Centraal opnamesysteem Leidse bejaardencentra 2975 m Kleuter bontjack 'Reuma-onderzoek' definitief dicht IEMCO N.V. Cieba in nieuw gebouw 279,- voordelige Mooi jubileumcadeau voor dokter Bazuin: halve prijs asrSfl- Groenoord hal-rit op 10 september vanavond praatavond KIJK BIJ IEMCO KOELKAST Na val voor trein overleden MODEPKIIIWES Burgerlijke stand van Leiden NU NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 LEIDEN „Om it de waarheid te •.eggen, toen ik 25 jaar geleden naar ,eiden kwam, na tien jaar huis artsenpraktijk in het Drentse Schoon oord (gemeente Sleen), was hier op gebied van de gezondheidszorg nog teel te organiseren. Wat in Drente gewoonste zaak van de wereld nas, moest hier in de universiteitsstad .eiden nog worden opgebouwd, De uigelingen- en kleuterzorg bijvoor- teeld waren in Leiden nog in de (jeer van de armenzorg, van het Caritatieve. Ik "moest constateren, Iat de zuidoosthoek van Drente Lel len zeker twintig jaar vooruit was". Aan het woord is dokter J. G. Ba- luin, directeur van de GG en GD (de gemeentelijke geneeskundige en ge- ondheidsdienst), die morgen zyn 25- jarig jubileum viert als gemeente arts. In 1946 werd deze op 30 mei 1908 geboren predikantenzoon tot schoolarts benoemd in Leiden en in 1958 volgde hy dokter Zyerveld op als directeur. Dat hij in 1946 overstapte, van het uratie ve in het preventieve werk, is niet het gevolg van een langzaam groeide afkeer van de huisartsen- raktijk. In Drente had dokter Ba- zijn dat er negen, onedr wie een psy- al bezig .gehouden met de sociale ge neeskunde, en de hierdoor gegroeide belangstelling, gecombineerd met hui-, selijke factoren onderwijsmogelijk heden voor zijn drie zoons deed hem besluiten een gooi te doen naar de Leidse schoolartsvacature. Mytylschool tellen. Roode Kruis, Schooltandver- zorging, Mytylschool, Rheumafonds, Prinses Beatrixfondsen ga zo maar door. Momenteel wordt een flink deel van zijn tijd in beslag ge nomen door het verpleeghuis Zuydt- wijck in Zuidwest (156 bedden), d-at in mei in gebruik wordt genomen en waarmee dokter Bazuin letterlijk dolgelukkig is. Nu, 25 jaar later, is er in feite niet één terrein van die algemene gezond heidszorg in Leiden, of dokter Bazuin heeft er bemoeienis mee. Door zijn funotie èn door zijn persoonlijke in teresse en initiatieven rolde hij van het één in het ander. De GG en GD groeide met hem mee. Toen hij hier kwam, telde de dienst drie artsen, nu zijn dat er nagen, onder wie een psy chiater. Er zijn nu acht verpleegsters; dan zijn er de EHD-ers en het ad ministratief personeel en tenslotte dan ook nog het badhuis in de Lin destraat, dat onder de GG en QD res sorteert. Verpleeghuis Het aantal bestuursfuncties van dokter Bazuin is bijna niet meer te Bejaarden Er zyn trouwens meer dingen, die hem gelukkig stemmen. Om met zyn laatste grot»? „overwinning" te be ginnen: eindelyk is het centraal op- nemingsbeleid van de Leidse bejaar dentehuizen een feit geworden. Alle besturen geven nu hun wachtlijsten door naar de GG en GD, die volgens een uitgekiend systeem van objectie ve maatstaven alle aanvragen om een plaatsje in een bejaardentehuis beoordeelt en vervolgens een advies uitbrengt aan het bejaardentehuis. Dat advies is niet bindend maar zal over_ het algemeen wel worden opgevolgd, zo is afgesproken. Zuster Buitelaar is de coördinerende per soon in dit systeem, (dat de beschik bare ruimte in de bejaardentehuizen zo effectief mogelijk beoogt te verde len). Gezondheidscentra Dokter Bazuin heeft in de afgelo pen 25 jaar méér idealen zien verwe zenlijken. „De kruisverenigingen met hun consultatiebureaus functioneren nu veel beter dan toen ik hier kwam", zegt hij. „Bovendien is er nu een per fecte samenwerking tussen de kruis verenigingen onderling, waartoe ook het Gezondheidscentrum in Noord en het over twee maanden te openen Gezondheidscentrum in Zuidwest veel bijdragen. Daar hebben wij dan parti culier initiatief en overheid onder één dak. De integratie is geregeld en moet alleen nog worden geperfectioneerd. Ook de jeugdgezondheidszorg is enorm verbeterd in samenwerking met de universiteit, de Schooladvies dienst en het Pedologisch Instituut". Maar de jubilaris-van-morgen is meer een man van vooruitzien dan van terugblikken. Daarom presideer de hij vanmiddag weer de „Club van Negen" (een vereniging van GG en blikverruimend contact, en zal de jubileumviering voor hem slechts een korte onderbreking betekenen van zijn veelzijdige activiteiten. Burgemeester Vis beschermheer LEIDEN Zoals wij berichtten, is burgemeester dr. Vis beschermheer geworden van de chr. Oratoriumver eniging Ex Animo. De bij dit be schermheerschap behorende onder scheiding werd hem uitgereikt door de nu 96-jarige en in Zeist wonende dr. J. Riemens in zijn functie van erevoorzitter. Dit gebeurde tijdens de repetitie-avond in de zaal van de Vredeskerk. Het koor zong bij deze gelegenheid onder leiding van diri gent Herman de Wolff gedeelten uit het Paulus-oratorium van Mendels sohn. jeus vistram. Maten Behaaglijk warm bont jack van prachtig acrylfiorg. Onderzijde kraag, sluiting, zakken en mouwtjes afgezet met luxueus vistram. Maten 92-110 (2-5 jaar), normale prijs 5MÜ, nü, (maat 92) voor I kl.st.p.maat Sportjack van eerste kwaliteit oer sterk vistramleer. Met heerlijk warme wattine voering. Met capuchon. Eveneens maten 92 tot 116. normale prijs nü (maat 92) HALVE PRIJS I kl.st.p.maat LEIDEN N.V. Cieba en HFS* Adressen Direct Mail N.V. zijn verhuisd van Leiderdorp naar Wm. Barentszstraat 35 Leiden, (Industrie terrein „De Waard"), achter de Zijl singel. Het gebouw heeft een opper vlakte van ca. 1000 m2 en is voorzien van de meest progressieve hulpmid delen ten dienste van efficiency. Vrijdag wordt het officieel in ge bruik genomen. De bedrijven beschikken onder meer over: een showroom voor kantoormeu belen, organisatie-, opberg-, plan ning- en administratiesystemen; een gezellige kantine, waarin vele modellen stoelen en tafels zijn geëx poseerd; een bedrijfskeuken met volledige uitrusting en zelfs een infra-oven voor de snelle bereiding van warme lunches; een koffiebar; een speciale toonzaal voor de af deling brandkasten en kluizen; een equipment voor de verzorging van- direct-mail campagnes en Leve ring van talloze adressenbranches; een eigen huisdrukkerij voor klein-offset; egn ontvangsthal met receptie; een televisie-installatie, die een overzicht geeft van het 'va-et-vient in de magazijnen; kantoren, waarin met tijdbespa rende administratiesystemen wordt gewerkt, o.m. een elektronische auto maat, die de dagelijkse opdrachten volledig geprogrammeerd in 9-voud verwerkt; magazijn- en expeditigruimten, LEIDEN De eerste deelnemer aan de derde editie van de Groen- oordhalrit start op vrijdagavond 10 september één minuut over half acht op het parkeerterrein van de Groen oordhal. De rit telt vijf klassen. De A-, B- en C-klasse rijden een kaart- leestrajekt en eert routebeschrijvings- trajekt. De D-klasse. die bestemd is voor de gevorderde kaartlezers, rijdt uitsluitend aan de hand van v route beschrijving. De L-klasse. waarin de beginner kan inschrijven, krijgt een puzzelrit. Op maandag 6 september wordt in het restaurant van de Groenoordhal, een instnuktie-avond gehouden. waar bestelwagens binnen het ge bouw worden geladen en gelost; een muziekcircuit, dat via 30 luid sprekers achtergrondmuziek door het hele gebouw ten gehore brengt. Ter gelegenheid van de opening worden op 3 september (vrijdag) vele demonstraties gegeven: een show van progressieve plan ningssystemen; alles wat men weten wil over op berg-, sorteer- en administratiesyste men; -X- een efficiency-show van kantoor machines, schrijfmachines, elektri sche schrijfmachines, elektrische papiervernietigers, snijmachines, ponsbandverwerking en kopieerma chines; ponskaartverwerkende machines voor de Cieba-orderverwerking; -X- schrijfautomaten in volle werking, die elektronisch en automatisch via magneetkaarten en ponsbanden wor den bestuurd; telefoonkiesapparatuur; -X- de huisdrukkerij in volle wer king; een expositie van brandveilige kasten, brandkasten en kluizen. Reactietest in Leiderdorp LEIDERDORP Het informatie centrum Veüig Verkeer Nederland zal op donderdag 9 en vrijdag 10 september Leiderdorp bezoeken. Iedere automobiIist(e) zal dan in de gelegenheid gesteld worden gratis een ogen- en reactietest te ondergaan. Standplaats: Berkenkade bij de brandweer achter het gemeentehuis. Openingstijden: donderdag 1113; 17.30; 1921 uur. Vrijdag 1013- 1416 uur. van 18.00 tot 22.00 uur Vanavond staat het LOI-ge- bouw open voor alle vragen over schriftelijk èn mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijlbrug in het ver lengde van de Willem de Zwij gerlaan Telefoon (01710) 44451* ZOETERWOUDE Op 14 septem- ber wordt in Huize Emmaus weer een begin gemaakt met de bejaarden- gymnastiek. Personeel op wachtgeld BOSCH 160 LTR. 2 sterren vriesvak. Aut. ontdooien 408, TIJDENS DE LEIDATO CADEAUCHEQUE 10.—. Nieuwe Ryn 32 Telefoon 24244 LEIDEN Het Instituut voor Renma-onderzoek, dat was on dergebracht op het terrein van het Acad. Ziekenhuis, heeft gis teren zijn werkzaamheden defi nitief stopgezet. De twaalf over gebleven personeelsleden, (on der wie een aantal oudere werk nemers geen academici zijn op wachtgeld geplaatst. De directeur van het instituut prof. dr. J. A. Szirmai, bevindt zich moenteel in Amerika. Wat er met de stichting, waaronder het instituut ressorteert, gaat ge beuren, is nog niet bekend. Aan het stilleggen van de werk zaamheden van het instituut is een lange tijd van interne conflicten en moeilijkheden voorafgegaan. Het ene staflid verdween na het andere en de afdeling immunologie kon vrijwel in haar geheel overgaan naar TNO. Het aantal personeelsleden, aanvankelijk rond v-ftig, slonk hierdoor aanmer kelijk. De raad voor gezondheidszorg en research van TNO bespreekt nu mo gelijkheden om het werk van het instituut weer op gang te brengen. In feite was het onderzoek al vóór de Tweede Wereldoorlog begonnen maar in 1950 kreeg het vaste vorm door de oprichting van de stichting. ZOETERWOUDE Ds. Van Emb- den. Ds. G. J. van Embden zal zon dagavond om zeven uur in de Nieuwe Kerk afscheid nemen van de her vormde gemeente van Middelburg. De week daarna, zondagmiddag 12 september, zal hij om half drie in de Salvatorkerk, na vqpraf 's morgens om half tien. in dat zelfde kerkge bouw te zijn bevestigd door de consu lent, ds. J. H. Cirkel uit Bodegraven intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Bodegra ven, waar hij komt dn de vakature van ds. C. A. van' Harten. Ds. Van Embden is ook predikant geweest in Zoeterwoude. LEIDEN Honderddertig kinderen van zes tot der tien jaar rolschaatsten gistermiddag op het Vijfmeiplein of hun leven ervan afhing. De regen kon hen er niet van afhouden de eer zo goed mogelijk te verdedigen. Het is ook een hele belevenis om onder leiding van Kees Verkerk (naast de startende gastvrouwe) en Jaap van Dijk aan je ouders en vriendjes te laten zien wat je op rolschaatsen kan doen. De start leverde in het begin wat moeilijkheden op toen de gastvrouw van het 10-jarige winkelcentrum „De Luifelbaan", Josephine Akerboom, met een pistool het startsein wilde geven. Het kruit bleek bij de training al verschoten te zijn zodat Kees Verkerk met een .klaar. af?' het startsein moest geven. Af en toe een valpartxjtje met wat schaafwondjes kon de pret niet deren; toegeschoten moeders en een fleeje prik deden wonderen. De winnaars van de rolschaatswedstrijd waren bij de meisjes: van zes tot negen jaar,,Jolinda Kok; tien tot dertien jaar, Rineke Barends. Rineke Barends was vo rig jaar in haar klasse kampioene van Nederland. Bij de jongens werd in de leeftijdsgroep van zes tot tien jaar Erik Peters eerste; in de groep tien tot dertien jaar be haalde Jan Pauw de hoogste eer. LEIDEN Twee uur nadat hij door een trein was aangereden is de 64-jarige heer N. P. J. Boogaards uit Leiden aan zijn verwondingen be zweken. De heer Boogaards werd gisterochtend door een flauwte over vallen en viel voor de uit Amster dam komende trein. Vragen over kwaliteit van oppervlaktewater LEIDEN De heer Van Aken heeft als lid van de gewestraad het dagelijks bestuur van het gewest Leiden vragen gesteld over de kwali teit van het oppervlaktewater in het gewest, mede naar aanleiding van de uitkomst van het onderzoek naar de kwaliteit van het zeewater voor Kat wijk en het water in de 'Kagerplas- sen. Hij vraagt een initiatief tot een diepgaand onderzoek naar oorzaken en gevolgen van de vervuiling en eventueel ook een initiatief voor een onderzoek naar de bodemverontreini ging. Bekroonde stands op de Leidato LEIDEN De uitslag der beoor deling van de stands op de 10e Lei- dbto-Huishoudshow is als volgt: Mooiste stand: Fa S. Bulthuis, Bo termarkt 23, Leiden; origineelste stand: Fa L. A. Knegtel, Haarlem merstraat 213, Leiden; verkoop- krachtigste stand: De Gouden Sleu tels, Haarlemmerstraat 220, Leiden; Eervolle vermeldingen: de 8 ban ketbakkers uit Leiden; stand van de rijks- en gemeentepolitie, Hulshoff n.v.. Nieuwe Rijn 48, Leiden; Kooy- man Fuchsia's, Papeweg 32, Wasse naar. Woensdagavond omstreeks half 9 werd de 35.000ste bezoeker van de Leidato ontvangen. Het was de heer R. C. Lames, Julianalaan 18, Pijnac- ker, die geschenken ontving van standhouders en van het Leidato- qomité. LEIDEN Geboren: Walter Alex ander zn v J Baveiaar en A C J Slewe. Michiel zn v W A Mulder en M J Hooft, Marlies dr v J van der Waals en J de Roode. Edwin Johan nes zn v J W M R van der Kraan en A C Montanus, Rachel Deborrah dr v W van Rijn en D P Marijnis, Virna dr v J Blom en C Wouters, Monique dr v A Sierat en M J van Vliet, Erwin zn v H Gorthuis en J J Milané, Willem zn v P Visser en J R Bloos, Manuela dr v M G 't Hart en B M C van Wissen, Linda Ilse dr v T Carree en M G Borst, Jetteke Janneke dr v A Cramer en A R M van Vianen, Willem Sander zn v W Termors huizen' en J C Hofstra, Jacqueline dr v J J1 de Heiden en P C van Goo- zen, Boris Jan Jozef an v J JA Bisschops en MEP van Diesen, Arnold zn v L de Witt en J II Glas bergen, Maarten Gerrit zn v A Slot en L M van Rhijn. Overleden: J J Rusman 26 feb 1899 man, H B ter Beeke 23 feb 1918 vrouw, J C P H Brocaar 13 dec 1897 man, P J van der Kwaak 29 dec 1965 zoon, W Möhlmann 14 jan 1898 echt- gen van C Spaanderman, A va/n der Steen 2 okt 1884 man. R Smidts 18 aug 1933 echtgen van F H van Graas. H J Berkel 25 aug 1971 zoon, S van Duin 18 sep 1884 weduwe van C Heemskerk. M Spoelstra 11 sep 1903 echtgen W Barendse, C J van der Loo 23 okt 1881 man, J Majoor 5 jun 1875 weduwe van A Giesen, A F Vlekke 19 aug 1909 man, K Kischa 12 jan 1942 man. Drie Noordwijkers in Utrecht gegrepen wegens 1 K-dreiging NOORDWIJK Drie Noordwij- kers (18 tot 20 jaar), onder wie twee broers, die al enkele maanden een zwervend bestaan leidden, zijn in Utrecht gearresteerd. Zij hadden 's nachts onder bedreiging met een mes een automobilist gedwongen zijn sportwagen te geven. Zij waren naar Utrecht gereden in een volkswagenbusje van een firma uit Rijnsburg. De beide broers waren vorig jaar betrokken bij een reeks geweldplegingen in Noordwijk. ZOETERWOUDE Nog vóór het nieuwe seizoen in de KNVB op zon dag 12 september zal S.J.Z. op het sportpark Haasbroek lounnen be schikken over een geluidsinstallatie. Men dankt dit aam de aktiviteiten van de supportersvereniging. PUSSY-CAT 79.- Een van bestsellers- van Pelatti. In vele variaties te kappen. Ook in ffrijstinten. ■ELATTI LEIDEN Breestr. 32, tel. 01710-25212 Donderdag 2 september Groenoordhal, 11 tot 17 en 10 tot 22.30 uur: Leidato Telderskadé, half 5: kindercircus Ro- berti. Vrijdag 3 september Groenoordhal, 11 tot 17 en 19 tot 22.30 uur: Leidato. Antonius-clubhuis Mare. 8 uur: hoor zitting nota Binnenstad voor Haarlem merstraat en omgeving met Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Hoogl. Kerkgracht. Telderskade, half 5: kindercircus Ro berta. Kreatlef Sentrum. Breestraat. 9 uur nam.: Cabaret Ivo de Wijs. Zaterdag 4 september Groenoordhal, 11 tot 17 en 19 tot 22.30 uur: Leidato. Kreatief Sentrum. Breestraat, 12 uur: romelmarkt; 9 uur n.m.: Haagse pop groep „The Flag". Zondag 5 september Groenoordhal, 13 tot 17 en 19 tot 22.30 uur: Leidato. FILMS CAMERA: „Bloody Mama", 14 jr., 2.30. 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur; nachtv. „Frankenstein *71", 18 jr., vr en za 11.30 uur. STUDIO: „Yes, Monsieur Hulot", a.l. 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. LIDO: „You only live twice*, 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. LUXOR: „Nader adres onbekend", 14 jr., 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. TRIANON: „Ontsnapping van de apen- planeet", 14 jr., 2.30, 19 en 21.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur. REX: „Liefdes orgiën van Hendrik VIII". 18 jr., 2.30, 19 en 2-.15 uur, zo 2.30, 4.45, 19 en 21.15 uur, nachtv. „Lief de In het stenen tijdperk", 18 jr., vr en za 11.30 uur. Apotheek Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. Apotheken Voorschoten en Lei derdorp zijn ook open. Apotheek Oegst- geest heeft geen dienst. De dienst loopt van vrijdag 17 30 uur tot de vol gende week vrijdag 8 uur. Doktersdlenst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Sociëteit Twentwel Twentwel, sociëteit voor kamerbewo ners/jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 uur. Breestraat 19. Lelden. Tel. inlichtingen: Nellie Pars, tel. 31123. Secr.: Trudle Doorduln, Rijndijk straat la, Lelden. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur Cs mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dlaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch ziekenhuis. Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand- weer: 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. EHBO: Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenlngs- en Informatiedienst voor Leiden Zuid-West, secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83; voor hulpverle ning telefoon 20460; voor Informatie te lefoon 33921. Musea Acad. Inst. mus. Rapenburg 73. werkda gen 9.30—12.30. dinsdag en vrijdag ook 14—17 uur. Hortus. Rapenburg 73: 1 april—30 sep tember. 9—12 en 13.30—17 uur, zon. 10—16 uur, kassen zat. en zon. gesloten: 1 okto- ber-3l maart 9-12 en 13.30—16 uur, zon. gesloten kassen zat. gesloten. Lakenhal: Arthotheek 1870, tot 26 okto ber, dg. 10—17 uur, zon. 13—17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3