Menselijkheid belangrijker dan „kleine lettertjes" Bormann werd al i 1920 Sowjet-agent „Bom-meisje" dochter van generaal-majoor landstrij dkrachten Predikanten in Zürichi werkweek van 63 uur' Ombudsman mr. R. J. Erdbrink: Wereldwinkel in Amstelkerk Puzzelhoek COED DAT ER POLITIE IS..? Een woord voor vandaag MOEPÏNGSWERK Weinig ruimte voor biologen in Leiden nr. Mr. R. J. ERDBRINK In Tel Aviv werd het meisje, nadat men eerst haar naam geheim had ge houden, Jetty de Windmeijer ge noemd. Windmeijer is de naam van haar moeder. Jettv is een dochter uit het eerste huwelijk van de generaal- majoor. Ze behoorde niet meer tot het gezin van haar vader, maar had wel geregeld contact met hem. NIET OP SCHOOL Jetty, die 19 ja3r oud is, zou dezer dagen als tweedejaars studente de cursus vervolgen aan de Haagse Aka- demie voor de Podiumvorming. Ze verscheen vorige week echter niet op deze school voor dans en toneel. Het vermoeden ontstond zo, dat het „bom-meisje" in Tel Aviv Jetty van der Meer was. Jetty was niet op de hoogte van de inhoud van de koffer die ze voor haar vriend van Belgrado naar Bethlehem wilde brengen. Generaal Van der Meer, die spoedig op de hoogte was van de identiteit van het Nederlandse meisje in Tel Aviv, maakt zich grote zorgen over de situatie, waarin lijn dochter is ge raakt. Voor hem heeft het gebeuren nog veel raadsels. GEEN CONTACT Alle pogingen die de plaatsvervan gend bevelhebber van de landstrijd krachten heeft gedaan om met zijn dochter in Israël in contact te komen hebben gefaald. Zij wordt helemaal van de buitenwereld afgeschermd Jetty heeft als verklaring voor haar handelwijze tegenover de Israëlische autoriteiten opgegeven dat ze altijd graag naar Israël wilde en dat ze daarom bereid was geweest de koffer, waarin kleren en cadeautjes zouden zijn gedaan, naar Bethlehem te ver voeren. Generaal Van der Meer bevestigt dar het altijd een wens van Jetty was om naar Israël te gaan. Maar in Israël, waar men uiteraard ontslagen WASHINGTON (KNP) De bis schoppenconferentie van de Verenigde Staten heeft pater Luis Colonnese, di recteur van het bureau voor Latijns- Amerika van de Amerikaanse bis schoppen, ontslag aangezegd. Als re den van dit ontslag is „gebrek aan vertrouwen" opgegeven. Aangenomen wordt, dat het de vooruitstrevende ideeën van pater Co lonnese zijn, die de Amerikaanse bis schoppen tot zijn ontslag deden be sluiten. Pater Colonnese heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat zijn sympathie uitgaat naar de La- tij nsamerikaanse bevrijdingsbewegin gen. AMSTERDAM (ANP) Zaterdag 18 september a.s. wordt in de Amstel kerk in Amsterdam een Derde We reldwinkel geopend. Hiermee komt het aantal van deze winkels, die produkten uit ontwikke lingslanden verkopen, op 98. Begin januari waren dat er nog maar 52. door KLAAS VAN DER VEEN PEN HAAG „Voor mij als ombudsman zullen de „kleine lettertjes" minder belangrijk zijn dan de menselijke omstandig heden, die bij het totstandkomen en uitvoeren van levensverzeke ringsovereenkomsten tot moeilijkheden aanleiding hebben gege ven". Dit zegt de zojuist tot ombudsman voor levensverzekeringen benoemde oud-voorzitter van het college van rijksbemiddelaars mr. R. J. Erd brink, als wij hem vragen of hij als onafhankelijk bemiddelaar in de praktisch niet tóch vaak de verzeke ringsmaatschappijen gelijk zal moe ten geven omdat de polisvoorwaarden wel zo waterdicht zijn, dat de verze kerden al bij voorbaat voor een vol dongen feit staan. Mr. Erbrink (in 1914 geboren in het Engelse Horley) erkent dat die opvatting vrij algemeen in de opinie van het publiek geworteld is. Maar uit de intensieve kontakten die hij in verband met zijn benoeming de laatste maanden met de NVBL (de overkoepelende organisatie van de le vensverzekeringsmaatschappijen) heeft gehad, heeft hij toch de over tuiging gekregen dat de maatschap pijen in het algemeen echt niet de bedoeling hebben om de voor vele mensen wel eens moeilijk leesbare „kleine lettertjes" uitsluitend ten eigen bate te hanteren. Goede, water dichte polisvoorwaarden zijn nu een maal onmisbaar bij het afsluiten van elke verzekering, ook ten nutte van de verzekeringnemer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlandse meisje, dat vorige week voor een Arabische „vriend" een koffer per vliegtuig van Rome naar Tel Aviv bracht, waarin een bom was verborgen, is een dochter van generaal-majoor H. J. van der Meer, plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten. de aanslagen op de El Al vliegtuigen zeer ernstig neemt, vindt men de ver klaring van Jetty kennelijk niet af doende. Op het ogenblik is geen strafproces tegen Jetty ingesteld in Tel Aviv. Generaal-majoor Van der Meer gelooft dat men in Israël op den duur de verklaring van zijn dochter wel zal aanvaarden. Progressieve pater in Z.-Amerika Vertrouiven Mr. Erdbrink haalt een aantal brie ven tevoorschijn, dossiers van geval len, waarin maatschappijen in strikt, juridische zin volkomen in hun recht stonden, maar waarin zij toch aan de opvattingen van de cliënten zijn tege moet gekomen. „Ik heb het volle ver trouwen dat de levensverzekerings maatschappijen alle coulance willen verlenen die mogelijk en verantwoord is. Dat zij gekomen zijn tot de aan stelling van een onafhankelijke om budsman is daarvan mijns inziens een bewijs. Als het alleen maar ging om de letterlijke uitvoering van de polisvoorwaarden zonder meer, zou men kunnen volstaan met een soort beroepsraad of een arbitragecommis sie die zich doorgaans strikt aan de letter houden. Een ombudsman daar entegen kan veel soepeler werken. Zonder de bereidheid van de zijde van mijn opdrachtgevers om bij een geschil naast de „kleine lettertjes" ook de menselijke aspecten in aan merking te willen nemen, zou ik mijn werk niet kunnen doen." Sprong in 'f duister „Hoeveel klachten verwacht u per week te zullen moeten behandelen? Denkt u dat het een dagtaak zou kunnen worden?" Mr. Erdbrink: „Ik heb geen idee. Dat moet de praktijk leren. Ook de aard der klachten is niet te voorspel len. Er zijn natuurlijk onnoemelijk veel mogelijkheden en in dit opzicht is de aanvaarding van deze opdracht voor mij wel een sprong in het duis ter. Maar een volledige dagtaak wil ik er uitdrukkelijk niet van maken." (De nieuwe ombudsman zal daar ove rigens ook niet de tijd voor hebben. Hij mag dan geen voorzitter van het college van rijksbemiddelaars meer zijn het college werd in 1970 opge heven maar van zijn bemiddelende diensten wordt ook nu nog veelvuldig gebruik gemaakt. Zo is hij o.m. voor zitter van het college van beroep voor het nijverheidsonderwijs, voorzitter van de arbitragecommissie van de so ciale verzekeringsraad voor de vast stelling van daglonen op grond van de wet op de arbeidsongeschiktheid en voorzitter van de commissie ver gunningenbeleid uitzendbedrijven van de Sociaal-Economische Raad. Ook wordt de heer Erdbrink nogal eens gevraagd incidentele geschillen op te lossen, zoals bijvoorbeeld die over de cao voor het taxibedrijf en over de 400 uitkering in de land- en tuinbouw. Bovendien is mr. Erdbrink nog aktief in de gemeentepolitiek van Voorburg, sinds 1970 als fractievoor zitter van de WD.) Openbaar verslag Vraag: „U is geen uitgesproken specialist op het gebied van levens verzekeringen. Hoe ziet u de uitvoering van uw nieuwe taak in de praktijk? iHeeft u bepaalde speciale bevoegdheden?" Ombudsman: „Voorop staat dat ik onafhankelijk ben en zelfstandig en naar eigen inzicht klachten in behan deling neem. Ik beschouw het ter- wille van de objectieve beoordeling als een voordeel dat ik geen le- vensverzekeringdeskundige ben. Ik kan evenwel te allen tijde onafhan kelijke deskundigen raadplegen, des kundigen op elk gewenst gebied, waarbij dan tenzij het niet anders kan geheimhouding van de identi teit der betrokkenen in acht wordt genomen. Na behandeling van een klacht spreek ik een oordeel uit, dat in de vorm van een niet-bindend ad vies aan de klager én aan de NVBL (of de betrokken maatschappij) ter kennis wordt gebracht. Het bindende reglement dat over de taak en de werkwijze van de om budsman is opgesteld, bepaalt verder dat ik eens per halfjaar openbaar verslag moet doen over mijn werkzaamheden en ervaringen. De ombudsman levensverzekering houdt kandoor te Den Haag (Groot- hertoginnelaan 8, telef. 608261), waar hij volgens afspraak ook spreekuur kan houden. Daarbij heeft hij de be voegdheid de reiskosten van klagers geheel of gedeeltelijk te vergoeden. Een andere bepaling in het reglement is dat de benoeming voor onbepaalde tijd geldt en dat de ombudsman een opzegtermijn van ten minste een maand in acht dient te nemen tegen over de NVBL zes maanden. Mr. Erdbrink heeft als voorzitter van het college van rijksbemiddelaars o.m. een belangrijke rol gespeeld bij de oplossing van geschillen over cao's onder de geleide loonpolitiek. Vraag: „Is u er gelukkig mee dat we nu een vrije loonpolitiek heb ben?" „De loonpolitieke ontwikkeling was onontkoombaar. Het gecijfer met loonpercentages achter de komma en het voortdurende ingrijpen van de regering moest wel tot een uitbar sting leiden en dat gebeurde dan ook in 1963. Het vrije loonbeleid dat we nu hebben is reëler en eerlijker, al zie ik er wel inflatiebevorderende gevaren in. Loonpolitiek, van welke aard ook, zal m.i. echter altijd tot moeilijkheden blijven leiden als daarnaast niet ook een verstandige inkomenspolitiek wordt gevoerd. Dat is dringend noodzakelijk, niet alleen om psychologische redenen, maar ook om te voorkomen dat de „kleine man" eenzijdig de dupe wordt." Ook al een vorm van coulance Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. langzaam, 5. wig, 8. opera van Verdi, 9. bergplaats, 10. bui tenhaven, 11. zeden. 12. god van de don der. 13. scheik.element, 16. Algemeen Kiesrecht (afk.), 18. hijswerktuig, 20. schildpad, 22. vreemde munt, 24. nobel, 25. torenkraai (gew.), 26. niet dicht op een staande, 27. interest. Verticaal. 1. plaaggeest, 2. vers, 3. con certgebouw. 4. onder anderen (afk.), 5. voertuig, 6. lusthof, 7. tuchtroede, 9. vod, 11. opium toebereid om te roken, 14. li vreiknecht, 15. N.Amer.buffel, 17. aan legplaats, 18. achting, 19. verharde huid, 21. opstootje, 23. ontkenning, 25. lid woord. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. reputatie, 8. ka, 9. enter, 10. ns. 12. lei, 13. ral, 15. neo, 17. era, 19. Ede, 21. dole, 23. aval. 24. el, 25. ieder, 26. Rr, 27. Luik. 29. mare, 31. Ase. 32. Son, 34. leg, 35. rel. 37. ast, 39. R.0.41. norit, 41 El, 44. pastinaak. Vert. 1. ra, 2. pee, 3. unie, 4. t.t. 5. aera, 6. tra, 7. en, 8. kandelaar, 11. stelregel, 12. lol, 14. lev. 16. Eolus, 18. rodeo, 21 darre. 22. eik, 23. arm, 28. Ier, 30. alt, 32. slot. 33. Nam, 36. Ens, 38. sta, 40. op, 42. r.i. 43. e.k. Of ik maar die zijweg in wou gaan: controle op stuur en rem men. Omdat mijn auto, nou ja: niet zó nieuw is! Daar gaét mijn kostbare tijd, dacht ik. Maar ik dacht een dag of wat later toch ènders, toen ik in de krant las van die man, die met een kapot stuur het trottoir was opgereden en een vrouw had doodgedrukt DEN HAAG Tijdens een vanmoren in Nieuwspoort gehou den persconferentie, waarop de nieuwe ombudsman bij het pu bliek werd geïntroduceerd, is van de zijde van de NVBL meege deeld dat er alleen al in de sector van de individuele verze keringen momenteel bijna 26 mil joen polissen in omloop zijn met een totaal verzekerd bedrag jyan f57.811 miljoen. Gemiddeld worden de laatste jaren ca. één miljoen nieuwe ver zekeringen afgesloten met een to taal verzekerd bedrag van ca. f9 miljard. Jaarlijks komen om al lerlei redenen zo'n 400.000 verze keringen tot uitkering, waarmee telkens ruim 900 miljoen ge moeid is. In het levensverzekeringsbe drijf werken ca. 20.000 mensen in loondienst, terwijl er vele duizen den zelfstandige verzekeringsad viseurs betrokken zijn bij het af sluiten en begeleiden van levens verzekeringen. „Waar zoveel mensen zich be zighouden met een zo groot aan tal Verzekerden en verzekeringen, kan het niet anders of er af en toe fouten begaan of er ontstaan misverstanden", zo werd gezegd ter toelichting op de overwegin gen die hebben geleid tot de aan stelling van een onafhankelijke ombudsman. Een belangrijke overweging is ook het verzekeringsbedrijf meer open te maken en dichter bij het publiek te brengen, dat vaak het gevoel heeft tegenover een „ivo ren toren" te staan. Met het oog daarop geeft de NVBL in oktober ook ruime ver spreiding aan een boekje (Van A tot Zeker), waarin alle polister men .nader worden verklaard en toegelicht. Dr. Arntzen (2) Ik las dat dT. Arntzen mensen die tot de gereformeerde kerken beho ren. aanspoort deze kerken te ver laten omdat ze' volgens hem vol dwaling en vrijzinnigheid zitten. Zelf is hij overgegaan naar de ger. kerk (vrijgemaakt buiten verband), maar laat zo doende, volgens mij, de kudde die hij weidde in de steek. Onwillekeurig moest ik denken aan Gods Woord in Ezechiel 34, waar staat: „Gij eet het vette, en bekleedt u met de wol, maar de schapen weidt gij niet De zwakke sterkt gij niet en het kranke heelt gij niet en het weggedrevene brengt gij niet weder en het verlo rene zoekt bij niet. Alzo zijn zij ver strooid, omdat er geen herder is." Nu zegt. drj Arntzen dat we een goede gemeente met trouwe léden niet moeten liefhebben boven Je zus. Volgens mij moet men niet een vrijgemaakte synode liefhebben bo ven Jezus en daardoor de schapen in de steek laten. Een moeder laat tooh haar gezin niet in de steek en gaat niet bij buurman in omdat haar man niet vroom genoeg zou zijn. Numansdorp A. van Gameren In Zijn Bergrede legt Christus de ware betekenis van de wet ttit Hij haalt een streep door verklaringen van mensen, die er op uü| zijn onder de wet uit te kruipenEen typisch menselijke trek ii te vragen: Wat kan er nog net mee door?" Hoe noodzakelijk het ook moge zijn in onze tijd te beseffen dm Christus ook mens way, hier spreekt Hij niet als een meiul Christus laat zien dat de wet het onmogelijke vraagt. Luista, maar naar Zijn slotconclusie: „Gij zult volmaakt zijn, gelijk ia hemelse Vader volmaakt is". r Hij zegt niet dat de mens op Hemzelf moet lijken. Nog alti\ zijn er mensen die dat proberen. Christus is voor hen het grol voorbeeld. Neen, Hij gaat hier nog een stap verder. Het beste niet goed genoeg. De mens moet volmaakt zijn, zoals God vi maakt is. En daar zit onze moeilijkheid. We kunnen Christi imiteren en menen dat we al een eind gevorderd zijn. Maar blijft bij imiteren, naüpen. Johannes zegt dat de mens wedergeborenmoet worden. In wedergeboorte ontvangen we het nieuwe leven, dat het leven vi de Vader is. We lezen vandaag: Ezechiel 36:16—25. NED. HERV. KERK Beroepen: te Zoelen: C. Hoogen- doorn te Oudelande. GEREF. KERKEN Beroepen: te Den Haag-Escamp (schoolpastoraat Overvoorde): A. Bol wijn te Hollandscheveld, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Grijpskerk: P. J. Ribberink te Strijen, die bedankte voor Nijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Hillegom: kand. J. C van de Kamp te Apeldoorn. ZÜRICH De predikanten in het Zwitserse kanton Zürich werken gemiddeld 63 uur per week met uitschieters naar minimaal 55 en maximaal 75 uur. Dit blijkt uit een enquête, waarbij gevraagd werd tot op kwart uren nauwkeurig op te geven hoeveel tijd de dominees de hele week door aan verschillende bezigheden besteden. Het resultaat wijkt niet ver af van een onderzoek onder priesters. Het ver toont ook overeenkomst met de uit- LEIDEN Het college van cura toren van de Leidse universiteit heeft in een brief aan minister jhr. mr. M. L. de Brauw, gewezen op de on toereikendheid van de opleidings capaciteiten en mogelijkheden voor onderwijs en onderzoek bij de sub faculteit biologie, waaraan door de centrale plaatsingscommissie 121 eer stejaarsstudenten zijn toegewezen. Het zal, aldus het college, mogelijk zijn de practica die alle eerstejaars dienen te volgen, met kunst en vlieg werk te geven. Omtrent de mogelijk heid een volgend cursusjaar weer zo'n aantal eerstejaars op te nemen, verkeert het college van curatoren in het onzekere terwijl de gevolgen in latere studiejaren veel ernstiger zul len zijn. Er is over de afgelopen negen jaar sprake vair een verdubbeling van de aantallen eerstejaarsstudenten zon der dat er enige uitbreiding van de basisvoorzieningen tegenover staat. Het Leidse curatorium zegt tenslot te gaarne van minister De Brauw te zullen vernemen of een principe be sluit over de realisatie van het voor genomen nieuwbouwproject binnen korte termijn te verwachten is. slagen van enquêtes in andere li den. De predikanten zijn gedurende 63 uur per week bezig met: preek kerkdienst (inclusief voorbereidii 11 uur en 58 min.; katechese en dienstonderwijs 11 uur en 20 pastorale zorg 10 uur en 5 min.; meentelijke werkgroepen 5 uur enl min.; plaatselijke activiteiten 38 bovengemeentelijke activiteiten en 18 min.; redactioneel werk min.; organisatie en administrati uur en 11 min.; studie en literatui uur en 25 min.; diversen 1 uur enküw ►hi mm. Teamverband Deze gemiddelde cijfers waren| het algemeen zonder veel verschi van toepassing op oudere en joi predikanten, in de stad zowel al het platteland. Werken in teai band, zo bevestigt deze enquête, niet automatisch tot minder uren. Het kost aanvankelijk wat tijd op elkaar ingespeeld te' ken. Dat de dominee dertien procent zijn tijd riodig heeft voor administ* tieve arbeid, heeft al direct tbtP conclusie geleid, dat hier maatregel noodzakelijk zijn door het meer schakelen van gemeenteleden en d een gemeenschappelijke aanpak f samenwerkende gemeenten. Meer dan de helft van de dcf neesvrouwen werkt regelmatig ii| gemeente, en wel tussen de vijf e twintig uur per week. de Is, e ftnst leid fa Stl KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredact J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkm J van Hofwegen. STOCKHOLM, HAMBURG (UPI, Reuter) Martin Bor mann Hitiers rechterhand werd al -in 1920 een Sowjet- agent. Na de slag om Berlijn in 1945 werd hij door Russische soldaten gevangen genomen. Met deze twee verschillende ont hullingen die in een Zweedse en in een Westduitse krant verschenen, wordt de onthulling van de voorma lige chef van de Duitse inlichtingen dienst, Gehlen, bevestigd. In het Zweedse blad Arbetet be schrijft een uitgeweken Tsjechisch journalist onder het pseudoniem Pa vel Havelka, dat Stalin destijds aan de Tsjechoslowaakse president Be- nesj had toevertrouwd dat Bormann als agent voor de Russen werkte. De journalist zei, dat hij deze gegevens in februari 1968 had ontvangen van de chef van de Tsjechische inlichtin gendienst, Josef Bartik, maar ze tot dusver nooit had gepubliceerd, om dat hij ervan overtuigd was, dat niemand een dergelijk verhaal zou geloven. In 1920 aldus het verhaal dat Benesj aan Bartik zou hebben ge daan werd Martin Bormann door de Russen gearresteerd, toen hij als lid van een Poolse vrijwilligers-bri- gade de bolsjewiki bestreed. Hij werd op vrije voeten gesteld, nadat hij een document had ondertekend, waarin hij zich bereid verklaarde voor het nieuwe Sowjet-regime als agent te werken. Toen de Duitsers in 1941 de Sow- jet-Unie binnenvielen, zochten de Russen hun archieven na op poten tiële Duitse agenten, die hun inlich tingen over de toestand binnen Duitsland konden geven. De naam van Martin Bormann werd gevon den, die inmiddels in de nazi-hiërar chie naar boven was gevallen. Bor mann kreeg een kopie van zijn be lofte van destijds toegespeeld en moest wel, zeer tegen zijn zin, toege ven. Josef Bartik was tijdens de oorlog één van Benesj's ministers in bal lingschap. Deze regering wilde de nazi-beul Reinhardt Heydrich ver moorden, destijds commandant van het protectoraat Bohemen-Mora- vië. Maar de liquidatie-plannen moesten verhaast worden, toen be kend werd dat ook de Russen achter Heydrich aanzaten, omdat „hij in de weg stond van een zeer belangrijk oorlogsspel". De Russen waren nl. bang. dat Heydrich, die tevens Gestapo-chef was, achter Bormanns geheim zou komen. De Tsjechische ondergrondse haastte zich daarom des te meer en zij kreeg Heydrich als eerste te pakken. J\AAR RUSLAND Havelka citeerde Benesj, die aan Bartik in 1946 gezegd zou hebben: „Als Bormann nog steeds leeft, dan zal hij niet geëxecuteerd worden, omdat hij Stalins agent is". Benesj aldus Havelka zou zich ze gevleid hebben gevoeld, dat Stal hem als enige niet-communistis<fo Di leider in vertrouwen had genome Een vroegere secretaresse van h 6™Uw nazi-ministerie van buitenlandse i J ken heeft tegenover Die Welt gi~frÉ>l zegd, dat zij 13 juni 1945 in een Ru ^er sisch bureau in Berlijn ondervraa B*"inlk werd, toen twee Russische soldatJen he binnenstormden en riepen, dat Bormann hadden gevangen gen °OR* men. Door een open deur zag e Ku Bormann staan, omringd door e tohu groot aantal Russische soldati Bormann en ongeveer 600 aru personen voor het grootste SS-ers trachtten in de nacht v< mei 1945 door de Russische linies braken rondom Berlijn. Een a; van hen werd bij de gevechten dood. Volgens de secretaresse, Frau Heimerdlnger, gebruikte zij haar s'.tie op buitenlandse zaken om Duitse anti-nazi-ondergrondse inlichtingen te voorzien. Toen Russen achter haar rol in de logsjaren kwamen, werd zij dag» lang daarover ondervraagd. Tijd* één van die verhoren stormden twee Russische soldaten naar b nen. Zij werden door een offic ondervraagd, een zekere Kriwit Deze had haar later verteld, „wij Bormann naar Rusland hel meegenomen". Uit angst voor R» sche represailles had zij haar el .p ring jaren lang voor zich gehouderfElDE! ■"He z -len twen] 'ent< iede >ud« 'vond len s sc pen |RS de 'issch 'nis. de i 'RS •k. b« 'uskei •n, d lee rertpa:

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2