5 Scheiding tussen drie vakcentralen onzinnig Gebrek aan ervaring probleem in DDR Geen spanning bij Feijenoord f. airo wil nieuw Brits initiatief Den Haag loopt niet warm voor Aris Bonneweg Werkgroep wil eenheidsvakbeweging zN: ZWART WIT-RVC lil! DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 (Van onze sociaal-economische redactie)' AMSTERDAM „Het gescheiden optrekken van de vakcentrales betekent verspilling van energie, mankracht en geld. Deze scheiding is onzinnig, omdat de vakbonden hetzelfde doel nastreven: namelijk het opheffen van de mens uit de poel van onmondigheid." Met deze opmerking introduceerde |e NKV'er J. Geerts gisteren in Am- terdam de actiegroep „Naar een lieuwe vakbeweging." De 12 leden ellende actiegroep, die reeds een onderdtal adhesiebetuigingen heeft ntvangen, acht het wenselijk dat er gedemocratiseerde vakbeweging omt. De huidige vakcentrales concetre- >n zich naar de mening van de ac- iegroep, die zowel uit NW'ers, (KV'ers, en CNV'ers als uit niet-ge- rganiseerden bestaat, te veel op de irecte belangenbehartiging en te op de vernieuwing van de maatschappijstructuur. Kritiek Kritiek uitte de heer Geerts o.a. op fe houding van CNV-voorzitter Lan- die aanvankelijk de hoop uit- ak dat de PvdA en niet de VVD in nieuwe kabinet zitting zou heb- het openbaar zijn voorkeur uit voor de ARP, die vervolgens met de VVD in zee ging. De CNV'er A. Walravens voegde hieraan toe dat de program- vergelijking van de drie vakcentrales voldoende aanleiding gaf een stemad vies ten gunste van de oppositiepar tijen te geven. Politieke rol Volgens hem verschuilen de vak centrales zich bij hun weigering om een stemadvies te geven ten onrechte achter het argument dat zij hun poli tieke onafhankelijkheid willen bewa ren en dat zij een stemadvies in strijd achten met de mondigheid van de werknemers. „Bovendien blijkt telkens weer dat de vakbondsleiders wel degelijk een politieke rol spelep." Volgens de initiatiefnemers, van wie er een drietal behoren tot de „werkgroep voor een maatschappij kritische vakbeweging", bestaat er formeel geen contact met deze werk groep. De actiegroep „Naar een nieuwe vakbeweging" zou zich meer dan de werkgroep kritische vakbondsbe stuurders richten op het „gewone vakbondslid", op de niet-georgani- seerden en de leden van de categorale bonden en bovendien een zwaarder accent leggen op het ontstaan van één vakbeweging. Beroepskader In het concept-actieprogram zeggen de initiatiefnemers/ dat de gespleten heid van de vakbeweging er vooral de oorzaak van is dat de arbeiders zich nog niet gezamenlijk inzetten voor een gerechtvaardigde maat schappij -vernieuwing. „Het is zeker niet waar dat er tus sen de leden van de drie vakcentrales duidelijk verschillen bestaan, die een zo ingewikkelde organisatie recht vaardigen. Wel is het waar dat de drie vakcentrales ieder beschikken over een beroepskader, waarvan een aantal er zeer op gebrand is status en invloed te behouden. Angst voor verlies van invloed is begrijpelijk, maar het mag niet wor den aanvaard dat ook om deze reden het komen tot één vakbeweging be wust of onbewust wordt tegen gehou den", vermeldt het actieprogram. Regionaal Engelse minister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas-Home echts) drukt de hand van zijn Egyptische collega Mahmoed Riad bij de van de Britse minister in Cairo zondagavond. '.AIRO, AMMAN, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Egypte ift Engeland verzocht met een nieuw initiatief te komen, dat tot poltieke regeling in het Midden-Oosten zou kunnen leiden, 'aartoe zou Engeland zijn invloed rechtstreeks en via de Ver- igde Staten en de landen van de EEG moeten aanwenden, teneinde aël te bewegen zijn houding inzake een vredesregeling in het dden-Oosten te wijzigen. J iai wpi Egyptische minister van buiten- dse zaken heeft dit verzoek ge- C n aan zijn Britse arr.btscollega Sir J c Douglas-Home, die zondag in ro aankwam voor een officiéél be- k van drie dagen. id zei, dat de VS sinds twee iden geen nieuwe stappen bij de itische regering hadden gedaan beklaagde zich erover, dat de erikaanse regering nog steeds ten •nhagpte van Israël bevooroordeeld is. pte aldus Riad verwachtte n wonderen van een nieuwe Brit- diplomatieke stap, maar was van ling, dat Engeland toch een be- irijke rol in de crisis in het Mld- Oosten kon spelen. e sterk verbeterde betrekkingen en Egypte en Engeland werden ge- zamei boliseerd, toen Sir Alec zijn dtekening zette over een overeen- vesti 'st met Egypte, waarbij de scha- fHAÖ osstelling voor de onteigening van se eigendommen in Egypte wordt igeld. Egypte zal voor deze natio- •iu o ,saties 4-8 rililjoen dollar aan En- Dor v nd betalen. Massa r Alec verklaarde gisteren te ho- dat de regeling van de schade- ioeding gevolgd zal worden door "hiding van de commerciële be dingen tussen beide landen. glas-lHorr.e is de hoogste Britse N imaat, die sinds 15 jaar Egypte jekt. Hij heeft een zeer warm ont- I in Cairo gekregen. olgens Britse diplomatieke bron- I IK!vZOU Alec geen nieuwe ideeën iIJBben over de Israëlisch-Arabische s en zou hij bovendien van me- zijn dat „te veel koks de soep irven". 'rdanië heeft gisteren om een dzitting ven de Veiligheidsraad ethov ®agd om een einde te maken aan illegale en eenzijdige Israëlische 'regelen, die bedoeld zijn om het isiewi vsche karakter van Jeruzalem te 'ietigen". Jordaanse ambassadeur bij de beschuldigde Israël ervan, dat het en nieuwe wet wil ontwerpen om jadsgrenzen van 'Jeruzalem uit te °en, waardoor 30 Arabische dorp je stadjes met een bevolking van zielen' onder Israëlische be- worden gebracht. S>ij,erlnnerde aan de lflatste Vei- •Idsraad-resolutie van juli 1969 deze kwestie, waarin gesteld 1. dat „in het geval van een ne er of geen antwoord van Israël, e'Iigheidsraad zonder uitstel op nieuw bijeen zal komen om te bera den welke verdere acties op dit ge bied genomen zouden moeten wor den". i De Israëlische ambassadeur Tekoah noemde de Jordaanse stap „een beu zelachtige poging om de VN te mis bruiken, teneinde de aandacht af te leiden van Jordanië's interne en in- ter-Arabische moeilijkheden". Vol gens hem had Jeruzalem nimmer te voren zo'n rust, groei en welvaart ge kend als nu. Voor de eerste maal sinds 13 maan den hebben de Israëli's het vuur ge opend op een Syrische Mig-17, die over de Israëlische posities in de Go- lan-hoogten vloog. Het vliegtuig is waarschijnlijk niet geraakt. Een mili taire woordvoerder zei naar aanlei ding van de geruchten, dat de Israë li's afgelopen zaterdag een Egyptisch vliegtuig per ongeluk hadden neerge schoten: „Wij schieten niet om bang te maken of om lawaai te maken, maar om te raken". Een verzoenings-conferentie tussen de Jordaanse regering en de Pale stijnse commando-beweging, die al enkele malen was aangekondigd, maar steeds niet doorging vanw.ege felle tegenstand van de linkse com mando's, zal nu'tóch morgen worden gehouden. Het officiële Egyptische persbureau MENA heeft bericht dat de Palestij- nen alsnog een delegatie hebben ge vormd, die onder leiding staat van Khaled el-Hassan, lid van het uitvoe rend comité van de Palestijnse Be- vrij dings Organisatie (PLO). De Palestijnen zouden alsnog op hun eerder genomen besluit zijn te ruggekomen, nadat Omar Sakkaf, de minister van buitenlandse zaken van Saoudie-Arabië gedreigd had dat zo wel Egypte als Saoudie-Arabië geen steun meer zouden verlenen aan die partij, die niet naar de conferentie zou komen. De Palestijnse- comman do-beweging moest toen toegeven, ómdat zij financiëel voor een groot deel van Saoudie-Arabië afhankelijk ROTTERDAM Zwart Wit zal vanavond op eigen terrein een licht- wedstrijd spelen tegen RVC, de kam pioen van de zondag eerste klas B. De Rijswijkers komen ondermeer uit met Carel Schuurman en Guus Haak. De aanvang is om 8.15 uur. Over de structuur van de nieuwe vakbeweging wordt verder opgemerkt dat deze democratisch dient te zijn, dat ze moet bestaan yit organisaties die regionaal zijn gevormd en dat de ze organisaties alle arbeiders in een bepaalde regio moeten omvatten. Het bestaan van een zeer grote verscheidenheid aan bonden met hun eigen besturen en commissies maakt het volgens de actiegroep moeilijk te komen tot een totaal beleid. In de onderneming zal de nieuwe vakbeweging moeten streven naar een bedrijfsraad, die o.a. als bevoegd heden heeft het benoemen of ontslaan van de directie, het vaststellen van de jaarstukken, en het beslissen over maatregelen van ingrijpende beteke nis zoals fusies, reorganisaties en sluitingen. Uiteindelijk zal deze bedrijfsraad de actiegroep heeft zich laten in spireren door het Joegoslavische mo del van arbeiderszelfbestuur in zijn geheel moeten worden gekozen uit de werknemers. Partijen bundelen Ook zou de vakbeweging zich moe ten inzetten voor het realiseren van een andere maatschappelijke orde door het meewerken aan de tot standkoming van een concentratie van politieke partijen, die fundamen tele veranderingen van de maat schappij nastreven. Er zal daarbij gewerkt moeten worden aan een maatschappij, waar de produktie van de ondernemingen door overheidsplanning wordt bege leid, gecoördineerd en gecontroleerd. Ten slotte wordt opgemerkt dat een rechtvaardige inkomstenverdeling vereist dat het minimum-inkomen sneller stijgt dan het gemiddelde loon en dat er een maximuminkomen wordt ingesteld. Desgevraagd gaf de heer Walravens te kennen, dat de lo nen wat hem betreft tussen de 15.000 en de 25 000 gulden zouden mogen schommelen. Geen vierde centrale Nadrukkelijk werd gezegd dat het niet de bedoeling van de groep is een poging te doen aan de drie vakcen trales een nieuwe toe te voegen. Zij erkent het nut van samenwerkings vormen als het huidige overlegor gaan, maar acht dit onvoldoende. Van onderaf zou het streven naar éénwording en vernieuwing veel meer kracht moeten worden bijgezet. Vandaar dat de actiegroep zich in de eerste plaats richt tot de gewone le den van de vakbonden en de ongeor ganiseerden. Wolfgang Haustein Van onze speciale verslaggever DRESDEN/AMSTERDAM In de bescheiden bestuurskamer van Dynamo Dresden staat op een van de tafels een bordje met de tekst .Kritik tötet nicht, sie bessert'. Die slogan vormt een van de vele, simpele wapens, die de Oostduitse sportwereld in fle strijd werpt tijdens de opleiding van zijn jonge talenten. De mentale hardheid, die via dit soort speldeprikken voortdurend opgekrikt wordt, moet straks tot succes leiden. Een succes betekent medailles, bekers en records. Eerste plaatsen. Voor een positie net ónder de top, wenst de over heid zich niet in te spannen. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De successen van vooral Feijenoord en Ajax in de Europese voetbalbekertoernooien hebben nu reeds hun weerslag gekregen. Het publiek, zeker in Amsterdam en Den Haag kritischer ingesteld dan in het welhaast 'voetbalgekke' Rotterdam, loopt nauwelijks meer warm voor een treffen van een Europees team van minder kaliber. Het Haagse Zuiderpark zal vanavond, wanneer de FC Den Haag aantreedt tegen de Luxemburgse dreumes Aris Bonneweg, dan ook zeker niet van het publiek uitpuilen. Het Nederlandse voetbalpubliek is door de successen verwend. Den Haag-manager Eddy Hartman: „Al leen Feijenoord vormt een uitzonde ring. Daar stroomt het publiek hoe dan ook toch wel naar de Kuip. Ook al speelt men daar tegen een onbete kenende IJslandse ploeg. Maar speelt Sparta in hetzelfde Feijenoord-sta- dion tegen kwalitatief wellicht nog iets betere ploegen, dan is het in het stadion angstig stil. Dat zag je tegen Akranes en tegen Coleralne. Het pu bliek komt alleen nog maar naar wedstrijden waar men verwacht goed voetbal en spanning te zien." FC Den Haag Aris Bonneweg wordt „helaas", zegt Eddy Hart man begrijpelijk geen publiektop- per. Er zijn, behalve het feit dat de Luxemburgse tegenstander het Haag se publiek niet aanspreekt, nog een tweetal factoren voor aan te wijzen. Hartman: „Natuurlijk, ook de minde re prestatie van zondag tegen Sparta speelt mee. Maar als dit het alleen was, dan zou men toch wel komen. We hebben ook de pech, dat er van avond de televisieactie van Willem Duys is. Ook dat kost toeschouwers." Eddy Hartman is, ruim een week geleden, met trainer Vaclav Jezek naar Luxemburg gereisd om Aris Bonneweg aan het werk te zien. „We moeten iedere wedstrijd in een Euro pees bekertoernooi hoe dan ook se rieus nemen. Europees voetbal is be langrijk en kan, wanneer er straks ook tegenstanders van naam uit de bus komen, financieel aantrekkelijk zijn. We wilden daarom gewoon we ten hoe het precies met de kracht van Aris Bonneweg zat. We wilden dit gewoon niet aan het toeval overla ten". De missie van Hartman en Jezek leverde weinig opzienbarende zaken op. Hartrhan: „Onder de indruk van het spel van Aris Bonneweg zijn we zeker niet gekomen. Het peil tussen de Nederlandse eredivisie en de Luxemburgse eerste klasse scheelt zeker een klasse. Trouwens: ook de wedstrijden tussen het Nederlands elftal en het Luxemburgse team maakten dat wel duidelijk, al blijven verrassingen mogelijk." De reis naar Luxemburg was het FC Den Haag-duo ook enigszins inge geven door het verrassende optreden van de Luxemburgse kampioen Union in de voorronde van het Europa Cup 1-toernooi tegen het gerenommeerde Valencia. Union leidde tot tien minu ten voor de rust in Spanje nog met 0-1 om tenslotte via een 1-1 ruststand met slechts 3-1 te verliezen. In Luxemburg werd het daarna ook niet meer" dan 1-0 voor de ploeg van Di Stefano. Hartman: „Maar op het oog hoeven we die moeilijkheden niet met Aris Bonneweg te verwachten. Ook niet na die ö-2 nederlaag bij Sparta. In Rotterdam waren het indi viduele fouten. Dat kan gebeuren. Het scoreverloop verliep ook in het nadeel van Den Haag. Een snelle 1-0 achterstand, na het tegendoelpunt di rect weer een treffer van Sparta (31). Dat vreet aan een ploeg." FC Den Haag probeert de gevolgen van de Sparta-klap zo snel mogelijk te boven te komen. Gistermiddag reeds praate trainer Jezek de fouten met het team uit; vanmiddag zullen de laatste oneffenheden glad worden gestreken. Hartman: „Je moet het niet te dramatisch opvatten. Ook vo rig jaar zijn we vier, vijf keer de mist ingegaan om er daarna weer snel bovenuit te komen. Den Haag heeft daarbij nu echter wel de tegen slag dat het kampt met de blessures van Roodnat en Hestad, de twee vleugelspelers, waardoor de aanval anders moet spelen dan aanvankelijk was gedacht. Ook kampen Wijngaar- de en Roggeveen nog met aanpas singsmoeilijkheden. Dat maakt de zaak voor Den Haag er nog iets moei lijker op." Aris Bonneweg zSl Den Haags moeilijkheden vanavond niet nog meer vergroten. De Luxemburgers, het afgelopen seizoen achter kam pioen Union tweede in de competitie, boekten tot nog toe in hun vijf optre dens in het Europese bekergebeuren nog nooit een overwinning. Van de tien wedstrijden (voor de Jaarbeurs beker in '62 en '63 tege* Sampdoria en het Belgische Luik, in '64 en '66 voor de beker van landskampioenen tegen Benfica en het Noordierse Lin- field en in '67 voor het toernooi van bekerwinnaars tegen Olymgique Lyon werd slechts tegen Luik (00) en Linfield (33) gelijkgespeeld. PETER ONVLEE Oost-Duitsland heeft de hoogste prioriteit aan het sportleven gegeven. Voor de ontwikkeling van een be paalde tak van sport worden kapita len uitgegeven. Zodra echter blijkt dat die „investering" op internatio naal niveau geen rendement oplevert, gaat de kraan „rückslchtlos" dicht. Die harde stelregel, waarvan in de DDR recentelijk nog de ijskockeyers en de waterpoloërs de dupe zijn ge worden, bedreigt nu het Oostduitse voetbal. Wolfgang Haustein, intelli gent verdediger van Dynamo Dres den: „Tijdens de Olympische Spelen in München zal ons nationale elftal minstens een medaille moeten halen. Anders ziet de toekomst van ons voetbal er beroerd uit". De kapitalen die tot nu toe in het ook daar zeer populaire voetbal zijn gepompt, hebben tot nu toe niet het verwachte en geëiste resultaat opge leverd. Nog steeds hebben de DDR- vertegenwoordigers in de diverse Europese bekertoernooien niet naar de absolute top kunnen reiken. Al zijn in het nabije verleden vooral Vorwarts en Carl Zeiss Jena regel matig naar de „laatste acht" van de Cuptoernooien opgestoomd. Die prestatie is in de ogen van de sportleiders kennelijk niet voldoende geweest. Vooral niet, omdat het na-' tionale elftal waarvoor toch ieder clubbelang moet wijken, nog steeds ver verwijderd van het topniveau voor erkenning vecht. Alleen resultaten tellen immers. En de prestaties van de landenploeg zijn in de DDR allang als zwaar onvol doende gekwalificeerd. Want de Oost duitsers waren ondanks geweldige inspanningen nog niet in de eind ronde van het wereldkampioenschap vertegenwoordigd en zijn al vrijwel uitgeschakeld voor de strijd om het Europees kampioenschap, waarin ze met Nederland, Joegoslavië en Luxemburg in één poule zijn inge deeld. Georg Buschner, de bondscoach, richt zich nu al geheel op de Olympi sche Spelen van volgend jaar. Daar ,zal hij met zijn spelers de laatste strohalm moeten pakken. Terwijl de DDR in de individuele takken van sport (zwemmen, atletiek) aan de Europese top heerst, blijven vooral de teamsporten bij de ontwikkeling ach ter. Haustein: „De financiering van waterpolo is stopgezet, omdat vorig Wim Jansen ROTTERDAM Het is onder de Feijenoorders duidelijk te merken dat zij niet al te zwaar tillen aan hun Cypriotische tegenstander Olympia Nikosia, die morgenavond in het Rotter damse stadion Feijenoord aan treedt Voor de eerste ronde van de strijd om de Europacup voor landskampioenen. Het feit dat een week later de wedstrijd op nieuw in de Kuip wordt ge speeld, heeft stellig die onbe kommerdheid in de hand ge werkt. De volslagen onbekendheid met zijn tegenstander waarvan iedere Feijenoorder vermoedt dat hij van gelijke kracht is als het onbetekenen de IJslandse Reijkjavik is er tevens de begrijpelijke oorzaak van dat in de Maasstad geen ware cupsfeer heerst. Iedereen neemt zonder meer aan dat het duel tegen Olympiakos in een ondubbelzinnige overwinning voor de Rotterdammers eindigt. De zege staat dus al bij voorbaat vast. Niettemin neemt de directie van het stadion Feijenoord aan dat ongeveer 50.000 toeschouwers de ontmoeting zullen bijwonen. En dat schept, zo vind Feijenoord-trainer Ernst Happel, verplichtingen. Daarom zal Feijen oord zich vandaag terugtrekken in de bosrijke omgeving van Breda om zich zo serieus mogelijk op het scherts- duel voor te bereiden. Gistermiddag bekeek Ernst Happel met enkele Feijenoorders een televi siefilmpje dat VARA's Jan Leijen- dekker over Olympiakos had weten te vergaren. Aan de hand van die beelden zal Happel zijn ploeg inlich ten over de kracht van de Cyprioten die geen Feijenoorder ooit heeft zien spelen. Wim Jansen, Feijenoords on vermoeibare waterdrager op het mid denveld die nu al weer ononderbro ken zes seizoenen deel uitmaakt van de stadionequipe, is er rotsvast van overtuigd dat Feijenoord de wedstrijd tegen Olympiakos niet te licht zal op vatten. „We hebben twee jaar gele den tegen de Roemeense Ut Arat on ze les gehad. We zijn sindsdien veel professioneler geworden. Bovendien kunnen we het ons ten aanschouwe van een vol stadion niet veroorloven ongeïnspireerd te spelen. Juist tegen deze tegenstander verwacht het pu bliek dat we doelpunten zullen ma ken. Dat zijn we aan onze stand ver plicht. We moeten de Cyprioten pak ken, we moeten naar de volgende ronde." De vierentwintigjarige sympathieke Wim Jansen die als het kan publici teit schuwt, vormt met Hasil en Wim van Hanegem het klasserijke -mid denveld van de nog altijd niet ont troonde officieuze wereldkampioen. Wim Jansen: „In de vorige competitie kwam het nog al eens voor dat ik om tactische reden door trainer Happel op een andere plaats werd gezet. Niet dat het me iets uitmaakt waar ik speel, maar op het middenveld voel ik me toch het prettigst." All-rounder Wim Jansen is niet het type van een spectaculaire voetballer. Zijn constante vorm, zijn enorm ac celeratievermogen, en zijn geweldige werklust hebben hem echter doen kennen als een bijzonder waardevol speler die in het veld initiatieven durft te nemen. Buiten het veld is hij de introverte bijna schuwe knaap die zich zelden op de voorgrond dringt. Voetbal betekent alles voor hem. Daarom zal Wim Jansen woensdag avond als hij de grasmat betreedt, even gespannen zijn als bijvoorbeeld tegen Ajax, of een andere gerenom meerde tegenstander. Feijenoord zal morgenavond in de zelfde formatie aantreden als zater dagavond tegen Go Ahead. Het is vrijwel zeker dat Wim van Hanegem die met een lichte blessure kampt, van de partij is, al is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Happel hem tij dens de wedstrijd zal vervangen om zijn vedette zoveel mogelijk te spa ren. De ontmoeting wordt geleid door de in ons land onbekende Deense scheidsrechter Kay Rasmussen. Sportclub Feijenoord heeft inmiddels een beroep op het publiek gedaan zich niet te misdragen. Het beroep is geïnspireerd op een schrijven vari de UEFA, die de scheidsrechters en de besturen van de Europacupdeelne mers de stringente opdracht heeft ge geven er op toe te zien dat de Euro pacupduels op straffe van uitslui ting een sportief en rustig verloop hebben. De Cyprische voetbalkampioen Olympiakos is gistermiddag op Schip hol gearriveerd. Om deze trip naar Nederland te kunnen maken, moesten de spelers, allen louter amateurs, een deel van hun vakantie opofferen. Dit speet hen in het geheel niet. „Wij vinden het een eer en een uitdaging tegen de houder van de wereldbeker te mogen uitkomen," aldus drukte de secretaris van Olympiakos, Andrew Matsoukaris. het uit. „Wij beseffen weliswaar dat niemand onze kansen hoog aanslaat, maar wij spiegelen ons aan het voorbeeld van Noord-Korea, dat in de strijd om het wereldkam pioenschap in 1966 het op papier veel sterkere Italië versloeg, zonder dat iemand daar op gerekend had." Trainer van Olympiakos, dat reeds 10 jaar achtereen kampioen van Cy prus is, is de 32-jarige Engelsman Ron Bradley. Voor hij per 1 augustus jl. naar Olympiakos'overging, was hij trainer van de Engelse le divisie club Wolverhampton. „Van Feijenoord weet ik bijna niets," bekende Brad ley, behalve van de televisie ken ik Feijenoord slechts van één wedstrijd en die is minstens zeven jaar geleden gespeeld tegen een tegenstander die ik vergeten ben." RICHARD MATTHIJSSE Hulp voor Indonesië DEN HAAG het Nederlands co mité Unicef heeft tot nu toe twee ton ingezameld voor het gezondheidspro ject dat de Indonesische regering in samenwerking met Unicef gaat uit voeren. Het project, waarvoor een vierja renplan is opgezet, gaat ƒ80 miljoen kosten. Unicef neemt daarvan 20 miljoen voor zijn rekening. jaar tijdens het Europees kampioen schap is gebleken dat het team niet voor een Olympische medaille in aan merking kan komen. Hetzelfde geldt voor het ijshockey. De investeringen in die sport zijn nutteloos gebleken. Daarom telt de Oberliga van de ijs hockeyers nu nog maar twee clubs. De rest is opgedoekt. Ik denk dat on ze overheid een dergelijke maatregel ook wel tegen de voetbalbond wil ne men. iHet grote bezwaar vormt echter de populariteit van deze sport. Ik ben er echter wel van overtuigd, dat als München een mislukking zou worden, het mes in de financiële steun gezet zal worden". Walter Fritzsch Walter Fritzsch, de kleine bleke trainer van landskampioen Dynamo Dresden, weet de ontwikkeling van de voetbalsport in zijn land haar scherp te analyseren. „Als we eens een eclatant succes met het nationale elftal bereiken zal dat een stimulans voor de ontwikkeling in de breedte AMSTERDAM Een Joegosla- vlsch trio zal de wedstrijd Ajax - Dynamo Dresden morgenavond in het Olympisch Stadion leiden. Milivoje Gugulovic is arbiter, Ivan Horvat een broer van de bekende internatio nal -en Anton Dovgan treden op als grensrechters. De Europese voetbal unie (UEFA) heeft Denis Follows, se cretaris-generaal van de Engelse voetbalbond, aangewezen als officiële waarnemer. betekenen. Dan zullen bijvoorbeeld de scholen meer aandacht aan deze sport gaan besteden. Atletiek, zwem men en zelfs roeien hebben hun plaats in het onderwijs ruimschoots veroverd. Maar in de individuele tak ken, is het nu eenmaal gemakkelijker de top te bereiken. Een persoon kan zich concentreren. De trainers kun nen zich ook veel sneller en intensie ver op één talent richten. De eerzucht ook is vaak groter. Op het mentale vlak is de Oostduitse sporter in het voordeel zodra hij niet de teampres tatie maar de individuele prestatie centraal stelt". Wolfgang Haustein (29) is een ty pisch produkt van de sportwereld in Oost-Duitsland. „Van mijn veertiende tot mijn zeventiende jaar heb ik op een sportschool in Dresden gezeten, omdat ik een beetje ski-talent bezat. Daar heb ik drie jaar actief mogen bewijzen, dat ik in die sport nooit iets zou bereiken. Later heeft men mij dan ook aanbevolen naar de voetbal lerij over te stappen, en dat is blijk baar wel een redelijk succes gewor den". Sportleraar Haustein, inmiddels afgestudeerd sportleraar, heeft zich nooit tot een grootse voetballer kunnen ontwikke len. Hij is in het elftal van Walter Fritzsch niet meer dan een nuttige kracht, die op alle plaatsen in de ver dediging kan optreden en dan ook weieens als Ausputzer zijn organisa torische talenten mag demonstreren. Haustein: „Ik ben echt iemand, die zich door hard trainen staande heeft gehouden, Maar ik heb nooit echt ge legenheid gekregen naar een hoger niveau te reiken. En daarin schuilt de hele problematiek van het Oostduitse voetbal: het gebrek aan internationa le ervaring. Terwijl vooral in de wes terse landen contact tussen clubelf tallen, ook in de lagere regionen, heel gewoon wordt, zitten wij in een geïsoleerde positie. Ajax speelt bij voorbeeld kort voor de start van de competitie twee oefenwedstrijden te gen Borrusia Mönchen Gladbach. Dat zijn goede zaken. Die missen wij. Dy namo heeft alleen oefenwedstrijden tegen derde- en vierde klassers ge speeld. Wedstrijden waar je in feite niets aan hebt". Ervaring Het Oostduitse clubvoetbal krijgt alleen gelegenheid internationale er varingen te verzamelen, zodra een van de drie Europese bekertoernooien wordt bereikt. De basis blijft daar door geïsoleerd. Haustein weer: „Het is de middelmatigheid van het Oost duitse voetbal. Je krijgt pas steun als je de top bereikt. De weg daar naar toe moet je alléén afleggen. We kun nen meestal alleen vriendschappelijke wedstrijden spelen tegen ploegen uit andere Oostbloklanden. Daar kunnen we nauwelijks iets meer van opste ken. Omdat het systeem hetzelfde is. We hebben tegen Glasgow Rangers en Leeds United gespeeld. Tegen die ploegen hebben we werkelijk wat ge leerd". Het clubvoetbal in Oost-Duitsland is volkomen ondergeschikt aan het nationale elftal. Niet alleen kan de bondscoach zijn pupillen kort voor de start van de competitie in de Oberli ga oproepen voor een krachtslopende toernee door Zuid-Amerika, ook het programma wordt stopgezet zodra de nationale elf zich op een belangrijke wedstrijd gaan voorbereiden. Hau stein: „Soms spelen we vijf competi tiewedstrijden achter elkaar. Daarna houden we drie weken pauze, omdat het nationale team moet voetballen. Voor de internationals is zo'n onder breking niet erg. Maar voor de rest van de spelers is het funest. De ploeg raakt uit het ritme en iedere speler moet steeds weer opnieuw beginnen om de vorm weer te krijgen. Dit moet veranderd worden. Anders komen we met het clubvoetbal nooit een stap verder. Net zoals we pas leren tijdens een internationale wedstrijd, waarin het erop aankomt. Dat is te laat. Het lesje moet in vriendschappelijke wedstrijden gegeven worden". GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7