BRANDT NAAR RUSLAND chmelzer sprak et Manusama Ernstig conflict dreigt tussen metaalbonden Voordat Nixon China bezoekt Beraad over vermindering van strijdkrachten en Europese veiligheid 2 moderne theeglazen Het Kwartet Kosygin naar VN? Muskie: liever geen neger naast ine I bon- I I I Drie VVDM- bestuurders in de cel Leiding Mobil dichtgedraaid KLM: hogere tarieven VS starten campagne tegen drugs crita) het weer Mooi weer V Nieuwe Leidse Courant Woensdag 8 september 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ïfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Brezjnef BONN (UPI, Reuter, AP) De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft gisteren aangekondigd, dat de Berlijn-regeling van de Grote Vier hem in staat heeft gesteld een uitnodiging voor een spoedig bezoek aan de Sow jet-Unie te aanvaarden. Gesproken zal worden over Europese veiligheid en vermindering van strijd krachten. nesië, zo was de indruk, die minister Schmelzer kreeg, is zich van (probleem van de Zuidmolukkers bewust en is bereid tot een 'zekere nïsche samenwerking om het probleem op te lossen. „De zaak is op sng ezet en loopt nu", zei minister Schmelzer tegenover ons. GEEN COMMENTAAR Ir. Manusama, de premier van de Zuidmolukkers in ballingschap, wilde een enkel commentaar geven op h,et gesprek, dat hij met de minister van uitenlandsc zaken had gehad. Hij deed dat in het belang van zijn eigen uidmolukkcrs. Hij beoordeelde het wel als gunstig, wanneer minister Schmelzer ver jaarde dat er iets op gang was gegooid. Het gesprek tussen ir. Manusama n minister Schmelzer was gehouden op verzoek van de leider van de luidmolukkers. Ir. Manusama ontkende niet, dat hij om dit gesprek had rerzocht voordat minister Schmelzer naar Indonesië vertrok. In Indonesië is het onderwerp der Zuidmolukkers meer dan eer.s ter sprake gebracht. Minister Schmelzer verklaarde: „Ik heb de indruk gekregen dat alle Zuidmolukkers die op loyale wij,ze in het Indonesische staatsverband willen leven in Indonesië welkom zijn". Ook kon de minister van buiten- andse zaken nog meedelen dat hij in Indonesië ideeën had vernomen over fit. probleem, die hij nog niet kende. Verder wilde drs. Schmelzer niet aan met zijn mededelingen. De kwestie is zeer gevoelig en aan de zaak fan de Ambonnezeh zou schade worden berokkend, zo zei hij. Het is niet onmogelijk dat Nederland een ontwikkelingsproject voor in ndonesië teruggekeerde Zuidmolukkers ,zal ondersteunen. Indien Indone sië een dergelijk plan indient, zal Nederland het beoordelen in het totaal ran het ontwikkelingsbeleid. GEEN SPECIALE BANDEN Minister Schmelzer achtte het heel goed denkbaar, dat het gesprek met r. Manusama wordt voortgezet. De minister van buitenlandse zaken ont kende weer dat hij minister Malik, de Indonesische minister van buiten landse zaken, een voorstel had gedaan om speciale diplomatieke banden met Indonesië aan te gaan. Wel sprak hij gisteren over de speciale vriendschapsbanden en sfeer van vertrouwen die tussen Nederland en Indonesië was gegroeid. Het gesprek met zijn Indonesische collega Malik over het probleem van Ie gevangenen noemde minister Schmelzer balanceren op het scherp van de snede. „Maar", zo zei minister Schmelzer voldaan. „Ik ben er niet ifgevallen. Minister Malik heeft tenminste geen enkele aanmerking ge maakt." Minister Schmelzer heeft gisteren ook een onderhoud gehad met de kamercommissie voor buitenlandse zaken over zijn Indonesische reis. Mir m as te Waarschijnlijk vindt het bezoek nog deze maand plaats. Ook Rainer Barzel. de christen-democratische fractievoorzitter in de Bondsdag, kreeg een uitnodiging van de Sow jet leiders. ZWARTE ZEE Brandt zal mogelijk niet naar Mos kou. maar naar een plaats aan de Zwarte zeekust gaan. Daardoor zou het bezoek een minder officieel ka rakter krijgen. Volgens normaal in ternationaal gebruik hadden de Rus sische leiders eerst een bezoek aan Bonn moeten brengen, omdat Brandt vorig jaar al in Moskou was. Gemeld wordt dat de Russen willen wachten met een bezoek aan West- Duitsland. totdag de Bonddag het non-agressiepact heeft aanvaard, dat dertien maanden geleden al in Mos kou werd geparafeerd. Ook neemt men aan, dat Brandt het verdrag pas aan de Bondsdag zal voorleggen, als de details bekend zijn van het "interduitse overleg" over de Berlijn-regeling van de Grote Vier. Dit "gesprek" wordt morgen in Oost- Berlijn voortgezet. VRAGEN Intussen is het nog niet duidelijk, waarom de Russen Brandt hebben uitgenodigd voordat de Bondsdag het non-agressiepact heeft goedgekeurd. Ook vraagt men zich in diplomatie ke kringen af, waarom Brandt een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, voordat president Nixon zijn gerucht makende reis naar Ghina maakt. In de Westduitse regeringsverkla ring wordt gezegd: „In augustus 1970 hebben de regeringen van de Bonds- MOSKOU (Reuter, UPI) Het gis teren aangekondigde bezoek van de Russische premier Alekse^ Kosygin aan Canada heeft tot de speculatie geleid, dat hij ook de VN-Assemblee zal bijwonen als het Midden-Oosten aan de orde is. In de komende maanden brengen Russische leiders bezoeken aan zeven landen. Kosygin gaat naar Canada, Algerije, Noorwegen en Denemarken Partijleider Leonid Bre;znjew bezoekt Joegoslavië en Frankrijk en president Nikolai Podgorni zal volgende maand naar Noord-Vietnam reizen. republiek en van de Sowjet-Unie de wens te kennen gegeven hun bespre kingen voort te zetten. Beide partijen zijn van mening dat de succesvolle afsluiting van de geal lieerde besprekingen over Berlijn gunstige omstandigheden hebben ge schapen. In verband hiermee heeft de kanse lier de uitnodiging aanvaard om bin nenkort een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. Datum en plaats van de besprekingen zullen via de gebruike lijke weg worden vastgesteld". Een Europese veiligheidsconferentie zal het voornaamste onderwerp van gesprek ,zijn tijdens de bezoeken, die de Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann in de ko mende dagen aan Hongarije en Bul garije zal brengen. Hij zou vandaag naar Boedapest vertrekken. Bij een molenbrand, gistermiddag in Uitgeest, raakte één van de toesnellende brandweerwagens van het smalle wegetje dat naar de molen voert. De auto belandde in een slootje. Andere wagens konden wel de brand bereiken, maar zij slaagden er niet in te voorkomen dat de molen geheel verwoest werd (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT/AMSTERDAM Er dreigt een ernstig conflict tus sen de metaalbedrijfsbond van het CNV en het NKV enerzijds en de NVV-metaalbedrijfsbond anderzijds. In kringen van de beide confes sionele bonden (CMB en Sint Eloy) verdenkt men bestuurders van de NV V-bond er van dat zij omwille van politieke beïnvloeding op zettelijk een onjuist bericht aan het Algemeen Nederlands Pers bureau hebben verstrekt. -OS ANGELES Senator Edmund 'skie ziet liever geen neger als ndidaat voor het vice-president- an naast zich. „Als ik wil winnen, ik iets goeds wil doen kan dat zou Muskie gezegd hebben op vergadering achter gesloten deu- van zwarte leiders in Los An- ij meent met een dergelijke kan- aat naast zich niet te kunnen win- kie zei dit in antwoord op een van een neger-gemeepteraads- Thomas Bradley. Hij is op het lik in Californië voor een on- He campagne om kandidaat te Men gesteld voor de democraten het presidentschap 1972. De zwarte leiders zouden het ant- »rd van Muskie om zijn eerlijkheid bben gewaardeerd. Moskou (Reuter) Het onbe- 'hde ruimteschip Loena-18 draait in een baan om de maan. Nog leds is niet bekend wat het. precieze el van de Loena is, maar waame- 5rs vermoeden dat er net als de Loena-16 maanmonsters "en worden genomen om naar de ^de te worden teruggebracht. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: O-per kwabaal per maand I I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze <krant veertiendagengratis. Mijn naam p straat: J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Het bericht, dat zowel via pers als radio ruime verspreiding heeft ge vonden, betrof de maandagmiddag vastgestelde concept-uitgangspunten voor de onderhandelingen over een nieuwe driejarige cao in de metaalin dustrie. In deze uitgangspunten worden geen percentages voor looneisen ge noemd, „met het oog", aldus het ANP, „op een door de bonden verwachte reactie van het kabinet op de plannen voor een zogenaamde anti-inflatie- Dit nu. zo verklaarde ons de heer H. van der Meulen tweede voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrijfs- bond, is in flagrante strijd met de waarheid. „De drie bonden hebben maandagmiddag nadrukkelijk uitge sproken dat de loonstijgingspercenta ges in overeenstemming moeten wor den gebracht met de produktiviteits- stijging en dat betekent dat de formu le daarvoor onderwerp van beraad met de werkgevers moet zijn. De NVV-bond is met veel moeite ak koord gegaan met dit uitgangspunt", UTRECHT Drie bestuursleden van de afdeling Harderwijk van de vereniging van dienstplichtige mili tairen hebben straffen opgelegd ge kregen van respectievelijk acht, tien en twaalf dagen streng arrest. De straffen zijn gisteren ingegaan, maar de militairen zitten al vanaf vorige week zaterdag in arrest. Volgens het VVDM-hoofdbestuur had het afdelingsbestuur vorige week besloten, het afgelopen weekeinde een demonstratie tegen het parate weekend te organiseren. Vrijdag zag men daar echter van af, maar deson danks werden zaterdag vijf bestuurs leden op bevel van de commandant opgepakt en in de cel gezet. Twee van hen zijn inmiddels vrijgelaten. De drie andere militairen zullen don derdag gebruik maken van de moge lijkheid „in beklag te gaan." aldus de heer Van der Meulen, die meedeelde dat de CMB en Sint Eloy een onderzoek naar de bron van het foutieve bericht verlangen en dat van de medewerking daaraan van de NVV-bond zal afhangen welke stap pen er verder zullen worden onder nomen. Deze bond wordt verdacht omdat, zoals bekend, uit die kring het plan voor een zogenaamde anti-infla tie-cao afkomstig is. De heer Van der Meulen: „CMB en Sint Eloy zijn hierover zeer ernstig ontstemd Als dit bericht inderdaad uit de koker van de NVV-bond stamt, kan ik dat niet anders zien dan als een poging om een stuk politiek te bedrijven en daar passen wij voor. Wij vinden het overigens hoogst arrogant te veronderstellen dat het kabinet zal reageren op een plan van de NVV-metaalbedrijfsbond. Er wor den zoveel ideeën gelanceerd. CMB en Sint Eloy zijn in elk geval niet Van een verslaggever t AMSTERDAM In de Eendrachts- polder in Amsterdam-West hebben onbekenden de afsluiter van de hoge- druk-olieleiding tussen Rotterdam en Mobil Oil Amsterdam dichtgedraaid. De politie neemt aan dat volwasse nen aan het „werk" zijn geweest, want zowel het doorzagen van de spandraden als het dichtdraaien van de kraan vergt mankracht. Bovendien werd de ketting verbroken, waarmee het wiel van de afsluiter was ge borgd. Met een speurhond heeft de politie slechts de route kunnen vaststellen waarlangs de daders zijn vertrokken. De sporen hielden op bij een smalle asfaltweg in de buurt van de afslui ter, zodat wordt aangenomen dat de daders daar in een auto zijn gestapt. De afsluiting werd gistermorgen ontdekt, toen Mobil weer olie wilde pompen. Het pompen was maandag middag om half vijf gestaakt. voornemens op een dergelijke reactie te wachten", zei de tweede voorzitter van de CMB. AMSTERDAM Enkele grote Europese luchtvaartmaatschappijen waaronder de KLM zullen morgen op de tarievenconferentie van de IATA in Miami voorstellen de vliegtarieven binnen Europa met 5 procent te ver hogen. De maatschappijen menen dat prijsverhoging op de korte afstanden dringend noodzakelijk is om de sterk gestegen kosten te kunnen opvangen. De conferentie in Miami wordt ge houden door de zogenaamde „world wide" sectie van de organisatie voor burgerluchtvaartmaatschappijen (IATA). In Amsterdam zal vrijdag en zaterdag de IATA-conferentie wor den voortgezet over de tarieven op de noordatlantische route. Zoals bekend wil Lufthansa de prijzen op deze rou te verder verlagen, de andere maat schappijen willen veel minder ver gaan. Als de conferentie van vrijdag en zaterdag in Amsterdam niet slaagt kan dat tot gevolg hebben dat er een tarievenoorlog ontstaat op de noord atlantische route. WASHINGTON (RTR/AFP) De Amerikaanse regering heeft gisteren een nieuwe grootscheepse campagne tegen de handel in verdovende mid delen aangekondigd. De verslaving heeft volgens haar in de Verenigde Staten kritieke vormen aangenomen. Minister van buitenlandse zaken William Rogers deelde op een pers conferentie mee dat hij aan het hoofd komt te staan van een nieuw kabi netscomité dat de stroom van gevaar lijke drugs naar Amerika moet zien te keren. Dit wordt het begin, zo zei hij, van „de grootste internationale krachtsinspanning" op dit terrein. Belangrijke samenwerking was al tot stand gebracht met Turkije, Thai land, Laos en Frankrijk. In Ottawa verklaarde gisteravond op het jaarlijkse interpolcongres Lu- cien Aube, afdelingshoofd van de in ternationale politie-organisatie, dafc meer dan negentig procent van de heroïne en hasjiesj die voor de Noordamerikaanse markt zijn be stemd, aan de controle van politie en douane ontsnapt. Het gebruik van marihuana en hasjiesj is volgens hem in West-Europa bijna tot een epide mie uitgegroeid. Wie zijn medemensen acht, wordt zelf geacht. TALMOED DE BILT Het weer staat nog steeds onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, waar van de kern zich van de Duitse bocht naar Zuid-Zweden ver plaatste. Hoewel op langere termijn be zien de term „het kan niet op" alle grond mist, zijn de vooruit zichten voor morgen gunstig. Hel hogedrukgebied trekt naar Fin land, maar de wind blijft ooste lijk, waarbij de aanvoer van droge en vrij warme lucht voort duurt. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar), da lend. Rita, hoe vaak moet ik het je nu nog zeggen! Je hoeft niet te kloppen als je de tent in will Zon en maan 9 september: zon op 6.03, onder 19.11; maan op 20.26, onder 12.20; 11 sept. L.K. Hoog water Hoog water, 9 september: Rotter dam le getij 7.24, 2e getij 19.35; Scheveningen 5.31-17.55; Vüssin- gen 4.22-16.36; Haringvliet Zeezijde 6.11-18.36.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1