viel bij veleo in de smaak Militairen hebben het in Suriname slechter dan hier Koel, vrij somber en te droog Teveel auto's probleem op Waddeneilanden - Artistiek leider Residentie Orkest krijgt ontslag Raadsel vliegende oma blijft bestaan Overval: buit Jongerenhotel 30.000 gulden gekraakt en tveer ontruimd DONlD'EiRiDAG 2 SEPTEMBER 1971 Hoewel Iiel minnetjes nas in cijfers: Van onze weerkundige medewerker Wie zijn oor te luisteren legt :an in brede kring tevredenheid oren betuigen over de kwaliteit ian het weer in het afgelopen- i eteorologische seizoen (juni, nli, augustus). De vakantiegan- ers hébben dan ook zelden of iet een gehele dag regen gehad. temperatuur beivoog zich verdag in vele gevallen op een angenaam niveau' van 20 graden n hoger (bijna twee van de drie vmerdagen behoorden hiertoe) n vergeet niet de vakan- iemaand bij uitnemendheid: juli iverde het grootste aantal zo- lerse dagen (De Bilt 7, 'wente 11, Zuid-Limburg 13 of neer) en was veruit het zonnig- !e. Er is in dit opzicht een parallel met zomer van 1969. die ook een fraaie ili gaf met in De Bilt 10 zomerse igen, alleen pakte de gemiddelde et- ialtemperatuur toen nog een graad oger uit. In de zomer van 1970 was ili juist de koelste van de drie. Als gunstig zie ik het ook dat de' mperatuur niet frequent hoge uit- hieters te zien heeft gegeven. In De ilt bereikte het kwik zelfs geen en- Je maal de tropische grens van 30 aden Celcius (nórmaal 3). in Twen tweemaal. Heet weer valt bij de eeste mensen niet zo goed. Vanuit het oogpunt van de groei zien was de zomer van 1971 ook el een succes. Volgens het Land- iuw Economisch Instituut vormde wintergerst een uitzondering van- ege de meeldauw en zat er wat hurftzwam in het hardfruit. Ook de waliteit van het junihooi viel tegen, Zomerse dagen in De Bilt (25 graden Celsius en hoger): junj: 2 (min 4); juli: 7 (plus 1): augustus: 2 (min 4). zomer '71: 11 (min 7). (In mei waren er ook twèe zo merse dagen.) vaar tegenover stond de opmerkelijk ■oyale opbrengst (van goede kwali- pk) gras in augustus. De vooruitzichten voor de aardap- :len en bieten zijn bepaald gunstig, et was voor de land- en tuinbouw g goed, dat er na de droogteperio- n in de eerste helft van juni en juli ot regen kwam. Het juist omge- erd beeld in augustus (de eerste lft belangrijk natter dan de twee- was een duidelijk voordeel voor oogstende akkerbouwers. In cijfers uitgedrukt ziet het zo- ürweer er helemaal niet opvallend t; de minnetjes zijn niet van de cht: Temperatuur: gemiddeld onder irmaal. Zonneschijn: te weinig, irslag: een tekort. ïemiddeld over het etmaal was de gelopen zomer in De Bilt met 16.1 aden Celsius 0.3 graden onder nor aal, voornamelijk door toedoen van ni, die tot de 30 koudste juni's van laatste 265 jaar behoorde. Juli en augustus waren gemiddeld spectievelijk 0.2 en 04 graden cel ls boven normaal. De afwijkingen de gemiddelde dagelijkse maxi- i-temperatuur zijn iets spreken- resp. 0,7 en 4- 0.6 graden iius. In alle drie zomermaanden ■d dan ook een negatieve af wij- ig voor de gemiddelde dagelijkse 'ma berekend. DEN HAAG Het bestuur van dc stichting Het Residentie Orkest heeft niet ingang van 31 augustus dc ver vulling van dc functie van artistiek leider door drs. J. A. H. Lüske beëin digd. Deze beslissing komt voor velen niet onverwacht. Begin juni van dit jaar werd de heer Lüske met ziekte verlof gestuurd, dat na twee weken werd gevolgd door tijdelijk buitenge woon verlof, waarbij hem zwijgplicht werd opgelegd. Daarvóór hadden reeds berichten de ronde gedaan over verschil van mening tussen de heer Lüske en de diiecteur van het orkest, de heer H. B. van der Meer, en het bestuur. De heer Van der Meer werd in maart vorig jaar tot directeur van het or kest benoemd, gelijktijdig met de be noeming van de heer Lüske als artis tiek leider. De heer Lüske was tweede trombo nist van het orkest; de heer Van der Mter was geen beroepsmusicus. De orkestcommissie had zich verzet te gen de benoeming van de heer Van der Meer. Zij was bang dat deze zou gaan „optreden met de zelfverzekerd heid van de amateur" zoals zij het bestuur schreef. De heer Lüske drong vergeefs aan op goede afbakening van de competenties van directeur en artistiek leider. Intussen was begin van dit jaar de heer P. Veenstra (tweede cellist van het orkest) be noemd tot programma-coördinator. Het orkestbestuur heeft nog geen beslissing genomen over eventuele opvolging in de functie van artistiek ieider. Overeenkomstig de bij de aan- sielling van drs. Lüske gemaakte af spraak. is deze door het bestuur in de gelegenheid gesteld zijn functie als L'.wede trombonist in het orkest weer te gaan' vervullen. In het staatje hieronder staat links de temperatuur, in het midden de zonneschijn (let op de uitschieter van juli) en rechts de neerslag, alle drie elementen voor De Bilt: etmaal temp. 13.9 (—1.6) 17.2 (+0.2) 17.2 (+0.4) 16.1 (—0.3) gem. temp. zon neerslag 18.3 (—2.4) 171 (—52) 93 (+37) 22.6 (+0.7) 249 (+50) 25 (—52) 22.4 (+0.5) ca. 160 (—86) 39 (—49) 21.1 (—0.5) ca. 580 (—30) 157 (—64) (Tussen haakjes: de afwijkingen van 'normaal'). Gerecapituleerd: een wat te koele, vrij sombere maar duidelijk te droge omer; dit laatste landelijk bekeken althans. In Noord-Friesland ert delen 'an Groningen bijvoorbeeld is er met 280300 mm plaatselijk te veel neerslag gevallen. De grootste maanhoeveelheid was 191 mm in juni te lijmegen, de kleinste toen 45 mm op Vlieland (Vliehorst). Dezer dagen kwam ons door bemiddeling van het Landbouw-Economisch nstituut een aardig staatje onder ogen met de weerscores van de vakantie- faken van dit jaar vergeleken met die van verleden jaar. Het maximum s 50, het minimum 0. Je zou dus kunnen zeggen, dal het weer in elk van de onderzochte negen vakantieweken een cijfer op gedrag heeft gekregen. Wie vertrouwder is met de schaal 0-10 uit de schoolsfeer moet de onder- lande cijfers maar door vijf delen. 1971 1970 27 34 30 19 41 33 33 24 27 21 28 31 30 33 Week 2026 juni :k 27 juni—3 juli week 410 juli week 1117 juli week 1824 juli week 25—31 juli Week 17 aug :k 814 aug week 1521 aug. Gemiddeld 30 9 28 3 oftewel een ZES en een VIJF EN EEN HALF SCHIPHOL Het raadsel 'van de vliegende oma en haar 14-jarige kleinzoon blijft onopgelost, ook nu de vader van de jongen gisteren op Schiphol is aangekomen. De enige zorg van vader en zoon is op het ogenblik om zo onopvallend mogelijk het land te verlaten. Zoiets zal echter niet meevallen nu de mysterieu ze vliegtochten van de Ameri kaanse oma met haar kleinkind zo in de publiciteit zijn geko men. Deze week heeft de 74-jarige dame haar talloze Transatlanti sche vliegtochten met de dood moeten bekopen. Zij overleed aan een hartaanval in het From- merhotel bij Schiphol na ruim vier maanden dagelijks heen en weer te hebben gevlogen tus sen Schiphol en New York. Op beide vliegvelden bleef zij bin nen het douanegebied. Het KLM- personeel stond voor een raad sel. Dit is overigens alles, wat van de kant van de vader werd mee gedeeld. Hij laat zich niet verder over de zaak uit. Heeft de grootmoeder haar kleinzoon uit handen van de ju stitie willen houden als ontvoer der van de jongen, zoals de Ame- rikaahse officier van justitie gis teren suggereerde? Het lijkt niet waarschijnlijk. Grootmoeder en kleinzoon zouden dan toch wel een route gekozen hebben, waar- bij ze niet dagelijks in de Ver enigde Staten, waar om hun op sporing was verzocht, kwamen. Of wilde de grootmoeder haar kleinzoon, die zo wild op vlie gen was hem een genoegen doen. In ieder geval een kostbaar ge noegen. Medici De medici zijn het erover eens dat een aantal maanden intercontinentaal vliegen met tijd en drukverschillen de oor zaak is geweest van de dood van de oude dame. Volgens de vader, de 44-jarige Leonard Gelfand, was de ver houding tussen hem en zijn schoonmoeder goed. Sarah Kras- noff voedde haar kleinzoon op' sinds de dood van zijn moeder, maar zijn vader kwam hem tweemaal per week opzoeken. „Toen zijn moeder stierf wil de het jochie bij zijn grootmoe der, blijven, die vaak voor hem gezorgd had omdat zijn vader het te druk had", aldus de ad vocaat van Leonard Gelfand. „Maar zijn vader en diens tweede vrouw kwamen hem dik wijls opzoeken." Melkwinkel Waar zijn schoonmoeder het halve miljoen vandaan haalde voor het maandelange vliegen tussen Schiphol en New York is voor Leonard Gelfand een raadsel. "Haar man heeft een melkwinkel gehad, ik wist niet dat zerijk was. Misschien heeft ze een erfenis gehad zonder dat ik het wist." Preekschets Zwolle Aangaande uw berichtgeving over de Thomas a Kempisherden- king in Zwolle zou ik u willen n-.eedelen dat de bezwaren zoals die door de heer H. F. Bergsma (die van ons als commissie uit de Zwol se raad van kerken opdracht ont ving te zamen met twee andere theologen een preekschets over k Kempis te leveren ten behoeve van Zwolse pastores) werden ontwik keld, niet van onze commissie ko men maar van de heer Bergsma zelf. Deze preekschets bleek een arti kel te zijn, waarin de gehele her denking werd afgewezen. De com missie berichtte de heer Bergsma dat hij niet aan het verzoek had voldaan, zodat het werkstuk niet kon worden gebruikt. De commissie kon dit met te groter vrijmoedig heid doen, omdat de heer Bergsma bij het overhandigen de hoop had uitgesproken „dat er maar geen ge bruik van zou worden gemaakt" Er was dus geen kritiek op de mening van de heer Bergsma c.s.. waarvan wij vinden dat die vrijelijk mag worden geuit. Wat het door de heer Bergsma overigens sterk gekleurde ver haal over de Duitse Thomas a Kempisherdenktng in Kempen be treft, daarvoor draagt Zwolle geen enkele verantwoordelijkheid. De Zwolse herdenking was er een die door honderden hoog gewaardeerd werd. op nationaal en zelfs interna tionaal niveau. Dat deze door een drietal kritische theologen werd af gewezen wettigt nog niet de kop boven uw verslag als zou Thomas a Kempis niet met aller instemmjng zijn herdacht en als zou hij voor deze tijd zijn uitgepraat. De acteur Silvain Poons die ten behoeve van gehandicapte kinderen in een van de NCRV-uitzendingen „Eenmaal andermaal" zijn enige gouden plaat verkocht voor f600,-, krijgt in de TV-uitzending van 25 september deze plaat weer terug. Een dame, die onbekend wenste te blijven, had medelijden met de akteur en maakte f 1000.- aan de NCRV over onder voorwaarde dat Silvain Poons zijn Gouden plaat weer terug kreeg. De koper van de plaat de heer Spyer uit Maassluis, werkte hieraan mee en vroeg ook de betaalde f 600 NIET terug. Zodoende werd een bedrag van 1600.- voor gehandicapte kinderen in diverse tehuizen ontvangen en kreeg Poons zijn plaat terug Zwolle B. Kok Tegen zevende gebod De VU gaat een „college" anti conceptie geven voor eerstejaars studenten. Men zegt wel dat deze voorlichting niet als aanmoediging moet worden gezien, aldus de Uni versitaire Gezondheidszorg van de VU, maar men vergeet, dat dit wel de uitwerking van dit college zal zijn, omdat de mens nu eenmaal niet meer over een goede wil be schikt door de val in het paradijs. De UGZ accepteert deze zonde tegen het zevende gebod. Zondag 41 van de Heidelberger Catechismus leert echtër op grond van Gods Woord: „Dat alle onkuisheid van God vervloekt is en dat wij daar om. haar van harte vijand zijnde, •kuis en ingetogen leven moeten hetzij in de heilige huwelijken staat of daarbuiten". De christelijke universiteit zou krachtig moeten waarschuwen tegen deze zonde, maar in plaats daarvan neemt men een dergelijke, de naam christelijk onwaardige houding aan. Rotterdam C. G. v. Kralingen Van een verslaggever DEN HAAG De Vereniging van dienstplichtige militairen CVVDM), afdeling Suriname heeft zich bij de minister van defensie schriftelijk beklaagd over de verschillen die er naar haar mening be staan tussen de omstandigheden Waaronder de Nederlandse soldaten in Suriname verkeren en in Nederland. 1 De punten waarvoor aandacht wordt gevraagd zijn de wedde, de ap pèlregeling. de kleding, de voorlich ting, de huisvesting en de strafrege- Üng. Het Nederlandse damesteam, dat gisteren in Auckland, Nieuw-Zeeland, de eerste officiële wereldkampioen bij de dames is geworden. NIJMEGEN De directeur van de levensmiddelengroothandel Enkabe in Nijmegen is gisteravond laat bij een gewapende ove.rval op straat be roofd van zijn tas met de dagop brengst van het bedrijf, ongeveer der tigduizend gulden. De directeur, de 53-jarige H. Cop- pes, werd tegen het middernachtelijk uur bij het verlaten van zijn kan toor an de Energieweg in Nijmegen aangesproken door een man, die hem verzocht zijn tas af te geven. De di recteur ging hierop niet in en liep door naar zijn auto waar hij de tas met de dagopbrengst deponeerde. De onbekende man zette daarna zijn eis kracht bij door te dreigen met een pistool. Toen de directeur geen aan stalten maakte de tas alsnog af te geven loste de overvaller een schot in de lucht Een tweede man met een nylonkous over het hoofd verscheen toen ten tonele. Deze haalde de tas uit de auto. De overvallers vluchten daarna weg in een donkerkleurige auto' waarin een derde man achter het stuur zat. MAASTRICHT De Maastrichtse gemeentepolitie heeft gistermiddag het in de nacht van dinsdag op woensdag door jongeren gekraakte jongerenhotel Klaas Vaak (oude ka zerne) aan de Grote Looierstraat ont ruimd. De twintig krakers hadden zich toegang tot het hotel verschaft door middel van een nagemaakte sleutel. Volgens de krakers, verenigd in het comité Actie- en Ontmoetingscentrum Grote Looierstraat gold de kraakactie als een protest tegen het sluiten van het jeugdhotel. dat hoofdzakelijk be stemd was voor de opvang van jonge toeristen met ingang van 1 septem ber. In een verklaring stellen de kra kers te handelen uit ernstige nood. De oude kazerne zou, aldus de kra kers het hele jaar gebruikt dienen te worden als jeugdhotel, kindercrèche, jeugdadviescentrum, maatschappelijk GRONINGEN Het grootste vraagstuk van de Wadden eilanden vormt zo langzamer hand het abnormaal groot aantal auto's. Dit zei de heer A. Blan- kert, hoofddirecteur van de ANWB, in Groningen bij de opening van de tentoon stelling „Dak in 't gras" in de Martinihal te Groningen. informatiecentrum voor werkende en studerende jeugd en als zetel van de Bond Beeldende Kunstenaars, de BBK. Evenals de bezetting van het jeugdhotel verliep de ontruiming gis termiddag zonder incidenten. De twintig krakers, onder wie beeldhou wer Godfried Pieters en crèche-op richter Fred van der Leeuw en Annie Wouters, ontruimden reeds bij eerste sommatie het jeugdhotel. Er is geen proces verbaal opgemaakt. Deze expositie is opgezet door het 'bouwcentrum Noord-Nederland en in samenwerking met de ANWB uitge werkt. „De unieke combinatie van stran den. duinen, bossen, kwelders, en zandplaten met landbouwpolders en aantrekkelijke dorpjes, en het zo spe cifieke eilandenkarakter kunnen slechts behouden blijven, als het autovraagstuk tot eai oplossing wordt gebracht", aldus de heer Blan- kert In dit verband acht de ANWB het van belang om te komen tot een na dere studie van dc mogelijkheid om auto's op de vaste wal achter te laten. Daar zouden speciaal ingerichte par keerterreinen voor moeten komen. Het verdere vervoer van caravans «i ander kampèermateriaal naar de waddeneilanden zou overgelaten kun nen worden aan een daartoe in te stellen gemeentelijk apparaat met be hulp van tractoren en trolleys, meent de hoofddirecteur van de ANWB. De vereniging stelt dat sedert ja nuari de toelage voor dienst buiten Nederland ten opzichte van de nor male wedde is gedaald van 54 procent tot 23 procent, terwijl niet alleen in Nederland maar ook in Suriname de prijzen aanzienlijk zijn gestegen en bovendien de kosten voor de Neder landse militair ver van huis aanzien- iljk hoger zijn dan bij legering in Nederland. Voor januar 1971 kreeg de vrijwillig in Suriname dienende Nederlandse dienstplichtige bij een wedde van 202 gulden een toelage van 109 gulden. Na de weddeverho- gingen tot 268 gulden in juli bedraagt de toelage nog 62 gulden. Over de appèlregeling schrijft VVDM-Suriname aan de minister dat deze in Nederland op weekdagen is gesteld op middernacht terwijl het in Suriname om 23.00 uur is. In Ne derland is op de weekeinden geen ap pèl. waarom in Suriname wel? Geen slippers De VVDM-Suriname heeft voorts een aantal grieven wat betreft het dragen van burgerkleding. Zo is het verboden buiten het .<ampement in Paramaribo bepaalde Kledingstukken als spijkerbroeken, korte broeken, zo genaamde t-shirts en slippers te dra gen. Op sommige posten mag na de diensttijd in het geheel geen burger kleding worden gedragen. Ook over de voorlichting van de Nederlandse militairen die naar Suri name gaan heeft de vereniging klach ten. Een gevolg van te weinig voor lichting zou zijn dat velen na korte tijd spijt hebben zich ooit als vrijwil liger te hebben gemeld. Zo wordt de militair in Nederland wel verteld dat zijn dienst om 13.30 is afgelopen, maar niet wat daarna de recreatie mogelijkheden zijn. De enige betaal bare gelegenheden zyn de bioscopen en militaire tehuizen, aldus de brief aan de minister. De VVDM-Suriname dringt verder bij de minister aan op verbetering van de huisvesting. Dertig man op een kamer is naar haar mening te veel, temeer daar de verblijven een jaar lang het tehuis van soldaten zijn die niet met de weekeinden naar huis kunnen. Tenslotte de strafregeling, die, al dus WDM-Suriname, veel zwaarder is dan in Nederland. Zo loopt de sol daat die meer dan eens bij zijn com mandant moet komen ter bestraffing een grotere kans op inhouding van een deel van zijn wedde. Hierbij ls 25 procent geen uitzondering. In Neder land, zo stelt men, worden straffen met inhouding alleen bij uitzondering opgelegd. Naar de voorlichtingsdienst van het ministerie van defensie in Den Haag desgevraagd meedeelde, zal de brief aan de minister evenals in hel verleden het geval was de volle aandacht krijgen. Commentaar kon men op dit moment nog niet geven. MOSKOU (Reuter) De Chinese autoriteiten hebben geweigerd Russi sche diplomaten in Peking toestem ming te geven vier gedenktekens te bezoeken van Russen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in China zijn gesneuveld. Dit heeft het Russische persbureau TASS bekendgemaakt. De diplomaten mochten niet naar de ste den Harbin. Sjenjang. Loesjan en Dalny. Alleen de stad Woehan mocht worden bezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7