hide glorie van weleer lerleeft op de markt 'taptoe delft met enkele verrassingen Van tramrails tot asfalt Standwerkers houden concours Bouw Craeijenburgh Nootdorp begonnen Jan Elshof wiegde Prinses in hangmat 5ammis de Geus teïï Brug Oude Maas tijdelijk dicht Expositie over Daumier in Haags Gemeentemuseum Ministerie: Pas nu protest tegen rooien 3000 eiken Kwatta zoekt fusiepartner DELFT Taptoe-Delft hiedt bezoekers enkele verrassingen danks het wat lange meei n twee uur durende pro- Imma, waarvan gisteravond generale repetitie in aanwe- hheid van vele genodigden mts vond. Het optreden van 'enige buitenlandse gast in programma de Royal Ca- dian Regiment Band vorrn- jkse één der hoogtepunten )e vijfduizend toeschouwers be nden de voortreffelijk musicerende en van deze band met een langdu- spontaan applaus. Hun vertolking der leiding van captain John Col- i van eigentijdse composities deed asse endig en sympathiek aan, hetgeen aciasler meer bleeK. uit het bekende nmer „Casatsohok" van S. Potts en Leeijand Hootenanny" van J. Montim- De man die het mobiele drumstel erst handvaardig bediende zweepte ritme op. ltraiDe kritiek die op het voortbestaan dit militair-muzikale evenement ubeitaat. leek verstomd bij het vertol- '~gl i van enkele gedeelten uit de be lde „Ouverture 1812" van Tsjai- vski. waarbij zowaar twee stukken 1 chut, die in 1785 in 's-Gravenhage •den gegoten, tot drie keer toe oorverdovend lawaai produceer- i. De Marinierskapel der Konin- ke Marine, de Koninklijke Militai- h Kapel, de Johan Frisokapel en de iepel van de Koninklijke Lucht- ^•ht onderstreepten1 onder leiding fi majoor H. F. W van Diepenbeek f muziek-technische kunnen in dit Iterfelijk werk van de Russische nponist. eeii. Huinor rerlo|en humoristisch onderdeel van de Anitoe die op de eerste avond uit- [kochte tribunes trok (5000 plaat- I) was het optreden van het op |erwetse doortrappers fietsende zickkorps van het Regiment Wiel- straalers en de Trompetters van het giment Huzaren Motorrijders, bei- fiaiiruit het jaar 1938. l2Verwijl zij vlotte muziekwerken maakten de fietsers en de orrijders feilloze manoeuvres. Pro- het maar eens na te doen op een zonder remmen! Thema van de toe 1971 is de ontwikkeling van nilitaire muziek, die bij het eigen- taptoesignaal begint. Zodoende trompetsolo vanaf de tterend verlichte Nieuwe Kerk openingsnummer, waarna leden de toneelvereniging „De Clingen- ers" en van de Toneelvereniging jteuif het Ministerie van Defensie let- te ijk uit een kroeg geslagen werden op hun quivive zijnde soldaten. iref. e scène ging helaas verloren in de die e ruimte die de Markt biedt. Een 1 zl( nvaller was het optreden van de eëpskapel uit 1750 en van de .ran< jboers en Pijpers uit dat jaar, ge- s onifieerd door de Marinierskapel kanl Koninklijke Marine met tam- vai» vont iid"e r !Ugd di '/c- rk boers, pijpers en fakkeldragers van het Korps Mariniers, hoewel de door hen vertolkte Trompet-carnaval van Willy Schobbe gaaf klonk. Lucht machtkapel Het twintigjarig bestaan van de Kapel van de Koninklijke Lucht macht wordt ook tijdens het Dëlftse inuziekfcstein gevierd. Bijgestaan door met zaklantaarns zwaaiende Lu- va's en in oranjekleurige overalls ge klede dienstplichtigen van het Lucht macht Opleidings Instituut te Nijme gen gaven de muzikanten een fijne, swingende show weg met een drie minuten durende melodieënparade. Het is te waarderen dat de Taptoe ook aandacht besteedt aan de moder ne muziek, al ontbreken de klassieke werken niet op het programma. De traditionele finale bood ook plaats aan de Canadese gasten. Onder leiding van kolonel R. van Yperen klonk de Van Heutz-mars majes tueus. gevolgd door het eenvoudige koraal „Hoe groot O Heer en hoe ge vaarlijk" uit Valerius „Gedenck- klanck" in de bewerking van Leen 't De originele foto die voor het affiche van de Taptoe is ge bruikt. Het duo, dat optrad bij het Regiment Wielrijders, bestaat uit John Koopman en Kees YVil- lems, die gisteravond geschenken kregen aangeboden. Hart. De deelnemende militaire mu ziekkorpsen leken in het felle licht van de vele schijnwerpers een veel kleurig schilderspalet. Met de beide volksliederen van Canada en ons land werd het gebeuren besloten, dat we derom een appèl op de traditie deed. Van 17 augustus tot en met 4 septem ber kan men hiervan nog getuige zijn (uitgezonderd zondag 29 augustus). Cadeau Tijdens de ontvangst in de Delftse raadzaal kregen John Koopman en Kees Willems die beide op het Tap toe-affiche prijken (zij behoorden tot het op de Taptoe optredende muziek- wielerkorps) uit handen van Taptoe voorzitter P. C. Elfferich enkele grammofoonplaten van de deelne mende muziekgezelschappen aange boden. John Koopman is plaatsvervangend chef van de Amsterdamse Vreemde lingenpolitie en Kees Willems is aan nemer in het Canadese Ontario. Bei den waren speciaal voor deze gele genheid in Delft uitgenodigd. De heer Ellferich onderstreepte dat de Taptoe ook onderhevig is aan de de conjunctuur. Tot op heden zijn 30 pet meer kaarten verkocht als vorig jaar. DEN HAAG In de periode tus sen maandag 30 augustus en vrijdag 3 september zal de verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht elke nacht gedurende enige tijd worden afgesloten voor het verkeer. Dit is nodig in verband met. reparatie- en conserveringswerkzaamheden aan de basculebruggen. De klappen van deze basculebruggen zullen d»arbij beur telings enigszins worden geheven. De stremming voor het verkeer zal maximaal twintig minuten duren en plaats hebben tussen 02.30 uur en 04.00 uur. De afsluiting wordt kenbaar ge maakt door middel van waarschu- wingslichten. bruglichten en afsluit bomen. Van 23 tot 27 augustus werd deze brug om dezelfde redenen eveneens 's nachts tijdelijk gesloten, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. *De Trompetters Huzaren Mo- Üders (uit 1938) moeten vaak feilijke toeren verrichten op de ^llftse Markt. NOOTDORP Aan de Brasserska de in Nootdorp is begonnen met de grondwerkzaamheden voor de bouw van een zwakzinnigeninternaat. Op drachtgever is het bestuur van de stichting „Craeijenburgh" te 's-Herto- genbosch. Het huis zal dezelfde naam dragen. Het ontwerp en de directie zijn in handen van het architecten en ingenieursbureau J. W. van Nie- kerk in Wassenaar. Het internaat zal worden gebouwd op een terrein met een oppervlakte van ongeveer 38 ha., de gebouwen krijgen een vloeroppervlak van der tigduizend vierkante meter. Binnen de muren van „Craeijen burgh" zullen 44 pupillen van beide geslachten en van alle leeftijden wor den verpleegd door ongeveer 250 per soneelsleden. De pupillen zullen, ge zien de streekfunctie van het huis, voornamelijk uit Zuid-Holland wor den opgenomen. Met de grondwerkzaamheden is een begin gemaakt De eigenlijke boiiw zal pas medio 1972 van start gaan. Voor de bouw rekent men on geveer vier jaar nodig te hebben. De Bakkerswaal alleen in mei en juni voor publiek open LEKKERKERK De eendekooi Bakkerswaal, waarover wij schreven in ons blad van 20 augustus is alleen in de maanden mei en juni en dan nog onder bepaalde voorwaarden voor het publiek toegankelijk. Wil men het unieke stukje natuur bezoe ken dan is een telefoontje met het Zuidhollandse Landschap tel. 010 - 121109 verstandig om een vergeefse reis te besparen. totale stichtingskosten worden ge raamd op 45 miljoen gulden. Het internaat zal bestaan uit een aantal woonpaviljoens, dienstgebou wen, zoals technische dienst, keukens en magazijnen, therapiegebouwen (fysio- en hydrotherapie), schoolge bouwen, administratiegebouwen en verpleegstershuisvesting. Tuinbouwhistorie heeft gebrek aan expositieruimte POELDIJK Het ontbreekt de Stichting Tuinbouwhistorie nog steeds aan een geschikte ruimte om de inmiddels sterk uitgebreide verza meling materialen en gereedschappen te exposeren. Desondanks heeft het bestuur gemeend toch te moeten in gaan op het verzoek van vele geïnte resseerden om de collectie open te stellen. Dit temeer omdat tijdens het naar buiten treden van de stichting, zoals op de „Open Dagen" te Made- stein in Loosduinen en straks op de Westland Promotion, slechts een klein deel van de verzameling kan worden getoond. Tot nader order is de collec tie voor belangstellenden toegankelijk élke zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur in de voormalige bloemenveiling te Poeldijk; ingang Julianastraat. De reeds schoongemaakte en gerestau reerde voorwerpen zijn daarin een bescheiden expositie opgesteld. Een deskundige is aanwezig om indien nodig toelichting te geven. Deze gelegenheid kan ook worden benut voor het verstrekken van inlichtingen over en weer; het afgeven van mate rialen, voorwerpen, boeken en foto's op tuinbouw-historisch gebied tei uitbreiding van de collectie en om zich aan te melden als Vriend van de Stichting tegen een minimumdonatie van ƒ5.-. Intussen is er behoefte aan helpende handen bii het schoonma ken Deze behoefte is zelfs dringend geworden. ,DEN HAAG „Daumier, verslag gever van zijn tijd (1832-1872)" is de naam van de tentoonstelling, die van 4 september af in het Haags Gemeen temuseum te zien is. De schilder en tekenaar Daumier heeft ruim 4000 litografieën gemaakt voor Parijse kranten. Hiervan worden er 200 in het museum getoond. Met deze prenten, voorstudies in brons en anecdotische toelichtingen wordt een indruk gegeven van de grote en klei ne gebeurtenissen in het leven van Daumier. Zijn gevangenisstraf we gens majesteitschennis, de opdracht om kamerleden te boetseren, het uit roepen van de republiek in 1848, de onverwachte opkomst van Napoleon III, het beleg van Parijs en de Com mune. Andere onderwerpen: de eerste spoorwegen, de volksbaden in de Sei ne (entree 4 stuivers), de aanleg van de grote Boulevards door het plan Haussmann, de fotografie, de angst voor de kometen, het schoolsysteem met cachot, de bloei van het theater, de schilders en hun modellen, het pu bliek en de „Salon", de bevolking van het Paleis van Justitie, de burger wacht (in zijn hemd) en de eerste „dolle Mina's". Daumier, zijn vrouw Didine en zijn werk trekken in bonte verscheiden heid voorbij op de tentoonstelling, die werd samengesteld door de Haagse kunstcriticus J R. Kist, en ingericht door Adelbert Foppe, die ook de affi che maakte. De Haagse cineast Nico Crama heeft in opdracht van het Haagse Ge meentebestuur van het werk van Daumier een 10 minuten durende zwart-wit film gemaakt, die dagelijks op de tentoonstelling zal worden ver toond. De tentoonstelling die tot 7 novem ber in Den Haag te zien is gaat daar na naar het Dordrechts Museum (27 nov.-16 jan. 1972) en het Noord-Bra bants Museum in 's-Hertogenbosch (5 febr.-15 mrt. 1972). OTTAWA (AP) Een regerings commissie in Canada heeft aanbevo len dat het gebruik van marihuana wettelijk zal worden toegestaan en voorspeld dat het verzet van de jeugd tegen de gemeenschap zal toenemen als dit niet gebeurt. De wetten tegen het druggebruik zoals die nu bestaan hebben geen ef fect, zei de commissie in een rapport dat 218 pagina's telt. Medische opinies over marihuana zijn niet overtuigend. De meest be trouwbare studies tonen aan dat de drug niet gewoontevormend is. Oudste inwoner van Delft wordt zondag ÏOO jaar DELFT De oudste inwoner van Delft, de heer 'J. Elshof van de Kolk 10 wordt zondag a.s. honderd jaar. 's Middags wordt in de Adelberthof aan de Miner- vaweg van 13.30—15.00 uur een receptie gegeven. Op vijftienjarige leeftijd ging hij naar de marine, in Den (Hel der, waar hij tot 44 dienstjaren 'kwam. De toen 18-jarige koningin Wilhelmina heeft hij in zijn ar men gehad. Tijdens een bezoek kwam de prinses in de marine zaal waar ze de hangmatten zo leuk vond. De heer Elshof, die de wacht had tilde haar op, legde de koningin te kooi en wiegde haar heen en weer. Omdat hij klein van stuk was, kon hij haar er niet meer uittil len. De hangmat werd gevierd om Hare Majesteit weer op de grond te kunnen krijgen. De heer Elshof heeft nog expedities op Atjeh en Lombok meegemaakt. Hij hield er het Lombokkruis, het Atjehkruis en de bronzen medaille voor trouwe dienst aan over. In Delft is de heer Elshof actief geweest voor het RK-vereni- gingswerk. Hij was o.m. propa gandist voor de KRO. Zijn vrouw stierf bijna twintig jaar geleden. Hij heeft geen kinderen. Een neef en diens vrouw verzorgen hem. De bijna honderdjarige voelt zich fit. 's Morgens om negen uur staat hij op, hij doet 's middags een dutje en gaat 's avonds om tien uur weer naar bed. Tevoren neemt hij een „pikketanussie". Het nieuws uit de gehele wereld interesseert hem erg. Veel plezier heeft hij van zijngrote grijze kat, een trouwe metgezel. Hij komt weinig de deur uit. Jan Els hof is vastbesloten in zijn huisje in oud-Delft te blijven wonen. Van een verslaggever DEN HAAG Voor de verbreding van het Maas-Waalkanaal bij Nijme gen van 60 tot 90 meter zullen onge veer 3000 eiken gerooid moeten wor den. Op de onrust die hierover in Nij megen is ontstaan zegt het ministerie van verkeer en waterstaat dat toen het plan tot verbreding in 1970 werd ingediend noch gedeputeerde staten van Gelderland, noch de gemeenten Nijmegen, Beuningen en Heumen, noch de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, noch de stichting Het Gelderse landschap bezwaren hebben gemaakt. De verbreding is nodig om de be langrijke vaarverbinding tussen Lim burg en de Waal aan te passen aan de eisen van het huidige scheepvaart verkeer. Dit jaar zullen tijdens de verbre dingswerkzaamheden ongeveer 350 bomen moeten verdwijnen.-De bomen worden pas gerooid als men er met het oog op werkzaamheden aan toe is. In 1976 zal de verbreding van het kanaal voltooid zijn. Staatsbosbeheer, dat met het kappen instemt, is al be zig met het opstellen van een nieuw beplantingsplan. Men onderzoekt daarbij de mogelijkheid om bomen te verplaatsen. Hiervoor is overleg ge pleegd met de plantsoenendienst van Nijmegen. Waarschijnlijk zal dit najaar al be gonnen kunnen worden met het aan brengen van nieuwe beplanting langs de delen van het kanaal die dan zijn verbreed. De ongeveer 3000 eiken staan aan één kant van het kanaal. Ze werden daar bij de aanleg van het Maas- Waalkanaal in 1925 geplant. Aan de andere kant staan nog eens 3000 eiken, die zullen blijven staan. BREDA Vergeleken met 1970 zijn de omzetten van chocolade- en cacaofabriek Kwatta in het eerste halfjaar 1971 toegenomen en de resul taten verbeterd, zo heeft het bestuur in de jaarvergadering medegedeeld. De in de afgelopen jaren genomen stappen hebben duidelijk geleid tot deze opgaande lijn. Niettemin constateerde het bestuur dat de verbetering van de resultaten in het tweede kwartaal van'1971 ach terbleef bij die van het voorgaande, als gevolg van de hogere kosten. De gevolgen van de valutacrisis zullen ongetwijfeld de ontwikkeling van de export belemmeren. Op grond daar- Apotheker diende bezwaarschrift in UTRECHT De Utrechtse apothe- ker O., tegen wie een vervolging zou worden ingesteld omdat hij in 1968 verkeerd gedoseerde tabletten heeft afgeleverd, waardoor minstens negen tien hartpatiënten tengevolge van di- gitalisvergiftiging zouden zijn overle den, heeft een bezwaarschrift inge diend. Hij meent, dat hij niet verant woordelijk is voor de gemaakte fout en dat er onvoldoende gronden zijn voor een rechtszaak tegen hem. De raadkamer van de rechtbank in U- trecht zal zich nu beraden op de vraag, of er aanleiding bestaat om de vervolging voort te zetten. De heer O. was indertijd hoofd van het analytisch laboratorium van de onderlinge pharmaceutische groot handel (OPG), die drie jaar geleden bijna een half miljoen dioxigineta- bletten in de handel bracht met een twee driemaal hogere dosis werkza me stof dan de voorgeschreven ta bletten. van meende het bestuur ten aanzien van de voor 1971 te verwachten re sultaten dan ook geen voorspelling te kunnen doen. Kwatta verwacht op korte termijn geen fusie en is momenteel met geen enkel concern in onderhandeling. Het bedrijf staat overigens wel volkomen open voor een fusie. Het bestuur ziet die het liefst tot stand gebracht nadat de interne reorganisatie rond is. Ge zocht wordt naar een groot buiten lands concern. Beursgeruchten dat het Zwitserse bedrijf Nestlé en het Amerikaanse bedrijf Grace kandidaat-fusiepartners zijn werden ontkend. Kwatta be schikt niet over inlichtingen dat de aandelen Kwatta op de beurs door een bepaalde belangengroep gekocht worden. Een verzoek om een aandeelhou derscommissie te creëren voor een beter contact tussen bestuur en aan deelhouders werd als niet noodzake lijk afgewezen. De overneming van het Nijmeegse bedrijf van Dungen is volgens het bestuur een goede zaak ?t. POELDIJK De strook grond, waarover vroeger de rails liepen van de Westlandse Stoomtram, wordt tussen Loosduinen en Poeldijk gevoegd bij de Nieuwe Weg, die een extra-rijbaan met een parkeerstrook er bij krijgt. Als dit gedeelte klaar is, gebeurt tussen Poeldijk en Honselersdijk hetzelfde. In november moet alles gereed zijn. VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. DEN HAAG Voor de eerste maal zal in ons land een finale van het nationaal standwerkers- concours worden gehouden. Op zondag 5 september treden daar voor 14 hoogwerkers, zwemmers en laagwerkers, standwerkers die in de voorronden in de prij zen vielen, aan op de promena de van de Scheveningse boule vard. Dit heeft de leider van het con cours, de heer P. Vroegop van de Centrale Vereniging voor de Ambu lante Handel, in Den Haag meege deeld. Er is een wisselbeker uitge loofd, die de naam kreeg van de on langs overleden heer N. A. van den 'Hoeven, die als hoofdbestuurslid van de vereniging bij tal van autoriteiten en instanties 25 jaar lang verbeterin gen en oplossingen voor de problema tiek van de standwerkers heeft be pleit. De heer Van den Hoeven boekte daarbij successen, waarvan onder meer getuigt, dat in ons land het le gertje standwerkers thans zo'n 250 man omvat. Een jury zal op de finale de presta ties van de standwerkers beoordelen op welsprekendheid, verkoopkunde, overtuigingskracht en beschaafdheid, terwijl de algemene indruk eventueel de doorslag ^al geven. De heer Vroegop zette nog uiteen, dat er toe nemende vraag is naar standwerkers- concoursen, ook omdat zo'n wedstrijd een attractie is. Niettemin worden de concoursen door de sectie standwer kers van de centrale vereniging in de eerste plaats georganiseerd om het sociaal-economische aspect: een bo terham voor een hardwerkende vak man. Hij deelde nog mee, dat het werk van de standwerkers steeds moeilij ker is geworden. De toenemende wel vaart en het kritische publiek stellen hogere eisen, terwijl voor een gul dentje al niets meer valt te leveren, waarmee nog brood op de plank kan worden versierd. Dc finalisten brengen dan ook duurdere goederen aan dc man. Daarbij zijn: wafelijzers, horloges, camera's, en paraplu's, maar ook ze men, balpennen, dumpgoederen, een brillenstift, chocolade, een haarsnij- kam, een groenteschaaf, parfums en blocmschikschalen. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5