ONRUST IN PARAMARIBO SIMON DE WIT 'olitie slaags stakers 3randen in de binnenstad Vuurvast eigenaar Porceleyne Fles r l i i i i i i i i i i i Magazijnen Simon de Wit in de as X—?Or DDR: Niet erkennen nu moeilijker door Berlijn-regeling Total begint met bouw raffinaderij in Sloe i i i i i 2 moderne theeglazen Het Kwartet Door verwerving 30 pet aandelen L BESTE CLIËNTEGEACHTE MEVROUW, gangers laat u inenten Akkoord over pijpleiding Vrouw (38) gewurgd in Stadskanaal Tupamaros willen Jackson vrijlaten bon i (Sta) hit weer Minder warm Koninklijk paar naar Engeland en Frankrijk L- - 1 Leidse Courant Donderdag 9 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een verslaggever) PARAMARIBO Op de tweede en derde stakingsdag in Surina- le is het onrustig geworden in Paramaribo. Op verschillende plaat- en in de stad brak brand uit en stakers raakten slaags met de po- itie nadat er met stenen was gegooid. Na enkele charges van de iolitie keerde de rust weer. De branden konden snel door de brand eer worden geblust. Dr. Ir. F. ESSED J. LACHMAN Het rumoer in de binnenstad ont- ond kort na de uitspraak in het ort geding dat de Suralco, Billiton Bruynzeel tegen de vakbonden idden aangespannen. De rechter be ste dat de arbeiders onmiddelijk t werk moesten hervatten. Op de irde stakingsdag (gisteren) verloor Wageningse werknemersbond het irt geding dat aangespannen was lor de Stichting machinale land- iuw in Wageningen- Radiostations riepen berichten om de vakbonden waarin de arbei- werden opgeroepen aan het erk te gaan of te blijven. De Surinaamse minister van op- iuw. dr. ir. Frank Essed, verklaarde oensdagmiddag dat er geen sprake n is dat hij overweegt af te treden, et grote nadruk sprak hij berichten gen dat hij het niet eens zou zijn iet het regeringsbeleid en achter de iking zou staan. Dat is „baarlijke nsens", zei hij. Statenvoorzitter J. Lachman sprak richten tegen dat hij dezer dagen verklaring zou gaan afleggen tr de algemene proteststaking, der noemde hij berichten dat de (tie in Paramaribo zou staken on- Charges Een honderdtal stakers trok woens- van het stakingscentrum naar rinses Margriet opende gisteren het euwe Juliana-ziekenhnis in Ede. 'e 7-jarige Carolien Rodink gaf de Tinses bij haar aankomst bloemen. het gerechtsgebouw. Bij het passeren van het hoofdgebouw van de firma Kersten eisten zij dat de werknemers bij een dochteronderneming weer in dienst zouden worden genomen. Dins dag waren hier alle werknemers ont slagen omdat zij niet hadden gerea geerd op een schrijven-van de direc tie om de werkzaamheden „te hervat ten op een wijze zoals dit behoort en gebruikelijk is". Toen de directie van Kersten weigerde op de eisen in te gaan werd het rumoerig en vlogen stenen door de lucht. Een politieauto werd omvergegooid. Winkeliers in de omgeving sloten hun winkels- De po litie voerde charges uit. Dinsdag waren branden uitgebro ken in het houten hoofdgebouw van de Surinaamse padvinderij (de schade wordt geschat op 4000 Surinaamse guldens), in de palmentuin achter het gouverneurspaleis en in een benzine station van de Shell. Onrechtmatig Bij de uitspraak van de bauxiet- maatschappijen contra de vakbonden noemde de rechter de stakingen een onrechtmatige daad omdat in de lo pende cao's is bepaald dat gedurende de looptijd ervan geen opzettelijke verstoring van het werk door de vak bond zal plaatsvinden. De rechter verwierp de stelling van de advocaat voor de vakbonden, mr. Eddy Bruma. die had aangevoerd dat de staking tot doel heeft het sociaal-economisch be leid van het land om te buigen. De rechter zei dat gezien het collectieve verband van de staking het gevaar niet denkbeeldig is, dat de openbare rust en orde in ernstige mate zal worden verstoord door het stilleggen van bepaalde takken van overheids zorg en bedrijfsleven. Woensdag was de gang van zaken in de mijnen, fa brieken en kantoren van de bauxiei- maatschappijen volgens de directies weer normaal. Wel werd er bij de OGEM (elektriciteitsbedrijf) gestaakt. De directie van dit bedrijf heeft in middels een kort geding aangespan nen tegen de werkhemersbond van het bedrijf, waarbij men onmiddellij ke hervatting van het werk eist. Telegrammen Zes Surinaamse studentenvereni gingen in Nederland hebben de Suri naamse ministers Sedney en Goossens een telegram gestuurd waarin zij scherp protesteren tegen „dictatoriale maatregelen" van de regering tegen de stakers. „Wij spreken onze diepe afschuw uit over uw ondemocratische regering die leeft bij de gratie van collaboratie met de buitenlandse uit buiters en steunt op de geweren van de Nederlandse koloniale bezettings troepen". Dezelfde zes Surinaamse verenigingen hebben ook telegram men verzonden aan Bruynzeel Zaan dam, Billiton Den Haag, Alcoa Ne derland NV in Rotterdam en naar de Stichting Ontwikkeling voor machi nale landbouw Suriname in Den Haag. Daarin protesteren zij krachtig tegen „de nieuwe aanslag" van die bedrijven „per klassejustitie" op de belangen van de Surinaamse werkne mers. U hebt het waarschijnlijk al gelezen: gisteren is een der Centrale Magazijnen van Simon de Wit deels door brand verwoest. Natuurlijk geeft dat veel problemen. Maar. alle bekende, vertrouwde Simon de Wit- artikelen (ook de aanbiedingen uit onze adver tentie van deze week) zijn volop aanwezig, vandaag, morgen, maar ook volgende week. Kom gerust naar Simon de Wit, allemaal. U vindt er alles wat u zoekt. Ook nu. DELFT Dc Delftse aardewerk fabriek De Porceleyne Fles (produ cent van Delfts blauw) is in feite in handen gekomen van de aardewerk fabriek Vuurvast in Gouda. Deze onderneming had van het nominale aandelenkapitaal van 1,75 min. van Porceleyne Fles al 400.000 in handen en heeft nu een pakket van 30 pet. in handen gekregen, dat tevoren in handen was van een Duitse beleg ger. Over een bod op de overige aande len wordt op het ogenblik onderhan deld. De notering Porceleyne Fles op de beurs is in afwachting hiervan opgeschort. Algemeen verwacht men, dat Vuurvast ook de rest van de aan delen in handen krijgt. De directeur van De Porceleyne Fles, ir. G. J. Geluk, heeft de onder nemingsraad van de aandelenver- koop op de hoogte gesteld. Door deze mededeling is de onrust onder het personeel, volgens de heer W. Smit, secretaris van de ondernemingsraad, sterk toegenomen. De heer Geluk liet weten, dat het bedrijf geen enkel ge vaar loopt. 'We hebben de verzeke ring, dat er niets met De Porceleyne Fles zal gebeuren. Het zou onzin zijn om een bedrijf met sterke, eigen spe cialiteiten de nek om te draaien', al dus deelde hij mee. De leden van de ondernemingsraad hebben geen vertrouwen in de nieuwe eigenaar, die er nog niet zo lang geleden voorstander van was om de afdeling architectonisch sieraarde- werk en bouwkeramiek te sluiten. De ondernemingsraad gelooft, dat het hier om grondspeculaties gaat. De on dernemingsraad heeft de hoofdbestu ren van de vakbonden op de hoogte gesteld van de toenemende onrust onder de werknemers. De vakbonden zijn officieel niet ingelicht over de situatie bij het Delftse bedrijf. 'Beneden peil', noem de de heer M. Spoor, districtsbestuur der van de Katholieke industriële bond, St. Willibrordus, dit. Hij heeft zich met zijn collega's van de alge mene en de christelijke bond be schikbaar gehouden voor een gesprek, maar woensdagmiddag hadden direc tie en commissarissen nog geen con tact gezocht met de vakorganisaties. Volgens de heer Spoor is het vrij wel zeker dat een van de commissa rissen probeert 'de zaak in handen te krijgen'; de heer E. C. van den Boovenkamp, die directeur is van de Gouda Vuurvast. De bonden zouden graag willen weten wat hij met het bedrijf van plan is. De heer Van den Boovenkamp geniet bij hen geen groot vertrouwen. 'Bij de onderhan delingen over de arbeidsvoorwaarden voor het personeel van Vuurvast heb ben we geen beste ervaringen met hem opgedaan', aldus de heer Spoor. De meeste van de 300 personeels leden van De Porceleyne Fles zijn specialisten (aardewerkschilders bijv.) die in Delft of omgeving nauwelijks soortgelijk werk zouden kunnen vin den als zij hun baan zouden verlie zen. Gouda Vuurvast (vuur- en zuur- vaste materialen) maakt volgens de heer Spoor een totaal ander produkt dan het Delftse bedrijf. De grote magazijnen van Simon de Wit N.V. in Zaan dam zijn gisteren vrijwel volledig in de as gelegd. De brand, die gistermiddag om ongeveer 12 uur begon, liet van het distributiecentrum niet veel meer over dan een troosteloze puinhoop. Ruim 5200 vierkante meter ging verloren, slechts 500 bleef overeind. Dc schade wordt geschat op 2 miljoen gulden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Het vuur heeft zich bijzonder snel verspreid in het complex, dat bestond uit een hoofdgebouw van steen en een aantal loodsen van golfijzer. Doordat de deu ren van de meeste gebouwen open stonden, kon het vuur gemakkelijk van loods op loods overspringen. Bij de brand ontploften verscheidene frisdrankflessen en spuitbussen, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Eén brandweerman raakte bedwelmd door de grote rookontwikkeling, maar hij kon door de GG en GD snel weer op de been geholpen worden. Hoewel de Zaandamse brandweer alle beschikbare materieel inzette en hulp kreeg van de Amsterdamse blusboot Jason, ging toch vrijwel het gehele complex verloren. Wel kon een op het terrein staand woonhuis met kantoor gered worden. Van de ijzeren loodsen staan alleen nog de spanten overeind, van de stenen loods is het dak ingestort en zijn de muren ontzet. Van een onzer veslaggevers DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne ad viseert Nederlandse toeristen, die de ze weken met vakantie naar Spanje gaan zich tijdig (twee weken vuur vertrek) te laten inenten tegen de cholera. Dit naar aanleiding van het telegram van de Spaanse regering aan de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève, waarin veertien gevallen van cholera zijn gemeld: zes in de provincie Barcelona en acht in de provincie Valencia. De Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus sluit zich bij het advies van het ministerie aan en raadt Spanje-reizi- gers eveneens aan zich te laten inen ten. Volgens een communiqué van het Spaanse ministerie van volksgezond heid gaat het om gevallen van een goedaardig soort cholera, „El Tor" BERLIJN (Reuter, AP. UPI) De premier van de DDR, Willi Stoph, heeft verklaard dat de Berlijn-regeling van de Grote Vier het moeilijk heeft gemaakt, de soevereiniteit van de DDR te ont kennen: „Belangrijke Europese problemen kunnen niet zonder of ten koste van de DDR worden opgelost". DEN HAAG Nadat de plannen voor de bouw an een olieraffinade>j.j in het Sloegebied op de inge baan waren geschoven, zal de Compagnie rancaise des Pétrols Totql dan toch binnenkort iet het werk gaan beginnen. De oliemaatschappij eeft met het ministerie van economische zaken en akkoord bereikt over het tracé van een pijp- eiding van Rotterdam naar Vlissingen. NOORDBRABAM beze pijpleiding zal niet, zoals aanvankelijk het plan 'as. dwars door het natuurgebied van de Grevelingen Moor de Oosterschelde lopen, maar via Noord-Brabant. k< sten van een pijpleiding over dit laatste tracé zijn «angrijk hoger, maar Total heeft hiervoor extra facili teiten bij het ministerie van economische zaken kunnen bedingen. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken wilde niet zeggen welke extra faciliteiten Total heeft gekregen, omdat dit nooit gedaan wordt. Total heeft, toen in juli 1970 het besluit genomen werd om een raffi naderij bij Vlissingen te bouwen, al een premie van vele miljoenen guldens van het ministerie van economische zaken toegezegd gekregen. Ook het bedrag daarvan is nooit bekendgemaakt. NATUUR De vorige regering heeft al besloten geen toestemming te geven voor de aanleg van een pijpleiding dwars over de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, omdat dit teveel gevaren zou opleveren voor de natuurgebieden. Total stelde de bouw van de raffinaderij bij Vlissingen toen voor onbepaalde tijd uit. Stoph zei dat zijn regering bereid is met West-Duitsland en West-Ber- lijn naar overeenstemming te streven over de technische details van de re geling en deze vervolgens naar let ter en geest na te leven. Problemen als die van het doorgangsverkeer van mensen en goederen zullen worden behandeld 'in overeenstemming met de buitenlandse politiek van de DDR als socialistische staat'. De punten in de regeling betref fende 'de Westduitse pretenties ten aanzien van West-Berlijn' noemde Stoph van het grootste belang: 'De beëindiging van deze pretenties was een onvervangbare pre-conditie voor normalisatie van de betrekkingen tussen West-Berlijn en de DDÏÏ'. In de regeling van de Vier wordt ge zegd, dat West-Berlijn geen deel van West-Duitsland is, maar dat de be trekkingen tussen het stadsdeel en Bonn 'gehandhaafd en ontwikkeld zullen worden'. Ook zei Stoph, dat de Berlijn-rege ling volledig heeft bevestigd, wat de DDR door de jaren heen ten aan zien van West-Berlijn heeft gesteld. Wat dit laatste betreft: tol juni van dit jaar heeft de DDR het stadsdeel beschouwd als een 'onafhankelijke politieke entiteit'. Na het partijcon gres van juni is West-Berlijn voor de DDR 'een stad met een speciale po litieke status'. Intussen heeft Albanië, de trouwste bondgenoot van China in Europa, be weerd dat de Russische uitnodiging aan de Westduitse kanselier Brandt deel uitmaakt van een plan van Mos kou 'zich van haar veiligheid op de flanken te verzekeren om in staat te zijn op te treden tegen de revolu tionaire krachten in de wereld', waar mee blijkbaar China en zijn bond genoten worden bedoeld. STADSVANAAL Omstreeks half zeven belde de 33-jarige E. S. uit Stadskanaal de politie met de mede deling dat zijn echtgenote, de 38-jari- ge G. N., dood in de kamer lag. Na dat de man dit had gezegd brak hij in tranen uit en werd de telefoon neergelegd. Toen de politie bij de woning aan kwam'bleek de man te zijn gevlucht. In de kamer lag de vrouw. Een arts constateerde dat zij door wurging om het leven was gebracht. E S heeft zich gisteravond om tien uur bij de politie in Stadskanaal ge meld. Hij zei dat hij die avond ruzie met zijn vrouw had gehad. Het echt paar was gescheiden, maar leefde nog wel bij elkaar. De kinderen waren al lange tijd ergens anders onderge bracht. MONTEVIDEO (RTR) De Tupa maros, de stadsguerrillaorganisatie in Uruguay, hebben gisterenavond laten weten, dat zij de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson zullen vrijlaten, „omdat er geen reden meer is om hem vast te houden". De 56-jarige diplomaat werd op acht januari van dit jaar ontvoerd. Volgens een communiqué van de links georiënteerde verzetsgroep, dat op het kantoor van een dagblad in Montevideo werd afgegeven, zal Jackson profiteren van „een amnes tie". Wanneer dit precies zal zijn, werd er niet bij gezegd. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: straat: I plaat»: bat&alt: O-per kwartaal par maand ■- Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze Ikrant veertiendagengratis. Mijn naam Afgunst gaat geen lege huizen binnen. DEENS SPREEKWOORD Ik geloof dat ik beter punaises had kunnen gebruiken in plaats van die lijm! DEN BILT Over de streken rond de Oostzee is een sterke noordoostelijke stroming ontstaan die zich tot over ons land voort zet. Hiermee zal de komende da gen geleidelijk wat minder war me lucht aangevoerd kunnen worden, waarbij meegevoerde fronten de bewolking van tijd tot tijd doen toenemen. Deze overwegend noordooste lijke circulatie houdt voorlopig nog wel aan maar dit houdt te vens in, dat oceaanstoringen, hun invloed niet over West-Europa kunnen uitbreiden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), da lend. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Zou en maan 10 september: zon op 6.05, on der 19.08; maan op 21.01; onder 13.46; 11 sept. L.K. Hoog water Hoog water, 10 september: Rot terdam le getij 8.08, 2e getij 20.20; Scheveningen 6.12-18.37; Vlissingen 5.03-17.18; Haringvliet a.d. Zeezijde 6.56-19.19. DEN HAAG Binnenkort kunnen officiële mededelingen tegemoet wot- den gezien over eventuele staatsbe zoeken van koningin Juliana en prins Bernhard aan Groot-Brittannië en Frankrijk in de eerste helft van vol gend jaar. aldus heeft woensdag een woordvoerder van de RVD gezegd. Aan het programma van het staats bezoek, dat het koninklijk paar van 26 tot 29 oktober aan Duitsland brengt, wordt de laatste hand gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1