RUSTIG GELANCEERD Britse vakbonden: neen tegen EEG Ky wil een kwart jaar aan macht India zwaar geteisterd door droogte en watersnood Australië: geen cricketers uit Zuid-Afrika Prins Bernliard Wereldontwapeningsconferentie naar feest van Perzische Sjah RUSSISCH PLAN WERD Stewart Alsop TUC: eerst verkiezingen bericht lezers over ziekte Britse troepen in Ulster in staat van paraatheid Leids protest tegen verhoging van collegegeld Begrotingstekort DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 5 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsblljetten op ca 170 stations verkrijgbaar AMSTERDAM Prins Bernhard zal waarschijnlijk als enig lid van het koninklijk huis naar Perzië gaan om daar de zeer groots opgezette feeste lijkheden bij te wonen ter gelegen heid van het 2500-jaPig bestaan. Het is al enige tijd bekend dat de koningin geen gebruik zal maken van de uitnodiging om naar Perzië te ko men. Het is inmiddels ook vrijwel ze ker dat prinses Beatrix en prins Claus de persoonlijke uitnodiging van de Sjah die een goed vriend is van de leden van het Nederlandse koninklijk huis, niet .zullen accepteren. Een de zer dagen zullen daar officieel mede delingen over worden gedaan. De reden is dat politieke bezwaren verwacht worden als het Nederlandse aatshoofd naar Perzië zou gaan. eel politici staan zeer kritisch te- over de aangekondigde luisterrij- feestelijkheden, die in fel contrast .llen staan met de diepe ellende en grote sociale armoede in grote delen van Perzië. waarin het feodale over heidsbeleid vrijwel geen verandering brengt. NEW YORK, LONDEN (Reuter, UPI) Het Russische voorstel, het bijeenroepen van een wereld-ontwapeningsconferentie op de agenda te zetten van de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties, is niet gepaard gegaan met de agressieve verkla ringen die dergelijke voorstellen in het verleden begeleiden. Waarnemers in New York zijn ge troffen door de rustige taal van het memorandum van minister Gromyko, dat door de Sowjct-afgevaardigde Wiktor Issraeljan aan secretaris-gene raal Thant werd overhandigd. Gromyko herinnerde daarin aan zijn eerdere voorstel voor een ont wapeningsconferentie van de vijf kernmogendheden (inclusief China) en noemde dat „de meest realistische benadering die het best in overeen stemming is met de belangen van alle volkeren". „Tegelijkertijd maakt de loop der gebeurtenissen op internationaal ter rein het wenselijk, meer actieve po gingen van alle landen te bevorderen zowel kernmogendheden als niet- kernmogendheden om de proble- j Nog een foto van de brand in de magazijnen van Simon de Wit in Zaandam. Déze kratten bier en frisdrank heb ben het overleefd BELFAST (AP, Reuter, UPI) De 13.000 man Britse troepen zijn gisteren in staat van paraat heid gebracht nu gevreesd wordt dat de militaire IRA haar acti viteiten zal opvoeren. De verlo ven van het grootste deel van de Noordierse politie (RUC) zijn in getrokken. Vannacht om 12 uur is het ultima tum verstreken dat de provisionele vleugel van het .Ierse Republikeinse Leger had gesteld aan de Britse auto riteiten. Deze eisen hielden onder meer in het stopzetten van acties van Britse militairen tegen „het Ierse volk" en het invoeren van recht streeks Brits bestuur over Ulster. De eisen van de IRA zijn afgewezen. De regering van premier Brian Faulkner had eerder verklaard niet met 'moor denaars' te willen praten. Nog tijdens het driedaagse bestand dat de IRA had afgekondigd, na het indienen van het pakket eisen, zijn vijf bomaanslagen gepleegd in Bel fast en Londonderry. In Londonderry werden vijf personen gewond door bomexplosies in een club van vetera nen en andere gebouwen. In de slop penwijk Bogside van Londonderry zijn gisteravond opnieuw rellen uit gebroken. Een groot aantal rooms- katholieken begon met stenen naar Britse militairen te gooien, waarna met rubberkogels en gaspatronen werd geschoten naar de menigte. Twee belangrijke oppositiegroepe ringen in Ulster hebben zich, onmid dellijk na de weinig vruchtbare be sprekingen tussen premier Heath en de Ierse premier Jack Lynch, uitge sproken tegen het plan van Londen besprekingen te voeren met vertegen woordigers van alle bevolkingsgroe pen in Ulster. De Britse minister van binnenlandse zaken Reginald Maud- Üng had dergelijke besprekingen voor gesteld nadat Heath tijdens de be sprekingen met Lynch had geweigerd ook de Ierse Republiek te betrekken bij intern overleg over de crisis in Ulster. De Noordierse Sociaaldemokrati- sehe Labour Partij (SDLP) en de Be weging voor de Burgerrechten heb ben verklaard niets met de door Londen voorgesteld besprekingen te btaken te willen hebben. De SDLP heeft intrekking geëist van de interneringsmaatregel, vrijla ting van alle gevangenen, opschorting van het huidige bewind in Ulster en vervanging ervan door een tijdelijke bestuursraad. De SDLP wil boven dien besprekingen waarbij Dublin Wordt betrokken. CANBERRA (AP) De Australische cricketbond heeft gisteren besloten de tournee van een uit blanke spelers samengesteld vertegen woordigend cricketteam van Zuid-Afrika af te gelasten. Sir Donald Bradman, de befaamde batsman van weleer en nu voorzit ter van dé Australische bond, verklaarde na een langdurige bestuurs vergadering in Sydney dat de uitnodiging aan Zuid-Afrika zal worden ingetrokken. De eerste ontmoeting van de trip, die liefst 17 weken in beslag zou ne men, zou op 22 oktober in Perth worden gespeeld. In plaats van Zuid- Afrika besloot de Australische bond een team van de 'Rest van de Wereld' uit te nodigen. De beslissing is genomen nadat burgerlijke en kerkelijke autoritei ten, alsmede groepen die zich sterk keren tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika, hadden geprotesteerd tegen de voorgenomen reis van de blanke cricketers naar Australië. Sir Donald Bradman vertelde, dat hij vóór de vergadering een brief van minister-president William McMahon had ontvangen, waarin hij hel standpunt van de regering ten aanzien van de komst van de Zuidafrikaan- se ploeg uiteen zette. Die brief heeft uiteindelijk de doorslag gegeven tijdens de stemming. De leider van de labour-partijGough Whitlam, juichte de beslissing toe en noemde haar "de enige mogelijke". Het was, zei hij, "een blijk van het gezonde verstand en van hel patriottisme van de bond." men op te lossen die verband houder\ met ontwapening", aldus de brief van Gromyko. Hiermee onderschrijft de regering in Moskou feitelijk de stelling van China, dat niet alleen de kernmo gendheden belang bij ontwapening hebben de reden voor de Chinese weigering, in te gaan op het eerdere voorstel. Met nadruk schrijft Gromyko over „alle landen van de wereld", en „een werkelijke universele conferentie". Waarnemers maken hieruit op dat Rusland prijs stelt op deelneming van beide Duitslanden, Korea's en Viet- nams, zowel China als Taiwan (de zetel van de nationalistisch-Chinese regering) en ook Portugal en Zuid- Afrika. die de laatste tijd van ver scheidene internationale conferenties werden uitgesloten. „Van speciaal belang zou de deel name aan de conferentie zijn, van alle staten die belangrijke strijdmach ten en bewapening hebben", staat in de Russische brief. Het agenda-voorstel voor de alge mene vergadering van de VN is offi cieel overigens te laat ingediend, de termijn sloott op 21 augustus. Maar dit geldt niet voor „dringende en be langrijke" onderwerpen, en als zo danig heeft Gromyko het voorstel in gediend. Er wordt niet aan getwij feld dat het inderdaad op de agenda wordt opgenomen. Britse reactie Engeland zal het Russische voor stel „zorgvuldig bestuderen", ver klaarde het ministerie van buiten landse zaken in Londen. De Britse delegatie bij de VN was maandag al door de Rusen over het plan inge licht. Engeland vindt overigens de ontwapeningsconferentie van 25 lan den in Genève het meest praktische lichaam voor gedetailleerde en zake- kelijke onderhandelingen. Deze con ferentie hield deze week haar 536ste zitting. Dit standpunt nam het Verenigd Koninkrijk al in 1965 in, toen bij de VN voor het eerst een wereld-ont wapeningsconferentie werd voorge steld. Maar de Britse regering meen de toen dat ontwapening een zo be langrijke zaak was, dat zij bereid was dit in elk soort bijeenkomst te be spreken waar algemene: steun voor bestond. Engeland stemde dan ook vóór de VN-resolutie die in 1965 op riep tot besprekingen voor het bijeen roepen van een wereld-ontwape ningsconferentie binnen twee jaar. De resolutie is nooit uitgevoerd, omdat China als niet-lid van de VN weiger de mee te praten. Bij de westelijke VN-delegaties in New York overheerst de indruk dat hun regeringen niet enthousiast maar ook niet negatief op het nieuwe Rus sische voorstel zullen reageren. Eén zegsman merkte op dat het voorstel de weg vrij zou kunnen maken voor China en Frankrijk, om deel te gaan nemen aan de 25-landenconferentie in Genève (die een orgaan van de Ver enigde Naties is). China heeft daar als niet-lid nóóit aan meegedaan, Frank rijk trok zich enige jaren geleden terug. NEW YORK (AFP) De bekende Amerikaanse kroniekschrijver Ste wart Alsop heeft zijn lezers in het tijdschrift Newsweek meegedeeld, dat bij hem een vorm van kanker is ge constateerd. Het betreft een onbekend soort leukemie. Alsop schrijft dat hij, na de schok van de ontdekking te hebben ver werkt, zich gedwongen voelt het pu bliek in te lichten over de vorderin gen die bij het bestrijden van de kwaal zijn gemaakt. De ziekte kan gedeeltelijk onder controle worden gehouden door bloedtransfusies. Dit kan echter later leiden tot geelzucht, die in de meeste gevallen voor de al verzwakte patiënten dodelijk is. De kroniekschrijver vraagt zijn le zers, of zij het met hem eens zijn dat degene, die het middel om de geel zucht te overwinnen vindt, een half miljoen dollar belastingvrij zou moe ten krijgen. Voor het vinden van een middel om transfusies met witte bloedlichaam pjes te geven zou hij 'n miljoen dol lar plus een landhuis willen geven. Voorts acht hij de ontdekking van een methode om de zieke cellen te doden, zonder daarbij gezonde cellen aan te tasten, tien miljoen dollar waard, plus een jacht, een privé-hotel en een landhuis. Tenslotte zou de geleerde die ant woord kan geven op de vraag, waar om de slechte cellen na te zijn uitge schakeld, weer terugkomen, een luxueus kasteel en het fortuin van de Rockefellers verdienen, meent Alsop. BLACKPOOL (Reuter, UPI) De machtige Britse vakcentrale. TUC, heeft zich gisteren met een grote meerderheid van stemmen uitgesproken tegen toetreding van Engeland tot de EEG op basis van de huidige voorwaarden. In een resolutie is tevens geëist dat, 'uordat een besluit over het Britse EEG-lidmaatschap wordt ge nomen, eerst algemene verkiezingen worden gehouden. De stemming over de anti-EEG- resolutie werd door handopsteken ge houden op het jaarlijkse congres van het TUC in Blackpool. Op het twee daagse congres waren .ongeveer dui zend afgevaardigden aanwezig van de diverse vakbonden die zijn aangeslo ten bij het TUC, dat tien miljoen Britse werknemers vertegenwoordigt. Toen de opvattingen van de afge vaardigden over het EEG-lidmaat schap werd gevraagd werden zoveel handen omhoog gestoken dat de lei ding van het TUC tellen van de anti- EEG stemmen niet meer nodig vond. Aan het begin van de tweede dag van het congres deed Vic Feather, de secretaris-generaal van het TUC, een felle aanval op de Britse regering. De Conservatieve regering heeft toegege ven aan de Franse eisen, aldus Fea ther. „Het is geen wonder dat pre sident Pompidou lacht. Het is geen wonder dat Pompidou met de dag meer begint te lijken op dë Mona Li- SAIGON (AFP) De Zuidvietnamese vice-president. Ngoejen Cao Ky heeft gisteren verklaard dat hij de macht voor drie maanden zou willen overnemen om de komende presidentsverkiezingen „op democratische en vrije manier" te organiseren. Ky zei dit in een vraaggesprek met het Zuidvietnamese blad Dien Tin. Volgens Ky zouden president Ngoe- jen Van Thicu en generaal Doeong Van IVfinh (Grote Minh) kandidaat moeten staan. 'Ik wil dat het komen de staatshoofd van Vietnam waar dig wordt gekozen. Dan zou ik blij zijn onder zo'n regering te leven', zo vervolgde Ky. De vice-president voegde eraan toe dat hij zelf geen kandidaat meer wilde zijn. Ky heeft in het interview opge merkt niet zoveel rancune te hebben tegen president Thieu dat hij hem tot elke prijs zou willen wegwerken. In de Mekong Delta hebben on geveer duizend oorlogsveteranen gis teren opnieuw gedemonstreerd tegen de eenmanskandidatuur van Thieu voor het presidentschap. Tijdens de demonstratie braken gevechten uit tussen politie en betogers. Verschil lende mensen zouden daarbij zijn ge wond, onder wie ook politiemannen. De veteranen, onder wie verschil lende oorlogsinvaliden, waren ge kleed in oude legeruniformen naar de o ]i i 1 provinciehoofdstad Rach Gia getrok- oI10lil01ClSl>0p0I*K.lllg ken. Tijdens de ongeregeldheden ry werd gevochten met stokken, stenen in Zwitserland Amerikaanse zware bommenwer pers hebben gisteren opnieuw hevige aanvallen gedaan op het gebied rond Khe Sanh. De actie is bedoeld de weg te effenen voor een grootscheeps Zuidvietnamese militaire actie, die naar wordt aangenomen, zich zal uitstrekken tot op Laotiaans grond gebied. Bij de grens zijn ongeveer 15.000 Zuidvietnamese militaire sa mengetrokken. Drie Amerikaanse senatoren hebben een wetsvoorstel ingediend om tijde lijk een bureau op te rfchten voor hulp aan verlaten kinderen in Zuid- Vietnam. Het gaat om kinderen die door Amerikaanse militiaren zyn ver wekt tijdens hun verblijf in Viet nam en die na aftocht van deze Ame rikanen in Zuid-Vietnam aan hun lot worden overgelaten. Jack Jones, de leider van de groot ste Britse vakbond in het TUC, de vakbond van transportarbeiders, ver klaarde dat de economische groei van de zes EEG-landen is afgenomen na dat zij zich samen hadden gesloten. Volgens Jones, die de anti-EEG-reso- lutie heeft ingediend, zullen de prij zen in Engeland stijgen en zullen werkgevers geen evenredige loons verhogingen toestaan. „Wij zijn in groot gevaar. Als wij toetreden kan Engeland het Noord-Ierland van Eu ropa worden", aldus Jones. James Callaghan, vooraanstaand lid van de Labour Partij en voormalig Brits minister van binnenlandse za ken, heeft gisteren verklaard dat een nieuwe Labourregering opnieuw on derhandelingen zal beginnen over de voorwaarden van toetreding tot de EEG. Dat zal zelfs gebeuren als Enge land al tot de EEG zou zijn toegetre den, aldus Callaghan. De Britse Labour Partij heeft in middels een witboek gepubliceerd, waarin de bezwaren tegen toetreding tot de EEG worden toegelicht. Het witboek draagt de veelzeggende titel: „Geen toetreding onder de voorwaar den van de Torries (Conservatieven)". LEIDEN Dc raad van de Lcidsc studenten-federatie heeft in een brief aan minister De Brauw geprotesteerd tegen de aangekondigde verhoging van het collegegeld. De raad vraagt zich af of het doel van de verhoging niet gezocht moet worden in de wens van de regering om het aantal studenten te beperken. Als dat inderdaad de mening van de minister is, protesteert de raad ern stig tegen 't feit dat men een beper king van het aantal studenten wil be reiken op grond van de financiële draagkracht van de ouders. Zo'n se lectie druist volgens de federatie in tegen de democratische principes die men in Nederland op het gebied van het onderwijs ontwikkeld heeft. De direct-gedupeerden door deze maat regel zouden volgens de federatie te vinden zijn in die' groep die om fi nanciële redenen (draagkracht van de ouders) net niet voor een studietoela ge in aanmerking komt. Het aantal studenten uit deze middengroepen is volgens de federatie zeer groot. BERN Het Zwitserse kabinet heeft vandaag besloten voor alle we gen in het land, met uitzondering van de autosnelwegen, een maximumsnel heid van 100 km in te voeren. De bestaande snelheidsbeperking voor de bebouwde kom blijft van kracht. Voor gevaarlijke weggedeelten zullen de snelheden tot onder de 100 km worden beperkt. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van financiën houdt voor het financiële jaar 1972. dat op 30 juni eindigt, nu al rekening met een begrotingstekort van 27 miljard a 28 miljard. Over 1970 en 1971 waren deze cijfers resp. 2.9 miljard en S 23.2 miljard. Het tekort zoals thans wordt voorzien, is aan zienlijk groter dan waarop was gere kend. en flessen terwijl de politie gebruik maakte van traangas. Tijdens de be toging werd door de veteranen dc door herdacht van een collega, die zich vorige maand in Saigon in brand heeft gestoken uit protest tegen de w(jze waarop 3 oktober verkiezingen gehouden zullen worden. Vele oorlogsveteranen en invaliden zijn ook uiterst ontevreden over de lage uitkeringen die zij nu als pen sioen ontvangen. Eerder deze week uitte een invalide zijn woede door publiekelijk zijn duim af te haken voor het ministerie van oorlogsvete ranen in Saigon. Zij beschuldigen de autoriteiten van corruptie. In het hoofdgebouw van de univer siteit van Saigon zijn dertien studen ten gisteren een hongerstaking be gonnen. Zij protesteren daarmee te- gen de gedwongen mlitaire training, die studenten van regeringsweg!, wordt opgelegd. De studenten hebben verklaard niet te zullen eten totdat deze maatregel is afgeschaft NEW DEHLI (Reuter, UPI)— Terwijl het noorden en noordoosten van India geplaagd worden door overstromingen, teistert de erg ste droogte sinds vele jaren de zuidelijke staat Andhra Pradesj. Een groot deel van de oogst is mislukt, het vee heeft vrijwel geen water en 23 miljoen (van de totale bevolking van 41 miljoen) mensen verkeren in moeilijk heden. Om te voorkomen dat voedseltekorten ontstaan wordt in ongeveer 1000 winkels rijst tegen gecon troleerde prijzen verkocht. Miljoenen mensen, die in de landbouw werkzaam zijn, zijn nu zonder werk. Verslaggevers die het gebied hebben bezocht schrijven, dat menselijk leed valt af te lezen van de Ingevallen gezichten van mannen en vrouwen en kinderen, die lusteloos tegen hun moeder aanhan gen. De symptomen van ondervoeding zijn duidelijk zichtbaar. Een 80-jarige boer vertelde, nog nooit zo'n ern stige droogte te hebben meegemaakt. De ironie van de toestand is, dat in mei en juni overvloedige regenbuien hoop hadden gegeven op een zeer goede oogst. Watersnood Sinds eind juni is het echter droog geweest. Irri gatiekanalen en bronnen droogden op. Geprobeerd wordt, zoveel drinkwater naar het bedreigde gebied te zenden, dat ook het vee in leven kan worden gehouden. Intussen valt het hemelwater onafgebroken neer in de al overstroomde provincies LTttar Pradesj, Bihar en West-Bengalen Een groot deel van Luck- now (de hoofdstad van Uttar Pradesj met ongeveer 800.000 inwoners) slaat onder water. Honderden doden In de overstroomde gebieden zijn honderden hui zen ingestort. Duizenden mensen zijn geëvacueerd. Militairen en politie hebben handen vol werk om de reddingsoperaties in goede banen te leiden. Er zijn al honderden doden te betreuren. Helikopters van het Indiase leger zijn in de staat Uttar Pradesj (de grootste van India met 90 miljoen inwoners) ingezet om voedsel af te werpen in Luck- now en geïsoleerde streken op het platteland. Onder de Zuidvietnamese oorlogsveteranen, van wie velen invalide zijn, heerst grote ontevredenheid. Zij hebben zich gekeerd tegen de eenmanskan didatuur van Ngqejen Van Thieu bij de komende presidentsverkiezingen. Maar nóg groter "is hun woede over de lage uitkeringen die zij als oud strijders ontvangen. Deze week zette deze oorlogsinvalide kracht bij aan zijn protest door voor het ministerie van oorlogsveteranen in Saigon zijn kunst been los te maken en de prothese naast zich uit te stallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9