver mogen te beschikken om op momen ten, waar het er werkelijk op aan komt, tot grote hoogte te groeien. Ste fan Kovacs' voornaamste bevel voor deze avond luidde: schieten. „Wij moe ten doelpunten maken. Ajax heeft klasse-voetballers, die voor briljante doelpunten kunnen zorgen. Dat moet er tegen Dresden uitkomen. Een ver schil van twee doelpunten is in de Europa Cup noodzakelijk om een ronde verder te kunnen komen". De sterren van Kovacs gehoor zaamden. In de tweede minuut al prikte Dick van Dijk de bal door de wanordelijke defensie van Dynamo tegen de paal. De bal caramboleerde voor de doel- mond, waar Sjaak Swart de nodige verwarring stichtte Dörner raakte in die onoverzichtelijke situatie bal en doelman. Kallenbach. die daardoor geblesseerd raakte aan het oog. Kal lenbach: „Dörner sloeg mij tegen mijn oog in zijn haast dat doelpunt te voorkomen." •fe Grote invloed Het was precies het gelijk dat Ajax en Kovacs nodig hadden. Kovacs: „Onze opzet was het een snel doel punt te forceren. Dat het zo snel zou komen, is van grote invloed geweest op het verdere verloop van de eerste wedstrijdfase". Het gelijk van Kovacs bleek in de volgende minuten, pe Dynamo-defensie, in eigen land toch bekend als een uiterst betrouwbaar deel van de ploeg, werd gedesorgani seerd onder de voortdurende aanval len van de gevreesde Ajax-vuurlinie, die door het voortdurende switch- werk de verdediging van Frisch geen kans gaf zich te herstellen. Cruyff soleerde in volle glorie door de Oost duitse ploeg; Piet Keizer bleek van het incident in Groningen geen more le kater te hebben overgehouden en Van Dijk toonde zich een uiterst be weeglijke pion in dat voorste geheel. Swart steunde voortreffelijk. Haan kwam voortreffelijk op en Ruud Krol ontpopte zich nu als een echte aan vallende vleugelverdediger. Defensief klopte het bij Ajax nu ook. Horst Blankenburg zag zijn har- tewens, het opereren als vrije verde diger vervuld. „Daar heb ik vanaf het moment dat ik bij Ajax tekende op gehoopt. Het was een teleurstelling voor mij te moeten constateren dat Kovacs de voorkeur gaf aan anderen. ROTTERDAM Als er ooit een gelegenheid is geweest om het record van Sporting Lissabon, dat in een Europa Cup-duel tegen Apoel Nicosia de hoogste score (161) boekte, te evenaren of te verbeteren, dan is het gisteravond wel geweest in Rotterdam. Feijen oord heeft in een bijna uitverkocht stadion Feijenoord tegen Olym piakos in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen een te grote lankmoedigheid aan de dag gelegd. Zeer tot teleurstelling van zijn gigantische aanhang, die op een over winning in dubbele cijffers had gerekend, bereikten de Rotterdam mers tegen hun amateuristische opponent een uitermate bescheiden 80 score. Richard Mathijsse Lex Schoenmaker (3 keer), Mai- wald (2 keer), Van Hanegem, Israel en Schneider namen de produktie van de doelpunten voor hun rekening. Gezien de overvloed van kansen die de stadion-équipe zich 90 minuten lang schiep, slechts een bijzonder ma tige afspiegeling van de werkelijke krachtsverhouding. Daarom was Olympiakos' trainer Ron Bradley bijzonder tevreden over het resultaat: „Ik ben trots op mijn jongens omdat ze 90 minuten hebben gewerkt. Ze hebben driemaal zo hard moeten werken als Feijenoord. Wat een schitterend fantastisch team is dat. Het lijkt wel Real Madrid in zijn beste dagen. De manier waarop deze ploeg de bal het werk laat doen is in een woord fenomenaal." Trainer Ernst Happel was uiteraard tevreden met het resultaat, al be treurde hij het dat Feijenoord zoveel kansen had gemist. „Onze spelers heb ben geprobeerd om de score zo hoog mogelijk te doen zijn. Ik kan het ook niet helpen als er maar acht doelpun ten vallen. Volgende week ga ik in elk geval niet in trainingskamp. Mis schien komt er dan een grotere over winning uit de bus." De strijd om de Europa Cup voor landskampioenen is niet altijd een bloedserieuze zaak. Vooral niet als in de eerste ronde de superreus Feijen oord en het nietige dwergje Olympia kos tegenover elkaar staan Dan wordt het voor zestigduizend toe schouwers niet meer dan een lach wekkende vertoning. En zolang de reglementen van de UEFA niet dras tisch worden gewijzigd, zullen in elke Totale ontreddering in de Oostduitse verdediging na het eerste Ajax-doelpunt van Sjaak Swart. Voor mij was het voornaamste dat ik vanavond mee zou mogen doen. Dat ik nu tevens Ausputzer werd, was voor mij dubbel fijn". Blankenburg had het tegen de vrij statische Oostduitsers erg gemakke lijk. Alle aandacht kon op de offen sieve daden worden gericht. Het be vel van Kovacs: schieten, werd feil loos uitgevoerd. Cruijff, Keizer, Van Dijk, Haan en Swart belastten zich met dat dankbare prijsschieten. De schoonheidsprijs ging nu naar Piet Keizer, de man, die ondanks de ge beurtenissen in Groningen ook nu weer was getooid met de aanvoer dersband. In de twintigste minuut pikte hij de bal op uit een pass van Mühren, passeerde een man en schoot in een vloeiende beweging de bal achter de vergeefs reagerende Kal lenbach: 2—0. Ajax groeide, Ajax boeide. De vijftig duizend op de tribune inspireerden de geplaagde Amsterdamse formatie tot grote daden. Dynamo kon weinig an ders doen dan zijn toevlucht nemen tot de contra-attaque. Statisch Dynamo miste die eerste 45 minu ten eenvoudige het virtuoze dat Ajax in zo'n overvloedige mate demon streerde. Het leek in alle opzichten op die andere Oostduitse formatie Carl Zeiss Jena, die in hetzelfde Olym pisch stadion met 5—1 een gevoelige afstraffing had gekregen. Fritsch: „Ik had mijn ploeg juist die spielerei ge doceerd, maar er kwam niets uit van eigen initiatief. Het geheel was wat statisch". Ajax kwam niet uit haar ritme, was er eenvoudig niet uit te halen. Een te harde charge tegen Sjaak Swart betekende het verdwij nen van de nestor van de Amster- dames ploeg. De jeugdige Johnny Rep mocht daardoor zijn Europa Cup-de buut maken. Het begin was glanzend, want Rep draafde nog maar nauwe lijks tussen de kalklijnen of de ge routineerde Oostduitse doelman Kal lenbach werd al geconfronteerd met het jeugdige Ajax-talent, zoals Johan Cruijff en vooral ook de uitblinkende Gerry Mühren hem steeds weer voor grote problemen stelde Het herstel van Dynamo kwam in de tweede helft uiterst langzaam. Trainer Wal ter Fritsch had zijn manschappen ge- dikteerd via de vleugels de Ajax-de- fensie onder druk te zetten. Het was een poging, die maar gedeeltelijk slaagde. Bij de schaarse vrije schoppen werd steeds weer Claus Sammer, de centrale verdediger, naar voren ge haald. Zijn kogels vormden voorlopig 't enige antwoord op de aanvalsgol ven van de Amsterdammers. Walter Fritsch over hem: „Als ik Sammer zie, denk ik meer aan een paard dan aan een rasvoetballer. Hij voetbalt niet elegant, speelt die bal ook niet. Toch is hij een enorm effectieve kracht. Hij raakt zelden of nooit in paniek." Defensief bleek af en toe echter toch dat Ajax in dat deel van de ploeg met problemen kampt. Tegen een voorhoede, die wat meer initiatief had durven tonen, had het verre op dringen, dat Horst Blankenburg af en toe deed, wellicht katastrofale gevol gen kunnen hebben. Op rechts miste Ajax de ervaring. Het duo Haan-Rep voldeed weliswaar, maar toch miste Kovacs op die rechtervleugel de rou tinier Jack Swart. Kovacs had in die tweede helft bewust geen verdedi gende taktiek gekozen. Terecht had de Roemeen de 20 niet als uitgangs punt willen nemen, nu er zoveel meer mogelijkheden lagen. Die moge lijkheden kwamen er vooral voor Dick van Dijk, die echter ook nu niet zijn top haalde, zoals Ajax in zijn geheel in de tweede helft het precies miste, die in de eerste 45 minuten duidelijk wel aanwezig was. Ajax' aandringen werd ten slotte niet meer beloond. Defensief bleken Sammer en Dörner de zaken beter onder controle te hebben dan voor de rust. De vervanging van doelman Kallenbach (al in de tweede minuut geblesseerd geraakt door het doelpunt van Swart) door Meijer betekende in feite een verster king voor de DDR-defensie. Ajax kwam niet verder dan een terecht af gekeurd doelpunt van Keizer, die Meijer te fel aanviel. Anti-climax Het uitblijven van doelpunten in die tweede helft kwam als een anti climax na dat glanzende begin. De te individualistische acties van vooral Cruijff en Keizer waren er debet aan. Horst Blankenburg: „Wij gingen te veel jagen. De tijd liep door. Ieder probeerde het voor zich en dat kostte ons in feite een grotere zege." Stefan Kovacs: „Voor de rust is er goed ge speeld via de vleugels, zoals ik had opgedragen. Na de hervatting bleek de ploeg dat concept opeens vergeten te zijn. Er werd teveel door het mid den gespeeld. Dat kostte ons kansen en gaf de Oostduitsers gelegenheid om zich te herstellen. Overigens geloof ik dat'die 20 voldoende is. Ik had van Dresden niet meer verwacht, dan wat de ploeg vanavond demonstreerde. Alles is gegaan zoals ik had gedacht." De kleine Roemeen was tevreden over het optreden van Horst Blan kenburg. „Hij heeft als laatste man voldaan. Voorlopig handhaaf ik hem als Ausputzer." Walter Fritsch, de strateeg uit de DDR, ziet voor Dynamo in Dresden nog wel kansen. Hij mikt daarbij ook op het herstel van Wetzlich, een opkomende middenvelder, en de aanvaller Heidler, twee gewaardeerde krachten, die gisteravond nog niet in actie konden komen. Fritsch: „Het voordeel is dat onze spelers Ajax nu kennen. Wij komen niet meer voor ver rassingen te staan. Een over rompeling zoals nu in de eerste twintig minuten, zal in Dresden tot de onmogelijkheden behoren. Ajax heeft hier in Amsterdam veel kansen laten liggen. Hier lag de kans voor de Europese kampioenen om ruim afstand te nemen. Dat heeft Ajax verzuimd. Dat verzuim zou de ploeg in Dresden wel eens kunnen op breken." DEN HAAG Cees Priem, de Zeeuwse amateur wielrenner, zal in elk geval niet voor 1973 overgaan naar de rijen van de professionals. Priem blijft tot na de Olympische Spelen van München rijden als ama teur voor het extra-sportieve merk Frisol. De firma heeft een optie op de Zeeuw genomen om hem in 1973 als kopman van een eventueel te vormen profploeg in dienst te nemen. DEN HAAG De uitslagen van de wed strijden voorkomend op het formulier van de sporttoto nummer 6 zijn Wacker - Benflca 0l. Ajax - Dynamo Dresden 3—0, Servette - Liverpool 2—1. Skoda Pilsen - Bayern München 01. Ren- nes - Glasgow Rangers 1—1, Levskl Sofia - Sparta Is vanmiddag gespeeld, St. Etlenne - FC Köln 11. Lugano - legia Warschau 1—3, Bologna - Anderlecht 1—1. Chemie Halle - PSV 0—0, Lierse SK - Leeds United 0—2, Serajevo - Brugge 3—0, Southampton - Atletlco Bilbao 2—1. Juist ingevuld ziet het totoformulier er als volgt uit: 2-1-1-2-3-X-3-2-3-3-2-1-1 (herh. 21123X3233211). Een actie van Johan Cruyff wordt gestuit door Dynamo-doelman Kallenbach leverde Goect de Rotterdammers ontstaken in die tweede akte al met een een portie vuurwerk waarvan twee projectielen afgevuurd door Schoenmaker hun doel troffen (60). Maar voor de rest was het allemaal een getrouwe copie van het eerste be drijf; een alsmaar aanvallend Feijen oord en het aan de lopende band mis sen van de eenvoudigste kansen. De voetbaldaden van de Cyprioten be perkten zich in deze fase tot een wanhopig verdedigen. Sotirakes had zelfs de moed Moulijn wat al te fel te attaqueren, wat hem op een berisping kwam te staan van de Deense scheidsrechter Rasmussen. Terwijl Partisades ten prooi aan een enorm minderwaardigheidscom plex ip arren moede de bal op het middenveld met beide handen uit de lucht plukte Feijenoord had met het grootste gemak van de wereld Olym piakos nog dieper kunnen vernederen als de Rotterdammers wat minder zelfzuchtig en niet zo nonchalant met hun kansen (de voor Moulijn ingeval len Van Leeuwen en Hasil) hadden omgesprongen Pas in de slotfase til den Israel (halve omhaal) en Schnei der (vlammende uithaal) de Rotter dammers nog naar een „bescheiden" 80 score. Volgende week woensdag wacht de Cyprioten, die zegge en schrijve via Markou en Efthy- miades vijf weer in de omge ving van doelman Treijtel ver schenen, een tweede kwelling. editie van Europa's meest begeerde trofee dergelijke in feite belachelijke komedies worden opgevoerd als gis teravond in de bundels kunstlicht van het Rotterdamse stadion. Deze Nederlands-Cypriotische con frontatie had niets met internationaal voetbal te maken. De vakantie vie rende amateurs uit Nicosia moet het hebben geduizeld. Zelden zullen zij voor zo'n gigantische overmacht heb ben gestaan. Happels' formatie kon doen en laten wat ze wilde, ze kon het zich veroorloven fouten te maken, onnauwkeurig te plaatsen, de dekking van de tegenstander verwaarlozen, kortom ze konden er een gezellig oefenpartijtje van makrjn. De Rot terdammers waren echter wel zo ver standig het scoren van de doelpunten niet te vergeten. Tenslotte men zou het bij zo'n schertsvertoning bij na vergeten was het daar toch om begonnen Feijenoord vergat in elk geval zijn scoringsdriften nitf. Na drie omwentelingen van de seconden- wijzer had Maiwald, na een simpele combinatie met Schoenmaker de ar me doelman Vassiliou, al voor schut gezet: 10. Vijf minuten later kopte Van Hanegem een voorzet van Mou lijn achter de verbijsterde Cyprioot, die daarna nog vele malen zou wor den gekweld. Eerst door Schoenma ker, die een ragfijne combinatie met Wery en Laseroms doeltreffend af rondde en later qogmaals door Mai wald: 40. Tussen al die Rotterdam se wapenfeiten door streden Israel. Hasil en Wery beurtelings tevergeefs om een persoonlijk succesje Het leek wel of in de tweede helft het publiek alle gevoel voor realiteit verloor door Feijenoord te bejubelen als of de ploeg een wereldprestatie Matthias Maiwald scoort zijn eerste doelpunt tegen Olympiakos. Doelman Vassilion is kansloos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11