NOODLANDING OP AUTOBAHN: 17 DODEN (Lrseniciimresten in Kuinderbos? r i Golf van bomaanslagen teistert Californië Vliegtuig vloog bij Hamburg tegen viaduct 2 moderne theeglazen Het Kwartet Fraai weer Staking Suriname lijkt geen succes „Ik wou alleen maar 2 weken naar Malaga" abona Ontsnapte uit De Sprang aangehouden Nieuwe Leicis e Courant Dinsdag 7 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert h» teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. ƒ6,95, p. kw. 20,65 - Kleehlendienst belonging 18.00-19.00 uur HAMBURG (DPA. AP, Reuter) Vanochtend kon de West- duitse politie pas met enige zekerheid zeggen, dat 17 personen zijn omgekomen hij een vliegtuigongeluk gisteravond op de Auto bahn nabij Hamburg. M Ll enkele dagen beheerst een vangrijk hogedrukgebied het er in een groot deel van Euro- Dit hogedrukgebied ver- atst zich inmiddels langzaam ■der naar het oosten. foor onze omgeving betekent een ruiming van de wind ar zuidoost tot zuid, zodat de nperaturen morgen iets .hogere •den kunnen bereiken dan laag. Overigens verandert er :inig in het weerbeeld. barometerstand: heden 10 uur cm (1026 millibar), stabiel. Zon en maan September: zon op 6.02. onder tS; maan op 20.00, onder 10 49; II sept. L.K. og water og water, 8 september: Rotter- m le getij 6.42, 2e getij 18.49; ïeveningen 4.51-17.16; Vlissin- 3.45-15.56; Haringvliet a.d. ezijde 5.28-17.52. Kort na het opstijgen van het vlieg veld Fuhlsbüttel nabij Hamburg kreeg het verkeersvliegtuig, met 120 vakan tiegangers met bestemming Malaga in Zuid-Spanje aan boord, storing in een van de straalmotoren. Een minuut na het opstijgen zond de piloot een nood signaal uit. Direct daarop werd de verbinding verbroken. De piloot trachtte daarop een nood landing te maken op het pas gereed gekomen stuk Autobahn van Ham burg naar Kiel. Dit mislukte echter omdat het vliegtuig tegen de balustra de van een viaduct vloog en vlak naast de weg neerstortte. Beide vleu gels knapten af. De autoweg vertoon de krachtige remsporen. In brand Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand. Overal vlogen brandende on derdelen in het rond. De wrakstukken lagen over honderden meters ver spreid. Er ontstond een geweldige chaos, zodat geruime tijd over de toe stand van de inzittenden weinig te zeggen was. Volgens eerste geruchten zouden er TEL AVIV (Reuter, UPI, ANP) De twee meisjes (een Nederlandse en een Peruviaanse) die zonder het te weten door Arabische terroristen werden misbruikt om explosieyen aan boord van Israëlische lijnvlieg- tuigen te smokkelen, zouden al zijn wijgelatev... Zij waren door de Israëlische poli tie voor ondervraging aangehouden, maar hun onschuld zou nu wel vast gesteld zijn. Israël zou Interpol, als mede de Nederlandse en Peruviaanse politie op medewerking hebben ge vraagd bij het opsporen van degenen, die de meisjes de koffers met explo sieven meegaven. Van onze correspondent MMELOORD Het Tweede-Kamerlid W. Meijer (PvdA) wil i de ministers van volksgezondheid en milieuhygiëne en van crm n, of er op een vuilnisstortplaats in het Kuinderbos omvangrijke ten arsenicumhoudende en kwikbevattende land- en tuinbouw- giften terechtkomen. iket. ival mee, jger- vraagt de ministers of zij be- zijn, samen met de gemeente d-Oost-Polder, op korte termijn regelen te treffen tot beëindiging de vuilstorting in het Kuinder- en ook om een oplossing te zoe- voor de vuilafvoer van de ge- Me Noord-Oost-Polder en de ora- ende gebieden edeputeerde Staten van Overijssel achten het gemeentebestuur van N.O.P. reeds in 1967 een andere ising te zoeken voor de storting het vuil uit de Noord-Oost-Pol- enkele omliggende gemeenten en Staatsbosbeheer en de Domijnen et Kuinderbos. raad van de N.O.P. stelde daar- dat zelfde jaar) een krediet he fbaar voor een te stichten huis- verbrandingsinstallatie; een jaar r keurde de raad een voorstel om een gemeenschappelijke re- ng met nabuurgemeenten aan te i voor het gezamenlijk stichten en biteren van een dergelijke ver- Idingsinstallatie. maart 1970, ruim twee jaar later, lerden G.S. van Overijssel een erwetvergunning voor de ver- idingsinstallatie te verstrekken, maand later gevolgd door een •ouding van de goedkeuring voor Itmeenschappelijke regeling. 'JAKARTA (AP) Met een op- van president Soeharto is giste- in Indonesië een tweede volkstel- begonnen. De eerste werd in 1961 ouden. beharto vroeg de Indonesiërs mee 'elpen bij het welslagen van de 'i om te voorkomen dat het omische programma van de rege- mislukt. De gegevens zouden on- iar zijn bij het opstellen van een ïtwoord onlwikkelingsprogram- e gegevens worden verwerkt door P computer, die ongeveer 3.5 mil- gulden heeft gekost. De totale [ten bedragen het tienvoudige. De ®00 tellers verzamelen ook gege- s betreffende levensomstandighe- - opleiding en werkgelegenheid, n hoopt binnen drie weken uitge- P te zijn. Na een gesprek met Gedeputeerde Staten, waarin de afwijzingen werden meegedeeld, verklaarde wethouder J. W. M. van der Noort van de Noord- Oost-Polder: „Er is bij het creëren van de polder aan veel dingen ge dacht, maar niet aan het probleem van de vuilafvoer." Vorige maand stelde de raad van de Noord-Oost-Polder een krediet van 8000 gulden beschikbaar om de Grontmij een plan te laten opstellen, waarbij er vanuit wordt gegaan het vuil niet meer te storten in het Kuin derbos, maar te begraven op het ter rein tussen Emmeloord en Bant. Het Kamerlid Meijer heeft in zijn schriftelijke vragen aan de bewinds lieden gevraagd of de situering van de huidige vuilstortplaats de beteke nis van het Kuinderbos ernstig aan tast. Deferre: doodstraf voor leiders van nareoticabendeu PARIJS Burgemeester Gaston Deferre van Marseille heeft gister avond verklaard dat hij de doodstraf ingevoerd wil zien voor de leiders van Franse narcoticabenden. In een interview voor de Franse staatsradio zei hy, speciaal te doelen op de men sen die aan het hoofd staan van de geheime laboratoria in het gebied van Marseille, waar heroïne wordt bereiu uit morfine. Volgens Deferre wordt Marseille zelf, lange tijd slechts een tussensta tion voor de handel in verdovende middelen, een plaats waar de drugs worden gebruikt. In antwoord op Amerikaanse kritiek op het onge straft opereren van drugbonzen in het gebied van Marseille, zei Deferre, die tevens socialistisch parlementslid is, dat de strijd ook moet worden ge voerd „op de grote wereldmarkt, te weten de VS want als er geen markt was. geen afnemers waren, dan zouden er ook geen leveranciers zi.in". 85 doden zijn. Nu is bekend dat dit aantal zeventien moet zijn. Er zijn 42 passagiers in het ziekenhuis opgeno men en 61 inzittenden bleven onge deerd of werden licht gewond. De beide piloten, waarvan een vrouwe lijke, bleven ongedeerd. De cockpit bleef ongeschonden. Het heeft uren geduurd voor de brandweer het vuur meester was. Het vliegtuig maakte op dezelfde dag een tweede vlucht naar Spanje. De meeste passagiers waren bejaar den. Allen zijn afkomstig uit Duits land. De Westduitse minister van verkeer Leber heeft onmiddellijk een onder zoek naar het ongeluk gelast. Verdere bijzonderheden over de ramp zijn nog niet bekend. Van een correspondent PARAMARIBO De alge mene driedaagse proteststaking in Suriname, gericht tegen het beleid van de regering en met name tegen drie ministers, lijkt geen succes te worden. Velen verschenen gisteren normaal op het werk. Volgens een schatting van de Suri naamse overheid is ongeveer 12 pro-7 cent van de ambtenaren niet aan het werk gegaan. Dat is minder dan tij dens de ambtenarenstaking in fe bruari van dit jaar. Het werk bij de KNSM en de. Alcoasteamship ligt ge heel stil. Algemeen werd gestaakt bij de suikeronderneming Hariënburg en bij het bananenbedrijf Surland, bol werk van de vakcentrale C'47. Met uitzondering van de Algemene Bank Nederland werd bij de handelsban ken normaal gewerkt. Op de assuran- tiebedrijven verscheen ongeveer de helft van het personeel. Terwijl de vakcentrales zondag avond hun leden bleven oproepen om in staking te gaan, kwamen zondag avond steeds meer berichten over de. radio van bonden die niet wilden meedoen De Surinaamse minister president dr. J. Sedney deed zondag avond een beroep op de bevolking zich te bezinnen. Hij noemde de sta king een staatsgreep en een revolutie om met behulp van de vakbonden de wettige regering tot aftreden te dwingen. „In deze strijd zal er geen overwinnaar zijn, doch slechts één verliezer: Suriname", aldus Se.dney. Hij sprak de hoop uit dat de tien duizenden die nog twijfelden bij het horen van zijn reden zich zouden be zinnen over het avontuur om „het land een prooi te laten worden van chaos en anarchie". Maandagmorgen was het in Para maribo rustig. Om zeven uur leken de straten iets minder druk dan anders. De radiostations en water- en elektri citeitsbedrijven werkten normaal. HAMBURG Peter Karsten, een automobilist op de autobahn nabij de plaats van de ramp, zei dat hij in de vallende schemering voortreed en plotseling een grote schaduw boven zich zag. Ik zag dat het een vliegtuig was met een lange rookpluim achter zich. Een paar honderd meter voor me uit kwam het toestel neer op de autobahn met gierende banden en gleed voort tot onder de brug. Grote stukken van de vleugels scheurden los en kwamen overal op de rijweg te recht. Ik remde zo hard mogelijk en zette mijn wagen aan de kant van de weg om van de schrik te bekomen. Arno Peters, 43, uit Hamburg was een passagier in het veron gelukte toestel. Hij vertelde het volgende: „Toen we klommen hoorden we plotseling een luide ontploffing. Mijn vrouw en ik bemerkten dat er vlammen uit de vleugel kwamen. De man die naast ons zat zei dat de piloot zijn landingsgestel misschien een beetje te vlug had ingetrokken. Maar plotseling begon het toe stel snel hoogte te verliezen en ik dacht nog „Hij zal toch geen noodlanding aan het maken zijn", toen ik een paar harde schokken voelde. We hielden ons vast aan onze stoelen en vanuit het plafond vielen stukken glas op ons hoofd. Dat moet het moment van de botsing zijn geweest. Plotseling zag ik een groot gat voor me. De cockpit was weggescheurd. Maar er was helemaal geen paniek. We openden de nooduitgang en sprongen uit het toestel over de vleugel. Een van de stewardessen riep dat we hard moesten lopen omdat het toestel ieder ogenblik kon ontploffen". Wolfgang Warnecke, uit Goslar, kwam tot op ongeveer 100 meter van het wrak en mompelde voort durend: „Mijn God, wie moet ik bedanken dat ik nog leef?" Bernd Krusander, 21, uit Ber- gedorf bij Hamburg, zei voort durend: „En ik wou alleen maar twee weken naar Malaga". BARCELONA (AP) De Span jaard Menas Garcia Pellicar, die vrij dag in Nederland uitgezet is, verblijft in Barcelona in de gevangenis in af wachting van zijn proces voor de krijgsraad wegens desertie, zo is door de Spaanse marine meegedeeld. De datum van het proces is nog niet vastgesteld. Als hij schuldig bevon den wordt aan desertie wacht hem een gevangensstraf tussen de twee en zes maanden. Pelicier deserteerde in juni uit de Spaanse marine na een vechtpartij. Hij vluchtte naar Nederland, waar hij zich meldde bij de politie in Leeuwarden. Het brandende vliegtuigwrak op de Auto-bahn Hamburg-Kiel. (boven) Lange rijen ambulances staan op de autoweg. Links op de voorgrond een deel van de cockpit. De berm van de weg is bezaaid met kleine stukjes van het vliegtuig, (beneden) Banken en politiebureaus doelwit (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: natm: be'.aaJt: O-per kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I «krant veertiendagengratis. Mijn naam g l1 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant - antwoordnummer 267. leiden LOS ANGELES Californië wordt in toenemende mate door bomaanslagen geteisterd. De da ders gaan uiterst zorgvuldig te werk en maken gebruik van de modernste explosieven. Met gro te tussenpozen wordt zo nu en dan een arrestatie verricht. De autoriteiten zeggen, dat de da- DEN HAAG De politie heeft maandagmiddag in de binnenstad de 19-jarige W. S. B., zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden en teruggebracht naai de jeugdgevangenis De Sprang in Scheveningen. De jongeman was een van de vier gedetineerden die op 28 augustus uit deze gevangenis ;n Scheveningen ontsnapten. Inmiddels waren hier al twee van de ontsnap ten teruggekeerd. Op het ogenblik zijn nog zes ontsnapten uit De Sprang voortvluchtig. Naast de laatste van de vier van 28 augustus die nu nog op vrije voeten is, zijn dat de vijf ge detineerden die zaterdagmiddag aan hun bewakers wisten te ontkomen. ders oftewel wraakzuchtigen zijn of militante figuren die tegen het een of ander protesteren door symboli sche aanslagen te plegen op goede ren van het establishment. Die protesten gelden zaken van de oorlog in Vietnam tot de wreedheid van de politie. Verder zijn vermoe delijk revolutionairen in actie, die de Amerikaanse regering werkelijk om ver willen werpen. Een van de redenen, waarom zo weinig arrestaties worden verricht is het feit, dat de revolutionaire en mi litante groeperingen zo verschrikke lijk moeilijk zijn op te sporen. In het district Los Angeles zijn dit jaar 50 bomaanslagen gepleegd, die door de politie worden toege schreven aan revolutionairen en mi litanten. Banken, staatsgebouwen en politiebureaus zijn doorgaans het doelwit van de bomaanslagen, die dit jaar tot de dood van een onschul dige 18 jaar oude jongeman hebben geleid. In San José, een industriestad in het noorden van Californië, zijn dit jaar tot dusverre zes bomaanslagen gepleegd. Een deskundige van de po litie gelooft dat de bomaanslagen de laatste twee jaar geheel anders van aard zijn en. dat de meeste om poli tieke redenen worden gepleegd. Eerst werden slecht vervaardigde, onbetrouwbare bommen gebruikt of gestolen explosieven. Thans zijn de gebruikte bommen moderner en tech nisch beter, zegt deze deskundige. Maar de mensen, die de bomaan slagen plegen, zijn kennelijk ook be ter geoefend. Boeken over het maken van bommen, zoals het anarchisten kookboek en stadsguerrilla, zijn thans overal in de VS verkrijgbaar. kom naar het \POLFIROPAM voor 'ndolfijne show! In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1