.Oud is voor mij nog geen synoniem voor historisch" Hervormde kerk wordt stijlvol Gerestaureerd SPEELTUIN VOORBURG GEVAARLIJK TAPTOE DELFT71 hichting Goereese Gemeenschap verwijt en w. met botte bijl in historie te hakken BRIEF M REKPLE1STERS ISOLEMENT Opa Scharroo moet kinderen verbinden ISTUl ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 in onze verslaggevers) GOEDEREEDE „Ik zal hel iel voorzichtig zeggen: we zyn ïap geschrokken van die amo- CJat riiigsplannen van b. en w„ die jer een deel van een historisch dus onvervangbaar stuk be- iuwing tegen de grond willen ian gooien. We zijn trouwens niet bijster gelukkig met de inier waarop die plannen wor- gepresenteerd, want de ijn is gewekt dat het hier zou m om een uiterst geleidelijke iovering, en daar willen we :h op zijn minst een groot iagteken achter zetten." verontwaardigde heer R. luis, bestuurslid van de Stichting \ereese Gemeenschap, heeft maar knig goede woorden over voor de "p<7 van zaken rond de geruchtma- nde amoveringsplannen van Goe- \eedes college van b. en w.., althans i een deel daarvan, want een van )eide wethouders, tevens bestuurs- van de Stichting Goereese Ge enschap, is het kennelijk met de jnneu niet eens. ren weinig gelukkig met de plan- is de heer A. van de Windt, •zitter van de stichting. „Hier ;ten we toch zeker wel tegen het geweer komen", vindt hij, stichting die zich tot doel heeft ;eld te waken voor het behoud h het eigen gezicht van de kop n het eiland. We hebben hier toch jzo weinig fraais over, en dan zou gemeentebestuur dat weinige jeens tegen de vlakte willen gaan 5636oien ook. Nee, daar zullen we ons ftig tegen verzetten, hoor!" .jr.F pat verzet is trouwens al in volle jig. De eerste stap was een niet i te verstane brief aan het Rot- Jdamse instituut Stad en Land- jap, de stedebouwkundig adviseur i Goedereede. Dit instituut heeft amoveringsplannen, vier alter leven in totaal, opgesteld, In deze vraagt de stichting het insti- ft zijn invloed te willen aan- ïden om te bereiken dat b. en w. de amoveringsplannen afzien. brief aan Stad en Landschap ft overigens op zich al voldoende ring gewekt in Goedereede. remeester Smith immerstoonde ernstig ontstemd over het feit zal het stichtingsbestuur buiten het :hoollege om een brief heeft geschre- iplai aan een in deze zaak onder- jvenjchikte van het gemeentebestuur, ygemeester Smith heeft in een met het stichtingsbestuur emirf ontstemming over deze proce- niet onder stoelen of banken token. ^P'jLaten we elkaar goed begrijpen'-, jjien de heren Louis en Van de „het gaat er hier niet om, 1 vete met burgemeester Smith kweken, al schijnen sommigen 1 daarvan te verdenken. Integen- wij hebben in onze statuten dat we bekendheid willen ge- aan en belangstelling willen veniken voor de bevordering van de de {baarheid van het gebied rond êdereede. Alleen op grond van statuten zijn we in aktie geko- verW -- de fe havensteden in de Delta die en n historisch belang zijn en die het begïeld van oorlog en watersnood- erhelp min of meer gaaf hebben tieiffleefd, zijn volgens de Stichting an iireese Gemeenschap op de vin- i-Oosp van één hand te tellen: Veere, rikzee, Brielle en Goedereede. Dit Ijevol vormt nu een toeristische pleister in de Gouden Delta, f iedereede zou in deze reeks waardige plaats kunnen heb- vindt stichtingsvoorzitter Van want tenslotte heeft het igdij We toch al stadsrechten sinds „Maar nee", vult de heer te lis aan, „b. en w. hebben daar vfi oog voor, en men komt inte- leel met een rigoureus plan dat jfeite voorziet in een afbraak een onvervangbaar deel van het begin van deze eeuw liet akkj toenmalige gemeentebestuur iet o?e stadspoorten afbreken, omdat puin nodig had voor het ver- len van de polderwegen. „De ihiedenis herhaalt zich", aldus 'leer Louis, „want ook nu weer lt de verkeersafwikkeling als ingrijk motief voor de sanering ivoerd." Joch dit argument noch het feil I een aanzienlijk deel van de be bouwing als krot is bestempeld, kun nen de Stichting Goereese Gemeen schap bekoren; men heeft onder de betrokken bewoners een enquête ge houden. Hieruit is gebleken dat een groot deel van de bewoners tegen de amoveringsplannen is. De stemming tijdens de drie hearings die het ge meentebestuur over deze zaak heeft belegd, was overigens volkomen an ders: liier bleek nagenoeg niets van enige tegenstand. Als het aan de Stichting Goereese Gemeenschap ligt, dan blijft de kern van Goedereede zoals die er nu uitziet. „Alles wat we willen is Goe dereede aantrekkelijk maken", al dus de heer Van de Windt, „en zor gen voor een accentuering van die toeristische attrakties die Goede reede leefbaarder kunnen maken. Al die oude pandjes die nu onder de slopershamer moeten vallen, wat zouden veel mensen daar niet graag een tweede woning van wil len maken. Maar nee, burgemeester Smith vindt dat je dan een spook stad zou gaan maken." De Stichting Goereese Gemeen schap is er heilig Van overtuigd, dat b. en w. met deze plannen de kip met de gouden eieren gaan slach ten. „Reken maar na", vindt de heer Louis, „straks wordt Goeree uit zijn isolement verlost, wanneer de Dammeweg eenmaal definitief opengaat. Al die toeristen kunnen in een historisch geconserveerd Goede- reede hun hart komen ophalen. Maar nee, de mooie plekjes moeten weg!" Als een van de mogelijke toeris tische attrakties ziet men de oude houten boerenschuren in Goederee- des centrum. „Verschillende ge meenten hier in de Delta bevechten elkaar nu al jarenlang het recht om het Deltamuseum dat toch ergens moet komen, binnen hun poorten te krijgen. Nou, in die schuren zou een dergelijk museum bijzonder goed tot zijn recht kunnen komen", vindt de heer Louis. De Stichting heeft zich overigens inmiddels verzekerd van de steun van de architect G. Prins die het oude stadje Wou- drichem een nieuw gezicht gaat geven. Burgemeester Smith van Goede reede wil wel bekennen dat zowel hij als zijn wethouders wat zijn teleurgesteld, en tegelijk ook ver baasd, over de kritiek die de Stich ting op de amoveringsplannen heeft. „Laten we wel wezen", vindt hij, „dit plan zoals het nu straks aan de raad wordt voorgelegd, stoelt op een besluit van de gemeenteraad, die al jaren geleden heeft besloten dertienduizend gulden beschikbaar te stellen om een plan te laten op stellen." Naar aanleiding van dit besluit van de raad om een ontwerp-be- stemmingsplan op te laten stellen, werd een werkgroep geformeerd die op 22 oktober 1969, een jaar na het raadsbesluit, voor het eerst officieel bijeenkwam. In deze werkgroep had den zitting drs. J. Post, inspecteur Ruimtelijke Ordening, ir. H. Ku- peri, direkteur van de Cultuur Technische Dienst, dr. J. Visser na mens de Rijksdienst voor Monumen tenzorg, ir. H. de Kievit, hoofd- ingenieur-direkteur. van de Volks huisvesting voor Zuid-Holland en de heer H. W. Herwig. adjunkt- direkteur van de Provinciale Plano logische Dienst. „Dat hele gezelschap, toch stuk voor stuk kopstukken, heeft zich gebogen over wat ons hier in Goe dereede te doen staat. Sorry", vindt burgemeester Smith, „maar ik be grijp niet helemaal hoe de Stichting Goereese Gemeenschap, die toch beslist niet uit deskundigen bestaat, ook niet in zijn achterban, nu over een zo gekompliceerde zaak kan oordelen. Het is allemaal heel mooi, maar wat moeten we dan? Goede reede laten zoals het nu is? Er moet nog een keer geleefd worden ook, hoor, en dat zien we in b. en w. niet zo scherp zitten wanneer we de kritiek van de Stichting eens bekijken." B. en w. zijn overigens over de hele linie niet bijster gelukkig met de kri tiek van de Stichting. „Wij hebben tot taak Goedereede leefbaar te hou den. Kom hier maar eens rondlopen. Je struikelt over de mestvaalten. Ja, voor een toerist ziet het er allemaal erg schilderachtig uit. Maar die toe rist hoeft er alleen maar even rond te lopen. Er moet tenslotte toch nog gewoond worden ook, en er moet verkeer verwerkt kunnen worden." Echt, wij zullen de laatste zijn om historisch belangwekkende panden te slopen, neem dat maar van me aan. Maar is hier sprake van historische panden? Oude huisjes, dat wel. Maar oud is geen synoniem voor his torisch. De vier alternatieven die het in stituut Stad en Landschap heeft op gesteld, zijn inmiddels besproken met de bewoners van de betrokken te saneren panden. Ieder van hen heeft een persoonlijke uitnodiging gehad van b. en w. om naar een verklaring van de plannen te komen luisteren. „Ze kwamen me na af loop notabene bedanken voor de glasheldere uitleg", aldus burge meester Smith. „Zouden ze dan nu ineens in die enquête die de Stich ting heeft gehouden, zich tegenge steld uitspreken? Echt. dat betwij fel ik ernstig, of de mensen moeten me wel heel erg tegenvallen!" NOOTDORP De toren van de oude Ned. Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat in Nootdorp bepaalt reeds van verre het sil houet van deze tussen Delft en Voorburg vooral bij forenzen zo gewilde plattelandsgemeente, ivaar flatgebouwen door afwe zigheid. schitteren. Extra aan dacht besteedt de gemeente aan de handhaving van het oude, hetgeen door de restauratie van de kerk ivordt bewezen. De heer J.ac. Bazuin, voorzitter van de kerkvoogdij van de ruim duizend leden tellende hervormde ge meente is er trots op dat dit kar wei wordt geklaard. Kortgeleden had het rijk een verrassing voor Nootdorp in pet to, want de kerk werd op de definitieve monumentenlijst ge zet. Al is aan het exterieur van kerkgebouw en toren weinig veranderd de gevels waren nog puntgaaf temeer zullen de bezoekers van de diensten die nog voor het einde van dit jaar weer worden gehouden bemer ken dat het interieur een totale wijziging heeft ondei'gaan. De vijftende-eeuwse toren wordt in oude luister hersteld. „Een eervolle opdracht", onderstreept zowel een medewerker van het architectenbureau ir. J. Kruger uit Voorburg als de Nootdorpse aannemer C. van Tilburg, die schuin tegenover de kerk woont. In het kerkportaal komt meer ruimte en er wordt een garde robe aangebracht, terwijl een zoldering reeds is weggebroken, waardoor een vrijgekomen boog weer in volle glorie kan worden hersteld. De banken in de eigen lijke kerkruimte zijn er door de gemeenteleden eigenhandig uit gehaald, terwijl zij ook andere sloopwerkzaamheden verricht. Dit heeft tot op heden al een besparing van 15.000,op de totale restauratiekosten van 234.000,opgeleverd. Zowel het rijk, als de provincie en de gemeente hebben 37.000,sub sidie toegezegd. De tekorten werden aanzien lijk verminderd door de op brengst van een rommelmarkt en een stoelenactie (J' 18.000), waaraan de gehele Nootdorpse bevolking medewerking ver leende. Voor 70.000 wordt een hypotheek op de nieuwe pastorie genomen. Gereformeerd Noot dorp gaat straks ook in de ge restaureerde kerk zijn diensten houden. De samenwerking met de hervormden is uitstekend. Enkele banken die in de kerk stonden zullen een waardevolle bijdrage aan het nieuwe interieur leveren. De Ambachtsherenbank met luifel erboven in de volks mond 'domineesbank' wordt op de plaats van de preekstoel neergezet, terwijl de preekstoel zelf naar de zijde van de kerk aan de Dorpsstraat verhuist. In Delft worden vier monumentale banken gerestaureerd. Voor de preekstoel wordt een Avond maalstafel geplaatst, terwijl het doopvont aan het trapje van de preekstoel zal worden bevestigd. In de nieuwe opstelling zullen 120 Oudhollandse eiken stoelen in een carrévorm in de kerk worden geplaatst. Aan de muren worden kroontjes bevestigd, die als het ware een eenheid vormen met de glanzende kroonluchter die stevig in plastic verpakt (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG De speeltuin aan de Voorburgse Tuinluststraat ligt er ha veloos bij. Een aantal instrumenten en apparaten is nauwelijks te gebruiken Kinderen moeten goed uitkijken om zich niet te bezeren. In de zandbak ligt slootwater als de kinderen maar even te diep graven. Schimmel onder de voetjes is al vaak door de ouders ge constateerd. De uiteinden van de wip bestaan uit vermolmd hout. Houvast aan de beu gel is er bijna niet. omdat dat hout geen schroef of bout meer klemvast kan zetten. Een van de schommels is bevestigd aan een betonnen paal, die stukje voor stukje afbrokkelt. De draaimolen ligt al geruime tyd afge broken van de as op het grasveld. De zitjes ervan zyn stuk of verdwenen. Het ruim twee meter hoge looprek kraakt hevig. De meeste sporten zyn gebroken. Het rasterwerk langs de tuin is verroest en opengetrokken. De heer J. Scharroo (79) bij de kin deren bekend als „opa", die toezicht houdt en zonodig eens een kwastje verf over het speeltuig strijkt. „De he le dag loop ik de kinderen te waar schuwen. Ik ben hier al vijf jaar, maar zo erg is het nog niet geweest", zegt hij. „De kinderen krijgen blaren op de bibs, of hun vingertjes raken bekneld. Ik moet regelmatig verbin den. De moeders komen bij me en vragen of ik al die mankementen niet kan doorgeven aan de gemeente. Dat doe ik, maar als ze het op het ge meentehuis naast zich neerleggen kan ik er ook niets meer aan doen. Er zijn hier al zoveel heren geweest, maar geen mens doet iets. Ze zeg gen allemaal: „ik kom zo gauw mo gelijk". Maar ze zullen de datum wel vergeten zijn. Die gevaarlijke situatie blijft". Een woordvoerster van de gemeente zei dat de situatie in de speeltuin al de aandacht had van het gemeente bestuur. „We gaan er binnen afzien bare tijd iets aan doen", werd gezegd. in de kerk hangt. De vensters zijn inmidels van lichtgroen ge tinte ruitjes voorzien. Het orgel vormt een apart hoofdstuk. De heer Bazuin doel zijn best om een rijkssubsidie voor een aan te kopen orgel balkon los te praten. „Ik heb goede hoop dat het lukt", zegt hij. Het tweehonderd jaar oude pijp orgel van de Leidse orgelmaker Van Assendelft wordt nu geres taureerd door de Gebr. Van Vul pen te Utrecht. De orgelkenner Lambert Erné, die begin dit jaar overleed, had hierover een advi serend rapport opgesteld. Er zijn maar weinig orgels van Van As sendelft in ons land, hetgeen voor het rijk een reden was het instru ment op de monumentenlijst te plaatsen. De restauratiekosten bedragen ƒ100.000,Uit het or gelfonds is al een bedrag van 15.000 binnengekomen. De rest betaalt het rijk. de provincie en de gemeente. In maart volgend jaar zal het orgel in de kas ge bouwd worden. Het is elfstemmig Het orgel dat momenteel in Utrecht bij de Gebrs. Van Vul pen gerestaureerd wordt krijgt in deze kas een opvallende pluals boven de ingang. De organist kan zijn instrument straks via een wenteltrapje vanuit de kerk be reiken. Hel voorportaal van de vijftien- de-eeuwse toren krijgt een ingrij pende restauratiebeurt. met o.m. een handklavier, een Prestant 8 voet en een Trompet 8 voet. Het eigenlijke kerkgebouw werd er in het jaar 1896 door de groot vader van aannemer Van Tilburg aangebouwd. In het gedeelte dat hier weer bij werd gebouwd heeft men enkel lokaliteiten voor het kerkelijk werk reeds klaar, ter wijl op de zolder een hobbyruim te wordt ondergebracht. De heer Bazuin ziet nauw lettend toe op de werkzaam heden. Als betonconstructeur bij een Haagse aannemings maatschappij heeft hij al heel wat goede adviezen met be trekking tot de restauratie gegeven. „We zijn blij dat dit alles zo onder de mensen leeft, Nootdorp is een actieve, levende gemeente". De door een smeedijzeren hek van de Dorpsstraat ge scheiden en door hoog ge boomte omgeven kerk zal straks meer als alleen maar kerk zijn, maar ook een cen trum waar concerten kunnen worden gegeven. ..EEN KLEURRIJK FEEST VAN MUZIEK EN SHOW! Van 27aug.t/m 4 sept.a.s.f behalve zondag 29aug.) aanvang 21.00 u. - einde ca. 22.45 u. Kaartverkoop bij de V.V.V.'s van Delft. Den Haag. Rotterdam, Schiedam,Utrecht en Vlaardingen. Bestelkaarten/theatercheques bij alle V.V.V.-kantoren Prijzen der plaatsen: f 12.50,f 10-,f 7.-,f 5-,f 4.50enf 4- KOM OOK NS EEN AVONDJE UITBLAZEN IN DELFT!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5