Rustig strandseizoen met tevreden gasten „Een leeuwentemmer bent U daarbij nooit geweest" Nieuwe verkeersweg in tuindersgebied Humorist Harry: laatste van uitstervend een ras Volgend jaar weer Ijstreekdagen Almkerk ijkraad Hoek Paul Steenbergen ridder in Orde van de Nederlandse Leeuw dl golfclub >ok nu niet rotest tegen J tekort aan leslokalen Kamerlid stelt vragen over /Tantoe-Delft Intrekkking subsidie onverantwoord 'W DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 |OEK VAN HOLLAND De Beraad van Hoek van Holland blijf t [golfclub Staelduinen met argus- i bekijken. Ondanks het feit dat jolfclub uit het Staelduinse bos ;erd is met de toezegging dat •s ruimte gecreëerd zou wor- in ruil voor het opgeven van de pnen vormen de vijftig hectare de golvers nodig hebben een i in het wijkraadsoog. i zichzelf kan het aantrekkelijk dat een dergelijk gebied op van de golfclub wordt aan- maar het zal onvermijdelijk i tot prikkeldraad en andere ai- ring hetgeen de wijkraad toch T ver gaat. Algemene recreatie pt de voorkeur te hebben. Af zijn uit sociale overwe- ongewenst. leenteraadslid L. M. Bliek wat meer realiteitszin dan ieeste wijkraadsleden door er op ijzen dat de golfclub moeilijk uit gebied te weren is, gezien de irgeschiedenis. Er is een compro- waarin golfclub, Staelduinse bos Rijnpoorthaven met groenstrook nkei speien. protest bij Rijnmond kan niet- f in nuttig zijn, zo werd opge- f kt, omdat dit orgaan op het ge- van milieuverbetering bevoegd- kóen i bezit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Paul Steenber gen, de acteur die vorig seizoen nog volle zalen kreeg met zjjn vertolking in David Storey's „Mooi weer vandaag", kon gis termiddag in het gebouw van de Haagse gemeenteraad nauwelijks woorden van dank vinden. Minister P. J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk reikte hem onder minutenlang ap plaus de versierselen uit, verbonden aan het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De bewinds man onderstreepte dat het werkge bied van Paul Steenbergen heel ons land omvatte. In de loop der jaren heeft hij nl. alle schouwburgen be speeld, ook ruimten die die naam niet mochten hebben. Minister Engels betreurde het, dat de Haagse Comedie in Leeuwarden, waar hij woont, slechts een keer per jaar optreedt. Hij sprak de hoop uit dat hierin verbetering zal komen. „In al die jaren van uw direkteurschap heeft u twee rollen gespeeld, die van de regisseur-acteur en die van direk- teur. U heeft dat gedaan met soepel heid en aanpassingsvermogen en al tijd met die lichte ironie, die afstand tot het zakelijke weet te scheppen, en juist daardoor geschikte oplossingen weet te brengen. Een leeuwentemmer bent u daarbij nooit geweest", zo sprak de minister. Bevoorrecht Tevoren onderstreepte burgemees ter mr. V. G. M. Marijnen van Den Opzet beter en grootser huis r 12: rkte n Ja iat. geu eer a at, Niet •klei 6 De streekdagen Almkerk landelijke bekend- d hebben gegeven, zullen dit rklrf1" Seen doorgang vinden. Tal factoren hebben het de or- nma tisatie onmogelijk gemaakt de ditie dit jaar voort te zetten. i^aar dat betekent beslist niet dat R; er mee stoppen. Integendeel. Vol- jaar komen we weer met onze "^ekdagen, die, omdat het de tiende 1 is dat we ze houden, nog beter rootser van opzet zullen zijn", al- verzekerde burgemeester H. D. loven. bericht dat er dit jaar geen kdagen zullen zijn, heeft niet al- in Almkerk, maar ook buiten de _>ente tot ver in de streek, velen ïl Hurgesteld. De jaarlijkse manifes- Ordfe genoot tot ver buiten de grenzen het Land van Heusden en Altena endheid, was een begrip en viel QniV nifit meer Weg te denken' Vf Vrees Jndat diverse evenementen, die jlijks een onderdeel van de 'kdagen vormden, elders worden iuden men zal er o.a. diverse Tien terugvinden op de Giessense irkt is de vrees ontstaan, dat imkerkse STreekdagen als afge ven moeten worden beschouwd. Van een verslaggever ENGELO Ruim 400 studenten docenten van de Rijkspedagogi- Academie in Hengelo hebben liddag een demonstratie ge ilen tegen het tekort van zes loka- voor de academie. Er werden idoeken met teksten als „geef oris nsiepoen, anders kunnen wij geen pen doen" in de stoet ir.eege- t rijk heeft indertijd volgens de !tle de bouw van zes noodlokalen Nu is er echter geen geld de noodzakelijke uitbreiding, stelde het rijk voor een oude school daartoe te bestem- engej maar directie, docenten en stu- varfn nemen hier geen genoegen ged omdat de school zich dan op langlverschillende plaatsen in de stad eptehevinden. afd. I -aren an een onzer verslaggevers) LFT Het tweede kamerlid Van >pek (PSP) heeft de minister van ur, recreatie en maatschappelijk vragen gesteld over de Taptoe- Hij wil weten welke grote cul- belangen het rechtvaardigen et ministerie een garantiekrediet en maximum van 16.000 heeft zegd om de Taptoe in stand te en houden. kamerlid is van mening dat de be steeds minder door het publiek 'oor ecreatie wordt ervaren. Boven- ïput past deze gang van zaken niet in eleid dat matiging en bezuiniging N dt. De heer Van der Spek vraagt otte of de minister bereid is door epen van de financiële toezeg- het verdwijnen van een door o verfoeid militaristisch schouw- epteèe bevorderen. (afc dmt PPEL De Meppelse politie jf drie jongelui gearresteerd, die al1 worden verdacht betrokken te g, geweest bij de rellen tussen l0 «laars en Ambonezen op zon- 'ond 15 augustus jl. op het Mep- Stationsplein. (Het zijn de 19-ja- J. S. en de even oude D. L. uit orn^ei en de 21-jarige A. S. uit het rtge Ruinerwold. Niets blijkt echter minder waar te zijn. Conclusies in die richting heb- ben geen enkele grond. „Ik heb het volste vertrouwen dat we volgend jaar onze traditie kunnen j voortzetten en ik kan nu al wel zeg- j gen dat we de tiende Streekdagen op I grootscheepse wijze zullen houden", aldus een optimistische burgemeester i Boven. Het is overigens niet de eerste keer j dat er wat de streekdagen betreft een jaar tussenuit valt. Enkele jaren ge leden was men door ziekte onder het vee genoodzaakt van de organisatie af te zien. Ook toen is er van een nadelige invloed op de voortzetting geen sprake geweest. Het niet doorgaan van de streekda gen dit jaar, heeft volgens de voorzit ter van het Streekdagcomité, de heer' H. V. A. Folmer, verschillende oorza ken. Ten eerste heeft men niet over voldoende mankracht kunnen be schikken om organisatorisch rond te komen. De voorbereidingen voor een dergelijke manifestatie zijn nu een maal bijzoder arbeidsintensief. Paul Steenbergen in een van zyn vele glansrollen. Buckingham in Shakespeare's Richard III. Haag de diensten van de scheidende direkteur, die als acteur en regisseur aan de Haagse Comedie verbonden blijft. „Uw stijl is introvert, geache veerd, wars van het grote gebaar, waarin de natuurlijkheid van het ac teren centraal staat. De Haagse Co medie is onder uw leiding een be voorrecht gezelschap geweest, dat nu als nooit tevoren floreert". Mr. Marijnen bracht Paul Steen bergen in gloedvolle bewoordingen dank voor zijn enorme bijdrage aan de ontwikkeling van de Haagse to neelcultuur. Het Hot Theater voor ex perimenteel toneel is onder zijn lei ding tot stand gekomen. In opdracht van het gemeentebe stuur zal een kunstenaar de opdracht kringen om een bronzen kop van Paul Steenbergen te maken, die in de hal van de Kon. Schouwburg zal worden geplaatst. Mr. Jolles, voorzit ter van de Haagse Kunststichting, noemde Paul Steenbergen de spil die rusteloos bleef werken, „Geloof, hoop en liefde zijn belangrijk voor het voortbestaan van de Haagse Come die". Samenwerking Steenbergen zei zich in zijn dank woord te voelen als een jong acteur die zijn rol op de planken eventjes is vergeten. Hij zei mede namens zijn vrouw Myra Ward, dat met de onderscheiding het gehele gezelschap wordt geëerd, waarmee hij uitstekend heeft weten samen te werken. Ook sprak hij zijn dank uit jegens het publiek zonder wie het toneel niet kan bestaan. Carl van der Plas staat nu alleen aan de top van de Haagse Comedie. Paul Steenbergen zei goed vertrou wen te hebben dat het verjongde ge zelschap dezelfde weg voortgaat. Na de bijeenkomst werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Mr. J. Klaasesz, commissaris der konin gin in Zuid-Holland, oud-burgemees ter mr. Kolfschoten en acteurs en actrices uit heel Nederland gaven daarbij acte de presence. DEN HAAG De directeuren van de gesubsidieerde provinci ale musea zijn uitermate veront rust over de dreigende intrek king van het Rijkssubsidie aan de niet aan het Rijk toebehoren de musea. Deze bezuiniging betekent een af breken van de tot op heden gevolgde politiek van cultuurspreiding op een moment, dat de ontplooiing der mu sea in volle gang is, de bezoekersaan tallen toenemen en de musea meer en meer kunnen appelleren aan de uit de maatschappij voortkomende vraag naar educatieve activiteiten. Dit staat te lezen in een verklaring van de directeuren van provinciale musea. De verklaring is toegezonden aan minister Engels van CRM, de vaste Kamercommissies voor cultuur, en de rijkscommissie voor de musea en de Nederlandse Museumvereni ging. Alle 55 gesubsidieerde musea wor den in hun vitale belangen bedreigd. Zes ervan zijn gevestigd in de pro vinciale hoofdsteden Groningen, 's- Hertogenbosch, Leeuwarden, Maas tricht, Middelburg en Zwolle. Zij ont vingen samen in 1971 ƒ550.000,-. rijkssubsidie, dat is een derde van het totale begrotingsbedrag. De ver klaring gaat dan nader in op de bete kenis van de provinciale musea en vestigt er de aandacht op, dat intrek king van de rijkssubsidiëring de beëindiging zou betekenen van een belangrijk stuk nationale cultuurpoli tiek, alsmede een bedreiging voor het voortbestaan van een belangrijk stuk nationaal cultuurbezit. De verant woordelijke beheerders noemen dit onverantwoord. Ruim drie mil'oen schade door brand in legerplaats OIRSCHOT Voor ruim drie mil joen gulden schade is aangericht bij een brand die een bevoorradingsloods in de legerplaats Oirschot vrijwel ge heel verwoestte. De brand, die zaterdag woedde, werd gisteren pas bekendgemaakt door de legervoorlichtingsdienst. In de loods (van het 13e verkennings-es- kadron in de generaal-majoor De Ruijter-Van Steveninck-kazerne) was een grote hoeveelheid boordwapens, verbindingsmiddelen en kleding op geslagen. Vrijwel de hele voorraad ging verloren. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. T errein Anderzijnds stuitte men op moei lijkheden voor wat betreft het ter rein. Volgend jaar zullen de streekda gen gehouden worden op een nieuw terrein aan de Emmickhovensesteeg. Daar miste men nu nog alle voorzie ningen. Bovendien stelde het geschikt maken van dat terrein het streekdag comité voor niet onaanzienlijke in vesteringen. Ook het tekort aan mankracht is opgelost. De sekretaris van het Streekdagcomité, de heer Van Leeu wen, heeft versterking gekregen in de persoon van de heer Van Dijk, de gepensioneerde wachtmeester van de rijkspolitie in Sleeuwijk. Dinsdagmiddag heeft het comité een bespreking gehad, waarbij beslo ten werd dat aan de streekdagen van volgend jaar i.v.m. het lustrumkarak ter extra aandacht zal worden ge schonken. „Belangrijke programmapunten, die we binnenkort bekend zullen maken, zijn inmiddelf! vastgelegd. Het grote programma hopen we zelfs nog dit jaar helemaal rond te krijgen, tenein de volgend jaar onze aandacht volle dig aan de details te kunnen wijden", aldus de voorzitter van het Streek dagcomité, de heer Folmer. Strandgangers hoeven geen uren rond te rijden op zoek naar een goed parkeer plaatsje, iets wat maar van heel weinig badplaatsen aan onze vaderlandse kust kan worden ge zegd MONSTER-TER HEIDE „Hoe het afgelopen seizoen ge weest is? Rustig en zonder top drukte en in het algemeen wa ren er tevreden gasten. „Dit is in het kort samengevat het oor deel over het strandseizoen 1971 van de leidster van het VVV-bu- reau Monster-Ter Heide, me vrouw Van Spronsen. In andere jaren waren er weieens gasten, die om onderdak kwamen vragen en voor wie geen bed te 'vin den was. Ze werden dan naar elders doorgestuurd. Maar in dit seizoen is iets dergelijks niet voorgekomen. Er waren in het algemeen minder va kantiegangers, die in het Westland vertier zochten. Hoe dat komt? Het zijn beslist niet de plaatselijke omstandigheden. Dat wil zeggen, Monster en Ten Heijde hebben daar geen schuld aan. Het is gewoon een gevolg van de algemene tendens om warmere landen met meer zon te gaan opzoeken. Zoals dat in andere jaren ook het geval was, waren het ook dit jaar voor het merendeel Duitsers, die hun vakantie in het Westland doorbrach ten. Er kwamen ook Fransen de zee op zoeken aan de Westlandse stranden. Merkwaardig was het wel, dat de buitenlanders, vooral de Duitsers, zer royaal waren geïnformeerd over onze „vuile" zee. In de Duitse bladen werd hiervan met grote koppen mel ding gemaakt. De gasten brachten kranten mee waarin met veel tam tam mededelingen werden gedaan over de kwallenplaag, die gedurende enkele dagen langs onze kust werd gesignaleerd. Er moet worden aange nomen dat dit een sterk afremmende invloed had op het strandbezoek. Ook in Monster en Ter Heijde. Wat dit seizoen gunstig opviel was dat er heel wat minder klachten wa ren over te hoge Westlandse pension- prijzen. Daar werd de laatste jaren nogal eens over geklaagd. Men heeft het zich kennelijk ter harte genomen! Mevrouw Van Spronsen meent dat het ook een gevolg kan zijn dat de vakantieprijzen in ons land altijd te laag waren. Die prijzen zijn nu aan gepast. Er is geen sprake meer van een „goedkopere" vakantie in Neder land, zoals dat in het verleden wel was. Ook klachten over pensions in Monster en Ter Heijde waren er dit jaar niet. Terwijl in de jaren daar voor nog wel vaak over de accommo datie geklaagd werd. „We hebben het wel druk gehad in dit seizoen, maar toch niet in die ma te als in voorgaande zomers", meent mevrouw Van Spronsen. Maar een tevreden gast kun je nog eens terug verwachten. Oppasser hersteld van aanval leeuw RHENEN Dierenverzorger Hans Pleines van Ouwehands dierenpark heeft het ziekenhuis van Wageningen kunnen verlaten. Op 4 augustus was hij ernstig gewond geraakt aan hoofd en schouders door één van de leeu wen. Zijn collega Ad van den Berg werd door de leeuw gedood. De direc teur van het dierenpark zag zich ge noodzaakt om zowel de leeuw als de leeuwin in het verblijf waar het on geluk gebeurde dood te schieten. Inmiddels zijn met een transport tijgers uit Zweden ook zes jonge leeuwen (vier vrouwtjes, twee man netjes) in de leeftijd van anderhalf jaar voor Ouwehands dierenpark mee gekomen. De nieuwkomers zijn op het ogenblik in quarantaine. ping Duinrell. Dit jaar is hy aan gezocht als recreatieleider en organi seert hij alle activiteiten daar, van een voetbalwedstrijd voor kamperen de dames tot aan moppenwedstrijden voor kinderen. Op de camping is hy een soort nationale held. Dit blijkt onder meer uit de tientallen bijnamen die hij in de loop der tijden heeft gekregen. Als „dorpsomroeper", zoals hij ook wel wordt genoemd, rydt hij op een fiets met een toeter aan de mond over de camping, en vertelt de be langstellenden de evenementen van de avond. Een stokoude en tot op het achterlicht versleten Daf dient ook als vervoermiddel. Tientallen kinde ren klimmen dan op het dak, de motorkap en de bagageruimte om Harry op zijn rondrit te vergezellen. „Ik heb nooit gedacht dat ik goed DEN HAAG Zevenenveertig jaar geleden werd in het hartje van Den Haag, als zoon van een bouwvakker, Harry Touw gebo ren, „humorist der kleine lieden". Zijn opvallende talenten vielen reeds op in de schoolbanken van de lagere school. Tot vermaak van de kindermeute vertelde de kleine Harry al aan de lopende band mopjes. Voor de onder wijzeres was dit aanleiding de ouders te bezoeken en hen te waar schuwen voor de in haar ogen wankele toekomst van hun zoon. Nu, vele jaren later, is de voorspelling van de onderwijzeres, zjj het ten dele, uitgekomen. Harry Touw is nog steeds de vertel ler van moppen op bruiloften en partijen, maar hij verdient er, wat zijn onderwijzeres niet had verwacht, een redelijk belegde boterham mee. Dit seizoen werd een nieuw hoofdstuk aan de carrière van Hairy toegevoegd: hij werd aan gesteld als recreatieleider op de camping Duinrell in Wassenaar. Hier verzorgt hij de amusements avonden voor soms wel zesdui zend naar recreatie hongerende kampeerders. Het is overigens niet de enige plaats waar Harry Touw een groot publiek vermaakt. Ver schillende televisiemakers zagen in hem een uitstekende man voor de warming-upvoor diverse programma's. Zo staat hij een kwartier voor het begin van Willem Duys' Vuist op het toneel om de toeschouwers in de studio in de juiste sfeer te brengen. Hetzelfde doet hij bij Zie Zo Zomer. BAKKER Harry Touw is een man die zich zelf heeft moeten waarmaken. Na het verlaten van de lagere school kwam hij terecht in de opleiding voor broodbakker. Achter de ovens overgoot hij de krentebollen en ka detjes met een geinige saus en bakte ze bruiner dan de anderen. In de jaren direct na de bevrijding richtte hij met enkele anderen het „Harry Haags Cabaret" op om de talrijke straatfeesten op te vrolijken. Harry was nog een echte amateur. Later toen het gezelschap aan ont bindingsverschijnselen begon te lij den startte de solo-carriére als „feestprogrammaonderdelenaanel- kaarprater" en beginnend humorist. Met de opbrengsten kon hij de zelf gebakken boterhammen van een laagje roomboter voorzien. De gave van Harry Touw tot het amuseren van andere mensen drong ook door tot de baas van de bakkerij en meneer Touw ging als colporteur voor broodwijken de nieuwbouw in. Tot 1953 verdiende hij op die manier zijn geld. In dat jaar besloot hij als beroeps-artiest zowel zijn brood als het beleg te verdienen. HUPSEKADEE Avond aan avond staat hij op de planken. In de wintermaanden soms zes avonden per week. ,JHensen haak eens in. Hupsekadeel Daar gaat ie weer!" Harry Touw heeft het toch zelf allemaal moeten leren. Door de praktijk heeft hij vaardigheid ver kregen. Jk heb er de instelling voor de mensen gezéllig te vermaken. Geen politiek of kerk. Gewoon ge woon". RECREATIELEIDER Nu al zes jaar brengt Harry Touw de zomeravonden door op de cam- ;ang 's-GRAVENZANDE Twee- eneenhalf miljoen gulden zijn on geveer de kosten voor het door trekken van de Koningin Julia- naweg in 's-Gravenzande naar de Monsterseweg en het maken van een groot kruispunt. De be staande Koningin Juliana weg wordt verlengd ter ontsluiting van veiling Westland Zuid voor het verkeer uit Monster en Naaldwijk. Het nieuw aan te leggen wegge deelte baant zich over een afstand van ongeveer zestienhonderd meter een weg dwars door tuinbouwgebied en komt uit op de Monsterseweg vlak bij de grens met de gemeente Mon ster. Op die plaats worden momenteel spectaculaire werkzaamheden ver richt in verband met de aanleg van een groot kruispunt dat het vele ver keer zal moeten opvangen en verwer ken dat rechtdoor gaat of afslaat richting veiling. Dit kruispunt krijgt ongeveer hetzelfde aanzien als de kruising die gemaakt is op de Nieu- weweg ter hoogte van veiling West land Noord in Poeldijk. Ook ln 's-Gravenzande namelijk komen stro ken voor afslaand verkeer Sinds eni ge tijd heeft men grootscheepse werkzaamheden ter hand genomen als voorbereiding op de reconstructie van dit weggedeelte Onder meer moet om de weg te kunnen verbreden een sloot gedempt worden. Om het water te laten doorstromen wordt een duiker in de plaats ervan gelegd. Aan de andere kant van de weg zijn de werklieden van de firma Gebrs. Romers uit Rozenburg bezig met het doortrekken van de Koningin Julianaweg, die precies hetzelfde aanzien krijgt: twee gescheiden rijba nen vSh ieder zeven meter twintig. Dit gedeelte loopt over een afstand van ongeveer zeshonderd meter naar het vliegterrein en vandaar gaat de nieuwe weg over in één rijbaan van zeven meter twintig tot aan het kruis punt met de Monsterseweg. Lans de gehele lengte van de door te trekken weg komt een parallelweg te lopen bestemd voor tuindersver- keer dat uit de vele uitritten van de langs de weg liggende tuinbouwbe drijven komt. Het zou de bedoeling zijn dat de wegwerkzaamheden onge veer in maart van het volgend jaar voltooid zijn. Het eerste gedeelte van de weg vanaf de Julianaweg tot aan de veiling zou echter al op 1 januari klaar moeten zijn, de dag waarop de nieuwe veiling opent. In verband met het dempen van verschillende sloten wordt vervan gend water aangelegd ongeveer hal verwege de weg in de vorm van een vijver met wateroppervlakte van 6750 vierkante meter. Rondom worden boompjes gfplant en perken aange legd. zodat dit gebiedje een recreatie ve functie krijgt. met kinderen op kon schieten", zo verzucht de kampheid als opnieuw een paar kinderen wat treuzelend voor de caravan blijven staan totdat ome Harry ze ziet staan en gedag zegt. ZWEMBAD Op de camping zal hij nooit op treden. Wel om de artiesten voor te stellen, maar zelf maakt hij er geen „akt". Dat doen de kinderen soms wel met hem. Zoals die keer toen hij naar het zwembad moest voor een vergadering. Door drommen kinderen werd hij in zijn keurige pak het water in gewerkt. Op de ver gadering kon hij niet meer komen. Zijn geboorteplaats Den Haag is en blijft voor Harry de mooiste stad van Nederland. Zijn liefde voor Den Haag blijkt niet alleerf uit de typisch residentiële tong val maar ook uit vele witzen, die zich in de Haagse volksbuurten concentreren. UITSTERVEND In de residentie is Harry de laatste van het uitstervend ras van humoristen. De anderen, die net als hij met de verzorging van de straatfeesten na de bevrijding startten, zijn weggevallen. „Voor mij is er nog wel een plaatsje. Er is altijd wel ergens in het land een feest waar ze een man als Harry Touw kunnen gebrui ken. En daarom blijf ik voor lopig nog humorist". GROOT-AMMERS De polsstok- verspringer Anton van der Bas uit Ouderkerk aan den IJssel heeft het Nederlands record polsstokversprin- gen op 15.78 meter gebracht. Dit ge beurde woensdagavond tijdens een wedstrU in het Alblasserwaardsc plaatsje Groot-Ammers in het kader van een mecrschanscntoernooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5