Kern melkveehouders kom, moet moderniseren 2s% rente toe09 Prins: Indonesië niet onder politietoezicht Nog minstens twee jaar verlies bij Van Gelder de postgiro Rechtshulp particulier komt in het gedrang Landbouwschap wil sanering neem postgiro: Produktie krantenpapier gestaakt Advocaat mr. C. Vermeulen: dab makkelijk! Wethouder met hamer stopt automobilist Koninklijk pacir in Djokjci Kamervragen over verlioging melkprijs Onderzoek naar abortuskliniek Discriminatie op kerkhof DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 AMSTERDAM Op zijn minst tot eind 1973 zal Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen met verlies blijven werken. Be droeg het verlies over 1970 nog 3,7 miljoen, in het eerste halfjaar van 1971 is reeds een nadelig saldo van 7,6 miljoen geboekt. Voor de tweede helft van het jaar wordt verwacht, dat het verlies kleiner zal zijn, maar dat per saldo een fors verlies zal ontstaan, staat thans reeds vast. Ook voor 1972 en de eerste helft iran 1973 ziet het er niet naar uit, dat ran een verbetering sprake zal zijn Herstel wordt in het gunstigste geval pas verwacht in de tweede helft van .973. Dat waren de belangrijkste op merkingen van drs. A. D. Habbema, voorzitter van de raad van bestuur an Van -Gelder, tijdens de jaarver gadering. Die vergadering duurde vier uren, flie voornamelijk werden besteed aan tal van ruzies tussen aandeelhouders en wanhopige pogingen van het be stuur de orde te handhaven en het vertrouwen in het beleid te herstel len. Directeur Habbema had als inlei ding van de vergadering in een drie kwartier durend referaat „met licht beelden" eerst gepoogd aandeelhou ders alle troeven uit handen te ne men door in wat vage bewoordingen de situatie bij Van Gelder te schet sen. Slechte markt Hij zette uiteen, dat de slechte si tuatie op de krantenpapiermarkt in heel Europa slecht is en dat Van Gel der dat als gegeven moest aanvaar den. Het bedrijf had zijns inziens dan ook als taak binnen dat gegeven in zodanige zin te reorganiseren, dat in die slechte structurele situatie, in elk geval moest worden gepoogd de si tuatie binnen het concern optimaal te maken. De belangrijkste beslissing die daartoe moet leiden, is het geleidelijk stoppen van de papierdivisie. ,.Het Van een verslaggever DEN HAAG De rechtshulp aan particulieren dreigt in het ge drang te komen door de huidige ontwikkelingen in de advocatuur. In de randstad hebben zich grote advocatenkantoren gevormd, die hun dienstenpakket ajstemmen op de grote vaste klanten. Advo catenkantoren in de kleine provinciesteden verdwijnen. De vraag rijst, of het vrije beroep een geschikte vorm is voor de rechtsbij stand aan particulieren. Dit schrijft de Zwolse advocaat mr. C. M. G. Vermeulen in zijn preadvies over het onderwerp „Rechtsbijstand li 1980: door wie? hoe?", waarover 16 september in Rotterdam op de jaar vergadering van.de Nederlandse orde van advocaten zal worden gediscus sieerd. Het vraagstuk van rechtshulp aan particulieren is des te ernstiger, aldus verwezen naar het hoofdkantoor. De mr. Vermeulen, omdat er waarschijn lijk werkelijkheid een veel grotere «hoefte aan juridische bijstand on der de mensen is, dan we weten. Er is niets bekend over de psychologi sche en financiële drempels, die de burger ervan weerhouden naar een advocaat te stappen. Men is vaak ook niet voldoende op de hoogte van zijn rechten. OVERHEIDSBUREAUS De advocatuur is nog niet zover, dat hij kan aangeven hoe de oplos sing moet worden gevonden om voor iet individu dicht bij huis betaalbare rechtsbijstand te verzekeren, consta teert de heer Vermeulen. Hij ziet wel vat in de vaker geopperde mogelijk heid van overheidsbureaus, waarbin nen ambtenaren-advocaten samen- 'erken met maatschappelijke wer kers en reclasseringsambtenaren. Maar ook het vrije beroep biedt a'gens hem nog wel een mogelijk heid tot goede rechtshulp aan parti- rulieren. mits de structuur van de kleine onderneming wordt verlaten, mr. Vermeulen pleit voor een beperkt aantal grote kantoren met een breed "et van bijkantoren. Voor eenvoudige Mken kunnen de klanten dan bij de hijkantoren terecht voor ingewikkel de kwesties kunnen zij worden door- Mr. Vermeulen pleit voor een beperkt moeilijkheid is of er kantoren bereid zullen zijn zich op rechtshulp aan particulieren toe te leggen. GROOT PROBUEEM De financiële kant is hierbij nog steeds een groot probleem. De over- Èheld betaalt de advocaten te weinig "ior rechtshulp aan minder draag- krachtigen. De advocatuur is het vra gen om verhoging beu, en het minis terie heeft de balie als een lastige bedelaar de deur gewezen, zo zegt mr. Vermeulen. Hij stelt daarom voor, een verzekeringstelsel in te voe ren voor de kosten van particuliere rechtshulp. Hij noemt twee mogelijk heden: een volksverzekering of een verplichte verzekering voor de laagstbetaalden met de mogelijkheid van vrijwillige aansluiting van ande ren. Het betoog van mr. Vermeulen over de juridische bijstand aan individuele burgers vormt overigens maar een onderdeel van een veel algemenere beschouwing over de rol van de ad vocatuur binnen het geheel van rechtshulp. De rol van de advocatuur is zeer bescheiden, gezien tegenover de steeds toenemende groep van ge specialiseerde juristen bij beroepsor ganisaties. bedrijven, de overheid e d. Sinds 1945 is het aantal advocaten constant rond de 2000 blijven schom melen. Het aantal advocaten per tien duizend inwoners is zelfs afgenomen, van 60 rond de eeuwwisseling tot 15 in onze dagen. SAMENWERKING Er ontstaan steeds meer gedifferen tieerde. van de advocatuur te onder scheiden, vormen van rechtshulp. De balie kan deze ontwikkeling niet te genhouden, en moet vechten voor het behoud van zijn aandeel op de „markt" van juridische bijstand. Dit is tot nu toe gebeurd door verschil lende vormen van samenwerking: fu sies met andere advocatenkantoren, in een enkele geval zelfs met kanto ren uit andere plaatsen, en samen werking met notarissen. Nog verder gaande samenwerking is volgens mr Vermeulen noodzake lijk. Die samenwerking kan variëren van een losse afspraak tot het vaste verband van een organisatie met ver tegenwoordigers van verschillende beroepen, zoals juristen, accountants, notarissen of zelfs architecten. Ten slotte zou ook de orde van advocaten moeten worden opengesteld voor an dere juristen dan advocaten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er zal de komende jaren een groot aantal melk veehouders moeten afvloeien om grond vrij te krijgen voor de boeren, die willen blijven. De overheid moet het daarom voor een groot aantal veehouders aantrekkelijk maken om hun bedrijf zo snel mogelijk te beëindigen. Gelijktijdig moet het de andere veehouders mogelijk gemaakt worden hun bedrijven te vergroten en te moder niseren. Dat is de hoofdgedachte in het me morandum, dat door de hoofdafdeling Veehouderij van het landbouwschap is opgesteld. In het memorandum wordt een groot aantal maatregelen opgesomd voor de sanering van de Nederlandse melkveehouderij. Als ze allemaal uitgevoerd zouden worden, zou dat de overheid 190 mil joen gulden extra kosten, maar het landbouwschap laat zelf al doorsche meren dat het waarschijnlijk ook wel voor wat minder kan. De duurste maatregelen, die het memorandum voorstelt zijn hulp bij grondaankopen en financiële hulp bij de modernisering van de bedrijfsge bouwen. Voor deze maatregelen wor den bedragen van respectievelijk 86 en 72 miljoen gulden genoemd. ligt allerminst in onze bedoeling radi caal met het krantenpapier te stop pen", zo zei hij, „maar in de loop van de komende jaren willen wij trachten de diverse machines langzaamaan en zo veel mogelijk om te bouwen voor andere activiteiten. Voordat het zover is, zullen wij al les op alles moeten zetten om ook de papierdivisie weer op rendabele basis te brengen". Wanneer definitief met krantenpapier zou worden gestbpt kon hij niet zeggen. Massa-rontslag Naar aanleiding van berichten over een op handen zijnd massa-ontslag van 1300 mensen, zei de heer Habbe ma: „Er zijn een aantal machines die onrendabel zijn. Slechts in het h\po- thetische geval, dat voor al deze ma chines geen ander emplooi zou kun nen worden gevonden, dan zou dat ontslag betekenen voor 1300 man. Maar dat is een uiterste. Over ontslagen in detoekomst is echt nog geen woord te zeggen". Hij vertelde wel, dat door natuurlijk ver loop sinds januari 1971 reeds 500 man het bedrijf hebben verlaten, waarmee het personeelsbestand is terugge bracht van 6300 op 5800 man. „een besparing van zo'n 10 miljoen". De heer Habbema legde er de na druk op, dat het beleid in de toe komst gericht zal zijn op: het instellen van divisies. het versoberen van het sociale be leid; het doorlichten en „ontvetten" van het personeel, zowel in de fabrieken als op het hoofdkantoor. Er zal voorts zoveel mogelijk wor den gewerkt volgens het principe van de eenhoofdige leiding. Een groot probleem in de verliesge vende papierdivisie vormt de grond- stofprijs. De grondstoffen vormen nog steeds 56 procent van de kostprijs", zo zei hij, „en alleen deze prijzen zijn in de afgelopen maanden met zo'n 20 procent gestegen". Geen vertrouwen Dat het bestuur geen vertrouwen genoot van aandeelhouders, bleek on der meer uit dc opmerking van een aandeelhouder, die eiste dat een nieuw lid van de raad van bestuur dat nog wordt gezocht boven di recteur Habbema zou worden ge plaatst, een mogelijkheid die de heer Habbema open liet. Langdurig werd gesproken over het instellen van een aandeelhouderscom missie, waartoe in een vorige verga dering reeds was besloten. De Vereni ging Effectenbescherming had vijf le den voorgedragen, die niet door alle aandeelhouders werden geaccepteerd, waarbij het voornamelijk ging om het recht van spreken dat deze ver eniging volgens hen niet had. Het bestuur had de voordracht van deze vereniging gesteund, en gedu rende een meer dan een uur durende discussie werd de juistheid daarvan betwist Uiteindelijk werd de com missie benoemd, maar in een sfeer waarin van vertrouwen nauwelijks sprake was. Tot 70.000 Het memorandum gaat er vanuit, dat het aantal melkveebedrijven in 1980 teruggelopen zal zijn tot 70.000. In 1968 was dat aantal nog 115.000. Het Landbouw-Economisch Instituut becijferde, dat van die 70.000 bedrij ven ongeveer een derde in de groep van de grotere bedrijven (meer dan 30 melkkoeien) zal vallen. Volgens het memorandum moet er naar ge streefd worden ten minste tweederde in die groep van meer dan 30 koeien te krijgen. Dat zal zeer waarschijnlijk beteke nen, dat de totale Nederlandse melk- produktie groter zal zijn, maar de af deling Veehouderij van het land bouwschap vindt dat geen bezwaar In de eerste plaats is Nederland qua klimaat, bodemgesteldhe#! en vakbekwaamheid uiterst geschikt voor de melkproduktie in vergelijking met de andere EEG-landen. Boven dien zal een stijging van de produktie in Nederland maar van beperkte in vloed zijn op de totale EEG-produk- tie Als de Nederlandse boeren 5 pro cent meer melk aan hun koeien ont trekken, dan groeit de Europese melkplas nog maar met een half pro cent. In het memorandum worden geen voorstellen gedaan de bestaande afvloeiingsregelingen voor landbou wers vefder uit te bteiden. Wel wordt gepleit voor een regeling voor de werknemers, die bij bedrijfsbeëindi ging betrokken zijn. Moderniseren Voor de veehouders, die hun be drijf willen voortzetten zal het zaak zijn te moderniseren. De meeste be drijven zijn te klein. In 1968 voldeed slechts ongeveer 10 procent aan de (lage) minimumeis van 30 koeien. De meeste bedrijfsgebouwen zijn sterk verouderd. Ongeveer driekwart van de bedrijfsgebouwen in de veehoude rij dateert van voor de laatste we reldoorlog. Het memorandum vraagt daarom om financiële steun bij grondaanko pen en bij modernisering van de be drijven. De steun zou kunnen worden gegeven in de vorm van rentesubsi die. Veel verbeteringen voor de veehou derij kunnen worden tot stand ge bracht bij ruilverkavelingen en het memorandum vraagt dan ook een snellere uitvoering van het ruilverka- velingsorogramma. Daarbij moet meer dan voorheen naar schaalver groting gestreefd worden. Dat de veehouderij hulp nodig heeft bij de sanering komt vooral door de slechte bedrijfsresultaten, die de afgelopen jaren in deze sector zijn geboekt. Het gemiddelde arbeidsinko men van de veehouders is de afgelo pen vier jaar praktisch niet gestegen. De waarde van de gulden is in die zelfde tijd aanzienlijk gedaald, zodat deze groep in feite minder te beste den heeft dan vier jaar geleden. Het gemiddeld inkomen van de veehouder zal de komende vier jaar nog sterk dalen als de prijzen voor hun produkten niet stijgen, maar hun kosten dezelfde stijging zullen laten zien als de afgelopen jaren. Het LEI becijferde dat bij die ont wikkeling het arbeidsinkomen op het vveidebedrijf in 1976 nog 9250,zal zijn. Daarbij is er rekening mee ge houden, dat de veehouders er in sla gen de arbeidsproduktiviteit aanzien lijk te verhogen. Zo een sterke inkomensdaling is volgens het memorandum desastreus en moet worden opgevangen met for se verhogingen (zeker 6 procent) van de melkprijs en de rundvleesprijs. Prijsaaiircassmg Ju C Op langere termijn kan de veehou derij alleen maar gered worden met drastische structuurwijzigingen, die aanzienlijke kostenverlagingen en prestatieverbeteringen mogelijk ma ken. Maar voordat het zover is moeten de veehouders geholpen worden met prijsverhogingen. Slechts geleidelijk mag het accent worden verschoven van prijsaanpassingen naar struc- tuurmaatregelen, zo concludeert de hoofdafdeling Veehouderij van het landbouwschap. Van een verslaggever BARNEVELD Gewapend met een hamer heeft de wethou der van openbare werken van Barneveld, de heer G. J. van El- ten, een automobilist tot „stop pen" gedwongen. De wethouder was dit weekein de getuige van een aanrijding, waarbij een van de auto's door reed. De wethouder zette de ach tervolging in, wist de auto klem te rijden en zette vervolgens met een hamer gewapend te voet de jacht op de automobilist in Het resultaat was dat de vluchteling aan de politie kon worden over geleverd. Van een verslaggever DEN HAAG De voor 6 septem ber aangekondigde verhoging van de melkprijs met drie cent per liter en met twee cent per halve liter (ver pakking) heeft vragen uitgelokt van mevrouw G. Brautigam van de PvdA Tweede Kamerfractie. Zij vraagt of die verhoging in over eenstemming is met de mededeling van premier Biesheuvel in de rege ringsverklaring dat het georganiseer de bedrijfsleven bereid is gebleken zijn verantwoordelijkheid bij de in- flatie-bestrijding te dragen. Voorts wil zij weten of deze „bepaald niet geringe" prijsverhoging door de rege ring wordt geaccepteerd. Zij waarschuwt vervolgens dat de ze prijsverhoging zou kunnen leiden tot een uitbreiding naar andere be drijfstakken alsmede tot pogingen om cao's open te breken. Door G. J. BRINKMAN DJOKJAKARTA De eenvoudige ontmoeting welke Koningin en Prins maandagmiddag hier met de Nederlandse gemeenschap hadden droeg wel een heel ander karakter dan de ontvangst van zaterdagmiddag voor de Nederlandse gemeenschap in Djakarta. In de hoofdstad had de ambassadeur, mr. H. Scheltema, toen voor de Nederlanders (evenals daags te voren voor Indonesische autori teiten) een luisterrijke partij belegd in de fraaie tuin achter zijn ambtswoning. Daar zagen we een rijke verscheidenheid van kost bare avondkleding. De ontvangst van gistermiddag in een tuin naast het gouverneurspaleis had meer weg van een ingetogen missiebijeenkomst. Koningin en Prins waren met hun gevolg vrijwel de enigen die in kleurige burgerkleding verschenen. Ook de Nederlandse pre dikanten dr. D. Bakker en drs. G.P. Nooteboom (in bijzondere hulpdienst aan de Indonesische kerken verbon den) behoorden tot die uitzonderin gen. De overige gasten droegen het lan ge witte kleed der r.k. geestelijkheid. Witte figuren O Het is niet zo vreemd dat de Ne derlandse gemeenschap in Djokja karta vrijwel geheel uit dienaren van de r.k. missie bestaat: van de meer dan 300.000 tellende inwoners van de ze stad staan er slechts 119 als Ne derlanders te boek en daarvan zijn er 70 geestelijken, merendeels rooms-ka- tholiek. Niet alleen omdat er in Djok jakarta verschillende r.k. opleidings instituten zijn gevestigd, maar ook omdat anders dan bij de protestants# kerken het r.k. kerkewerk nog vrij wel nergens aan Indonesiërs kon worden overgedragen. Met de voorbereiding en opleiding daartoe is Rome zeer tot zijn eigen verdriet eerst laat begonnen. Vandaar dat Nederlandse, althans niet-Indone- Van een verslaggever DEN HAAG Inspecteurs, die gisteren een onderzoek hebben inge steld in een abortuskliniek in het Statenkwartier van Den Haag hebben bezwaren tegen de wijze van regis tratie van de medische gegevens en tegen het feit dat de huisarts van de behandelde vrouwen niet altijd door de kliniek werd ingelicht. Dit werd door de kliniek meege deeld na het onderzoek dat werd in gesteld door de regionaal inspecteur van de volksgezondheid in Ziïid-Hol- land en door een vertegenwoordiger van de landelijke inspectie. De kli niek wil beide bezwaren ondervangen en blijft de behandeling van de pa tiënten voortzetten De Tweede-Ka merleden Van der Sanden en Jonge ling hadden de minister van justitie vragen gesteld over de kliniek, die sinds april operationeel is en waar dagelijks ongeveer 25 vrouwen wor den behandeld. Vóórdat Koningin en Prins gisteren naar Bandoeng gingenbezochten zij de Tangkoeban Prahoe, de bekende vulkaan bij Bandoeng. Na een kleurijke ontvangst liepen Koningin en Prins naar de rand van de krater en keken enige tijd naar beneden. Vandaag bezochten koningin Juliana #|i prins Bernhard het indrukwekkende paleis van de Sultan Hamengu Buwono, de Kraton. In dit paleis, dat vele beroemde kunstschatten herbergt, wandelde het koninklijk paar, begeleid door de Sultan, ruim twee uur rond. Vanmiddag wordt een bezoek gebracht aan de Boróbudur, het mooiste Boeddhistische bouwwerk ter wereld. sische, geestelijken nog vrijwel uit sluitend tot de r.k. kerk behoren. En zo komt het dan dat Koningin en Prins zich bij de ontvangst van de Nederlandse gemeenschap hier bijna uitsluitend door wit-getooide figuren omgeven zagen. Levendig gesprek Het werd, staande onder een breed-gekruinde boom, een onge dwongen ontmoeting. Koningin en Prins vormden elk voor zich het mid delpunt van een levendige gespreks- kring. Vragen en antwoorden kwa men van beide zijden. De Prins ver telde over zijn reiservaringen en zei bijzonder blij te zijn met de wijze waarop de Koningin door de bevol king van Indonesië werd ontvangen. Van overdreven politiemaatregelen, zoals sommige bladen die meenden te zien, was hem hoegenaamd niets ge bleken Op Schiphol waren bij het vertrek uit Nederland scherpe veiligheids maatregelen nodig. Het vliegveld van Djakarta is bij aankomst echter niet voor het publiek afgesloten geweest. De Prins bestreed dan ook dat in In donesië een sfeer zou heersen als van een kolonels-regime. Geen politiestaat Alleen al de zeer ongedwongen be groeting in Bandoeng achtte hij het beste bewijs dat de Indonesische sa menleving allerminst door een alom tegenwoordig politietoezicht wordt beheerst. De belangstelling voor het hoge be zoek leek mij in Djokjakarta overi gens maar matig. De aankomst mid den op de dag, wanneer de warmte elke overbodige beweging afremt, is daar misschien mede oorzaak van. VENLO In het Noordlimburgse dorpje Koningslust zijn bezwaren ge rezen tegen het enkele maanden gele den genomen besluit om overleden patiënten van het in het gehucht ge legen verpleegtehuis Savelberg te be graven op de algemene begraafplaats van Koningslust. In huize Savelberg, een kloostergebouw dat wordt geëx ploiteerd door een broedercongregra- tie binnen het zogenaamde rectoraat van het onbevlekt hart van Maria worden zwakzinnigen verpleegd. Verscheidene dorpelingen bleken, nogal wat moeite te hebben met het denkbeeld dat ze in de toekomst wel licht naast ..een dode gek" begraven zouden worden. Het bestuur van het rectoraat besloot tot het begraven van overleden patiënten op de alge mene begraafplaats omdat de bij het kloostergebouw behorende begraaf plaats erg veel geld voor onderhoud opeist. Gisteren werd echter bekend dat het rectoraat bestuur en de lei ding van huize Savelberg na een spoedvergadering hebben besloten de eigen begraafplaats "^tcrlurn toch in gebruik te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9