Laat ons de zorg over uw verzebplngen. •2553 Acht huisartsen slaken noodkreet over tekort Tomateiikwekers eisen bescherming tegen zware concurrentie jtajuiw®1- ïassstt Fijne relax-jurken voor avondje thuis Zachte contactlenzen zijn niet verantwoord Parkdirecteur wijst olieconcerns de fleur \Maatregelen op EEG-niveau nodig Gratis reizen 7 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 (Van onze Haagse redactie) DEN" HAAG De tomaten- cwekers vrezen, dat hun bedrij ven binnen twee jaar zullen ver dwijnen, wanneer op EEG-ni veau in Brussel geen bescher mende maatregelen worden ge- ïomen. De tuinders, die in de andere EEG- nden en met name in West-Duits- Jnd zware concurrentie ondervinden an Roemenië en Bulgarije verlangen hun minst het volgende om hun iedrijven te redden: contingentering van de tomatenin- roer in de EEG uit Oost-Europa; meer faciliteiten om de omschake- Ing van de bedrijven van stookolie lp aardgas financieel mogelijk te ma ten; i van het Centraal bureau van tuin- ouwveilingen een beleid, dat beter is 'gestemd op de marktsituatie in het luitenland. Goedkoper De heren C. Mostert en M. van der ipek van het actiecomité van de lastuinders in het district midden- uid-Holland motiveren deze wensen itvoerig. De bescherming tegen de concur- entie uit Roemenië en Bulgarije is 'ingend nodig. In juni bereikt de ederlandse tomatenproduktie de top. ar juist in deze maand is men van Westduitse markt weggedrukt. Het olgende jaar, zo is de verwachting, al men het reeds in de maand mei erliezen van de Bulgaren en Roeme- Straks heeft men ook met de incurrentie uit Zuid-Slavië te ma- en. Onder de tuinders gaan steeds leer stemmen op om mee te doen in de dumping-politiek van Bulga- je en Roemenië. De Nederlandse to- laten moeten dan niet uit de markt orden genomen maar goedkoper orden aangeboden, de tuinders zou- dan enige tijd genoegen nemen et een vergoeding van 3 gulden per ikje. Op deze wijze zou de concur- ntieslag gewonnen kunnen worden. Nu prijst Nederland zich uit de arkt. Voor elk bakje, dat Nederland t de markt neemt, zetten de Bulga- m en Roemenen een ander bakje eer, aldus de tuinders. Zij hebben er een zwaar hoofd in, 't voldoende voor hun wensen 'ordt gepleit. De minister van land ouw, ir. Lardinois, heeft op EEG-ni- eau al heel wat kritiek moeten aan ton over de tegemoetkoming aan o tuinders toen de stookolieprijs zo oog was gestegen. Een klacht vooral is, dat de afstand ^en het bedrijfsleven en Brussel zo toot is. De wensen komen onvol- tende over. Trouwens, ook de mini- fer en de leden van de Tweede Ka- zijn onvoldoende ingelicht. Een t'ef is, dat de communicatie via de andsorganisaties en het landbouw- ohap (hoofdafdeling tuinbouw) on tdoende is. Vandaar de speciale ac es van het comité. De twee leden on het actiecomité, die al geruime id vechten voor het behoud van glastuinbouw, klagen verder over de onvoldoende politieke steun. Zij zijn er van overtuigd, dat in de r.k- standsorganisaties en via de KVP onvoldoende tegenspel wordt gegeven aan minister Lardinois. Van deze kant, wordt de minister te eenzijdig en on volledig voorgelicht. De situatie in de glastuinbouw en met name in de tomatenteelt wordt steeds moeilijker. Ontving men vorig jaar in juni gemiddeld nog 7 gulden per bakje, dit jaar bedroeg de op brengst gemiddeld zo'n 3,50 gulden. Deze scherpe daling deed zich voor, terwijl de produktie aanzienlijk min der was dan verleden jaar. De onrust in de bedrijfstak neemt toe. De leden van het comité zijn sterk tegen on toelaatbare acties, maar de stemming om de doorgedraaide tomaten op on gelegen plaatsen te storten blijven. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De ondergang van de stand der Nederlandse huisartsen, beschreven door acht hunner. Dat zou de titel hebben kunnen zijn van de negen pagi na's lange noodkreet in Medisch Contact van gisteren, die. met kennelijk ingehouden emotie, slechts voorzien is van het op schrift 'Over het huisartsente kort'. Dat huisartsentekort bedraagt 750, voor wie alleen al 60 in Roterdam (daar werken momenteel 208 huis artsen). Om het landelijke tekort in tien jaar in te lopen moeten er elk jaar 285 bij komen. De laatste jaren heeft het aantal nieuwe huisartsen hel Vertrek van de bestaande (met pen sioen of naar andere functies) net niet kunnen bijhouden. Doordat de bevolknng groeide nam het aantal patiënten per arts toe. Dat bedraagt ongeveer 2900; de zieken fondsen hanteren als norm 2600, de acht Rotterdamse huisartsen houden in hun noodkreet 2500 patiënten aan redelijke praktijkomvang, in Rot terdam is het 3250. Maar het aantal patiënten is niet het enige wat de huisartsen frus treert. Die te veel mensen komen steeds vaker bij hem met geeste lijke en maatschappelijke proble men die verhuld zijn in lichamelijke ziekteverschijnselen. Om die proble men aan te pakken heeft de huisarts onvoldoende mogelijkheden orn de mensen te verwijzen naar instanties die er wel in gespecialiseerd zijn. De praktizerende huisartsen hebben vaak het gevoel dat zij er verstan diger aan zouden doen de deur te sluiten, en zich uitsluitend bezig te houden met de opvoeding van hun eigen verwaarloosde kinderen, schrij ven de acht. Wij zullen elke Nederlander dui delijk moeten maken dat hij zijn huis arts in de komende jaren zal ver liezen als hij zich niet daadwerkelijk achter ons stelt, waarschuwen zij. En de huisarts heeft een sleutel positie in het hele bestel van de ge zondheidszorg. De huidige overbelas ting leidt tot meer verwijzing naar specialisten, meer ziekenhuis opname. Dat is niet alleen duur, maar ook ondoelmatig, menen de acht Rotter damse artsen. Nog afgezien van de frustratie bij de huisartsen, die leidt tot wegtrekken uit het beroep en nog grotere belasting van de overblij- venden. Om uit deze heilloze ontwikkeling te komen hebben de acht concrete aanbevelingen opgesteld, waaronder vooral opvalt hetafstoten van alle nevenfuncties door de huisarts (ver- zekerings- en sportkeuringen, contro les voor bedrijfsverenigingen en wat dies meer zij). Een en ander in het oog springend punt is de opleiding van praktijkzuster en -broeders, die de arts een stuk routinewerk uit handen zouden moeten nemen. Verder beperking van de praktijkgrootte tot 2500 zielen, gepaard gaande met herziening van de honorering die het voeren van zo'n praktijk econo misch mogelijk maakt. De praktijkvoering moet woren verbeterd (groepspraktijken en ge zondheidscentra, hoewel de acht waarschuwen dat dat zeker op korte termijn niets zal helpen). De investe ringen voor de speciale huisartsop leidingen aan de universiteiten moe ten worden verhoogd en de nascho ling, met name ten aanzien van de gedragswetenschappen, zal moeten worden bevorderd, aldus het artikel. .rtsV^.0\3- !ï5**£S Antilliaanse krant wil overheidssteun WILLEMSTAD Niet alleen in Nederland, ook op de Antillen hebben de kranten het moeilijk als gevolg van concurrentie door de televisie. In Nederland wordt dit verschijnsel voornamelijk veroorzaakt door het feit dat advertenties, die vroeger in dagbladen terecht kwamen, tegen woordig als reclamespot op de televi sie komen. Op de Antillen is het meer directe concurrentie van de televisie, waardoor de kranten het moeilijk hebben. Het Curagaose dagblad Beurs- en Nieuwsberichten eist in een hoofdartikel dat de regering, die in feite de televisiezenders exploiteert en dus de dagbladen concurrentie aandoet, de dagbladen tegemoet komt in de vorm van bepaalde faciliteiten. „In een democratie", aldus het blad, „heeft de overheid de plicht om te zorgen dat de pers haar werkzaamhe den naar behoren kan uitvoeren". Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Levering van contactlenzen van zacht materiaal is (nog niet verantwoord, vindt de Algemene Nederlandse vereniging van contact lensspecialisten. Uitsluitend onder nauwkeurige controle zijn experimenten mogelijk, omdat de steriliteit van het materiaal nog niet gegarandeerd kan worden. De ANVC maakt zich bezorgd over de invloed van de publikaties van de laatste tijd, waarin de zachte contactlens als een nieuw artikel wordt voorgesteld. Volgens haar is het zachte materiaal niet nieuw, maar wordt het al meer dan twintig jaar op bruikbaarheid beproefd. Het perpex, waaruit de door miljoenen gebruikte conventionele lens be staat, is ondoordringbaar voor bacteriën en schimmels en levert geen gevaar voor het oog op. De gelatine-achtige substantie van de zachte lens kan echter vele besmettingshaarden bevatten. Gisteren zijn op Schiphol aan gekomen de Nederlander V/. Pomp met zijn Ierse vrouw en zes kinderen. Na tien jaar in Noord-Ierland te hebben gewerkt en gewoond is de heer Pomp het land ontvlucht door de aanhou dende moeilijkheden. UTRECHT NS-personeelsleden zullen voortaan worden gehoord, voordat hun een disciplinaire straf wordt opgelegd. Tot op heden was de strafbepaling bij de spoorwegen ta melijk autoritair. De hoofddirectie bestrafte vergrijpen van personeelsle den op grond van de binnengekomen rapporten, zonder dat het betrokken personeelslid gelegenheid kreeg zich te verweren. De strafbevoegdheid is nu gedelegeerd aan de directeuren van de verschillende diensten. Deze moeten, alvorens een straf op te leg gen, aan de betrokkenen de gelegen heid geven zich eventueel te verwe ren. Van een medewerkster De ondermode komt vaak een stap achter de bovenmode aan. Eerst was er de minirok met een afschuwelijke inkijk, toen verschenen de pantynylons zo dat de inkijk toonbaar werd en de minirok zich verder kon ver breiden. Eerst waren er enkele lange rokken, die hinderlijk te gen de benen plakten, toen ver schenen de lange onderrokken, zodat de maxi- en midi-mode op gang kon maken. Met de beha is het nog vreemder gelopen. Het ding is officieel uit de mo de geraakt en officieus gedragen door miljoenen vrouwen, die hem niet missen konden. Toen verscheen de maximode, ge ïnspireerd op een tijd, toen een kloeke buste een must was. In het begin van onze eeuw be stond de beha nog niet, maar zodra een meisje niet helemaal kind meer was, werd ze tot de buste in een kor set met baleinen geregen. Dat bleef tot haar dood toe het meest verplich te kledingstuk. Haar katoenen hemd, waar het korset overheen ging, vorm de boven de rand een zakje, waar de rondingen in lagen, die soms pijnlijk door de baleinen geprikt konden wor den. Een tekort aan rondingen vorm de een gênant probleem, dat uit de linnenkast werd opgelost. Men waste zich in die tijd, zeer zeker. Maar we kunnen ons moeilijk meer voorstellen, dat daartoe een kom en een lam petkan nodig waren, en een toilet emmer voor het vuile water. Als het vroor in de onverwarmde slaap kamer, moest men eerst het ijs in de lampetkan breken. Is het kwaad- dunkendheid. wanneer we veronder stellen, dat er destijds minder uit voerig gewassen werd dan we tegen woordig doen, nu we beschikken over een douche en een warme en koude kraan In elk geval, de handdoek had een nevenfunctie, hij diende als aan vulling voor een onderontwikkelde buste. Vreemd, nietwaar, dat we die mode vorige winter busteloos hebben nage daan. Nog gekker is het, dat dit sei zoen de buste en de beha zich weer in de gunst van de mode mogen ver heugen, juist nadat de maximode voortijdig om hals is gebracht. Heer lijk, in ieder geval, dat we ons weer naar hartelust mogen verlustigen in heel vrouwelijke, schattige setjes, beha'tjes, panties, onderjurkjes enzo voorts. EMMELOORD De 52-jarige landbouwer L. Juartel uit Emmel- oord is vrijdagmiddag bij het machi naal aardappelrooien op zijn bedrijf om het leven gekomen. Toen hij een verstopping op de transportband trachtte te verwijderen, werd zijn werkkleding door een draaiende as gegrepen. Het slachtoffer werd mee getrokken en was op slag dood. De aardappelrooimachine werd voortbe wogen door een traktor. die door de echtgenote van de landbouwer werd "bestuurd. Pastunette, uitsluitend gespeciali seerd op foundations, heeft een heel goed uitgekiend verbond gesloten met de Duitse lingeriefirma Pompadour. Ze coördineren hun produkten, zo dat foundations en lingerie bij elkaar passen, en maken gebruik van elkan ders verkooporganisaties. Men kreeg op de show dus setjes van foundations en lingerie te zien en ook nachtkleding met een eigen accent. Daarvoor worden dunne soor ten katoenen jersey gebruikt, in wit, afgewerkt met een rood zigzagbiesje ofwel met ingebreide lengtestrepen in enige felle kleuren. Ook zijn er fijne batistsoorten van katoen met kunst vezel, met een ingeweven streepje of met kleurige broderie, en dreamlon met kanten entredeux. Ach. zo heer lijk zijn toch al die -lons, die ons het leven makkelijk maken! Verder was er nog de „derde mode" dusters, die tot echte huisjaponnen geworden zijn, te dragen tot het tijd is om boodschappen te gaan doen. Maar stoffen enzovoorts, moet dat ook maar in dat elegante ding gebeuren Tot dezelfde kategorie behoren de „relax- dresses" om 's avonds thuis te dra gen (zie foto). Ze vallen soms zo ele gant uit, dat men er best mee zou willen uitgaan. Om 's avonds thuis te dragen een „relax dress", gemaakt van een mengweefsel van Diolen en katoen. De kleur is rood. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De directeur van het nationaal park De Hoge 2 Septemberdagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upasfc. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.' 3-maaridskaartp.p. f 20.' voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS Veluwe (5.600 hectare) heeft de oliemaatschappijen, die om toe stemming voor proefboringen naar olie en aardgas aanklopten, resoluut de toegang tot het park ontzegd. „Op geen enkele voor waarde mag hier naar olie of gas worden gezocht", aldus de directeur. Intussen heeft, op grond van de toenemende geruchten dat op de Ve luwe naar gas en olie geboord zal gaan worden, het Apeldoornse raads lid W. F. Vriezen (WD) bij burge meester en wethouders van Apel doorn aangedrongen een standpunt in te nemen. Aan de rand van het Veluwemassief, namelijk in het Schaf- felaarsebos te Barneveld zijn deze boringen al aan de gang, aldus het raadslid in zijn brief. Hij wil met name weten of B. en W., indien zij over niet- of nauwe lijks meer informatie beschikken dan uit persberichten bekend is, bereid zijn op zeer korte termijn een com missie van deskundigen te benoemen die de gevolgen van eventuele ex ploitatie voor natuurschoon en recrea tie op de Veluwe nagaat. Enige we ken geleden is de kwestie van olie- en gasexploitatie overigens ook bij de Provinciale Staten van Gelderland aan de orde gesteld door prof. dr. ir. C. T. de Wit (PvdA).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7