Jachja Khan: India riskeert een oorlog WAPENS UIT WESTEN OOK TEGEN ISRAËL nkomens Senaat VS krijgt geen informatie van Nixon Protestactie tegen veroordeling Jaap Walg in Pakistan Ministerie verwaarloost bemiddeling academici LIBISCHE LEIDER KADDAFI: Kant en klare kunsthars vulpasta Belegen eonflict met apotheken opgelost Achteloosheid oorzaak meeste scheepsrampen Hel weer in Europa Overijssel wil munitieschepen graag kwijt Klacht voor raad van beroep Denen arresteren Miriam Makeba Vervangende dienst GOED DAT ER POLITIE IS..? DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 PARIJS (Reuter. AFP) resident Jachja Khan van Pa- istan heeft in een vraaggesprek iet het Franse blad Le Figaro ezegd, dat zijn land een oorlog •gen India zal ontketenen, als eze buurstaat zou trachten, de- sn van Pakistaans grondgebied annexeren: „Het zou een totale orlog worden, die ik haat, maar zal niet aarzelen, mijn land te erdedigen". Op de vraag waar Sjeik Moedjiboer ichman, de Oostpakistaanse leider bij het uitbreken van de burger- dog in maart gevangen werd geno- m. thans verblijft antwoordde de esident dit niet te weten. Hij zei. „Ik heb gezegd, dat de sjeik leven is en men moet mij maar op ijn woord geloven". De president beweerde, dat de achtelingen niet kunnen terugke- n, omdat zij door India tot opstand jrden aangespoord. Hij zei dat de diase premier, mevrouw Gandhi, en vrouw en geen staatshoofd is. ïdat ze probeert biede tegelijk te n. Zij mist de kwaliteiten van haar ider, Pandit Nehroe. HOF Intussen is een klacht van Pakistan :en het verbod om boven Indiaas mdgebied te vliegen voor India nleiding geweest, zich tot het In ternationale gerechtshof te Den Haag te wenden. Bij de griffie is nu een officieel stuk ontvangen, waarin een procedure aanhangig wordt gemaakt. India bestrijdt, dat de Raad van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) bevoegd zou zijn, de in maart van dit jaar door Pakistan ingediende klacht te behan delen. Het verbod, waartegen Pakistan in het geweer kwam, dateert van fe bruari. India besloot toen eenigtzijdig, de vluchten van eigen vlieguigen over Pakistaans gebied op te schorten en Pakistan te verbieden, over In diaas grondgebied te vliegen. ROTTERDAM „Ongeveer 80 procent van alle scheepsrampen op zee is te wijten aan achteloosheid van de kapitein of de stuurlieden". Dit. zei de havenmeester van de Ja panse havenplaats Kobe, de heer Ta- kuro Hatao, gisteren op de tweede dag van de conferentie in Rotterdam van de zusterhavensteden Kobe, Seattle ën Rotterdam. Behalve uitbreiding en verbetering van navigatie-apparatuur aan boord var. schepen en in de havens, bepleit te de heer Hatao. dat de technische kennis van de scheepsbemanning op een hoger peil wordt gebracht. Daar ontbreekt het, volgens hem, nogal eens aan, voornamelijk bij bemannin gen van kleine schepen. De leider van de delegatie uit Seattle, Merle Adlum, meende dat de bezorgdheid over de veiligheid in ha vens wordt overtrokken. Onder druk van de ecologen zullen z.i. maatrege len worden genomen die omvangrij- kex zijn dan strikt noodzakelijk is. Het hoofd van de afdeling haven monden van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, achtte het uit een oog punt van veiligheid en economie no dig, dat de ontwerpers en beheerders van havens meer inspraak krijgen bij h' t vaststellen van de eisen aan sche- ppn, navigatie-uitrusting en de eisen die aan de scheepsbemanning moeten worden gesteld. AMSTERDAM Vrienden van de Amsterdamse student Jaap Walg gaan een handteke ningenactie voeren om te pro testeren tegen de veroordeling van Jaap in de Pakistaanse stad Karachi tot twee jaar gevange nisstraf. De rechter was van menig dat de Amsterdamse stu dent zich schuldig heeft ge maakt aan spionage. Hij zou militaire vliegtuigen hebben ge fotografeerd. De veroordeling is volgens Henk Stoepker, een vriend van Jaap „vol komen ongegrond". Ook het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag is van mening dat Jaap zich niet bij- het Pakistaanse vliegveld heeft opgehouden om te spioneren. De student heeft volgens zijn vriend een „maniakale belangstelling voor vliegtuigen." Hij zou altijd op buitenlandse reizen vliegvelden be zoeken. In Teheran is hij daarvoor 7 uur vastgehouden, maar na verhoor weer vrijgelaten. In Karachi werd hij na een voorarrest van een half jaar veroordeeld wegens spionage. Volgens Henk Stoepker heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag er tot nu toe op aange drongen zo weinig mogelijk publici teit aan de zaak te geven: dan zou het allemaal wel goed aflopen. Het tegengestelde is gebeurd. De vrienden van Jaap hebben van een WASHINGTON (DPA, UPI) President Nixon heeft voor it eerst in zijn ambtsperiode ibruik gemaakt van een bij- nder privilege om te ontko- en aan de eis van de Senaat t Amerikaanse vijfjarenplan lor de buitenlandse hulp ter zage te geven. Iet zogenaamde „executive prive- Sfc" geeft de president het recht be- alde belangrijke informaties te ont- luden aan het Congres. Nixon kwam tot zijn besluit na de van de Senaatscommissie voor itenlandse betrekkingen het plan n de regering voor hulp aan het itenland in de komende vijf jaar te uien inzien. De Commissie, die wordt geleid door senator William Fulbright, had gedreigd bij weigering gebruik te maken van een weinig bekend rechtsvoorschrift dat bepaalt dat mi litaire hulp moet worden stopgezet bij aanhoudende weigering van de regering de gewenste inlichtingen te geven. De enige mogelijkheid om aan deze bepaling te ontkomen was gebruik making van het speciale privilege. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam 17- bew. 20 12 0.4 Frankfort regen 21 12 0.2 Genève 1. bew. 22 9 0 Innsbruck zw. bew. 19 10 0 Kopenhagen zw. bew. 19 13 4 Locarno zw. bew. 23 9 0 Londen mist 23 11 0.1 Luxemburg geh. bew. 19 12 Madrid onbew. 29 20 0 Majorca 1. bew. 28 17 0 München zw. bew. 20 12 0 Nice zw. bew. 18 0 Parijs h. bew. 13 0 Rome onbew. 30 17 0 Wenen 1. bew. 22 0 Zürich zw. bew. 31 10 0 (Vervolg van pagina 1) lit de globale berekeningen kan l niet worden afgeleid of de loons- hogingen in 1971 in het algemeen ot genoeg zijn geweest om de jsstijging op te vangen en er nog paar procent welvaartsstijging over te houden, aldus het CNV. hangt mede af van de mogelijk en tot loonaanpassing op basis prijsindexclausules. let ziet er volgens het vakverbond nwel naar uit dat de reële inko- nsverbetering dit jaar voor vele rknemers kleiner zal zijn dan de ging van de produktiviteit. „In dit schil zit de matiging die de vakbe- ging niet alleen met de mond be- t maar in de praktijk ook duide- probeert waar te maken", zo zegt CNV. dat er zich van bewust is de nogal forse loonstijgingen in tweede halfjaar als gevolg van de amaatregel een zware last op het Irijfsleven leggen. at is een zorgelijke zaak. Tal i bedrijven kunnen daardoor in eilijkheden raken met werkeloos- d als gevolg. Maar juist de prijs- ging die er al is en die voor een groot deel een gevolg van tenlandse invloeden is maakt zul- loonsverhogingen nodig, willen de nsen er nog iets aan overhouden". Iet CNV meent verder dat de vak- eging met een voorzichtige loon- tiek de werknemersbelangen it en dat dit tegelijkertijd een bij- ge is aan de strijd tegen de infla- en ruimte maakt voor uitbreiding gemeenschapsvoorzieningen, araan mogen wij toch wel het ontlenen om te protesteren ■n degenen die ons telkens weer svijten dat de vakbeweging de e gangmaker van de inflatie is. )t dat is een onrechtvaardig ver- aldus het CNV. President Anwar Sadat van Egypte nam gisteren ook deel aan het refe rendum over de grondwet van de nieuwe Federatie van Arabische Re publieken. Hij bracht zijn stem uit in Mit Aboel Kom. De 35-jarige Maureen Richardson Is de weduwe van een Britse politie-of- ficier, die een week geleden is dood geschoten door rovers, die een juwe lierszaak in Blackpool hebben ge plunderd. Mevrouw Richardson is van plan haar baan als onderwijzeres tijdelijk op te geven om actie te voe ren voor herinvoering van de dood straf in Engeland. Van onze correspondent ZWOLLE Provinciale Sta ten van Overijssel hebben giste ren een motie van PAK-verte- genwoordiger A. A. C. Maaskant aanvaard, waarin bij alle betrok ken ministers wordt aangedron gen op verwijdering van de Westduitse munitieschepen uit het Zwarte Meer. De Staten menen dat het tot dusver gevoerde provinciale en planologische beleid ten aanzien van het natuurre servaat ernstig wordt aangetast door het onderbrengen van de munitie- schepen in dit gebied. De motie werd met 32 tegen 22 stemmen aangeno men. Een tweede heet hangijzer in de vergadering was de fel omstreden aanleg van een nieuwe provinciale Weg door het waardevolle natuurge- biedt Twickel. De Staten besloten in mei reeds de weg aan te leggen door het natuurgebied. Het argument van Gedeputeerde dr. J. Heulink, die ver klaarde dat het rijk de aanleg van de E 8 zou staken als de S 23 niet door de provincie zou worden uitgevoerd, zou een grote rol in de besluitvor ming hebben gespeeld. Nadat oud minister Bakker van verkeer en wa terstaat op vragen in de Tweede Ka mer had geantwoord, dat er geen sprake zou zijn van stopzetten van de werkzaamheden aan de E 8, bombar deerde de D'66-fractie het college van GS met vragen. Hierdoor kwam net onderwerp gisteren opnieuw op de agenda. vrijgelaten medegevangene gehoord dat de Amsterdamse student drin gend behoefte heeft aan medische verzorging. Hij zou in de gevangenis onder andere last hebben van kies pijn, schurft en ooginfecties. De vrienden willen met hun actie in de eerste plaats bereiken dat Jaap etn betere behandeling in de gevan genis krijgt. Zij willen de handteke ningen. met een eis tot onmiddellijke invrijheidstelling van de student, bij de Pakistaanse ambassade aanbieden. KOPENHAGEN (AP) De Zuid- afrikaanse zangeres Miriam Makeba heeft een beroep gedaan op haar di plomatieke onschendbaarheid en ge zegd dat de ambassadeur van Guinee in Rome naar Kopenhagen zal komen om haar uit hechtenis të krijgen en haar te vrijwaren van aanklachten wegens kontraktbreuk en tegen aan spraken van schuldeisers tot een be drag van 4.000 dollar (14.000 gulden). De politie deelde mee dat Miriam Makeba, die na1 een concert in hech tenis werd genomen, alleen vrijgela ten zou worden als de ambassadeur 14.000 gulden stort, die zij volgens een Deense impresario in 1969 heeft gekregen als voorschot op een optre den dat zij later afzei. Het Deense ministerie van buiten landse zaken deelde mee dat, hoewel Miriam Makeba in het bezit was van een rood diplomatiek paspoort, zij daarin omschreven werd als een zan geres, niet als een diplomaat. CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Libische leider kolonel Moam- mar Kaddaffi heeft gisteren te kennen gegeven, dat de moderne wapens, die Frankrijk en andere westelijke landen aan Libië leveren, gebruikt kunnen worden in de strijd tegen Israël. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIEI Wat slecht te repareren lijkt lakt met PORION. de in Zwitserland 'ntwikkelde universele kunsthars IUL STOP/PL A M UUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van esten, onbeperkt houdbaar. On- aisbaar bij elk karwei. Hecht op al- 5s: op hout, steen, beton, metaal, sgels. glas. noem maar op, en zowel |P droge als vochtige ondergrond, «schadelijk voor de handen. Krimpt aet, zet niet uit, scheurt niet. Zijn rede in Tripoli ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de staatsgreep tegen koning Idris, werd door de Egyptische radio overgeno»- men. Hij prees de Federatie van Ara bische Republieken, waarover veer tien miljoen burgers in Egypte, Syrië en Libië zich giseren konden uit spreken. Wat de moderne wapens betreft: Frankrijk heeft bedongen dat de 100 Mirage straaljagers, die het aan Libië zal leveren, alleen mogen worden ge bruikt voor zelfverdediging en niet mogen worden doorgegeven aan lan den, die ze voor de strijd tegen israël kunnen gebruiken. Libië onderhan delt met Engeland over de levering van Chieftain tanks en een modern luchtverdedigingsstelsel. scerd is op de beginselen van de Islam. „Wij verwerpen alle ingevoer de doctrines, of zij nu uit het Oosten of uit het Westen komen." In de nieuwe federatie zal volgens Kaddafi geen plaats zijn voor landen, „die zich verre houden van het slag veld" en zich beperken tot het slaken van „holle leuzen". Aan de miliaire parade, die op Kaddafi's toespraak volgde, namen door Frankrijk gele verde Mirage jachtbommenwerpers deel, die volgens persberichten door Libische piloten werden gevlogen om de Palestijnen een „nieuwe oplos sing voor hun problemen te bieden" Hij voegde er aan toe, dat „niet alle ministers van Israël deze mening zijn toegedaan". Stern schrijft dat het geen geheim is dat premier Golda Meir en mini ster van defensie Mosje Dajan op het ontslag van Eban wille* aansturen, omdat zij hem als een „duif" be schouwen. (Van een verslaggever) UTRECHT „Het ministerie van sociale zaken verwaarloost op een geweldige manier de af deling Centrale Punt Akademici, die hoger en leidinggevend per soneel uit het hele land bemid delt. Het gaat hierbij om direc teuren, generaals en hoogleraren. Dit betoogde de bemiddelaar-chef van het Centrale Punt Akademici, mr. dr. H. A. G. J. de Jonge uit Den Haag voor de Centrale raad van be roep voor ambtenarenzaken in U- trecht die een oordeel moet geven over een door hem ingediende klacht, dat de minister van sociale zaken blijft weigeren hem, ondanks beloften en voorstellen van hogere chefs, te bevorderen. Mr. dr. De 'Jonge werd in 1954 als hoofdcommies A aangesteld met het uitzicht op een hogere rang/ als de nieuwe afdeling eenmaal goed zou draaien. Hij is na 17 jaar nog steeds hoofdcommies A en verwijt de minis ter „smoesjés", omdat het wachten zou zijn op een totale reorganisatie. „Daarover praat men al jaren, maar daar hoeft de herwaardering van mijn functie toch niet op te wach ten", aldus mr. dr. De Jonge. Hij verwees onder meer naar zijn goede beoordelingen, het gespeciali seerde bemiddelingswerk en het feit dat collega-bemiddelaars bij plaatse lijke arbeidsbureaus met een geringe re ervaring en opleiding gelijk in rang zijn. „Er is in feite nimmer aan- Van een verslaggever DEN HAAG Een gewetensbe zwaarde militaire dienst kan zijn vervangende dienst niet vervullen in de betrekking, die hij al heeft. Hij zal elders tewerkgesteld moeten worden. Dit heeft minister H. J. de Koster geantwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid A. G. van der Spek (PSP). Het Kamerlid had erop gewe zen, dat een gewetensbezwaarde, werkzaam in het stadsziekenhuis te Purmerend zijn vervangende dienst daar niet mocht vervullen, maar wel in het St. Radboudzjekenhuis te Nij megen. Handhaving in een reeds beklede functie is onverenigbaar met het be grip „tewerkstelling" voor het ver vullen van vervangende dienst, welk begrip in de wet gewetensbezwaren militaire dienst wordt gehanteerd, al dus de minister. dacht voor mijn functie geweest", concludeerde mr. dr. De Jonge. De gemachtigde van de minister, refendaris R. A. Schneider betoogde dat het ministerie alle aandacht aan „het geval van De Jonge" heeft be steed, maar er zit geen hogere waar dering van zijn functie in, omdat de minister van binnenlandse zaken daaraan zijn fiat zou moeten geven. De voorzitter van de Centrale Raad. mr. E. H. Nuver. vond het vreemd dat een dergelijk verzoek nimmer officieel bij de minister van binnenlandse zaken was ingediend. De uitspraak vogt 15 september. Nieuwe Haitiaanse ambassadeur PORT AU PRINCE (AFP) Presi- dent Jean-Claude Duvalier heeft gis teren de benoeming bekendgemaakt van Gerard de Catalogne tot ambas sadeur van Haiti in Den Haag. De heer De Catalogne was tot nog toe hoofd van het Haitiaanse toeris tenbureau. MIRJAM MAKEBA (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het sinds 1893 bestaande conflict tussen het Haagse ziekenfonds „De vol harding" en de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie is gis teren opgelost. De maatschappij erkent de apotheek van het zie kenfonds, dat zo'n 75.000 verze kerden telt. Ook is het geschil tussen de maat schappij en het Utrechtse ziekenfonds ..Ziekenzorg" (40.000 verzekerden) bij gelegd. Het bereikte akkoord komt erop neer, dat hoewel de maatschap pij haar principiële bezwaren houdt, zij de realiteit aanvaardt van twee ziekenfondsapotheken. Dat wil zeg gen, dat de apotheken niet, zoals in het verleden het geval was. worden geboycot. De leden van de maat schappij die bij een ziekenfondsapo theek in loondienst treden krijgen al le medewerking. De ziekenfondsen laten op hun beurt hun 115.000 verzekerden de vrijheid te kiezen tussen de zieken fondsapotheken en de vrij gevestigde apotheken. Men verwachtte niet, dat veel ver zekerden de eigen apotheek vaarwel zouden zeggen. De service v?n de zie kenfondsapotheek steekt gunstig af bij die van de vrije apotheken, omdat alle geneesmiddelen thuis worden be zorgd. Ondanks deze extra diensten zouden de ziekenfondsapotheken door de grotere omzetten goedkoper kun nen werken. In het verleden had „De Volhar ding" ook een eigen huisartsendienst. Bij het loslaten van^dit systeetn en de invoering van de vrije keuze van arts, veranderden slechts weinig ver zekerden van arts. De maatschappij handhaaft haar principiële bezwaren tegen ziekenfondsapotheken. In Ne derland hebben alleen „De Volhar ding" en „Ziekenzorg" een eigen apo theek. De twee ziekenfondsen hebben zich verplicht het gesloten karakter van hun apotheken (alleen voor ver zekerden) te bewaren. Verzekerden van andere ziekenfondsen kunnen dus geen gebruik maken van deze apotheken. Het bereikte akkoord betekent niet, dat de maatschappij zal instemmen met het oprichten van ziekenfonds apotheken in andere plaatsen. De apotheken in Den Haag en Utrecht worden als een uitzondering be schouwd. In Eindhoven heeft het ziekenfonds van Philips nog een eigen apotheek. Met dit ziekenfonds bestaat reeds een akkoord. Maar net is de bedoeling met het Philips-ziekenfonds nieuwe afspraken te maken. Israël Islam emmertjes van 1 kg f8.55,2 kg 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzer en- en bouwmaterialenhandeL Kaddafi ging fel tekeer tegen het kapitalisme en het communisme. De derde wereld moet volgens hem zowel het een als het ander verwerpen, om dat beide stelsels „onmenselijk zijn". De kolonel zei, dat de Arabieren van de Federatie van Republieken kiezen voor een socialisme, dat geba- In een vraaggesprek met het West duitse weekblad Der Stern verklaar de de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban in de fe deratie van drie Arabische landen geen gevaar voor Israël te zien. Vol gens Eban zijn er al veel federaties gevormd, die waardeloos bleken. In tegenstelling tot enige andere le den van het Israëlische kabinet is Eban niet van oordeel dat een nieuwe oorlog met de Arabieren zal uitbre ken. Hij verwacht voortzetting van de zenuwoorlog. Volgens Eban is de tijd gekomen Ik zatnèt interlokaal te tele foneren toen die politieman aanbelde. In burger. Het was zo'n buurtonderzoek. Of ik dinsdagavond tussen acht en negen uur iets bijzónders had gemerkt, en zo... Ja, ik sta daar hele avonden voor het raam! Die zeurpiet! Later hoorde ik, dat het on derzoek resultaat had gehad - ze hadden die aanrander te pakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9