Nee tegen de nai Huishouding is even onveilig als verkeer Twee duizend doden per jaar Taptoerepetitie in stromende regen Berlijn „in orde" Akkoord Wijk op de bres voor behoud van Koninginnekerk Holland bromt Handtekening van liet meest Holtrop verdwijnt van ieneverfles mms Comité roept op tot boycot Taptoe Delft Ellsberg: nog meer geheime Pentagon stukken ROTTERDAM De Koningin nekerk is maandagavond tijdens de wqkraadsvergadering in Kra lingen het middelpunt geweest van een discussie, waarbjj de emoties hoog oplaaiden. Zowel bij de wijkraad als bij het publiek, dat bij dit agenda punt kon meediscussiëren, bleken tegenover elkaar staande menin gen te bestaan. Als argument voor het behoud werd gesteld dat het hier om een waarde vol cultuurmonument gaat, dat boven dien in de harten van vele Rotter dammers een grote plaats inneemt. Daartegenover stelde men dat de nood in de bejaardenhuisvesting dermate groot is dat daarvoor zelfs de Konin ginnekerk moet worden opgeofferd. De heer A. P. E. M. van der Woude, lid van de wijkraad voor D'66, be toogde in een langdurige rede dat de positie van de kerk in elk geval een eerlijke discussie waard is, en dat daarom het besluit van B en W tot de afgifte van een onvoorwaardelijke sloopvergunning niet had mogen wor den genomen zonder inspraak van de bevolking. „De wijkraad voor Kralingen, in vergadering bijeen op 23 augustus 1971, stelt vast dat B en W van Rot terdam door het verlenen van de on voorwaardelijke sloopvergunning voor de Koninginnekerk zonder de mening en gevoelens van de bevolking te heb ben gepolst en zonder enig advies van terzake onafhankelijke deskundigen te hebben ingewonnen in ieder geval voorbarig hebben gehandeld. De wijk raad verzoekt de sloopvergunning op te schorten totdat de bevolking in voldoende mate over de voor- en na delen van de sloop is geïnformeerd en advies van terzake deskundigen, die onafhankelijk zijn van de gemeen te Rotterdam en haar diensten, is uit gebracht." De motie zal ter kennis worden ge bracht van het gemeentebestuur. DELFT De repetities voor de Taptoe-Delft 1971 zijn gisteren in de stromende regen begonnen. Het exerceren van de deelnemende muziekgezelschappen trok veel belangstelling. Zoals bekend vindt donderdagavond 26 augustus de generale repetitie plaats, waarna het show- en muzikale gebeuren van niveau van 27 augustus tot en met 4 september in deze historische omgeving te zien en vooral te horen is. Gisteravond zijn de eerste lichtrepetities al gehouden. Zondagavond 29 augustus is er geen Taptoe. Zondagavond 5 september om acht uur beleggen de gezamenlijke protestantse kerken in Delft een massale bijeenkomst op de Markt, bij ongunstig weer in de Nieuwe Kerk. Ds. M. G. Boeschoten uit Bunnik houdt een toespraak. De massale koorzang staat onder leiding van Cor Bouter. Ds. H. O. Sasse, predikant van de hervormde wijkgemeente Bethlehemkerk te Delft, heeft de leiding. Muzikale medewerking verleent het combo „Sound of Freedom" uit Woerden en de organist Rien Struyk. Op de foto probeert een speels Delfts kind met zijn toeter het marstempo voor de leden van de Marinierskapel der Koninklijke Marine aan te geven. De xylofoon steekt af tegen de hoge toren van de Nieuwe Kerk. DEN HAAG Nederland heeft veruit de grootste bromfietsdicht heid. Begin 1971 was er een brom fiets per 6,5 Nederlanders be schikbaar. Op de tweede plaats komt Frankrijk met 1 8,5, terwijl voor Oostenrijk een cijfer van 1 15 kan worden berekend. In Bel gië is de bromfiets niet zo popu lair als in Nederland en Frankrijk. Iedere 24ste Belg heeft, een brom mer. De bromfietsdichtheid in Ita lië is met 1 25 hieraan praktisch gelijk. Duitsland en Zweden ko men ver achteraan met resp. 1 55 en 1 60, terwijl in Engeland waar voor de bromfiets de zelfde wettelijke bepalingen gel den als voor de motorfiets maar één op iedere honderd in woners een brommer heeft, aldus een persbericht van de Rai. Van een onzer Verslaggevers GORREDIJK De handtekening van dr. M. W. Holtrop, oud-president van de Nederlandsche Bank, zal niet meer voorkomen op het etiket van de Beerenburg-jeneverfles van het merk Argonaut. Dit heeft directeur Brons van de jeneverfabriek uit Gor- redijk het afgelopen weekeinde beslo ten. De etiketten, die nog in omloop zijn, zullen worden verwijderd. Drukker Wielsma uit Leeuwarden, van wie het grapje afkomstig was, heeft inmiddels zijn excuus aangebo den aan dr. Holtrop, die de hele zaak overigens nogal gemoedelijk heeft op genomen. Ik kan me er niet druk om maken, zo zei hij. En vooral niet nu die etiketten toch verdwijnen. ix DEN HAAG Als men in Ne derland over de pansfluit of syrinx spreekt, bedoelt men veel al de Roemeense nai. De Haagse componiste en schilderes Sedje Hémon heeft de nai na een stu dieverblijf in Boekarest in ons land geïntroduceerd. Zij stelde een speciale studiemethode sa men, maakte een eigen notatie en onder haar leerlingen voor het spel op de pansfluit zijn naast talentvolle amateurs ook beroepsmusici. Pansfluitspel ressorteert ook bij de BUMA onder ern stige muziek en het repertoire omvat o.a. een compositie voor nai met symfonie-orkest van Sedje Hémon, die begin van dit jaar in het Concertgebouw in Boekarest haar wereldpremière beleefde. De verhoogde belangstelling voor de arcadische klank van de pansfluit resulteerde hier te lan de eveneens in enkele concer ten, zowel life als via de massa media, van de grote nai-virtu- oos Nicu Pourvu. Alles dank zij het Cultureel Akkoord tussen Roemenië en Nederland, dat voorziet in uitwisseling van kun stenaars. Naast Nicu Pourvu 24m er nog twee andere nai-virtuozen in Roemenië. Een van hen is Radu Simion, voor wiens folklorege- zelschap de contacten voor de Nederlandse tournee al geruime tijd geleden werden getekend. Radu Simion zou o.a. in Heiloo en te Den Haag optreden. In on ze stad o.a. op 13 september a.s. in het kader van de door hel Algemeen Haags Comité georga niseerde ..Rekreade" een grote tent op het Malieveld met onge veer duizend plaatsen. Er schijnt thans evenwel een dissonant tot klinken te komen in het tot nu toe zuivere Roe- meense-N ederlandse Akkoord, want Boekarest heeft aan de Roe meense musici nog steeds geen uitreisvisa verleend. Dat zet de Nederlandse tournee uiteraard op losse schroeven, met het ge volg dat ook het optreden in het TV-programma „Zomaar een Zo meravond" op 28 augustus niet zeker is. Het Akkoord is er en dus moet het worden uitgevoerd. De com munistische burocratie zou daar enboven kunnen bedenken, dat de pansfluit 'niet alleeft fraaie tonen oplevert, maar tevens goodwill en.deviezen. DELFT In Delft is een ko- mitee „de laatste taptoe" opge richt waarvan de doelstelling on dubbelzinnig blijkt uit de naam. Het komitee heeft grote bezwaren tegen het voortzetten van de tap toe. Men vindt het niet juist dat grote bedragen in; de taptoe geïnvesteerd worden terwijl op vele gebieden bezuinigd wordt. Zeker in een tijd dat bezuinigd wordt op allerlei maatschappelijk en sociaal nuttige zaken dient voltens het komitee een eind te komen aan kostbaar militair ver toon. De doelstelling van het komitee wordt gesteund door verschillen de plaatselijke actiegroepen in Delft o.a. Bond voor Dienstplich tigen, sosjalistiese Jeugd, PSP en Regionale Raad van Wereldwin kels. FORT COLLINS (AFP Da niel Ellsberg, de voormalige Amerikaanse regeringsambte naar, die terecht moet staan we gens onthulling van Pentagon- geheimen over Vietnam, heeft gisteren meegedeeld, dat er nog andere geheime documenten be staan die „enorme verrassingen" bevatten. In een toespraak tot afgevaardig den naar het 23ste congres van de Nationale Studentenvereniging aan de universiteit van Colorado merkte Ellsberg op, dat de bewuste dossiers onthullingen bevatten over de NAVO, Cuba, de Dominicaanse Republiek, Brazilië en Latijns Amerika in het algemeen, en dat ze bekend moeten worden gemaakt aan het Amerikaan se volk. ..Ik heb de meeste van die rapporten gelezen President Nixon heeft ze niet gelezen. Minister van defensie, Meivin Laird, heeft ze niet gelezen. Ze worden zorgvuldig be waakt door de bureaucratie van het Pentagon, zo verklaarde Ellsberg. Op dezelfde bijeenkomst vertelde een oud-kapitein van de Groene Ba retten Lee Mond. die nu studeert aan de universiteit van Newark, dat de CIA en de Groene Baretten van het Amerikaanse leger Laotianen opleiden voor patrouille-activiteiten in de Chi nese Volksrepubliek. Het ministerie van defensie in Washington weigerde commentaar op de uitspraken van Ellsberg en Mond. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 vermijden van onaanvaardbare risico's. Punt voor punt krijgen de huis vrouwen straks de lijst af te werken. Op zestig vragen moeten ze antwoor den, en onjuiste antwoorden geven heeft geen zin want de eigen gedu peerden zijn ze zelf. Blijven ze op veel punten in gebreke, dan raadt de fol der opgewekt aan „te overwegen of u uw levens-, brand- en ongevallenver zekering niet onmiddellijk moet ver hogen". ZAKLANTAARN Een greep uit de vragen. Weet u waar de hoofdschakelaar van de elec- triciteit is? Hebt u een zaklantaarn (beter dan kaarsen vanwege het brandgevaar) in geval de stroom mocht uitvallen? Schakelt u de span ning uit bij de hoofdschakelaar wan neer u bijvoorbeeld een lamp verwis selt (er kan een defect in de leiding zitten)? U spijkert toch nooit snoeren langs plinten of muren? U kent de risico's bij het gebruik van zoge naamde driewegstekkers? En: Kent u het gevaar van het ge lijktijdig aanraken van een ingescha keld electrisch apparaat (wasmachine, strijkijzer) en een deel van de gas- of waterleiding (kraan, radiator?). De veel voorkomende spuitbussen: levensgevaarlijk voor kinderen, voor al als er insecticide in zit Heeft elke fles trouwens wel zijn eigen en dui delijk leesbare etiket? KACHELTJES De kacheltjes. Ze geven warmte maar wanneer die warmte moet ko men van vlammen die plotseling hoog oplaaien schieten ze wel hun doel voorbij. En die vlammen kunnen ver schijnen wanneer brandbare zaken in de buurt van (of zelfs op) de kachel tjes worden gehouden.. Zet electrische of petroleumkacheltjes ook nooit in de buurt van kinderen, want ze kun nen gemakkelijk omvallen of worden omgetrokken. Ze zijn er trouwens inderdaad, de moeders die hun baby rustig op tafel of op de bank laten liggen en zelf omstandig gaan telefoneren of met de bakker aan de deur praten. Nee, zegt het Veiligheidsinstituut, als u de baby alleen moet laten doe het dan alleen zo, dat vallen uitgesloten is. Enfin, zo zijn er nog een vijftig vragen en tips. Met behulp hiervan kunnen volwassenen en de oudere jeugd het aantal ongevallen in en om huis sterk verminderen. Dat is wel nodig ook. Denk; alleen nog maar even aan het aantal: twee duizend doden per jaar door on gelukken in huis. En meer dan tachtig procent had voorkomen kunnen worden. (Van een onzer verslag geefsters) [OTTERDAM Het lijkt msehuldig: het huishouden. Inemen aan het industriële n, dagelijks op de weg zit- dat zijn zaken die met ont- bekeken moeten worden. ^et huishouden, ach dat n fljen onschuldige bezigheid heerit vrouwtjes die niets anders Com hun lieve hoofdjes heb- te l ergis u niet. Pes jaar komen n om huis evenveel dode- ongelukken voor als in het zichkeer, te weten tweeduizend. weeduizend doden, en meer tachtig procent van de dode- id te de ongevallen wordt veroor- ht door menselijke fouten. zijn het dingen die ieder- wel weet, maar die hij of zij iet beruchte „uur van onbe- ïtzaamheid" vergeet. Want Stturlijk weet iedereen dat de j binatie water-electriciteit (elijk is. Maar waarom komt i de jdan nog voor dat iemand zit- Bj» ft in bad een electrisch kachel- *w>nzet? "hail GEVAREN onwetendheid of onachtzaam- van vele huisvrouwen omtrent i zaken is een doorn in het oog Rotterdamse afdeling van de aajting voor Huishoudelijke en Ge- irlichting. Zij besloot dan ook vrouw bewuster te maken van ivaren die zij dagelijks loopt. De directrice mevrouw J. H. (rt-Kranenburg toog naar het Iheidsinstituut in Amsterdam, men nog grote stapels met „In- looptielijsten voor een veilige huis- musding" had liggen. ibruikt werden ze vrijwel niet: een jinstituut hield zich meer bezig v0. voorlichting aan bedrijven dan vereïlu^svrouwen' eig^vrouw Mostert gaat nu in Rot- w^m actie ondernempn tegen de r e®%rzichtigheid in huis. Door mid- ar te,an lezingen voor verenigingen belangstellende particulieren wil huisvrouw meer bewust maken sporjde risico's die bepaalde situaties huishoudelijke handelingen met ostkéneebrengen. de öerigens volgen de andere plaat- afdelingen van de stichting initiatief op: de actie n valt landelijk. *£1' ONGELOFELIJK Asumenten voorlichtster mevrouw J Bakker-van Eeden Peteraman: gaven al voorlichting over de xlheid in huis, maar zo uitgebreid ®°8^nsciëntieus als nu nog niet. No- CHet het weI" AIts ziet en hoort de mensen voor domme dingen ,r soms is het ongelofelijk. We >naeb d e huisvrouwen wakker m<8den met deze actie, hen wijzen 8 vafc noodzakelijke veiligheid", en de van j,et instituut staat dan ook gedrukt: Veiligheid is het bewust Hoeveel vrouwen wagen zo niet eens in de week hun leven voor een blin kend schone ruit? bus als schrikbarend „speelgoed" on der handbereik vanhet kind, de on veilige plaats voor de baby op de bank. En moeder maar telefoneren... BERLIJN (AP) „Het is helemaal in orde" was gisteren de reactie van de Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Pjotr Abrassimov toen be kend werd gemaakt, dat het ontwerp akkoord over Berlijn een feit was. „Wij hebben een ontwerp-overeen- komst opgesteld voor onze regerin gen", aldus ambassadeur Rush, die de Verenigde Staten heeft vertegen woordigd. Om half vier stonden de ambassadeurs op de trappen van zijn residentie in Berlijn om het nieuws bekend te maken. Rush voegde eraan toe dat de bereikte overeenkomst een goede was en de situatie in Berlijn zou verbeteren. Zoals werd verwacht zijn gisteren de onderhandelingen tussen de Grote Vier met bevredigend resultaat afge sloten. Nu zullen de regeringen in Washington, Moskou, Londen en Pa rijs overleg gaan plegen. Daarna zullen Oost en West-Duits- land en Oost en West-Berlijn de de tails van het verkeer van goederen en personen moeten regelen. Het, akkoord is het eerste dat Oost en West sinds het einde van de blok kade van West-Berlijn in 1949 heb ben bereikt over de politieke status van de verdeelde stad en het verkeer van en naar West-Berlijn. De tekst die de ambassadeurs heb ben opgesteld is niet officieel bekend gemaakt. maar dit weekend kon men in welingelichte kringen in Bonn de inhoud meedelen. De kranten konden er daardoor gisteren al melding van maken. HYANNIS (Reuter) Robert Ken nedy jr., de 17-jarige zoon van wijlen senator Robert Kennedy, is door de arrondissementsrechtbank te Hvannis gisteren gestraft met een boete van vijftig dollar wegens „rondhangen" in de hoofdstraat van Hyannis. Kennedy en enkele andere jongelieden werden zondagavond gearresteerd, omdat zij voortdurend een deel van de straat versperden, nadat zij door de politie gesommeerd waren, door te lopen levensgevaarlijke toestanden: acheltje dat met één rukje aan raad kan vallen, de schaar op ek van het bureau, de spuit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5