Na de theologie nog een lesje esperanto Jonge catechisante maakte van haar pastor een overtuigd taalgenoot In Londen kreeg ik er een visie hij -raiJeugdweek bij het HUISVESTING WERKENDE JONGEREN Leger des Heils Dokter Bazuin gehuldigd w eer woonwagens in Leiden Binnenstad in liet duister Bij belt ent oonstellin g in Alphen MIDDENSTANDSDIPLOMA Twee lesavonden per week nieuwe leidse courant zaterdag 4 september 1971 ~y „l- voor, na elke catechisatie een half uur esperanto te doen. Haar pastor begon het geleidelijk on verstandig te vinden, zich deze kans te laten ontglippen. Al zou hij alleen maar een beetje de taalre gels leren. Mevrouw Van Achter berg voelde er ook wel voor. Zo heeft het echtpaar Van Achter berg in die winter twintig lessen doorgewerkt. De stoel van de do minee in het bijgebouw van de Maranathakerk was nog niet koud of de energieke Benata had er al op plaatsgenomen om de les te be ginnen .Het resultaat was een met goed gevolg afgelegd elementair examen. Een handdruk aan een voor een taai examen geslaagde catechisante kan vergaande gevolgen hebben. Zon der opzet werd de Leidse dominee Van Achterberg (geboren in 1914, 23 jaar in hervormd Leiden) op slag een uniek man: de enige espe- ranto-sprekende predikant in Ne derland. die deze hulptaal bij gele genheid ook gebruikt en zijn sym pathie ervoor met overtuiging kan motiveren. Die onderscheiding doet hem overi gens niet veel. „Och, in het land der blinden is éénoog koning". Bo vendien vindt ds. Van Achterberg het jammer dat hij de waarde van deze hulptaal nu pas heeft ontdekt. Overigens zijn ds Van Achterberg en Benata nu quitte, want zij koos een theologisch studie aan de Leid se universiteit. leder hetze! fde Ja-F ,EIDEN Dat dominee H. J. van Achterberg enige weken terug op Londcnsc kansel voor honder den mensen van tientallen nationa liteiten een preek in het esperanto •il hield over een woord van de apos tel Paulus, heeft hy in eerste in- inke stantie te danken aan zijn catechi sante Benata Koopmans, die hem drie jaar geleden spontaan aan bood hem deze hulptaal te leren. rzoe echt mar! 1 k, d beet ij had in zijn krant waarom zouden wij verhelen dat dat de Nieuwe Leidse is gelezen, dat Benata was geslaagd vopr het ■hoogste esperanto-examen. Zij was nog maar achttien jaar. De jongste bevoegde lerares esperanto in ons ;rvb HEEFT AL 145 WOONEENHEDEN 'reken in één taal voor veertig nationaliteiten. Een modern pink stergebeuren. land. De predikant spoedde zich naar de Vendelstraat om z'n geluk wensen aan te bieden. Aangezien een esperanto-kenner meestal een enthousiast propagandist is, ver bond de gelukkige catechisante aan haar dank voor de pastorale felicitatie het aanbod om de domi nee de eerste beginselen van de hem volkomen onbekende hulptaal bij te brengen. Diens eerste reactie was afwerend. Hoe zou een dominee, die toch wel kan weten wat een volle agenda is, clfiarvoor tijd kunnen vinden. Maar de', jeugdige lerares bleek ,ui,t het goede hout gesneden te zijn. Zé hield aan en stelde heel praktisch „Met die esperantostudie is het nogal meegevallen. Ik had in die tijd juist enige maanden studieverlof. Als je dan uren met theologie be zig bent geweest, wil je weieens wat anders. Het is ook vrij een voudig. Na één winter kon ik al een preek maken voor een kerk dienst met esperantisten in de eigen stad (die hadden een congres in het jeugdbuitencentrum De Vliet) en na twee winters dan die onvergetelijke dienst in Londen. Wat een gebeurtenis was dat! Ik geloof niet dat het esperanto de broederschap van alle mensen kan bewerken. Kijk maar eens naar Amerika. Daar hebben ze dan één taal ,maar je kunt moeilijk zeggen dat broederschap hét kenmerk van de Amerikaanse samenleving is. Het esperanto kan wel een middel zijn om de internationale contacten te vereenvoudigen. Wie zegt dat het Engels, met zijn nu al grote reikwijdte, daarvoor toch wel kan dienen, redeneert natuurlijk zuiver westers. Het esperanto staat boven de nationaliteiten en de politieke structuren. Het zouk ideaal zijn als deze taal in de Verenigde .Naties -en, in de We reldraad van Kerken werd gespro ken. Dat zou een geweldige ver eenvoudiging van organisatie bete kenen. Taalkundig zou ieder z'n internationale jasje aantrekken. Dat zou al een zekere verbonden heid geven. Nu heb je bij interna tionale contacten steeds tussenper sonen en technische hulpmiddelen nodig. Waarbij ook nog de vraag rijst, of de tolken wel helemaal correct vertalen. Maar al doen zij dat, dan nóg mis je in dit systeem de directheid van het woord, en gaat er veel verloren van de ma nier waarop het wordt gesproken, de enigheid van de stem, de voor dracht. de toon, de accenten. Als zij het even konden beleven, dat mensen van vele naties één taal spreken, dan zouden ze zeker zeg gen dat is het. Het Chr. Internationaal Esperantis- tenverbond heeft dan ook ter gele genheid van de herdenking van zijn zestigjarig bestaan vanuit Londen een telegram naar de We reldraad van Kerken in Genève gestuurd om er nog eens op aan te dringen, meer van dit hulpmiddel gebruik te gaan maken. Onze woorden zijn wel vaak interna tionaal gericht maar onze daden zijn daarmee niet altijd in over eenstemming. Ieder blijft zo graag op zichzelf. Het nationale besef is misschien te sterk om het esperan to populair te maken. Voor de doorwerking en verbreiding moet deze hulptaal de tijd wel mee heb ben. En vanzelfsprekend moet de bedoeling ervan goed óverkomen. Het esperanto doet geen aanval op de eigen talen. Het wil alleen dat er over de grenzen een internatio nale taal kan worden gesproken en dat de verbondenheid, die er wezen lijk tussen de mensen en de volke ren bestaat, in haar groei niet door hoge taalbarrières wordt gehinderd. Ik wil geen esperantist zijn. De „is- ten" hebben de wereld al zoveel teleurstelling en ellende berok kend. Ik heb alleen het eenvoudige en bruikbare van deze taal leren zien. Het is ook nog een welluiden de taal, die de gebruiker beslist niet belemmert in het uitdrukken van zijn gedachten. Esperanto is geen armoedig hulpmiddel. Als je je kennis ervan vermeerdert, geeft dat niet zelden verrassingen". Degene die hoopt De taal als middel om tegenstellin gen te overbruggen boeide ook dr. L. L. Zamenhof, een Poolse jood. die in 1859 in de onder Russisch bewind staande stad Bialystok werd geboren. De bevolking van die stad was nogal internationaal samengesteld: Duitse emigranten (de trek naar het oosten). Russen, joden en uiteraard ook Polen. Ieder had zo z'n eigen zeden, ge woonten, godsdienst en taal. De te genstellingen lagen dan ook voor het grijpen. Toen hij veertien was, verhuisde Za menhof naar Warschau, waar hij zich na zijn studie als oogspecialist in een arme wijk vestigde. Zijn praktijk belette hem niet, zijn den ken over en werken aan een uni verseel taaialternatief voort te zet ten. Als al die groepen in zijn ge boortestad elkaar eens konden ver staan. zouden de tegenstellingen wellicht minder worden. In wetenschappelijke kring was men ook al bezig, de mogelijkheden voor een hulptaal te onderzoeken, omdat het Grieks en het Latijn op hun retour waren. Bekend zijn verder de pogingen van een abt om het „Volapuk" als internationale taal te introduceren. Na een paar jaar is deze hulptaal echter ver dwenen. In 1887 was Zamenhof klaar met zijn werk. Het kostte hem veel moeite een uitgever te vinden. En behalve moeite ook grote sommen geld, maar zijn schoonvader vond het een nuttige zaak en kwam royaal over de brug. De eerste uitgave ondertekende Za menhof met „Dr. Esperanto." Dat was zijn pseudoniem. Espero is hoop. Esperi is hopen. Esperanto is: degene die hoopt. Die eerste uitga ve bestemde Esperanto voor de Russen: hoogleraren, dokters en po litieke figuren. Vervolgens konden de Engelsen, Duitsers en Fransen er kennis van nemen. Toen Za menhof overleed, had hij het Oude Testament in het esperanto klaar. Engelse esperantisten hebben later het Nieuwe Testament in deze hulptaal overgezet. In 1905 werd in Frankrijk het eerste algemene congres van dfe. esperan tistenbeweging gehouden. Sinds dien is er ieder jaar een congres geweest, behalye it), oorlogstijd. Aan het algemene congres gaat steeds een ontmoeting van chris ten-esperantisten vooraf. Zij heb ben een eigen verbond, dat behoort tot het geheel van allen die espe ranto spreken. De doelstellingen van de christen esperantisten zijn: 1 verspreiding van deze hulptaal onder de evan gelische christenen; 2 christen esperantisten samenbrengen om mede door de gemeenschappelijke taal het werkelijke contact tussen broeders en zusters in Christus te bevorderen en de mogelijkheden te overwegen tot beoefening van christelijke gemeenschap en dienst; 3 de toepassing van het esperanto stimuleren in internationale be trekkingen en handelingen van evangelische kerken en organisa ties; 4 het esperanto te gebruiken om het evangelie van Jezus Chris tus te verbreiden. Nederland heeft 142 aangesloten christen-esperantisten. Ds. Van Achterberg, de enige predikant, is er één van. In Zweden zijn er 393, onder wie veertien predikanten. Ook achter het IJzeren Gordijn vindt de beweging haar aanhan gers. Over de hele wereld behoren 98 predikanten tot haar leden. Niet meer opgesloten De kerkdienst in Londen, waarin ds. Van Achterberg voorging, was een bijdrage van de christen-esperan tisten aan de wereldwijde ontmoe ting van de algemene beweging. Er waren in totaal tweeduizend con gresgangers. van wie een derde deel de dienst bezocht. Zij verte genwoordigden ongeveer veertig nationaliteiten. Een moderne beleving van het pinkstergebeuren. „Ze hadden mij gevraagd, de dienst te leiden. Vorig jaar wilden ze dat *al in Wenen. Maar dat heb ik niet gedaan omdat ik me nog maar een beginneling voelde. Trouwens, dat ben ik nog. Als ik ervaren espe rantisten inct elkaar hoorde pra len, twijfelde ik wel of ik het ooit zó zou leren. Maar goed, dit jaar meende ik geen nee te mogen zeg gen. Je kunt je op zoiets ook dege lijk voorbereiden. Ik heb ruim een kwartier gepreekt. Over Romeinen 8 vers 22. „Want wij weten dat tot nu toe dc ganse schepping in al haar delen zucht." Het was een on vergelijkelijke ervaring .want dc hele wereld zat daar en hoorde de christelijke boodschap in één taal, en alle landen hebben deel aan het zuchten van de schepping: honger, armoede, vluchtelingen, strijd, ver ontreiniging van lucht, water en bodem, een duistere toekomst, geen gcestelyk houvast meer, een gedes illusioneerde mens die maar al te graag de God-is-dood-slogan tot de zijne maakt en z'n bestaan vult mef broed, spelen, seks en drugs. En de christenen zuchten mee. Wij denken en lijden mee met onze tijdgenoten. Zij leveren de stof voor de agenda van de Wereldraad (Uppsala). Hoewel wij niet de oplossing kunnen leveren, weten wij wel waar de redding ligt. Het zuchten wordt bidden. Met de theorie van de doorgaande evolutie van de wereld komen we er niet. Door de zonde zit er een breuk in die lijn. De redding ligt in het kruis van Christus. Er moet een nieuwe schepping komen. Zijn dood is het begin daarvan. Dat wordt op pasen openbaar. Als ik temidden van zoveel mensen uil zoveel landen zonder taalmoei lijkheden dat kan beleven, voel ik mij niet meer opgesloten in een welvarend landje. Tijdens de kerk dienst was er in de omgeving juist een betoging in verband met de miljoenen oostpakistaanse vluchte lingen. Het gerucht daarvan drong tot in de kerk door. Ik wist na tuurlijk wel van die ellende, maar toén begon ik die op een nieuwe manier te zien. Ik heb er als het ware een visie bij gekregen." Hobbv voor elite Heeft het esperanto, dat is gebaseerd op Slavische, romaanse en ger- maanse elementen, toekomst? Het is het enige ontwerp van een internationale taal dat het zo lang heeft uitgehouden. De zo eenvoudig mogelijk gehouden grammatica al leen is nog geen garantie dat deze hulptaal hechter in de volkerenge meenschap wordt verankerd. Het zal vooral van de overtuigings- en wervingskracht van de beoefenaars afhangen of dit middel tot wereld omspannende communicatie in steeds bredere kringen wordt aan vaard. „Iemand die maar iéts in zijn vingers heeft van een wereldburgerschap zal het nut van dit middel erken nen," zegt ds. Van Achterberg. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam bestaat al een lectoraat in het esperanto. Maar er is ook een doorwerking „naar beneden" nodig. Anders wordt het een hobby voor een elite. Daarom begint Teleac in januari volgend jaar een esperan- to-cursus. Ds. Van Achterberg houdt het voor mogelijk, dat wij wat het esperan to betreft nog in het incubatiesta- dium' verkeren. Er kunnen zich ontwikkelingen en factoren voor doen die deze taal ineens een hoge vlucht geven. Intussen put hij met zijn vrouw da gelijks uit de esperanto-bijbel en leest hij nauwlettend de periodie ken van de beweging. Als een Dominee Esperanto. Als degene die hoopt. En een predikant weet dat de hoop een christelijke functie bij uitstek - o LEIDEN Het Leger des Heils eeft 1971 uitgeroepen tot „Jaar voor 'Son< et Kind." Vandaar de feestweek te oirm eiden voor kinderen van 6 tot 14 ïelij 'ar. rd l Op maandag, dinsdag, donderdag ie z i vrijdag van kwart voor zeven tot iit t wart over acht, en op woensdag en iterdag van half 3 tot half vijf, nt i ordt er een afwisselend programma emf jboden. m Het omvat ondermeer: een speur- icht door Leiden, Vossenjacht, een t hii ingfestival in de zaal aan de Hooi- dit racht 30 en een tienkamp op het ledfcrrein van de Groenoordhal. De week begint door aan de kinde- im n een kleurplaat uit te reiken, die Iidat maandag moeten leveren. Maan- all igavond wordt er een geluidsfilm st. I draaid: Taffy en de wildjager. it, legangsprijs 50 cent, brengen de id nderen de gekleurde plaat mee dan vi n kwartje, v( a ma dat i ZOETERWOUDE Hervormde emeente: 10 u. ds. Schoch (gezins om ienst). vo LEIDEN Vele honderden stu nten verenigden zich gistermiddag i het Pieterskerkplcin aan een door Koksschool bereide hutspotmaal- I. Drie oktober verspreidde al neg zijn eigenaardige geur. Dc n aaltijd was een onderdeel van de Iroductie van de nieuwe studenten. LEIDEN Van de woonruimle- behoevenden die zich bij de Stich ting Huisvesting Werkende Jongeren hebben gemeld kon tot 15 augustus 1971 23,71 pet van de 679 worden geholpen en van degenen die een beroep uitoefenen 23,78 pet van de 593. Niet alle beroepsgroepen kon den in dezelfde mate worden gehol pen. Wat de omvangrijke groepen betreft (467 van 593 ofwel 78.75 pet van alle woonruimtebehoevenden die 'n beroep uitoefenen) konden slechts gehonoreerd worden: 'de aanvragen van de kantoorbedienden/secretares ses voor 18,95 pet; de bouwvakkerss en de tekenaars tezamen voor 17,14 pet; alle verpleegsters en verplegers voor 9,59 pet; de verpleegsters en ver plegers van het A.Z.L. voor 11,63 pet; alle onderwijzend personeel voor 15,52 pet en de verkopers/ver tegenwoordigers voor 12,82 pet. Dat de éne categorie er minder slecht is afgekomen dan de andere heeft niet als enige oorzaak het niet of minder goed kunnen (of willen) betalen van de huur. In de regel is de bereidheid tot het brengen van soms niet geringe financiële offers voor behoorlijke woonruimte groot. De oorzaak van de verschillen ligt in de meeste gevallen in de graad van urgentie en de persoonlijkheids structuur van de aanvrager. Wat dit laatste betreft wordt steeds getracht mensen in eenzelfde huis samen te brengen wier persoonlijkheid harmo nieert. Maatschappelijke positie, ras, ge loof of politieke overtuiging leggen geen gewicht in de schaal. Dit lazen wij in jiet jaarverslag De tot 31 mei voorlopig of reeds definitief aangekochte panden verg den aan leningen een bedrag van 1.527.000. Deze resulteerden in 131 wooneenheden, 2 winkels en 1 kan toor. Deze 134 kostendragers dienen dus elk op te komen voor een ge middelde last van 11.395,52. Wan neer men 16,5 pet als maatstaf neemt voor de inkomsten huren) die ontvangen moeten worden om aan de verplichtingen te kunnen vol doen, dan moet de gemiddelde huur dus 16,5 pet van 11.395,52 1.880,26 per jaar ofwel 156,69 per maand zijn. Er is een mogelijkheid tot daling van de huur per eenheid per maand met -gemiddeld ƒ9,50. Naast de 3 verblijfseenheden die in juli 1970 werden verkregen, heeft de stichting dus in 8 maanden de verantwoorde lijkheid gekregen voor 145 woon- en 3 andere eenheden. LEIDEN In afwijking van de belofte om zich uit Leiden terug te trekken zijn gisteren weer tien woonwagens achter de molen De Valk „neergestreken". De woonwa genbewoners zijn het niet eens met het beleid van de regering ten aan zien van de centrale kampen. LEIDEN Dokter J. G. Bazuin vierde, zoals wij berichtten, gisteren zijn zilveren jubileum als gemeente arts. Hij kwam in 1946 als schoolarts in dienst van de gemeente Leiden en wqerd in 1958 benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Gistermiddag werd hij in het ge bouw aan de Roodenburgerstraat ge huldigd, eerst in besloten kring en vervolgens tijdens een receptie. In de eerste bijeenkomst bood de waarne mend directeur, mevrouw M. C. Zwart-Feenstra. de jubilaris met veel goede woorden een elektronenflitsei: aan. Verder spraken oud-medewerker dokter J. M. Cannoo en de admini strateur, de heer G. van Zwieten. Burgemeester Vis overhandigde dok-- ter Bazuin de gebruikelijke gratifica tie. Tijdens de receptie spraken onder anderen wethouler S. Menken (rechts op de foto) en mr. J. W. ten Napel, directeur van de Sociale Bienst. De heer Menken vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van B. en W. en gemeenteraad voor het vele werk, dat dokter Bazuin verrichtte. Mis schien was het weieens te veel, aldus de heer Menken, en misschien zei u, gedreven door uw sociaal gevoel, weieens te vaak ja als een beroep op u werd gedaan. Velen, onder wie hoofden van dienst, en vertegenwoordigers van instellingen en organisaties, drukten tijdens deze receptie dokter Bazuin en zijn vrouw de hand, wat vaak gepaard ging met de overhandiging van een geschenk. LEIDEN Door het springen van een lichtkabel aan de Langegracht kwam een gedeelte van de binnen stad gisteravond zonder elektriciteit te zitten. De Technische dienst van de SLF had vijf kwartier nodig om het mankement te verhelpen. ALPHEN Op suggestieve wijze werd een tentoonstelling samenge steld door het Nederlandsch Bijbel genootschap en de Katholieke Bij belstichting, die op 9. 10, 11, 13, 14 en 15 september te bezichtigen is in een der zalen van de Opstandingskerk, Prinses Marijkeslraat. Modern illustratie- en fotomate riaal, aangebracht op goed verlichte en fraaie stands geven de bezoekers in vogelvlucht een aantal belangrijke episoden uit de geschiedenis van de Bijbel te zien. De onderwerpen van deze ten toonstelling zijn o.a.: het eerste be gin, ontstaan van bijbelse hand schriften; de bijbel in de middeleeu wen; invloed van de boekdrukkunst; bijbelvertalingen in Nederland; Bij- belgenootschapswerk in deze tijd. Tevens is aan deze tentoonstelling een aantal vitrines toegevoegd met originele voorwerpen uit het oude Egypte en Israël, alsmede een aantal oude bijbels, w.o. de Deus Aes, de Delftse en de Statenbijbel. In de korte tijd, dat deze expositie i.i gebruik is. werd er reeds door vele onderwijsmensen en predikan ten dankbaar gebruik van gemaakt als een uitstekend hulpmiddel bij het godsdienstonderwijs en de catechese. De openingsavond zal zijn op wi.ersdag 8 september. 8 uur, in de Opstandingskerk. Spreker: prof. ds. R. Bijlsma te Amsterdam. Onder werp: Het gebruik van de Bijbel in deze tijd. Medewerking van het zangkoor Con Amore en een koper kwartet. Kleuterschool krijgt noodgebouw RIJNSATERWOUDE In de gis- teravond gehouden raadsvergadering zei burgemeester H. L. Breen. dat de heer C. Schoonens heeft bedankt als raadslid. De heer N. A. Bijlemeer wilde bomen planten in de Rijnsaterwoud- se lanen, maar de voorzitter wees op de bezwaren van sommige bewoners. Mevrouw M. M. van Dam-Parle- vliet werd met algemene stemmen tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool benoemd. De kleuters van Rijn sat erwoude kunnen weer naar de R.K. kleuterschool aan de Vriezenweg in Leimuiden. Een te bouwen noodgebouw vari f 24500 zal maximaal drie jaar ten dienste van het kleuteronderwijs kunnen blijven. Brundtveer Leiderdorp gaat demonstreren O LFIDERDORP De brandweer houdt zaterdag 11 spptember van i4 tot 16 uur „open house" bij de garage aan de Berkenrade. achter het Ge meentehuis. De brandweer zal uitleg gen wat er gebeurt tussen de eers.e brandmeldinge er^ het sein „brand meester". Op het „Voordorpterrein" tegen over de garage worden demonstraties gehouden. Zaterdag 4 september Groenoordhal, 11 tot 17 en 19 tot 22.30 uur: Leidato. Kreatief Sentrum, Breestraat, 12 uur: romelmarkl; 9 uur n.m.: Haagse pop groep „The Flag". Zondag 5 september Groenoordhal, 13 tot 17 en 19 tot 22 30 uur: Leidato. FILMS CAMERA: .Bloody Mama". 14 jr., 2.30, 19 en 21.15 uur. zo 2.30, 4.45. 19 en 21.15 uur; nachtv. „Frankenstein '71", 18 jr.. vr en za 11.30 uur. STUDIO: ..Yes, Monsieur Hulot", aJ. 2.30, 19 en £1.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. LIDO: „You only live twice', 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. LUXOR: „Nader adres onbekend". 14 Jr.. 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. TRIANON: „Ontsnapping van de apen- planeet''. 14 jr., 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45. 19 en 21.15 uur. REX: ..Lieldes orgiën van Hendrik VIII". 18 jr.. 2.30, 19 en 2-.15 uur, zo 2.30, 4.45. 19 en 21.15 uur. nachtv. „Llef- de ln het stenen tijdperk", 18 Jr., vr en za 11.30 uur. Apotheek Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telel- 21313. Apotheek Voorschoten is dicht. Apotheken Leiderdorp en Oegstgeest zijn open. De dienst loopt van vrijdag 17.30 uur tot de volgende vrijdag 8 uur voorm. Doktcrsdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Sociëteit Twentwel Twentwel. sociëteit voor kamerbetvo- ners/jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 uur. Breestraat 19, Leiden. Tel. Inlichtingen: Nellie Pars, tel. 31123. Secr.: Trudic Doorduin, Rijndijk- straat la. Leiden. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur ('8 mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer: 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst voor Leiden Zuid-West, secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83; voor hulpverle ning telefoon 20460; voor informatie te lefoon 33921. BENTHUIZEN Tussen 20 en 26 september wordt een huis-aan- huis collecte gehouden ten bate van de Nationale Reclasseringsaktie. Col lectanten kunnen zich opgeven bij Joh. Leune, Dorpsstraat 154 tel. 9451. I.M.O.-MIDDENSTANDS AVONDSCHOOL Lesgeld slechts 80,- per jaar LEIDEN Aanmelding: dagelijks bij M. van der Horst, Herengracht 4, Leiden, telefoon 30660 en bovendien 's maandagsavonds van 19.00—20.00 uur in het schoolgebouw van de Rembrandtscholengemeenschap, Hoge Rijndijk/hoek Burggravenlaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3