Hadden ze dan Ëaklozen-tehuis soms in dat gemoeten?" van Milieubehoud onderdeel opvoeding kinderen Rijnmondbestuur wenst liiiiderwetcoiiveiiant niet te aanvaarden Katendrechter met zes kinderen kraakt huis na op straat te zijn gezet P.A. Westdijk overleden PTT-experiment met part-time vrouwelijke bestellers Brief van burg. Thomassen: Containerisatie geeft toekomstkansen aan de Rijnvaart Speling van de natuur ÏUSTl DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 V« rsche* 327 kj sleurt 1871 - 11.960 11 1200 790. Ï1082 >30. ir -750. I -—100. Ï271. -45. Ml Per kreel it voor yoerd: 410 k W 110 tcoo (OTTERDAM „Mijnheer, zeg nou zelf, ben ik nou een man om •cfzen te kraken? Ik heb een fjjne vrouw, zes schatten van kinde een goeie baan als chauffeur, zou ik zomaar een misdrijf ple- 12.20<J? Gedwongen word je, gewoon gedwongen. Waarom dacht U ik vanmiddag die kerels de benen onder hun lijf vandaan heb chopt?" Prlj: 60-671 9—460, 50 kg Mar andel UgTJStU Jging B7( rillend van maar net ingehouden woede staat Giel Hendriks (41) in de edonkere kamer van het zojuist door hem en zijn gezin gekraakte huis ide hoek van de Texelsestraat zijn verhaal te vertellen. „Mijn vrouw en deren moeten toch zeker een dak hoven hun hoofd hebben vannacht? Je /erse 1 dt zomaar zonder meer je huis uitgetrapt, en zie maar dat je ergens ivis 6< er dak komt. Zo gaat dat hier in Rotterdam. Ja, dat kan hier zomaar maal!" echter de eigenaar van dit huis een kijkje kwam nemen op Katendrecht, achtte hij het toch maar beter zijn huis niet aan de familie Hindriks te verhuren. „Ja, wat wil je", vindt juffrouw Hoogervorst. „Die mensen wisten an derhalf jaar geleden al dat ze hun huis uit zouden moeten. Natuurlijk hebben ze er sindsdien nauwelijks meer iets aan laten doen. Zou u toch ook niet doen? Is het gek dat het er dan verwaarloosd uitziet? Maar nee, dat is het hem heus niet geweest, hoor. Dit gezin komt uit Katendrecht, zes -kinderen, dus zullen het wel aso ciale lui zijn. Ik zeg het misschien erg hard, maar de werkelijkheid waarmee we hier bijna dagelijks te maken krijgen is nu eenmaal niet an ders. Ze zitten hier gewoon in een getto, en daar komen ze alleen met de grootste moeite uit. En dat in dat mooie Rotterdam. Hemelschreiend, mijnheer, werkelijk waar, dat zoiets hier mogelijk is!" stermiddag om drie uur stond de waarder bij de familie Hindriks deur met een bevel tot ont- K king. Het ruime huis dat het gezin de Linker Veerdam bewoonde, is de veevoederfabriek rimi NV, waar de heer Hindriks vrachtwagenchauffeur in dienst *570—6} Anderhalf jaar geleden nam hij ontslag. De consequentie daarvan dat hij contractueel verplicht P5e_! i het huis aan de Veerdam te ^juimen. maant extra B extr >1 (6 p Tijd over i yjl.~ latuurlijk wist ik dondersgoed -420.Bfik eruit moest", vindt hij, „maar ®he ij ongeregelde diensten op een 'kooi nScar, en miJn vrouw zit thuis >153, zes kinderen, de jongste vier, de io. To$te zestien. Heeft een van ons bei- dan tijd over om alsmaar naar shuisvesting heen en weer te lopen, waar je toch steeds van .kastje naar de muur wordt ge- auFd?" nu it zoeken naar een ander huis 9 op de lange baan geschoven, tot Spe huiseigenaar, Provimi NV, half van dit jaar te gortig werd. Er Te duur kg: kwal kalvert - - - 3e de een proces, waarin de familie Iriks werd verplicht het huis rlijk 13 juni te ontruimen. Sgglcht, we hebben voor die mensen :hape«an wat we maar konden", zegt ht: Suffrouw J. Hoogervorst, maat- ?pn lPPe''jk werkster in Katendrecht, lev&r waar je ook komt, altijd blijkt Diyvenie mensen hier die eeuwige laat a"dei naar zeggen „Katendrecht-vloek" prutsten. Eerst willen ze wel naar je eren, maar als blijkt dat het gaat 'ette^JKatendrechters, dan zie je ineens deuren voor je neus dichtvallen, ik trek me dit heel erg aan, ik ben er gewoon kapot van, nag u best weten!" willij [veren ts hw anvex Esp< rle 18, n Gar serge, ndia maatschappelijk werkster slaagt ajfer elfder ure nog in, de deurwaar- jjweg te houden van het huis aan inker Veerdam 2. Een briefwisse- met de advocaat van Provimi, G. Remmelink, heeft tot gevolg .uitstel van executie wordt ver- 3. „Maar ja, het was alles bij el- 20—22. maar een tijdelijke oplossing, dies ipve moesten toch eindelijk eens ;eschikt huis voor die mensen te vinden, en de huizen voor ge- dia's 3en met zes kinderen liggen niet G het opscheppen", aldus mejuf- 11 w'Hoogervorst. Brieven -42, G ■eesia' ;lum tus mg A C 620 ho-44" 1 hoop van zegen schreef ze, ook dat in feite als maatschappelijk g>* ester helemaal haar taak niet, een 7.J2Ó aan de heer Jettinghof, Rotter- jpitsko l wethouder van volkshuisves- 'erzlke waarin ze hem vroeg ervoor te en dat de familie Hindriks een siiing zou krijgen. Tegelijk ging er een js 26, naar de directie van Provimi '123, uitstel van de voorgenomen uit- irlka 1 ng- De hrief van de maatschap- nijbon k werkster aan de Rotterdamse og louder werd later kracht bijgezet enkele brieven van de Provimi- st'62Öj)Caat mr- G- Remmelink. i, we hadden in zoverre resul- dat er verder gewoonweg heie rijk. niets gebeurde. Geen deurwaar- de niets, helemaal niets. Daar heb je Geq :t de lopen volle >en aan? Van wethouder Jettinghof noch teken. 'Ja, we schreven een aan de gemeentelijke woning- ting. Het enige antwoord op die 1 kreet was een invulformulier dat leer Hindriks kreeg toegestuurd!" n paar weken geleden kwam er eling bericht van volkshuisves- er zou een geschikt huis leeg- aan de Mijnsherenlaan. Toen Een tweede poging van de dienst Volkshuisvesting om de familie Hin driks aan een huis te helpen, strand de op de huur: meer dan tweehon derd gulden. „Waar moet ik dat in vredesnaam van doen? Goed, ik ver dien niet slecht op de bus, maar voor een vrouw en zes kinderen, juist in deze leeftijd, komt echt wel wat kij ken, hoor. Dan zou ik erin trekken, en er twee maanden later weer uit moeten omdat ik huurschuld zou heb ben. Nee, mij niet gezien, hoor!" vindt een heftig verontwaardigde Giel Hindriks. Op negen augustus volgde er weer een brief van mejuffrouw Hooger vorst aan wethouder Jettinghof. Het antwoord daarop was de mededeling van de gemeentelijke sociale dienst, dat de familie bij wijze van nood oplossing zolang onderdak kon zoeken in het gemeentelijk logement voor daklozen aan de Mathenesserlaan 387. Daar zouden mevrouw Hindriks (37) en haar zes kinderen dan van acht uur 's avonds tot acht uur 's morgens mogen blijven. Overdag moesten ze dan maar ergens anders hun heil zoe ken. „Van mijn leven niet", vindt Giel Hindriks. ,.Ik zal ze een fatsoenlijk dak boven hun hoofd geven, al moet ik er ik weet niet wat voor doen! Ze kunnen me toch zeker niet zomaar van mijn gezin scheiden? Ja, ik moest dan maar zien dat ik ergens onder dak kwam, want ik mocht er niet bij, daar op de Mathenesserlaan!" Definitief Intussen was er dan eindelijk de definitieve brief gekomen: gistermid dag om drie uur moest het huis ont ruimd zijn. „Desnoods met behulp van de sterke arm", stond er dreigend in de brief die de familie van de deurwaarder ontving. Nog altijd was er voor het acht mensen tellende ge zin geen onderdak gevonden, ondanks alle pogingen van mejuffrouw Hoo gervorst en het wijkcomité Katen drecht, dat zich ook enthousiast voor de zaak had gespannen. Vier politicmannen begeleidden de deurwaarder gistermiddag, toen hij het gerechtelijk bevel tot ontruiming aan Giel Hindriks overhandigde. Toen hij tussen die vier agenten naar buiten kwam, stonden daar een paar Provimi-mensen lachend toe te kij ken. „Echt, toen kwam alles naar bo ven wat ik al die tjjd vóór met had gehouden", bekent Giel Hindriks. Hij duwde de vier politiemannen opzij, en ging de lachers te lijf. Met handen en voeten maakte hij hen overduide lijk dat er bijzonder weinig reden tot lachen was. „Het was gewoon triest om dat aan te zien", vertelt mejuffrouw Hooger vorst, „zoals die man daar zijn zelf beheersing dan toch eindelijk verloor. Volkomen begrijpelijk, want al die opgekropte spanning moet er toch ééns uit, en als daar dan een paar mannen staan te lachen om jouw el lende, nou, dan wil je wel, hoor! En dan die kleine meisjes van Hindriks, die daar zaten te huilen toen ze hun vader zo tekeer zagen gaan. In en intriest, hoor, als je zoiets voor je ogen ziet gebeuren!" Redding Op dat moment leek de dienst Volkshuisvesting redding te brengen: er bleek een huis vrij te komen aan de Atjehstraat in Katendrecht. „Maar wat voor huis", vliegt mejuffrouw Hoogervorst op. „Dat huis kwam vrij omdat er een gezin met twee kinde ren uitging, waar het te klein voor was geworden. En dan zouden ze wel het gezin van Hindriks erin willen stoppen. En dan als hij weigert zeg gen: nou is het zijn eigen schuld, want we hebben hem een huis aange boden, maar hij wil zelf niet. Ja, mijnheer, dat kan zomaar allemaal, want het is hier toch Katendrecht!" Kort na de consternatie rond de vechtpartij kreeg Giel Hindriks plot seling van een van de buren een briefie in zijn handen gefrommeld. Er stond op, dat er aan de Texelsestraat, op de hoek van het Amelandseplein, al een jaar of twee een mooi ruim huis leegstond boven een melkwinkel. Of dat niks voor hem zou zijn. „Nou, wat doe je dan? Ik had de keus: of mijn spullen ergens opslaan in een pakhuisje dat ik van vrienden mocht gebruiken, en daar dan maar met mijn vrouw en kinderen bij de spullen te gaan slapen, of de nacht doorbrengen in het clubhuis hier op Katendrecht en dan maar morgen weer verder zien, of dat huis daar aan de Texelsestraat kraken, zodat ze in ieder geval een fatsoenlijk dak bo ven hun hoofd zouden hebben. Nou, voor mij was de keus gauw gemaakt. Ik ben helemaal niet zo'n man die zomaar gekke dingen doet. Als u niks te eten hebt en ik heb een tientje, dan krijgt u zo van mij acht gulden, heus. maar ze hebben me gewoonweg het bloed onder mijn nagels vandaan gehaald!" Weekloon Alle huisraad was intussen met be hulp van de buren al in de grote vrachtwagen geladen, die Giel Hin driks had gehuurd. „Kijk alleen maar eens wat dat me kost. Honderd- tweeënzestig gulden voor één dag, hoor, zowat een heel weekloon. Maar morgen moet die wagen weer weg. Wat moet ik dan? Ik moet toch zeker werken ook? Ik kan toch niet zomaar bij mijn baas wegblijven? Mijn gezin moest gewoon een dak boven het hoofd hebben, en nou, dat heb ik ze geseven omdat anderen het me ken nelijk niet wilden geven. Mag dat alsjeblieft?" Om half negen gisteravond haalde hij doodvoorzichtig het ruitje uit de deur van het leegstaande huis aan de Texelsestraat. „Nee ik maak niks ka pot. hoor, daar kunnen ze me nooit op pakken." De grote truck werd voor gereden, en samen met vrouw en kin deren. geholpen door een knechtje van zijn baas, werd in recordtijd de hele inboedel naar boven gedragen onder de nieuwsgierige en toch wel wat verbaasde blikken van de buren, die niet goed wisten wat ze er nou mee aan moesten. „Voorzichtig, jongens, allemaal je schoenen uit, want de buren moeen geen last van ons hebben, anders lig gen we er zo weer uit!" In het spook achtige licht van de straatlantaarns werd binnen anderhalf uur de hele vrachtwagen leeggehaald. „Mam, alle kopjes zijn kapotgevallen. Pap zegt dat je maar nieuwe moet kopen. Nou kunnen we nergens uit drinken", kwam een van de overigens doodver moeide dochtertjes vertellen. Al wa ren alle kopjes heel gebleven, dan nog was er weinig te drinken, want de waterleiding was afgesloten, even als de elektriciteit. „Kan me allemaal niks schelen", vindt Giel Hindriks, „ze hebben een dak boven hun hoofd. Morgen zien we wel weer verder. Een knappe vent die me hier nou nog uitkrijgt. Al zet ten ze morgen honderd politiemannen hier voor de deur, echt, mij krijgen ze er niet uit voo^ we een goed huis hebben gekregen, hoor!" DEN HAAG In de ouderdom van 77 jaar is overleden de heer P. A. Westdijk die tal van jaren in het christelijk-sociale en het kerkelijk le ven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De heer Westdijk werd in 1894 te Klundert geboren en was aanvanke lijk werkzaam ih het bouwbedrijf en de carosseriebouw te Rotterdam. In 1935 werd hij gekozen als vrijgestel de en voorzitter van de Bond van Nederlandse en Christelijke Houtbe werkers. Dat is hij geweest tot na zijn pen sionering. Ook maakte de heer West dijk deel uit van de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vak verbond, voorts was hij hoofdredac teur van het orgaan van de Bond van Nederlandse Christelijke Houtbewer kers. Daarnaast heeft hij ook in het ker kelijk leven een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij diende de Ge reformeerde kerk van 's Gravenhage west tal van jaren als ouderling en later die van oost. In de kerk van oost is hij ook lange tijd scriba van de brede kerkeraad geweest. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is donderdagmiddag om drie uur, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Daaraan gaat om twee uur in de Noorderkerk aan de Schuytstraat een rouwdienst vooraf. DEN HAAG Dc PTT zal ver moedelijk nog dit jaar een experi menteel bestelkantoor gaan openen in Den Haag. Het experimentele karak ter van dit bestelkantoor vindt zjjn oorsprong in het feit dat de depen dance uitsluitend door vrouwen be mand zal worden, iets wat in Den Haag nog niet eerder is voorgekomen. Het kantoor zal worden onderge bracht in een zijvleugel van het Coornherthuis aan het Eramusplein. Deze zijvleugel wordt thans al door de P.T.T. als lokettenkantoor ge bruikt. Er zijn overigens al wel vrou wen bij de P.T.T. in dienst. Veelal zijn ze dan bij de bezorging van de pakketpost te werk gesteld. De vrouwen die hun diensten nu aan de P.T.T. gaan verlenen, zullen in de brievenbesteldienst werkzaam worden. We hebben dit verschijnsel al eerder in de geschiedenis kunnen signaleren. Tijdens de Tweede We reldoorlog hadden vrouwen deze taak tijdelijk van de mannen overgeno men. Het besluit tot de instelling van dit kantoor werd door de P.T.T. genomen als uitvloeisel op een proef die eerder dit jaar met semi-prof bestellers werd gedaan. De vrouwen zullen in de hoedanigheid van part-time krachten hun medewerking aan de PTT. gaan verlenen. Zo'n twintig tot viifentwintig vrouwen zullen, ieder op verschillende dagen van de week, de post in de brievenbussen rondom het Erasmusplein gaan deponeren. Naast de opening van dit kantoor zal ook in de Haagse Trompstraat een nieuw bestelkantoor in gebruik wor den genomen. Vanuit dit kantoor zal meneen gedeelte van het centrum gaan bedienen. Op de bovenverdie ping van dit, in het najaar te betrek ken, pand zal een gedeelte van het nostmuseum worden gevestigd. De ruimte in het postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag is voor al het tentoon te stellen materiaal te klein geworden. WADDINXVEEN De enquête, gehouden onder de bevolking van Waddinxveen, omtrent de door de drie ouderverenigingen te stichten samenwerkingsschool Havo-Athe neum, heeft als voorlopige uitslag dat van de ondervraagden ongeveer 80 pet. voor de school is. Dit resultaat is hetzelfde als in november, toen de ouders van leerlingen van de 4e en 5e klassen van de lagere scholen werden ondervraagd. De actie heeft tot doel om bij.de minister van onderwijs de noodzaak van een dergelijke school aan te tonen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam of een van de leden van dit college van B. en W. hou den niets achter. Noch tegenover de gemeenteraad, noch tegenover de commissie voor de stadsont wikkeling uit de gemeenteraad. Aldus schrijft burgemeester W. Thomassen in een brief aan de leden van de gemeenteraad naar aanleiding van het tumult in de openbare vergadering van de commissie voor de stadsontwik keling van donderdagavond 26 augustus. Deze brief was maandagmiddag en maandagavond onderwerp van be spreking in de commissie voor de stadsontwikkeling en in deze brief legt burgemeester Thomassen volle dig verantwoording af over het gehe le beleid van B. en W. aangaande de toepassing van de hinderwet en de samenwerking in dit verband met andere bestuurslichamen, over het convenant tussen de dagelijkse bestu ren van provincie Zuid-Holland, van Rijnmond en van Rotterdam en de saneringscommissie en over alle merkwaardigheden In en om dit con venant. In feite ligt de zaak „in de diepte": het gaat er om dat een deel van de socialistische gemeenteraadsfractie, in casu „Nieuw-Links", het beleid van B. en W. van Rotterdam, en vooral het doen en laten van burgemeester Thomassen zelf socialist niet „pruimt" en dit niet onder stoelen of banken steekt. Deze lieden zullen geen gelegenheid voorbij laten gaan om een stok in de wielen van B. en W. te steken, en, al gaat het zeker niet aan in Rotterdam te spreken van een „bestuurscrisis", B. en W. hebben het met „Nieuw- Links" in de socialistische gemeente- raadsfractie beslist verre van gemak kelijk. SAMENWERKING Kernpunt van de milieuhygiënische kwestie is de overdracht van hinder- ROTTERDAM Te voorzien is dat over enkele tientallen jaren het niet meer mogelijk zal zijn alle containers over de weg te vervoeren of per spoor; steeds meer zullen rivieren en binnen landse waterwegen moeten wor den gebruikt. Voor de Rijnvaart betekent dit: een grote toekomst. Riviertankers worden al meer en meer vervangen door pijplei dingen en met de schaalver groting in de riviervaart zal er ruimte komen voor grote en snelle containerschepen op de Rijn. Aldus de mening van dc heer Meeuwsen raadgevend ingenieur, die op een symposion va nde zusterha- vens Kobe, Seattle en Rotterdam een inleiding hield over de toekomst van het containervervoer. Hij voorspelde dat in de Rotter damse haven in 1990 twee miljoen containers zullen worden behandeld (in 1970 waren het er 242.000) en dat als gevolg van de introductie van het automatische laden en lossen van containers unitloads en laadborden nagenoeg zullen verdwijnen. Ook zullen na verloop van tijd de containerschepen eenzelfde grootte krijgen als de huidige mammoettan kers. In sommige gevallen zullen deze schepen nieuwe handelsroutes volgen die korter en goedkoper zijn dan de traditionele. Spreker was van mening dat de kleine landbruggen van Panama, Te- huantepec en Egypte waarschijnlijker zijn dan de landbruggen dwars door Amerika, Canada en Siberië. ROTTERDAM Een klein, internationaal gezelschap van deskundigen op het gebied van de milieu-educatie heeft voor- vijf dagen zijn intrek genomen in het Rotterdamse conferentie oord De Tempel om daar te pra ten over de vraag hoe kinderen kunnen worden opgevoed tot natuur- en milieubewuste leden van de maatschappij. Deze con ferentie, die maandagmiddag werd geopend, is belegd door de opvoedkundige commissie van de Internationale unie voor na tuurbescherming. Gedurende de komende dagen zal nadrukkelijk naar voren komen dat het traditionele werkterrein van de „natuureducator" zich dient te ver breden tot het totale milieu, omdat de „natuur" in casu flora eh fauna onlosmakelijk verbonden is met an dere milieu-elementen, zoals water, bodem en lucht. Hieraan ligt de gedachte ten grond slag dat een afdoende oplossing van de milieuproblemen slechts mogelijk is als kennis, houding en gedrag ten aanzien van de natuurlijke omgeving ingrijpend gewijzend of zeg maar verbeterd worden. Deze gedachte wordt ondersteund door het ministerie van CRM, zoals bleek uit het openingswoord van dr. J. Verhoeve, directeur-generaal voor wetbevoegdheden van Rotterdam aan Rijnmond, waarop een aantal socia listen aandringt Burgemeester Thomassen en de Rotterdamse wethouders zien veel meer in samenwerking met andere bestuurslichamen, het convenant dus, dan in deze overdracht. In zijn brief schrijft de heer Tho massen: voorzitter W. A. Fibbe van Rijnmond verklaarde zich in juni ak koord met de gevonden oplossing en fel een vergadering waar afspraken werden gemaakt konden de vertegen woordigers van de gemeente Rotter dam zich op grond van de voorberei dende besprekingen terstond binden. Burgemeester Thomassen geeft rui terlijk toe, dat hij, zoals hij zelf schrijft, „een steek heeft laten val len": het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft het communiqué over de ze besprekingen opgenomen in een brief aan de Rijnmondraad, de Rot terdamse gemeenteraadsleden hebben de resultaten van deze besprekingen in de kranten kunnen lezen. In ieder geval: dé heer Fibbe stem de in met de oplossing, die de com missaris der Koningin van Zuid-Hol land aangaf. Gecommitteerden van Rijnmond namen echter het standpunt van hun voorzitter niet over, hetgeen de com missaris der Koningin in Zuid-Hol land echter niet weerhield, de af spraak schriftelijk te bevestigen. TEKENEN Het Rotterdamse college van B. en W. kreeg eveneens deze brief van de Commissaris der Koningin met daar bij het bij deze brief behorende con venant. B. en W. besloten dit conve nant te tekenen. Zij delen de ge meenteraad echter mee, dat zij in lichtingen hebben ontvangen dat het dagelijks bestuur van Rijnmond niet tot ondertekening zal overgaan. Daarbij beseft de heer Thomassen, dat de socialistische fractie vreesde, dat aanvaarding van het convenant in de weg zou staan aan het vervul len van wensen die deze fractie koes tert. De heer Thomassen memoreert daarbij de invloed van een aantal be richten in dagbladen, voornamelijk Het Vrije Volk, en wijst categorisch de beschuldiging van de hand, dat B. en W. ook maar iets zou hebben wil len verheimelijken. De heer Thomas sen voegt daaraan toe pijnlijk te zijn getroffen dat geen enkel gemeente raadslid de gemeentesecretaris dan wel hemzelf heeft benaderd voor de pijnlijke commissievergadering van donderdag om de hele zaak eens te bespreken. Hij zegt toe al het mogelijke te doen om de goede verhoudingen te bevorderen. Als voorbeeld rekende inleider het gezelschap havendeskundigen voor dat de transportkosten van de han delsroute via de landbrug Verenigde Staten per container van de derde generatie ƒ2250 bedragen terwijl de kosten per mammoettanker via de landengte Panama of Tehuantepec 1800 zijn. De goedkoopste route van Kobe naar Rotterdam per mammoetcontai nerschip zijn die bij een route via de landbrug Egypte of Israël 1730-,). De duur van de reis is 21 dagen (drie dagen korter dan de route rondom de Kaap). Voor bedoelde route moeten echter wel de nodige investeringen worden gedaan. Samenvattend zei de heer Meeuw sen dat de kleine landbrug over Amerika voor West-Europa de gun stigste handelsroute is terwijl voor Zuid-Europa de landbrug over het Midden-Oosten te preferen valt. Burgemeester Tatsuo Miyazaki van Kobe onthulde dat Japan de moge lijkheden onderzoekt van een door atoomkracht voortbewogen mam moettanker. Hij verwachtte dat de omvang van containerladingen van Kobe naar Zuidoost-Azië, Europa en Noord-Amerika in 1975 vier miljoen ton zal bedragen. Voor het gebied van Osaka-Baay schatte hij de omvang van de export met containers voor 1975 op 6,7 miljoen ton tegen een im port van 3,1 miljoen. Tegen 1980 zou deze hoeveelheid wel eens verdrievoudigd kunnen zijn. De Japanse afgevaardigde maakte ook gewag van plannen om te komen tot een gezamenlijk distributiecen trum voor de havens Osaka en Kobe; een bewijs van een steeds nauwer sa mengaan van deze maritieme centra. volksontwikkeling en recreatie: „Ik ben ervan overtuigd dat de milieu educatie een belangrijke bijdrage kan leveren tot de oplossing van de zoge heten milieu-crisis." In dit verband onderstreepte hij ook het nut van ac tiegroepen die invloed proberen uit te oefenen op de milieupolitiek. Zij be trekken de bevolking immers recht streeks bij de problemen. De conferentie stond gisteren nog onder leiding van de Noor prof. O. A. Hoeg. Het voorzitterschap is inmid dels overgedragen aan drs. J. P. Doets, plaatsvervangend hoofd van de directie natuurbehoud en openlucht recreatie van. CRM. Donderdag en vrijdag zullen onderwijzers en lera ren gelegenheid krijgen om kennis te nemen van de moderne educatiemid delen op milieugebied. HOEK VAN HOLLAND Met de nadering van de herfst ver schijnen in vele weilanden weer paddestoelen. Een van de varian ten is de zogenaamde „stuif- zwam", een kogelronde padde stoelsoort die wanneer hij rijp is, II helemaal bruin wordt. Als men erop trapt verspreidt hij een bruine poeder. De stuifzwam meet normaal enkele centimeters in doorsnee. Een bijzondere vondst op dit punt werd gedaan door de 10-ja rige Michel Belfroid uit Hoek van Holland. In een weiland, op een beschut plekje, trof hij een stuif zwam aan die nog groter was dan een forse meloen. De zwam was ruim 25 centimeter in doorsnee en groter dan Michels hoofd. Uiteraard ging de bijzondere paddestoel de hele school rond en oogstte overal veel bewondering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5