Ontslag voor 250 man bij gezinsvoorlichting ATI,F. BELASTINGEN OMHOOG? Vast overleg PvdA, D'66 en PPR Beperking ovetimteding Vijf Eerst overleg met vijf fractieleiders Kleuter overleden na explosie op RTM-ronclvaartbóot SUBSIDIE INGETROKKEN 2 moderne theeglazen jbona Het Kwartet LEIDSE SPAARBANK „Het Centrum" overgenomen: redactie wist van niets Crita) Nieuwe Leidse Comramt Woensdag 1 september 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" rNieuty ioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik maak paps even wakker, want het is tijd voor z'n thee. ■WP®* WW Veel ivind Voor de Noorse kust is een diepe depressie aangekomen, die de zuidwestelijke wind flink heeft doen aanwakkeren. Het koufront van de depressie zal zich de komende 24 uur nog dicht bij ons land ophouden, zodat er veel bewolking zal zijn en ook de regenkansen vrij groot blijven. In- meer zuidelijk gelegen landen van Europa, waar het weer onder invloed staat van een hogedruk- gebied dat zich van de Azoren tot over het Alpengebied heeft uitgebreid, is het zonnig en rustig weer. Zon en maan 2 september: zon op 5.52; onder 19.27: maan op 18.19; onder 1.44; 5 sept. V.M. Hoog water Hoog water, 3 september: Rotter dam le getij 3.00. 2e getij 15.09; Scheveningen 1.19-13.50; Gissin gen 11.41; Haringvliet a.d. Zeezij de 1.45-14.16. DEN HAAG Het kabinet zou hebben besloten in 1972 alle belastingen met vijf procent te verhogen. Deze maatregel zou genomen worden om overbestediug te be perken. Dit nieuws circuleert in politieke kringen in Den Haag. Een bevestiging hebben wij overigens niet kunnen krijgen. Een dergelijke verhoging van "alle tarieven in de wandel wiebeltax geheten wordt mogelijk gemaakt door een wet die vorig jaar op voor- ROTTERDAM In het Dijk- zigtziekenhuis is vannacht de vijfjarige Angenita Krowinkel uit Maassluis overleden aan de verwondingen die zij heeft opge lopen bij de explosie gistermid dag op de RTM-rondvaartboot „Stad Zierikzee". In het Roode-Kruis-zickenhuis te Zierikzee worden op dit moment nog twee zwaargewonde slachtoffers van de explosie verpleegd. Het zjjn de 59-jarige heer A. J. Krowinkel uit Schiedam, een oom van het omge- UTRECHT De NV Uitgevers maatschappij „Neerlandia Het Cen trum" cn de NV .Utrechts Nieuws blad vh Johan de Liefde" hebben in beginsel overeenstemming bereikt over de overname van het dagblad ..Het Centrum" door „Het Utrechts Nieuwsblad" per 1 oktober. Dit heeft de directtie vanmorgen meegedeeld. Tenngevolge van deze overname zal een deel van de ruim honderd man tellende personeel van „Het Cen trum" moetn afvloeien. Het Utrechts Nieuwsblad zal een dertigtal werkne mers kunnen plaatsen, terwijl een ander deel bij enkele ondernemingen van de NV Audet, waarvan ook „NeerlandiaHet Centrum" deel uit maakt, vervangende werkgelegenheid kan vinden. De redactie van „Het Centrum" 17 personen was vanmorgen com pleet verrast door het besluit tot sluiting van de krant, dat vermeld stond in de laatste katern van „Het Centrum". WASHINGTON (AFP) De Cu baanse regering heeft besloten de luchtbrug voor Cubanen die naar de Ver. Staten willen emigreren te slui ten. Op grond van de in 19G5 tussen Cuba en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst hebben 246.000 Cuba nen van de luchtbrug, vijf vluchten per week. gebruik gemaakt. De kos ten werden door de Amerikaanse regering gedragen. komen meisje, en dc 28-jarige me vrouw Th. Opschoor uit Rotterdam. De overige dertien slachtoffers lie pen slechts lichte verwondingen op; zij konden na behandeling in de poli kliniek van het Roode-Kruis-zieken huis te Zierikzee naar huis terug keren. Rond half een kwam door nog on bekende oorzaak een fles propaangas tot ontploffing, waardoor een enorme ravage aan boord werd aangericht. De vitale delen van het schip wer den echter niet beschadigd, zodat de „Stad iZerikzee" opeigen kracht èe thuishaven Scharendijke kon bereiken. De rondvaartboot maakte de laatste rondvaart van het seizoen met aan boord een gezelschap van ongeveer 120 passagiers. Direct na de ontplof fing ontstond een lichte paniek, maar door het optreden van kapitein W. de Voogd en zijn bemanning was de kalmte spoedig teruggekeerd. Bij aankomst in de haven verleen de dokter W. Terpstra uit Brouwers haven eerste hulp. De gewonde pas sagiers werden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. stel van de toenmalige minister van financiën, prof. Witteveen werd aan vaard teneinde de conjunctuur te be heersen. Bij overbesteding kunnen de belas tingen volgens deze wet voor maxi maal één jaar met een maximaal per centage van 5 worden verhoogd. Om gekeerd kunnen alle belastingtarie ven met ditzelfde percentage worden verlaagd in geval de conjunctuur te rugloopt. Minister Witteveen heeft voor 1971 terstond van de wiebeltax gebruik gemaakt om de belastingtarieven uitgezonderd de BTW met drie procent te verhogen. Ook voor 1972 zou het de bedoeling zijn, de tarieven van de omzetbelasting buiten de wie beltax te houden om prijsstijgingen te voorkomen. BEGROTING Wèl zou de regering enkele tarie ven uit het lage tarief van 4 procent naar het normale tarief van 14 pro cent willen overbrengen. Het kabinet is vrijwel gereed met de opstelling van de begroting voor 1972. Onzeker is nog of het zal voorstellen in j972 de inflatie-correctie op de loon- en inkomstenbelasting niet te laten doorgaan. Volgens een eveneens op voorstel van prof. Witteveen aanvaarde wet zullen de nominale gevolgen van de inflatie voor de loon- en inkomsten belasting door tariefsverlaging voort aan automatisch worden gecompen seerd. Mogelijk blijft evenwel in bij zondere omstandigheden een uitzon dering te maken. Dan moet bij afzon derlijke wet worden bepaald dat de inflatie-correctie geheel of gedeelte lijk in de rijkskas blijft. ZIJLSTRA Het schijnt intussen dat de regering over de eventuele indiening van zo n wet nog geen besluit heeft genomen. Hiervoor is namelijk overleg nodig met de vijf regeringsgezinde fractie leiders omdat in het regeerakkoord is overeengekomen dat de inflatiecor rectie zal worden teruggegeven. Naar verluidt zal de regering over leggen. De president van de Neder landse Bank, dr. J. Zijlstra schijnt er bij het kabinet ernstig op te hebben aangedrongen bijstelling van de ta rieven achterwege te laten. Deze baadster bekijkt peinzend de enorme laag troep, die eens het Meer van Lugano genoemd wercl. Door de dode vissen, die erin drijven, en het vuilnis, biedt het meer toch al een trieste aanblik, maar als de storm een woordje mee gaat spreken wordt de situatie dramatisch. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Deze beslissing komt voor ons als een donderslag bij heldere hemel. Wij hebben geen enkele mogelijkheid tot inspraak gehad". Dat is het commentaar van de heer Th. J. Booy, directeur van de Nat. federatie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, op de mededeling van het ministerie van CRM, dat de stichting niet meer in aanmerking komt voor subsidie in 1972. VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 Gistermiddag ontplofte een gas leiding aan boord van de ..Stad Zierikzee". De foto geeft een beeld van de ravage in de rondvaartboot na aankomst in de haven van Scharendijke. Deze beslissing betekent ontslag voor circa 250 medewerkers in vaste dienst van de federatie, een aantal mensen in dienst van plaatselijke af delingen en tevens het einde van het werk voor enkele honderden, die op honorariumbasis zijn ingeschakeld. Staatssecretaris mevrouw Van Vee- nendaal heeft in een onderhoud met een kleine afvaardiging van de fede ratie laten weten, dat de regering de zes miljoen §ubsidie beter denkt te kunnen besteden aan hét bejaarden beleid. Voor directeur Booy is deze hele gang van zaken zeer teleurstellend „Dit werk gebeurt al van 1934 af. De overheid zelf heeft ons in staat ge steld de zaak uit te breiden. Het is een bittere pil om als eerste voorop te moeten gaan in deze hele bezuini- gingspolitiek." „Trouwens, we hebben zelf de laatste jaren de ontwikkeling afge remd, hoewel er vorig jaar nog 9500 cursussen werden gegeven, waaraan 124 000 bezoekers deelnamen. Door de besnoeiing op de begroting wordt dit werk nu zo goed als onmogelijk ge maakt". aldus de heer Booy. Donderdag is er een vergadering met het algemeen bestuur over de hele situatie, maar dat dat veel ver andering met zich zal brengen wordt betwijfeld. Persoonlijk is de directeur niet van plan het. hoofd in de schoot te leggen. Geprobeerd zal worden om met steun van de gemeenten, (de fe deratie heeft vijftig afdelingen) op bescheiden wijze het plaatselijke werk voort te zetten. BEPERKEN De personeelsleden in vaste dienst van de federatie hebben een rechts positieregeling, die overeenkomt met die vaft ambtenaren. Dit betekent, dat zij onder rijkswachtgeldregeling val len. De federatie kreeg voor dit jaar nog een subsidie van 6 miljoen gul den. Dit bedrag zou voor het komen de jaar weer hoger moeten zijn in" verband met gestegen koster). Directeur Booy zei. dat de federatie gezien de bezuinigingstendens wel rekening had gehouden met enige beperking van activiteiten, maar dat dat op een dergelijke rigoureuze ma nier zou gebeuren, had men niet voorzien. BONDEN Uit een gisternamiddag door CRM uitgegeven verklaring blijkt dat me vrouw Van Veenendaal pas in de middag van 30 augustus het dagelijks bestuur van de federatie over deze kabinetsbeslissing heeft ingelicht. Vervolgens heeft gisteren een be spreking plaats gehad met de bonden van overheidspersoneel (ABVA, KA- BO, NCBO) die ook optreden voor het personeel in de gesubsidieerde secto ren. Hierbij hebben de bewindslieden van CRM een uiteenzetting gegeven van de achtergronden van het besluit. Gezegd wordt verder dat er ook naar het oordeel van de bonden een zeer gunstige wachtgeldregeling is. De bewindslieden hebben hun me dewerking toegezegd aan een „actief" herplaatsingsbeleid. SALAMITACTIEK In een commentaar van de ABVA wordt gezegd dat het onjuist is de vakorganisaties pas bij de zaak te be trekken op het moment dat de beslis sing om de subsidie in te trekken reeds was genomen. De bond meent dat hier een slecht voorbeeld wordt gegeven aan het be drijfsleven. Tevens wordt de vrees uitgesproken dat hier sprake is van een „salami-tactiek", m.a.w. dat er nog meer afvloeiingen zullen moeten DEN HAAG Aan de bestu ren van de PvdA, D'66 en PPR zal worden voorgesteld een per manent overleg in het leven te roepen voor het vormen van een grote vooruitstrevende volkspar tij, die wezenlijke hervormingen tot stand zal brengen. De delegaties van de drie partijen die gisteravond voor de vierde keer onderhandelden over de fusies van de partijen, werden het hier over eens. De afgevaardigden van de partijen achten de fases van de informele be sprekingen als geëindigd. De delegaties waren het er ook over eens, dat straks ook andere par tijen en maatschappelijke groeperin gen zich bij een dergelijke grote par tij kunnen aansluiten. De onderhandelingen gisteravond duurden van zes tot ruim elf uur. Aan het slot van het gesprek was men het niet eens geworden over de verdere procedure van de fusiebe sprekingen en de verantwoordelijk heid die wordt ingenomen tegenover de partijleden. In het communiqué na afloop van het gesprek wordt gezegd dat geen overeenstemming werd bereikt over de vorm waarin en onder welke ver antwoordelijkheid het overleg wordt gevoerd. Dit geschilpunt is ook reeds in de voorafgaande gesprekken tussen de drie partijen duidelijk naar voren ge komen. In het permanent overleg, dat wordt voorgesteld zal hier nog een oplossing voor moeten worden gevon den. Het verschil bestond vooral tussen de PvdA en D'66 over de taak en bevoegdheden van het permanent overlegorgaan. D'66 wil het perma nent overleg meer mogelijkheden ge ven om de progressieve volkspartij snel tot stand te brengen, terwijl de PvdA behoedzamer te we^-k wenst te gaan tegenover de leden en het over legorgaan vooral ziet als een bemid delende instantie. Van een wezenlijk geschil, aldus de toelichting, is evenwel geen sprake Aan de partijbesturen wordt verder voorgesteld de fracties aan de PvdA. D'66 en PPR en de Eerste en Tweede Kamer te vragen het gesloten regeer akkoord tussen de drie partijen te beschouwen als een uitgangspunt voor een verder gézamenlijk optre den. komen op gebieden, die door CRM worden gesubsidieerd. Minister P. J. Engels van CRM heeft de besturen van instellingen, die door dit ministerie worden gesub sidieerd. met de meeste klem ver zocht zich bij dc vervulling van vaca tures zoveel mogelijk tc beperken. Slechts met medewerking van alle instellingen zal het mogelijk zijn ver dergaande maatregelen te voorkomen. Het verzoek van de minister geldt ook voor de gezinsverzor ging met als uitzondering, dat de uitbreiding van parttime ge zinshelpsters voor de hulpver lening aan bejaarden kan blijven plaats vinden overeenkomstig de hiervoor gestelde regels. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: I be'.zaJt: □•per kwartaal par maand I I A'.sbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I ikrant veertiendagengratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Veel wenst zich de mens, en toch heeft hij slechts weinig no dig. GOETHE Van onze parlementsredactie

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1