KRITIEK OP BEGROTING Ulon: relatie met ïoskou hervatten n Brandt komende week naar Rusland? Bevriende fracties oneens met kabinet BTW-verhoging en wiebelt knelpunten 2 moderne theeglazen Overeenkomst over liiclitvaarttarieveii zit er toch nog in Militaire modein Italië ongewenst Het Kwartet „Kol Israël" op radio Cairo larold Wilson naar Moskou i i i i i i i i C—J bon Kabinet weigerde in mei premie aan Y\Y Tilburg Het weer in Europa Fabriekshal uitgebrand Nieuwe JLeidse Courant Zaterdag 11 september 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men ga in zijn beroep op, niet onder. C. J. WIJNANDTS FRANCKEN Rita! Kan je Bonzo niet droog maken ponder al die herrie? Crita) HET WEER:| Zon en een bui Dit weekend zullen er in land tonnige perioden zijn, maar de opbouw van de atmosfeer is zo- janig dat zich ook plaatselijk juien kunnen ontwikkelen. Deze doen zich overdag vooral in het jinnenland voor. In de nacht en vroege ochtend is de buiigheid iet grootst boven zee en in de tustgebieden. De temperatuur blijft gematigd op een middagniveau tussen 16 en I graden Celcius. Nog altijd moeten we rekening houden met een lagedrukzóne, die zich uitstrekt van de Middel landse Zee tot Zuid-Skandinavië. Aan de andere kant zijn er ook loged ruk gebieden bij IJsland en «ven Spanje en Frankrijk. Het s mogelijk dat dit laatste sy- leem begin volgende week het wat verder zal stabiliseren. BAROMETERSTAND: heden II uur 76 cm (1013 millibar), 'i*. Zon en maan 12 september: zón op 6.08 on er 19.04; maan op 22.52, onder 5.58; 19 sept. N.M. 13 september: zon op 6.10, on er 19.01; maan op onder 6.40; 19 sept. N.M loog water loog water, 12 september: Rot- erdam le getij .45, 2e getij 2.15; Scheveningen 8.00-20.33; Tlissingen 6.56-19.25; Haringvliet .d. Zeezijde 8.35-21,03. water, 13 september: Rot- srdam le getij 11.00, 2e getij 3 51; Scheveningen 9 20-22 04; lissingen 8.15-2055; Haringvliet .d. Zeezijde 9.50-22.35. Geen .„klik-klak" in Griekenland ATHENE (AFP) Burgemees ter Skilitsis van de Griekse ha venstad Piraeus heeft het mode- spel klik-klakvoor alle open bare plaatsen van de stad verbo den op grond van de overlast die de burgerij heeft van het lawaai dat de twee door een koordje verbonden plastic balletjes ma ken bij het tegen elkaar slaan. Ook mag de jeugd van Piraeus van haar burgervader niet bin nenshuis klikklakken tijdens de middagrust en van elf uur 's a- vonds tot acht uur 's morgens. Van onze parleraentsredactie DEN HAAG Hoewel pae over tien dagen liet kabinet-Biesheuvel zijn eerste miljoenenno ta zal aanbieden, rijzen uit enkele regeringsgezinde fracties in de Tweede Kamer al ernstige be zwaren tegen onderdelen van de begroting voor 1972. Het ziet er naar uit dat met name de BTW- verhoging en het plan een fors deel van de opbrengst van de wiebeltax te gebruiken in bet dekkingsplan. mikpunten van kritiek zullen worden. Het kabinet is van plan enke le goederen van het lage naar het normale BTW-tarief over te brengen. Bovendien blijkt de BTW dit keer (anders dan in 1971) niet te worden uitgezon derd van de wiebeltax, een alge mene conjuncturele belasting verhoging die zoals gemeld in 1972 op 5 procent zal worden ge bracht. Vooral in de fracties van de KVP en CHU wordt ge vreesd dat deze gecombineerde operatie weer omvangrijke prijs stijgingen teweeg zal brengen. Grote moeite heeft men in de kring der regeringspartijen ook en voor al bij de WD met het voornemen van de regering de opbrengst van de wiebeltax ten dele te gebruiken als dekking van het tekort. De wiebeltax is bedoeld als een instrument ter be strijding van de overbesteding. Het is een middel om geld aan de circulatie te onttrekken door de opbrengst bij de Nederlandse Bank te deponeren. Wanneer, zo. wordt geredeneerd, de overheid er toch een deel van uit geeft, dan is het hek van de dam. Het kabinet zal een wetswijziging willen voorbereiden om deze niet bedoelde aanwending mogelijk te maken. In de regeringsgezinde fracties wordt even wel gevreesd dat een precedent ont staat dat de deur naar later misbruik zou kunnen openen. TJDELIJK Een algemene klacht is overigens dat een dergelijke maatregel slechts van tijdelijke aard zal kunnen zijn. De wiebeltax geldt slechts voor één jaar. Het gevolg van het gebruik van de opbrengst zal zijn dat voor de be groting 1973 een nieuwe dekking zal moeten worden gezocht. Het kabinet schiet er op de langere termijn dus niets mee op. Bij de bevriende frac ties in de Kamer leeft daarom de ge dachte dat het kabinet zal moeten proberen een duurzamer compromis te vinden. De regeringsgezinde frac- BIESHEUVEL tieleiders uit de Tweede Kamer zijn deze week wel over de plannen van de regering ingelicht, maar zij heb ben zich niet aan een akkoord gebon den. ZEER MOEILIJK Overigens blijkt dat het kabinet voor een uitzonderlijk moeilijke si tuatie staat: er is een tekort van on geveer 3.2 miljard De begroting 1s rigoreus uitgeknepen. Er zijn bezuini gingen voorzien tot een bedrag van 1 miljard, dat is 100 miljoen meer dan de bezuinigingen waartoe de rege ringspartijen zich bij de informatie op grond van het rapport van de commissie-Nelissen hadden gebonden. ITOCKHOLM (Reuter, UPI. AP) zie niet in. hoe de Sowjet-Unie in Midden-Oosten een vredebewa- ide rol kan spelen, als zij de diplo- tieke betrekkingen met Israël niet stelt", aldus Jigal Allon, VI e-pre- er van Israël op een persconferen- in Stockholm. laar aanleiding van het verbreken de betrekkingen tussen beide den (door de Russen in juni 1967) Allon: „Diplomatieke betrekkin- IIDE >30 CAIRO (AP) Een nieuwsuit zending van radio Cairo werd gisteren onderbroken door een vrouwenstem die zei „Dit is de Israëlische omroep vanuit Jeru zalem", tot grote verrassing van de luisteraars in de Egyptische hoofdstad. Een technicus van ra dio Cairo zei later slechts, dat een „technische storingin één van de frekwenties van het ra diostation Verantwoordelijk was voor de Israëlische uitzending, die 15 minuten duurde. -ONDEN (AP, Reuter, UPI) Ha- 1 Wilson, de leider van de Britse Jour Partij en oud-premier gaat >rgen naar Moskou en zal donder- terugkeren. Hij zal met de Russi- leiders praten over een aantal lenlopende kwesties, zo is meege- ild. Met wie Wilson zal oraten is t bekend. Anthony Wedgwood- an. de ondervoorzitter van de La- Partij en voormalig minister on- Wilson. is momenteel in China >r een bezoek van twee weken. EN HAAG Oud-minister Ve ga heeft gisteren het St. Johannes Deo-ziekenhuis in Den Haag ver en, waar hij voor een ernstige ope- ie opgenomen geweest is. De spe- listen vinden een langdurige rust- iode buiten zijn woonplaats nodig, leheel herstel ?al nog een paar anden duren, menen zij. gen tussen landen moeten niet ver broken worden, ongeacht welke regi mes aan het bewind zijn. In interna tionale kwesties moeten diplomatieke betrekkingen geen politieke rol spe len". Volgens Allon is het hoog tijd. dat de relaties tussen de Sowjet-Unie en Israël worden genormalisterd. Hij ziet het echter in de nabije toekomst nog niet gebeuren. De vice-premier, die ook minister van onderwijs is. ontkende naar Zweden te zijn geko men om in het geheim met Russische vertegenwoordigers te onderhandelen. Vijf miljoen schade brand Simon de Wit Van een verslaggever ZAANDAM De schade van de brand, die afgelopen woensdag de magazijnen van Simon de Wit NV in Zaandam verwoestte, bedraagt vijf miljoen gulden. Eerder werd aange nomen dat de schade twee miljoen bedroeg. Dit werd meegedeeld door de heer D. de Bruijn, lid van de raad van bestuur van Simon de Wit. _Auto van het jaar CITROEN v. d. VELDE - Citroen Maak een afspraak voor een proefrit. J°rierwoudseweg 23 - LEIDEN pin Zuvlen van Njjeveltstraal 372 ^ASSENAAR. Telef 01751—3031 (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: pi; als: bataalt: O-per kwartaal par maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze <krant veertiendagengratis. Mijn naam Het kabinet is er evenwel toch niet in geslaagd het tekort geheel te dekken. De miljoenennota zal voorstellen een deel (75 miljoen) van de inflatie correctie niet aan de betalers van loon- en inkomstenbelasting terug te geven. Hoewel de confessionele mi nisters deze aanpassing van de tarie ven aan de prijsstijgingen geheel achterwege hadden willen laten, heb ben zij in dit opzicht moeten toege ven aan de druk van hun collega's van VVD en DS'70. Voorts zal de verhoging voor ontwikkelingshulp worden verlaagd tot 30 miljoen en zal de extra bijdrage die voor defen sie was afgesproken worden vermin derd. Duurdere sigaretten worden niet goedkoper DEN HAAG De, overigens gerin ge. prijsverlaging van de duurdere si garet, die door de wijziging van de accijnsheffing op tabak en tabakpro- dukten mogelijk zou zijn geworden, zal niet doorgaan. Dit is bij het vijf tigjarig bestaan van de Laurensfa- brieken in Nederland door de directie meegedeeld. Reden van het niet door gaan van de prijsverlaging, die enke le centen had kunnen zijn, is de ge stegen prijs van de tabakken. De prijsverhoging van de,-i£oedkoopste si garetten gaat wel door. TILBURG De vorige regering heeft in mei geweigerd Volkswagen de gevraagde premie voor de vesti ging van een bedrijf in Tilburg toe te zeggen. Dit onthulde de burgemeester van Tilburg, mr. G. C. J. Becht. tij dens een hoorzitting over de opschor ting van het stimuleringsbeleid. Als dat wel zou zijn gebeurd, aldus de burgemeester, dan zou Gent als eventuele gegadigde zijn afgevallen en zou alleen Tilburg zijn overgeble ven. Hij zei niet erg meer in de vesti ging van een Volkswagenfabriek im Tilburg te geloven. Volgens hem wordt er thans onderhandeld met twee grote en zes kleinere gegadig den voor de eventuele vestiging. weer max. min. neer- gist. gist. Amsterdam mist 18 8 0 Brussel zw.bew. 19 10 0 Frankfort zw.bew. 18 U 0 Genève zw.bew. 22 13 15 Kopenhagen h.bew. 14 7 1 Londen h.bew. 20 10 0 Luxemburg 20 7 O Madrid 26 10 0 Majorca l.bew. 30 17 0 MUnchen geh.bew. 19 9 0 Nice l.bew. 22 16 0 Parijs geh.bew. 12 0.2 Rome mist 24 19 28 ZQrich zw.bew. 21 IS 2 Prinses Beatrix en prins Claus brengen op het ogenblik een be zoek aan de Nederlandse neder zetting Store Magleby op het eiland Amager bij Kopenhagen. Op de foto begroeten meisjes in nationaal kostuum de prinses in het stadhuis. DEN HAAG Een grote fabrieks hal in de Haagse Siriusstraat, die in gebruik was als magazijn en werk plaats van het elektrotechnisch con structiebedrijf Vihamij-Buttinger NV, is vannacht geheel afgebrand. De brand brak uit om ongeveer kwart over twaalf. Ofschoon de brandweer snel ter plaatse was en omstreeks tien over half een het sein brand meester gegeven werd, kon niet worden voorkomen dat de hal in vlammen opging. Ook de inhoud ging geheel verloren. Wel lukte het de omringende gebouwen voor de vlam men te vrijwaren. De brandweer vermoedt dat de brand ontstaan is door brandstichting na inbraak. De schade bedraagt on geveer drie ton. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat gis teren in het RAI-congrescentrum in Amsterdam de 21 president directeuren van luchtvaartmaat schappijen reeds waren uiteen gegaan in de veronderstelling dat de tarievenconferentie op nieuw was mislukt, heeft dwars ligger Lufthansa te elfder ure een compromis-voorstel inge diend dat alsnog overeenstem ming over de ticketprijzen op de noordatlantische route mogelijk maakt. Over het compromis zijn geen na dere bijzonderheden bekend gemaakt maar de directeur-generaal van de internationale organisatie van bur gerluchtvaartmaatschappijen (IATA) Knut Hammarskjoeld zei gisteravond dat nu onderhandelingen met Luf- hansa mogelijk zijn. „Als het voor stel eerder was gekomen was deze vergadering in Amsterdam niet notfig geweest". Hij zei te hopen dat nu nog voor 15 september de uiterlijke datum waarop Lufthansa haar veto tegen de eerder in Montreal gedane voorstellen kan intrekken een op lossing kan worden gevonden. Aanvankelijk zag het er gisteren naar uit dat een tarievenoorlog per 1 fe- februari volgend jaar, als de huidige tarieven zullen zijn afgelopen, zou ontstaan. Die situatie is trouwens nog steeds niet onmogelijk. Eén van de grieven van Lufthansa in de overi gens zèer onoverzichtelijke chaos van 65 verschillende tarieven die door de maatschappijen gehanteerd worden, is dat dit groot aantal tarief mogelijk heden te onhanteerbaar is. Lufthansa zou terug willen naar slechts 9 tarie ven. Voor vervolg zie pag. 2 MILAAN (Reuter) De militairemode, een rage bij de Italiaanse meisjes dit seizoen, is in Milaan een vernietigende slag door de carabinieri (rijkspolitie) toegebracht. Deze noemde de militaire look" illegaal en maak te bekend, dat een inval was gedaan in winkels die kleding van militaire stijl verkochten. Er waren honderden meters camouflagestof en tientallen patroongordels in beslag genomen. In heel Italië zijn hot pants, bikini's, jasjes en jump suits, gemaakt van camouflagestof, zeer populair. Artikel 498 van het wetboek van strafrecht geeft de carabinieri de bevoegd heid mensen te arresteren wegens het "ten onrechte dragen van een uni form". De bepaling dateert van het bewind van Mussolini. Overtreding kan gestraft worden met boetes variërend van 200 tot 2.000 gulden. In juridische kringen vraagt men zich echter af of dit artikel van toepassing kan worden verklaard op deze "modieuze' gevallen. Verduyn - Meubelen RIJNSBURG VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Vandaag in ZO: -M- Jaap den Boef: Na de puin hopen kwamen (in Duitsland) burchten van de geldadel Leo Kleyn: Heksen en spoken in Groninger borg J. J. M. Klggen: Nederlandse briefkaart 100 jaar Dialoog: Gelijksoortigen leven soms ook in een hel Dr. C. Rijnsdorp: De intellectueel in het rumoer der volken A.J. Klei (in gesprek met Andries Span): Gereformeerde mannenbond wil de „boel" open houden -)(- Boekennieuws: Elektro-acoustische muziek in grottenzaal van Jeita (Libanon) Dr. H. S. Visscher in zijn filmkroniek over: De oorlog binnen en buiten ■#- Ds. A. A. Spijkerboer: Kosmokomplot en opscherpere van tegenstellingen Jeanne de Vlieger: Mevrouw Holdert wil consumentenvoorlichting als tegenwicht voor Ster-reclame -#■ J. van Doorne: Opium en hasjiesj, onechte paradijzen Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courent - antwoordnummer 267, Leiden BONN (Reuter, UPI, DPA.) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt zal zijn aangekon digde bezoek aan de Sowjet-Unie van 16 tot 18 september brengen. Brandt zal bij Oreanda op de Krim de Russische partijleider Leonid Breznjew ontmoeten. De discussies zullen naar verwacht een voortzetting vormen van de be sprekingen, die Brandt en Breznjew vorig jaar hebben gevoerd, toen de Westduitse kanselier in Moskou was voor de ondertekening van een non agressiepact. Dit verdrag is nog steeds niet aan de Westduitse Bondsdag voorgelegd. Brandt had de Russische leiders laten weten, dat hij eerst een regeling van het Berlijnse probleem wenste. Die regeling is op 3 september ge tekend door de ambassadeurs van de Grote Vier. Uitwerking ervan laat echter op zich wachten, omdat de vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland er niet in geslaagd zijn, een gesprek op gang te brengen. Het werd gisteren zo goed als afge broken, omdat de DDR-afgevaardig- den zich niet wensten te houden aan de Duitse tekst, die met instemming van de ambassadeurs van de Vier werd opgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1