Universiteit uit volksgunst 55 Mobel Ensemble Nederlanf start in Gaudeamusweelf HOEDEN OP IN DE KERK De Gaay Fortman tegen verhoging collegegeld mmu\ ia ami Bijzondere projecten VU Rectores somber over bezuinigingen 55 Een woord voor vandaag Uw Kunstgebit COMMENTAAR Nieuwe basis Puzzelhoek JBJB y ji h jay au BEROEPINGSWERK Reorganisatie wereldraad methodisten Noodsituatie i hervormd Sloti^ Raketten UIT DE KERKBLADEN Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De regering-Biesheuvel heeft een 'aanslag op de universiteiten' beraamd en zal die in de komende jaren uit voeren. Voor de universiteiten is dat bijzonder pijnlijk, maar wat het meest treft is de vanzelfsprekendheid waarmee het universitair onderwijs tot object van bezuinigingen gemaakt is. De verklaring daarvoor is volgens de Nijmeegse universiteitsbestuurder prof. dr. A. G. M. van Melsen dat het aanzien van de universiteit de laat ste jaren veel te lijden heeft gehad. Zijn Groningse collega H. J. Dijkhuis constateerde gisteren, bij de opening van het academisch jaar, hetzelfde: „de universiteit is uit de volksgunst". Alle rectoren en universiteitsbe stuurders die gisteren het woord voer den spraken als bij onderlinge af spraak over dezelfde, niet al te vro lijke onderwerpen: studentenstop, houwstop, personeelsstop, verhoging collegegelden en studieverkorting. BERUSTEND Geen van hen keerde zich daarbij frontaal tegen de regering. Behou dens kritiek op onderdelen schenen zij allen te aanvaarden dat de uni versiteit het bij de komende begro ting zal ontgelden. Prof. Van Melsen en zijn Groning se collega Dijkhuis gaven ongeveer dezelfde beschrijving van het slechte image dat de universiteit tegenwoor dig heeft: professoren die eigen hob bies najagen, wetenschappelijke me dewerkers die op kosten van de ge meenschap een doctorstitel behalen, studenten die nauwelijks studeren en des te meer herrie schoppen en geld verspilling op alle fronten. C. de Bruyn leidt mormonen DEM HAAG De heer C. de Bruyn is benoemd tot president van de Hollandse ring van de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Hij volgt de heer J. P. Jongkees op, die sedert de organisatie van de Hollandse ring in maart 1961 met deze functie was belast. VERKEERD BEELD Nog erger is. aldus prof. Van Mel sen. dat men ook een verkeerd beeld van de functie van de universiteit heeft. Aan de ene kant het misver stand dat het onderwijs samenvalt met zijn economische waarde (als pro- duktiefactor of consumptiegoed) en aan de andere kant de gedachte dat de wetenschap zo ver gevorderd is dat eigenlijk alle problemen oplosbaar zijn wanneer de-wetenschappers maar willen meewerken. Daartegenover stelde prof. Van Mel sen de waarde die de wetenschap in zichzelf heeft en de noodzaak van fundamentele research. Als voorbeeld van een vrijwel onontgonnen terrein van wetenschap noemde hij de ach terstand van arbeiderskinderen in het onderwijs. We weten nog maar bitter weinig van de genetische, sociale en culturele factoren die hierbij een rol spelen en misschien kunnen we bij de huidige stand van de wetenschap ook niet meer aan de weet komen. SOMBER Hoewel een dergelijk betoog tot de conclusie zou moeten leiden dat de universiteiten in de toekomst nog meer geld behoren te krijgen, is voor alsnog het omgekeerde waar. De rec torale redes van gisteren waren daar om alle tamelijk somber gestemd. Overal ging het over studentenstop, personeelsstop, bouwstop, verhoging van de collegegelden en studieduur verkorting. Prof. W. F. de Gaay Fortman (VU) over verhoging van collegegeld: „Een verhoging van 200 tot 1000 heeft niets te maken met een aan passing aan de waardedaling van het geld. Nu men met algemene in stemming streeft naar een zo groot mogelijke spreiding van het weten schappelijk onderwijs onder alle groepen van de bevolking, moet men niet tot een substantiële verhoging van het collegegeld overgaan". Prof. J. C. Vlugter (T.H. Twente) over de samenwerking met het ho ger beroepsonderwijs: „Met welke goede wil de instellingen en com missies ook bezield mogen zijn, zo lang de regering de zorg voor het wetenschappelijk onderwijs (minis ter De Brauw) en voor het hoger beroepsonderwijs (minister Van Veen) niet in één hand heeft gelegd, komt er van de gewenste integratie niets terecht." Prof. A. A. Th. M. van Trier (T.H. Eindhoven) over de studieverkor ting: „Een verkorting van de univer sitaire opleiding tot vier jaar zal de aantrekkingskracht van de universi teit nog vergroten. Het overhevelen van de onderwijsbelasting van het beroepsonderwijs naar de universi teit zal nog sneller verlopen, tenzij beperking van de toelating wordt ingevoerd". Prof. C. F. Schetter (Katholieke Hogeschool) over Tllburgse universi teit: „Na de uitbouw van de hoge school met een sub-faculteit psycho logie is een verdere uitbreiding met pedagogie, andragogie, culturele an tropologie en letteren een rechtmatig verlangen. In dit statium is het on derscheid tussen een universiteit en een hogeschool in de wet op het we tenschappelijk onderwijs niet langer zinvol." Prof. W. F. Dankbaar (Groningen) over de planningsvoorstellen van het bureau McKinsey: „Ons bestuur heeft zich met zorg afgevraagd in hoever er voor de universiteiten een eigen beleid overblijft, wanneer een nationale stuurgroep van bovenaf regelend gaat optreden." President-curator J. H. DIjkuis over de Groningse bestuursvorm waaraan minister De Brauw een eind wil maken: „Ik blijf van me ning dat één ongedeeld bestuursor gaan (universiteitsbestuur afhanke lijk van universiteitsraad) wel de gelijk de verantwoordelijkheid kan dragen zowel tegenover de universi teit als tegenover de rijksoverheid. Dat is nu juist de autonomie van de universiteit". Prof. D. C. den Haan (medische faculteit, Rotterdam) over de stu dentenstop: „Ik beveel een snelle in voering aan van een beperking van het aantal eerstejaars studenten in de geneeskunde door een selectie vooraf'. Curatoren van de rijksuniversiteit in Utrecht over de personeelsstop: Van de voor 1972 toegekende 275 personeelsposten zijn na de bezuini gingen maar 65 overgebleven. „De universiteit wordt daarmee voor on oplosbare problemen gesteld. „Zij zal minister De Brauw vragen dit getal alsnog op 183 te brengen. Prof. H. R. van Nauta Lemke (Delft) over de ontbossing: „Vorig jaar verschenen aan de technische hogeschool 50 k 60 miljoen pagina's bedrukt papier, dat is 170.000 kilo. Daarvoor is 300.000 kilo hout nodig, dat zijn 10.000 bomen van 30 jaar oud. Dat betekent dat er een bos van drie k vier ha. gekapt is." iLElE Christus zegt dat Hij gekomen is om de wet te vervullen,^" voegt Hij er aan toe: „Want voorwaar, Ik zeg u: Eer de en de aarde vergaan, Zal er niet één jota of één tittel v< van de wet, eer alles zal zijn geschied". We zouden Christ ter kunnen begrijpen als Hij in plaats van de wet gesprokt van de profetieën. Toch geloof ik dat Christus heel be deze wijze spreekt van de wet. De joden van Zijn tijd vandaag denken bij de wet te zeer aan iets dat van ons wordt. Evenmin als de mens de profetieën zelf kan vervullet de mens de wet vervullen. Evenals de profetieën is ook Gods Woord Daarom kan alleen Hij de wet vervullen, zot leen Hij de profetieën kan vervullen, maar er is nog een gie. De profetieën worden in de geschiedenis vervuld. Mi worden er voor gebruikt, beïnvloed veranderd. De vervullinfl?^ dwars door de mens heen. Zo is het ook met de wet. God vf zijn wet door ons heen. De vervulling gaat niet buiten om God geeft ons de Heilige Geest, dat is Zijn Geest die om heilig voor Gods aangezicht te leven. iring •ht turde hee: •d) s :k vi lel We lezen vandaag Jeremia 30:18—24. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G J Brinkman J. van Hofwegen. AMSTERDAM Om enkele bijzondere projekten te kunnen financieren zal de Vrije Univer siteit aktie gaan voeren om een bedrag van ruim 700.000 gulden bijeen te brengen. Het betreft hier projekten die niet uit het universitaire budget gefinan cierd kunnen worden, zoals de be studering van de didactiek en de in houd van de bijbelles op (de lagere) school door een theoloog; het oprich ten van een instituut voor toegepast sociaal onderzoek dat ten behoeve van kerkelijke, politieke en maat schappelijke organisaties onderzoe kingen kan doen. Verder wil de juridische faculteit van de VU de mogelijkheid onderzoe kan om juridische poliklinieken in het leven te roepen, vanwaaruit kos teloos of tegen geringe vergoeding aan particulieren hulp verleend kan wor den. Ook wil de VU hulp verlenen aan enkele buitenlandse instellingen: de christelijke universiteit Satya Watja- na in Indonesië, het Christelijk Insti tuut voor Zuidelijk Afrika van ds. Beyers Naudé, een christelijk studie centrum in Bangalore in India en een kraamkliniek in Bawku in Noord- Ghana. veelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. op r ak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en drogisterijen. Bij een officieel staatsbezoek gaat het niet in de laatste plaats om versterking van politieke en eco nomische relaties tussen de twee betrokken lan den. In zoverre is het misschien nog te vroeg om reeds te kunnen zeggen dat het bezoek dat Konin gin en Prins aan Indonesië hebben gebracht vol ledig is geslaagd. Wel mag wat dit betreft nu al wel met voldoening worden geconstateerd dat zeer gewichtige staatsproblemen, als ontwikkelingsbij drage en samenwerking binnen EEG-verband, openhartig aan de orde zijn geweest. Voorts staat wel vast dat de persoonlijke wijze waarop Konin gin en Prins de officiële taak hebben volbracht een maximum aan goodwill voor ons land heeft ge kweekt. „Wij hebben veel gehad aan de gesprekken die we overal hebben gevoerd", zei de Koningin toen zij zaterdag een dankwoord tot het Indonesische volk richtte. Ieder die dit bezoek van dichtbij heeft ge volgd was dan ook vol bewondering voor de har telijke en nooit verflauwende belangstelling welke de koninklijke bezoekster overal aan de dag legde. Een bewondering die soms met een beetje zelfbe klag gemengd was vanwege het grote uithoudings vermogen dat tijdens dit zware reisprogramma ook bij haar omgeving aanwezig werd geacht. Over het programma zelf zouden kritische vra gen kunnen worden gesteld in verband met de overvloedige culturele en schaarse sociaal-econo mische ontmoetingen. Maar dit zou onhoffelijk zijn tegenover de Indonesische gastheren die het pro gramma met zoveel zorg opstelden en zich zoveel moeite getroostten het tot voldoening van de ko ninklijke gasten af te werken. Met dit staatsbezoek is de best mogelijke basis gelegd voor een nieuwe en nauwe samenwerking tussen een westelijk en een oostelijk land. Het is te hopen dat beide landen de gelegenheid gelaten wordt om op die basis met begrip voor eikaars mo gelijkheden en moeilijkheden, verder te bouwen. iilBfl m u taa UBB! BBBil Uliil m üibb Kruiswoord-puzzel Horiiontaal: 1. kleine huldopenln|, S. zuivelprodukt. 10. plaats In Duitsland, 12. meisjesnaam, 13. lidwoord, 14. tor; 17. oude lengtemaat, 18. godin van de toorn, 20. ge sneden steen, 21. bijrivier van de Rijn, 22. namelijk (afk.), 24. slede, 25, eekhoorn (gew.), 26. vlug, 28. maanstand, 30. kanon (afk.), 32. bloei wijze, 34. omslag, 36. plechti ge gelofte, 38. trustee (afk.), 38. spelleidlng, 41. Myth, figuur, 42. opera van Verdi, 44. romeins keizer, 46. hijswerktuig, 47. sten gel. Verticaal: 1. rijst in de aar. 2. kleurstof, 3. muzieknoot, 4. opening van een fuik, 6. gehoororgaan, 7. scheik. element, 8. insek- tenetend zoogdier, 8. sterrit, 11. nakome ling, 15. landbouwwerktuig, 18.. Emrltus (afk.), 19. wijnmaat, 21. godin van de.vre- de. 23. water doorlatend. 24. werktuig van de goudsmit, 27, aardappel, 29. woede, 31. afgodsbeeld, 33. zangstuk, 34. pers. voor- naamw, 35. onmeetbaar getal, 37. Ierland, 39. bekend gebouw in Amsterdam, 40. loot, 43. inhoudsmaat (afk.), 45. water In Fries land. Oplossing vorige puael Hor.: 1. mok, 4. das. 7. dole, 8. A.R., 10. neet, 13. tr.. 14. Ee. 16. een, 17. armee. 19. gal. 20. Sn., 21. bè, 22. toer, 24. ra, 26. ader, 27. sol, 28. ree. Vert.: 2. ode. 3. koter. 4. de, 5. sa, 6. inte ger, 9. konmetk, 11. er, 12. vee, 15. Ems, 17. alm, 18. enter, 21. Bè, 23. ore. 25. as. 26. al. NED. HERV. KERK. Beroepen te St. Annaland: L. Trouwborst te Oud-Beijerland te Na- gele'Tollebeek: D. W. Koelman te Geldermalsen. Bedankt: voor Katwijk aan Zee: M. J. Kalvenhaar te Vlagtwedde. GEREF. KERKEN. Benoemd: tot hulppred. te Den Haag West: dr. R. J. v. d. Meulen en pred. te Scheveningen. Aangenomen: naar Maassluis, H. Lenters te Delden. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Hilversum: J. C. Weststrate te Meliskerke. Bedankt: voor Middelharnis: C. Wisse te Elspeet CHR. GEREF. KERKEN. Bcda<nkt: voor Rijnsburg: J. Brons ie Veenendaal. DENVER (VS) De methodistische wereldraad heeft een reorganisatie doorgevoerd, waardoor de Britse en Amerikaanse kerken niet langer de meerderheid uitmaken. Op de wereldassemblee in Denver (VS) is besloten, dat elk van de 55 ledenkerken door tenminste één afge vaardigde In de uitvoerende raad vertegenwoordigd zal zijn. De presi dent van de wereldraad, dr. Charles C. Parlln uit New York is opgevolgd door een presidium van acht man, waarvan de helft uit kerken van de derde wereld. Verenigde kerken, waarin vroegere methodistische kerken zijn opgegaan, behouden een gelijke plaats naast kerken, die hun methodistisch karak ter tot nu toe integraal handhaafden (zoals in België, waar de protestants evangelische kerk en de methodisti sche kerk in 1969 samen de nieuwe protestantse kerk van België vorm den)'. „Vó. prsge Vaan een onzer verslaggevf08 en b AMSTERDAM De herv cn to gemeente Amsterdam-Sloten ve in een dusdanige financiële n tuatie, dat moeilijkheden dreij e w ontstaan in de betaling van s i aai sen, de voortgang van de zieke mcti het jeugdwerk, studentenwerl derhoud van gebouwen enz. De kerkvoogdij neeft in eenfdit 1 laire een dringend beroep gedander de lidmaten om per omgaand ei endc tra bijdrage van 25 gulden te si teinelnde de eerste nood te kere ,oete huidige tekort van deze genj r» (met drie predikanten) bel Dl 46.600 gulden. In vier jaar zijn xe§ 400 betalende lidmaten vertrok* |je e de brief wordt gezegd, dat i Qste meente in ernstige liquiditeit! )unt€ lijkheden verkeert en dat eri,anfi, mogelijkheden tot dekking tekort aanwezig zijn. Bij de methodistische werel die om de vijf jaar een assi houdt, zijn 55 kerken aangeslotJ in totaal ongeveer twintig miljo| den. |ai UTRECHT Op vrijdag 10 september begint de 23ste Gaudeamus Muziekweek met een concert door het Utrechts Symfonie Orkest onder leiding van Paul Hupperts. Tijdens dit concert worden vijf premières gegeven van werken die door een internationale jury voor uit voering werden aangewezen. In totaal koos de jury 18 werken van de 134 ingezonden partituren uit. In de loop van de week die op vrijdag 17 september in Hilversum wordt besloten zullen deze werken alle tot uitvoering komen. Aan de hand van deze uitvoeringen beslist de jury dan, hoe de daarvoor beschikba re prijzen zullen worden toegekend. De eerste prijs is een bedrag van ƒ4000. Verder zijn er prijzen van 2000, 1000 en 750 gulden. Nieuw voor de Gaudeamus Muziekweek is een ..workshop" die onder leiding van een internationaal gezelschap van compo nisten wordt gehouden; het zijn Syl- vano Bussotti, Karl-Erik Welin, Heinz Holliger, Morton Feldman en Francois Bayle. Leden van het Gau deamus Kwartet zijn ook bij het workshop-werk betrokken. Nieuw is ook het optreden van het „mobiel Ensemble Nederland", dat is opgericht voor de uitvoering van werken die in de normale concert praktijk moeilijk te realiseren zijn. Eigenlijk bestaat het Mobiel Ensem ble niet, maar alleen een stic ni (die gebruik maakt van het adn tratieve apparaat van Gaud< die waar en wanneer nodig de voor bepaalde uitvoeringen bij brengt. In de Gaudeamusweek een bepaalde formatie van het Ensemble op in het HOT-Theat n Den Haag tijdens een „borrel cor De op zaterdagmiddag 11 septembe ;tra in de Congreszaal van de Utn ,iszt Jaarbeurs op zondagavond 12 se ingt ber. Nauwe samenwerking met de heeft diverse projecten van deze ziekweek mogelijk gemaakt, muziekensembles van de NOS ken er aan mede, en een grootl van de concerten wordt voor 1 |er^ uitzending opgenomen. K. K njk Een manier om de Russisch-Amerikaanse on derhandelingen over beperking van de strategi sche bewapening reddeloos te doen mislukken, is in Washington geopperd door de defensie-specia list Frank Armbruster. Zo heeft hij het natuurlijk niet gepresenteerd. Wij willen voorshands aannemen dat hij het zelfs niet heeft bedoeld. Wat hij zei, was alleen het vol gende. Als China ons chanteert met atoomraketten, hebben wij maar één tegendreiging: onze eigen atoomraketten, gericht op Chinese steden. „Het verzengen van miljoenen onschuldige Chinese mannen, vrouwen en kinderen", noemde Armbrus ter dat, en dat is een vrij nauwkeurige omschrijving van de inhoud van die tegendreiging. Dat kan eigenlijk niet, vond Armbruster, dus we zouden een andere mogelijkheid moeten hebben: atoomraketten die zo nauwkeurig zijn dat we in zo'n geval de Chinese raketten zouden kunnen ver nietigen. Dat klinkt erg menselijk, maar het is een levens gevaarlijk idee. In de perverse logica van de stra tegische bewapening zou een nieuwe Amerikaanse precisieraket het evenwicht van wederzijdse af schrikking tussen Rusland en Amerika verbreken, waarop de „vrede" berust. Want als Amerika Chinese raketten kan vernie tigen, kan het dat ook met Russische doen, en dan kan Rusland weinig meer terugdoen, zodat Ame rika „gewonnen" zou hebben. Zulks in tegenstelling tot de huidige toestand, waarin Amerika met zijn minder nauwkeurige wa pens hoogstens een Hp»1 van de Russische raket ten zou kunnen treffen, en daarna zelf door de overige getroffen zou worden, zodat niemand zou „winnen". Twee opmerkingen. In deze filosofie van de we derzijdse afschrikking (die de andere kant op pre cies zo verloopt) vormen miljoenen Amerikaanse (of Russische) mannen, vrouwen en kinderen het onderpand van de „vrede". Dat doen zij al jaren lang, en Amerikaanse defensiespecialisten hebben daar zelden een etisch probleem van gemaakt. Dat de heer Armbruster met de Chinese miljoe nen ineens wel moeite heeft, moet wel een zeer bijzonder gevolg zijn van de Amerikaans-Chinese toenadering. Ten tweede: in het eenvoudige scenario van de afschrikking ontbreken de atoomraketten die door onderzeeboten worden afgevuurd. Ook al zouden van één supermogendheid bij verrassing alle land- raketten zijn uitgeschakeld, dan blijft de onder- zeevloot over om toch nog terug te slaan. Dat be tekent in de logica der afschrikking een stabilise rende factor, die echter vaak buiten beschouwing wordt gelaten door mensen die pleiten voor meer of betere wapens. Mede daarom staat vast dat de precisieraketten die Armbruster wil, het strategisch evenwicht zouden verstoren, en dus een overeenkomst om de bewapening onder handhaving van dat evenwicht te verminderen, zouden bemoeilijken. Gelukkig staat niet vast dat hy de gevoelens van de Amerikaanse regering vertolkte. En als hij dat al deed is er altijd nog het Amerikaanse Congres, dat nieuwe wapensystemen niet meer als vanzelf sprekend aanvaardt, getuige de slepende strijd om het raketverdedigingssysteem ABM. Uit de rubriek „Groen bekeken" van ds. M. Groenenberg in Hervormd Nederland: „In Lopik heeft de kerkeraad bepaald, zo las ik dat vrouwen zonder hoed niet meer tot het Avond maal zullen worden toegelaten, terwijl ook de doopmoeders een hoed moeten dragen. In Lopik is er ook nieuwbouw en dus import van nieuwe bevolking. Het gedragspatroon van de Lopikse be volking is dan niet meer eenvormig. De kerkeraa 1 doet een poging het ene gedragspatroon in kleding te handhaven. Misschien mislukt deze poging even zeer als de kledingsvoorschriften voor de St. Pieter in Rome. Ook hier zullen zich emotionele, zij het in klein verband, botsingen voordoen. Niet ieder zal zich onderwerpen. Ongetwijfeld zal de kerke raad menen hier niet een soort mode uit het verle- den te handhaven, maar een bijbels voorschrift te hanteren. Wanneer u het in de bijbel wilt nalezen, zoekt u dan maar 1 Cor. 11 op. U zult dat een wat duister stuk vinden. Troost u dan: dat vinden exe geten ook. Maar een paar dingen zijn duidelijk. Paulus zegt daar: iedere vrouw die blootshoofds bidt of profiteert, doet haar hoofd schande aan. In de kerk zaten de vrouwen met gedekt hoofd. Waarom? Wel omdat een vrouw altijd in het open baar met gedekt hoofd verscheen. In de kerk droeg je wat je buiten de kerk ook droeg. Maar nu dragen vrouwen nergens meer een hoed op het hoofd. De boerin werkt op het land (voorzover dat nog voorkomt), fietst naar het dorp, zit in de auto zonder hoed. Maar als ze naar de kerk gaat, zet ze plotseling een hoed op! En de kerkeraad van Lopik zegt: dat moet ook! Maar eigenlijk moest men zeg gen: u moet ook een hoed dragen in het gewone leven. Want wat Paulus zegt is dit: je moet in de kerk, als je bidt of profeteert, niet afzetten, wat je in de dienst en in het gewone leven wel draagt, namelijk de sluier. Maar als de vrouw in het ge wone leven geen hoed draagt, hoeft het in de kerk ook niet. En daarom doet de kerkeraad van Lopik iets hachelijks. Hij hanteert de bijbel verkeert en geeft voorschriften, die voorschriften van men sen zijn. Men richt hindernissen op, die niet ver antwoord zijn". Uit het hoofdartikel van ds. A. G. van Gilse in het Doopsgezind Weekblad: „Het hoort nu eenmaal bij ons door plaats en lijd bepaalde „klimaat" dat ook onze studies en acties voor een werkelijk rechtvaardige verdeling van ai- les wat mensen nodig hebben de tekenen van onze welvaart overduidelijk tonen. Kostbare reportages en luxueus uitgevoerde lectuur zijn blijkbaar no dig. Zo goed als zakenlieden met elkaar moeten lunchen, ministers en ambassadeurs dineren. Zon der dat soort vertoningen krijgen wij elkaar niet 'e pakken, laat staan iets van elkaar gedaan. Je kunt je eigen ouders niet kiezen maar ge lukkig wel je eigen Vredesgroep opzetten, je eigen x-y sommetje uitrekenen, je eigen „betaald ant woord" in orde maken, je eigen exemplaar van de uitgave „Bijbel, kerk, geweld" bestellen, je eigen oordeel over de (agressieve maar voor mijn ge voel deze keer heel rake) Vredeskrant vormen. Je kunt te kust en te keur gaan dank zy de op nieuw enorme overvloed aan materiaal die het In terkerkelijk Vredesberaad voor de vredesweek (19 26 september) aanbiedt. Paulus kostte het vast niet zo erg veel moeite om de grieken een griek te zijn. Het klimaat van zijn wereld was grieks. Waar het op aan komt is dat hij ook in zyn griek-zijn jood bleef, geroepen getuige van Gods boodschap. Onze benen moeten wel sterk zijn om de van de overvloed te kunnen dragen zonder tl loochenen dat wij hebben gekozen voor een die de armen niet bestudeerde maar één va Li werd en alle onrecht en kwaad en alle gewiCuli de wereld aan de kaak stelde door het zelf o betr te nemen en zich als een misdadiger „terecjvan laten stellen" lLei< De nota geldwerving geeft ds. K. 'van der dit te De Lier aanleiding tot o.a. de volgende oj veel kingen in het hervormd kerkblad De Zond bode: „Er zijn gewoon nog regentenklieken, die keraden en gemeenten letterlijk kunnen be den. In een aanzienlijk deel van onze kerk lx de leden geen enkele zeggenschap inzake de r ding van hun eigen centen, en het beleid dat mee gevoerd wordt. Ik zou in zulke gemeente nota, die door wat meer kiene aanpak en rel de geldwerving wil verbeteren, in sni scheuren, en zelf een nota opstellen en aktie ren om eindelijk het beheer in handen van i meente zelf te leggen. Het is diep treurig, e bewijs van de geestelijke onmacht van onze dat we tot op vandaag aan de onkerkordelij van vele gemeenten op beheersgebied nog geel en perk hebben gesteld. Ook de nota geldwe hobbelt gemoedelijk over deze problematiek en richt zich in feite slechts tot een deel vl kerk. De enige kritische opmerking over het voogdijwezen in de nota trof ik aan in hoofds dei sub H: 'het gevaar bestaat dat vele college kerkvoogden nog te veel zijn ingesteld op 'b« en te weinig op 'verwerven'. Ik had graag meer principiële bijbelse lijne trokken gezien, en de onchristelijke scheidinf 'stof' en 'geest', die lange tijd onze kerk heef teisterd, fundamenteel aan de kaak gesteld, I bij denk ik ook aan het feit dat er wel del 'rijke' gemeenten zyn, en dat bezinning op hei scchynsel 'kerkelijk bezit', alsmede op het aul me beheer door de locale eemeente, hoe heet h-nnii/ers ook r»'« ni-vj-'akelijk is". gei

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2