Niet allen die „gezeten" hebben over één kam Met door Nederland Uniek trefcentrum voor Delfts verenigingsleven Rita Meulendijks wint bij amazones Zeeuwen zetten zich schrap voor nieuwe strijd veertarieven Geen vervuiling in Schoonhoven Oorzaken criminaliteit ook in opvoeding en milieu Geld gevraagd voor nieuw systeem van vuilverwerking IN OUD HIPPOLYTUSZIEKENHUIS Weer voorganger Protestantenbond Brandweer wedstrijden Reimerswaal wil nieuw onderzoek afsluiting Oostersclielde P. H. van Zeil fractie secretaris KVP DONDER'DiAG 2 SEPTEMBER 1971 SCHOONHOVEN B. en W. zijn van mening dat er van een ernstige vervuiling van deze stad en omgeving geen sprake is. Zij zien dan ook geen aanleiding aan deze aangelegenheid een nota te wijden. Het college komt lot deze uitspraken in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het pvda- raadslid J. Berkouwer over vissterfte in de grachten. Over de sterfte onder de vissen in de Oude Singel merken B. en W. op, dat eind mei in dit water, in samen werking met hengelsportvereniging •Do* Combinatie, een schoonmaakactie werd gehouden. Op het tijdstip van de actie wéfs het zuurstofgehalte aan de lage kant. Door een constante oos- lenwind was de stand van de Lek laag waardoor onvoldoende rivierwa ter binnengelaten kon worden. Door liet verwijderen van voorwerpen uit het water werd dit troebel. Ongeveer duizend vissen gingen dood. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De oorzaken van crimineel gedrag moeten nooit uitsluitend in het individu zelf worden gezocht; opvoeding en milieu spelen daarbij een be langrijke rol. Niemand minder dan Freud was er al van over tuigd, dat de misdaad stamt uit het diepere gevoelsleven en dat de persoonlijkheid is gevormd door vroegere ervaringen in het gezin. :het ndei te me j :>ver ecre heej we Lin wet mte /der Ml to rger ttirij ook plastic zou worden vernietigd. In i De buitenzijde van het voor- I malige Hippolytusziekerihuis aan de Delftse Phoenixstraat, straks het centrum voor het plaatselijk verenigingsleven. Van een verslaggever DEN BOSCH Het advies- ^3 en ingenieursbureau J. G. de Roever uit Den Bosrfi heeft het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne gevraagd drie miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de beproeving van een nieuw soort vuilverwerkings installatie. Het geld zou aan een aantal ge meenten verstrekt moeten worden, die er de installaties van zouden He moeten bouwen. Het betreft hier een systeem dat volgens het ingenieursbureau berust op biochemische werking, waardoor bijv. plastic vuilniszakken zit een weekmaker, die wel enigszins vatbaar is voor biochemische ontleding. Het procédé van bureau De Roever berust erop dat het ontledingsproces van de weekmaker biochemisch wordt ver sneld. Daardoor, aldus dit bureau, wordt het plastic „bros" en kunnen de stukken plastic de rest van het vuilverwerkingsproces niet overleven. De rest van het procédé bestaat hierin dat materialen, die opnieuw bij het produktieproces kunnen worden gebruikt, uit het huisvuil worden ge haald. Het overblijvende materiaal moet vervolgens worden afgevoerd om tot compost te worden verwerkt. Het grote voordeel van dit systeem is volgens bureau De Roever dat de verwerking lokaal kan gebeuren in een aantal verwerkingsinstallaties, waarbij de kosten aanzienlijk gerin ger zouden zijn dan de kosten van een verbrandingsinstallatie. Van de zijde van de Vuilafvoer Maatschappij, een onderneming met grote ervaring op het gebied van compostering en vuilverwerking, werd ons meegedeeld dat tot op heden een procédé om plastic langs biochemische weg te vernietigen nog niet is ontwikkeld. Men is hard bezig, aldus de V.A.M. een pasticsoort te ontwikkelen, die wél door bacterieën wordt ontleed. HARDINXVELD - GIESSENDAM De afeeling van de Nederlandse Protestantenbond gaat zich beraden over het aantrekken van een nieuwe predikant-voorganger. Op maandag 13 september worden de leden 's avonds verwacht op een oijzondere algemene vergadering. Be- siuur en adviescommissie zullen daar opening van zaken geven over de tot op heden gevoerde onderhandelingen met. de algemeen secretaris van de NP.B. en ds. J. Zuurdeeg. Laatstge noemde zal op 12 september hier in een dienst voorgaaan en daar vraagt het bestuur speciale aandacht voor. DELFT Ze gaan het Gast huis slopen. „Is dat niet eeuwig zonde"? Uit deze opmerking door de heer B. M. Ter Schiphorst via de telefoon uitgesproken tot de heer Th. Rothfusz, is in feite het voor Delft unieke Trefcentrum geboren. Het was in maart '69, dat de heer Ter Schiphorst de heer Rothfusz opbelde met deze op verontruste toon uitgespro ken opmerking. „Kunnen wij daar met onze vereni gingen niets aan doen"? Het werd niets met het Oude- en Nieuwe Gasthuis, „Te oud en te uitgeleefd", zeggen de bestuurs leden van de stichting Trefcen trum nu. Het volgende oude ziekenhuisgebouw dat in het centrum van de stad leegkwam werd het echter: Trefcentrum voor Delft, onderkomen voor meer dan zestig verenigingen en instellingen, met daarbij nog een bijzonder grote ruimte voor een crèche. Het voormalige St.-Hip- polytusziekenhuis aan de Phoe nixstraat. „Je moet het Trefcentrum zien als een oefenruimte voor verenigingen en dergelijke", zegt secretaris van hft bestuur van de Stichting Trefcentrum Delft de heer Ter Schiphorst. „Het wordt pertinent geen tweede Doelen, De Waag en geen café. In de grote kantine van het gebouw zal men he lemaal niet verplicht zijn om een consumptie te nemen." Wachtkamer Die kantine zal overigens ook ge bruikt worden als wachtkamer voor bezoekers van het ook in het Hippo- lytusziekenhuis onder te brengen dienstencentrum, waarin onder meer het r.-k. armenbestuur en de r.-k. stichting voor gezinsmoeilijkheden deelnemen. „Dan zijn de mensen uit het zenuwachtige sfeertje van zo'n wachtkamer", vindt het stichtingsbe stuur. Wanneer de mensen bij één der in stanties binnen moeten komen kun nen ze door een intercom worden op geroepen, die alle kamers en zalen in het complex met elkaar zal gaan ver binden. De radioamateurs, die op de zolder van het gebouw een eigen ruimte krijgen, zullen voor deze installatie zorgen. Voor de verbindingen tussen de kamers kunnen ze gebruik maken van de bedrading van de oude zie kenhuisradio. In de kantine worden sfeerhoekjes gecreëerd. Het zal nog twee jaar du ren voordat alle plannen zijn uitge voerd. Het feit (Jat het gebouw vroe ger ëen ziekenhuis was levert als voordeel op dat 't bijzonder goed bruikbaar is voor minder-validen. Er (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De veren over de Westerschelde zijn de goed koopste van Europa. Met deze constatering wil minister Drees zijn voorstel om de veertarieven met 35 procent te verhogen voor de Zeeuwen als redelijk voor stellen. In 'een brief aan gedeputeerde sta ten van Zeeland wijst de minister er op dat er in 1970 een tekort op de veerexploitatie is geleden van 13,6 miljoen gulden. Daardoor heeft het rijk noodgedwongen 70 procent van de exploitatiekosten moeten aanzui- fii veren, in plaats van de in 1968 afge sproken zestig procent. Maar voor de Zeeuwen die onder leiding van de Sluiskilse veehande laar Honoré Colsen protesteren tegen de tariefsverhogingen, zeggen de mi nisteriële argumenten weinig. Zij hebben al eerder met het bijltje ge hakt. Keer op keer hebben zij tegen tariefsverhogingen geprotesteerd, en keer op keer hebben zij verloren. In 1945 zijn de veren over de Wes terschelde gratis gemaakt, omdat de toenmalige minister van verkeer en waterstaat vond dat de Zeeuwsvla mingen er ook niets aan kontien doen dat zij door een zeearm waren ge scheiden. Maar sinds1 1948 zijn er langzaam maar zeker steeds meer aanslagen gedaan op de tarievenvrij- dom. In 1958 demonstreerden de Zeeu wen in Den Haag. In 1968 werden na veel protesten de laatste tariefs verhogingen door minister Bakker doorgevoerd. Telkens kwamen de Zeeuwen met het argument dat de veerboten varende stukken rijksweg zijn. En voor een rijksweg behoeft toch ook geen tol betaald te worden? Maar telkens verloren zij en moesten zij de nieuwe tarieven accepteren. Als troostprijs kwam er tot nu meestal een nieuwe veerboot. De Zeeuwen die tegen het nieuwe voorstel protesteren, hopen wanneer zij de zaak weer verliezen in ieder geval ook weer op een troostprijs: de definitieve beslissing over het ogen blik dat begonnen zal worden met de bouw van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. zijn nergens drempels in het gebouw. In 't zaaltje, waar vroeger de ope raties verricht werden, hangt nog de immens grote operatielamp. „We heb ben aan het ziekenhuis gevraagd of we die konden houden, en dat mocht", vertelt voorzitter Rothfusz. „We kunnen er heel leuke dingen mee doen." Misschien hangt het be stuur de grote lamp als spotlicht in de grote entreehal. Kunstenaars kun nen er wat van maken. Het huis, waarin over ongeveer een jaar de beheerder van het gehele Trefcentrum zal gaan wonen, gren zend aan het ziekenhuisgebouw, wordt momenteel gebruikt door het bestuur en de projectgroep voor ver gaderingen en het uitwerken van plannen. De projectgroep is momenteel nog druk bezig met allerlei bouwtekenin gen, waarin de eisen van de brand weer verwerkt worden. Definitief zijn ze pas na de hearing op 24 september, als alle deelnemende verenigingen ze hebben goedgekeurd. Een aantal jon ge ingenieurs staat op de eerste etage van dit huis gebogen over de tekenta fels. Met dit werk zijn ze al begonnen toen ze hun ingenieurstitel nog niet hadden; ze waren nog studenten, en ze zijn op hun plannen voor het Tref centrum afgestudeerd. In het voormalige Mariapaviljoen, een houten bijgebouw, zal een kin dercrèche worden ondergebracht. Het kinderdagverblijf van de TH zal hier ook worden gevestigd. Het wordt een geheel zelfstandige ruimte, die op de kleine bezoekers zal worden afge stemd. Nog dit jaar hoopt men de crèche draaiende te hebben. Zelfwerkzaamheid is een belangrijk woord voor het Trefcentrum en de verenigingen die erin participeren. In de raadsstukken kwam het woord zeer regelmatig voor, toen de ge meenteraad de goedkeuring over de plannen moest uitspreken. Het stich tingsbestuur blijkt ernst te maken met dit begrip. „De mensen krijgen dan tegelijk ook wat gevoel voor de zaak", zegt men, „als er dan iemand wat hardhandig met een deür om gaat, zal er meteen iemand opsprin gen en zeggen: pas op met die deur, want die heb ik gemaakt!" ROTTERDAM Het 24ste internationale concours hippique van Rotterdam heeft op de stormachtige openingsdag winnaars van vier nationalitei ten op het ereplatform gebracht. Hierbij was ook een landgenote, Rita Meulendijks, die met Sabe- rena de Prijs van de Amazones won. De overige drie triomfators waren de Duitse dressuurruiters Harry Boldt met Illusion, de Engelse toprui- ter Harvey Smith, die zegevierde in het springconcours om de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub met Mat- tie Brown en de Ierse Kapitein Ed ward Campion, die met de 8-jarige vos-merrie Garrai Enoi als enige foutloos bleef in de barrage van het springconcours om de Prijs van de Rijn, dat tevens als eerste kwalifica tiewedstrijd gold voor de Grote prijs van de stad Rotterdam. De Duitse springruiters die met de Britten tot de hoofdmacht behoren van het deelnemersveld in het Kra- lingse Bos, moesten zich op de eerste dag tevreden stellen met minder hoog betaalde ereplaatsen. Behalve Rita Meulendijks, die on danks zeven strafpunten door een weigering en springfout zegevierde in de Prijs der Amazones wisten de Nederlanders niet tot de voorste li nies door te dringen, ofschoon zij toch tot acceptabele prestaties kwamen. In het openingsspringconcours dat om de Prijs van de Rotterdamse jockey club bleven Anton Ebben met Ceylon, Harry Wouters van den Oudenwijer met Salerno en Jan Maathuis met Formateur zonder fou ten, maar met hen nog zeven. Maar in tempo werden zij door zes combi naties overtroefd met als veruit de snelste Harvey Smith op Mattie Brown (71.7 sec.). En juist die zes haalden de Grote Prijzen weg van 50 gulden afdalend tot 225 gulden. Voor de Nederlanders was er slechts een troostprijs van 50 gulden voor elk. Ten bewijze van deze stelling kun nen de resultaten van een onderzoek worden aangevoerd, waaruit bleek dat tachtig procent van de mensen die*in de nu opgeheven gevan genis van Leeuwarden terecht waren gekomen, een kinderbeschermings verleden achter de rug hadden. Van een normaal gezinsleven was bij hen nooit sprake geweest en buiten hun schuld hadden ze hun hele jeugd in tehuizen moeten doorbrengen. Van al deze feiten doordrongen, heeft het Nationaal Bureau voor Re classering zijn jaarlykse actie van 20 tot en met 26 september die in de meeste gemeenten op een huis-aan- huis- of straatcollecte neerkomt in het teken geplaatst van „gezin en crimineel gedrag". Bij de keuze van dit thema is uitgegaan van de ge dachte dat er een wisselwerking be staat tussen delinquent en samenle ving. Het gaat niet langer aan alleen de veroordeelde „schuldig" te verkla ren. Ook de mens die een misdrijf pleegt, moet tot de slachtoffers gere kend worden. Nog geen procent De ernstige delicten, die de kranten halen, vormen samen nog niet één procent van de totale criminaliteit. Daarom, aldus het bureau voor re classering, is het onrechtvaardig allen die „gezeten" hebben, over één kam te scheren. Enkele cijfers: jaarlijks komen er ongeveer twee miljoen strafbare feiten ter kennis van de po litie, waarvan er 166.000 onder mis drijven gerubriceerd kunnen worden. Van deze laatste komen er 40.000 voor de rechtbank. De term „gezeten" slaat op lang niet allen die in contact staan met do reclassering. Dat waren er eind 1969 zo'n vijftien en een half duizend, van wie er meer dan twaalf duizend al leen een voorwaardelijke straf had den gekregen. Jaarlijks zijn er ge middeld drieduizend echte gedeti neerden; het Is dan ook niet waar, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie gek is op, met name oude, treinen, kan op zondag 12 september zijn hart ophalen in een vijftien rijtuigen tellende trein die wordt getrok ken door een stoomlocomotief. Die in de jaren dertig gebouwde stoomloc, om het koosnaampje van treingekken te gebruiken, wordt uit Duitsland naar Neder land gehaald door de Nederland- sche vereeniging van belangstel lenden in het spoor- en tramweg wezen (NVBS)die daarmee ook buitenstaanders betrek bij haar 40-jarig bestaan. Van die buitenstaanders zullen er ongeveer 1200 de „stoomrit" kunnen meemaken. Een kaartje, a 12,50, kunnen ze vanaf woensdag 1 septem ber (en tot woensdag 8 september) bemachtigen' op de stations Amster- dam-CS, Amsterdam-Amstel, Rotter- dam-CS, Den Haag-HS en Utrecht- CS. Er worden twee ritten gemaakt. Om tien over tien 's morgens ver trekt de trein van Amsterdam-Am- stel, om via Rotterdam en Den Haag op Amsterdam-CS terug te keren, 's Middags vertrekt de trein, voor de zelfde route, om 15.19 uur van Am sterdam-CS. Trams Op zaterdag 11 september wordt er een rit gemaakt voor de leden van de NVBS, die in Amsterdam en Rot terdam ook nog in oude trams mo gen rijden. In Amsterdam rijden de trams van Amsterdam-CS naar Am sterdam-Amstel en in Rotterdam van Rotterdam-Noord naar Rotterdam- CS. De NVBS heeft bij de organisatie van de „stoomritten" veel problemen moeten oplossen. Zo bleek het onmo gelijk te zijn gebruik te maken van de locomotief die op 7 januari 1958 de laatste Nederlandse stoomtrein trok en die in het Spoorwegmuseum in Utrecht staat. De locomotief was al te lang buiten gebruik om tegen niet al te hoge kosten nog rijvaar- dig gemaakt te kunnen worden. De jubilerende vereniging heeft daarom een stoomlocomotief gehuurd van de Deutsche Bundesbahn, die er nog verscheidene in gebruik heeft. Stoker Met de locomotief komen eei) Duit se machinist en een Duitse stoker mee. De nacht van vrijdag 10 op za terdag 11 september brengen zij door op het Amsterdamse centraal station in een slaapwagen van Wagon Lits, die zij met tussenpozen moeten ver laten om de stoomloc bij te vullen. Tijdens het weekeinde zal de locomo tief 15 ton kolen en 110 kubieke me ter water verbruiken. De rijtuigen, waarvan de meeste van 1924 date ren, konden wel door de Nederlandse Spoorwegen worden geleverd, maar ze moeten wel uit het hele land bij elkaar gescharreld worden. Ten slotte bleek het niet mogelijk te zijn de ritten buiten de randstad te houden. In het bosrijke oosten van het land zou de stoomlocomotief te brandgevaarlijk zijn. Sinds de invoe ring van de elektrische trein wurdt langs de spoorbanen geen hout meer gekapt. Treingekken die niet in de randstad wonen, kunnen de „stoom rit" natuurlijk wel meemaken, en dank zij de medewerking van de Ne derlandse Spoorwegen tegen een voordelig gecombineerd tarief. Op de eerste dag van het con- cours-hippique in Rotterdam is gere den om de Prijs van de Rijn. Tijdens het internationale springconcours is in actie de Ierse kapitein Campion op Garrai. Prijs van Rotterdamse Jockeyclub (1* hindernissen. 17 sprortgen, maximale hoog te 1.40 meter); 1. Harvey Smith (GB) op Matthew Brown 0 strafpunten 71,7 sec.; 2. Hauke Schmidt (WD) Causa 0 74.6; 3. David Broome (GB) Sportsman 0 75,4; 4. Fritz Llgges (WD) Goldlka 0 77.5: 5. .J Bouckaert (Bel) Gumba 0 794: 6. E. Macken (Ier) Snoddy 0 79,6; 7. Anton Ebben (Ned) 0 79,9; 8 Harry Wouters v.d. Oudenwetjer (Ned) Salerno 0 84.8 9. Harvey Smith (GB) John ny Walker 0 85,0; 10. Jan Maathuis (Ned) Formateur 0 86.8. Prijs der amazones (15 hindernissen, 18 sprongen, max. hoogte 1.40 m„ lengte par koers 764 meter, maximale tijd 131 sec.): 1. Rita Meulendijks (Ned) op Sabarena 7 strafpunten 123,9 sec.; 2 Annely Drum- mond-Hay (GB) Sceptre 8 102.8; 3. P. Möl- ler (Den) Anzac 8 112,7; 4. Jos Ernst (Ned) Han 8 119,4; 5. Janny Morslnk (Ned) Battle Burn 8 134,7; 6. M. Gervals (Zwe) Flax 12 112,7. Prijs van de Rijn: (Internationaal spring concours met IS hindernissen, 18 sprongen, max. hoogte 1.50 m.. max. tijd 126 sec., lengte parcours 735 m) Na barrage (8 hin dernissen. ïo sprongen, max. hoogte 1.60 m. lengte 490 m.. max. tijd 84 sec 1 Edward Campion (Ierl) op Garrai Eoln 0 strafpunten 67.6 sec.: 2. Fritz Llgges (W. Did) Robin 0 66.4 3. Allison Dawes West- wood (GB) The Maverick 8 61.1; 4. Har.s Günther Winkler (WDld) Torphy 8 66 2 5. Hendrik Snoek (WDld) Faustus 12 60.7. Prlja van de rijbaan (Internationale dres suur proef ..Prix Saint Georges"): 1. Harry Boldt (W Did) op Illusion, 1389 pnt.. 2. Dr. Reimer Kllmke (W.Dld) Prlvatler. 1329 pnt.. 3. D. L. ie Rolland (Fn Quipos, 1305 pnt.. 4. Dr Reimer Kllmke (W.Dld) York. 1295 pnt.. 5. Mevr. K. Schlueter (W.Dld) Mars, 1281 pnt., 6 Mevr. F. Benedlctus-Lieftlnck (ned) Turista, 1280 pnt. ROZENBURG Dc eilanden- brandweerwedstrijd wordt dit jaar gehouden In Hcemvliet en wel op za terdag 11 september. Om vijf uur wordt de prijsuitreiking gehouden in sporthal De Witte Oliphant in Heen- vliet. Wedstrijdpjoegen uit Rockanje, Zwartewaal, Berenplaat, Poortugaal, Abbenbroek, Hekelingen, Nieuw Hel voet, Oostvoorne, Tinte en Geervliet nemen aan deze wedstrijden deel. dat de reclassering uitsluitend voor gevangenen werkt. De overheid subsidieert het werk van de reclassering voor een groot deel. Toch blijft de jaarlijkse collecte noodzakelijk, omdat daaruit bijzonde re projecten worden gefinancierd. De opbrengst wordt verdeeld over 26 re- classeringsinstellingen. Hele gezin Deze instellingen, gebruiken het geld onder andere om niet alleen de delinquent te helpen, maar het hele gezin. Een delict kan voortgekomen zijn uit spanningen en tekortkomin gen in dat gezin. Om bedrijven zover te krijgen, dat ze ex-delinquenten in dienst nemen, is een goede en uitge breide voorlichting aan het publiek noodzakelijk. Daartoe worden er films gemaakt, dié tot doel hebben een discussie op gang te brengen. Er is voorts een gemeenschappelijk blad van alle instellingen uitgegeven, dat zesmaal per jaar voorlichting over het werk van de reclassering geeft. Gevangenen wordt de moge lijkheid tot vrije expressie geboden om iets tegenover het geestdodende klimaat in de gevangenis te kunnen stellen. Speciaal voor jonge delinquenten zijn jeugdprojecten op gang gebracht in Amsterdam en Den Haag, die zo'n succes zijn, dat men ze ook in andere „gevangenissteden" in het land wil opzetten. Preventieve activiteiten kunnen delicten voorkomen en het is de Sosjale Joenit in Den Haag, die daarmee al verheugende resultaten heeft bereikt. Een groot deel van deze taken wordt niet door de overheid gesubsi dieerd. Maar de meer dan 500 maat schappelijk werkers bij de reclasse- ringsinstellingen, hün zestig collega's bij het rijk en alle bijna 1400 vrijwil ligers weten, hoe hard daar geld voor nodig is. REIMERSWAAL Dc gemeente Reimerswaal zal nog deze week bij minister Drees (verkeer en water staat), Eerste en Tweede Kamer en alle daarbij betrokken instanties aan dringen op een hernieuwd onderzoek inzake de afsluiting va nde Ooster- schelde. Een eerder verzoek van Reimers waal om een hernieuwd onderzoek werd door de bewindsman afgewezen. De gemeente Reimerswaal is niet te vreden over de argumentatie, die de minister in zijn afwijzende brief heeft gehanteerd. Burgemeester C. Peijl-Hoogeweg verklaarde desgevraagd dat de raad 'meent dat het huidige Deltaplan, dat in 1950 werd opgesteld, de hele pro blematiek nogal eenzijdig benadert en dat daarin alleen de waterstaat- technische kanten worden belicht. Milieuhygiënische factoren komen er niet in aan de orde. De gemeenteraad van Reimerswaal is van mening, dat de argumenten van de studiegroep Oosterschelde op dit gebied steekhoudend zijn. Deze wilde dat bij een hernieuwd onder zoek vooral aandacht wordt geschon ken aan de mogelijkheid van bijvoor beeld een geperforeerde dam met stormstuwen, zodat het water in de Oosterschelde zout blijft en niet ;zoals verwacht een brakke vieze plas wordt. De gemeente Reimerswaal meent dat de veiligheid van de bevolking voorop moet staan en dat dit waar schijnlijk ook bereikt kan worden door bijvoorbeeld verhoging van de dijken, aldus de heer Peijl-Hoogeweg. DEN HAAG De heer P. H. van Zeil, die tot voor kort in KVP-krin- gen werd genoemd als mogelijke kandidaat voor het voorzitterschap van het KVP-bestuur, is met ingang van 1 november benoemd tot ambte lijk secretaris van de Tweede Kamer fractie van de KVP. Hij wordt belast met de leiding van het secretariaat. Zowel de heer Van Zeil als het fractiebestuur menen dat dit fractie secretariaat onverenigbaar is met het lidmaatschap van het dagelijks be stuur of het partijbestuur van de KVP, aldus een communiqué van de KVP-fractie. Zoals gemeld is de functie van voorzitter van het KVP- bestuur opengevallen door de benoe ming van mr. A. P. J. M. van der Stee tot staatssecretaris van finan ciën. Als bestuurlijk secretaris van de Tweede Karr.er-fractle ls gekozen de heer C. F. Kleisterlee. SCHIEDAM In het stedelijk mu seum te Schiedam zal vrijdag de ex positie Konfrontatie VI worden ge opend. Tentoongesteld zullen worden schilderijen van Willem Hussem, vol umes van Pieter Geraedts jr., grafie ken van Pravoslav Sovk en schilde rijen van Oska Lens. De expositie zal tot 27 september gehouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5