Spelend leren leven met wet op de ruimtelijke ordening TV-commentaar Radio Noordzee vraagt milde eis tegen Veronica Woord en beeld brengt evangelische film AVRO: zendtijd is onvoldoende Predikant kontuur in iqnon DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij introduceert vandaag en morgen het Amsterdamse Esso Motor-hotel een planologisch simulatiespel „Stereos" een bloedernstig pel, waarmee door het nabootsen van een gestileerde werkelijkheid de verschillende groepen en tlangengemeenschappen in ons land kunnen leren leven met de wet op de ruimtelijke ordening. Hoe bloedernstig dit spel is, blijkt fel uit de lijst met deelnemers die indaag en morgen in Amsterdam ereid zijn om mee te doen een eetje om de Heide Maatschappij an de publicitiet te helpen voor dit ieuwe dienstbetoon, van haar doch- ironderneming Adores bureau Arn- maar vooral toch om deze ieuwe techniek ter verkenning van werkelijkheid te peilen en te ietsen. Deelnemers Al deze deelnemers (die zullen orden onderverdeeld in de groepe- ingen: wethouders, overheidsdien- len en deskundigen, bevolking en edrijfsleven) hebben in het dage- jks leven een overeenkomstige lak. Zij mogen dus nu de komende [?ee dagen hun dagelijks werk on- erbreken om spelenderwijs hetzelf- te doen als al die andere dagen. Onder de 33 deelnemers bevinden ch o.a. de planoloog dr. L. Bak (de mper twee maanden geleden in de nop gebroken staatssecretaris van aimtelijke ordening); mr. F. J. eunke, het hoofd van de juridische (deling op het ministerie van olkshuisvesting; dr. N. C. Schouten, ;etenschappelijk medewerkers van directie stedebouw op dit minis- Erie; prof. H. J. M. Lombaers uit )elft; drs. Th. M. J. Machielse van ontwikkelingsmaatschappij Euro- foningen N.V.; ir. D. C. Scheffer, djunct-directeur van gemeentewer ken in Arnhem en dr. W. Steigenga, hoogleraar in de planologie in Am sterdam. Tegenspel Het spel is bedoeld om alle be trokkenen bij de ruimtelijke orde ning (en dat is niet in de laatste plaats de bevolking zelf) te leren le ven met de wet op de Ruimtelijke ordening. Want er mogen zich de laatste jaren heel wat inspraak-pro cedures ontwikkeld hebben; steeds meer ook blijkt dat de bevolking als zij niet over echt-deskundige steun beschikt en daardoor echt tegenspel kan geven, weinig of geen invloed op de besluitvorming heeft. Dat is niet alleen vervelend voor de bevolking zelf, maar tot op zeke re hoogte ook voor de bestuurders en de (vaak anonieme) ontwerpers van een dergelijk plan, die voor het merendeel en in de meeste gevallen heus wel van goede wille zijn, maar gewoonweg niet alle wensen en ver langens kenden en dan boos of ge frustreerd raken als hun zo goed en zo mooi opgezette plannen achteraf zoveel weerstanden blijken op te roepen. Onmogelijk ideaal Het simulatiespel (en dus ook Ste reos) maakt tot op zekere hoogte het onmogelijke ideaal mogelijk, dat diep in zijn hart iedereen wel koes tert namelijk om met de kennis van dit ogenblik, met hoeveel schade en schande dikwijls verworven, te rug te keren naar een punt in de geschiedenis om van daaruit op nieuw te beginnen om juist alle schade en schande te vermijden. Dat ideaal: „Als ik weer twintig was, en ik wist wat ik nu allemaal weet", kent niet alleen de mens, maar ook de samenleving. Met Ste reos is het mogelijk van uit een werkelijke, bestaande situatie voor uit te lopen op een in te zetten groei en ontwikkeling; om de verschillen de varianten onder ogen te zien en die theoretisch te realiseren om dan het optimale resultaat te zoeken ja zelfs ook. als er iets helemaal mis gegaan is terug te zoeken waar de fout gemaakt is en van dat uitgang punt uit weer opnieuw te beginnen, want de hele besluit- en procesvoe ring van Stereos wordt nauwkeurig op de computer begeleid. Eenvoudige versie Vorige week heeft de Heide Maat schappij op haar prachtige oplei dingsinstituut Huize De Voorst in Eefde (eens het geschenk van stad houder-koning Wjllem III aan Joost van Keppel, zijn vriend in de bete kenis van de contact-advertenties) met een aantal journalisten het spel gespeeld zij het uiteraard in een eenvoudiger versie dan die de echte bestuurders, planologen, industriëlen en voetvolk vandaag en morgen voorgezet krijgen. Dat was een aardig ervaring niet in de laatste plaats omdat op viel hoe alle collega's tot zelfs de meest flegmatieke, zich met hun rol identificeerde; ja zelfs in die mate dat de bevolking ook echt ontevre den werd en allerlei 'maatregelen voorstelde die volgens het gemeente bestuur (met het gelijk van de com puter achter zich) alleen maar hun ontevredenheid hadden moeten doen toenemen. Terzijde: dat gemeentebestuur be stond uit de verslaggevers van het Algemeen Dagblad (die zich gelieërd moest voelen aan de industriële be langen); de verslaggever van Trouw/Het kwartet (typisch een man van de middengroepen) en de medewerker van Vrij Nederland (voor wie de rol van linkse radicaal was weggelegd één en ander vol gens het scenario van de spellei- ding). On-tevreden heid Het zal duidelijk zijn, dat deze er varing: „ontevredenheid die niet zou mogen bestaan" deze wethouder wel te denken heeft gegeven. Is dat niet dwaas is dat geen misken ning van de werkelijkheid in het spel? Of zou het juist net zoiets zijn als het bermtoerisme, dat rationeel beschouwd een krankzinnige vorm van recreatie is maar desondanks kennelijk duizenden diepe voldoe ning schenkt alle rationele over wegingen ten spijt? Tevredenheid dus, die niet mag bestaan? Als paradoxen de werkelijkheid bevestigen, lijkt Stereos kennelijk erg op de werkelijkheid. tant o of itoor Van een verslaggever DEN HAAG De leiding van Ra dio Nordsee International (RNI) heeft de Haagse officier van justitie mr. H. van 't Veer gevraagd zo mogelijk de gerechtelijke vervolging van de vijf verdachten van de aanslag op de Me- bo 2 van Radio Nordsee niet te laten doorgaan. Een van de Zwitserse eige- D naars-van RNI, Edwin Bollier, die dit igen met 5 pet. te verhogen. üvèen. brief aan mr. .Van 't Veer niet de inkomstenbelasting, heeft gevraagd, verzoekt de officier om in elk geval mild in zijn eis tegen de vijf te zijn. Het oude liedje e regering vraagt de werkne- 5 hun looneisen te matigen, ft zij het goede voorbeeld? Al- ibalve. Eerst komt minister a (verlengstuk VVD) met ver tes van de posttarieven en dan ie regering voornemens alle de indirecte. En de eerste le- sbehoeften worden 't eerst be- Och, het is weer 't oude liedje: met het kleine inkomen hebben [rootste strop. regering komt veel geld te- t, maar de inflatiecorrectie moet rgaan. Of er nu reden is om te soberen, of niet, de grote heren len hun geld terug. iHebben zij eens gehoord van toegepast istendom? Dat is deze handel- ze zeker niet. Indien de inkom- n- en loonbelasting met 1 pet. worden verhoogd, was de rege- uit een hoop zorgen en dan aaide ieder naar draagkracht Haag H. L. van Reine Taal- en milieubederf er sinds de gouden eeuw iets ■anderd in orthodox-protestants Ierland of hebben de „zeden" akt op de tv) en de gedachten- iwsels van theologen nog steeds elfde voorkeur boven de daad- rkelijke „bekering" van eigen icrete zonden? Zoals: het afzien beperken van autogebruik (in de id allang milieubederver nr. 1). Is werkelijk „Gods wil": al die idgereden kinderen en bejaar- Heeft een moeder met kinder gen genoeg aan 20 cm trottoir? iet onoverkomelijk schillen, ver- dcingsmateriaal e.d. zonodig mee te nemen naar huis, na con- nptie buitenshuis? locht mijn beleren sommigen en, hun wordt verzocht metter- id te reageren. Haag J. W. Berloth Kosmokomplot II 'e heren Aantjes en Mellema, dievoorzitters van resp. ARP en U, menen met betrekking tot de rond kosmokomplot II, „dat het Vandaag behandelt de rechtbank in Den Haag de zaak tegen de drie dui kers, Veronica-directeur Bull V. en zijn medewerker Norbert J. In dit proces is mr. Van 't Veer officier van justitie. Edwin Bollier wijst er in zijn brief op, dat de nieuwe directie van Radio Veronica zich bereid heeft verklaard de schade aan het zendschip Mebo 2 geheel te vergoeden. Door RNI werd die schade geraamd op een kwart miljoen gulden. Wij hebben geen schade van de aanslag geleden. De brand kon door de spontane hulpac ties tijdig worden geblust en zo kon ook worden voorkomen, dat de aan slag mensenlevens kostte, aldus de briefschrijver. Hij stelt, dat RNI er hierom van heeft afgezien een aan-, klacht tegen Veronica in te dienen. Kerk en Wereld niet tot schande zou zijn indien men ook en zelfs vooral wilde luisteren naar par tijen, die het Evangelie tot norm voor het politiek handelen willen stellen". Het verbaast mij telkens weer, dat deze „christelijke partijen" nog steeds menen dat zij het Evangelie tot norm stellen voor het politiek handelen. Mijns inziens is dat n.L een illusie die men, gezien het alge mene beleid van het kabinet-De Jong èn dat van het kabinet-bies heuvel tot dusver, en gezien de plannen voor de toekomst, ook met betrekking tot de ontwikkelingssa menwerking, of „ontwikkelings hulp" zoals men het nog vaak noemt, gerust kan vergeten. Ridderkerk A. J. Broekhulzen jr. "cdcrland I. NOS 18.45 (K) P en zip. STER 18.50 (K) Re- Te. NOS 18.55 (K) Journaal. ttR 19.00 (K) Reclame. KRO Daktari, TV-serle. r*R 19.55 (K) Reclame. NOS <K) Journaal. STER 20.15 b Reclame. NOS 20.20 Servl- tpot. KRO 20.21 (K) Eén blldcrlj per dag. documen- ■f Portret van de kunstver- ®el«arster en museumdirec- 'ee Peggy Guggenheim. 21.20 n de Hartog en de film: De •Pecteur. speelfilm naar de "Iknamlge roman. 23.15 - (K) Journaal. Nederland H. NOS 18.45 (K) Zip. STER 18.50 (K) Re- itn; NOS 18 55 (K) Journaal. ER 19.00 (K) Reclame. NOS Pen Haag vandaag. 19.10 vrlj-uit: programma over n wel en wee van de rekrea- LAVRO 19 30 <K> Operatie «us 5. TV-serle. STEK <K) «ame. NOS 20.00 (K) Jour- nï ?TER: 20.15 (K) Reclame, "u 20.20 Service spot. AVRO "Peyton Place. 21.10 <K) Ra .Lfyfamlden en Papyrus, de £e RA-expeditle van Thor ,u 22 10 AVRO's Tele- |ïr Magazine. w (K) Journaal. NOS 23.01 Hilversum I, 402 m. KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Eigen fabrikaat: lichte muziek. 19.30 Oud en vergeten nieuw geheim, prac- tische Informatie voor mensen die creatief bezig zijn met de liturgie. 20.00 (S) Klassieke muziek (gr.). 21.30 (S) Klassie ke grammofoonmuziek. 21.55 Documentair programma over Sir Walter Scott. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parle- mentsoverzlcht. 22.50 Toeris tisch magazine. 23.15 (S) Lichte muziek (opn.) 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 (S) Licht orkest. 18.55 (S) Amateurs musiceren. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond, geva rieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Radiojournaal. NOS 22.55 Aglt - prop op de planken: een verkenning van het poli tieke theater. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV 7.00 Nieuws. 711 Het levende woord. 7.18 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7 32-7.50 Hier en nu.) TROS: 8 00 Nieuws. 8.11 Ver- zoekplatenprogrammma voor de militairen met van 8.30-8.32 uur Nieuws en van 9.00-9.10 uur Gymnastiek voor de huls vrouw 9 30 Voor de kleuters. 9.45 (S) Klassieke muziek door Radio Kamerorkest en Radio Filharmonisch Hoornkwartet. 10.15 Voor de huisvrouw 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua/magazlne: nieuws, nieuwtjes, reportages, enz. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 WIJ van het land; 12.20 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12 41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13 05 Raden maar...) NCRV: 14.10 (S) Omroeporkest. 14.20 (S) Omroeporkest. 15.00 In 't zilver: voor oudere luiste raars. 18.00 Nieuws. 10.03 (S) Lichte grammofoonmuziek. 16.15 Lotje: radiostrip voor de Jeugd. 16 30 Voor de Jeugd. 17.30 NCRV en bloc. <17.50-18.00 Overheidsvoorlichting. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag Woens dag: muziek en Informatie. (7.33 Van de voorpagina) VPRO: 7.45 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws, t.ll Actualiteiten HAARLEM Presentatie van christelijke films is het doel van de nieuwe stichting „Woord en Beeld" (WEB), die van start s gegaan met een fonds van buitenlandse produc ties. De stichting die haar diensten onder de naam WEB-filmservice aan biedt, vertoont in Nederland films van o.m. World Wide Pictures (Billy Graham), het Moody Institute of Science, Wycliffe Bijbel Vertalers, Ken Anderson Films, Gospel Films en andere producenten van evangeli sche films. In het stichtingsbestuur hebben zitting ds. T. B. van Houten (gereformeerd), ds. G. van 't Woud (Baptist), ds. J. M. Durieux en de he ren H. H. J. Heule en A. Stringer. WEB wil filmavonden organiseren in kerken, gevangenissen, op scholen e.d. De stichting wenst geen speelfilms in Van een verslaggever HILVERSUM De AVRO is van mening dat de beschikbare televisie zendtijd het voor de omroepen onmo gelijk maakt om een „volledig en evenwichtig" programma, zoals dat in de Omroepwet heet, samen te stellen. Op een in Hilversum gegeven pers conferentie ter introductie van het winterprogramma zei Siebe van der Zee, directeur van het televisiebedrijf van de AVRO, dat er sprake is van een historisch moment, omdat voor het eerst in de geschiedenis van de tv zendtijd is onttrokken aan de vier grote omroepen. De AVRO zal van de dinsdag- naar de maandagavond verschoven wor den. Het populaire programma Pey ton Place zal mee-verhuizen. In de komende wintermaanden zal 20 pet. van de AVRO-programma's gevuld worden met buitenlandse tv-series. De AVRO-radio krijgt met ingang van 1 oktober meer zendtijd. De heer J. van Overvest, directeur van het radiobedrijf, zei een voorstander te zijn van een duidelijke programmati sche profilering van de drie zenders. Eén voor lichte muziek, één voor ge varieerde programma's en een cultu rele zender. Behalve de AVRO is al leen de VPRO voorstander van een dergelijke profilering. 8 22 (S) Dag woensdag (ver volg). (Om plm. 8.35 Van alle markten thuis) 9.00 Radio weekblad met om: 9.00 Ons nummer is....; 9.35 Waterstan den: 9.40 Schoolradio: 10.16 Ko ning Klant: 10.30 De Weekbla den: 10.45 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws: 11.03 Op de kof fie: Informatie en commen taar. 12 00 (S) Licht strijkor kest en xangsoltsten 12.25 Openluchtconcert door de Am sterdamse «Polltlekapel. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13 25 Speelruimte met om: 13.25 Kennismaking met de buurt bewoners; 14.00 Operettewe reld: 14.35 Kinderkoor: 14.50 Voordracht en muziek: 15.10 Buurtbewoners en hun favo riete muziek: 15.40 Profiel in muziek: 16.00 Nieuws: 16.03 Vragenvuur: buurtbewoners ondervragen een Nederlander naar keuze; 16.25 De Toonzaal: muziek voor en door de Jeugd. NOS: 17.02 Nederlandse volks verhalen en volksgebruiken. 17.20 (S) Metro's Concert Music 17.40 Toeristische Informatie uit binnen- en buitenland. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 248 m. AVRO 9 00 Nieuws. 9.02 Licht platen- programma 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojournaal 10.03 Arbeidsvi taminen. (1100 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Platenprogram- ma, (13.00 Nieuws: 13.03-13.06 Radiojournaal) 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nieuws. 15 03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18,00 Licht pla- tenpro gramma 07.00 Nieuws; 17.03-17.06 Radiojournaal). Nederland I. AVRO: 17 00-17.35 Kinderprogramma haar pool op te nemen die niet een duidelijk evangelisch karakter heb ben. Het adres van de stichting is SweeHnckplein 14, Heemstede. Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.30 uur Informatie voor mensen die bezig zijn met de li turgie. 20.00 uur Klassieke muziek. 21.30 uur Klassieke grammofoonmu ziek. 21.55 uur Documentair programma over Sir Walter Scott. 22.50 uur Toeristisch magazine HILVERSUM II AVRO en NOS 19.35 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma. 22.55 uur Een verkenning van het politieke theater. Hier en Nu interviewde in Wenen de naar het Westen gevluchte Bul gaarse dominee Mitko Matheëff. Ds. Matheëff vertelde hoe hij in 1948 met zeventig andere dominees gearres teerd werd en er bovendien met vijf tien anderen werd uitgepikt om een proces compleet met martelingen, hersenspoelingen en injecties te on dergaan. Waarom juist hij werd uitgezocht voor dit proces werd niet vermeld, evenmin waarom de regering in Bul garije de grote kerk een soort schijn vrijheid geeft maar speciaal gebeten is op kleinere kerkelijke groeperin gen. Dominee Matheëff vertelde ook dat jongeren ervan weerhouden wor den (soms zelfs met geweld) om een kerk binnen te gaan. Hoe worden oudere mensen behandeld bij de kerkgang in Bulgarije? Volgens de gevluchte dominee staat de kerk ge deeltelijk onder leiding van atheïsten en er zijn zelfs communistische ele menten als priester werkzaam. Of dat communisme in Bulgarije zonder meer in tegenspraak is met het ge loof. kwam niet ter sprake. Hier en Nu had verder nog een verwarde bij drage over de schoolboeken-chaos. Dat de schuld Voor het te late afleve ren van die boeken bij de scholen en bij de uitgevers ligt, en natuurlijk bij de boekhandel, vermoedden we al. Maar geen uitgever en geen boekhan delaar wilde daar iets over zeggen omdat er onderhandeld wordt over deze kwestie. Toen ondervroeg Hier en Nu- maar drs. A. van den Berg uit Groningen over zijn inmiddels be kend geworden plan ter sanering van het schoolboekenwezen. Het tweede net viel bij ons uit. Dat gebeurde tijdens het gesprek dat beeldhouwster Niki de Ste-Phalle. We Ageeth Scherphuis had met de pop- hoorden de laatste net iets zeggen over supervrouwelijkheid als tegen stelling tot het wetenschappelijke, ce rebrale. Tijdens het uitspreken van deze onjuiste cliché's viel Niki weg. Haar Juerdiende loon. A.H. Eerste nieuwbouw SPAKENBURG Dezer dagen heeft de gereformeerde kerk (vrijge maakt; buiten verband) van Bun schoten-Spakenburg haar nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. Dit is de eerste nieuwbouw van de buiten-verbanders, die als gevolg van de recente vrijgemaakte kerkstrijd in vele plaatsen zonder kerkgebouw zit ten. De kerk, die gebouwd is door architect J. Moolhuysen te Baarn, telt achthonderd zitplaatsen. Vanavond te zien NEDERLAND I KRO 19.05 uur Daktari, t.v.-serie 20.21 uur Dokumentair portret van de kunstverzamelaarster Peggy Guggenheim 21.20 uur De Inspecteur, speelfilm. NEDERLAND II NOS en AVRO 19.10 uur Vrij-uit: programma over rekreatie 19.30 uur Operatie minus 5, t.v.-serie. 20.21 uur Peyton Place 21.10 uur De eerste RA-expeditie van Thor Heyerdahl. 22.10 uur AVRO's Televizier Magazine. MARY STEWART 41 Ik zei: „Maar dit is mijn kamer. Denkt u er dan niet aan, d^t de mensen van de herberg zullen willen weten, wie u bent? U kunt dit soort grapjes niet ongestraft uit halen, zelfs niet in Frankrijk. Als- ik het eens op een gillen zette?" De sigaret gloeide rustig, en ik hoorde de glimlach in 'zijn stem, toen hij zei: „Gil maar." Ik beet op mijn lip. Natuurlijk kon ik niet gillen; ik 4zag in mijn geest al de gevolgen daarvan voor mij - de 'rompslomp, de verklaringen, de beschuldigingen, mis schien de politie - en namen... en adressen. Nee, ik kon niet'gillen. Hij lachte in het duister. „Ik ben trouwens je man. Ik kwam hier vannacht laat aan, en wilde hen niet storen. .Per slot van rekening geloof ik niet dat je nadrukkelijk hebt "gevraagd om een eenpersoonskamer, wel? En alle kamers hier zijn met twee bedden, een bof." ,Wat bent u van plan?" zei ik nogmaals. „Je evenmin los te laten als een bloedzuiger, liefje, als een minnaar." Hij installeerde zich gemakkelijk op zijn bed. Ik staar de in het duister, ergens te uitgeput om bang té zijn; ik voelde me leeg en moe. Ik bedacht tot mijn blijdschap dat ik Madame niet had verteld waar ik vandaan kwam, en dat ik me slechts had laten inschrijven als „doorgaan de reizigster". Hij zou niets wijzer worden, noch van de herbergierster, noch uit het gastenboek. „Zullen ze het niet een beetje vreemd vinden dat we ieder in een eigen wagen zijn gekomen?" „Ik heb de mijne niet hierheen gereden," zei hij. „Ik heb hem een paar honderd meter verder'laten staan, om de bocht, buiten zicht. Ik wilde niet dat je hem zou zien, als je toevallig buiten zou rondlopen bij mijn aankomst. Maak je daarover geen zorgen." Ik deed geen moeite uit te leggen, hoe weinig zorgen ik me maakte. Ik keerde me naar het raam toe, en draaide het kussen om, zodat de droge kant tegen mijn wang aan lag. Dat zou tot morgen moeten wachten. Ik kon niets doen, en mijn gezonde verstand zei me dat als Richard Byron iets van me te weten wilde komen, hij me ten minste niet in mijn slaap zou vermoorden. Evenmin, dacht ik, zou hij het wagen iets gewelddadigs te probe ren, nu er ménsen binnen het bereik van mijn stem wa ren, en nu ik, als ik bang genoeg werd, een politie-onder- zoek zou riskeren. Ik had uiteraard nog steeds mijn mantel en schoenen aan, dus trok ik de laatste uit, wik kelde de eerste warmpjes om me heen, en rolde me op met mijn rug naar het andere bed. Richard Byron zei: „Wie is Johnny?" Ik zei kortaf: „Ik wil niet met u praten. Ik ga slapen." Ik hoorde een vaag knarsend geluid, toen hij zijn siga ret uitdrukte in een asbakje tussen de bedden. Hij zei niets. De veren van het andere bed kraakten zwaar, en onbewust verstrakte mijn lichaam in spanning. Maar hij was enkel bezig zich op zijn gemak te installeren. Na een tijdje zonk ik tot mijn eigen vage verbazing weg in slaap. Ik werd v/likker'in een lege kamer, met zonlicht be spikkeld door de jaloezieën heen en met de troostrijke geluiden van het ontbijt op het terras onder de vensters. Eventjes vroeg ik me doezelig af waarom ik zo onge makkelijk boven op het dekbed opgekronkeld lag, gewik keld in mijn mantel. Toen herinnerde ik mij alles, en de slaap week prompt, nu ik me omdraaide om naar het an dere bed te kijken. (Wordt vervolad) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 150: Willem gaf vuur en onmiddellijk weerkaatste een donderend geraas wel duizendvoudig door de on deraardse ruimtes. Maar Willem had iets te hoog gemikt en de enige schade, die hij dus aanrichtte, wa ren een aantal gaten in het dak van Ezechiël's oude vrachtauto. En dat had Willem nu beter kunnen laten. Ezechiël had name lijk een hele tijd bibberend van angst achter zijn antie ke auto gezeten,, maar nu ze er gaten in begonnen te schieten, werd de ware strijdersgeest vaardig over hem. „Dat neem ik niet!" brulde hij. ,Heb ik dóar- voor nou altijd hun spul naar Cowtown gereje? Dit neem ik niet! Van mijn auto blijven ze af! Wacht maar, ik zal hem, die vent die me dat lapt!" Onver saagd begon Ezechiël een trapje te beklimmen en hij trok zich geen snars aan van de kogels die hem om de flaporen floten. „Ik zal het terrein van de strijd eens van boven bekijken", gromde hij. „En iedereen die ik zie, die smijt ik een stuk van deze zware machine naar z'n kop. Kijk 'cs an, daar staan d'r al een paar. Wie bennen dat?" De boze Bottenbrook was langs de railing gekropen en zag daar beneden hem twee ongunstig uitziende idividuen staan. Ze hadden de armen om eikaars smalle schoudertjes geslagen en in hun angst zagen ze er danig lachwekkend uit. „Ik... ik zou ze best wat kennen doen met me slagersmes...," steunde de Sugarface. „Ma... maar weet je wat het is? Zij bennun met ze drie-un en dat haal ik niet. Twee haal ik er nog niet, maar dan heb du derdu mijn al lang neerguschootun..." „Of je gelijk heb", sta melde Platvink-Jantje. „Ik zelf zou ook heel best met me stengun kenne gaan. knallen. Maar stel je 's voor, dat ik de verkeerde raak. David..., of Willem..., of zo. Ik mot er niet an denke, Sjoekerfees. Die verantwoording ken ik niet op me neme..." Het waren me dus de helden wel

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11