Zeeuws verzet tegen nieuw kanaal: mosterd na maaltijd? Ernstig conflict dreigt in Amsterdamse brandweer QjL agon met K) ton Wie werd lurzee Ambonezen mogen niet hopen op zelfbestuur Chemie van liet „hete" atoom nu toepasbaar Malik op persconferentie Deze winter weer premieregeling voor schilders „Kraken" van advies verzekeraar leidt tot kort geding Scheikundige nasleep van kernreacties Ds. Diephuis na wurgpoging doodgestoken [XDMDEROAG 26 AUGUSTUS 1971 Van een onzer verslaggevers tfraj DEN HAAG De Kamerleden Wilbers, Dijkstra en Imkamp (allen D'66) hebben de ministers van 'erkeer en waterstaat en van volksgezondheid en milieuhygiëne gevraagd of de vraag „moet het laalhoekkanaal er komen" alsnog ter discussie kan worden gesteld. I Daarmee hebben de kamerleden Ongeroerd. Er is met de loftrompet token omdat dit kanaal, dat tus- interesseerden nogal duistere zaak fen voor vele bij het Kanaal tn de Westerschelde en de industrie- Irreinen op de Antwerpse Linker- jheldeoever zou moeten komen, pas B inspraak van de bevolking tot land zou komen. Maar op de door Ijkswaterstaat georganiseerde hoor- Ittingen in Zeeuws-Vlaanderen is febleken dat er alleen maar menin- en gegeven konden worden over een Iegelijk tracé van het kanaal. Men- jn die de vraag aan de orde wilden stellen waarom het kanaal er eigen lijk moet komen werd erop gewezen dat zij met deze vraag te laat waren. België wil het Baalhoekkanaal heb ben, om de industrialisatie op de Antwerpse Linkerscheldeoever door te kunnen laten gaan. In september 1968 kwamen de toenmalige Neder landse minister van verkeer en wa terstaat Bakker en de Belgische mi nister van openbare werken De Sae- ger op een conferentie in Middelburg overeen dat er onderhandelingsdele gaties benoemd zouden worden die een tractaat over het kanaal tussen de twee landen moesten voorberei den. De Nederlandse regering zei België in principe akkoord te gaan met dit kanaal. Geen Kamerlid vond het no dig over deze toezegging vragen te stellen en de onderhandelingsdelega ties gingen rustig aan het werk. Nu de zaak al bijna in kannen en kruiken is doemt pas de vraag op of het Baalhoekkanaal eigenlijk wel zo nodig door Zeeuw-Vlaanderen gegra ven moet worden. De oppositie die langzaam maar zeker in Zeeland te gen het kanaal groeit, realiseert zich dat er eigenlijk nog maar één moge- Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Koortsachtig ordt op het traject Amersfoort- peldoorn gewerkt aan herstel in honderd meter baanvak dat, clusief bovenleiding en sein- iparatuur, onbruikbaar is ge- akt door het ontsporen van n olietrein uit Schoonebeek op eg naar Pernis. Jisteren omstreeks het middaguur een deel van deze trein door tot toe onopgehelderde oorzaak uit de s. Twee wagens kantelden waar- er een openscheurde en in brand og- Iet ongeluk gebeurde bij Assel, stelijk van Apeldoorn. Negentig brandende olie vloeide uit de kwagon, waardoor een groot deel en rondom de spoorlijn één laaien- rokende vuurzee werd. >mdat er gevaar voor ontploffing de tweede wagon bestond moest e door de brandweerkorpsen uit eldoorn en Barneveld, die vrij edig ter plaatse waren, worden ;oeld. Met schuimblussers en een dereenheid van de brandweer, die assistentie kreeg van collega's i de luchtmachtbasis Nieuw-Mil ten, kon de enorme vuurzee ten- te worden bedwongen. >e brand is naar men aanneemt staan door wrijving van metaal met vonken gepaard ging. De vol- Ige blussing was na anderhalf uur feit. Persoonlijke ongelukken de- zich niet voor. De wagenvoerder de trein verminderde het gevaar r de niet uit de rails gelopen wa- s onmiddellijk los te koppelen en kilometer verder te rijden. >e NS verwachtten gisteravond dat de herstelwerkzaamheden vandaag nog enige tijd in beslag tnen nemen. Het reizigersvervoer sen Apeldoorn en Amersfoort 'dt tijdelijk onderhouden door delbussen. Het herstel wordt be- ïflijkt door de vervuiling van de lem die de half verbrande oliehoe- lheden heeft aangericht Eerst moesten de ontspoorde wagons worden verwijderd, 'waarna het om vangrijke herstelwerk van honderd meter baanvak inclusief bovenleiding kon beginnen. lijkheid is om het kanaal tegen te houden, namelijk wanneer het parle ment straks niet met het kant en kla- •re tractaat akkoord gaat. Hoewel het niet de eerste keer zou zijn dat dit gebeurt in 1927 verwierp de Eerste Kamer een tractaat over de Schelde- Rijnverbinding lijkt de kans hier op toch maar heel klein. Het ziet er naar uit dat de vraag of het Baalhoekkanaal er moet komen te laat wordt gesteld en dat de discussie alleen nog maar over het tracé kan gaan. Hierover moeten de Raad van de Waterstaat en de Rijksplanologi sche Commissie de minister van ver keer en waterstaat adviseren. Geen eenvoudige zaak. Want rijkswater staat heeft twee mogelijkheden voor tracé's gegeven, die technisch even gemakkelijk of moeilijk zijn maar die verschillende, moeilijk tegen elkaar af te wegen bezwaren hebben. Wordt het kanaal door het Ver dronken Land van Saeftinge gegra ven, dan wordt een belangrijk na tuurgebied aangetast. Het Land van Saeftinge zal na de voltooiing van de Deltawerken het enige schorrenge- bied van wat forsere omvang zijn dat Zuidwest-Nederland overhoudt (het is overigens de vraag in hoeverre dat ook door de Antwerpse schepen (wethou der) voor havenzaken L. Delwaide als wandelgebied gebruikte land door de tot vlak bij de grens komende Belgi sche industrieën zonder meer zal worden aangetast). Het kanaal kan ook binnendijks aangelegd worden. Dan wordt er ..maar" 550 hectaren van het Ver dronken Land van Saeftinge aange tast en moeten bovendien de dorpjes Baalhoek, Kruispolderkaai, Paal, Dui- venhoek en Emmadorp verdwijnen. Volgende week dinsdag zal de Raad van Waterstaat nog eens een hoorzit ting in Hulst houden over de tracé's. Het lijkt erop alsof met verlangen wordt uitgezien naar iemand die een duidelijk voordeel van één van de twee tracé's zou kunnen noemen. Bij een vorige hoorzitting hebben drie Delftse studenten getracht een oplos sing te bieden door met een derde tracé op tafel te komen. Maar dit tra cé bleek al lang voordat de onder handelingen over het kanaal begon nen waren al door België bedacht en verworpen te zijn, evenals een tracé dat Zeeuwsvlaamse werkgevers heb ben voorgesteld. Het eerste tracé heeft teveel nautische bezwaren, het tweede tracé kost onnodig veel land bouwgrond. ONDEN (Reuter) Een woord- rder van het Britse ministerie van tenlandse zaken heeft gisteren tgedeeld, dat er bewijzen zijn dat in januari van dit jaar door de 'imaros in Uruguay ontvoerde 'assadeur, Geoffrey Jackson, nog leven is en zelfs in goede gezond- verkeert. (Van een verslaggever) BANGKOK/DJAKARTA Terwijl koningin Juliana en prins Bernhard gisteren in Bang kok lunchten met het koninklijk paar van Thailand, zwommen in het zwembad van de Nederland se ambassade en winkelden in de Thaise hoofdstad, bereidde Indo nesië zich voor op het staatsbe zoek. Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) hield gisteren een persconfe rentie in de Nederlandse ambassade in Thailand, waar hij uiteenzette dat het staatsbezoek aan Indonesië de nieuwe vriendschappelijke betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië symboliseert en zal stimuleren. Toen één van de aanwezigen vroeg of Schmelzer van plan was de kwestie van de duizenden politieke gevange nen in Indonesië ter sprake te bren gen zei de heer Schmelzer dat hij met de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Adam Malik, overeen gekomen was uitsluitend de humani taire achtergronden van deze zaak te bespreken. Minister Malik zei over de Ambo nezen dat zij geen hoop mogen heb ben op zelfbestuur. „Zij zullen geen voorrechten krijgen boven andere be volkingsgroepen in Indonesië". Hij onderkende de materiële problemen van oudere Ambonezen die naar In donesië willen terugkeren en die in RIJSWIJK Het bestuur van het bedrijfschap schildersbedrijf heeft gisteren besloten, ook in het komende winterseizoen een premieregeling in te stellen voor het laten verrichten van schilderwerk. De regeling is overeenkomstig die in het afgelopen winterseizoen. Deze regeling was destijds in het leven geroepen, om de werkgelegen heid in het schildersbedrijf in de wintermaanden te stimuleren. Nederland een ouderdomspensioen hebben, terwijl in Indonesië een der gelijke regeling niet bestaat. „Wij zullen dit probleem gezamenlijk moe ten oplossen. Deze mensen mogen overigens niet ten laste komen van de Indonesische staat of het gebied waarin zij gaan wonen", aldus Malik. Het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard kan volgens Malik leiden tot een verdere ontwikkeling van de goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, „maar het Nederlandse volk krijgt geen bevoor rechte positie in Indonesië vergeleken met andere volken. Nederland heeft wel een speciale plaats. Er .zijn geen problemen meer tussen beide landen. Het boek van de oude geschiedenis is gesloten". „Overleg" De drie Kamerleden van D'66 heb ben er bij de ministers op aangedron gen alsnog openbaar overleg te be ginnen over de primaire vraag of het Baalhoekkanaal wel nodig is. Zij vin den de procedure, waarbij Nederland België in principe medewerking heeft toegezegd zonder dat er een openbare discussie is geweest verouderd. Zou den de ministers tot grote verba zing van de Kamerleden alsnog de mogelijkheid geven voor discussie over de noodzaak van het kanaal, dan zou de moeilijke kwestie van het tra cé wat opgeschoven kunnen worden. Maar hier ziet het niet naar uit. België, dat haast heeft met het Baal hoekkanaal. zou zich wat genomen voelen na de principetoezegging die het eerder van de Nederlandse rege ring heeft gehad. Zeggen de ministers dat er niet meer over de noodzaak van het Baalhoekkanaal gesproken kan worden, dan is dat een goede waarschuwing om in volgende geval len niet met schreeuwen te wachten tot je geslagen wordt, maar eerder op het vinkentouw te gaan zitten. Prinses Beatrix en Prins Claus bezochten gistermorgen in het kader van het driedaags werkbezoek aan Overijssel het tehuis voor gehandicapte jongeren „De Schelp" te IJsselmuiden. BREDA „Fictieve winstdeling, te duur betaald en een hypotheekrente als lokaas". Wegens dit advies dat de financieel adviseur P. C. Fortuin uit Goirle aan een relatie gaf op een of ferte van de verzekeringmaatschappij „De Stad Rotterdam" diende gisteren een kort geding voor de vice-presi dent van de Bredase rechtbank, mr W. van den Berg. Mr P. van Marwijk-Koov uit Rot terdam vroeg namens de verzekering- maatschappij de vice-president een verbod op te leggen na dit soort uit latingen op straffe van een dwang som van 10.000 gulden per overtre ding. Daarentegen stelde mr F. van der Laken uit Breda dat de heer Fortuin als onafhankelijk adviseur zijn me ning had gegeven, welke op waarheid ■berust. Naar zijn mening heeft zijn cliënt zich wellicht in „wat krasse termen" geuit, maar heeft niet on rechtmatig gehandeld. Hij merkte verder nog op dat de heer Fortuin zich al geruime tijd keert tegen le vensverzekering als spaarvorm in het algemeen en benadrukte dat de voor lichting in de assurantiewereld geheel geschiedt door een netwerk van be langhebbende tussenpersonen, die zelf bij de zaak zijn betrokken. Op 1 september is de uitspraak. Commandant wilde ontslag nemen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als gevolg van de ramp bij het chemisch bedrijf Marbon in het Amster damse havengebied, waarbij ne gen mensen het leven verloren, is binnen de Amsterdamse brand weer een ernstig conflict ont staan. Een dreigend ontslag van brand weercommandant R. H. P. Baay kon dinsdag alleen door persoonlijk in grijpen van burgemeester Samkalden worden voorkomen. De brandweercommandant dreigde dinsdagmorgen met z'n ontslag op een emotionele vergadering van de mede zeggenschapscommissie van de Am sterdamse brandweer. De commissie leden verklaarden „binnen de huidige verhoudingen niet te kunnen samen werken met de korpsleiding". Het ongenoegen bleek zich echter voornamelijk tegen ondercomman dant D. Nielsen van de Amsterdamse (Van onze redacteur wetenschappen) HILVERSUM De scheikun de van het „hete" atoom is al bijna veertig jaar oud, maar zelfs voor chemici is het een bijna on bekende tak van wetenschap. „Dit is de eerste keer dat het on derwerp in Needrland aan een breder publiek wordt gepresen teerd", vertelde gisteren dr. L. Lindner aan ruim 300 vakgeno ten op het zomercongres van de Koninklijke Nederlandse chemi sche Vereniging. Het 'hete' atoom kan afkomstig zijn van een atoomkernreactie. Wanneer onder bepaalde omstandigheden bij voorbeeld een zwavelatoom wordt be kogeld met een los kerndeeltje, een neutron, blijft dat in de atoomkern steken. Er is dan een onmogelijk bouwsel ontstaan, dat in onvoorstel baar korte tijd uit elkaar valt, in dit geval door het uitstoten van een an der soort kerndeeltje, een proton. De atoomkern die achterblijft heeft nu een andere samenstelling: het is geen zwavel meer, maar fosfor. Wie nu het fenomeen Hagenaar op zijn best wil zien, moet beslist nog deze week naar de Fred. Voor niet-Hagenaars, vlak bij het Gemeentemuseum. De Fred heet of ficieel Frederik Hendriklaan, maar deze week is er niets officieels. Al leen maar een heleboel gezelligs. Of liever nog meer gezelligs dan anders, want de Fred is een win kelstraat die er wezen mag. Men zegt, dat de bewoners van het Sta tenkwartier, al zijn ze naar een ver oord als Mariahoeve of Zoetermeer verhuisd, nog tot in lengte van dagen terugkeren naar de Fred om er te boodschappen. Nu hebben alle winkeliers van de Fred de koppen bij elkaar gesto ken en een extra winkeltje als kraampje op het trottoir gebouwd. En daar tussen zijn lilliputbedrijf- jes, ook in kraampjes, met oud am bachtelijk handwerk te zien. Een verschrompelde maar olijke man uit het Overijsselse of Drentse zit er bijenkorven te vlechten. Ooit bedacht hoe het riet zo eindeloos lang kan zijn, dat er een korf van gewonden kan worden? Ik weet het Er zitten spinsters, die het heim wee naar mijn spinnewiel oproepen. Het wonder apparaat, dat mij in bezettingstijd boter, kaas en eieren, babyschoentjes en tot in lengte van dagen wol opleverde. Er is een zilversmid, die uit on ooglijke bolletjes en piepkleine plaatjes wondersieraden bouwt; een schoenlapper, die geen tijd voor lappen heeft omdat het publiek als maar wil weten hoe een schoen op gebouwd wordt. Fred Ga er heen met een lege maag, want wafels en poffertjes geuren alom, kaas en worst wordt aangebo den, saté en schaslik geroosterd, hamrollen blinken u toe. En de Hagenaars flaneren, hun eigen aloude ambacht. Maar niet deftig en stijf. Ze flaneren met een kartonnen bordje, waarop een wan kel slaatje, in de hand en smullen, zo maar op straat Ze kopen bloemen en planten voor een prik, bossen zomer en herfst in rijke kleur. Overal zijn opeens terrasjes ver schenen, zomaar tafeltjes en stoe len op de stoep. Er is een brokje antiek ook en de prijzen zijn ook antiek, het bofje van het jaar is daar voor de lief hebber te vinden. En in de avond schijnen er de lampen onder de bomen en straalt het licht uit de winkels, die de deur rustig open houden. Laat het televisienieuws maar schieten, bespaar uzelf de portie dagelijkse wereldruzie en ga eens genieten van wat een club mensen, dié het waarachtig in deze super- markttijd zo eenvoudig niet heb ben, met opgewektheid samen tot stand hebben gebracht. Een stukje wereld van blijheid en romantiek, waar vindt men dat nog? Als ik een petje had, nam ik het af. Voor de Fred! Dat is het gebruikelijke verhaal van zomaar een kernreactie, een ver haal dat kernfysici plegen af te kor ten tot'32-S (n.p) 32-P'. Maar. dan begint pas het verhaal van de "hete chemicus' Lindner. Dat kersverse fos- foratoom 32-P begint zijn bestaan na melijk met een krankzinnig hoge snelheid, door de terugstoot van het uitgeworpen proton. En die hoge snelheid betekent dat het allerlei vol strekt onverwachte scheikundige re acties kan aangaan. Dat is begrijpelijk. Als een chemi cus twee stoffen met elkaar wil laten reageren, doet hij dat vaak door er een vuurtje onder te stoken: de mole- kulen gaan dan harder door elkaar bewegen, botsen ook harder op el kaar, en als dat hard genoeg gebeurt 'doen ze elkaar iets', er worden che mische bindingen verbroken, nieuwe gevormd, er ontstaan andere stoffen. Het 'hete' atoom dat van een kern reactie afkomstig is heeft een snel heid die door het stoken van vuurtjes nooit bereikt zal worden. Als-je het omrekent heeft het een 'temperatuur van vele duizenden graden. En het zal dus op onverwachte en nieuwe manieren chemische bindingen ver breken en vormen. Kleine opbrengst Voor het maken van bepaalde stof fen is de scheikunde van het hete atoom in het algemeen geen erg praktische oplossing. De kernreacties die hete atomen leveren kunnen maar met mondjesmaat worden opgewekt in het laboratorium, en de hoeveelheden stof die daarmee te maken zijn laten zich in onderdelen van milligrammen nog maar nauwelijks meten. Daarom misschien bleef deze tak van weten schap jarenlang de vrij onbekende hobby van een paar onderzoekers. Maar ook op dit gebied dienen zich nuttige toepassingen aan. In biolo gisch en medisch onderzoek wordt steeds meer gebruik gemaakt van ra dioactief gemerkte stoffen, waarvan men door het meten van de radioacti viteit precies kan nagaan waar ze in bijvoorbeeld het lichaam van een mens blijven. Dat is een manier waarop onder andere bepaalde kankergezwellen kunnen worden opgespoord, omdat ze de eigenschap hebben, een bepaalde stof op te zamelen. Het gezwel is dan terug te vinden als een (tijdelijk) zwak radioactief plekje. Het maken van een radioactief gemerkte stof ge beurt gewoonlijk in twee stappen: eerst worden radioactieve atomen ge maakt, en die worden daarna zorg vuldig in de gewenste stof inge bouwd. De 'scheikunde van het hete atoom' kan die twee stappen op een heel ele gante manier combineren. Sommige met radioactief fluor-18 gemerkte verbindingen"- zijn zelfs op andere manieren veel moeilijker te maken, vertelde dr. Lindner, die hoofd is van de chemische afdeling op het Insti tuut voor kernfysisch onderzoek (IKO) in Amsterdam. brandweer te richten. De brandweer mannen voelen zich beledigd door uitlatingen van de ondercommandant vorige week dinsdag in de televisie- rubriek AVRO's Televizier. De heer Nielsen zei toen onder meer, dat het salaris en de vele vrije tijd tegen woordig belangrijke, zo niet de be langrijkste drijfveren zijn om het be roep van brandweerman te kiezen. Ondemocratisch Brandweercommandant Baay wordt verweten dat hij vorige week vrijdag een vergadering verbood waarin de brandweerlieden hun gevoelens van onbehagen naar aanleiding van de Marbonramp konden uiten. De brandweerlieden vinden het verbod ondemocratisch. Op een protestvergadering tegen chemische bedrijven in het Noordzee- kanaalgebied hadden een aantal brandweerlieden begin vorige week geëist niet langer bij chemische ram pen te worden ingezet. Ze vinden dat dit werk voor specialisten is. Ook werd geprotesteerd tegen de slechte opleiding en informatie die Amster damse brandweerlieden van deze be drijven zouden krijgen. Van een onzer verslaggevers TEN BOER De verdachten van de roofmoord op de 84-jarige predi kant W. R. Diephuis hebben eerst ge poogd de bejaarde dominee te wurgen met hun handen. Ook is gepoogd hem te verstikken in een kussen en ten slotte is hij geslagen en doodgestoken. Dit is in grote trekken het overi gens wonderlijke verhaal dat J. van S. (21) en L. E. (20) hebben verteld over de lugubere moord op de oude man. Het tweetal had eerst een kroe gentocht gemaakt per taxi naar Ap- pingedam en Delfzijl en keerde om streeks 1 uur in Den Boer terug. Daarna gingen ze naar de woning van de dominee en vertrokken eerst nog weer naar de ouderlijke woning van J. van S. orfi een broodmes en een uitbeenmes op te halen alsmede een vijl. Volgens het verhaal van het tweetal waren deze apparaten nodig om in te breken. Eenmaal binnen en halverwege de trap naar boven hoorden ze de domi nee ademhalen. Opnieuw volgens hun eigen verklaring wilden ze toen de oude man laten schrikken. Ze stormden zijn slaapkamer bin nen en speelden een luguber spelletje dat eindigde met een dodelijke steek in de hartstreek. Bij hun binnenstor men in de kamer werd de dominee wakker en een van beiden sloeg hem met het heft van het mes op het hoofd, waarna de wurgpogingen be gonnen en tenslotte het slaan en ste ken Daarna onderzochten ze de stu deerkamer op geld. maar vonden slechts een spaarbankboekje. Het tweetal is vervolgens per fiets vertrokken en daarna met ondermeer de trein naar Duitsland gegaan. Niet helemaal duidelijk is geworden wie van de twee de dodelijke steek heeft toegebracht. Op dit punt lopen de verklaringen van het tweetal uiteen. Tweede bekentenis moord predikant GRONINGEN Ook de tweede verdachte van de moord op de 84-ja- rige emeritus-predikant W P. Diep huis in Ten Boer, de 21-jarige L.E. heeft een volledige bekentenis afge legd. De verhoren in Hamburg von den plaats onder leiding van luite nant F. J. C. m. van Etten van de rijkspolitie. De uitlevering van beide verdach ten is aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7