'j NMP-bestuur afgetreden AMSTERDAMSE HAVEN ONTSLAAT 90 MAN Geheim Nederlands rapport is laster, zeggen Russen Mellema: Geen van ons drieën zou onafhankelijk kunnen blijven ,GEEN DREIGEMENT AAN ADRES ARP AFGESCHEIDENEN STREVEN NAAR CENTRUMPARTIJ Contract met Spanjaarden niet verlengd Pakistan laat niet politieke gevangenen vrij Protest-spelling om hervorming af te dwingen Operaesje Fers gaat door Koningin woont bijeenkomst oorlogs gravenstichting bij DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De heer J. T. Mellema. fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, heeft de reputatie dat hij zo nu en dan, met een stem als een klok, de dingen recht voor zijn raap zegt. Zo heeft hij het stond gisteren in deze krant te lezen het afgelopen weekeinde op een conferentie van CH-jonger en sommigen aan het schrikken gemaakt door te zeggen dat KVP en CHU desnoods met zijn tweeën naar de ene christelijke partij zouden streven en dat zij daarmee de ARP, wanneer die alleen zou willen blijven staan, voorbij zouden streven. Achteraf, wanneer we met Mellema hierover napraten, blijkt de soep niet zo vreselijk heet te zijn. Hij stelt het om te beginnen voor als een soort ongerijmdheid dat een van de drie partijen die bij het streven naar de ene christelijke partij betrokken zijn, onafhankelijk zou blijven. Mellema: Het was geen dreigement of zoiets, maar meer een onderstre ping van de noodzaak dat het lukt met de toenadering van de drie chris telijke partijen. Ook een onafhanke lijke ARP is niet meer denkbaar Wanneer één van ons drieën het lef zou hebben onafhankelijk te blijven, om de eigen identiteit te behouden of zo. dan is hij ten dode opgeschreven. Dat zou ik wel graag even willen stellen. Maar overigens: „Ik houd er hele maal niet van op die manier in te genstellingen te denken, om bijvoor beeld te speculeren op de aarzelingen het van de ARP of op van de KVP. Dat is manier van banderen. vooruitlopen een verkeerde Dat hebben we vroeger al te vaak gedaan, dat we in 'de 18' eikaars re devoeringen zaten uit te pluizen. Ik heb toen al gezegd: laten we daarmee ophouden, we zitten bij elkaar om het eens te worden. Als nu de KVP zichzelf zou omvor men tot een christelijke volkspartij zonder de steun van ARP of CHU, dan zou er niets nieuws bereikt zijn - dat zou geen vereenvoudiging van ons partijwezen betekenen. En voor ten onafhankelijke ARP of CHU is pen toekomst meer. laten we dus niet speculeren op I we in het andere kamp aan ver- (gings- oi verschuilingstaktiek kun nen ontdekken. Daar zit iets wan- ftrouwigs achter. Je kunt een heel kind komen als je dat laat varen". RAS Hieruit spreekt een andere benade ring dan die van bijvoorbeeld de AR- voorzitter dr. A. Veerman. Veerman zegt: laten we gaan praten en zien of het lukt. Mellema zegt nu al dat er één christelijke partij moet komen. Mellema: „Ook voor de ARP is de ene christelijke partij het wezenlijke doel. Ook het uitgangspunt, de relatie tussen evangelie en politiek is in gro te groepen binnen KVP, CHU en ARP geaccepteerd. Je ziet iets dergelijke in de pro gressieve concentratie. Daar wil de PvdA nog wat praten over de ideolo gie, terwijl D'66 zegt: laten we het meteen maar doen. In het confessio nele kamp zijn -er ook die zeggen: doe het eerst maar, dan zien we later wel wat er uitkomt. Nou ja, dat is na tuurlijk wel wat kras uitgedrukt". Intussen is de vraag of de toekom stige christelijke party open, toegan kelijk voor niet-christenen moet zfjn wel een moeilijk punt. Wat vindt Mellema daarvan? Mellema: „Veerman heeft het ge- v had over de legitimiteit van het be roep op het evangelie in de partij. Veerman is goed in het formuleren van die dingen, ik zal die formulering volgen. Die legitimiteit die staat ook voor mij overeind, net als voor heel veel KVP-ers en daar zullen de mensen wel rekening mee houden als zij lid van de partij willen worden. Als je volstrekt atheïstisch bent dan voel je geen affiniteit met zo'n partij, dat geeft dus vanzelf al een zekere selec tie". Ja, maar de openheid is dan na tuurlijk zoek. Een humanist zal mis schien zeggen dat hij aan het evange lie geen boodschap heeft, hij, zal een beroep op dat evangelie dus ook niet legitiem vinden. Van een verslaggever UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Midden standspartij is in zijn geheel afgetreden. Het gaat zich binnenkort bezinnen op de oprichting van een nieuwe partij, die dan niet alleen als belangenpartij voor de middenstand zal optreden, maar de functie van 'centrumpartij' in de Nederlandse politiek wil ver vullen. Mellema: „Je moet wel het totale pakket, zal ik maar zeggen, zien dat de nieuwe partij kan bieden: het uit gangspunt en het programma. Je kunt je voorstellen dat er mensen zijn die aan het ene meer waarde hechten dan aan het andere". „En dan: wat is eigenlijk humanis me? Het is een afgeleide waarde van datgene wat het christendom in de Europese beschaving heeft ingebracht. Waarin verschillen christendom en humanisme? Dat kan worden terug gebracht op de betekenis die men aan de figuur van Christus toekent." „De christen zegt: hij was Gods zoon en niet alleen maar een heel bijzonder mens, terwijl een humanist zal zeggen: het was een beste man, met wiens leer ik in mijn levens- en maatschappijbeschouwing rekening moet houden". Zou hij in deze visie een humanis tische lijsttrekker kunnen accepte ren? Mellema: „Ik acht dat niet uitge sloten, als hij zegt: ik onderschrijf uitgangspunt en programma, die kun je niet van elkaar losmaken. Ik be doel: ik doe niet mee aan een discus sie in de zin van: een remonstrant is niet acceptabel als lijstaanvoerder. Zoiets past niet bij ons beginsel programma dat zegt dat het dienen van God en de naaste uitgangspunt moet zijn van ons.politieke handelen. Verder moeten we bedenken: er zijn thetische en anti-thetische humanis ten. Er zijn er die een herkenbare normatieve opstelling hebben die is afgeleid van het westerse christologi sche denken.' Het gaat erom dat je een totaal beeld van de nieuwe maatschappij voor ogen hebt en dat ideaal beeld moet je toetsen aan de evangelische normen ten aanzien van mens en maatschappij. En bij die toetsing is een beroep op het evangelie legitiem, maar dat beroep is niet anti-the- tisch". Het ziet er niet naar uit dat Melle ma erg aan de verschillen tilt. Mellema: „Nee, dat doe je niet als je de noodzaak ziet. Het moet gebeuren. Bedenk ook: de aarzelingen komen vooral voort uit onbekendheid met el- kaars achtergronden en tradities. Als je met elkaar gaat praten dan ontdek je dikwijls dat er verrassende over eenstemming is. Het is in 'de 18' wel voorgekomen dat wij onszelf afvroe gen: wie was er ook weer AR of CH of KVP? Dan leer je de verschillen wel relativeren. Het is de relativering van de boer, die iedere dag voor een nieuwe situa tie staat die niet të voorzien was en waarin hij meteen moet beslissen en risico's nemen. „Je hebt eigenlijk alleen maar de opdracht om te slagen, een oplossing te vinden. Dan krijg je wel die instelling van: hoe ik het fiks, dat weet ik nog niet, maar het moet. Ais WS maar niet Gods water over Gods akker la ten lopen, dan vinden we die op lossing ook". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als gevolg van het dalend ladingaanbod heeft de Stiching Samenwerkende Havenbedrijven in de hoofdstad giste ren 90 werknemers ontslag aangezegd. Het betreft voornamelijk verre- en weekpendelaars, afkomstig uit de noordelijke provincies. De Scheepvaart Vereniging Noord, waartoe de S.H.B. behoort, zal voorts het contract met 150 Spaanse gastarbeiders niet verlengen. De heer E. J. van Dijk, een der slaagd". aldus de heer Van Dijk, directeuren van de Scheepvaart Vér- vooral niet, omdat cr duidelijke ver eniging Noord, heeft gistermiddag in schillen in beloning aanwezig waren, een toelichting op dit ontslag ver klaard, dat hier sprake is van een conjunctureel verschijnsel, dat zich in tal van havens voordoet. Het ligt in de bedoeling dit jaar nog 150 werkne mers te laten afvloeien, deels als ge volg van een natuurlijk proces, deels beëindiging van lopende contracten. TERUGGELOPEN De behoefte aan havenwerkers in de hoofdstedelijke haven is dit jaar belangrijk teruggelopen. Momenteel is 40 procent, dat is 1500 man, van het totale bestand aan havenarbei ders, ingeschreven bij de SHB, in dienst. Gedurende de eerste helft van dit jaar schommelde het aantal SHB- werknemers, dat niet kon worden te werk gesteld, tussen de 200 en 300 man per dag met topdagen van 4- a 500 man. Dit aantal is thans aanzien- .- Üjk toegenomen. De SHB heeft her- iterq haaldelijk gepoogd arbeiders naar de industriesector (metaal) te laten af vloeien. „In deze pogingen zijn we niet ge- Normen op de loop met geheim recept VAQUILA APUit het Heilig Hart-klooster in de Italiaanse stad "Aquila zijn zaterdag de moeder overste met twee andere nonnen met noorderzon vertrokken. Aangeno men wordt dat het drietal ook de ge heime formule heeft meegenogen fan een befaamde medicinale drank legen leveraandoeningen. Dit medi- "jn, dat op basis van kruiden in het Klooster werd gebrouwen, trok pa- erstt li enten uit geheel Italië en de rest fan Europa. Zuster Christina Marteccha en twee fan haar nauwste medewerksters verlieten vorige week het klooster na een langdurige periode van ruzie met oe leiding van de kloosterorde. Zij touden te kennen hebben gegeven «jet van plan te zijn ooit weer in het yooster en het aan de orde verbon- ö*n ziekenhuis terug te keren. De 90 arbeiders, die gisteren zijn ontslagen, waren ondergebracht in het woonoord „Zeeburg". De SHB zal dit woonoord pogen te verhuren aan bedrijven, die er op uit zijn gastar beiders redelijk te huisvesten. Voor de inmiddels ontslagenen zal een ont slagvergunning worden aangevraagd. Van de ontslagenen is het meren deel ongehuwd en vallen de meesten in de jongere leeftijdsklasse. Over een afvloeiingsregeling is contact met de vakbonden opgenomen. DOLLARCRISIS De moderne voorzieningen in de haven (technieken) hebben mede ge leid tot het ontslag, dat de directie van „Noord" niet als een verontrus- Vermist jongetje in Tilburg verdronken Van een verslaggever BRUSSEL Laat in de middag is maandag het stoffelijk overschot ge vonden van de 2-jarige J. Boudewijns uit Tilburg, die sinds zondagmiddag werd vermist. Zijn ouders brachten toen met hem een bezoek aan zijn oom in Tessenderlo, waar maiskolven zouden worden geplukt. Een gemeente-arbeider, die aan het zoeken deelnam, trof het stoffelijk overschot aan. Het knaapje bleek verdronken te zijn in een beek op ongeveer een kilometer afstand van het maisveld, waar het zoek raakte. Het lijkje was zes kilometer door de stroom meegevoerd naar Schoot, een gehucht, dat onder de gemeente Tes senderlo ressorteert. Onmiddellijk na de verdwijning zondagmiddag zijn familieleden en vrijwilligers uit de buurt gaan Roeken. Zondagavond werd gebruik gemaakt van een speurhond van de rijkswacht te Ant werpen, maar dat leverde geen resul taat op. Maandag namen ook rijks wacht, militairen en arbeiders van de gemeente Tessenderlo aan het zoeken deel. tend verschijnsel aanmerkt. De dol larcrisis en de voortdurende stakin gen aan de westkust van Amerika zijn indirect van invloed. De SHB heeft reeds in het recente verleden de aangesloten bedrijven verzocht niet zelfstandig opengevallen arbeidsplaats op te vullen, maar van het SHB-reservoir gebruik te maken. 1MPRODUKTIEF Een andere factor is, dat de impro- duktiviteitskosten voor de havenon dernemingen, die de SHB in stand houden uitzonderlijk zijn gestegen. Een verdrievoudiging bij vergelij king met het gemiddelde van de af gelopen 10 jaar. Het is derhalve niet langer verantwoord de huidige perso neelssterkte op het peil van 3500 man te handhaven. KARATSJI, DEN HAAG (AFP, AP, ANP) Een aaptal mensen, die in verscheidene Oostpakistaansc steden gevangen zaten wegens vergrijpen tjjdens de burgeroorlog, die op 25 maart begon, zijn in vrijheid gesteld. Cijfers zijn niet bekendgemaakt. De invrijheidstellingen komen na de door president Jachja Khan aan gekondigde algemene amnestie voor leden van de strijdkrachten, politie, ambtenaren en burgers in Oost-Pa- kistan. Zij die in de gevangenis blij ven worden in de gelegenheid gesteld zich voor de rechter te verantwoor den. Politieke gevangenen als sjeik Moedjiboer Rachman worden niet vrijgelaten. In Den Haag vertelde de Paki staanse ambassadeur op een perscon ferentie, dat er twee miljoen in plaats van acht miljoen vluchtelingen in In dia zijn en dat sinds kort in 21 op vangcentra 300.000 mensen naar hun woonplaatsen in Oost-Pakistan zijn teruggekeerd. De ambassadeur zei, dat zijn land er geen enkele bezwaar tegen heeft, het geschil met India in de Veiligheidsraad behandeld te zien. Het hoofdbestuur is afgetreden om dat het samenwerking met de oprich ters van de middenstandspartij, de heren Te Pas, Kamping en Dessing. nu en in de toekomst onmogelijk acht. Van deze drie zit de heer A. te Pas momenteel voor de NMP in de Tweede Kamer, evenals de voorzitter van het afgetreden bestuur, de heer Jac. de Jong uit Vorden. De heer De Jong zei gisteren, dat hij zijn Kamerzetel niet beschikbaar zal stellen. „Ik heb geen andere keus, want anders komt de heer Dessing op mijn zetel." aldus De Jong. Een bemiddelingscommissie heeft gisteren nog geprobeerd een scheu ring in de NMP te voorkomen. LsAer stelde deze commissie zich achter de redenen, die het bestuur ertoe brach ten toch af te treden. Het hoofdbestuur verklaarde geen verantwoordelijkheid voor de NMP meer te willen dragen „zolang de ini tiatiefnemers denken -en handelen alsof men deze NMP als een soort persoonlijk bezit kan exploiteren. Be langen van de leden en kiezers wer den daardoor met voeten getreden. Het bestuur zegt op 18 mei door de landelijke adviesraad van de partij „OP democratische kijze" te zijn ge kozen. De heren Te Pas, Kamping en Dessing zouden de werkzaamheden van het btestuur echter hebben onder mijnd. De activiteiten van dit drietal noemde de heer De Jong zo schadelijk, dat het voor het bestuur niet langer mogelijk was zijn functie op juiste wijze uit te oefenen. Eén van de laatste acties van de oprichters, die bij het hoofdbestuur kwaad bloed zetten, was de registra tie van de naam Nederlandse Mid denstandspartij als handelsmerk. Op 27 juli heeft de heer Dessing de naam laten registreren bij een merkenbu reau. Het hoofdbestuur kreeg later bericht, dat het deze naam niet meer mocht gebruiken. Het bestuur dacht er aanvankelijk aan de heren Te Pas, Dessing en kamping te royeren, maar dat was niet mogelijk, daar er nog geen par tijstatuten bestaan. In november zou een congres worden gehouden om statuteri vast te stellen, maar volgens de heer De Jong hebben de drie op richters ..alles gedaan om dit congres te torpederen.". Dat hij de naam Middenstandspartij niet meer mag gebruiken vindt de heer De Jong niet erg, omdat deze raam volgens hem „door het slijk is Jac. de Jong gehaald door Te Pas. Dessing en Kamping'. Over de activiteiten van dit drietal en het bestuur zullen de leden binnenkort een witboek ont vangen. Volgens het hoofdbestuur zijn er 4000 leden. Het afgetreden bestuur is bereid alle bescheiden over te dragen aan een nieuw NMP-bestuur, dat op democratische wijze is gekozen. Vol gens De Jong staat 90 procent van de leden achter hem. Over de plannen voor het stichten van een „centrumpartij" zei de heer De Jong. dat er ruimte is voor zo'n partij, omdat de bestaande partijen tekort schieten bij het behartigen van belangen van de zelfstandigen. Zo'n partij zal een politieke visie moeten ontwikkelen, die de doorsnee-burger aanspreekt. De heer De Jong dacht, dat vooral de WD een dergelijke centrumgroep zou vrezen. „Maar wij zijn bereid met iedereen te praten als men daar toe de wens te kennen geeft", zei hij. CPN, PSP en Boerenpartij sloot hij overigens bij voorbaat al uit van zo'n gesprek. AMSTERDAM De Vereniging voor onderwijs in het Nederlands wil een protest-spelling invoeren om zo de regering té dwingen tot invoering van een spellinghervorming die ver der gaat dan de voorstellen van de Belgisch-Nederlandse commissie Pée- Wesseling. Als minimum stelt de VON: af schaffing van „ie" in open lettergre pen; afschaffing van het onderscheid ij-ei en au-ou ten gunste van ij en au; en vereenvoudiging van de spel ling van werkwoordvormen (wort, ge- doot, enz.). Het voorstel zal op 18 september in discussie komen op een vergadering van de VON, die 1100 leden telt in alle takken van onderwijs. Het is de bedoeling dat het voorstel ook gedaan wordt aan de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, de vereni ging wetenschappelijke spelling en de sectie-Nederland van de vereniging Levende Talen. Deze vier verenigin gen hebben dit pakket van drie eisen enkele maanden geleden reeds geza- menluijk voorgeluegd aan de minister van onderwijs. De VON wil nu dat de vier organi saties in hun eigen tijdschriften, cor respondentie en wetenschappelijke publicaties de nieuwe spelling bezi gen Op deze manier wil men de re gering overtuigen van het belang van deze spellinghervorming voor het onderwijs. Onder invloed achter stuur: 4 gewonden Van een verslaggever APPINGEDAM Bij een frontale botsing in Appingedam tussen twee personenwagens, waarvan de be stuurders onder invloed waren, zijn vier jongelui ernstig gewond geraakt Het ongeluk gebeurde in de nacht van zondag op maandag, doordat een van de auto's op de linkerweghelft terecht kwam. Gewond werden de 25-jarige M.O. (een van de bestuur ders) uit het Zeeuwse Overzand, de 16-jarige Margaretha K. uit Delfzijl, de 22-jarige S. E. uit Stadskanaal en Derk K. uit Oude-Pekela. LEEUWARDEN Wie 05100, en dan 31343 of 31313 draait krijgt weer Nederlandse of, op het tweede num mer Friese, poëzie te horen. Operatie Vers, of Operaesje Fers, heeft doorge zet, al is de subsidie van het Prins Bernhard Fonds niet afgekomen en heeft de Raad van de Kunst nog steeds geen subsidie-advies uitge bracht. Dank zij de provincie Friesland en de gemeente Leeuwarden kan Opera tie Vers nog even doorgaan. Maar de dichters krijgen wel een honorarium verlaging: vijf gulden per uitgezon den gedicht in Dlaats van zeven vijf tig Operatie Vers zoekt naar nieuwe inkomsten en het uitgeven van verza- melcassettes. Er komen ook weer eni ge poëzie-happenings, op 24 septem ber in Menaldum en op 8 oktober in Assen. MOSKOU Er blijven mensen bestaan die „de politiek van de socialistische landen belasteren en die de mythe scheppen van een 'Russische dreiging, daarmee de Sowjet-Unie bedoelingen aan wrijvend die zij niet bezit". Dit schrijft het Russische blad ..Sowjet-Rusland in een hier en daar sarcastisch artikel, bedoeld als commentaar op een „geheim rapport" van een „oud-Westersambassadeur in Moskou, dat enige tijd geleden werd gepubliceerd. Het betreft een rapport dat de voormalige Nederlandse ambassadeur in Moskou, jhr Beelaerts van Blok land. ruim een jaar geleden aan ex- minister van buitenlandse zaken mr. Luns zou hebben gezonden en waarin De Italiaanse filmster Silvana Mangano moet er voor zorgen ook in haar vakantie mooier te zijn dan de gemiddelde vrouw. Silvana zit hier bij de kapper in Monte Carlo hij een uiteenzetting gaf van de Rus sische politiek ten aanzien van het Westen. SCHMELZER De huidige minister van buiten landse zaken drs Schmelzer wilde geen commentaar leveren Hij vol stond met de opmerking „Ik laat de berichten helemaal voor wat ze zijn. Dat fiat rapport zogenaamd van am bassadeur Beelaerts van Blokland zou zijn geweest, daar doe ik geen uit spraak over. Het is eigenlijk ook niet belangrijk. Alleen de opvatting van de Nederlandse regering is relevant. En hoe wij over de Oost-West-ver houdingen denken is wel bekend". VALSTRIKKEN Het Russische blad tracht nu in zijn commentaar de conclusies van het rapport te ontzenuwen, een rapport waarin het idee centraal zou staan dat „de Sowjet-Unie niet in staat is tot een compromis te komen, maar énkel tot manoeuvres en valstrikken." ..Wat een ontzettende zorg voor In dia. Egypte en andere landen," zo schrijft het blad refererend aan de zinsnede uit het rapport dat „het on aangenaamste dat een land kan over komen is, een vriendschapsverdrag met de Russen te tekenen." IRONISCH Het blad haalt vervolgens spottend de voorspelling aan dat West-Duits- land zich momenteel in dezelfde posi tie zou bevinden als Frankrijk als zij onderhandelingen aangaan over het samengaan in Europa. ..Als onderhandelingen in Europa moeten leiden tot een impasse en als vreedzaam samengaan een hersen schim is, welke politiek moet men dan volgen, zo vraagt het blad. Die van de kanonnen of van de raket ten? JAN KLAASSEN En trouwens, wie ls die diplomatie ke Jan Klaassen die een „geheim rapport" in de pers publiceert? Be staat hij werkelijk of gaat het hier om een propagandistische anti-Russi sche actie geproduceerd aan deze of gene zijde van de Atlantische oceaan" zo vraagt „Sowjet-Rusland" zich ten slotte af. Van een verslaggever DEN HAAG Koningin Juliana zal zaterdag a.s. de herdenkingsbij eenkomst bijwonen die.in Den Haag wordt gehouden in verband met het 25-jarig bestaan van de Oorlogsgra venstichting. Verwacht wordt dat deze bijeen komst door zo'n 2.000 personen zal worden bijgewoond: nabestaanden van oorlogsslachtoffers, vertegen woordigers van zusterorganisaties in West-Europa en vertegenwoordigers van landen en gemeenten in West- Europa, waar zich Nederlandse ere- velden of oorlogsgraven bevinden. 's Morgens om half elf wordt na mens de stichting een krans gelegd bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam, waarmee alle oorlogsslachtoffers, ongeacht hun na tionaliteit en waar ook ter wereld omgekomen worden herdacht. Om twaalf uur ontvangt de Koningin het dagelijks bestuur van de stichting en de buitenlandse gasten in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Aan de herdenkingsbijeenkomst, die 's middags om half drie begint, verlenen de declamatrice Enny de Leeuwe, leden van de dansgroep Bidi Daja en de marinierskapel medewer king. Gesproken wordt door dr. L. J. M. Beel. vice-president van de Raad van State, mevrouw H. G. van An- rooy-de Kempenaer (die deze dag haar functie van presidente van de stichting neerlegt) en mevrouw A A. G M. Vollebergh-van Leent uit Nij megen. De dag tevoren, vrijdag, houdt het stichtingsbestuur in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag een ont vangst voor de buitenlandse gasten en andere genodigden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7