Elke maand open-huis in gastvrije Kloosterkerk in Dien Co- Financiële problemen deden dierentuinbezoek toenemen Wat gaat er in deze eenden om...? i'J*- Goudsmidskeurhuisje aan Binnenhof bij Tweede Kamergebouw Kostbare Mondriaans voor Gemeentemuseum Vervolg van Kerst-Inns sistent-accountants Burgerlijke Stand Burgerlijke stand usn£ IEIDSE COURANT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 AG Als mens zijnde e je toch wel eens af, wat ïenden omgaat. Moet je f eens mooi op een rijtje i op hel randje van de allemaal kijkend overkant, waar aan de iluiterskade achter de Irukkerij een persoon zit te vissen. Wat zou de het meeste bezighou- de dobber,. de het handige stan- 3 op de kant, waardoor moe van het hengelen de persoon in kwes- de auto. het open liet mooie nummer bord. of het geheel van al die factoren: de vindingrijk heid om met een maximum aan comfort en een minimum aan inspanning, de tijd al henge lende te doden? Of zouden ze gewoon nieuwsgierig zijn wat er uit water voor eetbaars zou ko men, dal zijzelf er nog nooit in tegengekomen zijn?. Het hengelaas soms? Tja, wie zal zeggen wat eenden denken? Wilt u wel geloven dat de meeste mensen er nog nooit aan gedacht hebben zich die vraag te stellen? De hengelaar ook niet? Natuurlijk niet, daar heeft hij het veel te druk voor! Op deel gevel na ten behoeve van betere accommodatie geheel •«(loog en laag water Katwijk aan Zee ^JK AAN ZEE Zondag 22 Hoog water 4.01 en 16.25 water 006 en 12.21 uur Maandag 23 augustus. Jater 4.34 en 1656 uur. laag 140 en 12.52 uur. ,'ERWOUDE Klokkenspel. ferse transacties ter uitvoering k verordening op het in exploi- jmen van bouwgronden in de 3e Zoetenvoude" zijn midde- jjjegevloeid naar het fonds ptleg". De gedachten van B. |voor een verdere verhoging J leefmilieu gaan uit naar een van het gemeentehuis 1 van een klokkenspel. s zinvol en verantwoord van het fonds „Dorpsuitleg" toe- middelen ook iets van blij- .fculturele waarde aan te ko- het raadhuistorentje zal een [spel het bovendien „goed \ldus B. en W. DEN HAAG De Kerst-Inn, het herbergexperiment dat vorig jaar tij dens de kerstdagen zo aansloeg, heeft een vervolg gekregen. Eerder dan men mag verwachten. Een aantal medewer kers van de Kerst-lnns van vorig jaar heeft besloten niei te wachten tot het wederom Kerstmis is. Met ingang van 5 september zullen in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout vier maande lijkse bijeenkomsten georganiseerd worden, die geïnspireerd zijn op de Kerst-Inn. Deze bijeenkomsten, de zogenaamde „open-huis-dagen", zijn voor iedereen toegankelijk. Men kan er van 3 uur 's middags tot half 11 's avonds teke nen, schilderen, films bekijken, dine ren in de crypt, muziek maken, dan sen, expressie beoefenen en deelnemen aan de tien minuten durende open huis-dienst. Voor al deze activiteiten wordt een kleine vergoeding gevraagd teneinde de kosten te kunnen dekken. De organisatoren, zo'n vijftig vrij willigers, zullen de gasten bij hun ac tiviteiten zo nodig begeleiden. Iedere bijeenkomst zal in het teken van een bepaald thema staan. Op 5 september zal dit „de dans" zijn waarvoor een dansgroep uitgenodigd zal worden. Op 3 oktober staat de bijeenkomst in het teken van de vakantie-foto-wedstrijd en op 7 november staat het thema „molens" centraal. EXPERIMENT De „inns" worden voorlopig be schouwd als een experiment. Als het aanslaat achten de organisa toren het niet uitgesloten dat ook an dere Haagse kerken en kerken buiten Den Haag „open-huis-bijeenkomsten" gaan organiseren. Om het publiek bekend te maken met de nieuwe activiteiten in de Kloosterkerk zullen 2000 folders ver spreid worden. Inlichtingen zijn ver krijgbaar op het telefoonnummer 111324 tussen 10.00 en 12.00 uur. DEN HAAG Binnenkort zal in opdracht van de Rijksgebouwen dienst op het Binnenhof worden be gonnen met de bouw van een nieuw pand ten behoeve van de Tweede Kamer. De plaats hiervoor moet worden vrijgemaakt door het slopen van het pand nr. 5/6. Hiervan blijft slechts een gedeelte van de gevel staan; het is in het ontwerp van de nieuwe voorgevel opgenomen. Het gaat om het uit de 17de eeuw date rende geveltje van het voormalige Goudsmidskeurhuis. dat op de Mo numentenlijst staat. Het nieuwe gebouw komt tussen de reeds bij de Tweede Kamer in gebruik zijnde panden nrs. 4 en 7. Het is ont worpen door ir. H. de Lussanet de la Sablonière, hoofdarchitect A bij de Rijksgebouwendienst. Het werk zal worden uitgevoerd door het Aanne mingsbedrijf G. B. van Hoek te Delft. De totale bouwkosten zullen rond f 1,9 miljoen bedragen. WERKVERTREKKEN De grote behoefte aan betere accom modatie voor de leden en de fracties van de Tweede Kamer maakte het noodzakelijk naar een steeds groter aantal werkvertrekken te zoeken. Het bestaande gebouwencomplex, zowel aan de zijde van 't Binnenhof als aan de zijde van de Hofweg, bood voor uitbreiding geen mogelijkheden meer, nadat ook de laatste ruimten op de zolderverdieping volledig waren be nut. De eerste uitbreiding buiten het eigenlijke Kamercomplex kon worden gevonden door bij trekking van de panden Binnenhof 4 en 7. Verdere uit breiding werd mogelijk, toen het bij de Rijksgebouwendienst in gebruik zijnde pand nr. 5/6 vrijkwam door op heffing van het districtsbureau van die dienst. BEGIN DEZER EEUW Daterend uit het begin dezer eeuw was het reeds aanstonds duidelijk, dat dit pand niet voor de genoemde uit- breidingsplannen kon dienen. Het zeer hokkerige gebouw, met vele niveau- verchillen en een garage op de begane grond bevatte slechts weinig werkka mers. De verschillende verdieping hoogten sloten bovendien niet aan bij die van de panden op nr. 4 en 7. Door de Rijksgebouwendienst wer den daarom plannen ontworpen voor een nieuw gebouw. Het bleek daarbij mogelijk op de begane grond een zaal te creëren, die voor verschillende doeleinden zal zijn te gebruiken, met name voor het houden van openbare commissievergaderingen. LIFT Het gebouw zal een betonskelet krijgen, dat met baksteen en betonele menten wordt bekleed. De voorgevel aan de zijde van het Binnenhof wordt geheel van baksteen. De vertrekken bevinden zich hoofdzakelijk in het zich naar achteren uitstrekkende bouwdeel. De gangen van de panden 4. 5, 6 en 7 komen in direkte verbin ding met elkaar, met zo min mogelijk niveauverschillen. Waar toch een hoogteverschil aanwezig is, zal een lift het transport van personen en van wagentjes op ieder niveau op eenvou dige wijze mogelijk maken. Enkele ruimten achter de gevel van het oude Goudsmidskeurhuis zullen worden ge reserveerd voor de Rijksgebouwen dienst. De verbinding tussen de panden 5 en 7 loopt daar overheen. Wanneer dan bovendien in het bestaande ge bouw van de Tweede Kamer de ver bindingsgang langs de stenografenka mers en via de Hofpoort verbreed zal zijn, zal voor een aantal jaren in het ergste ruimtegebrek van de Tweede Kamer zijn voorzien. Legaat van S. B. Slijper jonge zélf vinden dat zij at m, ir kunnen bereiken... sid 1.9 jonge assistent-accountants met enige jaren ervaring t 1-7ile ambitie hebben vooruit te komen, ,elv,teen groot (maar niet té groot) accountantskantoor 1 1.60e mogelijkheden. ier dnlaatsingsmogelijkheden bij Van Dien Co f i.iétaan door schaalvergroting en expansie in vele sektoren upersle daardoor zijn ook de promotiekansen reëel. voor akatures betreffen verschillende kantoren. Ook bestaat logelijkheid te zijner tijd door tijdelijke detachering cel. ejenslands internationale ervaring op te doen. didaten gelieve hun sollicitatie te richten aan ■JEN CO - OEN HAAG-2078 MOSSELSTHAAT 2. POSTBUS 2093. TEL. 070-831100 ■STRAAT 2 0. TEL 070 - 6 3 8 9 53 GRONINGEN HENGELO s-HERTOGENBOSCH TOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM UTRECHT WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIP3BURG (ST MAARTENi CARACAS (VENEZUELA) (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De publieke be langstelling voor de Nederlandse die rentuinen is de laatste maanden enorm gestegen. De bezoekersaantallen heb ben op dit moment een zodanig goed verloop, dat op een ontzettend gunstig seizoen kan worden gerekend. Duide lijk is de stijgende belangstelling voor de dierentuinen merkbaar in de be zoekersaantallen van de Wassenaarse dierencollectie. Dit jaar hebben al bUna 50.000 meer mensen het park bezocht dan in de vergelijkbare pe riode van het vorige jaar. In 1970 had men op 31 december een totaal be zoekcijfer van circa 325.000; voor dit jaar hoopt men op een getal in de directe omgeving van de 400.000. De stijging van de belangstelling is volgens de bedrijfsleider van het Was senaarse park, de heer J. A. Nagtegaal duidelijk veroorzaakt door de forse publiciteit over de moeilijke finan ciële situatie van de dierentuinen. Speciaal geldt dit voor het Wassenaar- se park. Het enige in Nederland dat nog vermakelijkheidsbelasting moet afdragen aan de gemeente. Ook zal misschien de komst van enige extra attracties zoals een apenboot, een junglehuis en een python van zes meter de nodige belangstellenden tot een bezoek verleid hebben. „Voor het lenigen van de financiële nood van de dierentuinen helpt de forse stijging van het bezoekersaan tal natuurlijk". „Maar ja. zo stelt de heer Nagtegaal, „we moeten natuur lijk ook over die extra inkomsten weer vermakelijkheidsbelasting beta-, len". Het inhalen van de vierhonderddui- zendste bezoeker voor 31 december is sterk afhankelijk van het slagen van het naseizoen, dat eigenlijk al weer over drie weken begint. „We moeten hetzelfde „beestenweer" hebben als vo rig jaar. Bij stralend mooi weer heb ben we veel concurrentie van het strand en komt hier vrywe} geen mens. Dat voor ons zo noodzakelijke beestenweer bestaat uit wat bewol king en wind", zo zegt de bedrijfs leider. Ook de andere dierentuinen in Ne derland hebben de sterke toename van de bezoekersaantallen ervaren. Ook zij noemen het een gevolg van de publikaties over de financiële nood. zoals de actie als „Artis moet blij ven". Bij Ouwehands dierenpark lig gen de bezoekerscijfers ver boven de cijfers van vorig jaar. Men rekent nu op een eindtotaal van 700.000, terwijl dit vorig jaar nog 520.000 bedroeg. Ook Artis, de tuin die de eerste aanzet gaf tot de in de publiciteit komende financiële problemen van de verschillende dierentuinen, zag duizenden bezoekers meer. Men heeft nu al bijna honderdduizend kaartjes meer verkocht dan in de vergelijk bare periode van vorig jaar. De directie van het Rotterdamse Blijdorp heeft inmiddels ook al zijn verbazing uitgesproken over de stroom van bezoekers. Deze directie hoopt op 31 december met honderd duizend bezoekers meer het record aantal van 700.000 te bereiken. DEN HAAG De heer S. B. Slij per, die 9 augustus j.l. in Blaricum overleed, heeft zijn gehele collectie schilderijen en werken van P. C. Mondriaan nagelaten aan de gemeen te Den Haag. Zij zullen als de gemeenteraad dit legaat aanvaardt onder de naam Slijper-collectie wor den ondergebracht in de verzamelin gen van het museum. Deze belangrijke schenking houdt in dat de meest complete Mondriaan- collectie die er ter wereld bestaat, voor ons land behouden blijft. Behalve de 104 schilderijen en te keningen die het Haagse Gemeente museum reeds van de heer Slijper in bruikleen heeft, komt het museum ook in het bezit van de plm. 50 Mondriaan-werken die zich elders be vinden. De waarde is niet in geld uit te drukken. De totale Mondriaan-collec- tie van het Gemeentemuseum zal door de schenking ruim 200 werken om vatten. Het ligt in de bedoeling in 1972 als een honneur aan de heer Slijper een grote overzichtstentoonstelling van het werk van Mondriaan samen te stellen, waarop ook de complete Slijper-collectie te zien zal zijn. Daar naast zullen ook de werken worden getoond die uit andere legaten zijn verkregen en die door het museum door aankoop zijn verworven. In de laatste 20 jaar heeft het mu seum 33 belangrijke Mondriaan-wer ken aangekocht. De laatste aankoop dateert uit 1967. toen in Engeland de „Compositie met blauw", een doek dat Mondriaan in 1937 maakte, werd verworven. ALPHEN Burgerlijke stand. GEBOREN; André B Halewijn. Jo- landa Y M Hoogenboom; Freddy A Joh Broekhuizen, Matthijs van der Giesen, Janine Wijfje, Kitty C W Rietveld. Adrianus van Leeuwen. Manuela Versteeg, Wladimir E Wolff, Alcuïn G W Joh Th v Gennep. Je roen Böggeman, Judith Joh van Lam meren. Adriana J M Vervark, Wil lem L Taselaar, Monique Joh A de Heij. Ingeborg Schllperoord, Miranda C Th van der Laan. OVERLEDEN: Wilhelmina J Hoek stra-Buurman (.49), Cornelia G M Kroft-Bakker (79). Daniël Tribula- wony (88). Edmond J E Lauret (50), Plonia Lagerwaard-Angenent (81), Albertus W Vermeer (57). HUWELIJKEN; Jacob G Kardol en Petronella M van der Linden; Wil lem Broer en Flora van der Wal; Marinus Gommel en Magcheltje Meijer, Antonius Jansen en Adriana T van Greuningen, Cornelis Immer zeel en Catharina E Rodenburg, Her man Guldemond en Berendina van Leeuwen. ONDERTROUWD: Gerrit G R van Dijk en Sophia C van der Ham; Jo hannes de Rooij en Maria Eikelen boom; Petrus S H Splinter en Wil helmina C van Veen; Jan P de Vos en Pietje Stienstra; Kornelis G de Rijk en Margaretha G M van Hol- siein; Catharinus N van der Vlist en Thesesia E de Jong; Willem Neven en Carolina M Houweling. LISSE Geboren: Tomo Alexander Richard, z v K R B van 't Hoff en M M Sinppe; Marcel Hendricus Corne lis, z v J B Verheyen en M C Wester man; Birgitte Nathaly, d v A M Ja cobs en H G J Th Slag; Ina Mirella, d v E Nagel en E M Brugghe; Simon Johannes Theodorus, z v Th J van Noort en M Th Nederend; Ewout Hessel. z v P W Buckmann en J E van den Bos; Alice Gertrude Liena Manuela. dvGM Vonk en M Stahlie; Judith Helena, d v I Boot en G L de Jager. Ondertrouwd: C Pauw te Lisse en G J C Duyveman te Amsterdam; R van Bentem te Warmond en Q M Dofferhoff te Lisse. Catharijnel. 12; F L van der Mark te Leiden en C A Noort te Lisse. Gehuwd: C P M Vêrkelij en EP van der Peet; C Oppelaar en M A Schoone; C J M Vreeburg en C M M Hesseling; C M C de Groot en P M A'1 Dnfferhoff; J Caan en N Horsman; C Th J van Diesl en A C H van Dijk. Overleden: H. C. Hulzebos. 76 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11