Rodriguez verbaast wielerwereld SW faalt ondanks zege Achtervolgers nu al uit de strijd Makkelijk eten int weekend nr. 6 .Uitsmijter varié Fortuna verrast 2-1 triomf op Willem II DOTO in slotfase langs NSW: 2-3 - Austria bereikt eerste ronde - Uitslagen Hockeydames in finale DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 VARESE Martin Emillio Rodriguez verbaasde enkele we- <en geleden de internationale wielerwereld met een fabel- ichtige tijd op het uiterst moei- ijke achtervolgingsnummer. De Colombiaan raasde in zijn ge- worteland de vier kilometer af in 4 min. 46,1 sec.; de beste jrestatie van dit seizoen. Rodri- ;uez' verrichtingen werden be- ubeld door een uitverkocht ,tadion, want terwijl in Europa le baansport een kwijnend be- taan leidt, trekt de piste in deze Suid-Amerikaanse staat week in veek uit tienduizenden uitzin nige supporters, die de wielren nerij zo ongeveer als het enig :aligmakende beschouwen. De 29-jarige Rodriquez is gister- ivond begonnen aan zijn vijfde we- reldtoemooi. Ondanks enkele presta- :ies van internationaal niveau is Ro- Iriguez er nog nooit in geslaagd een nedaille te winnen in de strijd om de regenboogtruien. Vorig jaar in Leicester struikelde hij in de kwart finales over de latere wereldkam- jioen Kurmann. Rodriguez was in de Engelse industriestad overigens met Kurman de enige die beneden de vijf minuten kwam. Martin Ro driguez reed naast de individuele achtervolging ook de ploegachtervol ging en de 100 km. ploegentijdrit op de weg. Rodriguez: „Ik geloof wel dat ik het allemaal aankan. Uit er varing weet ik dat ik vrij snel recu pereer. Het lijkt me niet zo moeilijk om al die onderdelen te doen". ■fe Amateur"' De Colombiaan is zowel baan- als wegrenner. Van beroep is Rodriguez kleermaker op een confectieatelier. "Niet de bezigheden met naald en draad maar het wielrennen vormt voor de amateur Rodriguez de voor naamste bron van inkomsten. Al wordt het officieel ontkent door Claudio Costa, de Italiaanse coach die al twee jaar lang in Colombia werkzaam is. Costa: „Rodriguez is amateur. Hij krijgt niet betaald voor zijn activiteiten als weirenner. De uitzendingen naar wereldkampioen schappen en andere evenementen worden bekostigd door de Col de Portes". Die Col de Portes is een instelling vergelijkbaar met het mi nisterie voor sport en jeugdzaken. In feite worden de Colombianen voor hun „ambassadeurschap op de fiets" rijkelijk beloond door de Colom biaanse staat, eenzelfde figuur als in Frankrijk en in mindere mate in West Duitsland en de meeste Oost Europese staten is ontstaan. Volkssport De opkomst van de Colombiaanse wielrennerij is verbluffend. Niet het voetbal maar het wielrennen is in Columbia de grote volkssport. Anto nio Martinez, bestuurslid van de wielerbond in dit Zuid-Amerikaanse land, stelt dat met voldoening vast „Rodriguez is in feite een rijk man. Hij is in Colombia even populair als Pele in Barzilë. Waar Rodriguez verschijnt loopt iedereen uit. Ik was verbaasd toen ik hier bij de opening van de wereldkampioenschappen op de baan in Varese praktisch geen publiek zag. Iets dergelijks zou in Colombia onbestaanbaar zijn." Niet alleen de baan. ook de weg trekt in Colombia toeschouwersaantallen die zelfs in het wielergekke België niet voorkomen. Martinez: „We hebben een ronde van Colombia. Daarin ko men nationale ploegen aan de start. Je mag bij zo'n wedstrijd toch wel verwachten dat het tussen de drie- en de vierhonderdduizend toeschou wers in elke etappeplaats aanwezig zijn." Eén prof Ondanks die massale belangstel ling voor de wielersport telt Colom bia zegge en schrijve één broodren ner: Giovanni Jimenez, die voor Bic rijdt. De rest van 't 3000 renners tel lende wielercorps bestaat uit ama teurs. Martin Rodriguez, Colombia's meest populaire renner heeft niet bijster veel belangstelling voor de professionele sector van de wielren nerij. Als amateur verdient hij meer dan een fors belegde boterham. De rijkelijk gedoteerde wielerronden in Zuid-Amerika leveren Rodriguez een fors inkomen op. In Venezuela won de amateur Rodriguez een auto. En de waarde van die automobiel in dat land bedroeg 3000 Amerikaanse dollars. Martinez rekent dan voor: ..Deze auto zal in Colombia zo onge veer 15.000 dollar kosten. Voldoende om er bij verkoop een jaarsalaris aan over te houden. Rodriguez heeft de auto dan ook zo snel 'mogelijk verkocht. Er zijn nog wel enkele voorbeelden te noemen". "fa Geen sponsort Er is nog een reden waardoor er in het onderontwikkelde Colombia praktisch geen profsport is. Marti nez: „We hebben geen grote firma's die ploegen kunnen sponsoren. Als het er 2 of 3 zijn is het op. Maar misschien gaan wij toch over op de invoering van het professionalisme. Dan zal ook de nationale wielerron de een professioneel karakter krij gen." Veel hangt bij die beslissing af van de houding van de Colombiaan se staat. Men gaat er dan echter uit van het principe: geef het volk brood en spelen opdat ze (politiek) niet te lastig worden. Sneele baan Rodriguez wil in ieder geval ama teur blijven tot en met de Olympi sche Spelen. „Dat is mijn grote wil. Ik wil daar persé heengaan". De grote troef van de negen renners tellende Colombiaanse afvaardiging vindt de piste van Varese zeer snel. „Ik heb hier gemerkt dat je ver schrikkelijk snel moet zijn wil je wereldkampioen worden. De tijd in de finale zal ,zo rond de 4.48.0 lig gen". Rodriquez' tijd op de piste van Cali (4.47,1) is gemaakt onder de meest optimale omstandigheden. Ro driguez: „Cali heeft een houten baan die op 2400 meter hoogte ligt. Ik maakte die tijd tijdens de finale van het achtervolgingskampioenschap van de Pan-Amerikaanse spelen Normaal rijd ik een tijd die zo in de buurt komt van de 4.58.0". De baan in Cali zal niet lang meer de snelste van Colombia zijn. Coach Costa, die een broer is van de trai ner van de Italiaanse ploeg: „Er wordt in Bogota een wielerbaan ge bouwd op een hoogte van 2600 me ter. Die wordt daar neergezet door de bekende banenbouwer Herbert Schürmann uit West-Duitsland. De baan krijgt een houten bekleding en zal bovendien half overdekt worden. Ik verwacht dat het de snelste piste van de wereld zal zijn. Dat die baan er komt is mede mogelijk door het feit dat Colombia in 1974 waar schijnlijk de wereldkampioenschap pen zal organiseren -fo Ontwikkeling Colombia zal wanneer deze ont wikkeling doorzet binnen niet te lange tijd een wielernatie van grote importantie gaan worden. Coasta: „Colombia loopt voorop in de wiel rennerij in Zuid-Amerika, maar we zijn niet het enige land. Ook in Ar- gentië en Venezuela wint de wiel rennerij steeds meer terrein". (VARESE Voor de Neder- hdse achtervolgers was het tor- pi om het wereldkampioen- hap onthutsend snel voorbij. W Schuiten en Fedor den Her- g gingen op de Luigi Ganna- an roemloos ten onder in het pte geweld, waarin vooral de len Olsen zich onderscheidde, •merkelijk was in dit geheel opkomst van de renners ach- f het ijzeren gordijn. Ie 29-jarige Rodriguez is gister- ppioen Giacomo Bazzan reed, ftte opmerkelijk snel. Frans Mahn: (dor maakte een eerste ronde van 'seconden. Die Italiaan was nog j sneller. iHij kwam zo rorid de tig uit Een tijd, die ook wordt eden door de complete achtervol- [sploeg." Het Italiaans Nederland- offensief strandde echter in de fase. Frans Mahn: „Fedor was rokken op een schema dat uit- im op 4.55 minuten. Lange tijd hij zelfs op de onwaarschijnlijk le tijd van 4.51 seconden. Maar ronden voor het einde klapte hij edig in elkaar." Den Hertogs ver ing voor dat falen. „Ik raakte ij jlemaal de afbakening van de baan. brak mijn ritme. Ik kon gewoon meer". oy Schuiten, de debutant op het eldkampioenschap, had ook al last ad van de afbakening. Hij schreef matige tijd op deze snelle piste ^1,81) toe aan zijn onervarenheid, is mijn eerste wereldkampioen- ip. Ik heb nog nooit tegen een enlander gereden." Bij de stayers den er weer allerlei spelletjes op- terd, die weinig of niets met sport ren ig- te maken hebben. Daarvan werden dan in de eerste plaats de amateurs de dupe, die gegangmaakt worden door dezelfde leden van het gangma kers-syndicaat, die ook de professio nele stayersmarkt vast in handen hebben. In dit geval beïnvloedde het overigens nauwelijks de uitslag in de eerste stayers serie. Bruno Walrave, de gangmaker die de afgelopen win ter door de KNWU aan de kant werd gezet, kon zijn revanchegevoelens volledig uitleven. Met achter zich de Duitse kampioen Gnas reed hij moei teloos naar de eerste plaats, maar zorgde hij er tevens voor om de Zwitser Frank af te schermen, waardoor de Nederlandse vertegen woordiger Nico Been minimaal een plaats slechter eindigde dan er eigen lijk vpör hem'i in zat. Stayerscoach Martin Wierstra: „Walrave schermde die Zwitser af. Hij wordt betaald door de Duitsers, maar hij heeft ook belangen bij de Zwitsers, bij \yie hij contracten kan krijgen." Overigens reed Been achter Ger Pelser te matig om zich rechtstreeks voor de finale te kunnen plaatsen. Been: „Ik ben Koch gewend. Maar die rijdt nu met de Duitsers. Koch is zo ongeveer het beste wat je je op gangmakersgebied kunt wensen. Die overgang naar Pelser is te groot ge weest." Martin Wierstra vond de combine Walrave-Lügenbuhl overi gens heel gewoon. „Dat is een norma le zaak. Die gewoonten horen nu een maal bij dit wereldje. En het is niet de enige tak van sport, waarin iets dergelijks voorkomt." In de tweede serie maakte Fred Niemeijer zijn uitzending volledig waar. Achter Joop Stakenburg werd Niemeijer naar een tweede plaats ge loodst op een achterstand van drie Fred Niemeyer achter gangmaker Stakenburg op weg naar de finale bij de amateurstayers. Niemeyer werd tweede in zijn serie. ronden van de oppermachtige win naar Podlesch. Derde «erle- 1 Bert Boom (Ned) achter Stakenburg 50 km in 38 min en 31 sec. gemiddeld: 77.7986 km/u 2 Carraro (It) op 1 ronde en 300 m. 3. Cox (Gb) op 4 ronden en 375 m. 4. Dupontreue (Fr) op 7 ronden en 390 m. 5. Vescoll (Zwits) op 8 ronden en 330 m. 6. Hager (Oost) op 13 ronden 179 m. Boom en Carraro plaatsen zich voor de finale. De overige renners komen uit In de herkansing. NSVV DOTO 2—3. DOTO speel de wat directer, hetgeen na een half uur een treffer van Polderman ople verde. Daarvoor had Jan Hordijk oog in oog met keeper Van der Giesen gefaald en was een doelpunt van Ad Heemskerk wegens buitenspel afge keurd. Amper zestig seconden na de openingstreffer had Peter de Jong de score reeds verhoogd: 0—2. Peter Knoop benutte nog voor de thee eén strafschop, nadat hij binnen het zes tienmetergebied onjuist was aange vallen: 12. NSW kwam na rust goed terug. In de 28ste minuut benut te Peter Knoop met een sliding een pass van Ad Heemskerk doeltreffend: 22. In de laatste minuten wisten de Pernissers toch nog de winnende treffer achter Van der Giesen in het net de deponqren, toen Polderman een voorzet van Hordijk inkopte. Pe ter de Jong miste in de laatste secon den nog de kans op 24 door een penalty via de lat in handen van de NSVV-doelman te schieten. Sportief duel. Arbiter De Jong leidde niet al tijd even gelukkig- Austria Wenen heeft in de Oosten rijkse hoofdplaats de eerste ronde be reikt van het toernooi om de Europe se voetbalbeker voor bekerhouders. In de tweede wedstrijd voor de kwa lificatieronde versloeg Austria het Deense Odense met 20. Beide doel punten werden voor rust gescoord. De Oostenrijkers verloren de eerste wed strijd met 24, doch gaan over naar de eerste ronde van het toernooi aan gezien de doelpunten in uitwedstrij den gescoord in dit geval dubbel tel len. In de eerste ronde komt Austria uit tegen Dynamo Tirana. SW's spits Wout van Meeteren (rechts) in een voor hem karakteristie ke houding: met zijn hoofd jaagt hij de bal in de richting van het doel van Willem II. Links de Willem ll'er Vriens. SCHIEDAM Zelden zullen twee trainers zo eenstemmig in hun oordeel zijn geweest als gisteravond na een uitermate povere opvoe ring van het duel tussen SW en Willem II. Henk Wullems, de jeug dige oefenmeester van de Tilburgse brigade biechtte in alle eerlijk heid op dat Willem II in alle onderdelen van het spel had gefaald: in techniek, in taktiek, kortom in alles. En SW-trainer Jan Bens deed in niets en niemand ontziende kritiek al niet voor zijn collega onder: Het was droevig van het begin tot het einde. Wij hadden op zijn minst met vijf doelpunten verschil moeten winnen. Achteraf ben ik natuurlijk blij met die 21 zege want over een paar weken herinnert niemand zich meer iets van die wedstrijd. Alleen de twee veroverde punten tellen dan. Het is wellicht wel goed voor de SVV-formatie dat het gisteravond te gen de Tilburgers zo met de neus op de feiten is gedrukt. Want na de bij zonder fraaie start van de Schiedam mers (overwinningen op Fortuna VI., Helmond Sport en een gelijkspel te gen Veendam) was al lichte overmoe digheid ontstaan, die herinneringen opriep aan het jaar dat de Schiedam mers zich de status van eredivisieclub verwierven. Hoe kortstondig dat avontuur was, zal de huidige trainer van Heracles Rinus Gosens zich nog wel pijnlijk herinneren. Opportunistisch ,Jan Bens is echter realist genoeg om te begrijpen dat zijn huidige équipe ondanks de (voorlopige?) rian te positie op de ranglijst nog lang niet van het niveau is dat een promo tieplaats kan claimen. Daarvoor opereerde SVV gisteravond te oppor- tunstisch, te weinig uitgebalanceerd en vooral te rusteloos. Willem II, dat zich het eerste half uur louter beperkte tot paniekerig verdedigen, bezweek voor de eerste maal toen Puyenbroek een combina tie tussen Poot en Van Meeteren met de hand verstoorde: strafschop, waar na Poot het strafbare feit in een doel punt omboog: 10. De Tilburgers waren daarna niet bij machte terug te slaan, ofschoon Puyt doorlopend op een schietkans loerde. Kort na de onderbreking had De Puyt echter wel succes, na een snelle combinatie met Van Riel waar op de wankele afweerlinie van SVV (Van Beek, Steenbergen en Warnaar) niet het juiste afweermiddel had: 11. Twee minuten later echter her stelden de Schiedammers zich. Een harde inzet van Van Duppent gleed Neem dus een extra stukje kaas mee als u morgen boodschappen doet. 5.7 I Knip uit en bewaar. Er komen tTr meer! I AMERSFOORT Het heeft er alle schijn van dat Fortuna Vlaardingen zich in uitwedstrijden meer „happy" voelt dan in duels die voor eigen publiek uitgevochten worden. Immers na Fortuna's hoopvolle competitiestart 21 overwinning in de uitwedstrijd tegen FC VVV volgden twee teleurstellende nederlagen op eigen veld: 02 tegen Haarlem en 01 tegen SW. Vandaar dat de equipe van trainer Piet de Wolf zonder al te veel illusies richting Amers foort trok om HVC te bekampen. Fortuna verraste echter in hoge mate. Volkomen verdiend hield het de Amersfoortse formatie op een 11 gelijkspel. De Vlaardingers kunnen echter niet alleen content zijn met het veroveren van het ene winstpuntje. Van meer waarde was het spel dat de equipe van Piet de Wolf op de grasmat ten toon spreidde. Vooral in verdedigend opzicht sloot de Fortuna-ploeg goed. Met name de samenwerking tussen aanvoerder Ger Robbemond en Leen Boon verliep vrijwel vlekkeloos. Hetgeen zeker in de eerste helft wel nodig was ook omdat HVC toen bij vlagen uitstekend voetbal liet zien. Dank zij het goede ingrijpen van Fortuna's achterste linie- bleef de schade echter tot slechts een treffer van Joop van Maurik (ex-Hol land Sport) beperkt. Fortuna heeft in de tweede helft het initiatief naar zich toe getrokken. Dankzij vooral Pietje de Vries, die andermaal een glansrol vertolkte. Tien Dank zij vooral Pietje de Vries, die andermaal een glansrol vertolkte. Tien Aad Reygersberg HVC-doelman Van Geffen kansloos liet. Dezelfde Van Gef- fen hield Fortuna in de spannende slotfase van de overwinning af door moe dige reddingen bij acties van De Vries en Reygersberg. over de kruin van invaller Dutina naar Van Meeteren die ongehinderd aanlegde: 21. Een scoreverloop dat SVV toekwam, omdat het aanvallend veel gevaarlijker was. Die 21 voorsprong had, nor maal gesproken, de rust in het spel van de Schiedammers moe ten brengen. Maar het tegendeel was waar. Daardoor kon Willem II nog een wanhoopsoffensief in zetten dat echter niet meer op leverde dan een aantal slordige schoten van De Puyt en Leus huis. Dat de Schiedammer Duti na bij een contra-attaque in droompositie faalde, tekent het hele duel. Roda JC-De Graafschap 10 Heerenveen-De Volewijckers 00 Wageningen-Heracles 20 SVV-Willem II 2—1 FC VW-Veendam 3—1 AZ'67-PEC 3—1 Haarlem-Helmond Sport 20 HVC-Fortuna VI. 1—1 DFC-Eindhoven 01 Blauw Wit-Fortuna SC 11 SWV 4 3 1 0 7 8—4 Eindhoven 4 3 10 7 6—3 AZ'67 4 2 2 0 6 6—2 Wapeningen 4 3 0 1 6 6—2 Haarlem 4 3 0 1 6 7—4 HVC 4 2 1 1 5 8—5 Heerenveen 4 1 3 0 5 5—2 Blauw Wit 4 2 1 1 5 3—3 Volewijckers 3 1 2 0 4 3—2 Fortuna SC «12 14 6—5 Veendam 4 12 14 5—6 De Graatschap 3 1113 2—2 Heracles 4 1 1 2 3 9—5 FC WV 4 1 1 2 3 8—8 Fortuna VI 4 1 1 2 3 3—5 Rüda JC 4 112 3 1-6 Cambuur 3 1 0 2 2 5—5 PEC 4 0 2 2 2 4—8 WUlemlI 4 1 0 3 2 2—6 DFC 3 0 0 3 0 1—6 Helmond Sport 4 0 0 4 0 1—0 AUCKLAND (ANP) Door een overwinning van 21 op India is En geland gisteren als eerste geëin4:gd in zijn poule van het toernooi om het wereldkampioenschap dames in Auck land. Engeland, dat zes punten be haalde in drie wedstrijden, ontmoet nu in de finale groep a de winnaars van de poules, te weten Australië, West-Duitsland en Nederland. Na de wedstrijden van woensdag zijn de volgende finalegroepen vast gesteld: groep A (om de le t/m 4e plaats): Engeland, Australië, West- Duitsland, Nederland; groep B (om de 5e t/m 8e plaats): Nieuw-Zeeland, Nieuw-Zeeland onder 23, Schotland, Ver. Staten; groep C (om de 9e t'm 12e plaats): Canada, Ierland, Japan. Wales; groep D (om de 13e t/m 16e plaats): België, Fidji eilanden, India, Maleisië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11