Of^ Mode echte5 dames mooi, depostgiro qüK>I/W uw salaris precies op tijd met die snelle postgiro! dró makkelijk! E-8 wellicht langs uniek natuurgebied Buurjongens van vermoorde dominee gepakt in Hamburg Voorstel: betaal opleiding van gastarbeiders ONCA DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 van een onzer verslaggeefsters PARIJS Als je de nieuwe mode, zoals Parijs die de afgelopen weken getoond heeft, met één woord zou moeten karakteriseren, dan zou dat niet moeilijk zijn. De nieuwe mode is namelijk afdoend te omschrijven als „damesachtig". De term dames mode is al sinds jaar en dag een ingeburgerde uitdrukking, waaron der alle mogelijke vormen van mode vielen, zowel de hotpants, als de maxirok als het traditionele mantel pak. De komende winter zal de term „damesmode" echt in haar letterlijke betekenis gelden: mode voor dames, échte dames. De roklengte (net op de knie of er iets over), de modellen (een volledige terugkeer van het traditionele man telpak), de gebruikte stoffen (veel wollen stoffen, tweeds en flanel): al lemaal werken ze mee aan het da mesachtige beeld, dat de nieuwe mo de heeft. Wég zijn de vrolijke hippies, wég ook de zigeunermodellen. Heel af en toe loopt er nog een eenzame „hot- pant" door de collecties maar dat is een uitzondering Het zijn merendeels allemaal keu rige, elegante damesmodellen die ons vanuit Parijs bereiken deze winter. De invloed van de na-oorlogse ja ren vorige seizoenen goed merk baar in de mode zal ook deze winter nog goed zichtbaar zijn. Niet alleen in de modellen, maar ook de haarmode (veel krullige kapsels), in de schoenenmode (doorlopende hakken) en in de make-up (felrode mondjes en rouge op de wangen). Veel modellen zijn deze winter van unistoffen gemaakt. Verder zijn er veel ruiten (Schotse ruiten, grote blokken, kleine Prince de Galles ruitjes en pepita-ruiten), strepen (horizontaal, zowel als vertikaal in felle kleuren met zwart of ton sur ton-tinten) en combinaties van des sins (genopte blouses met gestreepte rokken, en verder combinaties van blopmen, ruiten, strepen, noppen en allerlei andere figuurtjes, zoals bij Ungaro en Féraud). Wat betreft de kleuren van de nieuwe wintermode: er zijn de klas sieke tinten: zwart, wit en écru, bei ge, chocoladetinten en grijs, speciale herfsttinten: mosgroen, donkergroen, oker en roestbruin en vrolijke tin ten: felrood, tomatenrood. cerise, ko baltblauw, helder lichtblauw, fel groen, geel en oranje Verder zijn er veel kleurencombinaties: zwart wit zwartgroen, zwartcerise, zwart- /rood, zwart'oranje, zwart wit/rood, en zwart'bruin'beige. Ook zijn er veel kleurencombinaties in de herfsttinten bruin en beige met groen en allerlei nuances groen. Over de modellen van de mantels: veel wijde modellen met ruimte in de rug, raglan- of kimonomouwen of zeer diepe mouwinzetten, soepele kamerjasmodellen met een strik- ceintuur, vaak met een grote bont kraag, of modellen met een enigszins aangesloten bovenpand met ingezet te mouwen, wijd uitlopende rok en hooggesloten aan de hals. Verder zijn er de zogenaamde shirt-model len: modellen met veel ruimte door rimpelingen vanuit een schouderpas en bloesend in de taile. Pellerines en capes zijn er deze winter ook ruimschoots. De modellen van de kostuums: veel lange jasjes op knielange rechte rokken, nog veel pakjes in safaristijl (met veel opgezette zakken en cein tuurs), de blazerstijl (waarbij geruite wollen rokken worden gecombineerd met een blazer van bruine of zwarte velours bij Saint Laurent) en wijde pavcanne-stijl jasjes, die zowel op rokken als op pantalons worden ge dragen. De modellen van de jurken zijn in de volgende soorten onder te verde len: modellen met de princesselijn met een lage taillelijn, met een bloe send bovenpand, overhemdjurken ep modellen in de zogenaamde halter- lijn. De pantalons hebben deze win ter wijde, rechte pijpen. Ze zijn uit gevoerd in zuiver wollen materialen en worden gecombineerd met wijde, soepele reisjassen. autocoats in ruwe sloffen, blazers in contrasterende kleur en materiaal, korte warme blousons en sportieve jasjes met wijde rug. UNGARO Een romanti sche avondjurk, gemaakt van zwart-wit genopte, wollen voile. De jurk heeft wijde mouwen en een brede cein tuur, gegarneerd met een bloem. FÉRAUD Een vlotte schoolmèisjes-jurk in een rood - wit - blauwe - grijze - paarse ruit van wollen voile. De jurk heeft een plooirok en lange mouwen met ruches. RICCI Ook deze jurk van Ricci heeft iets van een schoolmeisjes-uniform. De jurk is gemaakt van een rood - groen - witte wollen ruit, heeft een plooirok. YVES ST.-LAURENT Een sportieve kombinatie, be staande uit een wollen pan talon met wijduitlopende pij pen, een kort battle-dress- jasje en een enorme bontsto la om de hals. YVES ST.-LAURENT Een bijzonder apart, maar niet erg fraai gehaakt broékpak van St Laurent. Het nauw- aansluitende pak is in de kleuren zwartoranje, groen en paars uitgevoerd. UNGARO Een tweede lig ensemble, bestaande uit een gestippelde rok en een blouse met bloemen en nop pen. PATOU Een zeer gedis tingeerdT' mantelpakje van zuiver wol. Het jasje van het mantelpakje heeft enigszins vierkante schouders. ZWOLLE Er bestaat een kleine kans, dat het vastgestelde tracé van de E-8 alsnog een wijziging onder gaat. Op aandringen van de bioloog dr. J. J. Barkman onderzoekt rijks waterstaat op het ogenblik de moge lijkheden om tussen Holten en Mar- kelo de weg op een traject van enkele kilometers iets noorderlijker te laten lopen. Hierdoor zou een volgens dr. Barkman uniek natuurgebied ge spaard kunnen blijven. Die wijziging van het tracé is ove rigens wel een gecompliceerde zaak, omdat enerzijds de E-8 al bijna tot het betreffende natuurgebied is ge vorderd, en anderzijds het tracé hier door een ruilverkavelingsgebied loopt, waarbij de verkaveling al grotendeels heeft plaatsgevonden. Het voorlopig onderzoek heeft aan getoond, dat veel boeren in Markelo zeer terughoudend tegenover mede werking aan de plannen staan. In n- vember zal worden beslist, of de wij ziging van het tracé wél of niet mo gelijk is. Er kan dan overigens ook eventueel voor een onteigeningsprocedure wor den gekozen, maar daarmee zou de realisering van de in Twente al zo lang verwachte E-8 minstens nog twee jaar op zich laten wachten. GRONINGEN Interpol in Ham burg heeft de twee jongelui uit Ten Boer, die sinds de moord op de be jaarde predikant ds W. R. Diephuis uit het dorp vermist worden, aange houden. De officier van justitie heeft om hun uitlevering gevraagd. Van daag gaan enkele rechercheurs naar Hamburg om de jongelui een eerste verhoor af te nemen. Het betreft hier de 21-jarige J. van S. en de 20-jarige L. E„ buurjongens van de vermoorde predikant, van wie verondersteld wordt dat ze iets met de moord te maken kunnen hebben, omdat ze sinds het trieste gebeuren uit Ten Boer zijn verdwenen. Er zijn vele aanwijzingen, die tegen hen ge tuigen. De politie te Hamburg arresteerde de twee in een bank, waar zij geld wilden wisselen. Het blijkt, dat de twee verdachten naar Duitsland zijn gelift. De ouders van Van S. hadden om de opsporing van J. van S. en van L. E., die een huisgenoot van de fa milie Van S. is, gevraagd. AMSTERDAM Wanneer een werknemer zich definitief in het buitenland vestigt, zou het land waar de man gaat werken tienduizend dollar moeten beta len aan het land dat het onder wijs voor de werknemer heeft bekostigd. Gaat de man voor een beperkt aantal jaren naar het buitenland, dan zou met een la ger bedrag kunnen worden vol staan. Dit voorstel dat gisteren tijdens het internationale congres over de positie van buitenlandse migranten in Enge land. West-Duitsland en Nederland in Amsterdam werd gedaan door de Ita liaan, Paolo Cinanni, werd dankbaar overgenomen door prof. J. Tinbergen Het paste uitstekend in zijn pleidooi voor meer ontwikkelingssamenwer king met de thuislanden van de bui tenlandse werknemers om de achter geblevenen aan werk te kunnen hel pen. Prof. Tinbergen vindt dat een klei ner aantal buitenlandse werknemers moet worden toegelaten opdat zij be ter gehuisvest kunnen worden en hun gezinnen kunnen laten overkomen. Tevens zou hun rechtspositie en de opleiding voor beter werk na hun te rugkomst in het thuisland beter gere geld kunnen worden. Prof Tinbergen verwierp de mogelijkheid helemaal geen buitenlandse arbeiders meer toe te laten Dit zou in Nederland tot be drijfssluitingen leiden. De armoede in de landen waar de buitenlandse ar beiders vandaan komen zou er niet minder om worden. Dr. J. Barentsz, directeur van Vre- desteiin. zag de winstgevende kant van de hier werkende buitenlandse arbeiders Er kunnen er volgens hem best veertien duizend per jaar bijko men. Verplaatsen van fabrieken naar de landen rond de Middellandse Zee zou volgens hem alleen maar hogere produktiekosten met zich meebren gen. VENET Een wijde wit-wollen mantel, ook weer met de wijduitlopende raglan-mouwen, die de komen de winter erg populair zullen zijn. De mantel heeft een Mao-kraag. CARD1N Een zeer aparte après-ski jurk, m.et heel wijde mouwen, waarin gaten van verschillende grootte zijn aangebracht. Bij dit vleermuisachtige mo del wordt een wollen trui gedragen. 330 GIVENCHY Dit zogenaamde jacht-ensemble van Shetland wol bestaat uit een cape en een broek rok. Er worden een bruine suède riem, een trui, hoed en laarzen bij gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9