KAMERLID VRAAGT HOE (ON)VEILIG Y\Y WEL IS hup, Van Agt: tuchtrecht beroepsvoetbal Hartrenwagens zijn te duur depostgiro Opstand Ontploffing verwoest laboratoriumkelder: twee zwaargewonden Dollar niet langer wachten: neem postgiro... alles gratis en 2)% rente toe! dak makkelijk! Moeder kidnapt haar baby en duikt onder Lardinois bezocht gevangene in Rome H. A. J. Dreesmann (71) overleden Plaatselijk zware vergiftiging van Duits grondwater DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 i beeld van de ravage nadat de bstan'd in de staatsgevangenis van met geweld was onderdrukt. 'stool (Vervolg van pagina 1) •n de eerste helikopters boven het 'angenisterrein kwamen, werden kelen doorgesneden. Een klein ital gevangenis-employés kon ont- ippen, doordat scherpschutters de niters, die hen bedreigden, onmid- llijk neerschoten. Andere gijzelaars rden gered, toen de muiters het :t aandurfden om de goten met nzine, waarin de cipiers moesten an liggen, aan te steken. Maar de esten zijn gewond geraakt, vier n hen zeer zwaar. fier uur na de bestorming hadden orde-troepen de toestand in de ge- igenis nog steeds niet geheel onder ntrole. In de cellenblokken, in de le gangen en op de binnenplaatsen rd een verbitterde strijd met de iters geleverd, die zich met mes knuppels en ijzeren staven had- toegerust. ién van de bevrijde gijzelaars ver- de achteraf, dat de gevangene, die t zijn executie belast was, zijn le- ii had gespaard. De man had hem gefluisterd: „Ik durf het niet, ik ga alleen maar prikken". Vervolgens acht hij hem een bloedende steek- td toe en ging bovenop hem lig- zodat de andere muiters niet len zien, dat de cipier nog leef- 1 t directeur van het gevangenis- 'jfVm in de staat New York, Russël «ld. verklaarde tegenover de dat men „met bezwaard ge en" besloten had met geweld de -12 elaars te bevrijden, omdat de toe- 1 id in de gevangenis sinds zondag- ijm ,nc* sterk was verslechterd. De gé- ,4—19. igenen liepen volgens hem open- ir.et wapens rond, hadden booby- en onder stroom staande ver- /ringen vervaardigd en benzine ilarl prenkeld om de gebouwen in k ud te steken. lok hadden de gevangenen volgens tv vald, gistermorgen vroeg acht gij- lars getoond, met pistolen tegen hoofd gedrukt. „Voor mij werd toen duidelijk, dat door verder 730 ;tel het leven van de gijzelaars in 1 sd aar zou komen en het gevangenis- dub eem van de staat bedreigd werd", pe^us Oswald. bekende activistische advocaat ^KalS liam Künstler, die op verzoek van per si gevangenen bij de onderhandelirr- i was betrokken gaf gouverneur C( son Rockefeller de schuld van het reken van de onderhandelingen en )0—520 tmde de bloedige bezetting een its! Dnsterlijke daad". Overheidsperso- Van een correspondent WAGENINGEN Twee loodgieters zijn gistermorgen gewond bij een ontploffing in de kelder van het laboratorium voor land meetkunde in Wageningen. Er werd voor enkele tonnen schade aangericht; vele tientallen ruiten vlogen door de kracht van de explosie aan scherven. an een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Aan Thijn (PvdA) heeft minister Drees van verkeer en waterstaat vragen gesteld naar aanleiding van een Amerikaans rapport dat de Volkswagen (het kever-model) beschrijft als een bijzonder onveilige auto. Het rapport dat vorige week in Amerika werd gepubliceerd is af komstig van een van de werkgroepen rond de .consumenten-advocaat" Ralph Nader. Van Thijn vraagt minis ter Drees of hij op kort& termijn een onaerzoek wil laten instellen naar de toepasbaarheid van de zijns inziens verontrustende conclusies uit het rap port, voor de in Nederland rijdende kevers. ONSTABIEL „Nader's Raiders", zoals zij in de wandeling genoemd worden, schrij ven in hun (tweede) rapport over de VW dat de wagen in ernstige mate onstabiel is, en menen dat het gedrag bij botsingen doet denken aan dat van een lampion. De uitzonderlijke gevoeligheid voor zijwind zou er de oorzaak van zijn dat de kever in Amerika vaker dan andere auto's ongelukken veroorzaakt waarbij geen ander voertuig betrok ken is (kortom: van de weg raakt). tmeloe d schijnen nooit te leren, dat een deugd is en dat men in deze ans k met geduld mensenlevens had men redden luidde zijn commen- kg r. Er was gelegenheid tot onder- pcjdelen, zelfs al hadden deze een jaar of een jaar gevergd. Ik Kii aarr. me, dat ik in dit land leef." De twee loodgieters, de 56-jarige C. A. van der Hoeven en de 23-jarige K. J. van Gaaien, beiden uit Renkum, waren in de kelder op zoek naar een lek in de aardgasleiding. Na de ex plosie, die de zoldering van de kelder kapot sloeg en deed neerstorten, wer den de beide slachtoffers met spoed naar een ziekenhuis in Wageningen vervoerd. De heer Van der Hoeven werd van daar naar ,een Rotterdams ziekenhuis vervoerd voor het ondergaan van een specialistische behandeling. Hun toe stand was zo ernstig dat zij gisteren niet gehoord konden worden. GASLUCHT De twee mannen waren een paar dagen geleden al bij de leiding ge weest omdat daar een gaslucht was waargenomen. De politie veronder stelt nu dat het gas zich in het week einde in de kelder heeft opgehoopt. Hoe de ontploffing veroorzaakt werd kon gisteren nog niet vastge steld worden. De boven de kelder ge legen afdeling fotografie van het la boratorium werd een puinhoop. Ste nen en puin vielen vandaar in de kelder. De explosie rukte ten dele de kle ren van het lichaam van de beide slachtoffers. Ondanks hun ernstige Van onze correspondent; ENSCHEDE De vijf maanden oude baby Mercel Dekkers is door zijn 24-jarige moeder Tini Sanders uit de woning van haar man aan de Lonnekerbrugstraat 69 in Enschede gekidnapt. Moeder en kind zijn er gens in de stad ondergedoken. Het is de politie nog niet gelukt hen te vinden. De officier van justitie had me vrouw Dekkers, hangende de door haar op gang gebrachte echtschei dingsprocedure. toestemming gegeven het voorlopig aan de vader toegewe zen zoontje dagelijks een half uur te bezoeken. Tijdens een van deze be zoeken wist de moeder haar kind via een open raam aan vrienden mee te geven om daarna met haar baby te vluchten. verwondingen zagen zij nog kans uit de ravage te kruipen en via een gang het gebouw te verlaten. ZWAAR GEBOUWD Toen de ontploffing plaatsvond waren nog niet veel mensen in 't gebouw. Het gebouw ligt aan de Hes- selink van Suchtelenweg, bijna op het topje van de Wageningse berg. Deze hoge plaats is indertijd geko zen in verband met het meten van land. Het gebouw werd zeer zwaar ge bouwd om met het oog op de gevoelige instrumenten zo weinig mogelijk tril lingen te verkrijgen. ROME (AP) Minister Lardinois (landbouw) heeft in Rome de 18-jari- ge Nederlander L. M. J. Notten in de „Regina Coeli"-gevangenis bezocht. De Nederlandse jongen zit daar al ruim twee maanden vast. Hij is in Rome aangehouden in een trefpunt van hippies, omdat hij in het bezit was van een kleine hoeveelheid has jiesj. Notten is nog niet veroordeeld. Toen zijn ouders hoorden, dat mi nister Lardinois op uitnodiging van zijn Italiaanse collega naar Rome zou gaan. hebben ze hem gevraagd hun zoon op te zoeken. Zelf waren ze fi nancieel niet in staat om naar Italië te reizen. Minister Lardinois heeft een half uur met de jongen gepraat. MANILLA (AFP) De Pakistaan se ambassadeur in Manilla, Koeroem Chan Nanni, heeft vanochtend de mi litaire leiding van West-Pakistan er van beschuldigd zijn land „onder een berg lijken te begraven" en verklaard zich achter Bangla Desj (Oost-Pakis- tan) te scharen. Therèse Steinmets en Lex Goudsmit in kostuum voor de musical ,,'n Maagd op je dak", die 16 oktober in première gaat in de Tilburgse Stadsschouwburg. Dagelijks repeteren vele sterren onder regie van Anthony Crutchley in een van de Artis-zalen. ■Uherina Valente heeft gister- "day in mstelveen een gouden Qt uitgereikt aan zangeres Frieda tora voor haar vertolking van n jour. u?i enfant", waarvan in Ierland 25.000 exemplaren ver- P* zijn. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) hoopt in zijn ambtsperiode iets te doen aan. de invoering van een wettelijk tuchtrecht voor het beroeps- voetbal. De minister zei dit gisteren (n Den Haag op een kennismakingsbijeen komst met de pers. Kort voordat Van Agt minister werd heeft hij in een preadvies voor de Nederlandse Juris tenvereniging gesteld, dat een wette lijk tuchtrecht voor deze sport moet komen. Hij zei gisteren, dat hij bij die mening blijft. De recente behan deling van de zaak van de Ajax-spe- ler Johan Cruyff door het tuchtrecht college van deKNVB heeft volgens de minister de noodzaak van zo'n wette lijk tuchtrecht nog eens onderstreept. In zijn preadvies voor de juristen vereniging zei professor Van Agt on der meer: „Op voetbalvelden worden in toenemende frequentie misdrijven gepleegd van vrij ernstige aard. \yil men de beledigingen waaraan spelers zich door woord cn gebaar te buiten gaan, nog voor lief nemen, de mis handelingen die vaak worden begaan zijn volstrekt ontoelaatbaar". Van Agt concludeerde toen: „Blijk baar is de tuchtrechtspraak van de KNVB niet bij machte deze euvelda den te beteugelen." Hij zei toen niet te kunnen beoor delen waarom de interne rechtspraak van de bond te kort schoot. Hij op perde de veronderstelling dat de scheidsrechter in zijn vrijheid van handelen vaak wordt beperkt door de pressie, die uitgaat van een menigte mensen in een stadion. De publiciteit, die vaak volgt op beslissingen van scheidsrechters leek hem ook een fac- AMSTERDAM Op 71-jarige leeftijd is overleden de heer H. A. J. Dreesmann, zoon van de oprichter van Vroom en Dreesmann en de eni ge nog in leven zijnde Dreesmann van het tweede geslacht. Tot en met 1970 was hij directeur van Vroom en Dreesmann Utrecht, Vroom en Dreesmann Amersfoort NV en Vroom en Dreesmann Dordrecht NV. Sinds 1 januari was de heer Dreesmann nog aan deze ondernemin gen verbonden als adviseur. Hij was officier in de orde van Oranje Nas sau. Voor zijn afscheid als directeur speelde hij een belangrijke rol in de ontwikkeling van de intercontinentale groep van warenhuizen, waarvan het V en D-concern deel uitmaakt. tor. die de scheidsrechters meer beangst maakt om zonder aanziens des persoons vergrijpen aan de tucht rechtcommissie door te geven. „Men ontkomt bovendien niet aan de in druk, dat een aantal clubs hun spe lers zo niet aanmoedigen, dan toch niet verhinderen ongeoorloofde prak tijken toe te passen aldus Van Agt in zijn pre-advies. Minister Van Agt zei gisteren in Den Haag ook, dat hij «nog geen ar gumenten gehoord had waarom de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase strafgevangenis niet zouden moeten worden vrijgelaten". Er is sinds zijn benoeming geen gratieverzoek van de drie op het de partement binnengekomen. De minis ter kan ook ambtshalve gratie verle nen. Overigens vond de minister, dat hij het met een voorstel tot vrijlating van de drie in Breda nog moeilijker zou krijgen dan zijn voorganger Po lak. De minister kondigde voorts aan dat binnen een week een regerings commissaris zal worden benoemd voor de reorganisatie van de politie. De minister wilde de naam van de te benoemen man nog niet bekend ma ken. De commissaris zal voor 1 ja nuari een nota voor de ministers van justitie en binnenlandse zaken moe ten indienen over de reorganisatie van het politieapparaat. De stoelen zijn zo ontworpen dat de bestuurder, als hij van achteren wordt aangereden, naar achteren wordt geworpen, waarbij hij in som mige gevallen door de achterruit uit zijn voertuig wordt geslingerd. Als de auto over de kop slaat, worden de inzittenden er vaak uit geslingerd, al dus nog steeds het Nader-rapport. Die conclusies zijn prompt tegen gesproken door het Corbelllucht- vaartlaboratorium, dat de VW in Amerika aan veiligheidsproeven heeft onderworpen. Volgens Cornell zijn ongelukken waarbij Kevers zijn be trokken, gemiddeld niet ernstiger dan andere. TWEE SOORTEN In zijn vragen aan minister Drees wijst de heer Van Thijn erop dat het VW-concern twee categorieën auto's op de markt brengt, een voor Europa en een die is afgestemd op de scher pere veiligheidseisen die in de Ver enigde Staten gelden. (Dit is inmid dels door de Nederlandse VW-impor- teur ontkend Van Thijn vraagt de minister, er met kracht naar te streven dat de Nederlandse veiligheidseisen al of niet in Europees verband minstens Voor vervolg zie pag. I Verwacht wordt, dat op de bijeen komst van de 'Groep van Tien' (waarvan de zes EEG-landen, de Ver. Staten, Canada, Engeland en Japan deel uitmaken), die woensdag en don derdag aanstaande te .Londen wordt gehouden, Engeland en Japan even eens op verhoging van de goudprijs zullen aandringen. Op die vergade ring zal tevens van Amerika intrek king van de 10-pct-invoerheffing en van de Amerikaanse fiscale discrimi natie ten opzichte van buitenlandse kapitaalgoederen worden geëist. Na de vergadering van de 'Groep van Tien' volgt op 20 september een algemene ministerraadszitting van de EEG. Tegen het einde van de maand zal in Washington op de jaarvergade ring van het Internationale Monetaire Fonds de monetaire situatie onder werp van discussie zijn van de 118 landen, die lid zijn van deze instel ling. Wordt er deze week door de tien toonaangevende leden van het Inter nationale Monetaire Fonds geen over eenstemming bereikt, dan is het, zo wordt allerwege aangenomen, ook niet te verwachten, dat er op de IMF-vergadering een oplossing zal worden gevonden. Dat zou betekenen, dat de wereld nog lange tijd te ma ken zal hebben met zwevende valu ta's en de daaraan voor het bedrijfs leven verbonden onzekerheden en concurrentieverstoringen. TELEFONISCH CONTACT Voordat maandagochtend in Brus sel de vergadering van de ministers van financiën der EEG-landen begon, zei de Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, dat hij in het weekeinde nog telefonisch contact had gehad met de Duitse minister van financiën en economische zaken, dr Karl Schiller. „Op sommige pun ten". aldus de Franse minister, „zijn de standpunten dichter bij elkaar ge komen". Tijdens de middagzitting van de vergadering zou piinister Schiller hebben verklaard dat de 5Vï a 6 pet opwaardering van de mark ten op zichte van de andere Europese valu ta's overdreven is. Vele centrale ban ken interveniëren nl. nog steeds om de waarde van de valuta's ten op zichte van de dollar niet te veel te laten stijgen, volgens Schiller was de bundesbank (Duitse centrale bank) sinds medio augustus niet tussenbeide gekomen op de valutamarkt. op het niveau van de Amerikaanse worden gebracht Het Nader-rapport heeft over het Volkswagenbusje nog veel meer klachten dan over de Kever. De eigenschappen van deze doos op wie len zijn zo bedroevend dat de fabriek ze allemaal tegen dagwaarde hoort terug te nemen van de huidige eige naars, meent Naders team. Het ontwerp zou zo slecht zijn dat de noodzakelijk verbeteringen het busje twee maal zo duur zouden ma ken. (De nodige verbeteringen aan de Kever worden begroot op twintig dol lar). Die boodschap is ook voor de rest van de auto-industrie onaangenaam; want de meeste mini-busjes en lichte vrachtwagens hebben qua ontwerp veel met de VW-bus gemeen. DüSSELDORF (DPA) Het grondwater van de Westduitse ge meente Norf bij Düsseldorf bevat plaatselijk per liter 27 milligram ar senicum een kwart van de voor mensen dodelijke dosis van dit gif. Volgens de gezondheidsautoriteiten bestaat er geen gevaar omdat de ver ontreiniging plaatselijk is en zich een tot twee meter per dag verplaatst. De waterput van een naburige kampeer plaats is voor de zekerheid afgesloten. De vergiftiging zou door industrieel afvalwater in enkele tientallen jaren zijn opgebouwd, en dus geen verband houden met het recente schandaal over arseenhoudende afvalstoffen die ongecontroleerd op allerhande afval- stortplaatsen waren terechtgekomen. Mannequins van het Franse modehuis Courreges zijn gisterochtend op Schiphol aangekomen's Avonds toonden zij de volledige collectie van Courreges in het Hiltonhotel te Amsterdam. De opbrengst kwam ten goede aan het kinderhartenfonds van de Nederlandse hartstichting. De charmante mannequins staan hier op Schiphol (foto boven). De modeshows werden van te voren terdege gerepeteerd (foto beneden). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hartren wagens die op het ogenblik in Utrecht en Nijmegen snelle hulp verlenen aan slachtoffers van hartaanvallen, kunnen wel enke le levens redden, maar tegen onevenredig hoge kosten. Dit is een eerste indruk van de proefneming, een afgewogen oordeel kan pas eind volgend jaar worden gevormd. Maar in ieder geval is het onjuist te beweren dat elke stad over een hartrenwagen zou moeten kun nen beschikken. Dat staat in een overzicht van de bestrijding van hart- en vaatziekten in Nederland, dat is verspreid door de Nederlandse hartstichtting, en is ge baseerd op een rapport van de Ge zondheidsraad. Precoronaire zorg De afweging van kosten en nut steeds meer noodzakelijk voor maat regelen op het gebied van de gezond heidszorg is ook nodig voor de „pre-coronaire zorg", een nieuwe ont wikkeling die erop gericht is patiën ten met verschijnselen die er op wij zen dat zij wellicht binnenkort een hartinfarct krijgen, te ontdekken en zo vroegtijdig te behandelen dat het infarct kan worden afgewend. Buiten kijf staat daarentegen de doelmatigheid van 24-uurs-bewaking van de eenmaal in het ziekenhuis op genomen hartpatiënt. De opleiding van verplegend personeel voor deze taak vordert zo goed dat binnenkort voldoende hartbewakingscentra kun nen worden bemand. Tekort Een minder optimistisch maar niet nieuw geluid wordt vernomen over de chirurgische behandeling van hartpatiënten. Er is een tekort aan hartchirurgen, bedden en operatiefa ciliteiten. Het rapport van de Ge zondheidsraad pleit voor uitbreiding van de bestaande hartchirurgische centra, omdat dit goedkoper en wat het gebruik van personeel betreft doelmatiger is dan het oprichten van nieuwe centra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5