Magazine dat universiteit uit isolement haalt Sjaloom doet niet meer mee aan Kosmokomplot Marxisme geen dogma voor Joegoslaven Puzzelboek 3 4 1 1 14 1 15 17 18 i 24 GESLAAGD INITIATIEF VAN DE VU Moderamen synode: Laat ..Hervormd Nederland" blijven Dwangarbeid wegens niet geti'iïen tegen Jcden in Sow'etimie Een woord voor vandcu Jg COMMENTAAR Ralph Waver Pastorale raad Voor de wieg BEROEPINGSWERK Rapport op verzoek paus: celibaat blijft 1 2 5 6 7 9 .0 ii 19 20 22 23 25 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 snuiftabak. 4 beet. 7. ten- nisierm. 8. verschoten. 9. positieve electro de. 11. papegaai. 12. ontvangkamer. 14. be vel. 15. teucje. 16. spil van een wiel. 17. ver dieping. 19. Europeaan. 21. gezondheid, 23. vettige vloeistof. 24. telwoord. 25. holte in een muur. 26. ongevulde. Verticaal: 1 Myth. Iiguur. 2. profeet. 3. verwaand. 4. mannetjeshoen. 5. bloeiwijze. 6. kroonlijst. 7. zenuwknoop. 10. profeet. 13. les, oefening. 17. Mvth figuur, li leuk, 2a hogepriester te Silo. 22: internationale trein Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. aroma, 5. nok, 8. Nora, 9. solo, 10. keg, 11. porie, 12. kerel, 13. Mr. 16. TL, 18. Terek, 20. tabel, 22. alk. 24. edel, 25. snee, 26. Nes. 27. Natie. Vert.: 1. ank, 2. rock. 3. orgel, 4. ma, 5. nor, 6. olim, 7. koers, 9. sol, 11. pedel, 14. Etten, 15. meent, 17. lade, 18. tel. 19. klei. 2L bes, 23. kee. 25. sa. Wie Ben van Kaam kent (voor Trouw-lezers beter bekend als „Flex") kan zich wel ongeveer een voorstelling maken van het nieuwe maandblad VU-magazine, waarvan Van Kaam nu hoofdre dacteur is. Het blad, waarvan gisteren het eerste nummer verscheen, is door de Vrije Universiteit bedoeld oiji de eigen betrokkenheid bij de maatschappij tot uitdrukking te brengen. Van een verslaggever DEN HAAG Voor het eerst in het ruim 25-jarig bestaan van het weekblad Hervormd Nederland heeft het moderamen van de hervormde synode de predikanten en kerkeraden meegedeeld dat het een algemeen kerkelijk belang is dat de uitgave van Hervormd Nederland wordt voortgezet. In een brief vraagt het moderamen de predikanten en kerkeraden te be vorderen dat zoveel mogelijk abon nees op de plaatselijke kopbladedities hun abonnement voortzetten, maar nu op de landelijke editie en dan ac ties te ondernemen om nieuwe abon nees te winnen In de brief staat ook dat er ook kritische geluiden over de inhoud van Hervormd Nederland werden en wor den gehoord, maar dat het modera men van de synode thans de nacffuk wil leggen op de waardering die het blad verdient voor veel wat Her vormd Nederland bracht en brengt: bezinning op geloofsvragen, kerkelij ke informatie en informatie op maat schappelijk geMed Afgaande op het eerste nummer kunnen we constateren dat het enga gement van de VU dicht bij de be langstelling van Van Kaam ligt. De 41 pagina's van het in fleurig magazine formaat gestoken blad worden voor het grootste deel in beslag genomen door onderwerpen als apartheidspo litiek. NCRV (evenals de VU zelf een bolwerk van de mannenbroeders), ge reformeerde synodes en vredes vraagstukken. Ben van Kaam verdween begin van dit jaar bij Trouw orr. in opdracht van de vereniging van wetenschappe lijk onderwijs op gereformeerde grondslag een maandblad op te zetten dat uniek is in de universitaire we reld. Na acht maanden voorbereiding gaat het eerste nummer nu in een oplaag van 165.000 het land in. Naar contribuanten en leden van de ver eniging, naar studenten en naar alle anderen die via een abonnement of een krantenkiosk op de hoogte willen komen van wat er zo al aan de VU omgaat. Met grote journalistieke nieuwsgie righeid hqgft Van Kaam de afgelopen maanden de wetenschappelijke be drijvigheid van de nazaten van Kuij- per gade geslagen. Hoewel zelf in menig opzicht het tegendeel van een trouwe volgeling van Kuyper, is Van Kaam altijd bijzonder gefasci neerd geweest door Abraham de Ge weldige, die hem nu vanaf de 'muur in de redactiekamer levensgroot aan kijkt, met zijn gans de schepping doorvorsende blik. Van Kaam geniet "net meest van zijn eigen geschrijf wanneer hij, strijdend tegen de NA VO of pleitend voor ontwikkelings hulp, de gereformeerden om de oren kan slaan met citaten van Kuyper zelf. Maar dit verhaal gaat niet over Van Kaam, maar over het nieuwe magazine. Het is een zeer lofwaardig initiatief van de VU om het isolement van de universiteit op deze wijze te doorbreken. Zij kan dat ook makke lijk doen omdat zij als bijzondere universiteit meer armslag heeft. Achterban Bovendien heeft zij reeds een eigen achterban die het doén en laten van de wetenschappers met belangstelling volgt. Hun belangstelling is niet altijd even liefdevol (theologen als Kuitert kunnen daarvan meepraten), maar ze zijn wel trouw in hun contact met .hun" universiteit. Dat is een goede voedingsbodem voor een universitair blad dat de wetenschap wil vertalen voor een groter publiek. Dat vertalen van wetenschap kan men niet aan de wetenschapsmensen zelf overlaten. Zij zijn veelal be drijfsblind en zien niet wat buiten staanders interesseert. Bovendien worden zij vaak gehandicapt door een afschuwelijk vakjargon. Daarom is het goed wat journalisten op hen at' te sturen. Geslaagd De eerste kennismaking tussen we tenschap en publiciteit op het terrein van de VU is zeer geslaagd. Het ma gazine met de titelpagina „Wat nut ons zeskamp" is daarvan het onweer legbare bewijs. Wanneer we enkele bedenkingen hebben tegen de uitwer king van de gekozen formule doet dat niets af aan onze bewondering voor dit magazine. Opmerkelijk is het artikel van drs. J. de Jonge, die heeft uitgezocht wat het effect is van agrarisch-sociale voorlichting. De uitkomst van dat on derzoek (dat volgend jaar zal uitmon den in een proefschrift) is dat deze voorlichting vrijwel vergeefs is. Dit artikel is misschien het beste voor beeld van de nuttige functie van een blad als VU-magazine. Resultaten O c MOSKOU (Reuter) Vier jonge ren die geweigerd hadden te getuigen in een proces tegen negen Joden in de Sowjet-repuMiek Moldavië, zijn tot een half jaar dwangarbeid veroor deeld. De negen Joden werden eind juni tot straffen van één tot vijf jaar werkkamp veroordeeld, omdat zij deel uitmaakten van een groep, die schuldig werd geacht aan „a.nti-Sow- jet-activiteit". Destijds berichtte een blad uit Kisjenew, dat een onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van de weigering van vijf getuigen om een verklaring af te leggen Het omslag van Van Kaams nieuwe VU-magazine. van wetenschappelijk onderzoek ko men. in begrijpelijke taal, terecht bij de mensen wie het aangaat. De 550 op de Veluwe geënqueteerde boeren krijgen allemaal een exemplaar van het magazine. Ze hoeven .zelfs niet te wachten totdat de senaat zijn weten schappelijke fiat eraan gegeven heeft. Een ander goed voorbeeld van uni versitaire voorlichting: het artikel van prof. dr. Joh. Blok en Fokke Goudswaard over de atoomoorlog (De oorlog is niet meer wat hij is ge weest). Het verhaal roept wel nieuwe vragen op. vraagt eigenlijk om een yervolg-artikel. Waarom beperkt het artikel zich tot atoom-wapenen en spreekt het niet in een adem over biologische en chemische wapenen? En wat me nog meer zou interesse ren: doen VU-onderzoekers en VU- afgestudeerden onderzoek dat direct of indirect van belang zou kunnen rijn voor de dorlogsvoering (of de voorkoming daarvan)? Ongelukkig Een wat ongelukkige greep is het artikel van drs. J. Feddema over een studie van het christelijk instituut in Zuid-Afrika. iHet staat bol van de in gewikkelde termen (ascription-maat- schappij, achievement-maatsohappij, waarden-universialisme) die onvol doende worden verklaard. Ik vraag me verder af of sommige scripties (over het NCRV-spektakel Zeskamp. Synoodkreet. Kraken)niet wat teveel gewicht krijgen door de publiciteit in het magazine. Hier in daar zijn ze zo volstrekt onweten schappelijk dat er een journalist als Nico Scheepmaker aan te pas moet komen (de krijgt daarvoor dan ook de ruimte) om de manco's aan te wij zen. Het is mooi dat zoiets kan. maar het pleit niet voor de scriptieschrij vers. Het verhaal over krakers van leegstaande panden bijvoorbeeld is journalisteiek heel aardig, maar het zou beter zijn als een universitair voorlichtingsblad wat dieper inging op de juridische kanten van deze zaak. Ook de scriptie over Synoodkreet maakt een weinig gedegen indruk: de doelstellingen van de werkgroep in zake Zuld-Afrlka. ontwikkelingshulp, homofilie, enz. zijn nauwelijks ver wezenlijkt als men kijkt naar de sy nodale uitspraken. Maar dan was het wel interessant geweest iets meer te zeggen over de werkwijze van de sy node en de visie van de synodeleden op het geheel. Ten overvloede: dit alles neemt niet weg dat je de VU kan feliciteren met een dergelijk blad. P.J.H. Er wordt tegenwoordig veel over de kerk gesproken. De kerk moet dit. en de kerk moet dat. De kerk moet leiding geven. De kerk moet zich inzetten voor de verdrukten. De kerk moet getui gen op politiek gebied. De kerk moet niet getuigen op politiek gebied. De kerk moet sociaal-economisch bezig zijn. De kerk moet niet sociaal-economisch bezig zijn. De kerksteeds weer de kerk. Hoe anders spreekt Christus in 'de Bergrede. Als' Hij gezegd heeft wie in Gods ogen zalig is. voegt Hij er aan toe: ..Gij zi/t het zout der aarde". Hij zegt niet dat de kerk het zout der aarde is. maar Hij wijst Zijn discipelen aan. Hij wijst u aan. Juist in onze lijd, nu hartziekten gevaarlijker schijnen te worden dan kanker, staan veel mensen op een zoutloos dieet. Hun eerste re actie op het zoutloze eten is: ..Net een klap in je gezicht". Een wereld zonder gelovigen is een klap in Gods gezicht. En toen de discipelen in het duistere uur van het leven van Christus uiteen- gestoten waren en nier meer op hun plaats stonden, kwam die klap ook letterlijk aan. Het zout verdwijnt in hel eten, maar maakt het smakelijk. Christus riep niet om een grootse en verheven kerk, een machtig instituut. Hij zocht mensen die de wereld wilden intrekken, en hun plaats in wilden nemen. Hun aanwezigheid zou die wereld voor verderf bewaren. We lezen vandaag: Jesaja 30: 18—26. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De Sjaloomgroep heeft zich gisteravond terug getrokken als mede-organisator van het weekend Kosmoplot II. Het hele weekend is daardoor in de lucht komen te hangen. Bij Kerk en - Wereld kon men ons niet mededelen, of het nog door zal gaan. Zoals wij gisteren meldden, hebben directie en bestuur van Kerk en We reld na intensief beraad met het breed moderamen van de hervormde synode kritiek uitgesproken op de op zet van het weekend, dat zaterdag en zondag op haar terrein wordt gehou den. De Sjaloomgroep. die samen met de staf van Kerk en Wereld dit week end had georganiseerd, is zeer ver ontwaardigd over deze verandering van houden van Kerk en Wereld na maandenlange samenwerking bij de voorbereiden. Reeds twee weken lang is tegen de opzet van het Weekeinde een inten sieve campaghe gaande van het och tendblad De Telegraaf dat telkens weer het „antiwesterse" en ondermij nende" karakter ervan benadrukte en voorts de fractieleiders van de CHU en de AR in de Tweede Kamer om commentaar had gevraagd op het feit dat zij, noch fractieleiders van andere regeringspartijen waren uitgenodigd voor een forum van parlementariërs tijdens het weekend. Daartoe waren alleen de fractieleiders van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN uitgenodigd. Toen .daarop het aantal boze tele foontjes naar de hervormde synode en naar Kerk en Wereld toennam kwam.de Telegraaf ook nog met het bericht, dat er tijdens het weekend instructiefilms en oefeningen voor het opwerpen van barricaden en straat gevechten vertoond zouden -worden. Dit bericht was verspreid door een kerkeraadslid van de hervormde ge meente van Westzaan, die de kerke- L egt rts or ras eii uifi «el let ha at gen 7011 jtri Hoe men ook de beslissing waardeert, die staats secretaris Grosheide in de zaak van de Ameri kaanse deserteur Ralph Waver heeft genomen, erkend moet worden, dat mr. Grosheide Waver zo welwillend is tegemoetgetreden als hem maar mogelijk was binnen de beperkingen van zijn uit eindelijk juridisch oordeel over Wavers positie. Zo heeft de staatssecretaris, zonder daartoe verplicht te zijn, Waver en diens advocaat voor een onder houd ontvangen, alvorens hij de knoop doorhakte en het verzoek om Waver als vluchteling toe te laten, afwees. Ook is mr. Grosheide niet bezweken voor een verleiding waaraan anderen in zijn om standigheden wellicht hadden toegegeven de verleiding namelijk om met het bekendmaken van zijn beslissing niet te wachten tot Waver een jaar onafgebroken in Nederland vertoefde. Had mr. Grosheide beslist vóór dat jaar was verstreken, dan zou Waver de kans zijn onthouden, in beroep te gaan bij de Raad van State, of, zoals het officieel heet, bij de Kroon nadere voorziening te vragen. Dat de staatssecretaris zich letterlijk niet heeft gehaast om de Amerikaanse deserteur deze speel ruimte te ontnemen, siert hem. Over de juridische merites van de voor Waver negatieve uitspraak waartoe mr. Grosheide ten 4 De nieuwe voorzieningen in het bestuur van de Nederlandse kerkprovincie der r.k. kerk; die door kardinaal Alfrink zijn aangekondigd, zijn van een verstrekkende betekenis. Het pastoraal concilie, waarmee deze toch hiërarchisch bestuurde kerk een voorbeeld stelde voor de inspraak van ge lovigen, krijgt nu een blijvende vorm in een pastorale raad. En die raad, grotendeels bestaande uit leken, gaat samen met de bisschoppenconfe rentie het beleid vormen. Natuurlijk wordt er wèl bij gezegd, dat de bisschoppen „hun eigen verant woordelijkheid" hebben en daarmee ontkomt de nieuwe opzet niet aan een zekere tweeslachtigheid, waar natuurlijk iedereen onmiddellijk de vinger bij kan leggen. Er is ontegenzeggelijk een tegenspraak tussen het geven van beleidsverantwoordelijkheid aan de pastorale raad en het daarnaast uitdrukke- De Ziekenfondsraad heeft met de kleinst moge lijke meerderheid geadviseerd, de anticonceptiepil niet voor rekening van de fondsen te laten ver strekken. Minister Stuyt voelde er ook al mets voor. dus de zaak ligt wel duidelijk. Wij constateren met enige verbijstering dat nu een situatie is ingetreden, waarin de fondsen niét slotte is gekomen, kan hier niet met gezag worden geschreven. Maar er kan althans op worden ge wezen, dat onder specialisten in het volkenrecht geen eenstemmigheid bestaat over de kernvraag, aan welke voorwaarden iemand moet voldoen om als vluchteling in de zin van de Conventie van Genève te worden beschouwd. Op die vraag zijn rekkelijke en minder rekkelijke antwoorden mogelijk. Dat van mr. Grosheide behoort, het is duidelijk, tot de laatste categorie. De staatssecre taris zou zich óók op Nederlandse en buitenlandse literatuur en rechtspraak hebben kunnen beroepen, als hij zich had laten leiden door een uitleg van het begrip vluchteling die dè positie van Ralph Waver bevredigender zou hebben geregeld dan krachtens de nu genomen beslissing mogelijk is. Als Nederland sinds eeuwen een reputatie geniet wegens zijn gastvrijheid jegens nonconformistische buitenlanders, dan dankt het die roep niet aan het soort overheidsoptreden dat nu Ralph Waver te beurt valt, maar veeleer aan een liberale inter pretatie van wetten en regels. Gelukkig is de kans dat ook Waver alsnog van zo'n gastvrije uitleg profiteert, nog niet verkeken. Het oordeel is nu, zodra hij gebruik maakt van de mogelijkheid om bij de Kroon nadere voorziening te vragen, aan de Raad van State. lijk vastleggen van de eigen verantwoordelijkheid der bisschqppen. Theoretisch kunnen er dan situaties ontstaan waarin de pastorale raad de ver antwoordelijkheid die haar toevertrouwd is, niet kan aanvaarden. Maar voor wie strikt kerkjuridisch de verande ringen in deze kerkprovincie bekijkt, kan er niets bestaan van wat er in werkelijkheid wèl blijkt te bestaan en zélfs floreert. Het geheim daarvan is de bewonderenswaardige souplesse waarmee clerus en leken in Nederland met de historische gegeven heden hebben leren leven. Het kon wel eens zijn dat er eind volgend jaar in die pastorale raad een duidelijker representatie van het kerkvolk in het beleid tot stand is gekomen, dan in de synodes der protestantse kerken. de pil voor hun rekening nemen, wèl daarentegen de abortus. Dat laatste trouwens alleen als de abor tus niet werd uitgevoerd in een van de daarvoor opgerichte klinieken, want die zijn (nog?) niet er kend. Ons stelsel van sociale zekerheden moge zich dan uitstrekken van de wieg tot het graf, de peri ode vlak vóór de wieg toont nog een weinig sa menhangend beeld. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoevelaken: J. 0 Schuurman te Putten (verb, ber.); te Barneveld: H. Jongerden te Veenen- daal. Aangenomen: naar Westzaan-As sendelft (mede ten dienste van de ge- ref. wijkgem. Assendelft): kand. J van Zwieten de Blom te Amsterdam. Bedankt: voor Wekerom: G. van Estrik te Genemuiden. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. drs. J. Ridder bos, Bergmolen 45 te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Driesum-Murmer- woude: W. Wierenga te Berkel-Ro- denrijs. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter). H. P Ester. G. .1 Brinkman J van Hofwegen BELGRADO (KNP) Binnen de Joegoslavische partij blijkt een discussie .aan de gang te zijn over de marxistische stelling dat godsdienst 'opium van het volk' is. De voorzitter van de commissie voor kerkelijke vraagstukken bij de regering van de Joegoslavische re publiek Kroatië vindt dat deze op vatting bestreden moet worden. De voorzitter, Zlatko Frid, heeft op een persconferentie verklaard dat de partij haar houding tegen over de christenen moet veranderen. Dat zal niet zo moeilijk zijn, aldus Frid. Het marxisme is voor de Joe goslaven geen dogma. „De Joegoslaven hebben van de leer van Marx alleen maar die din gen overgenomen die hun deugde lijkheid in de praktijk hebben be wezen." Volgens Frid kan godsdienst te genwoordig niet meer gelden als opium van het volk omdat men het humanitaire karakter van de gods- dient niet meer kan ontkennen. Daarom, aldus Frid, moet de com munistische partij haar houding her zien en veranderen. „Dan pas kan men gaan praten over het opnemen van praktiserende christenen in de communistische partij." Naast vele rooms-katholie- ken wonen in Joegoslavië een groot aantal Oosters orthodoxen en isla mieten. Pan-orthodox concilie opnieuw uitgesteld WENEN" (KNP) Het pan-ortho- doxe concilie is opnieuw naar een verdere toekomst verschoven. De voorbereidinsgcommissie wil name lijk, dat de agenda ingrijpend veran derd wordt. Zij heeft patriarch Athe- nagoras gevraagd, voor juli 1972 de voor-conciliaire conferentie bijeen te roepen, de hoogste instantie ter voor bereiding van het concilie. Dat betekent, dat het concilie, dat in 1972 in Alexandrië zou worden ge houden. opnieuw moet worden uitge steld. Er wordt reeds tien jaar ge werkt aan de voorbereiding van dit concilie, dat de orthodoxe evenknie moet worden van het tweede Vati caanse concilie. raad had bewogen in een brief aan a synode zijn bezorgdheid hierover ui te drukken. Naar de fungerend voorzitter va: deze kerkeraad, ds. R. Boerma, dikant van Oostzaan maar ook consi lent te Westzaan, ons meedeelde, b sloot de kerkeraad deze brief nog ni te verzenden en zich eerst bij Ker en Wereld nader te oriënteren. Da< om hadden de kerkeraadsleden af; sproken nog geen bekendheid aan brief te geven. Het lid dat de zaï aanhangig had gemaakt las echter volgende dag (afgelopen zaterdag) brief voor in een radiointerview vo( de VARA. Juist over die bewering betreffen! oefeningen en instructiefilms v straatgevechten die aanleiding tot brief had gegeven, werd de ker] raad echter door de leiding van Ki en Wereld geheel gerustgesteld, de radio-uitzending heeft dé ker] raad van Westzaan een nieuwe bi aan dc synode gestuurd waarin deze gang van zaken zei te betruen en zijn vertrouwen uitsprak beleid van Kerk en Wereld. Niet akkoord Tijdens het afgelopen weekei vond intensief beraad plaats tussi hfi breed moderamen van de hej vormde synode en de directie en i deramen van het curatorium va Keik en Wereld. Het breed modea men maakte duidelijk, dat het n3 akkoord kon gaan met wat het noen de „de in partijpolitiek opzicht ze| eenzijdige opzet" van de manifestatiJ Gok andere partijen dan de opposiu rijn geïnteresseerd in de vragen ronk dc vredesproblematiek. Het synod! bestuur verzocht Kerk en Wereld ziel openlijk nader uit te spreken. Daarop volgde het communiqil van directie en bestuur van Kerk.fl Wereld,' waarin zij uitspraken het'l betreuren, dat de wijze van organis tie een onjuiste indruk gewekt hai omtrent een eenzijdige politieke stel lingname door Kerk en Wereld. Cè\ zegd werd, dat de inbreng van andera partijen „in werkzaamheden als <3 onderhavige" op prijs wordt gestel on dat er nauwlettender op zal woij den toegezien, dat deze partijen lij die werkzaamheden worden betrokl ken. 1 Vervaagd Sjaloom meent, dat door deze verf klaring van Kerk en Wereld „de helj doelstelling van het weekend achtei wordt vervaagd tot: iedereen, richtingen, alle partijen". Sjalot ziet het niet als haar taak, om dal aan mee te werken. „De kerk is van ruimtes voor dat soort kleurlol ontmoetingen", aldus de verklarinj die Sjaloom gisteravond uitgaf. In de gezamenlijke werkgroep me sj Kerk en Wereld was van begin a volkomen overeenstemming over d doelstelling van Kosmokomplol ..Warming-up voor het nieuwe maat schappij kritische werkseizoen". Sja loom neemt het Kerk en Werel kwalijk, dat het niet is geraadpleeg bij de totstandkoming van de verkla ring en concludeert, dat Kerk en We reld De Telegraaf serieuzer neem dan haar partner in dit weekend. ROME (ANP) Alle bisschoppel die aan de komende bisschoppencon feientie in Rome deelnemen hebbel een rapport gekregen waarin staa dat de koppeling priesterschap-celi baat niet mag worden losgelatel Twintig deskundigen, waaronder aartsbisschop van Keulen, kardir Hoeffner. en de theoloog-kerkhistt cus prof. H. Jedin, hebben aan rapport gewerkt. In het voorwt staa* dal het initiatief tot het rapL genomen is „op uitdrukkelijk verzi van de paus". Er zijn tijden geweest, zegt rapport, waarin de niet gemakkelijl ceübaatswet ongeveer dezelfde situ ties heeft gekend als nu. Letterli; tsaat in het rapport: „Enigen discui siëren tegenwoordig over een teruj koer van deze weinig geestelijk licl brengende tijden. Toch is de celi baatsverplichting altijd blijven be staan, ondanks alle moeilijkheden'

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2