schaak Geraniums stekken i 'd kontuur in non Kracht en tact Mentaliteitsverschil is groter probleem Crazy Horse dialoog KENNIS 11 I ^ATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Op gevaar af dat we op onze vingers worden gefikt door lezers die ook nog in oktober met succes geraniums stekken: stekken voor het begin van de herfst geeft de leek toch meer zekerheid. Wie 't avontuur zoekt of door afwezigheid verhinderd is om nu het mes te hanteren, kan het uiteraard probe- Wle niet tegen het gebruik van de groeistof opziet, zal ongetwij feld bli iaat stekken daarmee meer succes hebben. De onderkant van de stek wordt dan na een paar uur indrogen ongeveer en cm diep in water gestoken, afgeschud en dan in groeistofpoeder gedoopt. Langs de rand van een geraniumpot met en puntig houtje of potlood plant- onten maken, anders wordt de groeistof bil het Insteken voor een prom «teel verwijderd. Ais stekgrond vinden we pot- &«*nd met accumulatlekorrels 1- deaal (bij de zaadhandel verkrijg baar). Natuurlijk kunnen we ook gemakkelilk stekken in gelijke de len turfmolm en scherp zand. De stekken worden ongeveer twee cm diep in het mengsel gestoken en stevig aangedrukt Het snijden van de stekken zien veel liefhebbers als een probleem. Laatst schreef een mevrouw ons dat ze wèl wist dat zomer- en na- zomerstekken krachtiger waren dan voorjaarsstekken van toppen na de snoei, maar dat de planten in deze ti|d van het laar zo weelderig Na de schoolvakantie is het gauw stekken geblazen. bloeiden dat ze er geen bloemloze scheut of top van kon afsnijden. Dat is natuurlijk overdreven, want geraniumbloemen duren niet eeuwig en telkens kunnen we toch uitgebloeide bloemen wegnemen. Dan houden we weer een kracht- ge scheut over. die we ter lengte van zes tot tien cm afsnl|den, juist onder een oog. De onderste blaad jes wegnemen en desnoods een stukje steel laten zitten om de scheut zelf zo min mogelijk te ver wonden. Het is mogelijk de potten in een kistje of bak gewoon buiten te zet ten. niet onder glas. maar tegen zon geschermd met kranten of een schermmat. Bij somber weer vooral niet afdekken. De stekken bij droog weer besproeien zodat ze niet verwelken. Bij langdurige re gens een ruit er over leggen op paaltjes. Wie geen tuin of balkon bezit, can ze gewoon in potten in de vensterbank zetten, waar ze de eerste tijd tegen zon geschermd worden. Bij gunstig weer veel luch ten en matig water geven om smeul te voorkomen. Zit er groei in. dan de plantjes afzonderlijk in stekpotjes zetten met een mengsel van goede potgrond met wat extra oude koemest. Wat kiel door de grond is uitstekend evenals been dermeel. 's Winters weinig water geven en de stekken niet zo koel overwinteren als oude moederplan ten. die maar net vorstvrij behoe ven te staan. Een nachttemperatuur van 6-10 gr. C is voldoende. Bij zonnig weer is een dagtemperatuur van 15 gr. C. normaal. Franse geraniums met hun aza- lea-achtige bloemen hebben als stek wat meer warmte nodig en komen goed aan de oroel bij 18 ar. C., eventueel op een lauwe radia tor of dito schoorsteen. Overwinte ren bij 10 gr. C. in een droge atmosfeer met weinig water. A. C. Muller-ldzerda. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. i. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag In verreweg het merendeel van de opgaven die u worden voorge zet heeft een van de spelers een zodanig voordeel meestal van positionele aard dat hij zich kan veroorloven fris en onbekom merd. niet zelden onder opoffering van enig materiaal, op aanval meestal mataanval te spelen. Dat is dan ook het tvpe dat u in de opgaven 1 en 2 zult ontmoeten. In beide gevallen speelt de partij die in het voordeel is conseguent op mat. in het aeval van opgave 1 door het brengen van een kwali teitsoffer. Het zijn beide fraaie combinaties, waarbij men echter wel de nevenvarianten goed in de gaten moet houden, omdat men juist daarin wel een kan uitglijden. Opgave 3 echter is van een ge heel ander type. De positie van de witspeler is griezelig kwetsbaar, vandaar dat de vraag luidt of er nog redding voor hem mogelijk is. Wij willen u als steuntje wel verraden dat dit inderdaad het ge val is. Zowel wit als zwart moeten in een uiterst kort oplossingsbe loop (niet meer dan 3 zetten) ui terst tactisch te werk gaan om de balans nog juist in evenwicht te houden. Een vraagstukje dat naar onze smaak stellig niet minder boeiend is dan de opgaven 1 en 2. waarin de kracht van de mokersla gen (hetgeen precisie en fraaiheid zeker niet uitsluit) de boventoon voert. OPLOSSINGEN (1) LlssitsinRagosin. Wit won als volgt: 1. Lh7t Kxh7 (Na 1. Kh8 komt 2. PgSI hxgS 3. DhS met mat In enkele zetten) 2. PgStl Kh8 (zoekt U ïëlf eens uit wat er gebeurt als zwart dit offer aanneemt!) 3. Pxf7 DbS 4. Pxh6t gxhö 5. Dg4» Kh8 6. Tf7 en zwart gaf het op. Na 6. Tg8 komt 7. Dh5 Tg7 8. Dxh6t en mat op de volgende zet. (2) WeitertFritz. Hier begon zwart met een correct dameoffer: 1. hxg31l 2. Pxd6t Txd6 3. hxg3 Tdh6! 4. gxf4 (De enige zet tegen de matdrefglng op hl) 4. Thtt 5. Kq2 Tth2 t 6. Kq3 (Na 6. Kf1 volgt 6. Txf2t 7. Kgl gxf4 8. d4 Txf3 9. Ddl Tg8t 10. Kh2 Tf2f 11. Khl 1311 plus mat of damewinst. Had u dat gevonden?) 6. f511 7. exfS gxf4t 8. Kq4 Tg8 mat. (3) WeenlnkKmoch. Hier ging het als volgt: 1. f511 Txf5 (Zoekt U zelf eens uit wat er gebeurt als zwart 1. Kh7 speelt, of 1. Kf7, of 1. Kxf5) 2. Lh5t Kxg5 (Of 2. Kh7 3. g6 mat) 3. Tdglt Kf4 4. Pe2 mat. I S 1 i 1 A A A rSn r.' A Y? li A 1 A i 1 11 1 0 A jjj; W A A a g 7ï~' i 1 A A m s De zwarte damevleugel is nog onont wikkeld. Daar maakte wit aan zat ge bruik van om te winnen. Hoe? .Correspondentie aan de heer A. 1. Ivens, Frankenslag 69. Den Haag. GROTERE SPANNING Komende zaterdag start voor de dam mers de competitie met In de ereklasse oen grotere spanning dan ooit. Van de acht tientallen kunnen er drie tot de favorieten worden gerekend. Landskampioen Twentes Eerste zal on der leiding van Joop Jurg opnieuw hoge ogen gaan gooien. Het heeft de beschik king over sterke spelers a.s drs. Roo- zenburg, Oe Ruiter. Dallinga en vader en zoon Baas. Tweede kanshebber Ia de Amsterdamse fusieclub VAD met routiniers als Van Heerde, Den Doop en J. H. Beeke. De jonge Weemer is opqenomen In de ba sisopstelling cn Bastiaannet zal wel weer aan bord 1 een moeilijk te kloppen opponent zi|n (vorlq laar remiseerde hij o.a. met Roozenburg). Favoriet nummer drie Is het Haagse RDG, dat zich nog meer heeft versterkt. Behalve Ton Si|brands, Krl|n Toet. Fred Ivens, Fenno Boog en Dirk Boom dragen nu ook drs. Ed Holstvooqd en DOS-er Hulb van der Vossen de residentiële kleuren. Onder leiding van coach Ebbo de Jong wordt aan een hechter teamver band gewerkt. Achter deze grote drie moot onmiddel lijk de pas gepromoveerde DC Gronin gen worden genoemd. Met o.a. drs. Dou- we de Jong, Henk de Witt. Wllly Heerin- ga, Harry Kolk en Sjoerd Lautenbach en door de komst van Internationaal groot meester Harm Wlersma (studie), dient Groningen als een gevaarlijke outsider te worden beschouwd. Het homogene Papendrecht (Koppelaar. Keizer, De Jong, Kolsloot). Excelsior uit den Bosch (Craane. Hobbelen, Koeken en Van Tilborg), Huissen (Palmer. Edlnk, Ven Aalten) en het Leeuwardense Hui- zum (Schotanus. Visser. Bandstra en D Dlbbets „verloren zoon" Oebele Hoekstra) zuf.en onder elkaar wel gaan uitmaken welke twee ploegen gaan degraderen. Ter voorbereiding op het nieuwe, hoogst interessante seizoen oefende RDG tegen kersverse nationaal hoofd klasser MDV uit Monster (uitslag: 164). Hieronder twee boeiende fragmenten. (1) Zwart: 2. 3. 6. 7. 8. 9. 12. 15. 16. 19. 20. 22, 24. 26. Wit: 29. 31 t/m 38, 40, 42. *3, 48, 50. 32-28, 7-11; 28x17, 11x227; 37-32, 26x30; 42-37 (A), 24x31; 36x7, 2x11; 35x2 (35x4 wordt remi se). Waarna Dibbets alsnog tot een puntenverdeling wist te komen A) 38-32. 24x33, 35x4, 12-18, 32-28. 3-91. 28x17, 33-38 en wit zal niet meer kunnen winnen. (2) Zwart: 3. 4. 6. 7. 9. 10. 12. 13. 14, 17. 18. 19. 24. 25. Wit: 16. 21. 26, 27. 28. 30, 33 t m 36. 39. 43, 48. 49. Wit speelde 36-31 om met 27-22 en 28-23 te kunnen drei- aen. De RDG-er maakte de zaak daarna af met 24-29!; 33x24 (of). 18-22; 27x18. 13x44; 24x13. 9x18; 49x40, 14-19 43-39. 19-23 30-24 H. ven der Vossen en wit kreeg een onhoudbare posi tie. In plaats van 36-31 was 49-441! veel beter geweest. Twee varianten illustreren dat zwart dan nog lang niet gewönnen staat: 49-44. 10-5; 43-381. 7-11 (A); 16x7. 12x1; 21x23. 24-29; 33x24, 14-20; 28x19. 20x49; 48-43!, 9x20; 38-32, 25x34; 39x30, 49x38 32x43, 20-25; 30-24, 25-30, 24-191. 13x24; 43-39 en wit maakt ondanks de achterstand van een schijf gemak kelijk remise. A) 24-29, 33x24, 14-20, 28-22, 20x49. 22x2, 25x32, 27x38, 49x27, 21x32 en zwart moet maar zien hoe hij deze stand nog tot winst kan voeren.. Tot slot noa een slagzet uit het Westlands damkampioenschap. (3) Zwart: 1, 2. 6, 7. 8. 11 t/m 15, 17. 19. 23. 24. 25. Wit: 16. 26. 27, 2a 32, 33, 34. 36. 38. 39. 42 43, 47. 48 50. Kampioen Frans Slot dwQnq de zege af door: 14-201; 27-21. 24-29; 33x24, 20x40; 50-45. 19-24!; 28x30. 25x34; 39x30, 17-22; 45x34. 22-28; 32x23. 12-17 21x12. 7x40. A. Stoorvogel In het rijtje groepen, dat aan de popmuziek meer heeft bijge dragen dan een ééndagshitje en een bizarre naam neemt de al weer geruime tijd failliete Ameri kaanse formatie Buffalo Spring field, waarvan de laatste geza menlijke noten weerklonken in de zomer van '68, een tamelijk eer volle plaats in. Zeker ook door het behoorlijke aantal coalities en solo-avonturen van haar leden, die na het overlijden van het ge zelschap de pop-scene doorkruis ten, waarbij vele tot dan toe on bekende, maar muzikaal als „pri ma de luxe" te kwalificeren lie den werden betrokken. Niet dat al die Springfield-uit- vloeisels ""nu onmiddellijk aanlei ding gaven tot vreugdevuren. Ze ker niet Maar men dient zich wel te realiseren, dat we, indien de familie Springfield er nooit zou zijn geweest, vermoedelijk onkun dig zouden zijn gebleven van le ven en werken van een fenomeen als Neil Young en door diens „talent-scouting" weer van de he ren Crazy Horse (Ralph Molina, Billy Talbot, Danny Whltten en sinds kort niemand minder dan Jack Nitzsche), Youngs begelei ders op de elpee Everybody Knows This Is Nowhere. We zouden tevens Crazy Hor se' eigen plaat (Reprise RSLP6438) hebben gemist. Een werkstuk dat in de helft van de composities over dezelfde hoeda nigheden beschikt, zij het hier uitgebreid met eigen zang, een af en toe „bottleneckende" Ry Coo- der, de gitaar van Nils Lofgren (de plechtige pianist van Youngs After The Goldrush) en Jack Nitz- sche's opgewekte piano. Crazy Horse zoekt het niet in ingewikkeldheid of „l'art pour l'art". Vooral kant twee biedt eenvoudige, stevig-rockende mu ziek. die zich voornamelijk con- rentreert rond Ralph Molina's drummen, dat staat als een huis, en het trio grommende gitaren (Downtown, Carolay, Dirty Dirty, Nobody). Jammer is. dat het karakteris- I tieke orgelachtige solren van I Danny Whltten wat te veel ruimte I moest maken voor (overigens A fraaie) groepsvokalen en eigenlijk 1 alleen in I'll Get By helemaal uit 3 de verf komt, maar het collectie- B ve enthousiasme maakt veel goed. Crow Jane Lady, het laat- a ste nummer van die tweede kant, illustreert duidelijk dat de kracht van de groep inderdaad in de daarvoor geëtaleerde „simpel heid" te vinden is: de accentver schuivingen doen zeer gekunsteld aan en vinden als de bekende tang feilloos hun weg naar het even bekende varken, ondanks de uitstekende bottleneckriedels van Ry Cooder. Dat is echter de enige duidelij ke misser, aangezien de eerste plaatzijde er kwalitatief nog eens een schepje bovenop doet. De do sering ligt daar ook iets beter: naast het -stevige genre (Gone Dead Train, Beggars Day) een tweetal wat meer ingehouden, baÜade-achtige nummers en een zeer opgewekt, van een mooi- lompe ritmiek voorzien country- deuntje, dat geschreven werd door Neil Young en van hem de titel Dance Dance Dance mee kreeg. Wat mij betreft het beste nummer van deze zeer constante plaat, die een goede klassering verdient in de twintig beste pla ten van '71. W.-J.M. „Een gemengd huwelijk hoeft niet tot een catastrofe te lei den", meent de heer F. L. Stolk, Rotterdam. „Mits beide partijen wat willen doen aan de verruiming van hun bewustzijn ten aanzien van eikaars stand punten. Helaas gaat het in de praktijk veelal zo dat die be reidheid niet werkelijk aanwezig is. Vandaar dat niet mét elkaar wordt geleefd, maar naast el kaar. Ook op dit front komt tot uitdrukking dat wij leven in een „gebroken bestaan". Alles is hier „ten dele"! Het zogenaam de eensgezinde huwelijk ont komt daar ook niet aan. Wan neer er in gemengde huwelijken sprake is van geloofsovertuigin gen in de echte zin van net woord, al staan ze diametraal tegenover elkaar, dan moet een en ander kunnen leiden tot een benijdenswaardige relatie. Hu welijken die deze stimulans missen, zijn vaak uitgemond In stilstaand water, dat alleen maar kwalijk riekende geuren verspreidt. Wat leeft, dat be- weegtl" O, we zijn zo democratisch, maar Mevrouw B. te P. wil wel weten „dat Ik het helemaal niet prettig zou vinden als m'n dochter met een kleurling aan zou komen. Dit heeft niets met rassendiscriminatie te maken, dat volk kan wel edeler van karakter zijn. Wat emancipatie betreft zijn we hier verder dan landen als Italië, Spanje. Suri name. Ik ken een meisje, 'n leuk blond ding, dat op 18-jari- qe leeftijd een avondje uitqing, dronk en in verwachting raakte. De iongen. een Surinaamse stu dent, vond het niet erg, dat was bij hen normaal. Hij had aeen cent, trouwen was er niet bij, dat vonden de ouders ook niet goed. Ze hadden alleen die éne dochter. Het verdriet en de kosten die deze mensen gedragen hebben, waren niet mis. Telkens kwam de jongen aan de deur; hij wou zijn kind, een schattig meisje met kroeshaartjes, zien. Het jonge moedertje is toch met hem getrouwd. Zij is nu 25 en heeft vier kinderen, want hij wil een groot qezin om mee te pronken. Wat zij wil komt niet aan bod. Ma uit Suriname kwam over en schepte de peentjes op; wat ouder is re geert, jongeren houden hun mond. Dopen? Als de kinderen qroot zijn. Maar zij zou het nu graag willen. Doordat dit meis|e zich nu wegcijfert qaat het goed, maar ik dacht zo dat we onze kinderen deze moeillijkho- den kunnen besparen door geen jongen of meisje van een ander ras te trouwen, ook later voor de kinderen die gemend bloed hebben". Een lezer uit Wemeldinqe heeft één zoon die met een Franse vrouw aetrouwd is. „Ik heb hem qezegd, om een lanq verhaal kort te maken: doe je ouders de oneer niet aan om te moeten trouwen want dat is een belediging voor je opvoeding, en je neemt een grote verant- woording op je. Als ik je het huwelijk in al zijn schakeringen kon uitleggen, dan zou ik het nu doen, maar dit moet ie zelf beleven. Niemand zal je het be leven van het huwelijk uit kun nen leggen. Als je eerlijk gaat trouwen dan kun je elkaar en je ouders recht in de ogen kijken, dan hoef ie voor élkaar aeen schaamte te hebben en laat de mensen dan maar kletsen, die weten het toch altijd beter!" Mevrouw Van Oene in Dordt zal er wellicht sceptisch teqen- over staan als „mijn dochter eens met een buitenlander aan komt. Ik sprak een Nederlandse moeder van vier kinderen. Ze vertelde heel laconiek dat haar man, een Turk nooit thuis was. „Waarom niet?" vroeg ik ver baasd. „Wel," zei ze, „Turken zijn gewend om altijd hun vrien den bi| zich te hebben. Iedere avond had ik een stel mannen in huis, ze bleven eten en maakten veel rommel. Dat duur de tot diep in de nacht. Op een gegeven moment had ik er ge noeg van. Dat heb ik mijn man aan het verstand qebracht en nu gaat hi| naar een ander a- dres. Want dat kontakt kunnen ze niet missen". Deze vrouw heeft zich leren schikken in de situatie, maar ideaal is anders." „Zouden de ouders van een neger wel zo blij zijn met een blanke schoondochter?", vraagt mevrouw F. te S. Ik geloof dat zij dezelfde bezwaren zouden hebben als wij, al denken wij dan: nou hij mag blij zijn dat een blanke vrouw met hem wil trouwenl Kleurlingen zijn niets minder dan blanken, we kunnen noq van hen leren, onder ande re hoe beleefd we tegen onze ouders behoren te zijn. Dat hoort ook bij de opvoe- dlnq: de kinderen al vroeq ver tellen dat het onze naasten zijn en als ze er minachtend over spreken, dat niet zomaar aanho ren, maar meteen verbieden. Als ze dat jong weten, zullen ze later niet zo qauw meedoen aan rassendiscriminatie. Wat een huwelijk betreft, ik zou er niet vóór zijn als mijn dochters met iemand van een ander ras wil den trouwen, en dat alleen om dat die mensen vaak een totaal ander idee hebben over huwe lijk en opvoeding. Dat geeft ab soluut strubbelinaen, want de Hollandse vrouw lijkt me nu niet direkt het type om alles gelaten over zich heen te laten gaan!" MARY STEWART 39 „Waar is David?" „In slaap en in bed,' hoop ik", zei ik. Hij maakte een ongeduldig gebaar, en mijn keel kneep samen. „Je weet wat ik bedoel. Waar is hij?" „Dat vertel ik u niet", zei ik effen. Als hij daar razent om zou worden, kon ik dat niet helpen, maar ik achttf het beter op de man af te spreken dan uitvluchten t< zoeken. Hij bleef een ogenblik zwijgen, en ik zag de sigaret op gloeien, twee keer, vlak achterelkaar. De volgende vraag nam me, toen die kwam, volslagen bij verrassing. Hij zei kortaf: „Is het je om geld te doen' Zo ja, hoeveel?" „Ik heb alle geld dat ik nodig heb", zei ik, toen ik koi praten. „Wat wilde u me bieden - dertig zilvèrlingen?" Ik kor voelen hoe hij door het duister heen mij aanstaarde Weer zoog hij aan zijn sigaret. „Maar een sigaret zou ik niet afslaan", zei ik. Ik hoorde hem ernaar zoeken, en weer schraapte een lucifer en vlamde op. Ditmaal keken zijn ogen boven de vlam scherp aan. Hij stak de sigaret op, kwam een stap dichterbij en gal hem aan. „Wat is er?" zei ik minachtend. „Bent u bang dat ik t over de rand zal duwen, als u iets dichterbij komt?" „Luister eens, meisje", zei Richard Byron onbewogen „Hier schieten we geen van beiden iets mee op. Ik wi weten, waar David is. Jij weet het, en je weigert het mi te vertellen. Uitstekend, dan zal ik je moeten dwinger het me te vertellen". De sigaret hielp tenslotte ook niet veel. De korte perio de, dat ik het initiatief had, was voorbij, en hij was wee in de aanval. Ik zei, met meer moed dan ik wel bezat: hoe denkt dat te doen? Door me te.martelen? Gebruik uw verstand 'meneer Byron". Hij zei woest: „Ik zou dat graag probe ren. Als ik je weer aangrijp, sta ik niet voor mezelf in Ik zou je met liefde je mooie nek omdraaien". „Juist. Gestapo-methoden". Maar mijn stem trilde. „En waarom niet? Ik heb het zien doen, en bij vrou wen. Het heeft effect, in de helft van de gevallen". „Doe niet zo dwaas", zei ik fel. De angst van nachtmerrie bekroop me weer langzaam, koud, ijskoud Ik kon hem nu iets beter zien, zoals hij daar boven mi uitstak, als een silhouet tegen de flauwe-gloed van he oosten, als een vreeswekkende -schim. „Als u ook maai een vinger naar me uitsteekt, gil ik het dorp bij elkaar", „Wees maar niet bang. Ik zal je geen pijn doen. Noj niet. Maar me dunkt dat wij elkaar geen knollen voor ciVc troenen zullen gaan verkopen, jij en ik". Hij smeet zijn sigaret weg, en bij die felle bewegïn draaide mijn maag om in een rilling van angst, en ik be gon me misselijk te voelen. Koud en misselijk. Ik sta een bevende hand achteruit naar de rots, en mijn hal) Mn gleed een eindje af. Ze was klam. Richard Byron sprak zonder nadruk, maar zijn ste f hamerde op me in als het knersen van een hamer staal. „Ik begrijp dat je weet wie ik ben. Ik heb je vertel JJe] dat ik een vriend van David was. Dat was niet waa tam zoals je vermoedelijk weet. Ik ben Davids vader, en i ere heb het gevoel dat ik daardoor het recht heb te wetei£°* waar David is". (Wordt vervolgt. daar KI A V 9 4 2 V B O 9 4 A-V 10 8 4 Correspondentie aan de heer B. J. I Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. 10 8 6 C? 10 7 6 3 O 7 2 9 6 5 3 9AV OAHV10853 H72 Wanneer het in een spel ongelijk ver deeld is, valt dat nogal spoedig op. Het Is dus zaak gebruik te maken van de plotse ling verworven extra hoeveelheid kennis die u mogelijk in staat stelt een beter contract te bereiken dan u zich had voorgenomen te bereiken. Wanneer één van de twee tegen standers voortdurend in de bieding is en de ander voortdurend zwijgt, om een voorbeeld te geven, dan hoeft u bij die „ander" maar weinig te zoeken. Dat is dan een gegeven waarop het eigen spel kan worden geba seerd. Zoals in onderstaand spel, waarin noord en zuid samen negentien punten heb ben, maar niettemin een manche in schoppen wisten te scoren. En dat met oost als een opponent die 21 punten bezit B 7 5 3 9 H 9 8 5 4 2 O B 6 B Na één schoppen van noord kwam oost uiteraard in de bieding, maar dankzij een op timistische zuid en een passende west moest noord uiteindelijk vier schoppen spelen. Oost speelt daartegen meteen ruiten aas en ruiten heer en een derde na voor een troefje bij noord. Die moet op staande voet een goed krijgsplan bedenken. Hij mist im mers nogal wat. Maar door het biedverloop mag hij er van uitgaan dat de ontbrekende punten grotendeels of misschien wel allemaal bij oost moeten worden gezocht. eeri Tijk Met deze kennis gewapend, kan noord I reiken wat hij wil. Oost Is lang in ruiten derhalve kort In de andere kleuren. De g|icti op troef heer-sec bij oost lijkt groter dan is. Noord vangt die heer In de vierde slag maakt het contract. Daarna komt klaveijjj^ aas en dwingt klaveren vrouw de heer oost, die door zuid wordt getroefd. Er woi via wést in troef gesneden, waarna de klaveren 10 wordt geïncasseerd. Dan ko harten boer voor de aas, zodat oost and maal een ruiten voorzet voor een troefje noord. De rest is vrij simpel. Zuid troeft een k veren af met de boer, maakt harten h< waarna de laatste slag voor noord wordt, een hogere troef overheeft dan west. In afspel maakt het niet uit of west vanaf derde ruitenslag harten of klaveren afspel 12 c lei >ela OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. humeur, 4. agenda, 7. orgel, fl. geld, 10. ever, 12. toon, 13. error, 14. lade, 15. salep, 18. aga, 20. kreen, 23. arena, 25. gelaat, 28. ergens, 27. kilte, 29. slons, 31. sea. 32. stand, 37. ader, 39. veger, 40. eter, 41. naga, 42. oele, 43. agens, 44. rimpol, 45. Amstel. VERT. 1. hortus, 2. eden, 3. rodeo. 3. alert, 5. egel, 6. alleen, 8. garage. 9 goal, 11. rage. 16. angel, 17. ellen. 18. Artis, 19. Aneta, 21. Reeat, 22. Essen, 23- aak, 24. are, 28. lengte, 29. snater. 30. omen, 33. ante, 34. dartel, 35. ovaal. 36. Arosa, 38. raap, 40. Elis. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart. worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK Ai r ri 4 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 Br8 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ko 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 S3 54 55 56 57 5^ 59 60 61 62 63 64 |6S 66 67 68 69 170 71 72 73 74 75 76 77 78 KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. rivier in Rusland, 4. ontkenning, 6. bijb. figuur, 9. voegsel, 10. knol (mal.), 12. slaapziekte, 14. titel (afk.), 16. droesen hoop drogend hooi, 20. rivier in Italië, 22. nieuwerwets, 24. preek 26. bouwland, 27. later, 30 laatstleden (afk.), 31. vaarwel, 32. meisjesf 33. oude inhoudsmaat. 35. Myth, figuur, 36. haren zeef, 38. bedekt blo de plant, 40. deel van de hals, 41. duikereend, 42. vruchtenat, 43. zee' 44. door, 46. niemendal. 48. geit. 50. moerasvogel, 52. plaats in O land, 53. bevel, 55. spil van een wiel, 57. herdersspel, 60. uitroef uitgestrekte droge vlakte, 63. trant, 65. alleenzang, 66. godin van de de. 69. echtgenote. 70. reeds. 71. oud germaans schriftteken. 73. voertuig, 75. oude lengtemaat, 76. tegen. 77. omslag, 78. aanloop. Verticaal. 1. moeraslinze, 2 wegstervend (muz.), 3. Assistant Eng 4. teugje, 5 en zekere, 6. voegwoord. 7. plaats in N.H., 8. plai Gelderland, 9. vat met^een hengel, 11.unie, 13. zwaardvis, 15. sterrl afk. van editie, 19. kleine huidopening, 21. titel (afk.), 23. bekend ge in Amsterdam, 25. werktuig van de goudsmid. 28. kluizenaar, 29. k1 dier, 31. wijnmaat. 34. ketting zonder einde, 35. boom, 36. denkbeo inhoudsmaat, 37. sluiskolk, 39. korte kous, 45. verslag. 47. lyrisch ge 48. steel. 49. drom. 51. stuk stof, 53. groente, 54. vis, 56. brede 58. teken. 59. water in N.Br., 60. nu, 62. Myth, figuur, 64. dierenj 67. vertragingstoestel, 68. houten bakje, 72. look, 74. muzieknoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14