STATUUT WIJZIGEN EN BAND HANDHAVEN China uit op overheersing DANSLES? Alpfj enaar Spanjaard toch land uitgezet Het Kwartet Mr. Van Lier over Suriname en Antillen Ky dreigt Thieu met staatsgreep Koningin en Prins erg dankbaar Vragen over vreemdelingenbeleid [=bj x/êjutuusnzz.i Baby vermoord in Belfast België weert lawaai in verkeer (RITA) HET WEER ER] Nieuwe leidis e Courant Zaterdag 4 sepember 1971 52sle jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stoot va stich te g heb teven mgo hert H» teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. f 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WILLEMSTAD Nederland wil niet dat de banden met de Nederlandse Antillen verbroken worden en ook de economische ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen en Suriname niet afschaffen. Maar Nederland wil wel dat naar nieuwe vormen wordt gestreefd. Dit is in het belang van Nederland en de Neder landse Antillen, aldus het Tweede-Kamerlid mr. Th. A. J. M. van Lier, voorzitter van de Nederlandse parlementaire delegatie, die een bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen. Htf zei dit gister avond op een persconferentie in Willemstad. Prins Claus, diemaandag a.s. zijn 45ste verjaardag hoopt te vieren. (foto Max Koot) Eerder deze week had mr. Van Lier gezegd, dat naar de mening van de Nederlandse parlementariërs binnen een redelijke termijn naar de zelf standigheid van Suriname moet wor den gestreefd. (Zie ook het hoofd artikel van vandaag.) Deze uitspraak heeft een scherpte reactie ontlokt van de Surinaamse Statenvoorzitter J. Lachmon: „Waar haalt Nederland de bevoegdheid van daan om de Surinamers een nationa liteit te geven, die zij misschien niet eens wensen?" Gisteren reageerde mr. Van Lier: „Het statuut is uit de tijd geraakt, want hierin staan te veel beperkingen in en voor Nederland en voor de Ne derlandse Antillen." De koninkrijksregering en het ko- ninkrijksparlement hebben alles te zeggen over de buitenlandse betrek kingen en de defensie van de Neder landse Antillen. Maar wanneer het op beslissingen aankomt, betekent het dat niet de koninkrijksregering of -par lement beslissen, maar de Nederland se regering en parlement. Nog sterker is het bij de benoeming van zuiver binnenlandse aangelegenheden zoals de benoeming van een goeverneur. Naar de mening van de Nederland se parlementaire delegatie klopt de overheersende positie van Nederland steeds minder met de verlangens van het Antilliaanse volk en met de wil van het Nederlandse volk. Het statuut legt echter ook beper kingen op aan de zelfstandigheid van Nederland. Door artikel 43 van het statuut, waarbij het waarborgen van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, van de rechtszekerheid en de deugdelijkheid van het bestuur aan het koninkrijk is toevertrouwd, kan Nederland in feite gedwongen worden in de interne verhoudingen van de Nederlandse Antillen en Suri name in te grijpen, eventueel zelfs gewapenderhand. Dit wordt, aldus mr. Van Lier, door het Nederlandse volk eigenlijk niet langer begrepen en aanvaard. Alle grote Nederlandse partijen hebben Felle Russische aanval MOSKOU, LONDEN, HON- ;0NG (AP, UPI, AFP) Het Ihina van Mao Tse-Toeng is uit p overheersing van de wereld zal niet terugschrikken voor en oorlog om dat doel te be- eiken. Het Chinese volk wordt op die orlog voorbereid, aldus het in- loedrijke Russische politieke reekblad Nowoje Wremja(Nieu- 'e Tijd) in de felste aanval die i de Russische pers tegen China rerd geuit sinds de Sowjetunie nkele weken geleden de pers- ampagne tegen Peking heeft oen herleven. Het is overigens niet voor het eerst, it een Russisch blad zich in zulke rmen over China uitlaat. De schrij- van het artikel, Kriwtsow, be- 1454 6611 dat het maoisme' gebruikma- pnd van het traditionele Chinese iken, een „oorlogscultus" heeft in- 'teld, die is gekoppeld aan Confu- idee van China's missie als „ko- nkrijk van het midden" om het lemelse rijk" te overheersen, fiwtsow is één van de belangrijkste 'ti-Chinese commentatoren in de Wjetunie. Het nationalisme zou het belang- Ikste kernmerk van de maoistische ictrine zijn geworden. Ook zou Chi- sinds de culturele revolutie zuch- i onder de hiel van het militairis- Typerend is de zin, waarin fiwtsow de Chinese staat beschreef t het „militaristische, bureaucrati- he en bonapartistische systeem van ao Tse-toeng en Lin Piao'. Hij verwijt in zijn drie pagina's nse artikel China bijna alle misda den, die men volgens de Russische doctrine aan het socialisme kan be gaan. De hernieuwing van de Russische perscampagne tegen Peking volgt op de bekendmaking dat president Nixon een bezoek aan China zal brengen. De leiders in Moskou zouden normalisatie van de Chinees-Ameri kaanse betrekkingen verwachten, die de Russische belangen kan schaden. Vandaag in ZO: Loes Smit: Duizenden op zoek naar genezing in Roemeense modder A. J. Klei: Kijken naar Kuitert -)f- Nell de Bock - Luiting: De klok is een persoonlijkheid Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Geraniums stekken ■#- Dialoog: Mentaliteitsverschil is groter probleem ■#- Dr. C. Rijnsdorp: Overal waar mensen wonen is leedwezen Ger Kruis: Vertrouwde vreemd heid van Paul Klee -#■ R. N. Degens: Herman Krebbers zonder ophouden Dr. C. P. van Andel: Dr. G. H. ter Schegget en de avant-garde van Gods revolutie ■#- Jeanne de Vlieger: Veel vrouwen na vakantie cosmetisch verwaar loosd Boekennieuws: Heks en Seks in Nederland NU INSCHRIJVEN DANSINSTITUUT LEIDEN - STEENSCHUUfl T5 - TEL. 22582 SAIGON (Reuter, UPI) Als pre sident Ngoeyen van Thieu niet bin nen twee weken de presidentsverkie zingen afgelast, die hij als éénmans- kandidaat op 3 oktober wil laten hou den, zal vice-president Ngoeyen Cao Ky hem met geweld van dit voorne men afbrengen. Dit hebben kringen, die in nauw contact met Ky staan, meegedeeld. Ky zou hebben gezegd, dat hij liever Thieu en diens kliek zal „vernieti gen", dan hem toe te staan een dicta- dan ook ernstige bezwaren tegen dit artikel. Maar het schrappen van artikel 43 kan alleen als men de zelfstandig heid van de Nederlandse Antillen en van Suriname tot uitgangspunt gaat kiezen voor de onderlinge verhoudin gen. Bovendien gelooft de Nederlandse delegatie, aldus mr. Van Lier, dat de Nederlandse Antillen steeds meer hun plaats willen vinden in het deel van de wereld, waarin zij zich nu een maal bevinden, namelijk in het Ca- ribisch gebied en op de rand van Zuid-Amerika. Om die plaats te vin den zullen de Nederlandse Antillen toch meer zelfstandig willen kunnen handelen en hun staatkundig lot meer en meer in eigen hand nemen. De Nederlandse delegatie ziet het als een gezamenlijk belang van beide landen dergelijke wijzigingen het liefst in onderling overleg en over eenstemming tot stand te brengen. Wanneer men dit tijdstip in het midden van de jaren zeventig stelt, dan zal dit bij Nederland niet op bezwaren stuiten. Mr. Van Lier benadrukte dat zelfstandigheid ook van de Neder landse Antillen naar de mening van de delegatie in het geheel niet in houdt, dat de banden met Nederland zouden moeten worden verbroken. Dat is niet nodig en ook niet wenselijk. In augustus 1970, aldus mr. Van Lier, hebben de drie regeringen be sloten tot de .instelling van een ge zamenlijke commissie, later ook wel de Koninkrijkscommissie genoemd, die moest zoeken naar nieuwe staat kundige vormen. Wij hebben daar la ter weinig meer van gehoord. „In Su riname is medewerking toegezegd, we hopen dat dit ook op de Antillen ge beurt", aldus de delegatie-voorzitter. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn vandaag in Djakarta teruggekeerd. Morgen wordt de terugreis naar Nederland aan vaard na een ware triomf tocht van elf dagen door Indo nesië. Op de foto de Koningin te mid den van de dansers, voor de tempel van Singapadu op Bali, na de uitvoering van de Barong- dans. Op de achtergrond een wuivende minister Schmelzer. Teriina Kasih (3\) DJAKARTA Koningin Juliana heeft zaterdag in Djakarta aan het einde van haar staatsbezoek aan Indo nesië gezegd buitengewoon dankbaar te zijn voor de grootse gastvrijheid waarmee zij en prins Bcrnhard zijn ontvangen. De staatsbezoeken die over en weer aan Nederland en Indonesië zijn ge- bracht, ziet zij als een bezegeling van een nieuwe vriendschapsband. „Ik wou in de eerste plaats zeggen hoe buitengewoon dankbaar we zijn aan de president en mevrouw Soe- harto voor hun grote gastvrijheid", zei de Koningin. „En ook aan iedereen die ons ontvangen heeft en aan hun zo gulle en grote gastvrije welkom dat zij ons bereid hebben. En ook voor de grote moeite die iedereen zich voor ons getroost heeft". „En dan wil ik ook zeggen hoe dankbaar we zijn dat we zoveel prachtige dingen in uw land hebben mogen zien. Als ik aan dit verblijf in uw land zal terugdenken, dan zal ik voor me zien mensen, veel mensen. tuur in Zuid-Vietnam te vestigen. Ky zou ervan overtuigd zijn, dat zestig procent van het Zuidvietnamese leger achter hem staat en dat de hoge mili tairen, die de president op dit mo ment nog trouw zijn, Thieu niet te hulp zullen snellen, als het tot een confrontatie tussen de twee mannen komt. De zegslieden uit Ky's omge ving maakten niet duidelijk, wat hij precies van plan is te gaan doen over twee weken, als Thieu de verkiezin gen toch doorzet. Twintig politieke splinterpartijen, die een anti-communistisch front vor men en vorig jaar Thieu nog steun den. hebben de president opge roepen om „af te treden of de gevol gen voor de geschiedenis onder ogen te zien". Hun verklaring kwam na Thieu's aankondiging van donderdag, dat hij als president zou aftreden, in dien hij bij de verkiezingen geen „vertrouwensvotum" zou krijgen. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN/SCHIPHOL Het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) gaat volgende week vra gen stellen over het vreemdelin genbeleid naar aanleiding van de uitwijzing van een Tsjech die later toch weer in ons land mocht terugkeren en het op een vlieg tuig naar Barcelona zetten van de 20-jarige Spaanse deserteur Menas Garcia Pellicer. Alle pogingen om uitstel te krijgen van de uitzetting van de Spanjaard zijn mislukt. De jongen staat in Spanje waarschijnlijk drie jaar ge vangenisstraf en drie jaar extra zwa re dienst in de Sahara te wachten." Release heeft donderdagnacht op het laatste moment de advocaat mr. A. D. van Leeuwen bereid gevonden de zaak van de Spanjaard op zich te nemen. Een gistermorgen in Leeu warden gehouden kort geding is ech ter op formeel juridische gronden verloren. Het kort geding diende om elf uur, terwijl de jongen zonder dat de advo caat hiervan door de politie (zoals was toegezegd) op de hoogte was ge steld, al om half acht naar Schiphol gebracht. De president van de recht bank, mr. J. Schaafsma, zei niet be voegd te zijn om over deze zaak te oordelen, omdat de Spanjaard op dat moment al buiten zijn arrondissement was. In het kort geding tegen de Staat der Nederlanden was opschor ting van de uitzetting gevraagd, ten einde het inmiddels ingediende ver zoek om herziening van de weigering van een verblijfsvergunning normaal te kunnen afhandelen. De dagvaar ding was nietig, omdat deze monde ling was gericht aan de Leeuwarden se politiecommissaris H. Postma. De dagvaarding had schriftelijk moeten worden betekend- aan het parket van de procureur-generaal in Den Haag. De uitzetting van de Spaanse jon gen heeft op Schiphol voor nogal wat moeilijkheden gezorgd. Het bericht dat het kort geding verloren was, had niet de KLM bereikt, die het vlieg tuig helemaal volgeboekt had. Toen een marechaussee met de jongen, die op Schiphol de uitslag van het kort geding had gehoord, bij het vliegtuig kwam, weigerde gezagvoerder Louis Zeyffert het tweetal mee te nemen naar Barcelona. Bijna een uur moest de door mare chaussee bewaakte Spaanse jongen aan het uiteinde van de Avio-brug wachten, met de mogelijkheid dat hij een dag langer in Nederland zou kunnen blijven en dat er alsnog iets voor hem gedaan zou kunnen worden. Dat ging echter niet door. De gezag voerder van het vliegtuig schikte zich tenslotte in de oplossing dat een vijf jarig meisje op de knie van een fami lielid zou worden genomen en een buitenlandse zeeman het vliegtuig verliet. Deze moest naar Nice en kon 's middags nog een ander vliegtuig nemen. Op de twee vrijgekomen plaatsen konden de Spanjaard en een marechaussee gaan zitten. Een woordvoerder van Release zei gisteren: „De manier waarop deze zaak is behandeld is schandalig. Zoals bijvoorbeeld geprobeerd is om deze Spanjaard achter de rug van zijn ad vocaat om uit te zetten. Iedereen moet wel goed weten, dat dit geen uitzondering is, maar een van de vele gevallen. Het op deze manier behan delen van vreemdelingen is dagelijk se kost." INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER NEUS IN1 PASSENDE OMGEVING BELFAST (Reuter. UPI) Een ba by van 10 maanden was gisteren het 64e slachtoffer van dit jaar in Ulster. Het meisje werd dodelijk getroffen, toen sluipschutters vanuit een rijden de auto het vuur openden op een Britse patrouille in de katholieke wijk Falls Road. Eerder op dc dag was een soldaat, die op wacht stond bij een politiepost aan de grens met Ier land door leden van IRA (het gehei me Ierse leger) doodgeschoten. De provisionals (de extremistische vleu gel van de IRA) hebben alle mensen in Ulster gewaarschuwd om „weg te blijven uit alle kroegen, hotels en za ken. die door Britse troepen bezocht worden". ongelofelijk veel mensen, met hartelij ke vriendelijke gezichten", aldus de vorstin. „Dat heeft zo'n grote indruk op ons gemaakt, ls 't niet", zei zij tot prins Bernhard. „Die hartelijkheid en gastvrijheid bleken onder andere toen we bij de studenten waren, en toen ze „dag oma" tegen me zeiden. Ik beschouw het als een ere-titel", zei de Konin gin. Koningin en Prins waren vanmor gen in Djakarta aangekomen na hun bezoek aan respectievelijk Bali en Su matra. BRUSSEL De Belgische over heid is vastbesloten overmatig ver keerslawaai uit te bannen. Rijks wacht en politie in het land worden uitgerust met „sonometers" waarmee het geluidsniveau in decibels van auto-, motor- en bromfietsuitlaten kan worden vastgesteld. Personenauto's mogen maximaal 82 decibel produceren. Voor vracht wagens ligt de bovengrens op 91 (84 en 89 voor mnider zware typen) en ook voor de verschillende soorten bromfietsen zijn maximale geluids- grenzen vastgelegd. Met ingang van 1 januari van het volgend jaar zullen verkopers van voertuigen die sneller dan 25 km per uur kunnen rijden die voertuigen moeten voorzien van een bewijs dat aantoont dat het geluid dat gepro duceerd wordt binnen de gestelde grens blijft. Voertuigen waarvan politie en rijkswacht constateren dat ze te veel lawaai maken kunnen verwezen worden naar een technische keuring. Daar zal een zeer strenge meting van het geluidsniveau worden ge houden. Op het produceren van te veel lawaai staan strenge sancties. Er kunnen boetes gegeven worden, maar ook bestaat de mogelijkheid dat het desbetreffende voertuig ge heel uit het verkeer genomen wordt. m Vooroordelen zijn de kinderen der onwetendheid. HAZLi Zon eii maan 6 september: zon op 5.59, onder 19.18; maan op 19.25, onder 7 46; 11. sept. L.K. Hoog water Hoog water, 6 september: Rotter dam le getij 5.17, 2e getij 17.19; Scheveningen 3.32-15.58; Vlissin- gen 2.31-14.40; Haringvliet ad. Zeezijde 4.03-16.27. Die arme kleine mereltjes hebben het koud. Tommy en ik gaan ze wat warmen... Nu en dan zon en bijna overal droog. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen aan de kust 14. in het binnenland plaatselijk 8 graden. Maxima morgen rond 19 graden. Een zwak front met veel be wolking ligt nog in de buurt maar gaat zich langzaam verwijderen. Èen hogedrukgebied boven Frank rijk gaat dan enkele dagen zonnig septemberweer brengen met een temperatuur die tot ruim 20 gra den zal stijgen. Barometerstand: heden 10 uur 7616 cm (1021 millibar), stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1