GRAHAM ONDER INDRUK VAN JESUS-REVOLUTION GODSDIENSTIGHEID IN RUSLAND GROEIT Koningin en zondag ter kerkt Dubbele moraal in kerk Evangelisatiecongres in Amsterdam DALE CARNEGIE COMMENTAREN Zieke pers V ietnamisering BEROEPINGSWERK Franse priesters vrezen Nederland Een woord voor vandaag I Puzzelhoe UIT DE KERKBLADEN Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De Jesus-Revolution is de grootste opwekkingsbeweging in de hele geschiedenis van Amerika. Duizenden jongeren, innerlijk leeggeworden van drugs en de sex worden de kerken binnengeveegd door de Heilige Geest". Dat zei de Ameri kaanse evangelist dr. Billy Graham donderdagmorgen in Ara ster dam Hij is voor een paar dagen naar Nederland komen overvliegen om de openingsrede te houden op het „Europese congres over evangelisatie" dat zaterdag in het RAI Congrescentrum gaat beginnen. Hij is de enige niet-Europeaan die er het woord zal voe ren, maar wel zeer verwant aan de Europese Evangelische Alliantie, die voor het congres tekent. Het zijn mensen uit verscheidene Europese kerken die in een soort parallel schakeling staan met de zgn. „evangelicals" uit verscheide ne Amerikaanse kerken en er intensieve contacten mee onderhouden. Alle dingen die in het Amerikaans geestesdomein plaats grijpen komen via deze kring Europa binnen, logistiek, po tentieel en financieel ondersteund uit Amerika. Zo ook dit regionale congres over evangelisatie, dat er één uit een reeks is die alle zijn voortgekomen uit 't in 1966 gehouden wereldcongres in Berlijn (georganiseerd door het Ameri kaanse weekblad Christianity Today, één van de bladen van het concern dat Grahams campagnes organiseert, maar ook die van andere evangelisten, zoals de begaafde zwarte prediker Tom Skinner. Het is niet in het minst Skinner geweest, die de laatste regionale conferentie van deze evangelicals in Minneapolis niet alleen oriënteerde op het winnen van zielen maar enk op de maatschappelijke betekenis daarvan. Een van de doel einden van dit congres is dan ook geformuleerd als „erken ning van de sociale implicaties van het evangelie". Het staat er als derde doel bij; de eerste twee luiden achter eenvolgens: „een nieuwe bevestiging van het feit, dat het evangelie van Jezus Christus nog altijd de kracht Gods tot behoud is", en: „individuele christenen bewust te maken van hun persoonlijke verantwoordelijkheid voor de evan gelieverkondiging". Voorts zal men op het congres wegen zoeken voor doel treffende samenwerking in de evangelisatie en „voor liet overbrengen van de eeuwige boodschap in de eigentijdse samenleving." Er komen ongeveer elfhonderd deelnemers uit 35 landen van Europa en het Nabije Oosten. De Ne derlandse sprekers zijn de heren J. J. van Capelleveen (over de verkondiging via de plaatselijke kerk) en prof. dr. H. R. Rokmaaker (over „Jeugd in opstand"). BILLY GRAHAM Geladen zinnen Graham zelf, de enige spreker op de lijst, wiens hobbies erbij vermeld staan: zwemmen en golf, antwoordde op de hem in 'n persconfertntie gestel de vragen met geladen zinnen die ech ter niet altijd rechtstreeks in verband konden worden gebracht met de vra gen waarvan men het gevoel kreeg dat het voorschotjes waren uit zijn toespraak van komende zondagmiddag. Een bescheiden, bijna verlegen man bij het koffiedrinken van wie men nauwelijks kan vermoeden dat hij achter de microfoon de gedaante aan neemt van wat volgens de beste Ame rikaanse tradities een „preektijger" wordt genoemd. Opvallend tijdens de persconferen tie werd opnieuw zijn inclusieve op stelling in de kerken: „Het Vaticaan heeft een boek over mij geschreven waarin het mijn werk verdedigt. Ik wist niet eens dat het bestond. Ik MOSKOU Het orgaan van het centraal comité van dc communisti sche partij in Rusland, de „Sovjet Skaja Rossija" heeft in zijn jongste nummer de atheïstische propagandis ten opgeroepen „iedere gelovige in Rusland apart te bepraten". Volgens het blad heeft de oude manier om de godsdienst te bestrijden geen succes gehad. Verschillende kranten in Rusland KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. .1 Brinkman J van Hofwegen. hebben de afgelopen tijd soortgelijke artikelen geschreven. Iedere keer wordt met nadruk gesproken over het bestrijden van de godsdienst onder de burgers. Het officiële orgaan van de atheïs tenbeweging Nauka i Religija (We tenschap en godsdienst) wijst op „het steeds groter wordende gevaar van de godsdienstigheid en van de greep van de godsdienst op de jeugd". Het blad waarschuwt hierbij voor de „oude Russische kerkliederen". Het blad Trud constateert dat in Centraal-Azië „de negatieve invloed van de islam" steeds toeneemt. Als reden hiervoor geeft de krant op dat de Russische atheïstische propagan disten geen discussie met de islam aan kunnen gaan omdat ze zo goed als geen begrip helAien voor de ko ran terwijl de islamitische godsdienst leraren de leer van Marx en Lenin grondig bestudeerd hebben. Een tweede reden is volgens Trud dat de jongeren steeds meer teruggrijpen op dc godsdienst van hun ouders. Trud besluit dat „de leemten in onze sa menleving worden uitgebuit door de priesters van de verschillende gods diensten". De redactie van Het Vrije Volk is er beducht voor, dat haar krant, nu ze van eigenaar verandert, op den duur schade zal lijden aan haar ziel. Dit kan niet verrassend klinken voor wie gelezen heeft, dat Het Vrije Volk voor de helft eigendom wordt van een concern dat in ideëel opzicht ongeveer evenveel verwantschap met dit dagblad van socialistischen huize vertoont als een papenvreter met een misdienaar. Nu past het zeker een journalist niet. zich vrolijk te maken over deze wonderlijke dagbladunie. Van de financieel-economische nooddruft die er de ver klaring voor vormt, heeft immers Het Vrije Volk niet de monopolie. De meeste Nederlandse kranten worden erdoor gekweld. Onder zulke omstandigheden kunnen voor nemens om bij perscombinaties of -concentraties het karakter van de betrokken (krant (en) te hand haven, nog welgemeend zijn. Maar als geldgebrek de honorering van nobele bedoelingen belemmert, veranderen ze al spoedig in vrome wensen. En President Nixon hinkt in zijn Vietnam-beleid duidelijk op twee gedachten. Op het slagveld beperkt hij de rol van de Amerikaanse troepen. Hij noemt dit vietnamisering. Maar in de Zuid- vietnamese politiek is Amerika's invloed hem kennelijk niet groot genoeg, getuige de verwoede, maar vergeefse pogingen van zijn ambassadeur om in elk geval meer dan één kandidaat te laten aantreden voor de komende presidentsverkiezingen. Deze combinatie van militaire vietnamisering en politieke amerikanisering is weinig geschikt om geldgebrek is een zeer vertrouwd verschijnsel in de wereld van de Nederlandse kranten, waarvan 60 tot 70 procent met verlies werkt. Dit cijfer illustreert, dat de financiering van de Nederlandse dagbladpers structurele ge breken vertoont, die het karakter, en zelfs het vege lijf, van méér kranten dan alleen Het Vrije Volk bedreigen. Als die gebreken niet worden verholpen, bestaat er binnen afzienbare tijd zelfs geen mini male verscheidenheid meer in onze krantenwereld, en zeker niet in de sector van de opiniebladen. Om dat gevaar althans tijdelijk te bezweren, heeft de regering-De Jong de zieke dagbladpers aan een noodverband van vijf miljoen gulden geholpen, voldoende om de patiënt enige maanden voor algehele instorting te behoeden, maar zeker niet genoeg voor een redelijke mate van herstel. Het is te hopen, dat de regering-Biesheuvel zeer spoedig blijk geeft van haar bereidheid, een be hoorlijke bijdrage te verstrekken ter bestrijding van de eigenlijke ziektekosten. een betrouwbare indruk te maken op Amerika's tegenspelers bij de onderhandelingen die ten slotte de Amerikaanse terugtocht uit Vietnam zullen moeten bezegelen. Als het de Amerikaanse presi dent met die onderhandelingen ernst is, zal hij blijk moeten geven van het inzicht, dat vietnami seren geen half werk kan zijn, dat tot het slagveld beperkt blijft. Het zal zich ook moeten uitstrekken tot de politiek in Saigon, zelfs al zou die daardoor pen democratisch vernisje moeten missen. komt het afgeladen vol te zitten en er ontstaat een intense vreugde. Vanuit een kerk in Californië werden er op één zondagmorgen twaalfhonderd jongeren gedoopt door onderdompe ling in de Stille Oceaan. Het evange lie is werkelijk tot alles bij machte." Drugs INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge cursus in spreekvaar digheid, omgang met mensen, enthousiasme, geheugentraining en zelfvertrouwen. Bezoek vrijblijvend onze contactavond. DEN HAAG, restaurant „de Kroon", Spul 10, 31 augustus, 1 en 3 september, 8 uur nm. Sponsor: Aloser(j. Instituut. Inlichtingen: Tel. 01018 87 71 Ook klassen te Amsterdam, Haariem, Utrecht en Rotterdam. kreeg het ineens van een bisschop in Los Angeles". En: „Een paar jaar geleden was ik een van de sprekers op een consulta tie van de wereldraad van kerken over zending en evangelisatie. Ik was trouwens ook aanwezig op de oprich tingsvergadering van de wereldraad, hier irf Amsterdam." Het tweede wat opvalt is zijn blij moedig vooruitlopen op tekenen van een „opwekking" en zijn beschrijving ervan in termen van een groot na tuurgebeuren. Onder indruk Graham toonde zich diep onder de indruk van de „Jesus-revolution" in de Verenigde Staten en zei met onge kunstelde ootmoed: „Ik heb er hele maal j^en rol in gesDeeld"... Hij noemt *et verschijnsel wh het „Je- zus-volkje" een werkelijke én op rechte beweging. „Vele kerken doen alles om zich er zoveel mogelijk aan aan te passen. Zij slopen de banken eruit en laten de jongeren en masse binnenkomen, gekleed zoals ze willen, met de muziek die ze willen, en dan NED. HERV. KERK Beroepen: te Westzaan - Assendelft (mede ten dienste van de geref. wijk- gemeente Assendelft): J. van Zwieten, kand. te Amsterdam; te Rheden: J. Noordmans te Tjamsweer. GEREF KERKEN Bedankt: voor Heerde: J. van Dalen te Rotterdam-Overschie. GEREF. KERKEN (VRIJG Aangenomen: naar Bunschoten-Spa kenburg: S. S Cnossen te Alkmaar - Broek op Langendijk, die bedankte voor Bedum. Deventer en Hoogkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: A. Vergunst te Rotterdam-C.; te Middelharnis: C Wisse te Elspeet. „Kan ook een homofiel erdoor ver anderd worden?" vroeg uit het ge hoor de Nederlandse evangelist Bert Hoekendijk. ,,Ik heb het zien gebeuren", ant woordt Graham, maar hij schakelt daarna wel snel over op de drugs. „Ik heb aan de universiteit van Berkeley twee en half uur zitten praten met de beste deskundige die we op het ge bied van drugs in Amerika hebben. En die zegt: er bestaat geen middel tegen de drug-verslaving, het énige is een religieuze ervaring." „Maar", zo luidt een volgende vraag, „gaat die opwekking waar u het over heeft ook gepaard met een maatschappelijke bewustwording?" „Oh, zeker", zegt Graham," en dan niet op de manier van die geradicali seerde jongeren die zich beperken tot het stemmen over clausules in air conditioned zaaltjes, maar ze gaan echt iets doen, ze pakken iets aan om hun naasten in nood te helpen." „Zou het niet goed ,zijn, na al het eenrichtingsverkeer van de zending uit het Westen, om nu eens evange listen uit Afrika, Azië en Latijns- Amerika naar Europa en de V.S. te laten overkomen?" „Ik ken er verscheidene in Afrika en Azië, vooral de Philippijnen die eens een paar weken op dit continent zouden moeten worden losgelaten", luidt hét antwoord van Graham in vaktaal. Maar zondag wordt hij eerst zélf op dit Europese congres losgela ten. LYON Vijfhonderd priesters uit de Franse bisdommen Lyon en Saint- Etienne hebben een brief naar hun bisschoppen gestuurd waarin ze schrijven dat ze bang zijn dat dc Ne derlandse progressieve katholieken een te grote invloed zullen hebben op de komende bisschoppensynode in Rome. Ze vragen hun bisschoppen „een mogelijk offensief van de pro gressieven uit Amsterdam tegen te gaan". De priesters schrijven dat er op het tweede Vaticaanse concilie weliswaar een broedelijke verhouding is ont staan tussen de bisschoppen en pries ters, maar. zeggen de priesters, „dat betekent niet dat dé autoriteit van de hiërarchie omver geworpen moet worden door welke obscure stroming dan ook". Waarschijnlijk doelen de Franse priesters op de „Operatie synode", die het verloop van de bisschoppensyno de kritisch wil begeleiden. Aktiegroe- pen over de hele wereld, waaronder ook Franse, hebben zich bij deze be weging aangesloten. Het initiatief tot operatie synode is genomen in Leu ven door de Belg Leon Haveau en de Nederlander Joost Reuter. Het cen trale bureau is in Rome. Operatie Sy node is opgezet uit de overtuiging dat de bisschoppensynode niet gemonopo liseerd mag worden door het Vati caan en een zaak is van de hele kerk. Wie gaat er naar de hemel? Op deze vraag antwoorden meeste mensen: Zij die goed geleefd hebben. De hemel is voor goede, en de hel is voor de (erge) slechte mensen. Als de disc len dit tegen hun Heiland gezegd zouden hebben, had Hij Zijn hoofd geschud Want wie is er goed genoeg? Zelf zegt Heer: „Gij zult volmaakt zijn, gelijk uw hemelse Vader volma is". Wie op aarde durft zich met God te vergelijken? Niem immers. Christus zegt: „Zalig die hongeren en dorsten naar gerechtigheid". Niet: „Zalig zijn de rechtvaardigen", want: is niemand rechtvaardig, ook niet één". Christus durft de mens zalig te spreken: als hij hongert dorst naar de gerechtigheid. Iemand die honger heeft, of dt voelt zijn leegte, zijn gemis. U moet, zegt de Heiland uw lee uw tekort aan gerechtigheid voelen. U moet beseffen dat u goed genoeg bent om God te ontmoeten. En als u dat voelt u zalig. We lezen vandaag Jeremia 5:19-31. DJAKARTA Zondagmorgen zal het koninklijk paar in de Immanuel- kerk op „Medan Merdeka Timoer" (het vroegere Koningsplein-Oost in Welte vreden) een godsdienstoefening bijwo nen. In die dienst zal ivoorgaan prof. dr. P. D. Latuihamallo, rector van de theo logische hogeschool in Djakarta, af komstig uit Ambon, en in de Verenigde Staten gepromoveerd op een proef schrift over Hendrik Kraemer. De Immanuelkerk was tot 1948 de hoofdkerk van de protestantse kerk in Indonesië. Het gebouw is tussen 1835 en 1839 gebouwd (voor 192.000 guldendoor de architect H. Horn. Het interieur van de Immanuel kerk in Weltevreden, een voorstad je van Djakarta, waar koningin Ju liana en prins Bernhard zondagmor gen de dienst zullen bijwonen. Het was de „centrale" kerk van\ testants Jndië". Hier gingen de i neurs-generaal op officieel IcerkbA hier preekten de nieuw-aangelA Nederlandse predikanten voor zij hun werk opnamen. De ronde Kfl kerk met hoge trappen was plaats waar de synodes werdei opena. In 1948 werd het gebouw overgf gen aan de zelfstandig geworden testantse kerk van westelijk-Indc\ de oude naam „Willemskerk" we vervangen door „Immanuelkerk". k" weri kerk". ra IN '1 NEDERLANDS In de jaren na de overdracht vt kerkgebouw werden er nog regelt' diensten in het Nederlands gehoui l de laatste in 1960 door dr. I. H klaarde huidige rector van het n drik Kraemer-instituut in Oegs f De West-Irian kwestie maakte ee de aan deze Nederlandse diensten, i Tekenend ivoor de klimaatsuef ring is overigens dat sinds enigf deze diensten zijn hervat. Maar c.» uitzonderingen in de regel is d< j 's zondags gevuld met de eigen ge]j Dc Nederlandse- zending - .steeds een aantal zendingsmedew verbonden aan de theologische school in Djakarta. Zij zullen ong' feld ook zondagmorgen in de Z huelkerk zijn, al was het alleen om de meer dan 150 Nederlandse^ dingsarbeiders te vertegenwooi die thans als predikanten, doei artsen, verpleegsters, landbouwl| gen, vormingsleiders, enz. door c vormde, gereformeerde en anderi derlandse zendingsorganen ter bel king zijn gesteld aan de kerken i donesie. Torres vertrok nafc, ballingsoord Lim LA PAZ (Reuter) De zondag gezette Boliviaanse president José Torres, heeft gisteren de ruaanse ambassade verlaten en I trok later per vliegtuig naar zijn f lingsoord Lima. De studenten m La Paz en Col bamba zijn gisteren in stakingL gaan om te protestéren tegenr nieuwe regiem van de rechtsgeoj teerde president Banzer. In het confessionele HER VORMD WEEKBLAD (dat nog een bijdrage bevat van de Slie- drechtse emeritus-predikant dr. P. G. Verweijs, die de vorige week overleed) schrijft eindre dacteur ds. S. Kooistra over: In tegratie en differentiatie. Hier is het slot van zijn artikel: „Kan er ook te veel differentiatie in de Kerk zijn? In de Hervormde Kerk, waar praktisch nog leervrij- heid heerst, ook al is dit kérkorde- lijk niet geoorloofd, zullen wij op grond van onze historische erfenis van de vorige eeuw nog wel een tijd met het probleem integratie en dif ferentiatie blijven zitten. Naar mijn mening maken zich daarbij velen ook nog schuldig aan een dubbele moraal. Bepaalde predikanten en kerkeraden stellen zich afwerend op tegenover een minderheidsgroep in hun gemeente met beroep op de in tegratie van de ene Gemeente. Maar wanneer dezelfde modaliteit van die predikanten en kerkeraden elders een minderheid is, dan vragen zij ruimte met beroep op de differentia tie, de verscheidenheid binnen de éne Gemeente van Christus. Ik wil hen hierover niet eens direct al te hard aanvallen, al heb ik wel een grote hekel aan een dubbele moraal vooral op zedelijk gebied. Maar ik ben mij bewust, dat wij kerkelijk in een enorme impasse zitten, omdat wij niet gelijk denken over de Waarheidsvraag. Wie rotsvast over tuigd is, dat de Bijbelse Boodschap de Waarheid is, kan moeilijk een prediking verdragen in strijd met deze Waarheid. Een andere vraag is, of de éne waarheid ook op verschil lende wijze vertolkt kan worden. Men zou er voor kunnen pleiten, dat de verschillende modaliteiten als verschillende vertolkingen van de éne Waarheid in de Kerk geïntegreerd worden. Maar dan moeten de modaliteiten elkaar toch eerst inzake de Waarheidsvraag ge vonden hebben. Er mag geen ondui delijkheid in de Kerk blijven be staan over de Boodschap, welke in de gehele Kerk gepredikt moet wor den". Part-time In Het Orgaan van de bond van Nederlandse predikanten vraagt de Leidse prof. dr. A. J. Rasker, of het niet mogelijk is, een part-time pre dikantschap officieel in te stellen. Prof. Rasker vat zelf zijn betoog al dus samen: „In lang vervlogen jaren om precies te zijn tot 1922 heerste er in onze kerk een vrij grote willekeur wat de financiële positie van de pre dikanten betrof. Die situatie is nu terecht door zeer zorgvuldige regelingen overwonnen. Ik pleit ervoor, dat de kerk die wil lekeur ook overwint door een even zorgvuldige regeling voor part-time predikanten, een categorie waarvan men kan verwachten dat ze in de toekomst vaker zal voorkomen. Nog anders gezegd: ik pleit ervoor dat er ook half-time predikants plaatsen kunnen worden gesticht. Dat is immers een normale wijze waarop de kerk rechtsposities van haar dienaren veilig stelt, in het be lang van de kerk en de gemeente beide. Er kan ook nog gedacht worden aan de situatie in buitengewone wijkgemeenten, waar volgens over gangsbepaling 235 en 235c uitslui tend gedacht schijnt te worden aan een full-time voorziening Wat de financiën betreft lijkt het mij niet onmogelijk, dat t.a.v. dienstjaren, sociale voorzieningen en pensioenaangelegenheden een rege ling als hier bedoeld gemaakt wordt. In de moderne overheidsdienst be staat ook de regel dat part-timers in de pensioenregeling vallen. Er doen zich natuurlijk ook theo logische vragen voor, n.l. of het denkbaar is, dat men part-time een geestelijke ambt vervult. Het antwoord daarop moet zijn: als men part-time ouderling kan zijn, waarom dan niet part-time predikant? Ongetwijfeld is zo iemand vieren twintig uur per dag ouderling of predikant, maar er is geen enkel be zwaar tegen dat het aantal werk uren dat gevraagd wordt en de daarvoor overeenkomstige honore ring op een beperkt aantal wordt vastgesteld". Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. vis, 4. familielid, rund, 7. rekening, 9. oorlogsgod, 1 dwaas, 12. vruchtenat, 14. EurcISv-' peaan, 16. scheik. element, 18. mei:aas jesnaam, 19. muzieknoot, 20. berg*™ plaats, 21. slede, 22. afnemend geti 23. Emeritus (afk), 25. pers. vooi naanlw. 27. vod, 29. eikenschors. 3 vallei. 33. ongevuld, 35. foefje (Indf» 37. lidwoord (Fr.), 39. voormidda (afk.Lat), 40. soort hamer. Verticaal: 1. modegek. 2. rondhou 1. prul, 4. soort wijn, 6. teken. 7. vooi Zetsel, 8. overblijfsel bij verbrandin 9. waterstand, 10. scheik. element. 1 koolstof dat medicinaal wordt ge bruikt, 13. spil van een wiel, 15..op standeling, 17. bergweide, 18. behoe tig, 23. nobel, 24. lidwoord. 26. plaat ln NU. 28. aardrijkskundige aandu ding, 29. landbouwwerktuig, volksnaam van de kauw, 32. reeds, water in Utrecht, 36. voertuig, 38. gemeen Kiesrecht (afk.). Oplossing vorige puzzel Hor: 1. stee, 4. aalt, 7. smaragd, 1 massa, 12. dadel, 14 sté, 15. Kea, l enk, 18. Ens, 20. are, 21. ester, 22. int 24. arg. 26. mee, 27. arm, 29. eik. 31. or gel. 33. ieder, 35. entente, 38. tent, snek. Vert: 1. soms. 2. Essen, 3. Ems. aga. 5. adder, 6. talk, 8. aak. 9. Ada, 1 atelier, 13. energie, 16. enter, 19. sel 20. ara, 23. negen, 25. reden, 26. moo 27. alt, 28. min, 30. krik, 32. ent. 34. ets loi IJecti te br: besi

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2