dertiende gesprek Philips-cao Vakbondsman veroordeelt houding van accountants Holthaus: voorkeur voor zwart en zware ceintuurs Plaatval in Westerscheide WDM in gestrafte actie voor soldaten Families moeten i zelf graf delven Nog drie procent en dertig gulden ma Minister acht studentenstop jntoelaatbaar Injectiespuit niet noodzakelijk voor vaccinatie Zwemmend naar het Westen Methodist sluit homofielenhuwelijk Van een medewerkster AMSTERDAM Dick Holthaus legt in zijn najaarscollectie enige duidelijke voorkeuren aan de dag. Allereerst heeft hij een voorliefde voor zware lereti ceintuurs met kolossale garneringen van voren. Zolang ze gedragen worden op een pantalon met jumper en uitgesneden vest, of op een wollen jersey overgooier met schuine overslag over patalon met jumper of jumper met zwarte wollen kousenbenen is alles in de beste orde. Maar soms laat hij zo'n ding dragen op een zijden jersey shirt over een dito avondpantalon en boort daarmee het hele toilet de grond in. De soepele zijde wordt door het zware ding onmiddellijk in valse plooien ge trokken en die vallen in het glanzend materiaal nog eens extra op. Soortgelijke modellen zonder ceintuur deden het stukken beter. Een tweede voorliefde ts die voor strassgarneringen. Holthaus ge bruikt ze van 's ochtends tot 's avonds, maar terwijl ze bij avondkleding bescheiden van formaat zijn gehouden, zijn ze juist op sportieve kleding groot en opvallend. Om een voorbeeld te noemen: op een zwarte panta lon wordt een ribbeltrui gedragen, die tot oven de heupen gaat., en daar op een jasje tweed of effen zwart met bontkraag tot de taille. Jasje zoivel als onderrand van de trui worden volgeprikt met glinster ver sier sels. Verder blijkt een groot penchant voor zwart, eventueel gecombineerd met tweed, beige, vuurrood of bergmeerblauw, en een voorkeur voor de pantalon boven de rok. Pantalons, steeds van een ruime, rechte coupe en altijd helemaal lang, verschijnen de hele collectie door, met korte of lan gere jasjes, schilderskielen, zijden shirts, fluwelen jasjes op één knoop gesloten over bloot. Voor zover er japonnen vertoond worden, zijn ze sober van lijn, met vloeiende taille, aangesloten ronde hals en ingezette banen met een stiksel langs de rand. Het opvallende punt zijn de mouwen, waarbij onder een kort boven- stukje een soort superlanqe manchet is ingezet, die langs de buitenkant van de arm met een lange rij knopen is gesloten. Dit komt ook bij man tels voor. Het mooiste type mantel is van een ruitstof gemaakt, met een schuin genomen klokkend rug-zijstuk, dat even onder de schouderbla den is ingezet. Voor zover de avondtoiletten japonnen zijn, worden er ongelofelijk mooie Lamé-moussélines voor gebruikt in Oosters aandoende dessins. Zijn het overgooiers, dan komen er organza mouwen met strass onderuit. EINDHOVEN Na twaalf mislukte besprekingen en een daarop lgende verbreking van bijna drie maanden worden de onder- ndelingen over een nieuwe Philips-cao volgende week donderdag ortgezet. Deze cao had reeds op 1 april van kracht moeten worden. 'oor de komende besprekingen •ben de vakbonden gisteren een ipleet eisen-pakket aan de sociale ectie voorgelegd en daarmee heb- 1 zij afstand gedaan van hun aan- •kelijke opstelling dat eerst over stemming over financiële steun het vakbondswerk en over facili- 'en voor het zogenaamde bedrij- •werk moest worden bereikt alvo- over nieuwe arbeidsvoorwaarden kunnen worden gesproken, et niet bereiken van overeenstem- ng hierover heeft ertoe geleid dat vakbonden geen driejarige cao meer willen zoals eerst beoogd werd, maar nu willen komen tot de afslui ting van een cao tot 1 april volgend jaar. Zij willen over deze periode, waar in onder drang van de algemene loonmaatregel reeds 3 procent op 1 april en 1 procent per 1 juli werden verkregen, een reële inkomensverbe tering bereiken van 3 procent. Om dat te realiseren zal volgens de vak bonden op 1 oktober a.s. nog drie procent plus 30 gulden per maand moeten worden gegeven, terwijl er bovendien een prijsindexclausule EN HAAG De lotingen, wacht en andere maatregelen die de ste tijd zijn afgekondigd om de eesde overvloed van eerstejaars enten te keren, zijn onverenig- met de huidige wettelijke bepa- n en bovendien door het gebrek landelijke coördinatie onbillijk opzichte van de individuele stu- Dit heeft minister De Brauw enschapsbeleid) woensdag in een aan de universiteiten en hoge- len geschreven. In deze brief ver- tt hij deze instellingen met klem niet aan te willen medewerken, binnen uw instelling op een lan- jk ongecoördineerde en niet op de gebaseerde wijze wordt vooruit- ipen op de aangekondigde wette- voorzieningen". Deze beige wollen jas is ontworpen met opgeknoopte beverkraag en be verbaret, de kobaltblauwe jas met zwart persianer baret. Gj wijst daarbij op de regerings klaring en het daarover gevoerde Jt. De regering heeft zich bij de jenheid op het standpunt gesteld, een beperking van de toeloop tot i wetenschappelijk onderwijs hchijnlijk onvermijdelijk is, k dat een dergelijke beperking Wettelijke basis nodig heeft. UTRECHT De heer L. G. Kooiman, algemeen secretaris van de christelijke bedrijfsbond HBV (handel, banken en verze keringen) verwijt de accountants dat ze een tweeslachtige houding Til lLei r gra HHiPPPlHi tlMWKHT T gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Wegenwacht bezoekt een )ep wegenwachters Londen. Dat zij zelfs in Londen hun werk niet kunnen rn bleek, toen wegenwachter Robberecht, in de schaduw van de Big Ben, een gestrande Brit van dienst kon zijn. aannemen ten aanzien van de vakbeweging. In het officieel orgaan van zijn bond schrijft de heer Kooiman, dat de accountants de vakbonden syste matisch mijden als het gaat om de regeling van de rechtspositie van het eigen personeel. Daarentegen nemen ze met en na mens cliënten wel deel aan allerlei samensprekingert met de vakbewe ging -over maatschappelijke vraag stukken in het bedrijf. Modelcao De heer Kooiman vertelt, dat de vakbonden al jarenlang bij de ac countants-organisaties hebben aange drongen op besprekingen over een al gemene rechtspositieregeling voor het personeel. De organisaties lieten echter steeds weten, dat zij als vereniging van be roepsgenoten niet wilden optreden als werkgeverspartij. De bonden hebben daarom indertijd een model-cao op gesteld. Die wordt jaarlijks aan de meer dan duizend accountantskantoren toe gestuurd, Veel accountants bedanken voor het toesturen en vragen nadere inlichtingen. „Maar", verzucht de heer Kooiman, „in accountantskrin gen durft nog steeds niemand mede verantwoordelijkheid te dragen voor deze zaak." Naar aanleiding van een aantal fu sies in de accountantswereld, waar van de bonden niet op de hoogte ge bracht waren, heeft de vakbeweging zich gericht tot de SER-commissie voor fusie-aangelegenheden De commissie schreef terug, dat de accountants niet gebonden zijn aan de fusie-gedragsregels, omdat ze ntet lid zijn van een organisatie, die SER- leden benoemt. De heer Kooiman eindigt zijn re laas met de wens, dat de accountants zich zullen aanpassen bij het be drijfsleven, dat ze plegen te advise ren. DOVER (Reuter) Een Brits mari neschip heeft enkele waarschuwings schoten voor de boeg afgevuurd op een Franse trailer die illegaal voor de Engelse Zuidkust viste. Toen de ma rineboot naderde, sneed de beman ning van het Franse schip de netten los en probeerde te ontkomen. Daarop werden de schoten afgevuurd. Het schip is opgebracht naar Dover, t Op de foto staan afgebeeld een geruite wollen house-dress (voor na 5 uur) en een zwarte, geborduurde house-dress in flanel, beide gegar neerd met een leren ceintuur met koperbeslag. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers IEVENBICHT Wie op de her- ide begraafplaats van het Zuid- urgse dorpje Greveribicht een ilielid wil begraven. ,zal zelf het moeten delven. De hervormde voogdij in Grevenbicht kan sinds niemand meer vinden die ertoe :aat is of er zin in heeft als bij- ienste enkele keren per jaar als jelver op te treden. de drie of vier begrafenissen 'jaar op de begraafplaats, zorgde lervormde kerkvoogdij tot nu toe er een grafdelver was. Dat was bijzondere service van de kerk bij, want eigenlijk zouden de fa- es die wilden begraven er zelf moeten zorgen. De families sten de grafdelver dan ook recht- ;ks betalen. it voor kort recruteerde de kerk bij grafdelvers onder de Greven- tse gepensioneerden. Maar ge- ioneerde na gepensioneerde kreeg zijn huisarts te horen dat het delven vanwege hartklachten, klachten of iets anders te riskant J. Hoe er ook gezocht is, de kerk- gdij kan niemand meer in Gre- >icht vinden die gezond genoeg is het grafdelven of die zin heeft e bijverdienste". moet zijn om het beoogde reële be steedbare inkomen door eventuele loonaanpassing veilig te stellen. Andere verlangens zijn onder meer: verkorting van de wekelijkse werk tijd (42'/2 uur) tot 41% uur per 1 januari; verkorting van de ploegen diensten op zaterdag; verhoging van de oudejaarsuitkering tot 230 gulden; uitbreiding van de minimale vakantie tot 20 dagen en voor jeugdigen tot 22 dagen; verhoging van de vakantietoe slag tot 7 procent met een minimum van 850 gulden op 23-jarige leeftijd en ouder en voor gehuwden en kost winners beneden die leeftijd. Met betrekking tot het grootste knelpunt bij de vorige onderhande lingen (de financiële bijdrage aan het vakbondswerk) willen de vakbonden nu één en een kwart miljoen gulden over 1971 en een kwart daarvan (maar dan verhoogd met kostenstij gingen) over het eerste kwartaal van 1972. Aanvankelijk eisten de bonden een half procent van de loonsom per jaar (circa 7 miljoen sulden), maar later verlaagden zij hun eis tot 0.1 procent in 1970, 0.2 procent in 1972 en 0.3 procent in 1973. De Philips directie deed een „uiterst bod" van één en een kwart miljoen per jaar en de vakbondslijst is daarmee dus nu in overeenstemming. Aangenomen mag worden dat de minder goede resultaten van het Phi- lipsconcern aan deze soepeler opstel ling niet vreemd is, terwijl daardoor ook de onderhandelingspositie der vakbonden wellicht is verzwakt. In de Westerscheide, ter hoogte van Hansweert heeft zich een zeldzaam geval van zogenaamde 'plaatval' voorgedaan. Onder 'plaatval' verstaat men het verschijnsel dat gedeelten van bestaande ondiepten en zandban ken door de inwerking van sterke getijdestromen zo ondermijnd kunnen worden dat plotseling een gedeelte van de zandvlakte in de diepte verdwijnt. De heer A. Bruinshoofd uit Hansweert is met de sleepboot 'Cobi-M' direct na het gebeurde uitgevaren om poolshoogte te nemen. Hij schatte de hoogte van de ontstane zandwal op een meter of vier. Het gewicht van het zand dat over een lengte van ongeveer 300 meter wegzakte, moet duizenden tonnen bedragen, maar het merk waardige is dat van die enorme hoéveelheid niets meer te bespeuren is. Op de plaats waar voorheen de zandplaat was, is nu een diepte van ruim twaalf meter ontstaan. Met behulp van een dieptemeter heeft de heer Bruinshoofd op verschillende plaatsen gepeild maar hij heeft geen merkbare verhoging van de bodem kunnen constateren. o Van orazc redacteur wetenschappen UTRECHT Het afschaffen van injecties tegen bepaalde ziekten is een verbetering die dr. W. J. C. Bo- gaerts wat dichterbij heeft proberen te brengen. Met name voor infecties van de ademhalingswegen ligt het eigenlijk veel meer voor de hand om het vaccin in te ademen dan om het in de bloedbaan te brengen. Dat idee is bepaald niet nieuw, met name voor griep is dat al uitgebreid geprobeerd het zou ook snelle" werken en. daarmee zou men massale vaccinatie bij epidemieën makkelij ker kunnen bereiken. Maar het ver- '■•-'.cnc'e was altijd dat het niet best b"--'- werken. Dr. Bogaerts heeft nu kunnen aan tonen dat vaccinatie door inademing 5n principe wel goed kan beschermen. Met een bepaalde virusziekte bij muizen heeft hij met in nevelvorm ingeademd vaccin nog net iets beter.; resultaten bereikt dan met inspuitin gen, terwijl bovendien bijverschijnse len uitbleven. Dat kan een nieuwe stimulans vor men voor het onderzoek naar vacci natie van mensen door inademing. Een andere toepassingsgebièd ligt in de diergeneeskunde, waar het pre ventief inenten van vooral kleine die ren een kostbare zaak is. Volgens dr. pn~p«rt.S iS de veterinaire faculteit in TT'"""ht al proeven aan het nemen m~t nertsen en kippen Hijzelf pro moveerde gisteren op zijn muizen-on- d?~zoek tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. LUEBECK (DPA) Een 24-jarige Oostduitser is bij de badplaats Trave- muende (bij Luebeck) door een Ham- burgse kustvaarder uit zee opgepikt en vervolgens naar een ziekenhuis gebracht. De man, die zijn kleren op de Mecklenburgse kust in Oost- Duitsland had achtergelaten, had slechts een zwembroekje aan. Eind juli zwom een Oostduitse arts van de Mecklenburgse Oostduitse kust in noordwestelijke richting naar het westduitse eiland Fehmarn. De arts, die levensmiddelen bij zich had, werd na 24 uur in het water vertoefd te hebben door een jacht aan boord genomen. Hij had toen 45 km zwem mend afgelegd. UTRECHT Het hoofdbe stuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM), heeft drie militairen uit Harderwijk die streng ar rest hebben gekregen aangera den hiertegen eventueel tot bij het Hoog Militair Gerechtshof in beroep te gaan. De drie militairen, waarvan twee leden van het afdelingsbestuur Har derwijk van de VVDM, hebben straf fen opgelegd gekregen van acht, tien en twaalf dagen streng arrest. Zij zullen in ieder geval al van de eerste beroepsmogelijkheid gebruik maken, door in beklag te gaan bij een hogere commandant. VERMAAN Vorige week kreeg de commandant in Harderwijk het gerucht te horen dat er vrijdags een demonstratie te gen het parate weekeinde gehouden zou worden. Hij hield een toespraak tot alle mi litairen waarin hun voorgehouden werd dat wat zij wilden doen in strijd was met de krijgstucht. Na de ze vermaningen werd van de de- monstratie afgezien. Niemand de monstreerde vrijdag. IN CEL Desondanks werden zaterdag vijf militairen op bevel van de comman dant thuis door de marechaussee op gehaald en in een cel gezet. Twee van •hen werden in de loop van zondag weer vrijgelaten. De drie anderen kregen hun streng arrest met ingang van deze week, hoewel zij aï vanaf zaterdag vorige week vast zaten. Volgens de legervoorlichtingsdienst zouden de drie militairen geen gehoor hebben gegeven aan de vermanende toespraak van de commandant om de demonstratie niet te houden. JERUZALEM De stakingen in Israël duren voort. Gerechtelijke be velen het werk te hervatten, worden niet opgevolgd. Premier Golda Meir heeft tijdens een vergadering van haar partij gezegd, dat het land spoe dig geconfronteerd kan worden met een „zeer ernstige situatie" als gevolg van de voortdurende stakingen. Rege ring en vakbonden bespraken stappen om wettelijke maatregelen tegen wil de stakingen te verscherpen. MINNEAPOLIS (VS) (AP/UPI) Twee homofiele studenten aan de universiteit van Minnesota zijn verle den week vrijdag officieel getrouwd. Dit werd gisteren bekend gemaakt door een vriend. De beide mannen, Michael McConnell en Jack Baker, beiden 29 jaar, zijn tot vrijdag op huwelijksreis. Hun huwelijk werd door een me thodistenpredikant gesloten tijdens een besloten plechtigheid in een par ticuliere woning in Minneapolis. McConnell en Baker hadden al bij na een jaar- geprobeerd een huwe lijksvergunning te bemachtigen. In Hennepin County (Minneapolis) was die tot twee keer toe geweigerd. Deze zaak zou 21 septembr dienen voor het hooggerechtshof van Minnesota. Verleden week bleken zij echter te beschikken over een huwelijksver gunning, afgegeven in Mankato (Blue Earth County). Daarin werd McCon nell benoemd als de bruidegom en Baker als de bruid. Inmiddels heeft de advokaat van Blue Earth County de geldigheid van deze vergunning betwist, omdat het adres op de aan vraag r.iet dat van de bruid zou zijn geweest. Een maand geleden adopteerde McConnell zijn vriend voor de wet. Baker nam toen de naam aan van Pat Lyn McConnell.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7