^Londen eist Ierse tegen IRA actie Leijn Loevesijn in halve-sprintfinale E Nixon doorbrak Berlijnimpasse stuurscrisis 95 99 SAD AT: FEDERATIE VAN COMPONENTEN Regering verwacht geen problemen houding Ajax over Peking: Geen gesprek meer met Moskou ■Strafvermindering voor pro-Soekarnogeneraals Vliegramp voor de Deense kust mysterie Sowjetdissident weer kamp in Hel weer in Europa Vervuiling Oostzee neemt toe Kosvsin gaat naar Algerije Weer gevechten bij grens van Oeganda Gedeelde eerste plaats voor Spasshi en Ree usrf DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 JONDEN, DUBLIN (AP, Reu- I UPI) De betrekkingen tus- I Engeland en de Ierse Repu- dreigen opnieuw te ver- rvolg van pag. I) geschil tussen raadsfractie en ïistische wethouders dat nu naar :n is getreden gaat dan ook veel jr, dan de ruzie die vorige week erdag tijdens een openbare com- evergadering over de hinderwet ond. Weliswaar ontstond alle ru- •bij de vraag of het college van emeester en wethouders tegen de van de raad en zonder toestem van de raad zich gebonden had een nieuw centraal instituut voor iubeheer. maar voor iedere inge- e was direct duidelijk, dat de tie van de Partij van de Arbeid enoeg van had, dat de socialisten et college één lijn trokken met de emeester en niet-socialisten in :ollege. UW-L1NKS op „Nieuw Links" georienteerde •en in de PvdA-fractie kwamen nadat zij gekozen waren met ineuze idee om een bestuurs- _:amma voor vier jaar op te stel en daarbij dan de juiste wethou- s te zoeken bij voorbaat geen rale of confessionele vertegen- rdigers. Door toedoen van de so- stische wethouders uit de voor- ïde zittingsperiode zagen zij de er meerderheid in de raad af- ckelen tot een minderheid en sten zij hun „programmacollege ;ven." e eerste maanden van de nieuwe isperiode leverden geen moeilijk en op, maar toen op 16 april bur- ;ester Thomassen er in slaagde [oogovens via de achterdeur weer ■Aicht op de Maasvlakte te geven at de socialisten via een motie Oir elfde Hoogovens door de voordeur en hadden geschopt, werd de ba- gelegd voor de bestuurscrisis van i Het conflict nam toe toen de so- istische fractie de rr.eerjarenbe- ing van PvdA-wethouder Ree- >t torpedeerde. itie! BEHOORLIJK af burgemeester Thomassen kort te kennen, dat de socialisten daad van onbehoorlijke politiek den verricht door een begroting te stemmen, maar de betrokken houder te laten zitten, de fractie d kort daarop ernstig gefrustreerd r het feit, dat het gehele handelen het college werd geïnspireerd de verworpen meerjarenbegro- die in feite in overleg met het was gemaakt om te trachten in tot een sluitende Rotterdamse ■ting te komen. 'aren de socialistische raadsleden »gst verontwaardigd over het op- ïen van de burgemeester, even erg Iden zij het dat de PvdA-wethou- s zich duidelijk achter het stand- it van de burgemeester schaarden. incident rond de tram- en busta- ren op 19 augustus, waarbij het ge werd gedwongen moties in ling te brengen, die men liever had willen bestuderen, ver- iterde nog eens extra de verhou- college en linker meerderheid in ad of om het toe te spitsen lA-wethouders en PvdA-fractie. ,n OFDSTUK Ar ART )e burgemeester was op dat mo- nt al een hoofdstuk apart gewor- Immers in een brief aan de bur- neester had de fractie bezwaar ge- >145 »kt over de wijze waarop hij als ^rzitter van de raad misbruik akte van zijn adviserende stem. deze brief kwam hard aan, omdat socialistische fractie er niet meer niet minder op uit was om de igemeester in de raad de mond te eren. 'egen deze achtergronden nu moet forse rel van afgelopen donderdag ien worden. In een brief aan de neenteraad schrijft de burgemee- dat er niets onrechtmatigs is ge- ird alhoewel hij toegeeft, dat hij de informatie van de raad een 'k heeft laten vallen, let deze benadering van de zaak it de burgemeester echter voorbij l de grondslag van het geschil: het 1 dat de dagelijkse bestuurders uit socialistische fractie tot nu toe t aan de leiband van de fractie iben willen lopen. ER EG slechteren nu Londen van Du blin heeft geëist een volledig rapport te verschaffen over het incident bij de Noordierse grens, waarbij een Britse militair door het Ierse Republikeinse Leger is gedood. De regering Edward Heath heeft haar ambassadeur in Dublin tevens verzocht van de Ierse regering de verzekering te krijgen dat eventuele schuldigen worden gestraft De „provisionele" vleugel van de IRA heeft verklaard verantwoorde lijk te zijn voor het incident, waarbij een Britse pantserwagen zondag met een vrachtauto is klemgereden en in brand gestoken. De aanval vond plaats iets over de Noordierse grens in de Ierse Republiek Twee Britse pantserwagens zouden perrongeluk de grens zijn gepasseerd, waarop door zes leden van de IRA het vuur werd geopend De tweede pantserauto wist te ontkomen. Aangenomen wordt dal het Britse verzoek aan Dublin opnieuw een ste kelige reactie van Dublin tot gevolg zal hebben. MOSKOU (Reuter) De 31-jarige Rus Wladimir Dremljoega, die in 1968 tot drie jaar dwangarbeid werd ver oordeeld, omdat hij geprotesteerd had tegen de inval in Tsjechoslowakije, heeft er nog eens drie jaar opsluiting in een concentratiekamp bijgekregen. Dit hebben leden van de-linkse oppo sitie in Moskou meegedeeld. Dremljoega deed mee aan de kleine protestdemonstratie tegen de inval in Tsjechoslowakije, die op 25 augustus 1968 op het Rode Plein in Moskou werd gehouden. Hij werd tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij bevindt zich thans in een kamp bij Lensk in Siberië. Hij heeft er nu drie jaar dwangarbeid bijgekregen. omdat hij in een protestbrief had geschre ven dat de Sowjet-Unie een politie staat is. KOPENHAGEN (UPI) Het Hon gaarse verkeersvliegtuig dat in het weekeinde voor de Deense kust in zee stortte, blijkt geen apparaat voor het vastleggen van vluchtgegevens aan boord te hebben gehad. Dit voegt een nieuw mysterie toe aan de toch al merkwaardige omstandigheden bij dit ongeluk dat 31 passagiers en beman ningsleden het leven kostte. Uit de verklaringen van de drie overlevenden is nog niet duidelijk geworden waarom de meeste passa giers hun veiligheidsriemen niet om hadden, hoewel het toestel op twaalf kilometer van de Deense luchthaven Kasterup was, waar het zou landen. De bemanning, waarvan de lichamen gisteren uit de in elkaar gedrukte cockpit werden geborgen, droeg wel veiligheidsgordels. De piloot had niet geprobeerd een noodlanding op het water te maken, want het toestel was met de neus naar voren in zee gedo ken. Ook werd op de verkeerstoren van Kasterup geen noodsein opgevan- Dat het vliegtuig geen vluchtregis- tratie-apparaat had, bleek uit een verklaring van het hoofd van een tien man sterke Hongaarse commissie van onderzoek. De aanwezigheid van zo n "black box' is een gangbare vei ligheidsmaatregel, onder andere juist om de oorzaak van vliegrampen vast te stellen. De meeste toestellen van het betrokken type (Iljoesjin-18) heb ben wél een black box, aldus een lid van de Deense onderzoekcommissie. WASHINGTON, BONN, BERLIJN (Reuter, UPI, DPA) Door persoonlijke initiatieven van president Nixon zijn tijdens de 17 maanden van onderhandelingen tussen de ambassadeurs van de Grote Vier in Berlijn verschillende moeilijkheden overwonnen, aldus zegslieden in Washington en Bonn. Amsterdam regenbui Brussel h. bew Frankfort i. bew. Genève zw. bew Innsbruck zw bew Kopenhagen zw' bew Londen zw. bew. Luxemburg zw. bew. Madrid i. bew. Majorca o'nbew. München regenbui Nice Parijs Rome h. bew. zw. bew h. bew. regen h. bew. 'DE SPITS lan fractievoorzitter drs. A. .J ns iets ondernemen tegen zijn on- lige partijgenoten in B. en W. cnlijk niet. Hij heeft niet genoeg mmen om bijvoorbeeld met behulp 1 een motie van wantrouwen zijn en partijgenoten tot aftreden te ingen. Voorts menen B. en W. blij- de brief van de burgemeester er niets onregelmatigs is gebeur- dat er geen wethouder verdient vorden afgestraft. Iet zou nu wel eens kunnen zijn, by het wegstemmen van de so- CAÏRO. AMMA.N (Reuter, UPI, AP) De Egyptische pre sident, Anwar Sadat heeft gister avond voor radio en tv ver klaard, dat Egypte, Libië en Sy rië, die samen een federatie van Arabische republieken vormen, elk hun eigen onafhankelijke regering zullen hebben en hun staatsapparaat zullen handha ven. Elke republiek zal een component vormen binnen de federatie, aldus Sadat in zijn verklaring naar aanlei ding van het referendum, dat morgen in de drie landen zal worden gehou den over de voorgestelde grondwet van de federatie. Elke component zal in zichzelf een slerke eenheid zijn en daardoor zal de federatie in zichzelf een sterke fe derale staat zijn. De formule voor de ze federatie werd uitgewerkt door de vorig jaar overleden president Nas ser, aldus Sadat. De federatie zal de basis worden van de oorlog tegen Israël. Egypte en Syrië vormen de frontlijn tegen Is raël. terwijl Libië en Soedan (dat nog geen lie van de federatie zal worden) diepte geven aan het Arabische front. JORDANIË Sadat maakte Jordanië het verwijt, dat het zich uit de strijd heeft terug getrokken. Eerder op de dag had hij verklaard, dat Jordanië onlangs grote hoeveelheden wapens uit Amerika hnd gekregen, te groot om uitsluitend bedoeld te zijn voor de strijd tegen de commando's. Ook zouden zij van Amerika niet c:a!Ï8tis>clie wethouders ook de con fessionele en liberale wethouders hun zelel opgeven onder hel motto: „laat d'e nieuw-Iinksers het verder maar opknappen". En in dal geval is Rot terdam diep gezonken, want zoals dat dan op het stadhuis gezegd wordt dan slaat de regeringscommissaris voor de deur, die optreedt zodra de minister van binnenlandse zaken tot dc conclusie is gekomen, dat een ge meente onbestuurbaar is geworden doordat de gemeenteraad niet langer functioneert. tegen Israël gebruikt mogen worden. Vcigens Sadat was het duidelijk, dat de wapenleveranties in verband staan met de Jordaanse aanval op Syrië. Intussen hebben Israëlische func tionarissen met klem het bericht in het Franse blad Le Figaro tegenge sproken, als zouden Amerikaanse wa penzendingen voor Jordanië via Is raël zijn gegaan. EGYPTE President Sadat, die onthulde dat zijn land weer zijn oude naam Egyp te zou aannemen en niet langer de Verenigde Arabische Republiek zal heten, gaf Amerika nog tot zijn „vol gende redevoering" de tijd om het conflict met Israël op te lossen. Hij zei riet. wanneer hij die rede zal houden. Nixon zou het eerst akkoord zijn gegaan met de vestiging van een Russisch consulaat-generaal in West- Bei lijn. Midden juni zouden hij en bondskanselier Willy Brandt in Wash ington de kwestie diepgaand hebben besproken. Brandt zou hebben gezegd, een Russische handelsvertegenwoordiging niet wenselijk te achten. De activitei ten daarvan zouden niet zo gemakke lijk beperkt kunnen worden als die van een 'consulaat. Voorts zou Nixon hebben ingegre pen toen de Russische ambassadeur in oktober 1970 weigerde te praten over de toegangswegen van Berlijn. De Amerikaanse president zou met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, die toen juist ia Amerika was, over deze kwestie hebben gesproken. Enige dagen daar na zou de ambassadeur toch hebben toegestemd in onderhandelingen. Vertegenwoordigers van het West- berlijnse stadsbestuur en de regering van de DDR zullen op 6 september in West-Berlijn hun besprekingen over bezoeken van Westberlijners aan de DPR voortzetten. Gisteren werd in Oost-Berlijn het zevende gesprek ge voerd tussen Westberlijnse en Oost- duitse afgevaardigden. Men gaat er ven uit, dat de Grote Vier voor 6 september het akkoord over Berlijn hebben ondertekend. Op dezelfde dag zal in Bonn het gesprek tussen de Bondsrepubliek en de DDR worden hervat. Men verwacht dat dan con crete onderhandelingen over een re geling inzake Berlijn zullen beginnen. Een Britse woordvoerder heeft in lassen tegengesproken, als zouden de Sowjetunie en de westelijke grote mogendheden volgende maand in Jal- ta (Sowjetunie) voorbereidende be- spiekingen gaan voeren over weder zijdse beperking van de strijdkrach ten in Europa en het gehele probleem van de Europese veiligheid. Dorpelingen bekijken nieuwsgierig de nog brandende Engelse pantser wagen. die door de IRA in een hinderlaag is gelokt en beschoten op de grens tussen Ulster en de Ierse Republiek. Het gebeurde dreigt de Britse-Ierse betrekkingen nog verder te verslechteren. HELSINKI (DPA) Het Fin se instituut voor zeeonderzoek heeft voortgaande ernstige ver vuiling van de Oostzee gemeld. Het instituut zegt dat het zuur stofgehalte van de zee bij het Zweedse Gotland tot nul is ge daald. Op de zeebodem heeft zich een giftige gordel gevormd van zwavelwaterstof, aldus het instituut. In de Finse Golf is het fosforgehalte van het water ge stegen. zo is meegedeeld. v ej C ALGIERS (Reuter) De Russische premier Aleksi Kosygin zal in oktober een officieel bezoek brengen aan Al gerije Dit is gisteren in de Algerijnse hoofdstad Algiers meegedeeld. Djakarta (ap. Reuter) "esident Soeharto van Indone- heeft de gevangenisstraf van n aantal Soekarno-gezinde ge maals omgezet in huisarrest, 't is gisteren uit bronnen bij Indonesische leger verno- en. Volgens de zegslieden zijn de straf- n verlicht voor generaal-majoor leadi. de vroegere gouverneur van nationale inlichtingenbureau en r generaal Mahammed Saboer. die destijds commandant was vap de paleiswacht van president Soekar- no. Beide generaals zijn na de mis lukte staatsgreep van 1965 achter slot en grendel gezet Ook de gevangenisstraffen van kolonel Sealan. een vroegere mede werker van Soekarno. van de vroegere politieke commissaris Soemirat en oud-minister voor speciale veiligheids zaken, overste Sjafie, en van Soebid- jo, de voorzitter van het ontbonden Nationale Front zijn in huisarrest omgezet, zo is meegedeeld. LONDEN, WENEN. NEW YORK (UPI, Reuter, AP. DPA) In diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat China de in een impasse geraakte grens- besprekingen met de Sowjetunie zal afbreken in verband met het slechter worden van de betrek kingen tussen beide landen. Dt onderhandelingen over mogelij ke veranderingen in het verloop van de meer dan 6000 km lange grens werden 22 maanden geleden geopend door de Russische premier Aleksej Kosygin tijdens een ontmoeting met de Chinese premier Tsjoe En-lai. China claimt grote delen van Sibe rië en andere gebieden, die tsaristisch Rusland van China heeft afgenomen. De Russen hebben enkele kleine cor recties aangeboden, maar wijzen vrij wel alle Chinese aanspraken af. Ook weigeren zij. vroegere verdragen als ongeldig te beschouwen Het afbreken van de onderhande lingen zou zijn oorzaak vinden in er gernis van Peking over de door de Russen gevolgde taktiek en de ver scherpte propaganda-aanvallen op he*, bewind van Mao Tse-toeng. De Grieks bewind weerl Westduitse journalisten ATHENE (Reu tér) Twee West duitse journalisten kregen gisteren op de luchthaven van Athene van de veiligheidsautoriteiten te horen dat zij niet in Griekenland werden toege laten. Er werd geen reden voor deze weigering opgegeven. De twee journalisten Edmund Gruber van de Westduitse televisie TRD en de cameraman Gerhard Lechner kwamen uit Teheran. Zij zijn gestationeerd in Tel Aviv, van waaruil zij zaken betreffende het Midden-Oosten en Zuidoost-Europa behandelen Chir.ezen maken zich zorgen over sterke Russische troepenconcentraties langs hun grens, die de beschikking hebben over de modernste wapens. Het feit, dat zich al twee Russische divisies in Mongolië bevinden, die uitgerust zijn met op China gerichte raketten, heeft de bezorgdheid doen toenemen. Met die wapens kunnen nl. de belangrijke nucleaire installaties in de provincie Sinkiang worden be stookt. AMSTERDAM De Nederlandse regering heeft zich gisteren „officieel" bezig gehouden met de (internatio naal steeds opmerkelijker en lach wekkender) verwikkelingen rondom Ajax' weigering wedstrijden om de officieuse wereldbeker te spelen te gen de Zuidamerikaanse kampioen National uit Uruguay. Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag heeft op het mi nisterie van CRM tekst en uitleg ge geven over het waarom van Ajax' weigering. Deze toelichting, die zuiver op zakelijke gronden berust (het vre zen van een terugslag in de competi tie en een te overladen programma van de club) en niets met de toestand in Uruguay of te vrezen onsportiviteit in Montevideo te maken heeft, is door CRM aan buitenlandse zaken doorge speeld, die op zijn beurt de Neder landse ambassadeur in Montevideo, Hermon van Blankenstein ervan in kennis stelde. Van Blankenstein was dit weekeinde door de Uruguayse mi nister van buitenlandse zaken, Jose Mors otero, om nadere uitleg ge vraagd. Commentaar van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag op deze hele „zaak": „We ver wachten dat onze ambassadeur de zaak tot voldoening van de autoritei ten in Uruguay kan uitleggen en we verwachten niet dat de diplomatieke De profsprinter Leijn Loeveseyn plaatst zich voor de halve finale door een overwinning op de Italiaan Borghetto. banden tussen beide landen door dit voorval in gevaar worden gebracht. Het is een nogal emotionele affaire, die in onze ogen alleen Ajax en Na- cional aangaat en niet de beide rege ringen". In Amsterdam, waar de spelers het bestuur al eerder hebben laten weten de wedstrijden tegen Nacional wel te willen spelen (ook trainer Kovacs heeft zich in deze zin uitgelaten), is onder de supporters van Ajax even eens actie gekomen. Een comité officieuze wereldbeker te spelen te- Ajax" moet naar de wereldcup" vindt dat de supporters recht van in spraak hebben. Door het aanbieden van een petitie vergezel van naar men hoopt duizenden zondag bij de wedstrijd Ajax—Excelsior te verza melen handtekeningen, wil men trachten te bereiken, dat het Ajax- bestuur zijn standpunt zal herzien. Het actiecomité zegt het recht tot inspraak te ontlenen aan het feit dat de supporters eigenlijk de cliënten zijn die het bedrijf Ajax draaiende houden. „Geen supporters, geen „Ajax". KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft persoon lijk de leiding op zich genomen van het leger in de strijd tegen Tanzania. Er zijn opnieuw gevechten gemeld bij de grens tussen Oeganda en Tanza nia. President Amin heeft verklaard dat één Oegandese soldaat is gedood en twee anderen gewond bij gevech ten die gisteren plaatsvonden bij de grens, op 320 km. ten zuidwesten van de Oegandese hoofdstad Kampala, zo is gemeld. TRIER (KNP) De aartsbisschop van Sucre, in Bolivia, kardinaal Mau- rer. heeft in een interview in het Westduitse blad „Trierische Landes- zeitung" gepleit voor een ..gezond so cialisme in Bolivia" waardoor arbei ders meer rechten krijgen. De kardi naal vind Chili onder de socialistische president Allende een goed voorbeeld voor Bolivia. Kardinaal Maurer, die zegt de machtovername in Bolivia wel verwacht te hebben, vindt dat de nieuwe president Hugo Banzer, op de eerste plaats moet zorgen dat de chaos ophoudt. De nieuwe president dient echter zeker tot overeenstem ming te komen met de arbeiders en de landbouwers, wil hij orde en voor uitgang brengen. Hockeydames dicht bij wereldtitel AUCKLAND (ANP) Het eerste officiële wereldkampioenschap hoc key voor dames lijkt, na het doel puntloze gelijke spel van gisteren te gen West-Duitsland, ten gunste van Nederland uit te vallen. Met vier punten en een doelgemiddelde van 42 voert Nederland de ranglijst aan. Nederland, dat is uitgespeeld, kan alleen nog door Engeland worden ingehaald de Engelsen speelden met 11 gelijk tegen Australië wanneer de Engelse dames in hun laatste wedstrijd tegen West-Duits land tot winst zullen komen Maar dan is nog een Engelse toernooizege twijfelachtig omdat het doelgemid delde van Nederland veel beter is. Nederland heeft tegen West-Duits- land een grote veldmeerderheid ge had, maar de Duitse doelverdediester Christel Behr heeft schitterend haar doel verdedigd. De harde schoten die op haar werden afgevuurd stopte zij alle koelbloedig. Toch heeft het gelij ke spel nog even gewankeld, toen bij een Duitse tegenstoot de kans aanwe zig was tot scoren, maar de Duitse aanval faalde. Stand finalegroep: Nederland 3 1 2 0 4 41 Australië 3 1113 3—4 Engeland 2 0 2 0 2 2—2 W.-Duitsland 2 0 111 1—2 VANCOUVER (AP) De Russi sche wereldkampioen Boris Spasski heeft in het open Canadese Schaak kampioenschap de Canadese kam pioen Duncan Suttles verslagen. Spasski moest gisteren echter ook ge noegen nemen met een remise tegen de Amerikaanse grootmeester Lubo- mir Kavalek. De eerste plaats wordt nu gedeeld door vijf grootmeesters en meesters: Spasski, de Nederlandse kampioen Hans Ree, Kavalek en de Canadezen Zvonko, Vranesic en G. Kuprejanow. De Russische schaakster Nana Aleksandria heeft in Bladel de zater dag afgebroken zevende partij van de halve finale om het wereldkampioen schap tegen de Joegoslavische Milun- ka Lazarevic in totaal 59 zetten ge wonnen. Eveneens gisteren werd de zondag afgebroken achtste partij uit gespeeld. Ditmaal won Lazarevic. De stand met nog twee partijen te spelen is nu 4'/s3Ve voor Aleksandria. Jan Timman is verder winnaar geworden van een schaaktoernooi in het Spaanse stadje Montilla. Hij be haalde vier punten. Tweede werd de Spaanse kampioen Palacios met 31': nun ten. Van onze speciale verslaggever VARESE De Nederlandse prof sprinter Leijn Loevesijn door velen getipt als favoriet voor de regenboogtrui 1971, is giste ren tot de halve finales van de wereldtitelstrijd doorgedrongen. Loevesijn, vorig jaar in Leicester derde, klopte de Italiaan Bor- ghetti in twee ritten, de laatste zelfs van kop af. Loevesijn: „In de eerste manche had ik het nog moeilijk genoeg. Vijf tig meter voor de streep zakte de val helm mij voor de ogen. Die had ik in de zenuwen niet goed vast gemaakt". Ook in de tweede manche speelden de zenuwen de Nederlander even parten. „Bij de demarrage schoot mijn voet bijna uit de toeclip. Terwijl ik mij op gang trok, kon ik mijn voet weer terugkrijgen in de toeclips. Al les bij elkaar ben ik echter dik tevre den. Die goede tijden die ik heb ge maakt geven mij moraal. Vandaag start ik in de halve finale tegen de Italiaan Girolamo Turrini. Die de marreert ontzettend sterk. Ik zal het tempo hoog moeten houden zodat hij mij niet kan verrassen". Trainer-ma nager Jan Derksen: „Leijn is drie klassen sterker dan Borghetti. Toch heeft hij het geweldig gedaan". De .regen was gisteren in Varese voor de derde keer in hel wereldtoer- nooi spelbreker, hoewel na de bui het toernooi toch weer kon worden voort gezet. Voordat de eerste regendrup pels vielen hadden de professionele sprinters de eerste manches kunnen afwerken. Dc Australiër Gordon Johnson, de huidige wereldkampioen, fietste de Amerikaan Mountford moeiteloos naar een vrijwel hopeloze positie en Turrini en Van Lancker deden hetzelfde ook met respectieve lijk Ryen en Beghetto. Johnson, Turrini en Van Lancker maakten, nadat de baan was opge droogd, ook in de tweede rit hun aan spraken op de halve finaleplaatsen gemakkelijk waar. Het grote spektakel van het kleine programma was het tandemnummer. Daniel Moreion en Pierre Trentin, de Franse staatsartiesten kwamen in ac tie tegen de DDR-amateurs Geschke en Otto In de eerste manche wonnen Otto en Geschke vrij eenvoudig. De tweede manche werd een meer Inge wikkelde affaire. Moreion en Trentin gingen een sur-place aan van 10 mi nuten en 29 seconden. Toen schoot de starter maar af, meer om het Ita liaanse publiek te gerieven dat wei nig begrip voor het psychologische spelletje kon brengen dat op de Luigi Ganna-baan werd opgevoerd, en van wege het feit dat Moreion en Trentin meer dan dertig centimeter achteruit hadden gereden, een limiet, die door de UCI is ingesteld. Hoe weinig ren dement deze sur-place de Fransen hajl opgeleverd, bleek bij de hervat ting toen Geschke-Otto de pupillen van Toto Gerardin in de eerste bocht verrasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7