Nu reeds acht miljoen vluchtelingen in India Rocle-Kruissteun voor Bengaalse vluchtelingen Chr. metaalbedrijf sbond bereid te streven naar geringere loonstijging Registratiebureau van kredietvragers geeft bank gegevens SALT-akkoord nog dit jaar DOOPSGEZINDE BISSCHOP: Septuagint schaamt zich voor Synode COMMENTAAR Het statuut BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag Foutieve kop ]JVV probleei is het onze.. L" Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft een half miljoen gulden ter beschikking gesteld van de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève. Het geld is bedoeld voor het hulpverleningswerk onder de acht miljoen Oostpakistaanse vluchtelin gen in India. Een deel van het geld zal worden gebruikt voor het inrichten van melkstations. Bij deze melkstations wordt melk gedistribueerd onder de jonge kinderen, de aanstaande moe ders en de jonge moeders. Er zijn op het ogenblik 1200 van deze stations in bedrijf, waar het Indiase Rode Kruis Eerste gesprek met Oosterse kerken WENEN Maandag begint de eerste theologische ontmoeting tussen de rooms-katholieke kerk en enkele van de oudste afgescheiden kerken in het oosten, namelijk de syrische, ar- meense en koptische kerken. Aan dit gesprek, dat vijf dagen duren zal en in Wenen plaatsvindt, nemen twee Nederlandse theologen deel, prof. dr. P. Schoonenberg en dr. J. van der Aalst. De bovengenoemde kerken scheid den zich af. doordat zij de besluiten van het concilie van Chalcedon over de twee naturen van Christus niet erkenden. Het gesprek tussen deze kerken en de oosterse orthodoxie is al langer op gang. De ontmoeting in Wenen heeft geen officieel karakter, maar is bedoeld als kennismaking. dagelijks alleen al aan ongeveer 1,2 miljoen kinderen melk uitdeelt. Eén ander deel van het geld zal worden gebruikt voor het ter plaatse aan schaffen van traditionele kleding. In het totaal heeft het Nederlandse Rode Kruis nu voor meer dan 5.250.000 hulp kunnen bieden aan de Oostpakistaanse vluchtelingen. Dit is mogelijk gemaakt door giften van de Nederlandse bevolking op giro 999 van het Nederlandse Comité Vluchte lingenhulp. Op 17 en op 27 september zullen vanuit Rotterdam schepen met ta bletten en ampullen vitamine B-com plex en met kindermelkvoeding naar Calcutta vertrekken. Aan de hulpoperaties van het In diase Rode Kruis onder de Oostpakis taanse vluchtelingen wordt op het ogenblik door meer dan vijfduizend vrijwilligers deelgenomen. Voor 30.000 zieke vluchtelingen wordt ge zorgd door vijftig mobiele eenheden. Giften voor het hulpverleningswerk blijven welkom op gironummer 999. STOCKHOLM (DPA) Volgens de correspondent in Moskou van de Zweedse krant Dagens Nyheter zul len Amerika en Rusland nog dit jaar een akkoord bereiken over beperking van hun strategische wapen9. De Amerikaanse contacten met China zouden versnellend hebben gewerkt op de SALT-besprekingen. Met het doorhakken van een lint met op een kussen aanreikte heeft prinses toonstelling in Ugchelen geopend. een bijltje, dat een bloemenmeisje Margriet gisteren de bloementen- Van een verslaggever Van een onzer verslaggevers UTRECHT Nog steeds komt er elke seconde een vluchteling uit Oost-Pakistan India binnen. Het zqn er thans acht miljoen. Indiase autoriteiten verwachten, dat hun aantal nog voor het eind van dit jaar gestegen zal zjjn tot mogelqk twaalf miljoen. Dit vertelde de doopsgezinde bis schop t». J Malagar uit Calcutta. Ma- lagar, de directeur van de Mennonite Christian Service Fellowship of India, was twee dagen in Nederland op zijn terugreis uit Amerika, waar hij ge praat heeft over intensivering van de hulp van de kerken aan de Pakis taanse vluchtelingen. In ons land heeft hij contact gehad met de doopsgezinde broederschap en de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. De Indiase bisschop noemde de toe stand in de 85 vluchtelingenkampen langs de grens met Oost-Pakistan ..bijna onbeschrijflijk''. De kampen zijn overvol. Steeds is er de dreiging van epidemieën en een chronisch voedseltekort. Bovendien is thans ook de natte moesson begonnen. Indiase artsen komen om beurten een week of zes in deze kampen werken. Een oplossing ziet bisschop Malagar alleen, als de politieke situatie in Pa kistan weer normaal wordt. De hele wereld zou daartoe druk moeten uit oefenen op het huidige regime. Met name meent hij, dat de Verenigde Staten hun militaire hulp aan Pakis tan direct stop moeten zetten. Maar ook dan acht hij het uitgesloten, dat de miljoenen die reeds naar India ge vlucht zijn, terug zouden kunnen ke ren. Hun land is al in andere handen overgegaan. Zij willen ook in geen geval meer terug. Hulpwerk kerken Naast andere instanties werkt de CASA onder de vluchtelingen. Deze vier letters staan voor de Christian Agency for Social Action, Relief and Development, een interkerkelijke in stantie die nauw met de raad van kerken in India verbonden is. CASA coördineert "net hulpwerk van de In diase kerken en van de kerken uit andere landen. CASA heeft vijftien medische teams in het veld, die alleen al meer clan 300.000 vluchtelingen tegen cho lera hebben gevaccineerd. Aan voed sel, kleding, onderdak en medische verzorging heeft CASA in totaal tus sen de 500.000 en 600.000 Oost-Pakis- tanl's geholpen. De heer H. Akkerman van de Stichting oecumenische hulp vertelt, dat van de 21 miljoen, die de natio nale actie voor de Pakistaanse vluch telingen in Nederland heeft opge bracht, inmiddels 2,5 miljoen via de Wereldraad van kerken beschikbaar is gesteld aan CASA. Hiervan is al twee miljoen besteed, waarvan acht ton aan medische hulp, vijf ton aan dekzeil en plastics voor tenten en drie ton voor kleding. De laatste half miljoen zal waarschijnlijk groten deels worden gebruikt voor baby- en kindervoeding. De voorzitter van de Surinaamse Staten, Lach- mon, heeft deze week opvallend boos gereageerd op een zinspeling over spoedige onafhankelijkheid van Suriname en de Antillen door de voorzitter van de Nederlandse parlementaire missie naar Paramaribo en Willemstad, Van Lier. Helemaal onverwacht is die reactie van Lachmon misschien niet. maar toch wel opvallend genoeg om vast te stellen, dat zij vreemd en lachwekkend is. Lachmon ontzegt Nederland het recht om „Surinamers een nationaliteit te geven, die zij misschien zelf niet wensen". Lachmon beschuldigt Nederland hier bedektelijk van bevoogding maar in wezen gaat het om een heel gewone zaak, want binnen het Statuut voor het koninkrijk zijn de drie partners juridisch gelijkwaardig. En omdat reeds bij de discussies rondom de vaststelling van het Statuut in 1954 en herhaalde malen daarna de vraag naar het recht van secessie (afscheiding) steeds positief is be antwoord, zal dan ook niemand een van de partijen binnen het Statuut (Nederland, Suriname en de Antillen) het recht mogen ontzeggen om secessie aan de orde te stellen. Dat Nederland tot de regeringsverklaring van het kabinet-Biesheuvel steeds uiterst terughoudend is geweest ten aanzien van eigen initiatieven op dit punt, mag niet tot argument worden verheven. Dat optreden was hoogstens een tactische manoeu vre (o.a. om het verwijt van paternalisme, resp. bevoogding te voorkomen). Het Statuut is tussen 1950 en 1954 tot stand gekomen en het is nog steeds een indrukwekkende, of liever gezegd: sympathieke gedachtenconstruc- tie, zeker gezien in het kader van de tijd en plaats waar het ontstond (1954, Caraïbisch gebied). Suriname en de Antillen waren toen wat betreft de interne autonomie de meeste van de hun om ringende landen ver vooruit. Nu kost het echter geen moeite in dat sympathieke werkstuk heel wat teleurstelling over het toen nog zo recente Indo- nesië-avontuur te lezen. Bovendien: de ontwikke ling in het denken over dekolonisatie heeft niet stilgestaan, terwijl het Statuut ongewijzigd bleef. Tegelijk ook komt steeds duidelijker tot uiting dat de juridisch-formele gelijkwaardigheid, in de preambule van het Statuut zo plechtig beleden, geen wederkerigheid met zich brengt. Het Statuut is niet alleen contract, maar ook gezagsverhouding. Het bindt niet horizontaal: het slaat geen bruggen tussen de volken. Het regelt integendeel van boven naar beneden; het is dus een ladder, aldus de Antilliaanse jurist mr W. C. J. van Leeuwen. Een concreet en recent voorbeeld van een stevige Nederlandse ingreep in het beraad van een driftig tegenstribbelende Antilliaanse regering, was de opschorting van de benoeming van Jonckheer tot gouverneur van de Antillen. Maar het werkt soms ook in omgekeerde richting en. dat kan in de praktijk voor Nederland vrijwel onhoudbaar worden. Zo is er de bepaling in het Statuut dat elk van de drie landen zorg draagt voor de verwezenlijking van de fundamentele menselijke vrijheden en rechten en de deugdelijkheid van het bestuur, welke vrijheden, rechten en deugdelijkheden direct daarop tot aangelegenheden van het koninkrijk worden gemaakt. Dat betekent dus: de heer Bies heuvel met zijn ministers, plus één gevolmachtigde Surinamer en nog één gevolmachtigde Antilliaan. Wat een bepaling als deze in de praktische ac tualiteit betekent, is wel duidelijk geworden bij de opstand van zomer 1969 in Willemstad, waar Nederland zonder oordeel over oorzaken of achter gronden wel moest optreden op grond van een zo formeel iets als dit artikel 45 van het Statuut. Het zou te voorzichtig geformuleerd zijn te zeg gen, dat het Statuut op de helling moet. Het is beter op heel korte termijn het Statuut te ver vangen door twee bilaterale overeenkomsten resp. tussen Nederland en Suriname en Nederland en de Antillen. Dat is vooral gewenst omdat het aan brengen van wijzigingen (het op de helling zetten) van het Statuut bijzonder moeilijk zal zijn door de wel heel mooi klinkende, maar toch weinig realistische driehoeksverhouding binnen het Sta tuut. Al spreken en denken heel wat Nederlanders over „De West" als één geheel, de afstand Para- maribo-Willemstad (zo'n 1.700 km, Rome-Londen) en de grote geografische, culturele en politieke verschillen maken dat er nauwelijks van gemeen schappelijke belangen tussen Suriname en de Antillen kan worden gesproken. Vandaar de wens om als eerste fase te komen tot twee bilaterale overeenkomsten op korte ter mijn zelfs om het door Van Lier genoemde en niet onaantrekkelijke jaartal 1975 binnen de mogelijk heden te houden. Want er zullen nog heel wat meer stappen nodig zijn. Om er maar één te noemen (en echt niet om ook maar iemand aan het schrikken te maken)de regeling van de nationaliteiten bijvoorbeeld. DRIEBERGEN De stuurgroep Septuagint heeft in een open brief aan het moderamen van de hervorm de synode gezegd, zich er diep voor te schamen dat het moderamen gecapi tuleerd heeft voor de hetze, die van bepaalde .zijde is gevotnd tegen de manifestatie Kosmokomplot II. ..Niet alleen een aantal hervorm den, maar ook het breed moderamen van de synode zijn voor een Goliath door de knieën gegaan", aldus Sep tuagint, die alle hervormde gemeen ten welke de zaak van vrede en ge rechtigheid ter harte gaat oproept de zaak te bespreken; de bevin dingen van die gemeenten moeten dan aan het moderamen en de „even eens gezwichte" directie van Kerk en Wereld bekend worden gemaakt. Septuagint vreest dat „de komende vredesweek het volgende project is dat voor de bijl zal gaan". De stafleden van de sociale acade mie CICSA in Amsterdam hebben in een telegram aan synodemoderamen en directie van Kerk en Wereld de „verkoop van onafhankelijkheid uit tactische overwegingen" betreurd. Generaal Alamsjah ambassadeur van Indonesië in Nederland DJAKARTA (Reuter) In welin gelichte kringen in Djakarta is mee gedeeld, dat luitenant-generaal Alam sjah zal worden benoemd tot Indone sisch ambassadeur in Nederland als opvolger van generaal-majoor Tas- win a Natadiningrat, die spoedig Ne derland zal verlaten. Generaal Alam sjah is lid geweest van de staf van president Soeharto. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Haarlem, A. W. Lenderink te Rotterdam. Beroepen: te Zeist: A. Bakker te Dalfsen; te Montfoort: P. J. Dorsman te Staphorst; te Koudum: J. H. Boer- hjst te Ridderkerk, die dit beroep heeft aangenomen. Afscheid: van Middelburg: G. J. van Embden, ber. te Bodegraven; van Den Haag: A. van Es, ber. te Zwolle; van Utrecht: J. C. de Bruine, ber. ve Scheveningenvan Oostwold: A. S. Bijlsma, ber. te Urk. Intrede: te Arnhem (Het Dorp): J. Schellingerhout uit Groesbeek; te L th en Ooi jen (bijst. pastoraal): N. M. A ter Linden, eervol ontsl. pred. met de bevoegd, van een em, van Noord-Schermer e.a. Op 7 sept.: te Schoonrewoerdkand. J. Westland uit Huizen (NH). Emeritaat: m.i.v. 1 september is om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat verleend aan W. Glashouwer te Dr ebergen. OFREF. KERKEN Beroepen te Bunnik: H. G. Boswijk te Paramaribo. Afscheid: van Slikkerveer: H. T. van Bochoven. ber. te Delfzijl; van Drogeham: J. S. de Jong, wegens ern. Intrede: te Rotterdam (Eudokia):R. IJ. Beukema uit Rotterdam-Schie- broek; te Enkhuizen: L. Zwaan uit Zaamslag; te Appingedam: L. Raven uit Bierum; te Delfzijl: R. J. Zijlstra .lit Duurswoude; te Dalfsen: kand. H. F.c-ndebak te Amsterdam; te Blija: kand. Z. Ramaker uit Blija. Intrede te Venlo, dhr. L. Bouman uit Roermond als ouderl ng met spe ciale opdracht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Urk en Nagels: kand. H. J J. Feenstra te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Intrede: te Haren (hulppred.): G. V:sce, em. pred. van Kampen. CIIR. GEREF. KERKEN Afscheid: van Middelburg: J. van Amstel, ber. te Enschede-West. EV. LUTH. KERK Afscheid: van Harlingen: mej. L. J. Visser, wegens neerleggen van ambt i.v.m. haar huwelijk. REM.BROEDERSCHAP Beroepen: te Den Haag: mej. A. de Jonge te Gouda, die voor dit beroep bedankte. Afscheid: van Den Haag: mej. W. S. Wiardi Beekman, wegens em. VRIJ. EV. GEMEENTEN Intrede: te Utrecht Centrum: D. de Jonge uit Yerseke; te Winschoten en te Oude Pekela: kand. J. Schotanus uit Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Intrede: 7 sept.: te Bameveld: kand. J. Koster te Yerseke. ..Meent niet", zegt Jezus Christus, „dat Ik gekomen ben om wet of de profeten te ontbinden." Met deze woorden begint HÈ een nieuw gedeelte in Zijn Bergrede. Eerst heeft Hij gezegd daf hele andere mensen zalig worden dan de wereld denkt. Nu gat Hij zeggen, dat hele andere mensen zalig worden dan de kerk van Zijn dagen denkt. Christus beseft dat de mensen zich zullen verbazen als Hij aller lei godsdienstige leerstellingen gaat afbreken. Hij gaat 'een slree\ halen door veel godsdienstig vertoon. Daarom zegt Hij met na druk dat Hij de wet en de profeten wil laten staan. Ook in onz dagervNvordt veel in de leer der kerk ontmanteld. Er wordt ee vraagteken geplaatst achter veel dat van vader^op zoon is o vergt leverd. Er wordt gesproken over een nieuwe theologie, een nieuw moraal, een nieuwe reformatie. Het gevolg is dat veel mense zich ongerust voelen. Is dan niets veilig meer voor de verniet wers? Moet dan alles 9verboordHoe ver mogen we eigenlij gaan? Er moet toch een grens zijn? Waaraan hebben we ons t houden? Daarom is dit woord van Christus zo actueel Hij wij, de grens aan. Hij zegt: De wet en een profeten moeten blijvé slaan. In de kerk dreigen steeds weer menselijke inzichten Got Woord te overwoekeren. Daarom breken er steeds weer mömei1 ten aan dat er schoonmaak gehouden wordt. Er zijn geen slopei nodig, maar schoonmakers. Was het niet Luther die zei: Mac het Woord zult ge laten staan." Daar ligt ook in onze tijd 0 grens We lezen vandaag Jesaja 35: l—10. We lezen morgen Jeremia 30:1—10. EN HAAG Afgelopen week JL DEN HAAG Afgelopen week stond er in de kop boven het inter view bij het afscheid van de heer G. J. Wenting als voorzitter van de Pro testants christelijke bond van onder wijzend personeel: Wet kleuter- en basisonderwijs blijft nog zeker tien jaar uit. Gaande en komende man zijn er niet rouwig om". De heer Wenting en zijn opvolger, de heer <2. Bamhoom zijn hier niet gelukkig mee. Deze kop kan de indruk wekken dat beiden hopen dat er niet al teveel haast wordt gemaakt met de nieuwe wet. Zij hopen, dat deze wet zo spoe dig mogelijk tot stand komt. Zij vinden echter vertraging ten gerieve van integratie van kleuter en basisonderwijs acceptabel. Het zou dan nog wel een jaar of tien kunnen duren voordat een dergelijke wet in gevoerd kan worden. Brieven die niet zijn voorzien vi«o naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband 6taan moeten tn afzonder lijke brieven worden gesteld. Per nrlef dient een gulden aan postze- eels te worden Ingesloten. Vraag: In antwoord op een verzoe lil waar ik het boek „Laterv^er wil rechte weten" ried u ons aan ie zo ken bij tweede'nands-boekenwinke en in marktstallen. Dit heeft echt niet geholpen. Antwoord: Wandelend op de mar te Delft viel ons oog op dit boek, d we voor u gekocht hebben. Een beet lij geluk moet de mens hebben. Vraag: Hoe groot is het oppervli van de gemeenten Heerjansdam Ridderkerk? Antwoord: Heerjansdam is 625 groot, Ridderkerk 2515 volgens nieuwe provinciale almanak. N: Bi fle be Vraag: Hoe is de juiste toedraai e? Oj' (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De bondsraad van de christelijke metaalbe- drijfsbond (CMB) heeft gisteren uitgesproken dat bij de komen de loononderhandelingen de loonstijging meer in overeen stemming met de stijging van de produktiviteit moet worden ge bracht, maar dat er voor de werknemers wel gestreefd moet worden naar een verbetering van het reëel besteedbare inko men. De loonkostenstijging is zowel vorig jaar als dit jaar aanzienlijk boven de gemiddelde produktiviteitsstijging uitgekomen en de uitspraak van de CMB betekent dan ook, dat deze bond bereid is te streven naar een geringere loonstijging. De bondsraad sprak daarbij echter tevens uit, dat dit uitgangspunt voor de bestrijding van de inflatie alleen van betekenis zal zijn als andere bedrijfstakken van dezelfde opstelling uitgaan en de (Van een onzer verslaggevers) TIEL In Tiel wordt vandaag het nieuwe gebouw van het bu reau kredietregistratie geopend, waar de gegevens van alle Ne derlanders met een lening tussen de 250 en 25.000 gulden met een looptijd van langer dan drie maanden opgeslagen worden. Per dag gebeurt het vierduizend keer dat een bank inlichtingen vraagt over de kredietwaardigheid van cliënten. Bij deze toetsing is volgens KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. het bureau geheimhouding van de ge gevens volledig gewaarborgd. Boven dien kan een kredietvrager aan wie een krediet geweigerd wordt, verzoe ken om een onderzoek naar de juistheid van deze weigering. Volgens de voorzitter van hel be stuur, prof. dr. C. F. Scheffer, worden alleen die gegevens verstrekt die di rect van belang zijn: naam, adres en geboortedatum van de kredietvrager; de door de banken (of andere instel lingen) geleende bedragen met de looptijd van de lening; en eventuele onregelmatigheden in de afbetaling. Wanneer het bureau inlichtingen ver strekt. worden alleen deze gegevens vermeld; een oordeel over de krediet waardigheid wordt niet uitgesproken. Dat moet de kredietgever zelf be slissen. Periodiek worden alle gege vens uit de carthoteek verwijderd. De verwerking van gegevens is niet ge automatiseerd. (Naschrift redactie: Hoewel er geen reden is om aan te nemen dat het bureau kredietregistratie in Tiel on zorgvuldig omspringt met de gege vens van de bijna twee miljoen Ne derlanders die in de kaartenbakken voorkomen, blijven er nog enkele on volkomenheden zitten in de verdedi ging van het bureau tegen de eerder geuite kritiek. Aan de kredietvragers wordt niet gevraagd of zij het goed vinden dat hun gegevens naar Tiel worden doorgebeld. Bovendien heb ben zij niet het recht zelf te controle ren wat over hen geregistreerd staat.) CMB roept dan ook alle andere vak bonden daartoe op. De CMB is voorts van mening dat de prijsindexclausules gehandhaafd moeten blijven, omdat zij een rem mend effect op het inflatieproces hebben, maar dat er wel gestreefd moet worden naar een zo groot moge lijke eenheid in het indexeringssys teem. Het CNV zal worden verzocht op korte termijn na te gaan hoe dat verwezenlijkt kan worden. (De voor zitter van de r.k. metaalbedrijfgbond St. Eloy, de heer P. Brussel, heeft gisteren éveneens verklaard bereid te zijn de metaalindexclausule aan te passen). De CMB sprak zich ten slotte uil tegen verhoging van de BTW op de directe levensbehoeften. Ter uitvoe ring van het actieprogram van de vakcentrales wordt de voorkeur gege ven aan het vinden van middelen uit een verhoging van de loon-, in komsten- en vermogensbelastingen. Faculteit Maastricht duldt geen uitstel Van een verslaggever HEERLEN Als de oprichting van een medische faculteit in Maastricht een of twee jaar wordt uitgesteld (tot 1975 of '76) betekent dat een ernstig werkgelegenheidsprobleem in Lim burg. Hiervan willen de Unie van beambten en hoger personeel en de bond St. Willibrordus minister De Brauw van wetenschappelijk onder wijs overtuigen, als hij 15 september naar Limburg komt om over die ope ningsdatum te praten. De medische faculteit is de laatste strohalm waaraan veel personeel op middenniveau zich vastklampt om in de komende jaren passende werkge legenheid te vinden, menen de bon den. Het gaat hier om mensen die door bedrijfssluitingen hun werk ver loren hebben of binnen afzienbare tijd gaan verliezen. Bezorging post en krant mag best iets extra kosten Van een verslaggever DEN HAAG Bijna drie op de vier Nederlanders hebben er zelfs „iets extra's" voor over om de post en de krant ook iri de toekomst thuis bezorgd te krijgen. Dit blijkt uit de PTT-personeelskrant „Aangetekend". Dat de Nederlanders zo gehecht zijn om te kunnen blijven zeggen, „daar is de post" grondt de PTT op een NIPO-onderzoek. De opdracht was de waardering voor de postbe stelling af te meten aan die voor de thuisbezorging van de krant, melk en brood. Op de vraag of men de bezorging zo op prijs stelt, dat men er in de toekomst iets extra's voor over zou hebben, haalde de post 72 procent, direct gevolgd door de krant met 70 procent. Daarna kwam de melk met 58 procent en het brood met 45 pro cent. De ZC em oei bij verkiezing bij acclamatie? langs was er een verkiezing, waarl de aftredende bestuursleden zich 0 nieuw beschikbaar stelden. Tege kandidaten waren niet voorgedrag* Er werd toen een vrije stemming g houden en dus was men niet gebc eef den aan bovenbedoelde person* et Hiertegen werd achteraf door somn eid gen bezwaar gemaakt. Een dergelij 'ar stemming had geen zin, zo werd t O; weerd, verkiezing bij acclamatie 2 1 juister geweest zijn. Ik deelde dit t wa zwaar niet. Antwoord: Inderdaad betekent clamatie dat iemand met algemc|ebc stemmen gekozen wordt. Voor 1 tot dit besluit overgaat, dient voorzitter te vragen of men het hi ing mede eens is. Zo ja, dan is dit ac orde. zo neen, dan kunnen de led rr< die 't er niet mee eens zijn, vrag om een stemming. Valt die stemmi n zo uit, dat er geen tegenkandidat uit de bus komen, dan is dit allejga maar zonde van de tijd geweest. H men er wel andere namen uit, oeg moet men handelen naar bevind x jncl zaken. Het protest tegén de vt n stemming had geen zin achteraf. V< de gekozenen zou het wel prettij geweest zijn, indien zij bij acclami gekozen waren en er zou tijd 2 bespaard, maar het kan zijn, dat voorzitter de vrije stemming oni en: bepaalde omstandigheden beter vo of dat de reglementen zich tegen v kiezing bij acclamatie verzetten. Le Vraag: Dit voorjaar heb ik een |nt< merhuisje gehuurd voor de zomer kantie. In mei kreeg mijn man hartaanval. Gelukkig is hij w thuis uit het ziekenhuis, maar mag fiiet met vakantie. Nu eist n van mij een schadevergoeding 0 lijkstaand met de helft van de h\ Is dit juist? Ik had het dadelijk weten aan de verhuurder^. Antwoord: Het is jammer maar het risico van de ziekte ru: u en niet op de verhuurder. Mi zal een goede verhuurder zorg dn dat 't huis weer zo gauw mogi verhuurd wordt om uw risico te minderen, maar dan is u toch onkosten verschuldigd die aemaakt moeten worden. U kan formeren of het huis gedurei afgesproken tijd aan een ander huurd is geweest of niet en voor zelfde prijs, maar daar is niet zo makkelijk achter te komen. In geval is u er nog betrekkelijk afgekomen. Indien u daartegen principiële bezwaren heeft, kal zich tegen dergelijk risico verzekei Verzoek van lezers: Is het volgq boek nog in de handel: „Het jaar 1 en de Vlaamse Passementwever" Anth. de Vlieger? Een 85-jarige lezeres vraagt een lied, dat ze eens op de christj ke kleuterschool te Vlaardingen r de: Het eerste couplet luidt: „Zonneschijn, O, morgenlicht, Als het tinkelt op de ramen En weerblinkt in ons gezicht. Vouwen wij de handen samen (t| maal) En wij danken met ontzag Voor die nieuwe schone dag" Van het tweede couplet herinnert! zich de laatste regels. "Maar, O, kinderen, denk er aan dat g'ook eens niet op zult staan". dc hi dr

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2