De Wekker wil geen open tribune zijn a Alleen degelijk huwelijk van christelijke partijen Kakkerlakkenplaag in Soesterberg Extra geld nodig vooi bij bel voorziening in Oosteuropese landen I Regeling bij wet van controle op persoonsgegevens Chr. gereformeerde synode Oorzaak: vuilstortplaats COMMENTAREN H u .rbelasling Huurbelasting II 5500~BUIT BIJ OVERVAL Prof. Versteeg wil rookloze svnoden Ethiopische bijbel te snel verkocht Eu'"» zar" rond 'iiemier Cals oud Een woord voor vandaag Puzzelhoel A.r. Kamerlid Hannie van Leeuwen: 55 BEROEPINGSWE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris drs. A. van Stuyvenberg (binnenlandse zaken) zal de invoering van een cen trale pcrsonenregistratie bij wet re gelen. Hij hoopt zijn wetsontwerp, in de loop van het komende parlementaire jaar in te dienen. In deze wet zal onder meer het recht van de burgers worden vastgelegd hun persoonsgege vens te controleren en zonodig te cor rigeren. De nieuwe staatssecretaris wijkt hiermee af van de lijn die zijn voor ganger mr. Van Veen had aangehou den. Deze wilde de invoering van de geautomatiseerde personenregistratie regelen in een klein raamwet je. Volgens een interview in de NRC- Handelsblad ziet drs. Van Stuijven- berg hiervan af. om elk wantrouwen tegen de overheid weg te nemen. „Nu kan iedereen zien dat we niets ach terhouden" .En: ..De Kamer is volle dig vrij, de keuze van een centrale personenadministratie ligt niet vast." Drs. Van Stuijvenberg heeft verder aangekondigd dat een brede staats commissie het probleem Van de pri vacy in het computer-tijdperk zal be studeren. Dit vraagstuk is echter veel breder en vergt veel meer studie. De opzet van een centrale personenadmi nistratie kan daar echter niet op wachten. Benoemingen: Met Ingang van 16 septem ber ls de heer A. Smallenbroek benoemd tot burgemeester van Bedum, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Oldekerk. De heer Smallenbroek (44> was sinds 1 juli 1962 burgemeester van Oldekerk. Hij ls gerefor meerd en lid van de ARP. Met Ingang van 1 september is de heer mr P. Roscam Abblng te Noord wijk be noemd tot burgemeester van Markelo. De heer Roscam Abblng (32) is directiesecreta ris van Fokker-VFW NV. Hij ls Neder lands hervormd en lid van de WD. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het christelijk gereformeerde weekblad De Wekker is een kerkelijk orgaan. Het kan daarom geen open discus- .sieblad zijn, al probeert het wel rekening te houden met wat er onder de lezers leeft. Zo formuleerde de redactiesecretaris ds. J. H. Velema uit Apeldoorn gisteren op de christelijke gereformeerde synode het beleid van de redactie. In haar rapport aan de synode be richtte de redactie een gesprek te hebben gehad met de initiatiefnemer van de bezinningsgroepen, 'die van tijd tot tijd in Amersfoort vergade ren. Dezen wilden op bepaalde pun ten een ombuiging van het redactie- beleid: meer discussie en een positie vere opstelling ten aanzien van aller lei vernieuwingen. EIGEN STIJL Maar. aldus de redactie, het feit dat De Wekker een kerkelijk orgaan is brengt een eigen stijl mee. „Als ons blad een open tribune zou worden en allerlei privé-meningen in ons blad geventileerd konden worden, gouden vele lezers dit niet kunnen begrijpen, en zeker voor ons blad bedanken". Niet alle synodeleden waren met deze opvatting content. Ds. H. Biesma uit Amsterdam-nieuw-west vroeg of de geciteerde zin niet betekende dat de redactie onvoldoende aandacht heeft voor alle variëteiten in de christelijk gereformeerde kerken. (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG Vele in woners van Soesterberg zijn ten einde raad nu zij behalve door de geluidsoverlast van het nabijgelegen vliegveld ook worden geplaagd door ratten en kakkerlakken Het zijn vooral de laatste beestjes die de inwoners van Soesterberg veel verdriet <joen. Overal kruipen •n ütt cjoen. ze in. "Tot afgrijzen van velen sftttén ze zelfs in broodtrommels. De ge meente Soest heeft een bestrij dingsmiddel beschikbaar gesteld. Veel haalt dat spuiten niet uit. De kakkerlakken lijken er tegen bestand te zjjn. Oorzaak van de plaag is een zandgat aan de rijks weg Utrecht-Amersfoort, dat wordt gebruikt om vuilnis in te storten. Ratten en kakkerlakken tieren er welig. B en w van Soest hebben destijds geen hinderwetvergunning ge vraagd voor deze vuilstortplaats. Nu zit men me' de gevolgen. Het dagelijks bestuur van Soest ziet dat nu ook in en heeft de eige naars van het zandgat opdracht ge- geven meteen maatregelen te ne men. Over het gestorte vuil in het zandgat, "dat bijna volgestort is en nog twee maanden in bedrijf zal blijver, moet nu regelmatig een laag aarde worden aangebracht na dat er nieuw afval is gedeponeerd Daar is men nu druk mee bezig. De kakkerlakken wijken naarmate er meer zand ii} het zandgat wordt gegooid üït naar het agngrènzende militaire terrein, waar zij in beton blokken krupen om vandaar de aanval op de bevolking voort te zetten B en w van Soest hebben al laten weten dat voor de volgende zandaf- graving die als vuilstortplaats in 'gebruik zal worden genomen wel een hinderwetvergunning nodig zal zijn. Op het naleven van de bepa lingen zal sirene woeden gelet. Op dit ogenblik hebben de gedupeer den aan deze belofte echter weinig, nu zij zelfs in hun bed kakkerlak ken vinden. Hij maande ook niet te veel aan de ..eenvoudige lezers" te denken, er zijn ook minder eenvoudigen. Drs. T. Brienen uit Groningen begreep niet goed wat de redactie bedoelde. OPEN TRIBUNE Zijns inziens zit De Wekker vol privé-meningen en is het blad wel degelijk een open tribune; alleen, zo formuleerde hij, de kaartjes zijn uit verkocht. Daarop formuleerde ds. Velema drie criteria waaraan artikelen moe ten voldoen om in het kerkelijk or gaan te kunnen worden geplaatst. Ze moeten getuigen van liefde en trouw jegens de christelijk gereformeerde kerken, ze mogen niet wild geschre ven zijn en ze mogen geen meningen bevatten, die onder de christelijke gereformeerden niet algemeen gang baar zijn. JONGEREN De redactie heeft de indruk dat De Wekker weinig door de jongeren ge lezen wordt, een mening die door de meeste synodeleden gedeeld werd. Er werd daarom aangedrongen op grote re variatie in de inhoud en vooral meer aandacht voor het praktisch be leven van het geloof In deze tijd. Hoofdredacteur prof. dr. B. J. Oos- terhoff gaf volmondig toe dat er te weinig variatie is. Hij heeft echter grote moeite om medewerkers te vin den die in staat zijn bet brede leven bijbels te doorlichten. INTERESSE Ds. Velema (die aankondigde dat er binnenkort een niet-theoloog in de redactie zal komen) vond dat men de geringe 'belangstelling van de jeugd niet te gauw aan de redactie moet wijten. Het jongerenblad „Tijdsein" wordt nog minder gelezen en men kan bepaald niet zeggen dat dat niet afgestemd is op de jeugd. De Wekker heeft een uitgesproken kerkelijk standpunt. Dat interesseert veel jongeren niet meer; trouwens in het algemeen lijkt het wel of er ner gens meer interesse is, zei hif OUDERS Ds. W. J. Kievit uit Almelo zocht het manco bij de ouders. Praten zij wel met de jongeren door wat er in De Wekker staat? In ieder geval wa ren de meeste synodeleden het er wel over eens dat De Wekker het karak ter van een gezinsblad moet krijgen. Ouderling G. E. van Nee knoopte aan bij het plan dat leeft bij de re dactie van de christelijke gerefor meerde jongerenbladen Tijdsein en Branding en het studentenblad Ca non. Deze bladen overwegen een fusie Wie verdient eigenlijk geprezen te worden: het anonieme ministerie van volkshuisvesting of met name de ministers aan het hoofd van dit ministe rie, die met volharding en met moed. een goede zaak waardig, zich blijven inzetten voor een spe ciale heffing voor mensen die in verhouding tot hun inkomen te weinig huur betalen? Minister Udink is nu reeds de derde bewinds man die dit plan tot het zijne maakt. Minister Bo- gaers is er mee begonnen, minister Schut nam het over en nu blijkt minister Udink zich niet te laten afschrikken door de groie politieke moeilijkheden die dit niet zo populaire plan steeds in de weg zijn gelegd. Vreemd eigenlijk, dat het plan er nooit door ge komen is, want alle technische uitwerkingen even terzijde gelaten: het is een voor ieder te constate ren feit dat er niet alleen te weinig woningen in Nederland zijn, maar ook dat er heel wat gezinnen in de verkeerde huizen wonen: te kleine of te gro te huizen, maar ook (noodgedwongen) te dure hui zen, waartegenover anderen staan in te goedkope woningen. Wie herinnert zich niet het geval van de televisie-uitzending van een paar jaar geleden, waarin de directeur van een zeer grote onderne ming als huurder van een zeer comfortabel en lief lijk gelegen huis in een rijtje gemeentewoningen werd opgevoerd tegenover een zeer laag geklas seerde werknemer uit dit bedrijf, die (een paar straten verder) in een minder aardig, maar na de Zeker nu de woningen in Nederland nog steeds een schaarste-artikel zijn, zullen er toch weinigen zich tegen de billijkheid van deze gedachte kunnen verzetten. Iets heel anders is het uitwerken van de ge dachte. Op deze uitwerking zijn tot nu toe alle an dere pogingen gestrand. Vandaar nu de suggestie om de reeds tot verdwijnen gedoemde personele belasting om te bouwen voor dit doel. Er kan geen twijfel over bestaan: de personele belasting is. in de vorm die ze nu heeft, volstrekt verouderd en zij werkt tegen de achtergrond van het hierboven geschetste bovendien onbillijk. Im mers: iemand, die door de woningnood gedwongen, een woning met een hoge (misschien eigenlijk wel te hoge) huur aanvaard, wordt bovendien nog eens gestraft met een aanslag in de personele belasting, die slechts uitgaat van de huurwaarde. Het omge keerde is ook waar: wie weinig (te weinig) huur om lot één blad dat speciaal op jon geren en jonggehuwden is ingesteld te komen. Maak hier een bijblad van De Wekker van, buiten verantwoor delijkheid van de redactie, vroeg hij. Kosten Tenslotte memoreren wij nog, dat een nieuwe sterke stijging van de drukkosten een drastische verhoging van het abonnementsgeld noodzake lijk heeft gemaakt. In dit verband werd door de redactie de vraag opge worpen, of het nog langer juist is. dat de lezers van De Wekker indirect bij dragen aan de theologische hoge school te Apeldoorn. Vorig jaar droeg De Wekker 18.700 gulden aan de ho geschool af. Het blad heeft 7800 abon nees. De synode is uiteen gegaan tot 14 september. Van onze correspondente BRUNSSUM Bij een gewapende roofoverval op het bijpostkantoor in de Limburgse gemeente Brunssum heeft een ongeveer 30-jarige man gis termiddag 5500 gulden buitgemaakt. De man is ontkomen in een donker blauwe Fiat, waarvan een handlanger de motor draaiende hield. De overvaller kwam om even over vijven het postkantoor binnen en \Toeg de vrouwelijke loketbeambte om geld uit de kassa. Toen de vrouw weigerde het geld te overhandigen, trok de man een pistool, waarvoor de beambte gillend op de vlucht sloeg. De overvaller sprong daarop over de balie en deed een greep in de kassa. oorlog gebouwd huis een paar tientjes meer huur per maand moest betalen? Laten we ons er geen illusies over maken: er is geen middel te bedenken om dit soort toestanden ongedaan te maken, als men uitgaat van de vrij heid om te blijven wonen waar men wil, omdat men het er prettig vindt, omdat de kinderen er op school gaan. of om dicht bij ouders of grootouders te wonen. Dit zijn zeer menselijke argumenten, die terecht ook worden gehanteerd in discussies over wijksaneringen. Maar het is wel onbillijk en grievend dat een he leboel welgestelden in zulke goedkope woningen blijven wonen, alleen maar omdat die huizen zo goedkoop zijn. En dan de andere argumenten acn- teraf als rationalisaties van hun eigen voorkeur aanvoeren. Een koppeling op een of andere manier van de verwoonde huur aan het inkomen, zal de argumen tatie om een bepaalde woning (ook na bijvoorbeeld een aanmerkelijke stijging van het inkomen) te blijven bewonen, zuiverder maken. Dit zal ook, al is het geen wondermiddel, de doorstroming bevor deren. Als men door middel van een heffing t,.ch op veel hogere woonkosten uitkomt dan de huur alleen aangeeft, zal de keuze voor een hoge huur, zonder of met veel lagere heffing gemakkelijker worden gemaakt, waardoor het goedkope huis vrij komt voor een aspirant huurder met een schralere beurs. betaalt, krijgt een veel lagere belastingaanslag. Wat is er nu logischer dan bij de berekining van de personele belasting een koppeling tussen huur en inkomen tot stand te brengen? Konsekwen* doorgedacht zit in dit systeem ook een mogelijk heid dat zelfs een huursubsidie volgens objectieve norm wordt gegeven in de vorm van een negatieve belastingaanslag, als bijvoorbeeld het inkomen tij delijk terugvalt. Dat het grootste deel van deze heffing (als de personele belasting thans) ook nog de provincies en gemeenten toekomen, lijkt ons een bijkomend voordeel. Misschien zal de regering juist om deze reden iets moeten wegslikken, maar dat is ook voor de minister een goede aanleiding zelf hart en nie ren te proeven. Want wat bedoelt hij: het rijk aan meer inkomsten helpen of een evidente onbillijk heid wegnemen? 14 september a.s. zal de AVRO vanuit de Doelen te Rotterdam een door Willem Duys gepresen teerde uitzending verzorgen on der de naam ..GEEF GEZOND HEID". En dit dan met de be doeling erg veel geld in te za melen voor de medische hulp verlening aan de derde wereld. (MEMISA). Foto: W. Duys laat de poster zien die speciaal voor deze in zameling gedrukt is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Nu de nadelige gevolgen van een overmatig roken zijn aangetoond, dient bij wijze van voorbeeld op kerkelijke verga deringen niet gerookt te worden". Dit is de laatste van de stellingen die prof. drs. J. P. Versteeg, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de christelijke gereformeerde kerken te Apeldoorn, gevoegd heeft bij zijn proefschrift „Christus en de Geest", waarop hij op 10 september aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bij prof. dr. R. Schippers, nieuwtesta- menticus. hoopt te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. De dissertatie van prof. Versfeeg behelst „een exegetisch onderzoek naar de verhouding van de opgestane Christus en de Geest van God vol gens de brieven van Paulus". Nog een paar van zijn slotstellingen: Verruiming van de zendtijd van de A.V.R.O. en gelijktijdige handha ving van dc omvang van de zendtijd van- de andere drie A-omroepen met gebruikmaking tvan artikel 31 van de Omroepwet, is gezien de tekst van dit artikel niet te verdedigen". ..De toespraken, die namens tal van instanties veelal althans in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland gehouden worden tij dens een bevestigings- of afscheids- dienst van een predikant, doen af breuk aan het karakter van die be vestigings- of afscheidsdienst als dienst des Woords en dienen derhalve achterwege te Olijven". AMSTERDAM Tenzij Ato Mil lion, de algemene secretaris van het bijbelgenootschap van Ethiopië finan ciële hulp krijgt, kan hij binnenkort geen bijbels meer verkopen in het Amharisch. Oorzaak is de plotseling ontwaakte belangstelling voor de bij bel. Eeuwenlang zocht de Ethiopische kerk haar kracht in een zeer kleur rijke liturgie. De kerk bezat een eigen bijbelvertaling, evenwel in de eeuwenoude kerktaal Ghe'ez die slechts door de monniken wordt ge sproken. De gemeenteleden spreken Amharisch. Er bestaat reeds een bijbel in het Amharisch sedert 192S. maar de be langstelling was nooit erg groot. Plot seling beginnen vooral jonge mensen naar die bijbel te wagen. Vorig jaar werden er 24.000 van verkocht. Dit jaar werd gerekend op 36.000 exem plaren. Die oplaag was al verkocht nog voor de eerste helft van het jaar om was. De bijbel in het Amharisch is erg duur om te produceren, omdat die taal zich van een geheel eigen letter type bedient. De kostprijs zou veel te hoog worden voor de gemiddelde in woner van Ethiopië. Daarom wordt een subsidie toegekend van 6.50 per bijbel. Dat wil zeggen dat Ato Mil lions verliezen groter worden naar mate hij meer bijbels verkoopt.. Ze lopen nu zo hoog dat hij geen geld meer heeft om nog meer bijbels te verkopen. Om het bijbelgenootschap van Ethiopië te helpen doet het Neder lands Bijbelgenootschap in september een beroep op duizende vrienden om ook dit bijbelgenootschap in Afrika te helpen. Het bijbelgenootschap zou Ethiopië graag 52.000 gulden schenken opdat dit jaar nog 8000 mensen een bijbel zullen kunnen kopen die bin nen hun financiële mogelijkheden komt. Macht is een toverwoord. Als nimmer te voren wordt in o wereld de „macht" aanbeden. De atoombom spreekt van ma Het stuur van een auto geeft mensen een gevoel van macht. nis is macht, heeft de Afrikaan ontdekt en hij wil studeren, zucht naar macht komt lang niet altijd voort uit een verlan om over de ander te heersen. Vaak wil men alleen maar zi zijn dat men niet door een ander aangevallen wordt. En dan komt ineens Christus en stelt ons aan de kaak. lijkt wel een beetje op wat Ik van u eis, zegt Hij, maar het £s| net niet. De duivel zegt dat de mens door macht moedig iv< maar Ik zeg u: „Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen de de beërven". Er is een hele andere vorm van moed nodig, dan die voortvloeit uit macht. Ik zoek mensen die mo_edig zijn als ze geen macht bezitten, als iedereen hen in de hoek drukken, als iedereen hen kan vertrappen. Die vorm van vertrouwt niet op eigen macht, maar op God de Vader, die] loofd heeft voor Zijn kinderen te zorgen. Wie kan zingen: Heer is mijn sterkte" die zal mogen regeren. Macht dwingl eisen, tot nemen. Zachtmoedigheid leert wachten, ontvangen. Daarom zei Paulus: „Als ik zwak ben, ben ik machtig". We lezen vandaag Jeremia 5:10-18. ïaar kl bri AMSTERDAM Ook de robms-katholieke kerk in Tsjechosloj kije heeft dit jaar weer tbestemming van de regering gekregen! bijbels te laten drukken, en onlangs kwamen 50.000 nieuwe tel menten van de pers. Deze bijbeluitgave werd weer gedrukt op pan dat moest worden ingevoerd. Omdat de regering géén deviezen! schikbaar stelt, betalen kerk en organisaties uit West-Europa J papier. De Katholieke Bijbelstichting in Nederland droeg bij aa: financiering van dat papier. Van een verslaggever DEN HAAG Alhoewel de rugope ratie. welke mr. Cals vorige week woensdag in de Ursulakliniek te Wassenaar heeft ondergaan, gunstig is verlopen, geven complicaties nog enige zorg. Aldus is van de zijde van de familie Cals meegedeeld. Mr Cals, minister van staat en oud-minister-prsident, zal nog ge ruime tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. In mei mochten de bijbelgenoot schappen opnieuw 70.000 bijbels in voeren. Ze kwamen op 4 mei in Praag aan en waren drie dagen later over de elf kerkgenootschappen die deel uitmaken van het Tsjechisch bij belcomité verdeeld. Ook heeft het bijbelcomité weer toestemming gekregen om bijbels te laten drukken, mits het papier geen deviezen zal kosten. Het grote pro bleem is dat het fonds van de Euro pese Bijbelgenootschappen voor Oost- Europa is uitgeput. Toen het budget voor 1971 werd vastgesteld kon nog niet vermoe_d worden hoe stérk de bijbelvoorziening in Oost-Èuropa zou toenemen. Daarom heeft het Neder lands Bijbelgenootschap een beroep gedaan op de duizenden vrienden van het bijbelgenootschapswerk. Het vraagt een extra bijdrage van 60.000 gulden. Daarvan kan papier gekocht worden voor 40.000 bijbels. In Roemenië heeft de hervormde kerk, voor het eerst sinds de commu nistische partij de macht in het land overnam. toestemming gekregen, tienduizend bijbels te importeren uit Hongarije. De leden van deze kerk spreken Hongaars. Iedere plaatselijke gemeente kreeg een bijbel voor de kansel, omdat heel. veel gemeenten reeds' lang niet meer over een kansel bijbel beschikken. De rest werd in mondjesmaat over de gemeenten ver deeld. Een beperkt aantal bijbels AMSTERDAM De jonge Neder landse componist en dirigent Lucas Vis heeft met zijn "Essay no. 1" de Koussevitskyprijs voor compositie in Tanglewood (V.S.) gewonnen. Lucas Vis was in Tanglewood op een sti pendium van het ministerie van CRM als assistent van Bruno Maderna bij diens cursus voor compositie en .or kestdirectie. bleef achter op het kerkelijk kai| ten behoeve van de nieuwe the< sche studenten, die vaak naar he| minarie komen zonder over een 1 te beschikken. Enkele maanden geleden kregei (Duitssprekende) lutherse Roem^ toestemming om uit Oost-Duits eveneens tienduizend bijbels voeren. De bijbelgenootschappen hun best, dat ook de andere kif kerken in Roemenië, zoals de bap ten, methodisten, darbisten en stergemeenten een invoerverguu. krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vice-pre- sidente van de a.r.-Tweede Ka merfractie, mej. Hannie van Leeuwen, staat zeer kritisch te genover het vormen van een christelijke partij, waarin ARP, CHU en KVP moeten opgaan. In „Op Wiek", het maandblad van de Arjos schrijft mej. Van Leeuwen dat het huwelijk tussen de drie par tijen alleen mogelijk is op hechte ba sis. Het mag geen gedwongen huwe lijk zijn, waarin de kiem van de echtscheiding reeds aanwezig is. Mej. Van Leeuwen is het met prof. Steenkamp eens, die in een gesprek met deze krant verklaarde, dat de drie christelijke partijen met elkaar verloofd zijn en verloofden met el kaar de moeilijkheden uitpraten. Maar, schrijft zij, het komt dan of tot een huwelijk of de verloving wordt verbroken. PROGRESSIEF Het gaat Hannie van Leeuwen om een evangelische volkspartij met een progressief eigentijds beleid, voor haar leidt de marsroute vandaag ook naar een christelijke politieke partij. Maar dan mogen de essentiële bijbel se waarden niet in het geding komen. Zij schrijft: een organisatorische eenheid - een christelijke politieke par tij moet weer als een zeep bal uit eenspatten. wanneer ieder voor zich en allen tezamen zich niet innerlijk gebonden weten aan de gezamenlijke vastgestelde principiële uitgangspun ten. Er mogen bij het vormen van de ene christelijke partij geen termijnen worden voorgeschreven. De dag van eenwording hoeft niet ver weg te lig gen. Maar dat kan wel het geval zijn. Er is een weloverwogen, behoedzame discussie nodig; daarom vindt mej. Van Leeuwen, dat de Amersfoortse •groep (voormalige radicalen, red.) een salto mortale heeft gemaakt en de sa menwerking tussen de drie partijen een slechte dienst bewees. Zij waar- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie' J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J van Hofwegen. schuwt ook tegen het sluipend gevaar van de deconfessionalisering. Het po litiek handelen mag niet worden los gemaakt van de confessie. In „Op Wiek" van deze maand wordt verder bezwaar gemaakt tegen de herverkiezing als Tweede Kamer lid van de „bijna 65-jarige Leidse ad- vocaal". dr. N. G. Geelkerken. Het bezwaar van de Arjos gaat tegen de 65-plussers in de fractie. De ARP-bestuurders plaatsten dr. Geelkerken als nummer 12 op de lijst, omdat men een deskundige no dig had op het terrein van het civiele recht. Maar nu heeft hij in de fractie weer de portefeuille „buitenland" bemachtigd. Het Arjos-blad: als de indertijd gemaakte afspraak over de taak van dr. Geelkerken niet wordt nagekomen, laat het partijbestuur met zich sollen. Tot slot juichte het Arjos-blad niet over de herbenoeming van de ,,58-ja- rige man" A. van Es tot staatssecre taris van defensie (hoe kan hij de noodzakelijke struktuurveranderin- gen in het leger verwezenlijken?) en de prolongatie van het staatssecreta risschap van mr. J. H. Grosheide. Over het niet benoemen van mej. Van Leeuwen tot staatssecretaris wordt geschreven: aan jong en vrou welijk talent uit de ARP wordt slechts oppervlakkig via wat over moedige uitspraken van de nieuwe minister-president aandacht besteed. „Wij wisten al dat Biesheuvel kan schieten, wij weten nu ook dat hij kan schutteren." Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. boerderij, 4. 1 mestvocht, 7. soort edelsteen, •drom. 12.zuidvrucht, 14. societé (af 15. een der Cycladen, 17. bouwlai 18. plaats in de N.O.P. 20. vlaktemat 21. organische verbinding, 22. openi van een fuik, 24. boos, 26. honini drank, 27. behoeftig, 29. boom, 31. n zlekinstrument, 33. elk, 35. verbt verbond. 36. kraam, 37. kettf in een uurwerk. Verticaal: 1. nu en dan, 2. plaats 1 Duitsland, 3. badplaats in Duits" 4. Turks bevelhebber, 5. gifslangetj 6. hard vet, 8. vaartuig, 9. meisje! naam, 11. werkplaats, 13. volhardenij geestkracht, 16. eenjarig kalf, zware zoete wijn, 20. papegaai, 23. t< woord, 25. oorzaak, 26. schijf vis, zangstem, 28. laag, 30. dommekracD 32j'loot, 34. wandversiering. Oplossing vorige puzzel Hor.: greep, 5. roest, 9. blazoen, A.K., 13. stiel, 14. te, 15. vest, 17. E 19. ent, 20. Oka, 22. ons, 23. meer, <1 borg, 25. pel,:26. tao, 28. sen, 30. Ar« 32. Etna, 33. Ak. 34. telle, 37. s.g. 4 dentist, 40. deels, 41. stoeL Vert.: 1. Grave, 2. eb, 3. Eist, 4 roe, 6-oele, 7. en, 8. teems, 10. ziek, kenmerk, 14. tangens, 16. stele, dorst, 20.0.R.T. 21. Abo, 25. paard, aalt, 29. nagel, 31. stel, 32. eest, 35.- 36. lis, 38. de, 39. to. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: ds H. ters in Delden. !ID1 de nao var 'den jeptei i trale de eten iënte lalve nneei htstri iklini leze lissiri nam in NED. HERV. KERK Beroepen: te Rouveen: K. Exa Noordeloos; te Bergum: M. de Jo Metslawier-Niawier; te Wilp: H ber te Aardenburg c a. Bedankt: voor Houten: J. Cal te St. Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heemstede: L. H« ifond te Weesp, benoemd tot geest. i hui van de stichtingen Meer en Bosi >ben. de Cruciushoèvé, die dit beroep 'agt aangenomen. ar m een s in 1 din 'fö de eten GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Kampen, te horn-Marum, te Zaamslag ei|Vann> Zuidwolde: kand. H. J. J. Feenst itrale Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Uddel: Bijl te Katwijk a. Zee BA PT. GEMEENTEN Bedankt: voor Almelo: G Hout te IJmuiden. ekenh 'ens i tratie i pon de rweze

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2