ïederlander in Marokko tam steekpenningen aan Moskou verhoogt druk op Balkan Banda: Mijn bezoek steunt zwarten van Zuid-Afrika |k jtiÉ VN lijzeil in detailhandel niet onnodig verhogen Explosie in Delft Boek verschenen over Nederland- Indonesië 45-50 Fonds tegen werkloosheid in studie Populariteit van Labour daalt Roolvink vindt toestand agrarische kamerleden sector zeer ernstig rs \iu adviseurs in delegatie L Kamervragen over bouwstop voor universiteiten Fusie van twee kranten in Limburg feit Boersma verwacht meer werkloosheid Ondeugdelijke worst oorzaak van paratyfus Geen verandering status N.-Ierland 9 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 |DEN HAAG De politie in isablanca heeft de Nederlander j. van R. aangehouden en inge- |»ten, op verdenking van het nemen van steekpenningen. kan R. was als tweede man aange- Ikken door het bureau werving ar- Kdskrachten van het ministerie van piale zaken. De eerste man. de heer (ngejan, kon het werk enige jaren geleden niet meer alleen aan en zo werd Van R., die reeds meer dan 25 jaar in Casablanca woont, als waar devolle kracht, hij kende land en volksgewoonten immers op zijn duimpje, in dienst genomen. Steeds sterker werden de geruch ten, dat Van R. steekpenningen aan nam van Marokkanen die naar Ne derland wilden. De heer Jongejan kon hiervoor echter geen bewijzen vinden. Een onderzoek ter plaatse uitgaande van het directoraat-gene raal van het ministerie van sociale zaken leverde geen bezwarend mate riaal op. Ook de ingeschakelde Ne derlandse recherche kon niets bezwa rends vinden. Nu heeft de Marokkaanse politie ingegrepen. Welke bewijzen zij in handen heeft is niet bekend. De heer Jongejan was gisteren niet bereik baar, daar hij voor een wervingscam pagne buiten Cassablanca vertoefde. P :ÈOl I A Ja.'.Huui' Ükn.1. W' Lite Van een verslaggever DEN HAAG In de serie Rijks Geschiedkundige Publicatiën is het eerste deel gepubliceerd van de bron nenuitgave „officiële bescheiden be treffende de Nederlands-Indonesische betrekkingen 1945-1950. Het boek om vat de periode 10 augustus - 3 no vember 1945. Het boek. dat bewerkt is door dr. S. L. van der Wal, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, bevat alle werkelijk belangrijke stukken over dat onderwerp; zoals de notulen van de ministerraad en de telegram wisseling tussen het bestuur in Ne derland en de Indonesische regering. Ook de interne ontwikkelingen in In donesië staan erin. Het tweede deel (dat al in druk is) beslaat de periode tot eind 1945. Het zal begin volgend jaar verschijnen, evenals wellicht deel drie. Het boek is uitgegeven bij Martinüs Nij- hoff's Boekhandel en Uitgeversmij N.V. Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een werkgroep van 1 de nationale raad voor de arbeids markt onderzoekt of er een centraal fonds moet komen, waaruit maatre gelen voor de arbeidsvoorziening kunnen worden gefinancierd. Drs. J. W. de Pous, voorzitter van de So ciaal-Economische Raad, zei dit giste ren in Groningen, waar hij de regio nale raad voor de arbeidsmarkt in stalleerde. Zo'n centraal fonds biedt het voordeel dat sneller kan worden ge reageerd op veranderingen op de ar beidsmarkt. Als men door die snellere reacties werkloosheid kan voorkomen of terugdringen kan men zich afvra gen of geld, dat nu bestemd is voor werkloosheidsuitkeringen, gereser veerd mag worden voor zo'n centraal fonds, aldus De Pous. Hier is president Banda van Ma lawi (links) met mevrouw Fouche, vrouw van de Zuidafri- kaanse president, op weg naar een staatsbanket in Johannes burg. Banda is de eerste zwarte Afrikaanse leider, die een offi cieel bezoek aan Zuid-Afrika brengt. Trainen met reddingsboten n vesten by vliegtuigongeluk ken boven zee is jaarlijks ver plicht voor luchtpersoneel van ue Lufthansa. Een goed gebruik ban zwemvest en reddingsboot pist oefening. Op de foto. Perso neel van de Lufthansa tijdens pc oefening met zwemvesten- en Reddingsboot. door de <i ;egev 1 rken Van oaze Haagse redactie >EN HAAG Vijf parlementa- ide irs zullen dit jaar bij wijze van oef als adviseurs worden toege- func egd aan de Nederlandse delegatie ar de algemene vergadering van de renlgde Naties die op 21 september 036-4 Xew York Jit 'ts gisteren besloten in het ge- tk van de commissie voor buiten- Ise zaken van de Tweede Kamer minister Schmelzer. De parle- itariërs, met name die van de positie, had den bezwaren tegen n gewoon lidmaatschap van de de- atie zoals tot nu toe gebruikelijk idat dit hen dwong het regerings- ndpunt in te nemen in officiële s tements. Een adviserende functie )ben bijvoorbeeld ook de vertegen- ordigers van de vakbeweging. n het gesprek heeft de commissie •der haar opvattingen kenbaar ge- akt over de inhoud, die de instruc- van de delegatie zou moeten heb- Het gesprek hierover zal op 16 itember worden afgerond. Een an- agendapunt voor het gesprek was mogelijkheid, dat minister imelzer tijdens zijn bezoek aan In- ïesië de situatie van de politieke fangenen in dat land zal aansnij- 118 leeds eerder heeft minister ïmelzer verklaard dat het voor Jri niet mogelijk is in te grijpen in verqi binnenlandse politieke kwestie admh Indonesië. iform )aar zowel de commissieleden als minister niets over het gesprek len loslaten is het resultaat op dit nt onbekend. Aangenomen mag en rden, dat de minister zijn stand- toben nt moet handhaven. 1 g'n Van een onzer verslaggevers BEDUM „Ik moet erkennen dat de toestand in de agrarische sector ernstiger is dan ik had gedacht". Tot deze uitspraak kwam gisteren ex-mi nister B. Roolvink, nu weer Tweede Kamerlid voor de ARP die op uitno diging van de drie landbouworganisa ties een „werk vakantie" in het Noor den (hield. Tot de mogelijkheden om iets aan die ernstige toestand te doen behoort volgens de heer Roolvink een aanpak van de ruilverkavelingen. Op de vraag of hij het op dit punt dan on eens is met het regeerakkoord, dat ook bezuiniging wil op het gebied van de ruilverkaveling, zei de heer Rool vink het antwoord voorlopig schuldig te moeten blijven. „Ik ben het er in principe mee eens dat. als je in groter kader tot bezuini ging wilt komen, je geen enkele sec tor daarvan mag uitzonderen. Alleen voor de woningbouw hebben we een uitzondering willen maken. De vraag is echter: hoe is de concrete uitwer king van de bezuinigingen, is er een fundamentele wijziging of een tempo risering? Daar is pas meer over te zeggen als de rijksbegroting in sep tember uit is. Ik zal echter wel extra kritisch aandacht besteden aan de agrarische sector." Nu beleid De heer Roolvink ziet schaalvergro ting als onontkoombaar en hij meent dan ook dat de boerenstand daar po sitief aan mee zal moeten werken in plaats van er tegenin te gaan. Onder linge samenwerking van de boeren ziet de heer Roolvink eveneens als onmisbaar en verder meent hij dat er een beleid op middellange termijn moet worden uitgestippeld. „Een beleid op zeer lange termijn, tot het jaar 2000 blijft te veel in het vage. We zullen nu een beleid voor de jaren zeventig moeten vastleggen". Waar het volgens de heer Roolvink om gaat is dat ook al moet aan dacht besteed worden aan de huidige moeilijkheden er „perspectief wordt geschapen voor jonge agrarische on dernemers". Voor deze jonge boeren met een goede opleiding, moeten mo gelijkheden worden geschapen voor een redelijk bestaan. Hij zag hier vooral een taak voor de landbouworganisaties, op welke organisaties hij enige kritiek liet doorschemeren: „De ideeën zijn nog niet overal gerijpt en lopen niet over al parallel. Ik weet eigenlijk niet of de organisaties al een uitgebalanceer de mening hebben". De heer Roolvink heeft ook een be zoek gebracht aan de strokartonfa briek „De Union" in Oude Pekela. Er zal hier extra aandacht besteed moeten worden aan het personeelsbe leid, zo heeft de heer Roolvink gecon cludeerd na een gesprek met een per soneelsfunctionaris. Met veel animo De heer Roolvink en zijn vrouw hebben werkvakantie gehouden op de boerderij van de heer H. J. Wiersema te Ellerhuizen (bij Bedum). De land bouworganisaties in het Noorden 'hebben alle nieuwe kamerleden voor zo'n vakantie uitgenodigd, evenals vorig jaar. Er zijn toen een zeventien LONDEN (AP) De populariteit van de Britse Labour-partij is aan zienlijk gedaald, sinds zij zich offi cieel uitspraak tegen een toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap. Gallup heeft voor de Daily Tele graph een opiniepeiling verricht. Daaruit blijkt, dat de voorsprong van Labour op de Conservatieven is ge daald van 21,5 procent in juli tot 6,5 procent thans. Ook de populariteit van partijlei der iHarold Wilson is gedaald 51 procent van het publiek acht hem thans een goed leider tegen 57 pro cent een maand geleden. De conservatieve premier Edward Heath ,ziet zijn populariteit daarente gen stijgen 37 procent van het pu bliek staat thans achter hem tegen 32 procent een maand geleden. Op de vraag, hoe zij thans zouden stemmen, indien verkiezingen zouden worden gehouden, antwoordde 42 procent van de kiezers conservatief, 48,5 procent labour, 7 procent liberaal en 2,5 procent andere partijen. In juli waren de percentages 33,5, 55, 8,5 en 3. kamerleden in het Noorden geweest. De animo is tot nu toe veel geringer geweest. Als belangrijkste oorzaken ziet men het laat uitgaan van de uit nodigingen en het feit dat er net een verkiezingscampagne achter de rug is. Het echtpaar Roolvink is het enige dat tot nu toe op uitnodiging in Gro ningen is. Twee andere kamerleden zijn naar Friesland gegaan. Gastheer Wiersema zei het bezoek van de kamerleden zeer nuttig te vinden. Hij onderstreepte de woorden van de ex-minister dat het gaat om het scheppen van een toekomst voor de jonge boer. ,Er zijn nu financiële moeilijkheden en in de toekomst wordt het nog moeilijker als er niets gebeurt, zodat er niemand nog in het boerenbedrijf kan en durft stappen." JOHANNESBURG (Reuter, AP, UPI) President Kamuzu Ban da van Malawi, die momenteel als eerste zwarte Afrikaanse leider officieel Zuid-Afrika bezoekt, vertrok gistermorgen naar Soweto ten zuidwesten van Johannesburg. Onderweg werd hij enthousiast toegejuicht door duizenden, die zich langs de weg hadden geschaard. De auto's van de president en zijn gevolg hielden stil bij het reusachtige voetbalstadion Orlando. Zijn auto werd onmiddellijk omringd door tientallen schoolmeisjes. Banda zwaaide de deur open en sprong opgewonden temidden van de mensen. Hij pakte drie of vier meisjes onder de arm en begon met hen in de rond te te dansen. Tot de blanke politie mannen, die de menigte achteruit wilden duwen zei hij kortaf: „Raak ze niet aan. Het zijn mijn kinderen". In het gebouw van de plaatselijke Bantoe-raad hield Banda een toe spraak. Hij zei het kort te zullen ma ken, daar hij met de mensen buiten wilde spreken. De president zei onder meer: „Als ik de blanken in Zuid- Afrika boycot, als ik ze in een isole ment probeer te brengen, dan zou dit betekenen, dat ik dit ook met mijn eigen mensen doe". Zich wendend tot de blanke ambte naren, die hem vergezelden vervolgde Banda: „Ik ben het met uw politiek niet eens, maar toch geef ik er de DEN HAAG Het PvdA-Kamer- lid mr. M. Masman heeft de minister voor het wetenschapsbeleid gevraagd om de Kamer „met de meeste spoed" mee te delen wat de inhoud is van de bouwstop-maatregel voor het weten schappelijk onderwijs en wat vooi feiten daaraan ten grondslag lig gen. Ook wil het Kamerlid, dat de Kamer wordt geïnformeerd over de consequenties van deze maatregel, zowel voor een regelmatig verloop van de studies als voor het opnemen van de in de naaste toekomst te ver wachten aantallen studenten. voorkeur aan met u te praten. Ik ver wacht niet dat u het met mij eens zal worden. Het is niet goed als Afrikaanse lei ders van Addis Abeba tegen de blan ken hier staan te schreeuwen. Wij maken ze alleen nog maar kwader. Wij drijven de blanke liberalen in Zuid-Afrika, Rhodesië en Mozambi que in de armen van de reactionaire blanken. Ik ben niet naar Zuid-Afrika geko men om u te prijzen, toe te juichen of in mijn handen te klappen. Ik ben hier om zelf te zien", aldus president Banda. Nadat hij veel zwarte toehoorders de hand had geschud, stapte hij in een helicopter, die hem naar Pretoria bracht, waar hij besprekingen met president John Vorster voerde. xshte ïwezi elsad Van soc.-econ. redactie) adni DEN HAAG De drie cen- «drij 'Ie ondernemersorganisaties !t midden- en kleinbedrijf ver- nden vandaag een brief aan m leden, waarin er bij de ge le detailhandel op wordt aan drongen alleen prijsverhogin- kern n door te voeren, die dringend 'aJnlD "odzakelijk zijn. e onl k)k wordt de ondernemers met mme '"I gevraagd geen beslissingen over >eidsvoorwaarden te nemen, zonder uw contact met hun organisaties. ivenals de centrale industriële rkgeversorganisaties wijzen ook de 'trale middenstandsverbonden hun len op hun verantwoordelijkheid de vaststelling van prijzen, nu zo- i de loonvorming als de prijsvor- 'g door de regering is vrijgela- De scherpe concurrentie zal prijs verhoging in veel gevallen verhinde ren, aldus de organisaties. Maar waar prijsverhoging wel noodzakelijk is pleiten zij voor een duidelijke sprei ding in de tijd en motivering tegen over de afnemers. Om prijsverhogingen zoveel moge lijk te vermijden of te beperften, is het naar de mening der midden standsverbonden dringend noodzake lijk de kostenstijgingen in de hand te houden, zowel intern als extern. Zij vragen de werknemers eisen tot ver betering van de arbeidsvoorwaarden e.d. aan hun vakorganisaties voor te leggen, die dan op hun beurt de erva ringen zullen uitwisselen met de cen trale verbonden om zo tot een zo nauw mogelijk gecoördineerd beleid t.a.v. de loonvorming te komen. Ter bestrijding van de inflatie moet zowel in de loon- als in de prijsvor ming grote zelfbeheersing worden be tracht. aldus de middenstandsverbon- den, die de intrekking van de prijs maatregel een belangrijke verbete ring voor vele ondernemers noemen. (Vervolg van pag. 1) De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Directeur Cramer houdt de mogelijkheid van blikseminslag open, omdat het op het moment van de ex plosie boven Delft onweerde. Er is echter niemand, die iets van een in slag heeft gemerkt. Of de Sprinkler-installatie (een in de plafonds aangebrachte automati sche brandblusinstallatie) heeft ge werkt is door de chaos niet helemaal vast komen te staan. Volgens direc teur Cramer was de apparatuur nog vorige week gecontroleerd en in orde bevonden. Wèl is gebleken dat de aan de Schiekant aangebrachte glazen explosiewand niet heeft gefunctio neerd: juist de andere kant van de fabriek werd het zwaarst beschadigd. Verwacht wordt, dat de oprui mingswerkzaamheden weken in be slag zullen nemen. De brandweer schat de hoeveelheid puin op ander halve ton. Een kraanwagen en een drijvende bok werden gisteravond di rect ingeschakeld om het verwrongen stalen geraamte uit elkaar te trekken. De ontploffing gisteravond in het ontvettingsbedryf van de L(jm- en Gelatinefabriek in Delft, richtte een enorme ravage aan. Volgens de heer Cramer, was het bedrijf niet gevaarlijk te noemen. De fabriek, die dateert van 1920, stond voortdurend onder controle en alle denkbare veiligheidsmaatregelen wa ren genomen, aldus de directeur De thans verwoeste ontvettingsinstallatie werd in 1957 in gebruik genomen. Sinds 1968 werd in de fabriek al leen nog gelatine gemaakt. Voor de lijmproduktie werd toen een afzon derlijke fabriek opgericht op een ter rein aan de overzijde van de Schie. tegenover de gelatinefabriek. LONDEN, BELGRADO (UPI) Het Kremlin heeft Roemenië en Joegoslavië onlangs in niet mis te verstane bewoordingen gewaarschuwd om hun drang tot onafhankelijke politieke ac ties niet te overdrijven. Dit heb ben Oosteuropese diplomaten in Londen meegedeeld. Moskou zou steeds meer bezorgd zijn over de pro-Chinese politiek, die Joegoslavië en Roemenië volgen, sa men met het reeds volkomen in Chi nese koers varende Albanië. Begin deze week heeft de Sowjet-ambas- sadeur in de Roemeense hoofdstad, Drozdenko, in een gesprek met par tijleider Ceaucescou, de laatste ge waarschuwd, dat de Sowjet-Unie de ze toestand niet langer kan dulden. W aarschu wiiig Men vermoedt in "Oosteuropese di plomatieke kringen, dat partijleider Breznjew persoonlijk president Tito zal waarschuwen op zijn koers terug te komen, als hij begin volgende maand een bezoek aan Belgrado brengt. Breznjew zou Tito er vooral van af willen brengen om meer banden met Roemenië en Albanië aan te knopen. MAASTRICHT Vanmorgen is De Nieuwe Limburger in Maastricht samen met de Maas- en Roerbode in Roermond als één krant verschenen. De gezamenlijke oplage overschrijdt de 100.000 ver. Er wordt nog gezocht naar een naam voor de nieuwe krant. In een communiqué zegt de hoofd redactie van De Nieuwe Limburger, dat structurele veranderingen en in cidentele terugslagen het op den lan ge duur niet meer mogelijk maken, kranten van enige kwaliteit op kleine schaal te vervaardigen. De redacties der beide bladen zijn vanaf vandaag samengevloeid. De redacties in Roermond en Weert blijven gehandhaafd, de algemene re dactie is samengebracht in Maas tricht. De concentratie is volgens de hoofdredactie in een eerste fase. Zij zal op 1 oktober door.een tweede worden gevolgd, waardoor de eenheid van de nieuwe krant nog meer accent zal krijgen. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Minister Boers ma van sociale zaken verwacht dat het aantal werklozen in 1972 waar schijnlijk dichter bij de 90.000 dan bij de 80.000 zal liggen. De prognose 80.000 werklozen is van het Centraal Planbureau. De stijging van het aan tal werklozen, zal voor een belangrijk deel in de drie noordelijke provincies plaatsvinden, zo heeft de minister ge zegd in een gesprek met de Leeuwar der Courant. In ruil voor een dergelijke Joegosla vische toezegging zou Breznjew dan beloven, dat de sterk toegenomen Sowjet-pressie op Joegoslavië ver minderd wordt. Geen doortocht In Moskou is men nu zeer geïrriteerd over het feit, dat Roeme nië j.o duidelijk met Peking flirt en nu openlijk demonstreert, dat het een onafhankelijk land wil zijn en een eigen actieve rol in de buitenlandse politiek wil spelen. Roemenië heeft geen toestemming gegeven voor de doortocht van Sow- jet-troepen naar Bulgarije voor mili taire manoeuvres. De Russen willen naar verluidt minstens drie divisies naar Bulgarije sturen voor militaire manoeuvres, die door Roemenië en Joegoslavië als directe intimidatie maatregelen worden beschouwd. Van onze correspondent ZWOLLE De oorzaak van de pa ratyfus in het Overijsselse Den Ham en Vroomshoop blijkt worst van deugdelijke kwaliteit te zijn, die door een plaatselijke slager zelf werd ge maakt en in de handel gebracht. Inspecteurs van de Keuringsdienst van Waren te Enschede hebben bij de bewuste slager de hele voorraad van deze worst in beslag genomen. In totaal zijn thans 55 .ziektegeval len geconstateerd. De ziekte is officeel vastgesteld als „salmonella Stanley", een aan paratyfus verwante infectie van besmettelijke aard. LONDEN (UPI, Reuter. AP) De Britse premier Edward Heath en zijn Noordierse collega Brian Faulkner hebben tijdens hun overleg gisteren de mogelijkheid van verandering in de status van Noord-Ierland in de af zienbare toekomst uitgesloten. Dit is gisteren in regeringskringen in Lon den vernomen. De twee leiders kwamen gisteren weer bijeen in Chequers, ten westen van Londen en confereerden daar vijf uur. Tot de voorstellen tot statusver- andering van het roerige Noord-Ier land, zoals die door verschillende partijen worden aanbevolen, behoren: direct bestuur vanuit Londen; meer representatie voor de roomskatholieke Noordierse minderheid in het bestuur en algehele vereniging met de Ierse Republiek in het zuiden. Dr. Veringa herstelt voorspoedig Van een verslaggever DEN HAAG Dr. G. H. Veringa, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, herstelt zich opmer kelijk snel van de operatie, die hij maandag j.l. ondergin? D? behande lende artsen spreken van een voor spoedig beloop, maar achten absolute rust voorlopig noodzakelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9