Werkloosheid geeft geen reden tot ongerustheid - 7 Willem leidt Duys actie van Memisa Topconcours Chr. Tamboer en Trompetterkorpsen Groothandelsgebouw achter plannen WHC in centrum Randstad Drs. P. Ressenacir iets optimistischer clan de minister DRINKWATER UIT Stichting zoekt boeren met iampeerplaats Besluiten van gemeentebestuur nu verplicht openbaar Perevuur op Schouwen Bunher toeslag niet meer nodig Achthonderd muzikanten doen mee Wisselkunst in stadhuishal :R DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Ik geloof niet dat de huidige situatie op de arbeidsmarkt nu al direct tot ongerustheid moet leiden. Je weet natuurlijk nooit welke kant het uitgaat, maar ik ben niet zo bang dat de ontwikkeling uit de hand gaat lopen. Zou zoiets dreigen, dan zal de overheid eerder dan in het verleden gebeurde F VFT ÏNtfiFN in6rijpen- Daartoe wordt in samenwerking met een aantal gemeen- 1-JM.JJLl i VT-Li- i ten een „aardige" portefeuille met projecten achter de hand ge houden. Bovendien opent het regionaal beleid dat de regering wil voeren, perspectieven voor de probleemgebieden." Dit zegt drs. P. Ressenaar, plaatsvervangend hoofd van de afdeling arbeidsmarkt politiek van het ministerie van sociale zaken in Den Haag )EN HAAG Vanuit een bijzon- e commissie uit de Tweede Kamer de gedachte gelanceerd over te in tot de aanleg van een drinkwa- jpaarbekken in het Grevelingen- K. Zo'n opslagbekken zou speciaal r de watervoorziening van Zee- en een gedeelte van de Zuidhol- ise eilanden van bijzondere bete- kunnen worden, waarbij vooral acht kan worden aan de sterke ustriële expansie in de provincie land. ldus de commissie in een maan- verschenen verslag over een rzitting over het spaarbekkenpro- Brabantse Biesbosch. In dat ver toont de commissie zich niet ge- gerust inzake de prognose van te verwachten kwaliteit van het swater, dat voor de vulling van bekkens in de Biesbosch zal wor- gebruikt. TRECHT De Stichting Vrije reatie, die ijvert voor legalisering het vrije kamperen is begonnen een actie om op korte termijn tr boeren te krijgen, die bereid kampeerders op hun land to'e te l Volgens de voorzitter van SVR, heer W. T. van den Berg, zijn er veel aanvragen binnengekomen kampeerders, die graag een atsje bij een boer willen reserve- Van den Berg beziet deze ont- keling niet zonder zorg. „Het is it oi\ze bedoeling geweest van het iperen bij boeren massale toestan te maken", zo zegt hij. De stroom lieuwe aanvragen overtuigt hem •igens wel van, dat de overheid loopt bij de feiten met haar ten aanzien van het vrije kam- Die „aardige" portefeuille is samen gesteld na de laatste inzinking a 1967/'68, waarmee de registratie van uitvoerbare projecten aanzienlijk is verbeterd, en de slagvaardigheid van de overheid belangrijk is vergroot. Begin dit jaar werd daarmee een proef genomen, waarbij werd gefin geerd dat er een zekere werkloosheid was ontstaan. De proef bleek vol doende projecten op te leveren om op zeer korte termijn mee te beginnen en daarmee de werkloosheid terug te dringen Dat betekent een duidelijke verbetering met enige jaren geleden, toen het iets te lang duurde voordat de regering ingreep (kon ingrijpen). „We moeten niet altijd schrikken, als de werkloosheid in een bepaalde periode iets toeneemt, want dat wil niet zeggen dat de economie ongezond zou zijn. Bovendien zijn schommelin gen in de werkgelegenheid niet uit tel roeien", zegt drs. Ressenaar. Hij Vindt het gevaarlijk (sombere) conclusies te trekken uit gegevens over een korte periode, want toevallige factoren, bij voorbeeld collectieve ontslagen, kun nen de feitelijke ontwikkeling verte kenen. In dit verband wijst hij erop dat het voor seizoensinvloeden gecor rigeerde werkloosheidscijfer voor mannen in augustus met 2.500 steeg, wat aanzienlijk „rustiger" was dan in juli toen een stijging van 5.500 man werd geregistreerd. Drs. Ressenaar: „Er bestaat uitgezonderd in de drie noordelijke provincies, nog steeds een zekere spanning op de arbeidsmarkt." Intussen is het voor seizoensinvloe den gecorrigeerde werkloosheidscijfer voor mannen en vrouwen samen, eind augustus op 70.000 gekomen. Vorig jaar op die datum was dat cijfer 53.500. Verwacht u in de rest van dit jaar een versterking van deze ont wikkeling? Nee, dat wordt niet verwacht. Aan genomen wordt dat het werkloos heidscijfer eind dit jaar rond de OTTERDAM Er bestaat ns kleine land zeker geen be fte aan meer dan een wereld- delscentrum. Dat stelt de di- e van het Groothandelsge- v in Rotterdam in een maan- uitgegeven verklaring. samenwerking met de voorzitter le Centrale Kamer voor handels- rdcring. Sidney J. van den i, onderzoekt deze directie al tijd of en in hoeverre een door opgesteld plan voor de vestiging een Wereldhandelscentrum op entraal punt in de Randstad kan en verwezenlijkt. In de loop van mber kunnen hierover nadere delingen worden verwacht. directie van het Groothandels- uw zegt deze verklaring te heb- uitgegeven „teneinde enige klaar te brengen in de vage berichtge- over een achter de schermen ge- DU- ■envertegenwoordiging voor Nederland: '•Willem van Rijn, Postbus 8005, Amsterdam hinese vrachtboot loost olie op zee IN HAAG Een Neptune-vlieg- van de marine heeft gisteren de Me vrachtvaarder „Xinfong" uit on betrapt die binnen de territo- wateren olie loosde. Het schip "haakte een olievlek van zesen- kilometer lengte en tweehon- meter breedte voordat het de toriale wateren verliet. lanceerd plan om in het hart van de Randstad Holland te komen tot de stichting van een Wereldhandelscen trum". In de verklaring wordt gezegd dat sedert enige jaren Amsterdam en Rotterdam wedijveren voor het krij gen van een Wereldhandelscentrum binnen hun muren. Beide steden zijn van mening dat zij aanspraak kunnen maken op een dergelijk centrum. De directie van het Groothandelsgebouw meent dat het financieel niet verant woord zou zijn twee van dergelijke centra in ons land te stichten. Wel meent zij dat een dergelijke vestiging tot verhoging van de natio nale welvaart kan bijdragen, mits zo'n vestiging niet uitsluitend is ge richt op plaatselijke dan wel als re gionaal aan te merken belangen. DEN HAAG Alle besluiten van het gemeentebestuur moeten open haar worden gemaakt. Dit is een van de (vele) voorstellen in het gisteren gepubliceerde tweede deel van het voorlopig ontwerp tot herziening van de gemeentewet. De verplichting tot openbaarma king van deze besluiten geldt vanaf de vaststelling van het besluit; los van de vraag of het besluit is afge kondigd. Voor de openbaarmaking van overige gemeentelijke stukken is in het ontwerp geen regeling opgeno men, omdat het niet juist wordt geacht dit te doen vooruitlopend op de resultaten van de discussie over het rapport. Het ontwerp bevat ook de duidelij ke bepaling dat de gemeentebegroting in evenwicht dient te zijn, al is wel een mogelijkheid tot afwijking daar van ingebouwd. De minister van bin nenlandse zaken moet echter worden ingelicht, indien een niet-evenwichti- ge begroting door Gedeputeerde Sta ten wordt goedgekeurd. Voorts wordt bepaald dat een ver zoek tot wijziging van de gemeente lijke indeling pas kan worden inge diend, na onderling overleg met de betrokken gemeenten. Het resultaat van dat overleg dient tegelijk met het verzoek kënbaar te worden gemaakt. Opmerkelijk is nog de verplichte uitgifte van een publikatieblad door iedere gemeente, in het voorlopig ont werp tot herziening van de gemeente wet. 75 000 zal liggen. Eind vorig jaar wa ren er ruim 55.000 mannen en vrou wen als werkloos ingeschreven. Hoe ziet u de ontwikkeling in het komende jaar? Dat is moeilijk te schatten. Over een paar weken, met Prinsjesdag, zal daarover een prognose worden uitge bracht door het Centraal Planbureau. Ik heb echter de indruk dat het wei kloosheidscijfer dat de minister enige tijd geleden noemde, een ge middelde van 85.000, iets te somber is. Ik geloof, ook al zijn de bewegingen binnen een jaar moeilijk te voorspel len, dat we iets optimistischer mogen zijn. En wat de vooruitzichten op la gere termijn betreft, aangenomen wordt dat de komende vier jaar een blijvende^ spanning opde arbeids markt'te zien zal zijn. "Een belang rijk element hierin is dat door de verlenging van de leerplichtige leef tijd het aanbod van jeugdige werk krachten geringer is dan vroeger. Het aantal schoolverlaters, dat eind augustus nog geen werk had. was niettemin groter dan een jaar geleden om die tijd. Dat kan samenhangen, althans in een aantal gevallen, met de ontwik keling van de laatste jaren dat schoolverlaters eerst met vakantie gacn en zich daarna pas laten in schrijven voor een baan. Het is heel goed mogelijk dat zij over een a twee maanden vlot zijn opgenomen. De vraag naar jeugdig personeel is, hoe wel lager dan verleden jaar, ook nu nog bijzonder hoog vergeleken met het aanbod. Voor jeugdigen onder de 19 is de vraag (14'/a procent) zeven keer zo groot als het aanbod (2 pro cent). Voor de 19- t/m 64-jarigen was eind augustus de vraag 2.0 procent en het aanbod 1.3 procent. Maar welk effect hebben de massa ontslagen. die de laatste tijd weer be langrijk zijn toegenomen? Daar zit inderdaad een duidelijke stijging in vergeleken met vorig jaar. In het eerste kwartaal waren 5.236 mensen bij meer massale ontslagen betrokken en in het tweede kwartaal 5.108. Maar gezien in verhouding tot het totaal-aantal werklozen zijn deze aantallen op zichzelf gering. Boven dien hoeven de zogenaamde massa ontslagen beslist niet kenmerkend te zijn voor de nationale economische ontwikkeling. Die vallen niet noodza kelijk samen met de conjunctuur, maar hebben ook een structurele kant. Welke zijn dan de belangrijkste oorzaken van do huidige ontwikke ling op de arbeidsmarkt? Die hebben voornamelijk een con junctureel (tijdelijk) aspect. De zeer overspannen situatie is de afgelopen jaren met vrij grote loonstijgingen gepaard gegaan, waardoor de winst marges in het algemeen zijn vermin derd. Aangezien ook de kapitaal markt krap is gebleven en in de con junctuur ook internationaal een zekere aarzeling is ontstaan, is het bedrijfsleven terughoudend geworden met investeren. In de tweede helft van dit jaar liggen de uitgaven voor gebouwen en machines duidelijk la ger en dit is de belangrijkste oorzaak Van een verslaggever DEN HAAG De plantenziekte- kundige dienst heeft op Schouwen- Duiveland en in Den Helder een aan tal door de bacterieziekte perevuur aangetaste meidoornstruiken verwij derd en verbrand. In tegenstelling tot in 1967. toen er grote schade ontstond door het vooral voor perebomen zeer gevaarlijke vuur, is er geen gevaar voor uitbreiding van de ziekte, aldus het ministerie van landbouw. dac de werkgelegenheid zich thans masr matig uitbreidt. Daarnaast zijn er ook structurele (blijvende) proble men van invloed geweest, met name in de textiel- en schoenenindustrie. In deze bedrijfstakken lag verhou dingsgewijs het grootste aantal mas sa-ontslagen. Vreest u toch niet, dat de door de regering aangekondigde bezuinigings plannen tot een sterke stijging van de werkloosheid zullen leiden.? Denkt u eens aan de waarschuwing van de wegenbouwers. Dc bouwnijverheid is van nature gevoelig voor schommelingen en ze- Ker voor dit soort maatregelen. Maar aan de andere kant schijnt er nog altijd een behoorlijk „stuwmeer" van aanvragen te zijn. In het westen wordt sinds vorig jaar met vergun ningen gewerkt, omdat anders het woningbouwprogramma in het ge drang zou komen. Van dit vergunnin genstelsel kan zonodig worden afge stapt, en bovendien is het plan de woningbouw op te voeren. Wat het aantal te vrezen ontslagen in de we genbouw betreft als gevolg van be zuinigingen, ik kan het aantal niet zeggen. Maar dat het er 3.000 tot 4.000 zouden zijn lijkt mij wat overdreven. Hoe moet dan het toenemend aan tal faillissementen worden beoor deeld? Het aantal faillissementen zegt niets over de huidige conjunctuur. Faillissementen lopen achter bij de conjuncturele ontwikkeling, omdat die altijd met een grote vertraging worden uitgesproken. Bij oudere mensen leeft vaak nog de vrees voor een herhaling van de barre werkloosheid tus sen 1930 en 1940. Zou een der gelijke situatie zich nog kunnen herhalen? Dat is uitgesloten. We hebben de economische ontwikkeling te genwoordig veel beter in de hand dan vroeger. Als er gevaar dreigt kan de overheid ingrij pen. Bovendien blijft door het stelsel van de sociale voorzienin gen een zekere koopkracht ge waarborgd. De camerarepetities voor de actie „Geef Gezondheid" zyn druk aan de gang. ROTTERDAM Volgens de Ne derlandse raad van Zeeverladers zijn de olieprijzen zo veel gezakt, dat een bunkertoeslag niet meer gerechtvaar digd is. De NRZ doet derhalve een beroep op alle reders en conferences om deze bunkertoeslagen te laten vervallen. De organisatie is wel van mening dat reders het recht hebben om in verband met de monetaire crisis op korte termijn toeslagen te heffen, maar geen van deze toeslagen mag meer dan 3,5 procent bedragen. De NRZ komt tot deze uitspraak omdat op sommige trajecten tot 6 procent toeslagen worden doorberekend. De recente aankondiging door de conference in de Noordatlantische vaart om bepaalde bedragen te bere kenen voor het stellen van andere verrichtingen met containers brengt de NRZ, een werkgroep van de Eigen Vervoers Organisatie, tot de conclusie dat de betrokken reders de afspraken en het gebruik van vooroverleg in Europa met voeten treden. Rotterdamse Doelen van centrum voor hulp (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Konden we maar een kliniek bouwen; had den we maar een ambulance om zieken te vervoeren; konden we maar een invalidenwagen geven aan een verminkte mens die al jaren lang over de grond kruipt; hadden we maar medicijnen, we konden dan zoveel ellende voor komen Regelrechte nood kreten van de vele Nederlanders die reeds vele jaren in vele ont wikkelingslanden hun beste krachten geven aan het medisch werk. De kreet om hulp komt uit alle we relddelen. Antwoord geeft Nederland vanavond door middel van een mara thon- radio-televisie- geldinzame lingsactie voor Memisa, de Medische Missi Actie. Het centraal actie-cen trum van vanavond is de Doelen in Rotterdam, waar Willem Duys vim N0N-ST0P Avro radio en televisie zal oproepen om geld te storten. die voorkomen in tientallen landen in Azië, Afrika en Amerika. Hoe kan Nederland deze mensen helpen? Eigenlijk eenvoudig... Van avond zullen zeventienduizend krui deniers en vierduizend drogisten in het hele land hun winkels openstel len. Daar kunt u uw bijdrage bren gen. iHet geld wordt onmiddellijk ge teld en via postkantoren zullen de bedragen worden doorgegeven aan de Doelen. Verder kunt u geld brengen naar de Doelen zelf of telefonisch aan een van de ruim honderd telefonistes, die in de Doelen aanwezig zullen zijn, doorgeven welk bedrag u beschik baar stelt. Om tien voor half negen zal Willem Duys via radio en televisie (nogmaals) het doel van zijn actie uiteenzetten. Daarna volgt een documentaire. Tus sen negen en tien uur kunt u uw bijdrage wegbrengen zonder iets van het televisieprogramma te missen, want dit wordt om tien uur voortge zet. Geld, dat broodnodig is om de vele melaatsen te helpen, kinderen die verlamd zijn, mensen die lijden aan bilharzia (een wormziekte,), tbc, ma laria, meningitis (nekkramp) of tra choma (een oogziekte die tot blind heid leidt). Verschrikkelijke ziekten GORINCHEM Het show-korps „Gorcurn" zal dit jaar het gro te topconcours, dat zaterdag, 18 september wordt gehouden, organi seren. Niet minder dan zeventien korpsen uit geheel ons land zul len aan dit grandioze concours deelnemen. Het concours staat onder auspiciën van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden en wordt georganiseerd in samen werking met de Unie van Nederlandse Christelijke Tamboer- en TrompetterkorpsenVoor deze veelbelovende manifestatie van sfeer, kleur en ritme bestaat ook bij de Nederlandse Omroep Stichting een grote belangstelling. De Nos komt met een télevisietrein om een se rie opnamen te maken. Het ziet er naar uit, dat het topcon cours een bijzonder succes gaat wor den. Achter de schermen wordt bijna dag en nacht gewerkt aan deze kleur- en klankrijke manifestatie. Al zeventien korpsen hebben zich voor het concours aangemeld. We noemen „Jong Gorcurn" uit Gorin- chem, Sternse Slotlanders in Frane- ker. prinses Margriet uit Bussum, de „Harmonie" te Gorssel, „Jong Jubal" te Zwolle, U.D.I. uit Assen, De Jonge Trompetter te Kampen, prinses Irene te Zwanenburg, „Volharding" uit Kampen, „Jonge Kracht" uit Kapelle- Biezelinge, „De Bazuin" uit Sehoone- beek, „Harmonie" uit Marum, „Excel sior" uit Delft, „Jubal" ,uit Zwolle, „Juliana" uit Amersfoort, „Advendo" uit Sneek en tenslotte showkorps „Gorcurn" uit Gorinchem. Lustrum De heer C. B. Jansen uit Gorin chem, voorzitter van de Unie van Ne derlandse Christelijke Tamboer- en Trompetterkorpsen, die de algehele leiding van het topconcours heeft, vertelde, dat het een eer voor Gor curn is, dat juist deze topdag, die nu precies voor de vijfde keer wordt ge houden, in Gorinchem plaats vindt. Zoals we al meldden zal de NOS tal van opnamen maken, die later tot een tweetal televisie-uitzendingen ver werkt zullen worden. Vroeger werden ook wel topconcoursen in ons land gehouden, maar daaraan konden toen alleen harmonie- en fanfarekorpsen deelnemen. Pas later zijn deze con coursen ook ingesteld voor de tam boer- en trompetterkorpsen. En dit jaar zal het dus al weer voor de vijf de keer zijn, dat deze korpsen aan het topconcours deelnemen. Programma De korpsen, die aan het concours deel zullen nemen worden 's morgens in de Chr. H.B.S. aan de Oude Hoven ontvangen. Vervolgens vertrekt men naar Buiten de Waterpoort, waar een défilé voor gemeentebesturen, hoofd bestuursleden en leden van de orga nisatie op de Grote Markt van start gaat. Dit onderdeel begint die morgen om half elf. Het topconcours is het gevolg van de regionale wedstrijden in de loop van dit jaar. De beste korpsen daar uit, die uit alle divisies afkomstig zijn, waaronder de jeugd- en erdivi- sies komen nu naar Gorcurn. Na afloop van het défilé vindt een ontvangst op het stadhuis van Gor curn plaats. De juryleden en de voor zitters van de deelnemende korpsen .zullen eveneens op het Stadhuis ont vangen worden. Vervolgens zal het gehele concours zich afspelen op Mol- lenburg, het SVW-terrein. Bijzonder aardig belooft ook de mogelijkheid tot communiceren met de korpsen on derling te worden. Vele korpsleden kennen elkaar nauwelijks of in het geheel niet. Voor de NOS-opnamen is er een aparte openingsopstelling ontworpen. Alle korpsen zullen in zodanige vorm aantreden, dat zij het motto van het concours „Top Showconcours 1971" vormen. Elk korps zal voor een of meerdere letters zorgen. Boven de gecreëerde tekst zullen andere korpsen kronen vormen. In totaal werken aan het concours achthonderd muzikanten mee. Het concours wordt geopend door de voorzitter van de Christelijke Federatie, de heer Woudstra. Het gehele spektakel start om half elf en zal tot ongeveer zes uur voort duren. Verwacht wordt dat men rond half zeven de winnaars van dit top concours bekend zal kunnen maken. Vanaf die tijd tot ongeveer twee uur presenteert Willem Duys in de Doelen een non-stop-programma, waarin hij gesprekken zal voeren met de mensen die in de ontwikkelings landen werken. Bovendien treden een aantal topartiesten op zoals Popov, de clown uit het Russische Staatscircus. Iwan Rebroff, Caterina Valente, Rod McKuen, Frida Boccara, Les Humph ries Singers, het nationaal dansen semble uit Senegal, Paul van Vliet, Daniel Waijenberg en Herman Kreb- bers. Een programma dat uniek genoemd kan worden, maar laat niemand het doel uit het oog verliezen: geld. dat hulp moet brengen aan de tiendui zenden liidenden in verre landen. Ver van uw bed. dat wel. maar het zijn mensen die net als ieder ander recht hebben op gezondheid. Voor die gezondheid kan Nederland zorgen met een rijksdaalder, de prijs van een pakje verbandmiddelen; vijf gulden voor tijdige behandeling van oogtrachoom; een tientje waarvoor u twee framboesia-patiënten van hun zweren verlost of 25 gulden waarvoor u een melaatse geneest. BERGEN OP ZOOM Onder de titel Kunstwerk van de maand zal binnenkort elke maand een kunst werk van een Westbrabantse kunste naar in de hal van het stadhuis van Bergen op Zoom worden tentoonge steld. De organisatie is in handen van de conservator van het gemeentemu seum. de heer J. van Mossel, die in middels de beeldende kunstenaars heeft aangeschreven. In aanmerking komen schilderijen of plastieken van enig formaat, die zonder vitrine kun nen worden opgesteld. Met dit initiatief hoop' het gemeen tebestuur de belangstelling voor de kunst te stimuleren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11