INDONESIË is nog steeds straatarm met ielovend en Praat hopen Onbehagen over weekend Kerk en Wereld Sjaloom 1 Priesters en pastorale werkers r.k. kerk kriigen straks een eao Staatsbezoek Een jword voor vandaag Visie van A. J. Koejemans Ook „stop" voor biologiestudie in Utrecht COMMENTAAR Puzzelhoek Regeringspartijen niet uitgenodigd „Voorts, en dit niet het minst, schenke men aandacht aan de grieven der bevolking. Aan kleine evenzeer als aan de groote; aan vermeende zelfs evengoed als aan werkelijke. Omdat ook het sentiment der massa van betekenis is voor een inlandsche beweging en een ontevreden sentiment dikwerf evenzeer in het leven geroepen wordt door een vermeende grief als door een werkelijke". Deze woorden werden ge schreven in 1928 en ze sloegen op de bevolking van het toen malige Nederlands-Indië. De I schrijver heette H. Colijn en zijn boek „Koloniale Vraag stukken van heden en morgen". Met zijn boek probeerde hij de koloniale politiek van de toenmalige regering krachtdadig te beïnvloeden. Had die regering en Colijn zelf niet minder deze éne alinea maar serieus genomen, en de geschiedenis van de verhouding Nederland-Indo- nesië had een andere loop genomen. Want de diepste grief van de In donesiër, nl. om zijn eigen regering te mogen kiezen, werd in de dertiger jaren met geweld onderdrukt. Het onafhankelijkheidsstreven kreeg geen kans. Het zou tot 1945 duren voor de nationalisten de vurig be geerde onafhankelijkheid konden grijpen. Colijn was er toen niet meer EREGAST Nu ruim 40 jaar na Colijns uit spraak bezoekt voor het eerst in de loop van bijna 400 jaar relatie tus sen de Lage Landen en de Gordel van Smaragd een Nederlandse vors tin de vroegere kolonie. Koningin Juliana, die tijdens Colijn is opge groeid. in 1949 als jonge vorstin de plechtige overdracht van de souve reiniteit aan de Republiek Indonesia ondertekende, wordt als eregast in 't vroegere Batavia onthaald. De tijden veranderen. Heersers komen en zaan. Xiet Soekarno ont vangt de Nederlandse vorstin. Hij stierf voordat hij ooit de kans ge kregen had om de herstelde betrek kingen te vieren met wederzijdse bezoeken. De man die Juliana be groet is zijn tegenstander en opvol ger: Soeharto. In de jaren van de revolutie streed hij in de TNI als officier tegen de Nederlanders. Hoe staat het intussen met de gripven van de bevolking7 Hebben Soekarno en Soeharto kans gezien die te peilen en weg te nemen? Of geldt nog steeds het woord uit de bloeitijd van het kolonialisme: de Hollanders groeien in welvaart, de Javanen in aantal. Ts de gewone man, die Colijn in lander noemde en Soekarno de ere naam Marhaen gaf er vandaag beier aan toe dan vroeger? GROTE AANDACHT In 1966 verscheen er een boek over Indonesië, dat in vakkringen grote aandacht kreeg. Het heet: "Agricultural Involution". De schrij ver is een Amerikaanse anthropo- loog. Clifford Geerts. die jarenlang onderzoekwerk in Ocst-.Tava gedaan had. Hij maakte een grondige studie van het leven in een middelgrote stad. Wat. bedoelde hij met hel merk waardige woord: involution? Het woord is verwant met evolutie of revolutie. Evolutie en revolutie, hoe zeer ze ook mogen verschillen, heb ben toch dit gemeen, dat ,ze een ont wikkeling naar buiten inhouden. Bij evolutie gaat dat geleidelijk, bij re volutie met schokken. Maar bij involutie vinden we dat naar buiten gerichte niet Daar kan geen gebruik Gemaakt worden van nieuwe bronnen, omdat die niet ter beschikking staan. Involutie is een soort ontwikkeling naar binnen toe een terugvallen od eigen bronnen en een zoveel mogelijk uitputten daar van. Dit proces, aldus Geertsz. doet zich voor in de Indonesische landbouw. De Javaanse boer tani heeft geen gelegenheid om buiten zijn sa- door Henk koetsier wah nieuwe be=taansbronnen aan te boren. Hij heeft geen kapitaal om zijn landbouw te moderniseren. Overtollige arbeidskracht kan niet afvloeien naar de stad. Nieuwe grond voor bewerking ontbreekt. ENIGE WEG De enige weg is meer uit de grond te halen door intensievere bewer king. Hij moet zien te goochelen met de hem beschikbaar staande midde len; van buitenaf worden die hem nauwelijks aangereikt. Door de ver bouw van zg. tweede gewassen bijv. cassave, mais. aardnoten in de droge tijd, door meer irrigatie, door elke centimeter grond te be bouwen wordt het uiterste gedaan binnen het bestaande patroon. Geertsz toont met cijfers aan hoe de opbrengst van de tweede gewas sen ii» betekenis Is gestegen vergele ken met die van rijst. Dit proces van involutie ontwikkeling binnen het bestaande patroon is al in de ko loniale tijd begonnen. Hierdoor kan de tani het hoofd net boven water houden. De gestegen opbrengsten hielden ongeveer gelijke tred met de bevol- mgstoeni.me, odat he' inkomen per hoofd ongeveer gelijk bleef Maar dit proces kan natuurlijk niet eindeloos doorgaan Het plafond schijnt dan ook wel bereikt. 5-JARENPLAN Komt er dan geen hulp van bui- af om de tani uit zijn uitzichtloze toestand te halen? Het huidige 5-ja- renplan voorziet in een stijging van de rijstproduktie tot een niveau dat zelfvoorzienend is. Nu moet Indone sië plm. 1 miljoen ton rijst per jaar importeren. Om de produktie te verhogen is de zogenaamde Bimas opgezet. In sa menwerking met de Zwitserse Ciba- firma worden aan de tani's kunst mest en insecticiden op krediet ter beschikking gesteld. Uit de verhoog de opbrengsten moeten die kredieten terugbetaald worden. In vele geval len zijn de Bimas-projecten mislukt door corruptie van de betrokken ambtenaren en door daling van de rijstprijzen, waardoor hogere op brengsten uitbleven en de kredieten niet konden worden terugbetaald. De tani kwam alleen nog dieper in de narigheid en is nu wantrouwig tegenover "hulp" van builen NIET RIJKER Toch zou in de landbouwsektor veel te bereiken zijn als de zaak efficiënt werd aangepakt. De op brengsten per hectare zijn in Japan en Zuid-Korea tweemaal zo hoog als op Java. De conclusie is dat de gemiddelde Indonesiër behalve zijn Merdeka sinds de Hollanders vertrokken niet rijker geworden is. En van Merdeka kun je niet eten. Indonesië blijft één van de armste landen ter wereld. Het inkomen per hoofd is niet hoger dan 350 per jaar. nog geen 30 per maand. Heeft de ontwikkelingshulp van de laatste jaren daar dan geen ver andering in gebracht? Toen Soekar no afzwaaide, erfden zijn opvolgers een schuld van ruim 2 miljard do- laar. Sindsdien is die schuld opgelo pen tot ruim 3 5 miljard dollar. Een groep rijke landen onder lei ding van Nederland diende de pa tiënt de afgelopen 5 jaar financiële bloedtransfusies loe tot een bedrag van gemiddeld een half miljard dol lar oer jaar. Natuurlijk met de be doeling dat hij weer zo zou herstel len dat hij op langere termijn gezien het grootste deel weer zou terugbe talen. BODEMSCHATTEN Wat hebben die kredieten opgele verd? In de eerste plaats heeft de patiënt zijn prijzen kunnen stabili seren. De inflatiekoorts is vrijwel geweken. De buitenlandse hulp moet voornamelijk het gat in de Indonesi sche betalingsbalans vullen. Verder is het produktieapparaat weer aar dig op gang gekomen. De export van grondstoffen is flink gestegen Indonesië is bezig weer een flinke leverancier te worden van nikkel, tin. bauxiet, rubber, tabak. Er is een run ontstaan op de bodemschatten. Met name petroleum interesseert de buitenlandse investeerders. Land- en zeeoppervlak zijn al praktisch ver deeld in concessies. Er is ook grote belangstelling voor Indonesiës houtrijkdom. Amerikanen en Japanners staan vooraan in het gedrang om de concessies. Indonesië heeft zelf geen kapitaal om de e- norm dure machines aan te schaffen die nodig zijn voor bodemonderzoek, boringen, enzovoort. Veel contracten worden als joint-ventures geza menlijke ondernemingen opgezet. Miljoenen dollars concessiegeld ko men bijvoorbeeld bij de leiding van de Pertamina het staatsaardolie- bedrijf terecht. EXPORTEREN Voor 70/71 wordt een export ver wacht van zo'n 1.100 miljoen, waarvan bijna de helft uit petro leum bestaat. De westers georiën teerde economen die de departemen ten van economie, handel en finan ciën beheren, hebben uitgerekend dal Indonesië moet exporteren en nog eens exporteren om er bovenop te komen. Het ziet er naar uit dat zij erin zullen slagen die export inder daad flink op te voeren. Maar de vraag rijst of zij voldoen de oog hebben voor de belangen van de gewone man. Na 5 jaar vraagt hij zich af wat het nieuwe bewind aan reële welvaartsverbetering heeft ge bracht. De gedachte wint veld dat exportbevordering nog niet betekent dat de tani in de dorpen en de ar beider in de stad er beter van wor den. De werkloosheid is ontstellend. Op een bevolking van zo'n 120 miljoen bedraagt de schatting minstens op 4 miljoen volledig werkloos en 3 mil joen gedeeltelijk. Daarbij komt nog de verborgen werkloosheid. Er zijn bijvoorbeeld veel te veel ambtena ren. Jaarlijks komen bovendien één miljoen kinderen van school! Werk gelegenheid is daarom het grootste probleem. Wat heeft de buitenlandse hulp tot nu toe daaraan gedaan? Weinig. Men heeft uitgerekend dat door de buitenlandse investeringen sinds 1966 voor slechts 100000 mensen werkgelegenheid is geschapen. Het duidelijk dat het die buitenlandse investeerders niet zozeer gaat om werk voor Indonesiërs, maar om grondstoffen voor hun industrieën. Die verwerkende industrieën staan in de rijke landen. Wie de lijst van buitenlandse investeringen nagaat treft daar o.a. Max Factor cosmetica met een half miljoen dollar aan en bijna drie miljoen dollar voor de aanleg van kegelbanen. Wat is het nut voor de gewone man van lip stick en kegelen? GEEN FILANTROPIE Buitenlandse hulp is geen filantro pie. dat is zo klaar als een klontje. Maar als de buitenlandse hulpver leners en de Indonesische economen geen oog hebben voor de sociale te genstellingen, die zij creëren, dan zullen zij voor dezelfde verrassingen komen te staan als de nazaten van Colijn. Of hij leefde onder de koloniale regering van de belanda, de geleide demokratie van Boeng Karno of de Orde Baroe (Nieuwe Orde) van Pak Harto. de kleine man zag weinig rijst in de pot. Hij heeft geleerd de buikriem aan te halen- Hij is geduldig, meer dan wie ter wereld. Maar als aan zijn grieven geen aandacht wordt geschonken zal toch eens de rekening worden gepresenteerd. Het zal een hoog opgelopen rekening zijn. Drs. C. H. Koetsier, secretaris voor ontwikkelingssamenwerking van de gereformeerde kerken, was van 1966 tot 1968 werkzaam in Indonesië als kadervormings.predlkant. De zin van staatsbezoeken in het algemeen is de laatste tijd dikwijls ter discussie gesteld. Ook wel door hooggeplaatste personen die op hun tijd zelf een hoofdrol bij dit soort officiële vertoningen te vervullen krijgen. Het is inderdaad verstandig zich steeds af te vragen, of en in hoeverre een ceremo nieel, dat in vele gevallen eeuwen geleden werd opgebouwd, nog wel nuttig is voor het doel dat er destijds mee werd beoogd. Bij het staatsbezoek aan Indonesië, waarvoor koningin Juliana, in gezelschap van haar echtge noot en een klein gevolg, vandaag vertrekt, is het echter wel heel duidelijk, dat geen traditionalisme er de blinde drijfveer van is geweest. Aansluitend op het bezoek dat president Soeharto aan ons land heeft gebracht, wil de nu begonnen reis een de monstratie zijn van de uitstekende officiële ver houdingen welke tussen beide landen bestaan. En in het licht van de turbulente ontwikkelingen welke deze verhoudingen hebben ondergaan, kan een dergelijke doelbewuste demonstratie moeilijk als een zinloos gebaar worden uitgelegd. Op een eeuwenoude band volgde, in het licht van staaïs- verhoudingen gezien, een radicale breuk. Nu is, na een periode waarin wederzijds veel zakelijke pro blematiek en „oud zeer" moest worden verwerkt een goede verhouding tot stand gekomen. De ver houding van twee zelfstandige landen. Een westers land en een oosters land. Onderling volkomen ver- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Binnen de rooms-katholieke kerk in Nederland wordt op het ogenblik een rechtspositieregeling voor priesters en andere pastorale werkers voorbereid. De regeling, die het karakter zal heb ben van een raam-CAO, zal begin oktober aan de bisschoppen wor den voorgelegd. Dit blijkt uit „Ruim Zicht", het of ficieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. NKV. De raam-cao bevat elementen voor een arbeidsovereenkomst, die zou moeten worden afgesloten tussen het bestuur van een parochie en de pastorale werkers in die parochie. De noodzaak van zo'n rechtsregeling is de laatste jaren urgent geworden vanwege in schakeling van gehuwde pastorale werkers. De Nederlandse bisschoppen heb ben vorig jaar al aan de kardinaal- staatssecretaris laten weten dat er in ons land op het punt van de ,perso- neelssituatie een fatale ontwikkeling aan de gang is. Als er in de celi- baatskwestie op korte termijn geen perspectief komt. dan vrezen de bis schoppen dat de kerk meer ongeloof waardig wordt .en de vitaliteit van hel kerkbestel en haar plaats in de sa menleving zelf wordt aangetast, zo schreven zij de kardinaal-secretaris. De werkgroep Professioneel Pasto raat en zijn Samenwerkingsverban den, waari-.i alle bisdommen, congre gaties en orders zijn vertegenwoor digd, heeft de volgende projecten on der handen: de uitgave van een in formatie-bulletin waarmee een po ging wordt gedaan om onder meer het sollicitatie-systeem binnen de r.k- kerk ingang te doen vinden; het ontwerpen van een rechtspositierege ling voor pastorale werkers, aanstel lingsprocedure en beroepsprocedure; het opstellen van een beroepscode; het opstellen van statuten voor dioce sane verenigingen van pastoraal wer kers, die men zou kunnen beschou- we als beroepsverenigingen. Volgens Ruim Zicht bedraagt het salaris van een pastoraal werker in r.k.-kerk thans ongeveer ƒ18.000 bru to per jaar, terwijl hij niet profiteert van de sociale verzekering. De kosten voor optrekking van het inkomen worden geschat op 50 a 80.000.000,- per jaar. Het inkomen van een eme ritus-priester is nog geen ƒ13.000,- (all-in). Berekend is dat het bereiken van een pensioen naast de a.o.w. uitkering van .f7500,- een kapitaal van mins tens ƒ110.000.000,- zou vergen. Tij dens de kabinetsformatie is over deze zaak een nota aangeboden. "Zalig zijn de armen van geest", zei de Heiland. Met woorden begon Hij de Bergrede. Zo spreekt een gewoon n niet. Onze wereld vraagt niet om armen van geest". Onze vraagt diploma's, opleidingen, studie. We moeten steeds meer ten om in deze maatschappij bruikbaar te zijn. En de jonge keren volgen ons voorbeeld. Zij hebben geen behoefte aan voudige prekendezendelingen, ze hebben doctoren nodig ii theologie, de sociologie, de psychologie. Onze tijd zegt: "2 zijn de knappe bollen". Maar zo was het ook in de dagen van Christus, want de reld is wel veranderd, maar niet zo heel erg. Toen kekei Schriftgeleerden neer op de schare die de wet niet kende. schien waren de discipelen ook wel trots, omdat zij gekozen ren om leerlingen van deze rabbi, deze leermeester, te zijn. Ei zegt de Heer ineens: Zalig zijn de armen van geest. Het gai g uiteindelijk niet om. hoeveel diploma's u hebt, hoeveel jaar school bent geweest. Niet uw hoge functie in deze wereld is belang. Het gaat om de komende wereld: "Hunner is het ninkrijk der hemelen." Wie "arm is van geest", kan vervuld den van Gods Geest. We lezen vandaag Jeremia 4:27-31 Van een verslaggever UTRECHT Gezien het aantal aanmeldingen (822) tegenover de be schikbare capaciteit (643) voor de stu die biologie heeft de plaatsingscom missie eerste jaarsstudenten in de biologie geadviseerd wachtlijsten aan te leggen voor de praktica in de stu die biologie. In een verklaring zegt de commis sie. dat dit advies is uitgebracht op grond van het gebrek aan personeel en ruimten. De zeer ongunstige prog noses ten aanzien van de behoefte aan afgestudeerde biologen hebben bij de beslissing geen rol gespeeld, zo wordt opgemerkt. In alle universiteitssteden van ons land is het aantal aanmeldingen gro ter dan de capaciteit van de subfa culteiten biologie. De plaatsingscom missie heeft bepaald dat de uitgelote studenten, die op een wachtlijst ko men. wel vrij zijn colleges te volgen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede: J C. Schuurman te Putten; te Haarlem: A. W Lende- ring te Rotterdam. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Amsterdam-W: F. D. Kraan te Den Haag: naar Wou- brugge: T. M. Middelkoop, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Waardhuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Delfzijl en te Ulrum: H, J. J. Feenstra, kand. te Amster dam, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen; te Driesum en te Murmerwoude: W. Wierrenga te Berkel-Rodenrijs. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Almelo: G van 't Wout te IJmuiden. door A. J. Koejemans Zoals uit een bericht in Het Kwartet van zaterdag de lezer reeds bekend is geworden, heeft een aantal „oud-gedienden" en „nieuwe lingen" in de Praagse Vredesbeweging (de officiële naam is: Christe lijke Vredesconferentie, afgekort CVC) op een samenkomst in Utrecht besloten het werk in Nederland voort te zetten. Wat waren hun overwegingen? Uitgangspunt was hun overtuiging, dat de samenwerking van christenen en kerken van Oost- en West-Europa, Noord-Amerika en van de z.g. Derde Wereld een noodzaak is ter vervulling van de bijbelse opdracht tot gerechtigheid en vrede- schillend in omvang, natuurlijke rijkdom, techni sche ontwikkeling, staatkundige ervaring en mon diale betekenis. Het spreekt niet vanzelf, dat er tussen beide landen een goede verhouding bestaat. De verhouding tussen moderne landen wordt niet bepaald door de geaardheid van toevallig regerende personen. Evenmin als politieke toenadering tussen landen noodzakelijkerwijs samenhangt met gelijke gerichtheid van bepaalde regimes, of zelfs met een stemmigheid over politiek gedrag. Wat Indonesië betreft, kan er bijvoorbeeld op worden gewezen dat reeds Soekarno, toch het symbool van verzet tegen het koloniaal bewind van Nederland, voor stander was van het normaliseren van de ver houding tussen beide landen. Reeds onder zijn re gime werden daartoe de eerste stappen onder nomen. Door Indonesië en door Nederland. Niet als gevolg van persoonlijke of officiële sympathie, maar wederzijds als uitvloeisel van een po litieke koersbepaling, die velerlei overwegingen als basis had. In deze zin is het staatsbezoek van koningin Juliana aan Indonesië dan ook geen persoonlijke onderneming. Het geschiedt onder ministeriële ver antwoordelijkheid. Maar daar mag wel aan worden toegevoegd, dat dit staatsbezoek alleen reeds door de persoon van haar die het brengt, in betekenis ver boven die van een plichtmatig ceremonieel zal uitgaan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. manier van kleder dracht, 5. vette vloeistof, 9. vlakte maat, 10. bloeiwijze, 11. plechtige ge lofte, 12. ongevuld, 14. gekheid, 15. ge roemd. 19. wijzer van een kompas, 21. tegenstelling van smal, 22. buiten muur van een gebouw. 23. een schuinse richting hebben, 26. eer be wijzen, 29. deel van de dag. 31. Euro peaan, 33. rivier in Engeland. 34. dui venhok, 35. gezichtsorgaan, 36. meis jesnaam, 37. uitgedorste halmen. Verticaal: L sappig. Z vreemde munt, 3. gekneed meel, 4. uitgestote ne, 6. smart, 7. niet dicht opeen staan de, 8. lusthof, 13. gunstig gezind, 14. regelen, 16. familielid, 17. aalgeer, 18. woonboot, 20. plechtige gelofte, 24. spelleiding, 25. einde. 26. grondsoort, 27. steenvrucht, 28. het schip der Ar- gonauten, 30. grondsoort, 32. gehoor orgaan. Oplossing vorige pnzzel Hor.: 2. stelt 6. An, 8. en, 10. Lea, 11. ode, 12. nat 14. kranig, 16. dras, 17. Orne, 18. eel, 19. Anio, 21. leng, 23, dra, 25. boog, 26. kies, 27. erosie, 29. get 30. las. 31. nek, 33. pt 34. ik, 35. madat. Vert.: 1. vendel, S. TI. 4. eek, 5. Ia- rong. 6. adie, 7. neg, 9. nare, 11. onno dig. 13. talloos, 15. Ari, 19. angina, 20. lastig, 22. Eos, 24. reep. 25. brak. 27. Eli, 28. eed. 32. ka De uitvoering van deze opdracht wordt belemmerd door de crisis, waarin de Christelijke Vredesconfe rentie tengevolge van politieke, per soonlijke en procedure-kwesties is geraakt. Enkele regionale comités zoals dat in Nederland, hebben daar om gemeend hun arbeid te moeten staken; andere hebben zich voorlopig van de beweging gedistantieerd. De bijeenkomst in Utrecht al kon zij wel begrip opbrengen voor zulk een houding betreurde deze reactie op de moeilijkheden, die in de afgelopen paar jaren waren ontstaan. Maar zo was haar oordeel deze crisis kan door een openhartige en positieve menings-uitwisseling binnen de CVC worden overwonnen. De wil. weer in vertrouwen naar elkander te luisteren, is zeker aanwezig. Een aan moediging, de hoop niet op te geven en geen afscheid te nemen van de CVC, vond de vergadering in de ver slagen, die werden uitgebracht over enkele sub-conferenties, die dit jaar werden gehouden: die over de Euro pese veiligheid in Warschau en de jeugdconferentie in Boekarest, waar zowel oecumenische verbondenheid als openhartig gesprek tot gezamen lijke besluiten konden leiden. Op die gezamenlijkheid van be sluitvorming en op de uitvoering daarvan! komt het o.i. aan. Want zwaarder dan alle andere overwegin gen woog voor de vergaderden het feit, dat de huidige wereldsituatie nog altijd vol is van oorlog en oorlogsge vaar en dat de christenen, van waar ook, eenvoudig moeten samenwerken om deze grote onheilen voor de mens heid te keren. Oorlog is geen noodlot, waar de mens machteloos tegenover staat. De bron ervan is aanwijsbaar: het imperialisme, dat kan en moet worden bestreden Het in Utrecht ge nomen besluit is daarom een stelling- name voor het inzicht, dat de (politie ke) hoofdtegenstelling in onze wereld die is tussen kapitalisme en socia lisme. en dat de christen daarin partij is. In zijn vorig jaar verschenen boek 'Krummes Holz Aufrechter Gang' schrijft Helmut Gollwitzer: 'liet socialisme staat op de dagor de der mensheid en de eerstvolgen de decennia zullen van de strijd daarvoor vervuld zijn... Daar van- daag-de-dag naastenliefde onbe twistbaar betekent: politiek wor den, en daar de onmenselijkheid van de kapitalistische eigendoms- maatschappij met haar oude en nieuwe kolonialisme duidelijk is: daar de technocratische tendenzen liet menselijk leven van de vrijhe den die de techniek mogelijk maakt tegelijkertijd beroven; daar de strijd van de rassen en de strijd van degenen, die van de rijkdom zijn buitengesloten, om hun aandeel steeds scherper worden daarom kunnen christelijke groepen nog slechts socialistische groepen zijn." Solidair Door zulke gedachten geleid, ver klaarden de deelnemers zich solidair met de vrijheidsbewegingen der on derdrukte volken én met de naties, die in hun land kapitalistische en feodalistische systemen reeds over- Karolv Toth nieuwe secretaris „Praag" BOEDAPEST Dr. Karolv Toth. hoofd van de afdeling buitenland en pers van de Hongaarse hervormde kerk. is benoemd tot secretaris-gene raal van de Praagse christelijke vre desconferentie. wonnen en zich op weg begaven naar een humaner samenleving. Om het met de woorden van een der aanwe zigen te zeggen: 'Ons anti-imperia- lisme is géén concessie ('onder druk tot regime-getrouwe uitspraken', zoals sommigen wel beweren) maar een keuze en een voorwaarde voor vredeswerk.' Die keuze voor het socialisme houdt geen 'mooipraterij' in van alle aspec ten der socialistische praktijk. Onze kritiek is erbij inbegrepen; zij dient, ook binnen de ruimte van de CVC, echter gegeven en aanvaard te wor den als hulp op de ingeslagen weg naar groter menselijkheid! Wij beamen, dat wij niet 'objectief' zijn, niet 'vrijblijvend'. Maar niet-ob- jectief zijn betekent geenszins, de fouten der mensen verzwijgen de fouten van hen, voor wie het hart slaat en wier overwinning men wenst. Onze kritiek op verschijnselen in het socialistische kamp. die in strijd zijn met het humanisme, is daarom van andere orde dan die op net. het op zich zelf onmenselijke iPn rialisme. poti De crisis in de CVC is mede g4ptc door een met het tijdelijk veiLe„ wen van de 'koude oorlog' j p mode gekomen convergentie-thi0,11 die stelt, dat kapitalisme en soctd d« me naar elkaar toe zouden gro%) en dus ook mogelijk beide vert pelijk zouden kunnen zijn. Wijf als christeneh echter niet als 'Parf hankelijke rechters' boven, maaflaai deelnemers middenin het werejziei beuren geplaatst en wij '^«laa slechts gelovend en hopend waarts gaan, wanneer wij weetL^ ben van de richting, waarin beuren zich beweegt. Pas dan kiï^ wij iets van het 'Licht der W( zijn... Alle deelnemers aan de Utre' m bijeenkomst zijn er zich van be^ dat deze gedachten nog maar eerste aanzet zijn tot een standi bepaling bij hun nieuwe of jdej nieuwde inspanning voor een Lenl menlijkheid der christenen ter vvar kering van gerechtigheid en ïjssj, Zij verheugen zich er daarom |dejs dat de komende algemene veri,m ring van de CVC, die op 30 septefcje a s. in Praag een aanvang neem£jCI] bespreking van het vraagstuk zoening in Partijdigheid' als thee sche grondslag voor haar arbeid aanvaard. Voor verdere inlichtingen, die 1 teresseerden wensen, verwijs ik l ne naar ons contactadres: Mevr. r M. van Melle-Hermans, Over/1 straat 36 Amsterdam-17. bind ]l lai kaï si mpl issei ;em< te voe ame mbl Go DRIEBERGEN Een week einde, dat voor 4 en 5 september door Kerk en Wereld en Sjaloom samen is georganiseerd onder de titel „Kosmokomplot II" heeft geleid tot een aantal boze tele foontjes en verzoeken om ophel dering. De belangrijkste grief is, dat voor een forumdiscussie tijdens dit weekeinde alleen ver tegenwoordigers van de opposi tiepartijen zijn uitgenodigd en geen vertegenwoordigers van de regeringspartijen. Het is een weekeinde waarin ver scheidene kritische aktiegroepen, die zich richten op de relaties met de Derde Wereld (wereldwinkels, An go- la-comité, Surinamecomité, Betaald Antwoord, Clasc Nederland, X - Y-actie en dergelijke), met elkaar zullen overleggen over buitenparle mentaire actie ten behoeve van de arma landen. Teneinde ook een zeker samenspel met de parlementaire oppositie te krijgen, zijn voor een forum tijdens dit weekeinde de fractieleiders van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN uitge nodigd. Het feit dat er geen fractie leiders van de regeringspartijen zijn uitgenodigd (met name van de con fessionele) heeft tot een zelfde onbe hagen geleid als destijds een advies van de Werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking aan allen die de Derde Wereld zijn toegedaan om op een der linkse partijen te stem men. De fractieleiders van ARP en CHU in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes en de heer J. Th. Mellema beklaag den zich tegenover een van de dag bladen. „dat Kerk en Wereld als her vormde stichting voor een door haar georganiseerde bijeenkomst liever een discussie wil hebben met de leiders van CPN en PSP dan met figuren uit het eigen christelijke kamp". Naar aanleiding van klachten over het niet-uitnodigen van vertegen- dit |AC woordigers der confessionele pa zei ons Kerk en Wereld-woordbesl; der C. Coolsir.a: „De bedoeling te gaan hoe parlementaire en biLoo parlementaire oppositie beter 1 kaar kunnen worden afgesfiet Daarbij wordt de deelneming vertegenwoordigers van regering g c tijen in het forum inopportuun, C' dat het dan waarschijnlijk meeU1 gaan over de verschillen in opv#ï; tussen regeringspartijen enerzijfk, oppositie anderzijds. 'Vee Bovendien is onze ervaring dafinc confrontatie tussen regeringge late fracties en oppositie tijdens eenu gelijke bespreking minder nuttaftr omdat de parlementariërs buit» mee muren van het Binnenhof in eei moeting van partij en tegen JST dikwijls niet het achterste var e tong laten zien, zodat een deel v ianc benodigde informatie verb blijft." De voorkeur van de actiegr n. voor gesprekken met de oppositi tijen over de te volgen gedra^ST komt naar de heer Coolsir.a zef R hieruit voort, dat vier van d< 1X1,1 genoemde partijen blijkens eei derzoek van de werkgroep Kei !P" Ontwikkelingssamenwerking programma's het best beantwo aan wat internationale kerkelijl semblees als die in Uppsala daa aanbevelen. het ie f KWARTET TROUV De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredacfnd< J. de Berg (voorzitter) H. P. Ester. G J Brinkm J van Hofwegen. KEr mol gi ider entc kr bele LF t hi n n ie b

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2